inimumloon en ie uitkeringen 46 pet omhoog D: Tekort jjgt met jOO gld r seconde Kamer geeft banen plan onvoldoende »veede Kamer verzet zich hevig tegen tstel nieuwbouw eigen onderkomen Koophuis naar maat 99 Excuses van Nypels aan Tweede Kamer fENLAND Man gewurgd in Amsterdam |N wil ook naar •tere werkweek 99 V erbruiksbelasting auto moet anders LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 JUNI 1982 PAGINA 11 ni Rotterdam dichtgebouwd )AM Het hoofdkantoor van itschappij Chevron, momenteel aan de Haagse Conradkade, waarschijnlijk naar Rotterdam, asstad bestaan vergevorderde oor het dichtbouwen van het {je onbebouwde grond aan het het centrum van Rotterdam, jn twee hotels, een groot kan een winkelcentrum en onge- jnderd premiehuurwoningen ibouwd. De Franse hotelketen- iotel wil aan het Weena een |(120 bedden) en een Sophitel in) vestigen. Er zijn onderhan- jaande om naast beide hotels hoofdkantoor van Chevron Teveel nitraat DEN HAAG De hoeveelheid nitraat in bladgroenten moet worden beperkt Dit blijkt uit schriftelijke antwoorden op vra gen vanuit de Tweede Kamer. De huidige nitraatgehaltes in sla, andijvie en spinazie zijn namelijk zodanig, dat de gezondheid in gevaar komt Nitraat wordt door koken omgezet in giftige ni- triet De telers zullen in het vervolg minder nitraat bij de teelt van hun bladgroenten moeten gebruiken. Verhuizing Wilhelmina Gasthuis begonnen AMSTERDAM Twintig patiënten van de afdeling keel-, neus- en oorziekten van het Wilhelminagasthuis zijn vandaag in speciaal ingerichte bussen overgebracht naar het Academisch Medisch Centrum (AMC) in de Amsterdamse Bullewijker polder. Daarmee is een begin gemaakt met een verhuizingsoperatie die in totaal anderhalf jaar in beslag zal nemen. Als alles volgens plan verloopt zal eind vol gend jaar het gehele WG naar de nieuwe verhuizing zijn overgebracht. De samen smelting met het voormalige Binnen gasthuis dat al sinds *79 in het AMC ge vestigd is, tot een groot Amsterdams uni versitair ziekenhuis, is dan een feit. Wat er tegen die tijd met het vrijgekomen WG-terrein zal gebeuren, is nog niet be kende Veel vacatures bij gemeenten blijven onvervuld DEN HAAG Een groot aan tal vacatures voor gemeente ambtenaren in kleine gemeen ten met een inwonertal tot 24.000 wordt door financiële firoblemen niet vervuld of anger dan een jaar openge houden. In 1981 zijn daardoor 1250 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Dit blijkt uit een on derzoek van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtena ren. Volgens het onderzoek bestaat gemiddeld 5,5 procent van het „personeelsbestand" van de kleine gemeenten uit vacatures. AMSTERDAM De politie heeft gistermiddag in een flat aan de De Boelelaan in Amsterdam het lijk gevonden van een 46-jarige man. Vol gens de politie is de man ruim een week gele den gewurgd. In de flat was alles overhoop ge haald. „We troffen een complete puinhoop aan", aldus de politiewoordvoerder. Van de man was bekend dat hij regelmatig contact had met jonge jongens. Het onderzoek van de re cherche zal zich daarom onder meer ook in die richting bewegen. In het Flevopark in Amsterdam-oost is gister middag een plastic vluiniszak met menselijke lichaamsdelen gevonden. De resten zijn overge bracht naar een lijkenhuis van de politie, waar sectie zal worden verricht. Ize parlementaire I redactie) AG De Twee- t heeft gisterraid- Üoten, overeen- I de verwachtin- ninimumloon en «ringen, ongeacht ervan, ingaande Jerhogen