(SoWUMlt liet meer „afbetalen" iendui zenden kunnen 9.90 iibanese leiders r treven laar nieuw kkoord met PLO juna arnes verleden TUINBONEN EN GELDERSE SCHIJVEN 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Britten veroveren Zuidpool- eiland Tourprijsvraag weer van start dagblad voor zuid-Holland Uitgave Westerpers. behorende 4ot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. Maandag 21 juni 1982, 72e jaargang no. 22299 Opnieuw de zwerver Swieber- tje op Ned. I om 19.05 uur en om 19.40 uur keren zingend „The Blue Diamonds" terug. In „Achter het nieuws" om* 20.27 uur op Ned. II de FNV over voorjaarsnota en om 22.00 uur tv-spel „Prettig weekeind, meneer Meijer". HET WEER VeeJ bewolking en af en toe regen. Minima rond 12, mid- dagtemperatuur rond 19 gra den. Matige, aan de kust tot vrij krachtig toenemende oos tenwind. Zon op 05.20, onder 22.04 uur. Scheveningen hoogwater 04.00 en 16.40 uur, laagwater 11.31 en 00.45 uur. jan ontvoert dochtertje bMEGEN Een 35-jarige inwo- van Renkum heeft gisteravond >en schietpartij zijn 5-jarig doch- ontvoerd bij het huis van de Ier in Nijmegen. De opa van f meisje raakte daarbij licht ge ld. De man was vanochtend nog rtvluchtig. De politie heeft zijn inmiddels leeg aangetroffen, man en vrouw leven al enige I gescheiden. Volgens afspraak >ekt het meisje regelmatig haar ;r, zo ook op vaderdag. Toen de het meisje naar huis terug- [cht. liet hij haar in de auto zit- en bedreigde de vrouw. Vervol- s schoot hij op enkele familiele- i van de vrouw. Nadat de vader i de vrouw was geraakt, vlucht- Prinses Diana in kraamkliniek LONDEN Prinses Diana van Groot- Brittannië is vanmor gen in de kraamkli niek van het St. Mary-ziekenhuis in Londen opgenomen om te bevallen van haar eerste kind. Dit heeft Buckingham Palace bekendge maakt. De 20-jarige Diana trouwde op 29 juli vorig jaar met de Britse troonopvolger Charles. Zomer DE BILT Hoewel zulks niet blijkt uit het huidige weertype, be gint vandaag toch de zomer. Om exact zeven minuten voor half acht vanavond komt de zon dan op 36 graden, 26 minuten en 27 seconden noorderbreedte lood recht boven de aarde te staan. Op het noorde lijk halfrond duren de dagen nu het langst. Ten noorden van de poolcirkel gaat de zon helemaal niet meer on der. Geen subsidie meer voor isolatie eigen woning DEN HAAG Huiseigenaren krijgen geen subsidie meer om hun woning te iso leren. Voor huurwoningen blijft de subsi die van 25 procent voor isolerende begla zing en 30 procent voor overige voorzie ningen bestaan. Het ministerie van volks huisvesting heeft deze beslissing van de regering zaterdag bekendgemaakt. Het kabinet heeft hiertoe besloten gezien de financiële problemen van de overheid en het feit dat de meeste eigen woningen al geïsoleerd zijn. Als overgangsmaatregel zullen alle aanvragen voor subsidie van eigen-huisbezitters, die al ingediend zijn. afgehandeld worden. Nieuwe aanvragen zullen worden teruggestuurd, aldus het ministerie. Prijs woning minst gedaald in Zuid-Holland DEN HAAG De prijs van par ticuliere woningen blijkt in ver gelijking met 1977 in Zuid-Hol land het minst gedaald. De waarde van de Zuidhollandse woning was vorig jaar 94 van die in 1977. De province JJtrecht geeft daarentegen de scherpste prijsval te zien. Dit staat in het jaarverslag van 1981 van de dienst Van het Kadaster. Verder staat in het verslag dat het aantal ingeschreven hypo theken in 1981 24 procent lager was dan in het jaar daarvoor. In 1980 werden 271.000 hypotheken geregistreerd, vorig jaar 208.000. en, ancL. en anti, jpei BURG Eind 1980 onden 54.000 Neder- Ise huishoudens zich een zogeheten proble- :ische schuldsituatie. situatie wil zeggen er zó veel krediet is enomen, dat niet meer de aangegane finan- e verplichtingen kan worden voldaan. Geble ken is dat wie meer dan één lening sluit, dan ook meer kans loopt in de pro blemen te geraken. Die problemen kunnen vaak worden voorkomen omdat bepaalde kenmerken van kredietnemers met een betalingsachterstand, al zichtbaar zijn als er nog ftis. oki roniYPTE BEREID ARAFAT ASIEL TE VERLENEN geen melding van achter stand heeft plaatsgevon den, en er dus nog