Groen licht voor uitbreiding Ridderhof Collegevorming van start in Hazerswoude Nieuwkoop gaat toch bouwlocatie kiezen CDA trekt motie van afkeuring in Politiek theater in „Our House REGI0U0UR1NAAL 7= Gemeente Leidschendam verliest in hoger beroep proces tegen Remmerswaal GEWEST LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JUNI 1982 PAGIN4 Rï §tatenlid D'66 wil geen uitspraak Over samenwerking 9EN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Harry van Woerden, provinciaal staten lid voor D'66 in Zuid-Holland, zal tijdens de algemene ledenvergadering van zijn partij een motie indienen, waarin wordt voorge steld voor verkiezingen geen uitspraken te doen over mogelijke samenwerking met andere partijen. Volgens Van Woerden ver bakken dergelijke uitspraken de onder handelingspositie van D'66. Van Woerden, afkomstig uit Alphen aan den Rijn. vindt dat pas na de verkiezingen op basis van de programma's bekeken moet worden met wie moet worden samengewerkt. WASSENAAR „De handelswijze van de VVD inzake de Hoge Klei is nog steeds af te keuren, maar we nemen genoegen met de excuses van de twee wethouders", aldus de CDA'er C. van Rij (CDA). Met dit als ar gument besloot het CDA gisteravond op de raadsvergadering een eerder ingediende motie van afkeuring 17 mei jl. in te trek ken. De PvdA en de Onafhankelijken de den dit ook. Alleen D'66 bleef als enige par tij op haar standpunt staan en bleef voor het in stemming brengen van de motie. r>r> ALKEMADE „Tejater- koliek tie f Sjagrijn treedt vanavond rond de klok van acht uur op in jongerenso- ciëteit „Our House" met de nieuwe maatschappijkriti sche try-out „De Rode Draad". Het stuk handelt over de bezuinigingsmaatre gelen, die „als een rode draad door de huidige poli tiek lopen". „Sjagrijn" vraagt zich af of deze rode draad werkelijk leidt naar de oplossing van de crisis. „Is het niet eerder een draad om jezelf mee te wurgen of om over te struikelen? Loopt de draad niet in zo veel bochten dat de makers er zelf in verstrikt raken? Waar leidt de draad heen en waar begon ze eigenlijk? Is het wel een rode draad?". Het programma gaat over twee mensen, die gedreven door de economische crisis, hun verhaal komen doen. De ene persoon heeft alle ge loof in de bezuinigingsmaat regelen. Ook al is hij zelf nog zo de dupe daarvan. De andere persoon, een ex-pro fessor, gelooft niet in bezui nigen en doet een verwoede poging om duidelijk te ma ken hoe de vork in de steel zit Maar hij raakt in zijn eigen verhaal verstrikt Verstrikt in het web van de macht van multinationals. Na afloop van het „teja ter- gebeuren" wordt gepraat over de verkiezingen van 8 september. KOUDEKERK AAN DEN - RIJN Het college van Gedeputeerde Staten van J de provincie Zuid-Holland gaat akkoord met de uit- breiding van de Ridder- hof met een tweede mu ziekzaal, een tweede sporthal en een wijziging en uitbreiding van het ontmoetingsgedeelte. De l Koudekerkse architect Engel Verdoold heeft van de gehele uitbreiding een ontwerp-tekening ge- maakt. c Groen licht dus voor de Stich- i ting De Ridderhof die formeel de opdracht zal geven tot aan besteding van het werk, dat de j gemeente in eigen beheer zal houden. Bij de uiteindelijke realisering is zoveel mogelijk r tegemoet gekomen aan de wensen van de diverse vereni gingen, zoals die naar voren kwamen in de nota Sport en Spel en de inventarisatie van dé werkgroep Welzijnsplan ning tot het verkrijgen van eén sporthal en meerdere ver gaderruimten. Kosten na af trek van de geldende subsidie regelingen ƒ1.569.750.-. Hier van kan ƒ742.000- gefinan- cieerd worden; 600.000.- moet worden geleend. De jaarlijkse lasten hiervan bedragen 75.000.-, terwijl de huurop brengsten worden geraamd op f 125.700.