Geen aankoop complex Clos en Leembruggen s Tesselaar: „fifty-fifty bouwen in nieuwbouw en stadsvernieuwing SCHEIDEND PSP-RAADSLID BETICHT AMBTENAREN VAN CORRUPTIE Waal spuit Trek- vliet open 2EDÊN Algemene politieverordening Oegstgeest in strijd met de wet GEMEENTEBESTUUR LEIDEN: LEIDSE COURANT DINSDAG 22IUNI1982 PAGINA 3 Ai!; verkeerslicht op de lem de Zwijgerlaan ong op rood en keurig cht de taxichauffeur voertuig tot stilstand. tseling lichtten de ach- °P litrijlampen van de taxi ïe(« en met een vaartje zes oot de Mercedes naar dec|teren. Omdat zich ach- de taxi een file had ge- rmd, kwam de taxi op .Mai iuske wijze in aanra- wei |g met zijn directe ach- Ze ligger. Zo ongeveer kon dde de versie van het lap ices verbaal, dat naar latioi ileiding van de aanrij- ndinig was opgemaakt. De gesc dse politie was na diep- id onderzoek tot de 9H|clusie gekomen, dat de ^Hchauffeur inderdaad achteren was gere- ■Hü De chauffeur van het ^Histverlenende voertuig het daar absoluut niet eeens. Volgens de taxi- lpun uffeur was hij echter achteren aangereden. [argument van de taxi- tuurder gisteren voor h j Leidse kantonrechter iitee!de: "Waarom zou ik ir achteren rijden, als ik jj iruit moet. Echt gemak- ijk is het niet om de snelling van mijn auto zijn achteruit te zetten. ifkas m'oet je pook jan 0ptil- °r en naar achteren du- °P n, terwijl een klein vtje naar voren genoeg Jom hem in de eerste s"1 snelling te zetten." De ichauffeur meldde ver- dat de man, die hem aangereden, hem ver- dat hij Taekwondo oosterse vechtsport) lefende. Rechter Oo- was niet zo onder de ruk van het proces ver- I. In dat rapport stond afkeurend vermeld, de chauffeur van de tijdens het opmaken het verbaal haast had. hij oil! ?n al hree )k t 'esc md dhi tk g der moest kennelijk 1 verdienen", stond er irlijk vermeld. Dat lokte de rechter de op- rking, dat er niets ver- xds is aan geld verdie- „Er wordt in deze tijd te weinig geld ver- nd. Dat wil ik ook maar s hebben gezegd." Na rechter Oomen het ces verbaal met een Muzi teloos gebaar opzij had 03 0 choven, zei hij: „Ik acht niet bewezen, dat u de irijding hebt veroor- kt. U bent vrijgespro- vond I, i Leidenaar. die op kruispunt Lange- T9.2 cht-Pelikaanstraat door 3.03 d licht was gereden, scheen gisteren op het ir^( itongerecht om wat ad- listratieve rompslomp 23.0( regelen. Over het dóór oog n gepleegde feit was [al wat correspondentie 'oerd en gisteren kon eindelijk vonnis wor- gewezen. Mevrouw retsen-Visser, de offi- s' r van justitie, eiste een le van 110 gulden, een ere straf dan normaal rdt opgelegd. In zijn er woord presenteerde verdachte het gerecht rekening. „Omdat ik in het buitenland ben, st ik daar de zaak af delen. Ik zou u daarom bedrag van drie pond e na rekening willen bren- Rechter Oomen, die hartelijk om moest len, had niet zo snel antwoord klaar, maar officier reageerde di- „Normaal betaalt idio voor door rood rijden ymni guiden. jk bespaar u ffir twintig gulden. Met bt - eksfid d." 0( i buschauffeur uit Lisse 01 op de hoek Rijnsbur- tveg-Stationsplein door d gereden. Een fietser ste daarom tegen het gevaarte aan en moest klap met een sleutel- Popi nbreuk bekopen. De uffeur verweerde zich r te zeggen, dat hij met *0 ',bus achter een andere coc was aangereden. Hij ion telde ook dat hij niet J®*! ir rood, maar door lvert nje was gegaan. „Ik ng In toch niet plotseling vam imen. Als ik dat doe, i zitten al mijn passa- jj R met hun tanden in de |e, elleuning. Wat vindt L vroeg