blijft eigen stijl trouw crates: „Brazilië kent geen vedetten FIFA erger dan Mafia Standen )RT LEIDSE COURANT WOENSDAG 23IUNI1982 PAGINA 13 WK VOETBAL OP TV nabMcftotnSng 20.50 uur DUITSLAND 1 10.03 uur DUITSLAND 2 17.05 uur Italië-Kameroen Argentinië-EI Salvador Brazilië-Nieuw Zeeland (8) Italië-Kameroen (r) Belglë-Hongarije Sovjet Unie-Schotland Italië-Kameroen (s) Argentinië-EI Salvador (r) Italië-Kameroen Argentinië-EI Salvador Brazilië-Nieuw-Zeeland (s) Frankrijk-Tsjechoslowakije (r) Algerije-Chili Honduras-Joegoslavlë (s) Frankrijk-Tsjechoslowakije (r) Brazilië-Nieuw Zeeland Algerije-Chili Argentinië-EI Salvador Frankrijk-Tsjechoslowakije (s) Honduras-Joegoslavië De wedstrijden van gisteren Algerije-Chili (r) Frankrijk-Tsjechoslowakljke (r) Honduras-Joegoslavlë Algerije-Chili Frankrijk-Tsjechoslowakije (s) Groep 1 Polen Italië Kameroen Peru Groep 3 België Hongarije Argentinië EU Salvador Groep 6 Brazilië Sovjet-Unie Schotland Nieuw-Zeel. 3 1 2 0 4 5—1 2 0 2 0 2 1—1 2 0 2 0 2 0—0 3 0 2 1 2 2-6 3 2 1 0 5 3—1 3 1113 12— 6 2 10 12 4—2 2 0 0 2 0 1—11 2 2 0 0 4 6-2 3 1113 6—4 3 1113 8—8 2 0 0 2 0 2—8 De Polen Buncol (links) en Boniek in eerbied voor el kaar na het schitterende vierde doelpunt tegen Peru. Boniek gaf het subtiele hakje waaruit Buncol kon sco ren. -Uissende treffer voor België in twee fasen. Links schiet Czerniatynski in na de fraaie solo van de onzichtbare Ceulemans en rechts komt de Hongaarse doelman Meszaros lengte te kort om de Iker te voorkomen. IE België, Sovjet- en Polen hebben gisteren geplaatst te tweede ronde van d: i^K. Van dat drietal x f olen de minste pro- 0. in: 51 tegen Peru. *e Fj en de Sovjet-Unie v Pren eerst een achter- J wegwerken tegen 0 23tievelijk Hongarije f löotland. aar;fije heeft geen sterk elf- 1 goat bewijs daarvoor ligt 2.288 de eerste plaats in de |tie uit groep 3, gister- in Elche. De Belgen voor de tweede keer jernooi feest, hun 11 doende voor de eerste Ieder gelijkspel zou toe- I zijn geweest. België iet wel zeer moeilijk ge- de 26e minuut van de lelft opende Varga de oor de Hongaren, pas de tweede periode, toen ^ische coach Thijs nog h^n beroep had gedaan op van Moer, kwam het .2spel tot stand dank zij C^der Czerniatinsky. ïerkingen van de Hon- \zaten hem niet in dat spel, ook niet in het tegen de op dat mo- geweldige Argentijnen igen eerder. De zwakte intbreken van een eigen een eigen stijl. Over tl wijze van de Belgen, iteren, kan veroordeeld n t worden, maar het en eigen stijl. In zekere n aanpassing van Guy p de weg die zijn voor- Raymond Goethals, -nzienlijk minder succes, lelde. ngaarse coach Meszoly, a de groten uit het Hon- tt de nationale ploeg 60'geen tekenen van Hon- herkenbaarheid aan ^^lectie kunnen meege- fieszoly, werkend met latief en absoluut oude 29 jaar gemiddeld), past fltype aan bij dat van de npnupnder. Drie man vlogen a de eerste ontmoeting, lizigingen bracht hij aan je wedstrijd tegen de De oude libero Balint ^~je Zwarte Piet voor de ■Mag tegen de Argentij- l]| jab en Sallai verdwenen naar de reservebank en door ziekte (ontsteking in de mond) moest hij Toth laten vallen. Hap-snap-beleid Tegenover dat hap-snap-beleid steekt de zekere weg van Guy Thijs scherp af. Drie wedstrij den en slechts één, uit nood geboren aanpassing in zijn ba sisformatie. Walter Meeuws, gisteravond zonder meer de beste man uit de ploeg, moest door een schorsing zijn plaats in de openingswedstrijd af staan aan Maurice