bezuinigen lijkt enig medicijn We moeten het goede bewaren en op de rest besnoeien NNENLAND HaitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen^ uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen DILO VAN COMMENEE (CNV): NIEUWE KOE MET GOUDEN HORENS HEET ATV Politiek Partij Parlement LEIDSE COURANT, ZATERDAG 19 JUNI 1982 PAGINA 9 MPAGNE 1539(C( elf weken duurt het nog. nachtjes sjapen, om te zijn. Dan liggen in ^erden stembureau 's de potloden weer netjes ge- t gereed om ons. voor de keer dit jaar al, in de ge-\ ieid te stellen een Stem brengen. Na de staten- ezingen van 24 maart en •aadsverkiezingen van 2 worden we op 8 septem- opnieuw in scholen, ge itehuizen en andere in- 'ngen tot openbaar nut acht, ditmaal om dé sa- telling van de Tweede >r te bepalen, en in het igde daarvan de samen- ig van een nieuw kabi- 'iep daar het woord ver- igsmoeheidHeel juist lerkt. Daar schijnt zo imerhand een fors deel te bevolking van 18 jaar \uder aan te lijden. Een lend virus, dat is waar. moe of niet, die verkie zingen gaan gewoon door en de uitslag ervan zal ongetwij feld een vet stempel drukken op het regeringsbeleid in de komende jaren. De politieke partijen hebben dus redenen genoeg om de kiezers met alle mogelijke middelen zodanig op te pep pen, dat ze die achtste septem ber de gang naar het stemlo kaal maken. Op de partijbu- reau's is men al enkele weken nerveus bezig met de voorbe reiding van de verkiezings campagne, een karwei dat niet van een leien dakje gaat om dat men twee omvangrijke problemen het hoofd moet zien te bieden. Ten eerste: de partijkassen zijn bijna leeg, wantde kamerverkiezingen van vorig jaar mei en de twee verkiezingen van dit jaar heb ben handen vol geld gekost. Ten tweede: de campagne moet worden gevoerd in een periode waarin vele duizenden Nederlanders nog met zomer vakantie zijn. Een aantal tele foontjes naar de partijbureaus van CDA. VVD, PvdA en D'66 leverde ons het beeld op van campagnevoorbereiders bij wie de vraagtekens nog welig uit het hoofd groeien. Over twee dingen zijp ze het in ieder ge val eens: de campagne zal slechts twee a drie weken du ren en mag niet teveel kosten. CDA „Vorig jaar hebben we ander half miljoen aan de kamerver kiezingen uitgegeven, maar we denken nu aan een ton of acht. Daar moeten we het wel mee zien te rooien", zegt Jan Willem De Savornin Lohman van het CDA-partijbureau. „Nee. dat geld is natuurlijk niet allemaal voorradig. We zijn genoodzaakt een paar re serves aan te spreken en voor de rest moeten we het hebben van giften van partijleden Ook van het bedrijfsle ven?". „Nee, nee", luidt het haastige antwoord. „Dat doen we niet meer. Vroeger, toen ARP, KVP en CHU nog afzonderlijk bestonden, gebeurde dat nog wel, maar bij de oprichting van het CDA 'is afgesproken dat we geen giften meer van bedrijven accepteren". Als bijvoorbeeld Philips een ton zou overmaken „Dat wordt geretourneerd", klinkt het beslist. We hebben zelfs een grens gesteld aan de giften van individuele perso nen. Niemand mag ons meer dan vijfduizend gulden schen ken Het vakantieprobleem. „Moei lijk", verzucht de CDA-woord- voerder. „Je zou eigenlijk met je verkiezingsmateriaal naar de Costa Brava en de cam pings op de -Veluwe moeten, maar ja, de vraag is of de men sen het leuk zullen vinden om tijdens hun vakantie met poli tiek geconfronteerd te worden. Ik denk van niet. We zijn er nog niet uit, hoe we dat moe ten aanpakken. Daar wordt nog driftig over gepraat". VVD Geerlof Boosman, campagne leider van de VVD, toont zich uiterst somber over de finan ciële middelen van zijn partij. „We hebben vrijwel niets meer in kas. Ook geen reser vepotjes en zo. Echt waar, we kijken tegen de bodem van onze schatkist aan, dus we moeten het vrijwel helemaal hebben van een bedelactie on der de leden. Je kent dat wel, ze krijgen binnenkort allemaal een acceptgirokaart in