-. De (sport)vereni gingen zullen niet meer of minder huur behoeven te be- Financiën talen dan elders gebruikelijk geluidsoverlast (disco) zoveel mogelijk tegemoet gekomen zal worden. Ambitieus plan Hoewel de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer A. Hogenes, desgevraagd meent te kunnen werken met een sluitende exploitatie-opzet voor het gehele complex en de uitbreiding in tegenstelling tot de beginjaren van de Rid derhof (pas de laatste vier jaar uit de rode cijfers) rendabel •te kunnen maken, lijkt een en ander een nogal ambitieus plan voor een gemeente met pakweg 4500 inwoners. De nieuwe sporthal meet 22x42 meter en is geschikt voor alle zaalsporten. De oude hal blijft in gebruik voor de schoolgym- nastiek en zal als grote verga der/evenementenruimte (car naval) dienst gaan doen, ter wijl, als de financiële midde len het nog toelaten, de zijkan ten zullen worden dichtge maakt. De tweede muziekzaal zal zodanig worden opgezet dat aan de wensen van omwo nenden met betrekking tot de Teneinde de werkzaamheden aan de Ridderhof te continue ren zal, na oplevering van de ruimtes voor de kruisvereni ging en het bibliotheekwerk (15 juli a.s.), de verdere uit breiding meteen ter hand wor den genomen. De heer Hoge nes: „Er zal hard aan gewerkt moeten worden. Ook om de fi nanciën verder rond te krij gen. Maar ik ben optimistisch. Het zal best lukken". Voor wat betreft de financiën zou dat ui teraard plezierig zijn. De ge meente staat immers garant voor een, door de stichting te lenen bedrag tot 600.000.-. Mocht daar iets mee fout gaan, dan zal de gemeente over de brug moeten komen. De Kou dekerkse schatkist verkeert evenwel in een deplorabele toestand. Door het op stapel staande groot-onderhoud/her structurering van de Lage- waard is de bodem al aardig zichtbaar. Door middel van al lerlei acties onder de Koude kerkse bevolking zal in eerste instantie geld bijeen worden gebracht. CONNY SCHUNSELAAR Vrolijke musical Leerlingen van de zesde klas van de Voorhoutse Antoniusschool voerden gisteren de musical „Ben je zestig" op. De opvoering had plaats in het Parochiehuls waar leden van de Bond van Ouderen - genoten van het vrolijke, uitstekend gebrachte, eigentijdse zangspel. „Ben je zestig" is speciaal -geschreven ter gelegenheid van het diamanten schooljubileum door het hoofd van de school, de r heer B.G.A.M. Went. Aantstaande vrijdag wordt de musical nog twee maal op de planken gezet en wel voor de schooljeugd 's middags en 's avonds voor de ouders en overige genodigden. HAZERSWOUDE Drie weken na de gemeente raadsverkiezingen komen de vijftien Hazerswoude- naren die in de komende, vier jaar durende, periode een raadszetel zullen gaan bezetten, bijeen. Onder werp van gesprek, dat vanavond zal worden ge voerd, vormt uiteraard onder meer de vraag: wie worden wethouder vari de tweelinggemeente (dorp en Rijndijk)? Twee van de vijftien zullen deel gaan uitmaken van het college van burgemeester en wet houders. Het is onmogelijk dat de twee nu zittende wethouders hun comeback zullen maken. VVD-er A. Berlemon keert immers niet meer terug in de raad, omdat het VVD-bestuur hem geen plaats op de kandi datenlijst meer waardig keur de. Datzelfde gold aanvanke lijk ook voor het CDA-bestuur ten aanzien van wethouder J.D. de Wit. Op een bijeen komst van de christen-demo craten kreeg de wethouder echter door toedoen van een groot aantal aanhangers alsnog een vijfde plaats op de kandi datenlijst. De Wit keert dus wel terug in de raad, maar het is hoogst twijfelachtig of hij ook weer op het rode pluche terecht zal komen. Progressieven Als mogelijke opvolger van De Wit wordt vooralsnog lijsttrek ker Ewout van Elderen getipt en, heel vaak ook, nieuweling Wim Vriend. Het is overigens nog de vraag of het CDA wel de gelegenheid krijgt om een wethouder te leveren. Het is ook mogelijk dat PvdA en PPR een wethouderszetel zul len claimen naast de wethou derskandidaat, die door de VVD naar voren zal worden geschoven. Met Karei Dekker van het in de raad debuteren de D'66 als „hulp" in voorko mende gevallen, is een „ge- meentekabinet" van liberalen en progressieven niet onmoge lijk. Vooral in de periode toen in Hazerswoude vrij fel werd geprotesteerd tegen het meer derheidsbesluit van de raad, in casu van de CDA- en SGP- fracties plus VVD-wethouder Berlemon, om het gemeente huis te laten uitbreiden tegen VVD-er Jaap Fransen (een po tentiële kandidaat) elkaar. De laatste ventileerde gedachten omtrent die nieuwbouw die aardig pasten in de kraam van de linkse opposanten. „De so cialistische VVD-er" werd Fransen dan ook al in bepaal de politieke kringen genoemd. Sleutelpositie Duidelijk is dat er nog weinig uit zal komen, vanavond bij het eerste gesprek op officieel niveau. De sleutel is in handen bij PvdA/PPR en D'66, zo lijkt