de Schrij ver. Het is natuurlijk verve lend voor de Belgen, maar Hongarije heeft gedurende een lange periode van de wedstrijd met de overwinnaars van Ar gentinië precies hetzelfde ge daan als België met El Salva dor. Anti-voetbal bedrijven na het openingsdoelpunt en de te genstander laten spartelen in onkunde en onmacht. Dertig graden De 26e minuut en de treffer van Varga voor Hongarije ver anderde veel. België moest naar voren, maar spelmakerij ligt de Belgen niet zo best. Het leverde weinig op en slechts Coeck, die meer naar voren was verhuisd, kwam met een vrije trap tamelijk dicht bij de gelijkmaker. In de rust, die alle spelers bij een tempera tuur van dertig graden hard nodig hadden, greep Guy Thijs terug op Wilfred van Moer. Nog eens dacht de coach dat België niet zonder zijn 37-jari- ge kon. De genoegdoening die hem werd geschonken gaf de kleine middenvelder vleugels. Door hem, maar ook omdat de hele ploeg aan vooruitvoetbal- len ging denken, veranderde het beeld van de strijd. Van Moer jaagde als een jonge kerel op de bal. België begreep plotseling dat de oude Hon gaarse ploeg kwetsbaar is als er snel gespeeld wordt. De Belgen probeerden het, maak ten in de tempoverhoging ze ker afspeelfouten, maar schie- - pen een druk die Martos en Varga aan het eigen straf schopgebied bond en van de oorspronkelijk aanvallende middenvelders Muller en Nyi- lasi medeverdedigers maakte. België bleef onstuitbaar ko men. Niet mooi, maar met een geweldige inzet en vijftien mi nuten voor tijd wierp het wer ken zijn nut af. Ceulemans ba en liet Czerniatynski gelijk maken. België-Hongarije 1—1 (0—1) 27. Var ga 01. 78. Czerniatynski 11. Scheidsrechter: White (Eng). Toe schouwers: 23.000. Gele kaarten: Meeuws en Pfaff (beiden Belg). België: Pfaff, Meeuws, Gereu (Ples- sers), Millecamps, Baecke, Coeck, Vercauteren, Van der Smissen (Van Moer), Ceulemans, Vandenbergh. Czerniatynski. Hongarije: Meszaros, Kerekes, Mar tos, Garaba, Varga, Muller (Sallai). Nyilasi, Torocz. Fazekas, Kiss (Cson- dradi) en Poloskei. Sovjel-Unie Schotland Schotland kwam in Spanje voor de vijfde keer uit in een toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal gisteren in het La Rosaleda-stadion in Malaga, viel ook de vijfde maal het doek in de eerste ronde voor de Schotten. Door een gelijkspel van 22 tegen de Sovjet-Unie werd de weg naar de kwartfinales versperd. De Schotten behaalden welis waar evenveel punten - drie - als de Russen maar zij hadden met 88 een minder doelsaldo dan de Sovjet-Unie (64). Schotland heeft drie kwartier de illusie gehad ditmaal wel de eerste ronde te overleven. In de vijftiende minuut had Joe Jordan, die door Jock Stein voor de eerste maal in Spanje was opgesteld, de Schotten op 10 gebracht. De 31-jarige voor AC Milan spelende Schot, opereerde in de punt van de aanval. Hij scoorde na precies een kwartier met een schuiver en vanaf dat moment leek Schotland weinig meer te kun nen gebeuren. Toch had de Sovjet-Unie, dat met zijn counters gevaarlijk was, na precies een uur succes. Na een perfecte combinatie in het Schotse strafschopgebied lepelde vrije verdediger Tsji- wadse 11 achter doelman Rongh. In de 84e minuut was het afgelopen voor de Schot ten. Na een blunder in de Schotse defensie zorgde Tsjen- gelia voor 21. Toch gaven de Schotten niet op en drie minu ten voor tijd zorgde Souness, die als enige van de zwak lei dende Roemeense scheidsrech-, ter Rainea het geel te zien