de bus met het verzoek iets over te maken aan het verkiezings-* fonds. Öp die manier moeten we ongeveer zeven ton bijel- kaar brengen. Het bedrijfsle ven? Ach nee, daar moeten we niet op rekenen. Het gebeurt maar zeer incidenteel, dat we van een bedrijf steun ontvang en. Dat soort giften is te ver waarlozen Gaat de VVD de vakantie gangers opzoeken? „Geen sprake van", aldus Boosman. „Daar gien we be wust van af. Kom nou zeg. stel je voor. Zitten de mensen op een camping lekker te genie ten van hun vakantie en dan komt daar. opeens een verkie zingskaravaan binnenrollen. Dat zullen ze ons niet in dank afnemen, dat weet ik wel ze ker. We zullen het anders moeten doen, maar hóe, dat weten we nog niet precies". PvdA Evenals het CDA denkt ook de PvdA met achthonderddui zend gulden een behoorlijke campagne te kunnen voeren. De PvdA-kas is nog niet hele maal leeg, maar Oebele de Jong van het partijbureau geeft toe dat de campagnes van vorig jaar en dit jaar wel een flinke aanslag op de finan ciële middelen hebben ge pleegd. De Jong„We ontko men er niet aan. de leden om bijstand te vragen. En dan maar hopen dat er aardig wat binnenkomt. Wat die vakan ties betreft, tja, dat is inder daad een niet gering probleem. We hebben nog het geluk, dat de meesten van onze kiezers in eigen land op vakantie gaan, dus in principe kunnen we wel veel vakantiegangers bereiken, maar het lijkt me niet gezond om dat zo opdrin gerig te doen Even later vult een medewerkster van het partijbureau aan: „Wat we in ieder geval niet moeten doen, is pal voor de tenten of de zo merhuisjes gaan zitten. Daar moet je niet over politiek gaan zitten zeuren. Maar we zullen wel een aantal gebieden op zoeken waar veel vakantie gangers zijn. Je kunt dan bij voorbeeld denken aan kleine manifestaties op dorpspleintjes of zo". D'66 Bij D'66 is het geld ook bijna op. De 18.000 leden van de partij moeten met z'n allen voor de campagnekosten op draaien. De Democraten heb ben nog geen definitieve be-'-, groting voor de verkiezings- strijd opgesteld, maar in kleine kring leven al wel vele ideeën over de manier waarop de kie-*,• zers benaderd moeten worden. zo wordt ons meegedeeld. We-, zeggen alleen nog niet hoe", lacht Roel Heskamp van het' D '66-campagneteam geheim -.j zinnig. Doe niet zo flauw. „Nee hoor, dat moet nog een verrassing blijven. Het zou niet leuk zijn als onze mooie gedachten nu al in de media zouden doordruppelen Gaat D'66 de vakantiegan gers opzoeken? Opnieuw gelach aan de andere kant van de lijn. „Al waren we dat van plan. dan zou ik het nog niet zeggen. Houd er maar rekening mee, dat wq'. voor het probleem van de va-', kantiegangers goede oplossin gen zullen hebben". We zijn benieuwd „Mooi zo", roept Heskamp „Wacht maar rustig af". DICK VAN RIETSCHOTEN Je moet de werkloos- wegnemen èn bijvoor een verpauperde buurt ellen in plaats dat je de -de die daaruit voortkomt iert te genezen. Ik geloof de werklozen zelf aan |erk moet zetten met al- Iplltieve arbeid. Werklozen ".-' •iet de handen over elkaar a, die tegen de muur vlie- jpan ellende, kunnen an- jjjjwerklozen opvangen. Uit Bestand van mensen kun §1 wat vrijwilligers recru- Als we welzijnswerkers sïr&ja aanstellen omdat we al Werklozen niet meer kun- fbehappen" dan zitten we die welzijnswerkers in jmaag op het moment dat verkloosheid terugloopt, je het vrijwilligers laat dan vloeien die vrijwilli- utomatisch af omdat ze •k weer aan het werk de werkloosheid af- Het heeft het extra ;1 dat je nu wat wei- erkers extra hebt", is al precies zo in de •narensector. Een schitte- voorbeeld uit de bouw: lebben jaren gekend dat •rbeeld in een gemeente bouwvergunningen de uit gingen, nu gaan er [een 500 de deur uit, maar 'erk ervoor wordt door fde aantal ambtenaren :ht. Er is er geen een ïr, er heeft er geen een ig gekregen. Maar de tijd lie 500 vergunningen de uit te werken is nu