het. CDA en SGP, samen ze ven zetels in de nieuw raad, kunnen het stuk „redden" met een van de twee andere groe peringen: met de linksen óf met de liberalen. Maar PvdA/PPR (drie stoelen), D'66 (een zetel) en VVD (vier ze-, tels) kunnen ook alleen opere ren met de wethouderszetels. Hetgeen zou betekenen dat' voor het eerst in de historie van Hazerswoude in het colle ge geen vertegenwoordiger van christen-democratische huize present is. Hugo en Jos Het duo Hugo en Jos treedt morgenavond op in het muziekcafé van de Lindehoeve in Voorschoten. Hun repertoire bevat ritmische folk, country en rock-'n'roll- elementen. Hugo en Jos zingen beide en spelen gitaar en saxofoon. Daarnaast bespeelt Jos de synthesizer en Hugo de mondharmonika en kunnen ze allebei tapdan sen. Hun optreden begint om half tien en de toegang is gratis. Popmuziekavond Muziekschool Bloembollenstreek begint vrijdag met zijn zomeruitvoeringen. Het eerste optreden betreft een pop muziekavond in Artopa in Lisse. Medewerking wordt ver leend door de Music School All Stars, Julius Green, het trio Acoustique onder leiding van Bené Gervais en de slag- werkgroep onder leiding van Frans van Meegen. Uniek voor deze avond is de samenwerking met de Amerikaanse zanger Julius Green. Hij werkte in het verleden samen met Booker T. the MG's, Arthur Coley, Sam Dave, Carla Thomas en Otis Redding. De popmuziekavond begint om acht uur. Deze uitvoering wordt gevolgd door kamer- muziekavonden op 28, 29 en 30 juni in respectievelijk het Parochiehuis in Voorhout. De Schelft in Noordwijkerhout en het Nutsgebouw in Hillegom. Deze uitvoeringen begin nen om half acht. Ons Belang De Coöperatieve Land- en Tuinbouw aan- en verkoop vereniging Ons Belang in Sassenheim gaat verhuizen. Onlangs werd de eerste paal geslagen voor een nieuw gebouwencomplex in Noordwijkerhout. Het bedrijf, nu nog aan de Industriekade in Sassenheim gevestigd, be staat al meer dan een halve eeuw en geniet bekendheid als leverancier van export- en kwekerijbenodigdheden in de Bollenstreek. De nieuwbouw zal verrijzen aan de Deltweg in Noordwijkerhout, vlakbij de kruising met de nieuwe provinciale weg. Er komen daar drie hallen, die in totaal 6.000 vierkante meter beslaan en nog een kantoor/showroom van vijfhonderd vierkante meter. Het huidige gebouw was al lang te krap met als gevolg dat de goederen over vier verschillende opslagplaatsen verspreid liggen. Op 1 april 1983 verwacht men de nieuwbouw te kunnen betrekken. Roeidobbelrit De leden van de Zoeterwoudse KPJ houden vrijdagavond een roeidobbelrit. Om half negen klinkt het startschot van de dobbelrit nabij de eerste parkeerplaats in de Geerpol- der. Het is de bedoeling dat de deelnemers alle posten die verspreid over de Noord Aa gesitueerd zijn zo snel moge lijk hebben bezocht. Bij elke controlepost moet een dobbel steen worden geworpen die dan weer aangeeft naar welke volgende post men moet roeien. Vanaf een grote boot op het midden van de Noord Aa zorgt Studio 17 dat iedereen de moed er in kan houden. NIEUWKOOP De gemeenteraad van Nieuwkoop morgenavond een ingrijpende keuze maken voor nieuwe bouwlokatie. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat er gekozen zou woi voor een uitbreiding van Nieuwkoop zowel in westelijke in oostelijke richting; de resultaten van de inspraakproct re heeft het college van B en W op andere gedachten bracht. Men kiest nu voor een uitbreiding in noordelii richting, waarbij de sportvelden in het sportpark „De Dul< centraler komen te liggen in het dorp. De nieuwe loki moet binnen 10 jaar 700 woningen bevatten, omdat de meente anders financiële risico's gaat lopen. Tijdens de inspraak is gebleken, dat men de oplossing i het huidige probleem van de bouwlokatiekeuze niet vooi wil schuiven. In het aanvankelijke voorstel lag besloten, voor een oplossing vopr 10 jaar werd gekozen door te wen in oostelijke en westelijke richting. Daarna zou echter toch aan de andere kant van de provinciale weg ten gaan bouwen. De inwoners willen nu een juiste 1 voor de toekomstige bouwlokatie maken en niet in 1992. het voorstel aan de gemeenteraad neemt het college deze I dachte over. Omlegging van de provinciale weg, waar® eerst is gedacht, wordt te duur bevonden en daartoe wil dan ook niet overgaan. Via