kreeg, voor de gelijkmaker. Tsjiwadse 11, 85. "isjengeiia il, 87. Souness 2—2. Scheidsrechter: Rainea (Roe). Toe schouwers: 30.000. Gele kaart: Sou ness (Schot). Sovjet-Unie: Dassajev, Tsjiwadse, SchotlandL Rough, Miller. Narey, Hansen. Gray. Strachan, (McGrain), Souness. Wark, Archibald, Jordan (Brazil), Robertson. PeruPolen Met de dubieuze reputatie dat doelpunten in groep 1 van het toernooi om het wereldkampi oenschap schaars zijn is giste ren afgerekend. In de voor laatste wedstrijd nam Polen de laatste hindernis naar de twee de ronde door Peru met 52 uit te schakelen. Vier treffers in twaalf minuten bepaalden het lot van de Zuidamerika nen, die vier jaar geleden nog tot de laatste acht doordron gen. Doelpunten van Smolarek.La- to, Boniek, Buncol en Ciolek zorgden na rust van de in La Coruna gespeelde wedstrijd voor een doorbraak van de li tanie aan remises. In de slot minuten mocht La Rosa een tegentreffer maken. De eerste wedstrijden hadden al duidelijk gemaakt dat Peru op voetbalgebied in ernstig verval is geraakt. Hoewel de formatie van de bejaarde trai ner Tim zich voor het toernooi plaatste door de winnaar van het mundialito 1981, Uruguay, te elimineren, was er geen schijn van de aanvalskracht die de ploeg vier jaar geleden kenmerkte. Ook in Argentinië kwam Peru Polen tegen. Szar- mach zorgde in die tweede- rondewedstrijd voor het enige, beslissende doelpunt. Peru-Polen 1—5 (0—0) 56. Smolerek 01, 59. La to 02, 61. Boniek 0—3, 68. Buncol 04, 77. Ciolek 0—5, 83. La Rosa 1—5. Scheidsrechter Mario Rubio (Mex). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Velazquez (Peru). Polen: Mlynarczyk, Zmuda, Majews- ki, Jalocha, (Dziuba), Janas. Kupde- wicz, Matysik. Boniek, Bundiol, Lato, Smolarek (Ciolek). VALLADOLID Koe- weit mag dan op het Spaanse gras geen hoofd rol in het WK-gebeuren zijn toebedeeld, erbuiten is dat wel even anders. Zeker sinds het incident gisteren tijdens het duel met Frankrijk en de opge wonden standjes van bondsvoorzitter El Sjeik Fajd Al-Gabar Al-Sabah. zoals hij voluit heet. Daar op volgde gisteren een geldboete van de FIFA, groot 32.500 gulden. Wei nig meer dan een fooi voor de schatrijke bond uit Koeweit. De Russische scheidsrechter Stupar, die een Franse treffer eerst goedkeurde, maar na het tumult afkeurde, werd tij delijk geszchorst. nale federatie. „De Mafia zijn kleine jongens vergeleken bij de FIFA", riep hij zelf uit voor de microfoon van de Spaanse radio. „Voordat wij aan de eindronden begonnen, wisten we al dat we de tweede ronde niet zouden halen. Als u er be hoefte aan heeft dan kan ik u de lijst overhandigen van lan den die per se naar de tweede ronde over moesten. Hier bij dit wereldkampioenschap heerst toch een Mafia van or ganisatoren en scheidsrech ters". Hij wees op het duel Spanje- -Joegoslavië waarin Spanje onterecht een strafschop kreeg toegewezen. „En iets dergelijks heeft zich met ons tegen Frankrijk ook afgespeeld", meende de prins. „Het is maar goed dat met geld niet alles te koop is", vertelde hij in het stadion van Valladolid na de wedstrijd met een vaderlijk gezag, „want dan was Koeweit natuurlijk de nieuwe wereld kampioen. Als we dat wilden, konden we de titel gemakke lijk kopen, maar ik begrijp dat niet alles zijn prijs kan heb ben." El Sjeik Fajd Al-Gabar Al-Sa bah heeft het verlies van zijn ploeg sportief opgenomen. Hij feliciteerde zijn eigen team en beloofde de spelers dat ze vrij dag na de wedstrijd