lan- ift vroeger met 1.000 ver- ^Jingen. Je vraagt je af of je RSLwel ambtenaren moet ^^haven terwijl er geen is. Maar de overheid ont- liever niet. Het over- ;en van overbodige amb- en van bijvoorbeeld de 'ng bevolking naar de af- sociale zaken waar ze ECHT In de ruime maar eenvoudig ingerichte ckamer van de voorzitter van de Hout- en Bouw- V«1 CNV, de heer Dilo van Commenée, in Utrecht ;t al jaren een spreuk aan de muur: „Bewaar wat u 'jevertrouwd". Toch was hij het die deze week in lerk op de themadag van de CFO (Christelijke Fe- tie v. Overheidspersoneel) „het welzijnswerk on druk" een rede hield die als een bom insloeg. Niet de retorische kwaliteiten ervan maar om de in- Hij zei daar onder meer: „Het is hoog tijd dat wij rooien en snoeien in de welzijnssector opdat de PU omische sector weer kansen krijgt en de guldens verdienen die voor het overblijvende welzijns- V nodig zijn". In feite betekende dat, dat hij het i^| rorvene, dat waar de bonden altijd voor hebben gleden, het „ons toevertrouwde", gedeeltelijk weer wil geven. Waarom? eloof dat al dat welzijns- het steeds drukker krijgen is eigenlijk maar weinig kennelijk een heel moeizame operatie. Dat gebeurt bijna niet, dan wordt er gepraat over aangetaste rechtsposities en zo". „Ik vind trouwens dat de amb tenaren toch een veel te be voorrechte positie hebben. Waarom wordt een bouwva karbeider nu wel ontslagen en waarom moet die ambtenaar dan worden beschermd. Dat vind ik niet terecht. Als ze zouden ontslaan dan zouden er wel meer werklozen zijn, maar de financieringslast van de overheid zou minder zijn, waardoor er geld vrij zou ko men om in de industrie en in de bouwsector weer werk aan te pakken. Dan gaan er wel werkloze ambtenaren meer komen, maar komen er min der werkloze bouwarbeiders. Vandaag zijn er 90.000 werklo ze bouwvakkers, waarvan de helft al bijna twee jaar lee gloopt. Dat is ten aanzien van de ambtenaren die nog hele maal geen werkloosheid ken nen in mijn gevoel onrecht vaardig". „Daarom zeg ik: laat die nu eens een tijdje werkloos rond lopen, dan gaan de bouwva karbeiders weer aan de gang. De bouw is nog altijd een eco nomische motor geweest, dus komt er weer geld om ambte naren te betalen en kunnen ze weer aan de slag. Vraagt de bouw weer meer vergunnin gen dan komt de werkloze ambtenaar van volkshuisves ting weer aan de slag. De mo tor moet eerst worden aange- slingerd dan komt er vanzelf weer werk in dé ambtenaren- en welzijnssectoren. Maar we moeten natuurlijk wel oppas sen dat we niet weer die gek ke dingen gaan doen die we de afgelopen tijd hebben gedaan. Behangetje plakken Voor die werkloze bouwvak kers van nu zou ik een hele boel vrijwilligerswerk willen creëren. In tal van gemeentes zijn trouwens al tal van Initia tieven ontwikkeld om de werklozen werk te laten doen dat anders nooit gedaan zou worden. Zo zijn er een hele boel ouden van dagen die an ders nooit een behangetje zou den laten plakken. Nu kan een zaak met een werkloze bouw vakker in dienst het wel". „Bij het welzijnswerk denk ik vooral aan de naar mijn gevoel onterechte subsidies die daar worden gegeven. Voor club huizen, voor pingpongclubs, voor dansclubs van ambtena ren, voor de gekste dingen. En in de tweede plaats zou ik de wijze van subsidiëren eens aan de orde willen stellen want het is nog steeds zo dat als een club een bedrag aan subsidie krijgt toegewezen voor 1982 en dat bedrag niet opmaakt dat die club in 1983 minder krijgt. Dus bestaat de neiging bij al die gesubsidieerde instellingen van: opmaken maar jongens. Uit eigen ervaring zie ik dat er dingen gebeuren om dat geld op te maken die volkomen overbodig zijn. Er worden te gen het einde van het jaar in jeugdclubs hele vakantiewe ken georganiseerd om maar van de centen af te komen omdat ze bang zijn dat ze het volgend jaar minder krijgen. Ik noem dat pure verkwisting. Je