Leiden blank zware regenval Mes gaat in gezinszorg Aanvangssalaris bij overheid omlaag Pander-Leiden gaat sluiten Israël aanvaardt verzoek VS om bestand Hersenschudding Gerets deTour wel even by u langs. Qowtcmt TOf' fieidae (EWtmii Woensdag 23 juni 1982,72e jaargang no. 22301 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Vaderlandse Doe Maar-pop en andere pop in Nederland Mu ziekland op Ned. II om 20.32 uur. Om 22.10 uur serie „Mag- Op Ned. I om 20.00 uur melo dieën van de Oostzeelanden en om 21.15 uur kijk van Cruyff op WK. In de nacht en ochtend nog enkele regen- of onweersbui en. In de middag een paar zonnige perioden. Minima rond 13, middagtemperatuur rond 18 graden. Zon op 05.20, onder 22.04. Scheveningen hoogwater 05.37 en 18.25 uur, laagwater 01.36 en 13.56 uur. [uim miljard minder lit gasverkopen door evaluatie franc en lire (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De waardedalingen van de Franse franc en aliaanse lire die met de opwaardering van de gulden bin- :n de Europese monetaire samenwerking sinds oktober 181 hebben plaatsgevonden, hebben de staatskas hoogst- aarschijnlijk tussen de één en anderhalf miljard gulden ge- jst. Als gevolg van de waardedalingen is er minder geld nnengekomen uit de gasverkopen. In de contracten voor isexport naar Frankrijk en Italië wordt de prijs voor het is berekend en betaald in de nationale munten. Dit wordt ior bronnen op de ministeries van Financiën en Economi- he Zaken toegegeven. De Franse franc is sinds oktober 181 met 18 procent in waarde gedaald, de Italiaanse lire st 15 procent tgina 15: Devaluatie minder gunstig dan voorgesteld Japanse zakenlieden in VS beschuldigd van bedrijfsspionage SAN FRANCISCO De Amerikaanse federale recher che (FBI) heeft in San Fran cisco zes Japanse zakenlieden en een Amerikaan gearres teerd wegens pogingen gehei me gegevens van het compu terbedrijf IBM te stelen naar Japan te smokkelen. Het gaat om vertgenwoordigers van on der andere de Japanse elektro- nica-giganten Hitachi en Mit subishi. Zij liepen tegen de lamp toen zij, zonder het van elkaar te weten, dezelfde ge heime FBI-agent ruim een miljoen gulden aanboden voor het stelen en naar Japan bren gen van de IBM-gegevens. Advocaat-generaal moet onderduiken LEEUWARDEN Mr, H Nie- meijer, advocaat-generaal bij het Gerechtshof in Leeuwarden, is met zijn gezin ondergedoken. Niemeijer wordt bedreigd door de maandag uit de gevangenis in Leeuwarden ontsnapte 29-jarige B.D., die tijdens zijn voorarrest meerdere malen zou hebben gezegd dat hij wraak zou nemen op de mensen die verant woordelijk waren voor zijn gevan genisstraf. Tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep eiste mr. Niemeijer in oktober vorig jaar acht jaar gevangenis tegen D. Uit eindelijk was het vonnis vijf jaar cel en tbr. Het viaduct op de Lammen- schansweg stond In een mum van tijd onder water. De bewoners van de Hansen straat moesten hozen om het water buiten de deur te hou den. LEIDEN Viaducten en wegen stonden blank. Honderden kel ders liepen vol. Bewo ners probeerden met zandzakken het neergut sende water uit de hui zen te houden. Dat was gisteravond het beeld in Leiden en de omliggen de gemeenten. Met al het beschikbare mate rieel was de Leidse brandweer op pad. „Maar we konden het niet redden", aldus van morgen een woordvoer der van de Leidse brandweer, die van nacht tot twee uur in de weer was. De eerste meldingen over de wateroverlast kwamen gis teravond binnen rond half vijf vanuit Valkenburg en Oegstgeest. Om kwart over zes werd gemeld, dat het vi aduct van de Menneweg in Sassenheim blank stond. Korte tijd later kwamen soortgelijke meldingen bin nen uit nagenoeg alle ge meenten in de Bollen- en Rijnstreek. Een en ander ging gepaard met een zeer groot aantal aanrijdingen. Daarbij raakte niemand ge wond. In Leiden stond de stad op vele plaatsen blank. De poli tie zette vier man in om de klachten op te vangen. De watermassa's zorgden in de vooravond voor een onge kende chaos. Bewoners van de laaggelegen wijken zoals Groenoord probeerden met zandzakken het water uit hun woningen te houden, hetgeen vrijwel mislukte. De politie van Leidschen- dam heeft gisteravond van' half negen tot kwart over twaalf de rijbaan van de A12 richting Zoetermeer onder het verkeersplein af moeten sluiten omdat de regen grote zandhopen op de weg had gespoeld. Het verkeer uit Den Haag moest via de afrit Rotterdam en de oprit weer naar Zoetermeer bovenlangs worden omgeleid. Ambtena ren van Rijkswaterstaat moesten de zandhopen met