tegen En geland in Bilbao in hun hotel Villa de Bilbao mogen feesten. De sjeik heeft inmiddels dertig twee-persoons- en vijf eenper soons-kamers laten reserve ren. De meest luxe suite in dit hotel staat op zijn eigen naam. Het hotel heeft, op zijn ver- El Sjeik Fajd Al-Gabar Al- Sabah in zijn hotelsuite. „Het is maar goed dat met geld niet alles te koop is", vindt hij. zoek, een tlinke voorraad Franse champagne en Russi sche kaviaar ingekocht. De spelersselectie zal overigens op die feestavond vergezeld wor den door een aantal supporters dat de ploeg is nagereisd. *vt K*A Brasileiro torksles weet het zeker, rond plaatst Brazilië ingeslagen in groep br de tweede ronde 3rks-i| Mundial om daar- halve finale te be- Nieuw-Zeeland is ltste tegenstander in fste ronde en tegen jrdt-rf^i's zal Brazilië, al 'Resfwinnaar, nog eens fpelconcept kunnen ïn dat in de tweede wordt gebruikt. :ols' ro Socrates is in de 'ins-P'twee wedstrijden die -Spaifc tijdens dit WK-toer- Nadofreelde het meest in de ^•♦gevallen bij de suppor- Euro Brazilië volgen en he- gek zijn van het voet- t dit land speelt, zelfs is 1.92 meter lang), over een grote flexibiliteit beschikt en tweebenig is, geniet met volle teugen van zijn tweede WK-toernooi. Speelde hij vier jaar geleden in Argentinië in de punt van de aanval, ditmaal speelt hij achter de voorhoede. Vandaar dat hij als leider van het Brazilaanse team wordt gezien, hoewel hij zelf niets wil horen van een leiderschap. „We hebben geen leiders in het veld", zegt hij nadrukke lijk. „We zijn een eenheid, de één speelt voor de ander, nie mand in onze ploeg heeft ve dette-neigingen. We hebben een homogene ploeg, waarin de collectiveit voorop staat" Socrates praat zoals hij speelt: rustig en met veel tussenpau zes. Op het veld lijkt hij vaak niets te doen, maar de schijn bedriegt. Socrates schermt gro te zones af en steunt zijn colle- - VR»'e" hecft eln k"nS.' fia s waar dat nodig is. Boven- rS *eenzame hü°ete staat dien pikt hij op zijn tijd zijn 2*$. die het postuur heeft doelpuntje mee, want hij be- 9-K,6m basketbal- speler (hij schikt over een genadeloos hard schot, dat hij echter pas gebruikt als hij zich in een po sitie heeft gemanöuvreerd waarna hij vrijwel zeker is dat hij de doelman kan bedreigen. Conditie „Ons spel heeft echter nog niet de perfectie bereikt die we zelf graag willen," verklapt hij. „We praten daar vaak onder ling over en natuurlijk met trainer Tele Santana. Geluk kig is Toninho Cerezo (de eerste wedstrijd geschorst) weer terug en daarom kan ik mij iets aanvallender opstellen. Dat wij van de Russen, die erg goed hebben gespeeld, en van de Schotten hebben gewon nen, is voor een deel te wijten aan onze betere conditie. Die is ijzersterk, omdat we minder moeite hebben met de balbe handeling dan andere spelers. Want als je moeite hebt de bal te leiden, kost dat veel kracht, ook mentaal. Daarom kunnen wij onze krachten geven aan andere dingen, het vrij lopen bijvoorbeeld, het jagen op de tegenstander en het aangaan van duels." Socrates heeft voor Italië en Polen veel ontzag. „Die landen zouden het ons wel eens moei lijk kunnen maken, als ze ten minste de tweede ronde berei de miine zijn. Ik houd me ook zoveel mogelijk afzijdig van interviews, al ben ik niet te beroerd om over voetbal te praten. Maar als afgestudeerd kinderarts - na mijn voetbal carrière ga ik in een zieken huis werken - ervaar je erg vaak dat er veel belangrijkere