zou, als men het ene jaar zuinig is geweest met de cen ten, dit moeten belonen met eenzelfde bedrag aan subsidie in het volgende jaar, maar wat er over is terug laten geven. Dan bevorder je zuinigheid, terwijl je nu verkwisting aan het stimuleren bent. Helemaal verkeerd in tijden dat je elk dubbeltje om moet keren". Moeten we ook echt gaan rooi en? „Ja. Er is een aantal dingen die naar mijn gevoel niet meer gesubsidieerd moeten worden of gewoon opgeheven moeten worden. Laat mij een voor beeld geven. Neem de crèches en de peuterverblijven. Die zijn er omdat een aantal vrou wen buiten de deur wil wer ken. Goed, maar waarom moet de overheid dat subsidiëren? Ik zég: dit moeten die mensen volledig zelf betalen. Want ze werken en verdienen met dat werken. Je moet niet de ge meenschap op laten draaien voor het feit dat je kinderen hebt en toch wil werken". „Dat is zo. Wij vinden niet dat Dilo van Commenee de gemeenschap alles maar moet opvangen wat iemand dwars zit. Als het vanwege de financiële nood niet nodig zou zijn, als we nog in de tijd van de geweldige economische groei zaten, dan zou je alleen al uit principiële overwegin gen toch met een aantal din gen moeten stoppen. Omdat ik vind dat hier óok de basisprin cipes van de christelijke orga nisatie in het gedipg zijn. Wij zeggen dat de mensen een ei gen verantwoordelijkheid moeten kunnen beleven, maar er is ook een stuk naastenlief de in discussie. Alles wordt ge woon op de overheid afgewen teld. Overal heb je instituten voor. Voor een zieke buur vrouw moet de gezinsverzor ging maar zorgen, en de be jaarde verplaatsen we zo gauw mogelijk naar het beiaarden huis. Dat soort dingen zitten im de maatschappij van tegen woordig ingebakken en die zou ik best terug willen draai en. We moeten terug naar een situatie waarin we niet alles meer afkopen met geld maar naar veel meer vrijwilligers werk, veel meer omzien naar de naaste. De praktijk dat je voor elk wissewasje een bu reau kunt bellen heeft een stuk vereenzaming in de hand gewerkt waar je van rilt. Be jaarden liggen een week dood in hun flatje. Zulke dingen ge beuren omdat we alles in geld hebben vertaald, geprofessio naliseerd". Tijd van de armoe De tijd waar u naar terug wilt was de tijd van de armoede „Dat was de tijd van de ar moede misschien. Maar we hebben de fout gemaakt dat we de goede dingen uit die tijd in onze rijke tijd ook over boord hebben gegooid, zoals dat omzien naar de naaste. Dat moet terugkomen. Zaken die verkeerd zijn moet je afbou wen of zo snel mogelijk met wortel en tak uitroeien. Dan ben je wel verplicht om toch weer naar de buurvrouw om te kijken, want als jij het doet dan doet de buurvrouw het ook naar jou als je eens een keer hulp nodig heb. Die oude gedachte uit vroeger jaren was helemaal zo gek nog niet". Toch weer een liberale ge dachte: welbegrepen eigenbe lang is algemeen belang. „Ja, dat is zo". Bent u niet bezig geweest om met uw uitspraken de kloof tussen CNV en FNV nog wat groter te maken? „Ja, ik heb de indruk op dit moment van wel. Maar niet met opzet. Uit de reacties die ik vandaag heb gehoord van uit die kringen, heb ik begre pen dat ze mijn ideeën hele maal met accepteren. Zij zitten veel meer op de toer van: de staat moet overal maar voor zorgen. Maar ik heb ook be grepen dat er tegenwoordig I toch mensen in PvdA-kringen zijn, het nieuwe realisme, die mijn kant op willen". Maar hoe zit het de verwor venheden van de vakbonden? „Ik vind «dat we zo eerlijk moeten zijn om te onderken nen dat we op sommige pun ten te ver zijn doorgeschoten". ...dus als bond hebt gefaald? „Ja, maar dat toe te geven is toch geen schande? Al is het echt heel moeilijk dat aan de leden uit te leggen. De leden schrijven boze brieven over wat er nu in de kranten heeft gestaan. Maar de mensen zijn er best van te overtuigen dat je niet alles wilt weggooien, en dat we, waar we