Rinus Michels Connors doet weer gooi naar de titel bewonderaar van Engels voetbal WIMBLEDON ZATERDAG 19 JUNI 1982 Van Curly tot De Saedeleer Als Alexander Curly slim is en waarom zouden we daar aan twij felen na zijn commerciële omme zwaai eind vorig jaar? maakt hij gauw een derde versie van zijn lied Dat zijn toch die Hollanders Maar dan moet-ie wel van Hollan ders„Belgen" maken. Dat lijkt een kleine moeite. Want zoals Ne derland worig jaar nog even kort in de ban raakte van het Nederlands elftal, dat op hei punt stond Johan Neeskens weer kortstondig in te lij ven, loopt het vaderlandse voetbal- minnend volk nu te hoop achter onze zuiderburen. Die het toch maar mooi hebben geflikt de Ar gentijnen, die Oranje vier jaar gele den afhielden van de wereldbeker, beentje te lichten. Die late wraak voor wat zo mooi had kunnen zijn daar in Buenos Aires smaakte ook ons goed, al wead die dan bij Nederlands ont stentenis in Spanje genomen door Belgen. Belgen, die ons de weg naar Spanje versperden, laten we dat óók niet vergeten. Maar nadat wij dat omgekeerd tweemaal had den gedaan moet daar maar niet te zwaar meer aan worden getild. Ik gun het de mannen van Guy Thys van harte en ik veronderstel dat ik j lang niet de enige ben. Vooral nu niet meer, nadat ze zo fraai de Ar- I gentijnse hoogmoed voor de val hebben laten komen. Eigenlijk is het een gekke zaak dat België het zo goed doet, zonder overigens een soort voetbal te spe len waarvan je op het puntje van je stoel gaat zitten. Ik moet eerlijk be kennen dat ik bij wedstrijden van het Nederlands elftal bij de fwee voorgaande wereldtoernooien meer heb genoten en dan stel ik mij zo objectief mogelijk op. Het merk waardige is dat het Belgische elftal, wellicht ooit Gouden Duivels ge- noemd, kenmerken in zich bergt die zeer on-Belgisch zijn. Want de ploeg van Thys etaleert een disci pline en organisatie die je in het normale Belgische leven nauwe lijks tegen komt. Waar de economie van onze zuiderburen vrijwel op zijn gat ligt rijst het voetbalelftal tot onmogelijk geachte hoogte. Zou het dan met onze eigen economie nog niet zo slecht gaan somsIk krijg wel de indruk. Of zou de Bel gische voetballer soms een andere mentaliteit hebben dan de Neder landse? In het land. dat jarenlang als ver gaarbak fungeerde voor bijna be jaarde of overbodig geworden Ne derlandse voetballers kunnen ze nu terecht een lange neus maken naar de noorderburen. En dat zal ze best bevallen, jongens als de brutale Eric Gerets. wiens bebaard gezicht bij televisie-uitzendingen net zo vaak in beeld komt als het meest strategisch geplaatste reclamebord in het stadion. Of Ludo Coeck, die niet alleen zijn haren liet krullen en blonderen maar die tevens naarmate hij ouder wordt met zijn ooit zulke zwakke enkels steeds hardere trappen uit- deelt. Of Luc Millecamps, die vrijwel on opvallend met zijn schaverswerk zo beschaafd mogelijk directe tegen standers onschadelijk maakt. Of Frankie Vercauteren, de man met de meest Vlaamse naam van het stel, die afgelopen zondag alle Argentijnse vedetten op het mid denveld in zijn schaduw stelde. Of Marc Baecke en Guy Vanders- missen, tot voor kort onbekend en nu onherkenbaar. Of Jean-Marie Pfaff. ooit een toon beeld van onzekerheid nu een brok onverzettelijkheid, die straks in München furore gaat maken. Allemaal ook Belgen, over wie in ons land zoveel grappen en mop pen werden gemaakt. Ik stel voor dat we vanaf nu geen Belgenmop pen meer