de chauffeur luitln angstellend aan mr. Oo- n: „Had "ik moeten rem- iq'0 n'"^a" ze' rechter gaf de man een boete gulden. Open dag zeeverkenners De zeevèrkennersgroep „Jan van Galen" houdt zater dag ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan en de her opening van het verbouwde clubhuis een open dag. Tussen een en vijf uur kunnen belangstellenden ken nis maken met de verschillende facetten van de zeever- kennersgroep. Er worden demonstraties gegeven en in het clubgebouw aan het Marowijnepad is een tentoon stelling ingericht. Ook kunnen de bezoekers meevaren in de boten van „Jan van Galen". Gezondheidswinkel De Gezondheidswinkel in het buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden, is gedurende de zomermaan den op woensdagochtend gesloten. In de Gezondheidswin kel kan men vragen stellen over gezond eten, het lichaam, bepaalde ziekten en medicijnen, sociale uitkeringen en al ternatieve geneeswijzen. Het spreekuur op de dinsdag avond van half acht tot half negen gaat gewoon door. Amnesty International De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt donderdag weer een schrijf avond op het Rapen burg 100 vanaf acht uur. Papier en voorbeeldbrieven zijn aanwezig. Voor meer informatie kan contact opge nomen worden met Ludwig Nijholt tel. 131182. Samenzang In het kerkgebouw van de Baptistengemeente aan de Oude Rijn 3 worden enkele zangavonden gehouden met samen zang, afgewisseld door korte schriftlezingen. De bijeen komsten hebben plaats op de zondagen 27 juni, 11 en 25 juli en 8 augustus. De avonden worden vooral belegd met het oog op de toeristen, maar ook de Leidse burgerij is van harte welkom. De bijeenkomsten beginnen telkens om ze ven uur 's avonds. PLAKKER VRIJGESPROKEN LEI DEN/OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest mag geen verbod op meningsuiting leggen. Het is daarom niet verboden in Oegstgeest aanplakbiljetten op te plakken. Zo luidde het schrif telijk vonnis, dat gisteren door kantonrechter Oomen werd ge wezen. De man, die in februari wegens het aanbrengen van affi ches op de Warmonderweg werd aangehouden, werd daarom vrijgesproken. De verdachte, een 20-jarige man uit Oegstgeest, had met drie anderen aan de Warmonderweg aanplakbiljetten aangebracht. Omstreeks kwart voor vier 's nachts werden de plakkers door de politie opgemerkt. Drie van de vier plakkers betaalden de boete van dertig gulden. De vierde verdachte wei gerde dat echter te doen. De man meende leemten in de Alge mene Politieverordening (APV) van Oegstgeest te hebben ont dekt. Doorgaans vermeldt een APV dat in een gemeente niet mag worden aangeplakt, behoudens op door B en W aangewe zen plaatsen. In de APV van Oegstgeest komt een dergelijke toevoeging niet voor. Formeel mag in die gemeente daarom ner gens worden aangeplakt. Volgens de verdachte is dat in strijd met de grondwet en de gemeentewet, omdat daarmee de vrij heid van meningsuiting wordt bedreigd. De verdachte werd gis teren door kantonrechter Oomen in het gelijk gesteld. De ge meente Oegstgeest mag geen verbod op meningsuiting leggen. De verdachte werd daarom ontslagen van rechtsvervolging. Hans de Ia Mar van PSP Leiden, kondigde gisteren aan dat het vonnis tegenover het politiebureau van Oegstgeest wordt opge plakt. Verwacht, wordt overigens dat de gemeente Oegstgeest haar APV zal aanpassen. Verblijf bij waterplaatsen niet meer strafbaar LEIDEN De gemeenteraad heeft besloten het zich langer dan vijf minuten ophouden bij