eigenlijk de verantwoordelijkheid van de mensen een beetje ongedaan hebben gemaakt, een stapje te rug moeten. Dat we met be paalde dingen moeten kappen, dat we geld anders moeten be steden. Ook in de welzijnssec tor". En, met een blik op de spreuk aan de muur: „Je moet alleen het goede bewaren". GERARD CRONÉ HAAG Meer dan miljard gulden de overheid nu al op huishoudboekje te- Dat recordbedrag Ide deze week de lang rachte Voorjaarsnota, issenstand van de be ng van het lopende In werkelijkheid is ekort nog enkele mil- en hoger dan dit cijfer leeft als gevolg van beroep dat met trucs e kapitaalmarkt moet len gedaan, bijvoor- d ter financiering van woningbouw. Rekenen dergelijke zaken mee, er voor overheids- einden een tekort dat ien procent van het >naal inkomen over- ijdt en uitkomt rond ïiljard gulden. at licht moeten de drie rd ombuigingen waartoe kabinet dit voorjaar op V van een kabinetscrisis ot wel als een uiterst po- poging worden be schouwd om orde op financiële zaken te stellen. Het maakt ook duidelijk dat het welhaast onverantwoord geweest zou zijn de lijn van de PvdA-mi nisters te volgen door hier nog eens op af te dingen. Zo dit al ooit had gekund, spelletjes spe len met het financieringste kort om de economie te stimu leren in de hoop dat later te rug te verdienen, kunnen we na de sombere boodschap van minister Van der Stee wel vergeten. Toch was het deze week (ogenschijnlijk althans) niet al leen maar somberheid. Uit een studie van het instituut voor het midden- en kleinbedrijf bleek dat verkorting van de werkweek de oplossing bij uit stek kan worden voor de enor me werkloosheid die ons land teistert. Terug van 40 naar 35 uur zou meer dan een half miljoen banen kunnen opleve ren. Cijfers die in feite eerder gedane voorspellingen van het Sociaal Cultureel Planbureau bevestigen. Op dergelijke optimistische ge luiden haakt het ontwerp-ver- kiezingsprogramma dat de Partij van dc Arbeid gisteren publiceerde dankbaar in. De socialisten lijken zich ook steeds meer tot deze arbeids tijdverkorting (kortweg ATV) te bekeren, waarbij de deel tijdarbeid wat op de achter grond raakt. Op de lange ter mijn moeten we terug naar een werkweek van 25 uur en voor de komende regeerperio de zou als eerste stap gemikt rnoeten worden op een werk week van 35 uur. Dat zou al enkele honderdduizenden ba nen vrij maken. Hollands glorie Een soortgelijk optimisme straalt af van wat in het soci aal-economisch jargon wordt aangeduid als het „Hollands Glorie-scenario". Daarmee wordt gedoeld op een idee dat gelanceerd is door het SER- kroonlid professor dr. Schou ten en intussen is omarmd door achtereenvolgens D'66, een deel van de CNV-top en de denktank van de PvdA. Heel voorzichtig denkt ook het CDA in deze richting, al lijkt dat meer ingegeven door de wens op dit punt niet al te veel van PvdA en D'66 te ver vreemden. Volgens dit scena rio wordt de automatische prijscompensatie, in 1977 met stakingen door werknemers fel bevochten, simpel ge schrapt en vervangen door een belastingverlaging. Dat zou op den duur een matigend effect hebben op de lonen, zowel in het bedrijfsleven als bij de overheid en ook op de uitke ringen. Op het eerste gezicht lijkt dit scenario dus alleen maar pro fijtelijk. Het betekent echter wel dat er aanvankelijk min der belastinggeld binnenkomt. Later zou zich die strop wel te rugverdienen door lagere sala ris- en uitkeringsposten, aldus het scenario. Dat noemt men de „inverdieneffecten". Dat men op het ministerie van Fi nanciën weinig op heeft met deze manier van rekenen ge tuigt de omschrijving die een van de topambtenaren van dit departement onlangs aan in verdieneffecten gaf: „Het drinken van het statiegeld". Minister Van der Stee maakte dan ook duidelijk niets voor „Hollands Glorie" te voelen. Hij ziet het idee als een va riant op ringspoli gevoerd en die alleen maar tot hogere