met 2,46 tietzelfde percen- jrmee de lonen in ijfsleven vanwege fcmpensatie zullen besluit viel en meerderheid, uit de fracties VVD en de kleine rechtse partijen, een desbetreffend CD AWD-voorstel steunde. Hierdoor werd het voorstel van minister De Graaf (sociale zaken) onderuit gehaald. Deze wilde het minimumloon met 4,3 procent laten stijgen, de uitkeringen tot aan modaal met eenzelfde percentage en de hogere uitkeringen niet la ten stijgen. Hiermee zou dit jaar nog 300 miljoen gulden worden bezuinigd op de socia le zekerheid. Ook anders lui dende voorstellen van PvdA en D'66 werden afgewezen. De minister noemde tot het laatst zijn eigen idee het beste en ontried dan ook alle wijzi gingsvoorstellen. Hij zal echter aannemende dat ook de Eerste Kamer ermee in stemt het besluit van de Tweede Kamer uitvoeren. Voor de minimumloners is dit in het bijzonder een teleurstel ling, want De Graafs departe ment had reeds de nieuwe mi nimumlonen gepubliceerd, uit gaande van een verhoging met 4,3 procent Over wat er met de kinderbijs lagen moet gebeuren (verlagen met 1,75 procent zoals de mi nister wil, bevriezen of ge woon laten stijgen conform andere voorstellen) werd nog niet beslist De minister wilde eerst nog eens de inkomensge volgen van het kamerbesluit De regeringsdelegatie in de Tweede Kamer: v.l.n.r. de ministers Rood (Binnenlandse Zaken), Van der Stee (Financiën), de Graaf (Sociale Zaken) en achter hem staatsse cretaris Van Zeil (Economische Zaken). overzien in samenhang met de hoogte van de kinderbijslag en ook de doorwerking van één 1983. Deze materie komt vrij en ander op de begroting van dagmiddag aan de orde. ize parlementaire redactie) G Er wordt tds volstrekt on- bezuinigd. jaar is daar wei- ir aan te doen, acht miljard die iet in 1983 wil Izijn ook niet vol- at is. althans de van de VVD, de waarop het 66-interimkabinet Mtangrijke mate iegelijk willen de liberalen dat de lastenver lichting voor'het bedrijfs leven aanzienlijk wordt vergroot De tweemaal 500 miljoen gulden die het kabinet hiervoor heeft uitgetroken ziin in de ogen van de VVD te wei nig. VVD-woord voerder Joekes wees er gisteren in het kamer debat over de voorjaarsnota op dat het overheidstekort hel laatste half jaar met bijna 2000 gulden per seconde is toegeno men als gevolg van het talmen van het vorig kabinet en de volgens Joekes verkeerde ideeën van de PvdA. Voor de PvdA en de kleine linkse partijen zijn de bezuini gingen veel te ingrijpend. De PvdA vindt dat de regering veel te strak boekhoudkundig te werk gaat. Klein links wil dat ze de bezuinigingen geheel schrapt. D'66 ziet het ombui gingsbedrag echter als een mi nimum. DEN HAAG Alle frac ties in de Tweede Kamer geven het banenplan dat onder het vorige kabinet door minister Den Uyl is opgesteld een dikke on voldoende. Zowel de rege ringspartijen als de oppo sitie en zelfs de PvdA- vrienden van ex-minister Den Uyl zien het plan hooguit als een aanzet om de scherpe kantjes van de werkloosheid af te vijlen. Er moet volgens de Ka mer veel meer gebeuren om de werkloosheid te be strijden, vooral op de lan gere termijn. De jeugdwerkloosheid neemt daarbij een centrale plaats in. Vrijwel alle fracties vroegen daar gisteren speciale aan dacht voor. Volgens PvdA- woordvoerder Moor zou de overheid het goede voorbeeld moeten geven door elke twee vacatures die daar ontstaan met twee jongeren op te vul len. Er zouden veel meer blij vende banen voor jongeren moeten komen in plaats van