inge grepen kan worden. Een en ander blijkt uit het vandaag verschenen rapport „Ja, nee, geen lening", een verslag van een onderzoek naar oorzaken, omvang en achtergronden van financiële problemen bij Nederlandse huishoudens, als gevolg van opnemen van comsumptief krediet. Het onderzoek is ver richt door het instituut voor sociaal-wetenschappelijk on derzoek in Tilburg, en werd begeleid door vertegenwoordi gers van de overheid, finan ciële instellingen en het bu reau voor kredietregistratie (BKR) in Tiel. Hoewel het niet de bedoeling is geweest, kwam uit het on derzoek wel naar voren dat fi nanciële problemen tê voor spellen zijn. De onderzoekers constateerden dat een aantal kredietnemers zonder achter stand dezelfde persoonsgebon den kenmerken vertoonden als kredietnemers die in de problemen zaten. Daar waren: laag netto-inkomen, afwezig heid van planning en finan- ciëel beheer, bijverdiensten om het gezinsbudget rond te krijgen, en opgroeiende kinde ren tussen zeven en achttien jaar. Een jaar later bleek meer dan de helft van hen ook in de problemen te zijn geraakt. Het moet volgens de onderzoekers dan ook mogelijk zijn op basis van een combinatie van gege vens op het onstaan van pro blematische schuldsituaties in te spelen. OET/KAIRO De leiders van de .Libanese pólitieke •peringen zijn gisteren voor het eerst sinds het uitbreken van jurgeroorlog in 1975 weer bij elkaar geweest. Aanleiding deze ontmoeting was de dreigende Israëlische aanval op t-Beiroet. Libanese president Sarkis, die vorige week een Raad van onale Redding heeft gevormd, probeert een regeling te tref- met de PLO. De bijeenkomst van de Raad was gisteren mo- k geworden, nadat er een nieuw Libanees-Palestijns ak- d tot stand was gekomen. Dit akkoord zou voorzien in een foepering van de Palestijnse guerrillastrijders in Beiroet en bepaalde gebieden, zoals de vluchtelingenkampen, zon- dat zij zich zouden moeten ontwapenen. De Israëlische troe- zouden zich vervolgens uit de Libanese hoofdstad moeten gtrekken. Hierna zouden besprekingen kunnen beginnen n de PLO en de Libanese regering om een nieuwe vorm te en voor de Palestijnse aanwezigheid in Libanon. 'at overweegt in te stemmen met het Libanese vredesplan, rin hij tevens garanties krijgt veilig naar Egypte te kunnen rekken om in de toekomst een rol te kunnen spelen in het ïomie-overleg voor de door Israël bezette Palestijnse gebie- Dit is zaterdag uit officiële Libanese kringen vernomen. Igyptische president Moebarak heeft gisteren te kennen ge- n. dat zijn land bereid is PLO-voorzitter Arafat en andere stijnse leiders asiel te verlenen. Moebarak zei verder dat de •lische actie in Libanon het vertrouwen van de Arabische ;ld in de VS heeft aangetast. irte!ln; iet zuidoosten van Beiroet zijn vannacht opnieuw artillerie- hietingen uitgevoerd. Volgens het Palestijnse persbureau FA hebben Israëli's onder andere het vluchtelingenkamp "sj Barasjne beschoten. ia 7 Israël verlengt bestand jrte - est«( Dort renger optreden tegen ndalisme in Noordwijk JRDWIJK De Noordwijkse politie is in het weekeinde iger opgetreden tegen vandalisme. De politie is van plan zaterdag en zondag extra patrouilles in burger in te zetten eerdere vernielingen te voorkomen. mannen werden in de nacht van zaterdag op zondag aange- en; een Hagenaar, een Reeuwijker en een Katwijker. De hiannen, die onder invloed van alcohol verkeerden, richt- n het dorp vernielingen aan. Afvalbakken werden van lan- ïpalen gerukt en tegen diezelfde lantaarnpalen werd getrapt iet licht te doven. De Reeuwijker en de Hagenaar werden in >op van de nacht vrijgelaten. De Katwijker heeft de hele it op het Noordwijkse bureau doorgebracht. Tegen de drie is es verbaal opgemaakt. V YORK (AP) De Ame- anse dichteres en schrijf- Djuna Barnes is zaterdag aar huis in Greenwich Vil- New York, overleden. Ze igentig jaar geworden, e jaren 20 en 30 woonde rouw Barnes in Parijs, r ze onder haar vrienden ijvers telde als Getrude i, James Joyce, Ezra nd en T. S. Ëliot. Haar boek „Nightwood" (1936) is door Dylan Thomas geprezen als „een van de grootste boe ken ooit door een vrouw ge schreven". Eliot, die het voor