schuivers weghalen. In hele land Ook elders in het land had men te kampen met water overlast. Vrijwel overal het zelfde beeld. Van Kerkrade in Limburg tot Den Helder in Noord-Holland: onderge lopen tunnels, kelders, wo ningen en winkels, straten die veranderd waren in ri viertjes en klachten over lekkages van daken. De zwaarste regenval werd ge meten in Den Helder: 54 millimeter. In Overschie zorgde een windhoos, voor angstige ongeblikken. Het verkeer op Rijksweg 13 tus sen Den Haag en Rotterdam werd even gestremd door omgevallen bomen. Pagina 3: Leidse straten als stinkende riviertjes. hts - ac DA ,MET PUN IN HART" AKKOORD (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Ondanks alle bezwaren zal een meerderheid n de Tweede Kamer zich niet verzetten tegen de plannen van IM-minister De Boer om 45 miljoen gulden te bezuinigingen de gezinszorg. De CDA-fractie doet dat „met pijn in het hart", liet CDA-woordvoerster Andela-Baur gisteren weten. De innen van minister De Boer betekenen dat er in de gezinszorg 0 banen zullen verdwijnen. PvdA kwam met een motie, waarin werd gepleit voor een tere rechtspositie voor alpha-hulpen, de goedkope particuliere lpen die de vrijkomende plaatsen moeten innemen. De kleine ikse fracties hebben zich gisteren sterk verzet tegen de bezui- Jingsplannen van De Boer, waardoor naar hun overtuiging 000 mensen van gezinshulp verstoken zullen blijven. D'66 ïtd dat de bezuinigingen in deze hoek wel wat lager zouden innen. in deel van de 45 miljoen wil De Boer binnenhalen door een rhoging van de eigen bijdrage voor gezinshulp, waarvan de brengst wordt geschat op 12,5 miljoen. De rest zal moeten z°' arden opgebracht door een vervanging van gediplomeerde ge- is® «hulpen door de goedkope alpha-hulpen. De Centrale Raad tor de Gezinszorg heeft inmiddels de verwachting uitgespro- -1 n dat de verhoging van de eigen bijdrage tot maximaal 8,50 A/I it uur ertoe zal leiden dat veel minder mensen die hulp nog innen betalen. Zij zullen afzien van hulp en dan wordt de 12,5 "joen toch niet gehaald Meeuw zorgt voor grote schade WARMOND Een laag over de weg scherende meeuw was gistermiddag de aanleiding voor een ongeval. Dat gebeur de iets na één Uur op het Noordeinde. Een Leidse auto mobilist reed daar in de rich ting Warmond. Plotseling ont waarde de man uit de Sleutel stad een meeuw, die laag over de weg en recht op zijn auto af vloog. In een poging de vogel te ontwijken, belandde de man op de linkerrijbaan. Daar reed hij frontaal tegen een uit Duitsland afkomstige autobe stuurder. Niemand raakte ge wond. De schade daarentegen was aanzienlijk. Beide auto's werden totaal vernield. Inbraak in woning ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in een woning aan de Hazelaarstraat in Al phen aan den Rijn is een vide orecorder en een cassettedeck ontvreemd. De waarde van de spullen bedraagt ongeveer 3300 gulden. De dieven zijn het huis binnengekomen, door een ruitje in de keukendeur te vernielen. VUT-LEEFTUD AMBTENAREN NAAR 61 DEN HAAG In het kader van de werkloos heidsbestrijding wil het kabinet met ingang van 1 oktober 1982 de VUT- leeftijd voor het over heidspersoneel verlagen van 62 naar 61 jaar. Dit blijkt uit een brief van minister Rood van Bin nenlandse Zaken aan het georganiseerd amb- tenarenoverleg over het arbeidsvoorwaardenbe leid. Daarin kondigt hij ook dat de aanvangssa larissen bij de overheid zullen worden verlaagd. Verder wil hij de relatief voordelige uitkeringsrege lingen voor onvrijwillig werkloze ambtenaren, de wachtgeldregeling en de zo geheten lange uitkering, af stemmen op de normale WW-uitkering. Dit zou bete kenen dat werkloze ambte naren in vaste dienst niet langer aanspraak kunnen maken op een voordelig wachtgeld van 100 procent gedurende de eerste drie maanden, 90 procent gedu rende 9 maanden en 80 pro cent gedurende vier jaar. In de brief, bevestigt minis ter Rood dat hij voor extra werkgelegenheidsmaatrege- len slechts 200 miljoen krijgt van de 660 miljoen gulden die de loonsomtrend gaat op leveren. Ambtenaren zullen daarvoor 1 procent van de prijscompensatie moeten in leveren. Andere maatregelen die hij in het ambtenarenoverleg zal brengen zijn: Het aantal basisvakantie dagen bij de overheid zal worden verhoogd van 22 naar 23; deeltijdwerkers bij de overheid moeten een groter pensioenbijdrageverhaal gaan leveren. Daartoe zal de pensioengrens zodanig wor den gewijzigd dat de deel tijdwerker een bijdragever- haal gaat betalen dat even redig loopt aan die bij een volle dagtaak; het aangaan van een vast