de tijdelijke waar Den Uyls banenplan vanuit gaat. CDA-woordvoerder Weijers wil jongeren verplichten, als ze binnen een paar maanden geen werk vinden, tot het aan nemen van deeltijdwerk, te rugkeren naar school, stage- arbeid of pro-deowerk. „In ons denken is lummelen er niet bij", zei Weijers. De Korte (VVD) mermoreerde het libe rale plan ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid door het scheppen van 30.000 deeltijd en stageplaatsen. Mevrouw Dekker (D'66) kwam terug op haar wens tot een maatschap pelijke dienstplicht voor jonge ren. Naast de jeugdwerkloosheid stond de herverdeling van werk centraal in de eerste ron de van het debat over het ba nenplan. Daartoe willen som mige partijen drastische maat regelen. Zo vraagt de PvdA omheen kaderwet voor de her verdeling van werk om bij voorbeeld arbeidstijdverkor ting per bedrijf mogelijk te maken. Het CDA wil nieuw komers op de arbeidsmarkt niet meer dan 32 uur laten werken voor een overeen komstig loon. De VVD wil de omscholing van langdurig werklozen opvoeren tot 100.000 in 1986. Er tekent zich in de Kamer een meerderheid van CDA, PvdA en D'66 af voor de soli- dariteitshefffng, de tijdelijke verhoging van de loon- èn in komstenbelasting met andér- half procent. De VVD verzet zich fel tegen deze maatregel. CDA en D'66 voelen er ook niet veel voor maar willen mi nister Van der Stee niet met nog eens een tegenvaller van 600 miljoen gulden opzadelen. AG Een verkorting van de werkweek naar bij voorkeur door de invoering van een 7- ;rkdag kan voor honderdduizenden werk Dat schrijft de CPN in het gisteren versche- iverp-verkiezingsprogram. Vindt dat progressieve partijen tot taak hebben een al- te vormen voor de huidige regeringspolitiek. Progres- htsvorming in en buiten het parlement schept een ba- en nieuwe politiek en een andere wijze van politiek aldus de CPN. bestuur van de PSP wil de komende verkiezingen in een lijstverbinding van PSP/PPR/CPN. Dat blijkt uit trp-besluit dat aan het partijcongres wordt voorgelegd, jvoorzitter Bram van der Lek zei dat zijn partij zich ;n voor samenwerking tussen de linkse partijen, waar Verigens niet bij rekende. PRESENTATIE BOUWFONDS: In het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam heeft prins Bern- hard gisteren de Zilveren Anjers, de jaarlijkse on derscheiding van het Prins Bern- hard Fonds, uit gereikt aan dr. Niemeijer uit Wassenaar en A. Bokma uit Wom- mels. Ook prin ses Juliana was hierbij aanwezig. Dr. Niemeijer kreeg de onder scheiding voor zijn publikaties op schaakgebied De heer Bokma kreeg de onder scheiding voor zijn werk tot be houd van de Frie se molens. AG De Twee ier verzet zich he- i plannen van de •outrendienst om van een nieuwe aan het Kamerge- Jhkele jaren uit te De Rijksgebou- fist heeft minister Volkshuisvesting fotelijke Ordening) geadviseeerd uit bezuini gingsoverwegingen de nieuwbouw voor de Ka mer niet in 1985 maar pas in 1987 te laten beginnen. De fracties van CDA, PvdA, VVD en D'66 rea geerden gisteravond ver bijsterd op dit voorstel en wezen het uitstel perti nent van de hand. Voorzitter Dolman sloot zich in felle bewoordingen bij deze reacties aan. „Wij zullen de re gering laten weten, dat we daarvan niet gediend zijn", al dus Dolman, „nieuwbouw mag beslist niet meer uitgesteld worden. Er bestaan al vele tientallen jaren uitbreidings plannen, maar telkens weer gingen die niet door omdat er bezuinigd moest worden. Laat de Kamer nu niet wéér het slachtoffer