openbare waterplaatsen, zogenaamde urinoirs, niet langer strafbaar te stellen. Het gemeentebestuur honoreert hiermee het verlangen van plaatselijke homofielen. De urinoirs, waarvan Leiden er nog slechts enkele rijk is, gelden als ontmoetingsplaatsen voor homofielen. Het desbetreffende ar tikel in de plaatselijke poli tie-verordening vonden de homo's discriminerend. Het artikel beoogde mogelijk onzedelijk gedrag bij de waterplaatsen te bestrijden. Tot op heden heeft het ge bruik van de urinoirs geen problemen in die richting opgele verd, zodat handhaving van het gewraakte artikel niet nodig is. Vlaardingse gewond Een 43-jarige inwoonster Van Vlaardingen is gisterochtend ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op rijksweg 44. Na een inhaalmanoeuvre ging de 43-Jarlge bestuurster terug naar de rechterweghelft. Zij moest remmen voor een onbe kend gebleven auto die plotse ling snelheid minderde en werd daarop van achteren aangere den door een vrachtauto, be stuurd door een 49-jarige Ha genaar. Het voertuig van de Vlaardingse verdween in de berm, ramde een boom en een paal en kwam honderd meter verder in de bosjes tot stil stand. De Vlaardingse vyerd met rug- en heupklachten naar het AZL vervoerd. LEIDEN „Ik vind dat het uitgangspunt moet zijn dat er binnen de stadsver nieuwing evenveel ge bouwd moet worden als in de uitbreidingsgebieden. We moeten ons echter re aliseren dat de tijd voorbij is dat er in de binnenstad in grote proporties ge bouwd kan worden".. Dat zei wethouder D. Tesse laar van volkshuisvesting gisteravond bij de behan deling van het volkshuis vestingsplan in de Leidse gemeenteraad. Het plan voor de periode '82- '84 stoelt op twee uitgangspun ten, accent op het bouwen van drie- en vierkamer woningen en het realiseren van 1000 wo ningen per jaar. Dit laatste is inmiddels teruggeschroefd. Door maatregelen van de rijksoverheid mogen er in 1982 in het totaal slechts 735 wonin gen worden gebouwd. Luchtballon De beperking van de bouwmo gelijkheden was voor D'66- raadslid Jan Hoekema aanlei ding te stellen dat „het plan een luchtballon dreigt te wor den". Hij wees Tesselaar op de intentie van de provincie om De Kwaak niet tot recreatiege bied maar tot woongebied te bestemmen en vroeg zich af in hoeverre Leiden hier haar voordeel mee kon doen. In tegenstelling tot de positie ve benadering van de grote partijen had klein links veel punten van kritiek op het plan. J. Brands (CPN) noemde het alleen hanteren van de doorstromingstheorie riskant. „Dat is wedden op één paard", aldus Brands: „Het lost de pro blemen van de minst draag- krachtigen niet op want die hebben geen geld om naar duurdere woningen door te stromen". F. van Oosten uitte zijn twij fels over de haalbaarheid van het ambitieuze plan. „Wan neer 's lands bezuinigingen in dit tempo worden doorgezet komt binnenkort de huursub sidie op losse schroeven te staan. Dat zou een ware ramp voor Leiden zijn want door stroming naar huizen met ho gere huren kan slechts wan neer er huursubsidie wordt ge geven. De basis van het plan zou op losse schroeven komen te staan", meende Van Oosten. Hij drong er bij het college op aan in de binnenstad meer aandacht te schenken aan het wonen van gezinnen terwijl in de buitenwijken het aantal kleine huishoudens vermeer derd zou moeten worden. Hij vroeg in een motie om voor '85 tenminste één project met een woongroep te realiseren. PSP- raadslid A. Ponsen drong aan op het bouwen in grotere dich theden in de