dienstverband met personeel in opleiding wordt uitgesteld tot men effectief werkzaam is. In afwachting daarvan wordt een leerovereenkomst afgesloten. DEN HAAG België heeft een hoge prijs moeten betalen voor het bereiken van de tweede ronde. Rechtsachter Nj Eric Gerets moest in het duel O met Hongarije (1-1) na een CO botsing met zijn eigen doelman//» Jean-Marie Pfaff met een^^ zware hersenschudding naar het ziekenhuis worden ver- i voerd. Gerets bleef na het voorval bewegingloos op de grond liggen, maar werd na enkele minuten toch weer op gelapt. Hij, speelde nog even mee, maar dat bleek onverant woord. Coach Guy Thijs: „Ge rets wist nauwelijjcs meer waar hij was en helemaal niet Schotland) en Polen, dat sou- hoeveel de stand tegen Honga- verein was tegen Peru, 5-1. rije was". Naast Gerets, voor Gerets zou uitgerekend van wie het WK als afgelopen be- daag naar huis vliegen om de schouwd moet worden, raak- onderhahdelingen af te ron- ten enkele andere Belgen ook den met FC Köln, dat Stan- min of meer ernstig gebles- dard Luik ongeveer anderhalf seerd: Pfaff, Coeck, Vercaute- miljoen voor de transfer zal ren en Czerniatynski. Verder betalen. Hij zou zich dan mor- kwalificeerden zich ook de gen weer hebben gemeld in Sovjet-Unie (2-2, ten koste van het trainingskamp te Elche. LEIDEN/ZOETERMEER Door een nieuwe reorga nisatie bij Pander BV worden 32 van de 112 werkne mers bij dit van oorsprong Haagse woninginrichtingbe- drijf ontslagen. Een deel van deze ontslagen zal vallen bij het hoofdkantoor van Pander in Zoetermeer en de winkels in Den Haag en Leiden. Het laatstgenoemde filiaal zal zelfs geheel worden opgeheven, evenals twee andere Pander-verkooppunten in Eindhoven en En schede, die verlies lijden. Een en ander is het personeel van Pander onlangs in een bijeenkomst met de directie meegedeeld. Ook andere Pander-winkels ontkomen niet aan de reorganisa tie. Zo zal het personeelsbestand van de winkels in Groningen. Amsterdam en Rotterdam worden ingekrompen. Het zou hier echter slechts gaan om „een handjevol mensen". De vakbonden hebben zich akkoord verklaard met de maatrege len bij Pander. Volgens hen zou het in dienst houden van de 32 mensen ook de werkgelegenheid van de overige 80 werknemers in gevaar brengen. De bonden tonen zich overigens redelijk op timistisch over de levenskansen van de afgeslankte Pander-on derneming. Het verzoek tot uitstel van betaling, dat onlangs door de directie is gedaan, is volgens hen slechts een tijdelijke zaak. Pagina 7: Vakbond staat machteloos in zaak-Pander BEIROET In Beiroet was het vanmorgen rustig nadat gisteravond op verzoek van de Amerikaanse gezant Philip Habib opnieuw een bestand was ingegaan. Daarmee werd voorlopig een eind gemaakt aan de hevigste beschietingen tot nu toe rond de Libanese hoofdstad. Het bestand blijft van kracht zolang het niet ge schonden wordt door de Sy- riërs, aldus Israël. Tijdens de gevechten lagen de Palestijnse kampen ten zuiden van de stad, waarin zich 6000 verzets strijders verschanst hebben, constant onder vuur. Daar naast werden Syrische stellin gen onder vuur genomen. Er zijn daarbij tientallen doden gevallen. De Israëliërs zouden zich momenteel beraden over de mogelijkheid de Palestijnen uit westelijk Beiroet te evacue ren zonder dat het tot een ver nietigende slag tegen West- Beiroet komt. Dat het echter toch tot zo'n treffen komt, wordt nog steeds niet uitgeslo ten. Beslissingen worden pas verwacht wanneer premier Begin weer in Israël terug is. Begin had gisteren in Was hington met minister Haig overleg. Gehoopt wordt op een sterke centrale Libanese rege ring waarover de Amerikaan se gezant Habib momenteel met de verschillende Libanese ■leiders onderhandelt, waarna alle troepen (Syriërs, Israëliërs en Palestijnen) zouden moeten worden teruggetrokken. Pagina 9: Israël beschuldigd van martelingen Gratis. Veertien dagen lang. Via 'de Leidse Courant. Want vanaf de start op 2 juli besteedt de Leidse Courant dagelijks extra veel aandacht aan de Tour de France. Inter views, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u dagelijks in de krant. Als u nu onderstaande bon opstuurt zult u merken: sport in de Leidse Courant. Alsof u er zélf bij bent! D fl IJ Stuur mij vanaf het startsein de Leidse Courant I DUn veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. Naam:I Adres:I Postcode/plaats:J I Telefoon:. I In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, I Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. I^Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1