van bezuinigingen zijn. Nu moeten de ministeries hun eigen nieuwbouwplannen maar eens uitstellen". De K^mer debatteerde gister avond over haar eigen begro ting. Vandaar dat er ook zaken aan de orde kwamen als uit breiding van het aantal da mestoiletten in het Kamerge bouw (een voorstel van de PvdA, dat overigens door Dol man werd afgewezen) en een plan tot instelling van een crè che voor kinderen van vrou welijke Kamerleden en mede werksters die in het gebouw werkzaam zijn. Vooral van de zijde van D'66 werd sterk op de inrichting van een crèche aangedrongen. Dolman zei echter dat zo'n crèche niet kostendekkend zou kunnen draaien, omdat uit onderzoek is gebleken dat de belangstel ling ervoor niet overweldi gend is. Per kind zou dertien duizend gulden per jaar moe ten worden betaald om de kos ten te kunnen opvangen. „Als we het goedkoper zouden doen, zouden we uit de zak van de belastingbetalers de verliezen moeten bijpassen en daar voel ik niets voor. Het geld van de belastingbetalers kan beter worden gebruikt voor het oprichten van kin dercrèches in bijvoorbeeld de Haagse Schilderswijk". De fracties van CDA, PvdA en D'66 dienden nog een motie in met het bezuinigende voorstel om Kamerleden geen vergoe ding meer te geven voor eerste klas-vliegreizen. Dolman zei dat het presidium van de Ka mer (de voorzitter en de vijf vice-voorzitters) over dit punt een verdeeld standpunt heeft. De kwestie zal nog nader wor den bekeken. APELDOORN Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (BNG) heeft gisteren in Apeldoorn zijn zoge heten keuze-conceptwoning gepresenteerd. Die maakt het de koper mogelijk beneden de anderhalve ton zijn huis naar eigen wensen in te delen en te voorzien van kwalitatief verschillende keukens, badkamers, toilet ten en dergelijke. Ook de mate van afwerking bepaalt hij zelf. Het motto van het laatste nieuwtje van het Bouwfonds is „thuis, op de bank met de catalogus in de hand stelt de koper zijn wo ning samen". Het Bouwfonds heeft de woning ontwikkeld om dat onderzoeken hebben uitgewezen dat steeds meer woningzoe kenden zélf willen uitmaken hoe hun nieuwe huis er uit gaat zien. Tot nu toe werd dat bepaald door architect en aannemer. Volgens het Bouwfonds is het idee van de premie-a-woning als keuzewoning dé manier om door de combinatie goedkoop bou wen en inspraak het onstaan van „eenheidsworst' in de bouw tc voorkomen. Mr. B. Stal van het Bouwfonds: „Enerzijds willen wij goedkope woningen bouwen anderzijds willen wij huizen neerzetten die zoveel mogelijk zijn afgestemd op de wensen van de individuele bewoner. Hier dient zich een conflict aan waarop het enige antwoord luidt: Geen maatwerk, geen confectie, maar maatconfectie. De goedkoopste uitvoering van de keuzewoning komt op 117.000 gulden, de duurste 135.000 gulden. Ook later zijn. aan de hand van de catalogus, nog (luxueuzere) verbouwin gen mogelijk. DEN HAAG CDA, PvdA en D'66 steunen een wijzi gingsvoorstel dat van het wetsontwerp om de bijzonde re verbruiksbelasting op personenauto's en motorfiet sen te verhogen weinig heel laat Er is een amende ment ingediend om de door staatssecretaris Kombrink voorgestelde stapsgewijze tarieven te vervangen door twee tarieven. PvdA, CDA en D'66 willen tot een nieuwwaarde van 10.000 gulden een BVB van zestien procent exclusief omzetbelasting. Daarboven moet een BVB-tarief van 24 procent van kracht worden. De re gering had vijf tarieftrappen, oplopend van zestien tot 22 procent, voorgesteld. Voor