debiterenin elk geval niet zo lang ze, mede dank zij die 'onovertrefbare Rik de Saedeleer. zo plezierig in onze huiskamer te zien zijn. Rik, wiens on-Nederland- se en dus goede commentaar ikj*en verademing vind, viel overigens tijdens België-Argentinië bewust uit zijn rol door bij het doelpunt van Élrwin Vandenbergh een Zuid amerikaans „góóóóóóóóóóóól" ten beste te geven. Maar dit liet hij zeer Saedeleriaans volgen door de op merking dat ze dit in Buenos Aires en omstreken aanzienlijk beter kunnen. De NOS doet het WK- voetbal dit keer opnieuw samen met de BRT, maar waar Nederland schittert door afwezigheid en Bel gië door goede prestaties zitten er vier vaderlandse commentatoren in Spanje en slechts twee Belgische Merkwaardig. Daardoor komt de zeer eigen gekleurde stem van Rik de Saedeleer te weinig aan bod. j Spijtig want het bekijken van voet- i balbeelden begeleid door zijn soms met sarcasme en vaak met ironie gekruide commentaar maakt een voetbalwedstrijd welke het ook is, niet of zonder Belgen tot een ware belevenis. Vanavond zal Rik hoop ik'Belgie-El Salvador „doen Ik verheug me er nu al op. Overigens ook de wij/e waarop de Belgen vanuit de studio het WK begeleiden doet lekker ontspannen aan. Terwijl bij ons één studiogast zijn visie mag geven op het gebeur de hoe toepasselijk mocht Barry Hughes iets zeggen over Engeland- Frankrijk! zetten ze in Brussel twee man relaxed aan een tafel en babbelen losjes honderduit Als ik Heinze Bakker ontwaar beginnen mijn spieren in tenen en onderrug al samen te knijpen. Om over Mart Smeets nog maar te zwijgen. Hij mag dan alles weten van basketbal, laat hem asjeblieft geen vragen gaan stellen over voetbal Dat is vragen om ergernis en problemen. Ik ben daarom blij met de kabel en met de BRT. En met Belgié. Waar blijft Alexander Curly TINUS L. BUYS de bal hebben ze geen problemen. Dat is met de Schotten wel anders gesteld. Bij hen springt de bal nog van de voet en dan moeten ze ener gie verbruiken om de bal weer te veroveren". Niet veranderd „Het Italiaanse vpetbal is niet ver anderd. Men zegt, dat het veran derd is, maar dat verandert nooit. Het hangt ervan af, wat je ervan verwacht. Defensief zijn ze nog al tijd verschrikkelijk sterk en dat zullen ze blijven ook. Ze moeten het van de counter hebben, want aanvallend spelen doen ze nog al tijd niet, ook al beweren ze zelf van wel. Ze hebben momenten dat ze met vier, vijf man naar voren ko men, maar het blijft nog altijd het oude voetbal, catenaccio. Vanuit de verdediging dus, met weinig risico. Italianen zijn toch zo sterk, omdat ze dit spelerstype van jongs af aan ontwikkelen. Als je naar de jonge ploegen kijkt spelen ze hetzelfde als de profs. Dat wordt hun aange leerd. In een vroeg stadium. Ze moeten voetballen in een stringent korset. En dat is verdedigen en dus creëren ze een verdedigerstype dat de Schotten zeker niet kennen. Je vindt bij de Italianen niet die mid denvelders die de Schotten heb ben". Niet zogoed. Is Michels' mening over het Belgi sche voetbal veranderd na de ver rassende zege op Argentinië en de resultaten die de Belgen bereikten in Italië in 1980? „Ik ken het Belgi sche voetbal niet zo goed", zegt Mi chels. „Het heeft een aantal top- ploegen, de rest hangt erbij. Ze zijn wel een stuk beter geworden de laatste vijf jaren. Ze hebben zich opgetrokken aan de Nederlanders. De Belgen zijn vooruit gegaan, maar ik blijf zeggen dat ze toch een zeer behoudend systeem