tekorten heeft geleid, zonder dat de zogenaamde in verdieneffecten zich hebben voorgedaan. Elke tijdelijke op rekking van het financierings tekort is voor hem onaan vaardbaar. „Niets is zo eeuwig als wat als tijdelijk wordt aan gekondigd", riep hij deze week uit „Hollands Glorie" belandt zo in de prullemand. Gevreesd moet worden dat het scenario Arbeidstijdverkorting (ATV) dezelfde weg zal gaan. Ook dit middel ter leniging van de eo- nomische nood wordt al te ge makkelijk als koe met gouden horens opgetuigd. Natuurlijk gaat er een positief effect van uit op de werkgelegenheid, maar men moet het niet over drijven. Er zitten zoveel nade len en risico's aan vast dat aan de effectiviteit mag worden getwijfeld. Om eens wat te noemen: ATV moet gepaard gaan met evenredig inleveren van loon, anders worden de bedrijven de dupe. Een werk week van 35 uur zoals het PvdA-programma voorstelt, betekent een werktijdverkor ting van 12,5 procent en zou dus een inkomensoffer moeten betekenen van 12,5 procent. Dat betekent dat alle inko mens en uitkeringen er 12,5 procent op achteruit moeten gaan. ook de allerlaagste. Daartoe zullen maar weinigen bereid zijn in een tijd waarin toch al bijna wekelijks nieuwe aanslagen op de koopkracht worden gepleegd. Misschien kunnen huishoudens waar meer inkomens binnenkomen dergelijke klappen best opvan gen, maar lang niet iedereen heeft een partner die verdient en bovendien is de levensstijl in deze huishoudens doorgaans op een dubbelinkomen afge stemd. Er zijn echter meer nadelen. In PvdA-kring wordt vaak ge waarschuwd tegen vraaguit val, het verschijnsel dat men sen door koopkrachtdalingen steeds minder gaan kopen, waardoor steeds meer bedrij ven ih moeilijkheden komen. Welnu, inleveren op grote schaal (12,5 procent en meer) om arbeidstijdverkorting mo gelijk te maken zal pas echte vraaguitval gaan veroorzaken. Bovendien betekent 12,5 pro cent minder loon een evenre dige tegenvaller in de belas tinginkomsten met gevolgen voor het financieringstekort. Het is zeer de vraag of zo n maatregel opweegt tegen het voordeel van geringere kosten voor werkloosheidsuitkerin gen. Niet voor niets waar schuwt president Duisenberg van de Nederlandsche Bank in dit verband in zijn jongste jaarverslag analoog aan zijn voorganger Zijlstra tegen het te gemakkelijk hanteren van de ATV. Evenmin als het Hollands Glo rie-scenario mag de arbeids tijdverkorting dus als het ei van Columbus worden be schouwd. Maar wat roept de achteruithollende economie dan wel een halt toe? Minister Van der Stee kent nog maar één recept: het mes erin. Ge woon op z'n Hollands de tering naar de nering zetten en niet meer uitgeven dan je verdient. Volgens de minister van Fi nanciën heeft tien jaar erva* ring met het door de socialis ten gepropageerde stimule ringsbeleid wel geleerd dat het water naar de zee dragen is. De tekorten stijgen, bedrijven sluiten en de werkgelegenheid daalt. Van der Stee kiest steeds duidelijker voor de poli tiek van Thatcher en Reagan: via bezuinigingen op de over heidsuitgaven de rente laten dalen, bedrijven weer lucht geven, langs de natuurlijke weg van de vrije onderne mingsgewijze produktie inves teringen bevorderen. De minister van Financien weet zich in dit pleidooi al thans verzekerd van de war me steun van zowel zijn pre mier als de grootste partij waarop dit kabinet steunt, het CDA, en de partij waarvan het afhankelijk is, de VVD. Tegen de achtergrond van de recente kabinetscrisis en het door de toenmalige PvdA-ministers bevochten beleid lijkt een nieuwe samenwerking tussen CDA, PvdA en D'66 althans op sociaal-economisch en fi nancieel gebied verder weg dan ooit en ligt het alternatief voor de hand. Tenzij de PvdA tot inkeer komt, maar daartoe biedt haar verkiezingsprogram althans in ontwerp nog weinig aanknopingspunten. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9