aanleg van trottoirs en wegvi mallingen denkt het college eén mindere belasting van wegtracé te kunnen bewerkstelligen, mede omdat geblelf is, dat van de 4500 6000 motorvoertuigen per etmaal, die over de weg gaan, er slechts in 1500 gevallen van doorgai verkeer sprake is. Niettemin zullen ook de kosten zonder omleggen van de provinciale weg aanzienlijk zijn. Haalt gemeente in 10 jaar tijd niet 500-700 woningen, hetgeen I het huidige tempo van gemiddeld 63 woningen per jaar Nieuwkoop wel haalbaar lijkt, dan ontstaan er financil problemen. De gemeente moet namelijk de infrastructu vóórfinancieren en haalt de kosten daarvan eerst in de lo van de tijd terug, naarmate er woningen worden gebouwi is boi keu ALLEEN ECHTE KOSTEN MOGEN BIJ WIJZIGING BESTEMMINGSPLAN WORDEN BEREKEND LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschendam mag de handels- en transportonderneming Remmerswaal geen 80.000 gulden in rekening brengen voor een wijzi ging van een bestemmingsplan. Bij een wijziging mag een gemeente alleen de werkelijke kosten rekenen. Dit heeft het Haags gerechtshof in hoger beroep bevestigd. Deze uitspraak kan volgens het oud-gemeenteraadslid van Leidschendam, mr. J.C. de Waard, financiële con sequenties hebben voor een flink aantal gemeenten. De Waard stapte een aantal jaren geleden uit de raad, •omdat hij het niet mee eens was met de behandeling *van Remmerswaal BV door de gemeente. De firma 'moest in 1974 voor de bouw van een bedrijfshal en Twee woningen 80.000 gulden aan de gemeente betalen voor de wijziging van het bestemmingsplan. mag berekenen die gemaakt worden voor de wijziging van een bestemmingsplan. De toekomstige kosten, die in het gebied ge maakt gaan worden, mogen niet worden doorberekend. De aan leg van een riool of een schatting van de toekomstige recreatie voorzieningen mogen dus niet zoals nu vaak gebeurt, in reke ning worden gebracht. Een woordvoerder van de gemeente zei desgevraagd nog niets mee te kunnen delen over de gevolgen van de uitspraak. „Als de gemeente niet in beroep gaat tegen deze beslissing, werkt Leid schendam waarschijnlijk niet meer mee om bestemmingsplan nen tussentijds te wijzigen" aldus de woordvoerder. „In Leidschendam is een aantal mensen, dat deze kosten voor de wijziging van een bestemmingsplan reeds heeft betaald. Die kunnen dat nu gaan terugvorderen", aldus De Waard. Zo vroeg bakkerij Ten Hoopen in 1978 een vergunning bij de gemeente aan voor de bouw van een bakkerij. Leidschendam vroeg 120.000 gulden voor een wijziging van het bestemmingsplan. De directeur van de bakkerij beloofde toen dat als Remmerswaal de rechtszaak tegen de gemeente zou winnen, hij smartegeld gaat vragen aan de gemeente. Daarbij kan Ten Hoopen volgens De Waard kosten als gedwongen verhuizing, reiskosten en omscha- kelingskosten gaan terugeisen van Leidschendam. VNG „De zaak Leidschendam-Remmerswaal is tamelijk uniek. Bij ons is geen andere gemeente bekend die dezelfde regelingen voor het tussentijds wijzigen van bestemmingsplannen hanteert". Dit zegt de heer B. Bults van de afdeling ruimtelijke ordening van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). De vereniging verwacht dan ook niet dat er verder claims gaan komen van particulieren. „Alleen in identieke zaken maken mensen een kans". De VNG heeft de rechtszaak op de voet gevolgd. „Vorig ja hebben we na de uitspraak van de arrondissementsrechtba een brief naar de gemeenten gestuurd waarin we er de nadr op leggen dat zij aan moeten kunnen tonen waarom ze bepaal bedragen vragen. Ze mogen dus niet lukraak kosten ergens v daan toveren zoals Leidschendam heeft gedaan" aldus woordvoerder. De gemeente Leidschendam moet de eerste termijn plus de r te en de proceskosten (een bedrag van in totaal 25.000 guldi terugbetalen. De rechtszaak tegen de firma Remmerswaal he destijds in de Leidschendamse gemeenteraad heel wat stof i opwaaien. Raadslid J. Mol van het CDA, Pohlkamp van meentebelangen en de heer J. de Waard van de VVD zagen van tevoren dat de gemeente het proces ging verliezen. L schendam kan nu als laatste mogelijkheid nog in beroep gaan de Hoge Raad. Deze raad gaat echter bekijken of de uitspri van het gerechtshof in strijd is met de wet.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4