woord voor „Nightwood" schreef, noemde het „een zo goede roman dat alleen ie mand die gevoel heeft voor poëzie het pas goed kan waar deren". Djuna Barnes werd in 1982 in Cornwall-on-Hudson in de staat New York geboren. Ze groeide in een excentrieke fa milie op en kreeg thuis onder wijs. Ze begon haar carrière als journaliste en ging in de jaren 20 toneelstukken schrijven. Ze was ook schilderes en illustra trice. Aardbeving treft El Salvador Vechtende honden verwonden jongens LEIDEN Twee 'vechtende honden hebben zaterdagavond twee jongens gebeten, die pro- beerdèn de honden uit elkaar te halen. De jongens, 13 en 17 jaar en beiden uit Leiden, moesten zich met bijtwonden onder.doktersbehandeling stel- De vechtpartij tussen een los lopende herder en een loslo pende bouvier ontstond kort voor twaalf uur in de P.v.d.A- astraat in de nieuwbouwwijk Boekhorst. De herder werd na afloop naar een dierenarts ge bracht. De bouvier, van wie de eigenaar nog onbekend is, werd door de Dierenambulan ce naar het asiel gebracht. Meisje overleden na aanrijding LEIDERDORP Een 8-jarig meisje uit Leiderdorp is zon dagmiddag om het leven geko men na een aanrijding op de Ericalaan. Het meisje stak ter hoogte van de Hoogmadese- weg met de fiets aan de hand de weg over toen zij werd aan gereden door een 31-jarige au tomobilist uit Leiderdorp, het meisje werd met ernstig hoofdletsel naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. De politie van Leiderdorp vraagt getui gen van dit ongeval zich te melden. Hierbij wordt met name gezocht naar een taxi chauffeur, die achter de Lei derdorper reed. Getuigen kun nen zich telefonisch melden op 411421. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Swf' Tuinbonen, QO per kilo «70 Gelderse schijven, 100 gram _L2§ L09 kilo J LONDEN BUENOS AI RES Britse militairen hebben gisteren zonder slag of stoot de vrijwel on bewoonde Zuid-Sandwich Eilanden ingenomen. Deze eilanden liggen zo'n 2.000 kilometer ten zuid oosten van de Falkland Eilanden, aan de rand van de Zuidpoolcirkel. Bij de actie zijn de enige bewo ners, tien Argentijnen, ge vangengenomen. Zij werkten in een weten schappelijk station, dat zes jaar geleden zonder toe stemming van de Britten op het eiland Thule werd gevestigd. De Zuid-Sandwich Eilanden worden, evenals de Falkland Eilanden en Zuid-Georgië, door Argentinië^ opgeëist. In 1976 protesteerde Groot-Brit- tannië tegen de vestiging van het wetenschappelijke station. De aanwezigheid van de Falk- land-vloot in de Zuidatlanti- sche Oceaan maakte het nu mogelijk de eilandjes op de Argentijnen te heroveren. Intussen zijn in Argentinië de eerste van in totaal ruim 10.000 op de Falkland Eilan den gevangen genomen solda ten teruggekeerd. Volgens het Rode Kruis is de repatriëring voor het eind van de week voltooid. Zolang Argentinië niet heeft verklaard dat aan alle vijandelijkheden een ein de is gekomen, zulïbn duizend officieren en deskundigen als een soort onderpand op de Falkland Eilanden moeten achterblijven. Uit een gisteren door de Sun day Times gepubliceerde opi niepeiling blijkt dat de Con servatieve partij van premier Thatcher, als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, meer dan 50 procent van de stemmen zou krijgen. Desge vraagd zei 81 procent van de ondervraagden dat zij door de Falkland-oorlog hun trots om Brit te zijn hadden hervonden. Pagina 7: Junta ruziet over toekomst Argentinië. John Cheever overleden Ossining (New York) De schrijver John Cheever, die het leven van de Amerikaanse middenklasse graag als onder werp van zijn romans ge bruikt, is na een lang ziekbed gestorven. Hij werd 70. In 1979 kreeg hij de Pulitzer- prijs voor „The Stories of John Cheever". Eerder had hij, in 1958, de „National Book Award" gekregen voor de bundel „The Whapshot Chro nicle". HUESCA De bisschop van Huesca. mon seigneur Oses, heeft gisteren in zijn diocees van af alle kansels een herderlijke brief laten voor lezen aan de ge lovigen waarin hij een verma nende vinger heft tegen de Mundial. In zijn kritiek op het wereldkampioenschap verklaart de pre laat dat gedurende een maand het voetbal alle werke lijke problemen