dingen zijn dan een voetbal veld en een bal". Polen treffen we in elk geval niet in de tweede ronde, maar „Voetbal is een mooie sport en misschien later nog. De Polen aangezien ik graag aan sport zijn beter gaan spelen, maar doe, daardoor ook iets van de wij ook. Dat wordt nu eenmaal wereld zie en andere mensen van ons verwacht, maar dat leer kennen, wil ik nog wel betekent wel een geestelijke enkele jaren het Braziliaanse belasting." voetbal dienen. Maar straks, als ik een stapje terug doe, ze ker als international, komen de kinderen op de eerste plaats. Binnenkort word ik va der en daar verheug ik me meer op dan een wereldtitel in rinthians zegt zelden of nooit Spanje. Goed, als we die kun- kranten te lezen die aandacht nen pakken, is dat meegeno- besteden aan het Braziliaanse men en voor straks een leuke voetbal. „Want dan kan ik me herinnering, meer niet. O ja, ook niet laten beïnvloeden en het levert nog geld op ook." door meningen, die vaak niet Socrates kan het overigens Ziekenhuis goed vinden met Paulo Rober to Falcao, de middenvelder die al twee jaar bij AS Roma speelt. Falcao kwam in de Bra ziliaanse elf omdat Cerezo in de eerste wedstrijd ontbrak, maar hij heeft zich zo goed aangepast aan het team dat hij' zich nu een vaste plaats heeft veroverd. „Falcao en ik voelen elkaar goed aan. Of ik hem goed vind? Het is bij ons de ge woonte dat we elkaar niet prij zen om individuele acties of het maken van doelpunten. We spreken alleen maar over een gezamenlijke prestatie, want zo hoort het in het huidi ge voetbal. Maradona bijvoor beeld wordt veel te veel gepre-» zen. Die jongen kan dat niet lang aan als hij in de kranten zo wordt geroemd. Hij heeft toch ook andere spelers nodig om uit te groeien tot een goede voetballer". En Pele vroeger dan? „Pele is een ander ver haal. Dat komt nooit meer te rug. Dat is iets voor in een sprookjesboek." THEO VAESSEN Al 10.000 dollar De spelers van de Braziliaanse voetbalselectie hebben ieder na twee wedstrijden al 10.000 dollar verdiend. De premie voor iedere gewonnen wedstrijd bedraagt namelijk 5.000 dollar. Mocht Brazilië de finale bereiken en winnen dan worden deze premies aangevuld tot 180.000 dollar. Politie verslagen Maandag speelde het eerste elftal van Brazilië, dat voor zijn laatste wedstrijd in de eerste rónde is verhuisd naar Se villa, tegen een poli- tie-elftal van Se villa, een wedstrijd die 50 minuten duurde. Het duel was op touw gezet omdat de Brazi lianen zich goed verstaan met de politie- functionaris sen. Er waren meer dan 2.000 toeschouwers die de Brazilianen zagen winnen met 13-0. Slecht eten De Spaanse selectie heeft zich verbaasd en kwaad gemaakt over het eten, dat zij opgediend krijgt in het hotel nabij Valencia. Ze heeft openlijk haar beklag gedaan over de weinige afwisseling in het eten. Zelfs na de overwinning op Joegoslavië bestond het menu, zoals elke avond, uit groentesoep, kabeljauw en fruit Toen de Spaanse spelers zich daarover zichtbaar opwonden, en sommigen zelfs wei gerden te eten. beloofde de hotelleiding beterschap en of freerde het gezelschap champagne tot vier uur in de och tend. ..We hadden op zijn minst nog een kreeftje ver wacht.'", zei doelman Arconada laconiek. Zangcarrière Junior, de linkerverdediger van het Braziliaanse team, heeft te kennen gegeven, dat hij na de Mundial zan ger wil worden. Voordat hij met de selectie naar Spanje afreisde, maakte hij in Bra zilië een plaatje onder