buitenwijken. Schaduw Tesselaar relativeerde de alge mene klacht dat Leiden zo weinig huizen mag bouwen van het rijk. „Ik ben de afge lopen week in de Haagse Schilderswijk geweest, de pro blemen in Leiden kunnen daarbij nog niet in de schaduw staan". Hij noemde de kritiek van klein links niet onterecht maar hij verweet de kleine drie geen alternatieven aan te dragen. „Je kunt ook niet ver wachten dat in Leiden het ei van Columbus voor de volks huisvesting wordt uitgevon den", aldus de wethouder. Hij suggereerde wellicht goedko per te kunnen bouwen door huizen slechts voor een perio de van vijf-en-twintig jaar neer te zetten. Over het in vervulling doen gaan van de veel geuite wens om in Lei- den-Noord een bejaardente huis te bouwen, was Tesselaar zeer duidelijk. „Hoe nodig het ook is, dat bejaardentehuis komt er de eerste jaren ge woon niet". De provincie wil er geen toestemming voor ge ven. LEIDEN Het PSP-raadslid A. Ponsen (zij keert tot eigen genoegen in september niet te rug in de raad) is er stellig van overtuigd dat de ambtenaren op het stadsbouwhuis corrupt zijn. „Er zou eindelijk eens een college moeten opstaan, dat het eigen ambtenarenapparaat te lijf gaat en een eind maakt aan de protectie van aanne mers en architecten die op het stadsbouwhuis welig tiert. Er zijn vast wel andere manieren te bedenken dan de vermeen de aanstichter ervan steeds maar omhoog te blijven pro moveren. In plaats van aanne mers te vriend te houden, om dat je nog geld van ze krijgt, kun je ze ook een proces aan doen", aldus Annelies Ponsen gisteravond in de gemeente raad. Zij zei dit soort zaken te kunnen zeggen, omdat ze poli tiek onschendbaar is, buiten de raadszaal was ze niet van plan het te herhalen. Op het ver zoek om met enig bewijs van haar stelling voor de dag te komen, wilde het raadslid niet ingaan. Burgemeester C. Goe- koop greep niet in; hij ver zuimde zijn ambtenaren te verdedigen en van het raads lid te eisen ofwel haar be schuldigingen te bewijzen of wel ze in te trekken. Ponsen toonde zich ook uiter mate ontevreden over de Leidse gemeenteraadsleden. „Het raadswerk is tot een meerderheidsgebeuren ver worden waarbij kleine partijen buitenspel staan, of ze moeten zich in onsmakelijke bochten wringen om invloed te krij gen. Dat is een uitholling van de democratie", aldus Ponsen. „De gemeenteraad lijkt een soort aquarium met mislukte intellectuelen die wel hun mond bewegen maar weinig zeggen. Het gebrek aan duide lijkheid en slagvaardig beleid plus het onzichtbare gekonkel in de wandelgang, versterkt het wantrouwen jegens de po litiek. Deze raad heeft alle ele menten van een crisisparle- ment". Wethouder D. Tesselaar wen ste niet in te gaan op het be toog van Annelies Ponsen: „Of ik reageer niet of ik maak het verhaal met de grond gelijk. Dat laatste vind ik teveel eer, ik reageer niet". LEIDEN De gemeente is niet van plan het com plex van de voormalige textiel fabriek Clos en Leembrugge aan te ko pen. Omdat verwacht wordt dat de geplande woningbouw de eerste ja ren toch niet zal kunnen plaatsvinden, zal het ge meentebestuur de rijksge bouwendienst adviseren het complex te kopen. Deze zou dan een nieuw arbeidsbureau op het ter rein aan de Langegracht kunnen bouwen. Mede doordat de gemeente geen eigenaar zal worden van het complex, zal zij weinig kunnen doen voor de krakers, die de voormalige fabriek twee weken geleden in bezit namen. De krakers startten er het woon- en werkproject De Klos, een tiental