van Spanje verdoezelt. „Voetbal zou de mensen onspanning moeten bieden", zegt de bis schop, „maar het zorgt slechts voor vervreemding van moeder de kerk en collectieve afstomping". Kwalificatie Engeland, herstel West-Duitsland DEN HAAG Evenals de voorgaande dagen is ook het eerste weekeinde van het WK- voetbal in Spanje opmerkelijk Cp geweest. West-Duitsland bij- voorbeeld toonde een indruk- wekkend herstel na de blama- V ge tegen Algerije en liep Chili met 4-1 omver, vooral door toedoen van Karl-Heinz Rum- menigge, die drie keer scoor de. Zeker van plaatsing voor de tweede ronde zijn de West duitsers daarmee overigens nog lang niet. Dat geldt wel voor Engeland, dat nogal gelukkig aan de zege (2-0) kwam tegen Tsjecho-Slowakije. Door die ontwikkelingen liggen er (in groep 4) zowaar mogelijk heden voor Koeweit. Spanje is op dat punt al weer veel verder en mag dientengevolge wel een flinke bos bloemen sturen naar de Deense scheidsrechter Sö- rensen, die het gastland wel een heel duidelijke hand toestak door de Spanjaarden een strafschop te schenken. Joegoslavië werd het slachtoffer (2-1). En dan was daar natuurlijk Kameroen, dat al heel wat harten heeft gestolen, maar een schrijnend gebrek aan schutters toonde. Tegen Polen werd het daardoor niet meer dan (weer) 0-0, op zich overigens al geen kinderachtige prestatie. El Salvador evenaarde dat re sultaat bijna tegen België. Een afstandschot van Coeck hielp de mannen van Guy Thijs met de hakken over de sloot. In de schaduw van dat alles manou- vreerde de Sovjet-Unie zich (achter het onaantastbare Brazilië) in een gunstige positie ten opzichte van Schotland door met 3-0 van een niet echt zwak Nieuw-Zeeland te winnen. Voetbalvreugde eist vijf doden RIO DE JANEIRO De feestvreugde na de overwin ningen van Brazilië in het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft in het Zuidamerikaanse land vijf mensen het leven gekost. Ruim duizend personen zijn gewond geraakt. Het televisiestation „TV-Globo" meldde zaterdag, dat vijf mensen zijn overleden aan de verwondingen, die zij bij festiviteiten hadden opgelopen. De carnavals stemming, die na de overwinning van vrijdag op Schotland (4-1) in geheel Brazilië ontstond, duurde voort tot zaterdagmiddag. In Rio de Janeiro alleen al hebben artsen 439 personen behandeld, die voor het merendeel brandwonden hadden opgelopen na het afsteken van vuurwerk. I Toeschouwer gewond door golfbal Bij de vele verschillende takken varl sport, waarbij op één of andere manier blessures kunnen worden opge lopen, heeft zich gistermiddag ook het edele en meestal zo vreedzame golf gevoegd. Tijdens de finale van de strijd om het nationaal kampioenschap voor profs in Wassenaar kreeg een toeschouwster een van uit grote hoogte dalende bal van winnaar Cees Ren ders tegen het achterhoofd. Ze liep daarbij een bloe dende wond en vermoedelijk een lichte hersenschud ding op. Sehermbond trekt schorsing Kardolus in DEN HAAG De schorsing van Erwin Kardolus is door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Amateur Sehermbond ongedaan gemaakt. De Zoeter- meerse schermer werd onlangs voor een jaar ge schorst wegens het opgeven van onjuiste gegevens over wedstrijden op 15 en 16 mei in het Westduitse Wittlich. De organisatie van deze wedstrijden heeft in een telegram aan de KNAS toegegeven, dat wellicht een te hoog aantal deelnemers was opgegeven. De sehermbond blijft echter benieuwd, hoe het komt dat Erwin Kardolus voor zich zelf een winstpartij opgeeft, die volgens de officiële gegevens in het geheel niet is geschermd. Het bestuur wil Erwin Kardolus op 28 juli over deze zaak horen, waarna eventueel alsnog tot strafmaatre gelen kan worden besloten. De waarschuwing, die de bond had gegeven aan de bij de zaak betrokken schermer Jos Baars, een Haagse politieman, werd eveneens ingetrokken. Komende zaterdag publiceert Uw krant een hele pagi na informatie over onze traditionele Tourprijsvraag. Op die pagina staat alle informatie over deelneming, prijzen enzovoort. Indien u aan onze Tourprijsvraag wilt deelnemen mag u die pagina niet missen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1