motorfietsen wil men een tarief van acht procent tot 6.000 gulden exclusief omzetbelasting. Daarboven moet de heffing op vijftien procent worden vastgesteld. Het nieuwe voorstel levert evenveel op als het oude. Ria Beckers, fractievoorzitter van de PPR, gaat proberen om de financiering van de gezinshulp aan ouders die hun gehandicapte kind thuis verzorgen voor 1983 veilig te stellen door de bijzonde re verbruiksbelasting op auto's boven de 38.000 gulden te verho gen van 22 naar 23 procent. Het levert tien miljoen op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Erwin Nypels blijkt nog steeds geen erg gelukkige hand te hebben als minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Na al tot de orde te zijn geroepen, omdat hij zijn beleid via de pers bekend had gemaakt, moest de bewindsman gisteren opnieuw ten overstaan van de Tweede Kamer ongelijk bekennen. Tevens blijkt de minister bot gevangen te hebben in het kabinet wat betreft een andere methode voor de financiering van de gesubsidieerde woning bouw. In een excuusbrief aan de Kamer schrijft Nypels dat er voortij dig een persbericht is uitgegaan over het afschaffen van de sub sidie op de isolatie voor eigen woningen. Eerst moet de volks vertegenwoordiging zich uitspreken over dit besluit. Dit gebeurt vandaag of anders morgen. Het is niet zeker of de PvdA. die daarbij de doorslag zal geven, de afschaffing zal aanvaarden. De brief van Nypels betekende tevens dat aanvragen van eigenaar bewoners voor isolatiesubsidie, die de afgelopen dagen zijn inge diend, nog in behandeling worden genomen. Het idee van Nypels een deel van de gesubsidieerde woning bouw te financieren door middel van zogeheten indexleningen, lijkt onuitvoerbaar. Minister Van der Stee (Financiën) voelt niet voor het instellen van een werkgroep, die de mogelijkheid van dit soort leningen zou moeten bekijken. Nypels predikt al vele jaren dat de pensioenfondsen en verzekeraars gemakkelijker geld in woningbouw zullen steken, als zij de garantie hebben van een vast percentage reële winst (uitgaande boven de infla tie) op leningen. Scheidende senator doet aanval op Eerste Kamer DEN HAAG De PvdA-se- nator prof.mr. A.J. Cnoop Koopmans heeft gisteren voor enige opschudding in de Eers te Kamer gezorgd toen hij het bestaansrecht van deze Kamer fel bekritiseerde. Volgens Cnoop Koopmans kan de Eers te Kamer beter uit ons rechts stelsel verdwijnen. De sociaal democraat, die voorstander is van een één-kamerstelsel, con cludeerde dat de rol van de Eerste Kamer op het gebied van actieve politiek erg gering Diepe stilte rond gevangen WDM'ers UTRECHT Nog steeds is niet bekend wat de aanleiding is voor de aanhouding, vorige week donderdag, van de drie VVDM-bestuurders. Het hoofdbestuur van de VVDM in Utrecht weet van niets, heeft ook geen contact met de gedentineerden. De Rijksvoorlichtingsdienst zegt niets, dus ook niet over het be richt als zou het om atoomgeheimen gaan. De drie WDM'ers zitten ondertussen in de gevangenis in Arn hem. Ze worden elke dag voorgeleid aan de auditeur-militair en wat daar allemaal besproken wordt weet alleen de advocaat Eric Hummels van het Utrechtse Advocaten Collectief, maar die mag niets zeggen. Van de auditeur-militair geen nieuws. Wel wordt het gerucht, dat ook tot de VVDM is doorgedrongen, steeds ster ker als zou de zaak tegen deze drie VVDM-ers voorrang krijgen boven alle andere krijgsraadzaken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11