projectjes voor werkeloze jongeren. Bo vendien is in het pand een woongroep gevestigd. Wethou der J. Fase van economische zaken: „Ik vind het zonde, dat zo'n project gestart wordt op een plaats waar het in de toe komst toch uit moet. Op zich is het project een prima initiatief dat uitstekend past binnen het gemeentelijk werkgelegen heidsbeleid". De gemeente is echter niet van plan een pro ject met een zo onzekere toe komst te subsidiëren. Olga-complex Wethouder Fase is bereid op zoek të gaan naar een andere plaats waar de jongeren hun project kunnen voortzetten. Dan zou ook overwogen kun nen worden of er geld be schikbaar gesteld kan worden. Als vestigingsplaats heeft wet houder Fase het voormalige Olga-complex aangeboden. „We moeten dan wel enig zicht hebben op wat de men sen van De Klos precies van plan zijn. Er zal een exploita- tieopzet moeten komen". Vooral dat laatste stuit op be zwaar van de krakers van de Clos. „Wij krijgen het gevoel dat de gemeente ons woon - en werkproject als een soort hob byisme beschouwt. Wat wij doen is echter geen sociaal- cultureel werk, het is het voorzichtig opzetten van een als je er een eigen bedrijfje van wilt maken, is er geen ruimte voor. Ook niet in het Olga-complex waar de ge meente klein-schalige werk plaatsen wil vestigen. De ge meente vraagt garanties voor de levensvatbaarheid van een project, wij willen starten zon der voorwaarden vooraf. Je kan van mensen die iets wil len beginnen niet verwachten, dat ze klaar staan met een vol ledige exploitatieopzet", aldus Evert van Ooyen. Een ander bezwaar is dat de krakers wonen en werken willen combineren. In het Olga-complex kan echter wel gewerkt, maar niet gewoond worden. Ondanks de onzekere situatie waarin de krakers zich bevinden blijven zij optimis tisch: „Financieel hebben we de hulp van de gemeente niet echt nodig. We redden het zelf ook wel". LEIDEN Met het vol spuiten van een pas gegra ven kuil gaf wethouder C. Waal van ruimtelijke or dening gistermiddag het startsein voor het open- graven van de Trekvliet. Met het werk is een be-^ drag van tien miljoen gul-' den gemoeid. De Trekvliet, de verbinding tussen Rijn en Vliet, werd in 1971 gedempt om op die plaats een verbindingsweg tussen Lammenschansweg en Noord- einde aan te leggen. Het dicht gooien van dit water kostte destijds een half miljoen gul den. Bovendien zou over de nieuwe weg de aan- en afvoer van en naar het Witte Singel- Doelencomplex kunnen plaatsvinden. Door een aantal factoren kwam de aanleg van de beoogde vierbaansweg, het rijk had er reeds geld voor be schikbaar gesteld, in '74 op- Wethouder C. Waal op de gedempte Trekvliet. nieuw in discussie. De plannen voor het universiteitscomplex waren inmiddels gewijzigd, er kwam een nieuw stadsbestuur en de bewoners van de naast gelegen Rijn en Schiekade toonden zich de felste tegen standers van een autoweg voor hun deur. De plannen voor de weg verdwenen in de prulle- bak en langzaam aan werden initiatieven genomen om de Trekvliet dan maar weer open te graven. De gedempte Trek vliet heeft er al die jaren als een nutteloze zandvlakte bij gelegen. De plannen van de gemeente moeten de Trekvliet gedeelte lijk een singel-achtig alsmede het karakter van een stad- gracht geven. Het water wordt op sommige plaatsen 12 meter breed. Met het opengraven van de Trekvliet wordt ook de Rijn- en Schiekade heringe richt. Er komen drie bruggen over het 'nieuwe' water.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3