de ti tel Vuela Canarninho Vue- la (Vlieg kanarietje Vlieg). Er zijn al 200.000 singles van dit nummer verkocht en dat heeft Junior ervan overtuigd, dat zijn toekomst niet op het voetbalveld, maar in de studio en op het podium zal liggen. Statistieken De eerste statistieken van het wereldkampioenschap be ginnen al te verschijnen. In Sevilla is uitgerekend, dat de eerste twaalf duels van de Mundial in totaal 378.000 toe schouwers hebben getrokken. Dat is minder dan de eerste twaalf wedstrijden van het WK 1978 in Argentinië. Daar kwamen 400.000 bezoekers in de eerste ronde naar het sta dion. Spanje zit overigens nu al hoger dan in 1974 in IVesf- -Duiisland, waar 350.000 toeschouwers gingen kijken naar de eerste twaalf wedstrijden. Het gemiddelde aantal toe schouwers van de huidige Mundial is 30.666. Nachtelijk lawaai Na afloop van Spanje-Joe- goslavie zijn honderden mensen in Valencia naar het huis van de ouders van de Spaanse international Saura getrokken. Saura is erg populair in Valencia, waar hij voor de gelijkna mige club speelt. De suppor ters hebben tot diep in de nacht de ouders van de voetballer wakker gehou den door onophoudelijk „Espafia" en „Saura" te scanderen. De politie moest uiteindelijk een einde ma ken aan dit nachtelijk la waai. Klachten Joegoslavië heeft zich met een lijst vol klachten tot de FIFA gewend. Ten eerste zijn de Joegoslaven bijzonder on tevreden over de kwaliteit van het trainingsveld van het stadioncomplex in Zaragoza. Het was de afgelopen vijf da gen helemaal niet meer te gebruiken. Het kon immers niet worden besproeid vanwege een defecte waterleiding. De Joegoslaven mogen nu op het hoofdveld trainen. Joegosla vië moest de rust van de de wedstrijd tegen Spanje in Va lencia doorbrengen op gangtrappen. In de kleedkamer was immers gas vrijgekomen. Verder hebben de Joegoslaven zich enorm opgewonden over het feit, dat zowel in Valen cia als voor de eerste wedstrijd tegen Noord-Ierland in Za ragoza hun volkslied niet volledig werd gespeeld. Boven dien ontbrak bij de wedstrijd tegen Spanje op de Joegosla vische vlag de rode ster. De FIFA heeft toegezegd maatre gelen te nemen. Acupunctuur Met acupunctuur wordt ge- gaat de speler van Soul- tracht de rugblessure van hampton naar huis. Brian Kevin Keegan te genezen. Robson tobt met een onwil- opdat hij vrijdag met Enge- Uge bilspier en zal wellicht land kan aantreden tegen ontbreken tegen Koeweit. Koeweit. Lukt dit niet, dan Aantrekkelijke indeling voor „Leidse" zaterdagtoppers LEIDEN De vier zater dagclubs uit de Leidse re gio die in de hoogste afde ling van de KNVB uitko men, zijn voor komend seizoen bij elkaar inge deeld. Noordwijk, Quick Boys, RCL en Rijnsburgse Boys vonden elk een plaats in de eerste klas se A. De voor de clubs zowel in fi nancieel als in sportief opzicht aantrekkelijke indeling kan als voorloper worden be schouwd van een nog regiona- ler indeling, die na komend seizoen een feit zal worden. Dan immers zal een derde eerste klasse worden ingesteld. Die realisering van die extra eerste klasse werkt in de ko mende jaargang overigens al door in de degradatieregeling. Dienden in de vorige jaren nog vijf eersteklassers een stap terug te doen, komend seizoen is er per eerste klasse slechts een degradatieplek vastge steld. De indeling van IA: Baren- 'drecht, Heerjansdam. Kozak ken Boys, Nieuw Lckkerland, Noordwijk, NSW, PPSC,

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13