hanteren, zeker het nationale elftal. En ook Anderlecht. De ploeg die nog het meest offensieve voetbal speelde, was Standard Luik. Het werd dus kampioen van België, hoewel Stan dard onder Happel ook offensief speelde. Anderlecht vooral is steeds defensiever geworden. De Belgen spelen pas sterk als ze kunnen counteren. Offensief zijn ze zeker niet". „Die uitslag van Argentinië-België was een verrassing, omdat Argenti nië wereldkampioen is. Ik heb die wedstrijd gezien (Michels had op het laatste moment een kaartje ge kregen van de portier van Hotel Princes Sofia, waar alle vips loge ren; red.) en de Argentijnen speel den zoals ik ze ook gezien heb tij dens de vriendschappelijke wed strijd tegen West-Duitsland, hoewel het geen vriendschappelijk treffen was. Argentinië had een slechte ruimte-verdeling. En alle acties waren gericht op die Maradona, die in Spanje ook al Maracola wordt genoemd". THEO VAESSEN (wordt vervolgd) r HAAG - John McEnroe dan op grond van zijn po- op de wereldranglijst en titel van vorig jaar als rste zijn geplaatst voor het j aandag beginnende Wim- L edontoernooi, Jimmy Cón- vai »rs lijkt zeker zo veel kans te bben de officieuze wereld- oon op het hoofd gezet te ijgen. absentie van Björn Borg. die larschijnlijk als titelverdediger snoods via het kwalificatietoer- oi zijn kansen zou hebben verde- jd, heeft Connors zich een extra Se(fereel ruggesteuntje verworven •or afgelopen weekeinde zijn ri- lal McEnroe tamelijk gedecideerd verslaan. „Het leek me een goed ee om na enige jaren alleen maar ca hebben getraind op gras ditmaal lar eens een toernooi als voorbe- iding op Wimbledon te spelen", rklaarde een zichtbaar tevreden eb nnors na zijn zege op Queens. hij tien jaar geleden als ne- ntienjarige zegevierde, maar er on idsdien niet meer terugkeerde. rperend voor het zelfvertrouwen de Wimbledonkampioen van '4 dezer dagen uitstraalt is te- ns zijn opmerking dat „ik niet op ünbledon zou spelen als ik niet U denken een kans te hebben het )e|trnooi te winnen". eeks incidenten i McEnroe, die het evenement in vorig jaar ondanks zijn triomf Jimmy Connors heeft een uitstekende kans na een onderbreking van acht jaar weer de titel op Wimbledon te veroveren. beschouwt als een zwarte bladzijde in zijn carrière vanwege de onaf zienbare reeks incidenten, de boe tes en zijn „vlucht" voor het gala bal ojS de slotavond, was minder enthousiast. „Als iedereen tot een boycot zou besluiten zou ik er Zeker bij zijn", liet McEnroe al eens we ten. Om te vervolgen over zijn ver loren finale van Queens tegen Con nors: „Hij serveerde te goed voor me". Een kenmerkende uitspraak, want Connors behoort bepaald niet tot de beste serveerders in het me tier, maar blijkt dus wel in goede vorm te steken. Zijn zes jaar jonge re concurrent McEnroe zegt boven dien weliswaar dat de enkelblesure waardoor hij enige maanden uit de roulatie was geheel is genezen, maar de komende veertien dagen moet blijken of dat lichaamsdeel het in een slopend evenement als Wimbledon uithoudt. Als overigens Connors Wimbledon opnieuw zou winnen zou hij de tweede speler in de historie zijn die een dergelijk forse tijdspanne overbrugt. Bill Til den won zijn tweede titel in 1921 en zijn derde op 37-jarige leeftijd in 1930. Ietwat aangetast Het herenenkelspel op Wimbledon mag dan wat betreft het aantal il lustere namen van uitvallers (Vilas, Clerc, Lendl, Telstscher en Higue- ras) een ietwat aangetaste indruk maken, het genoemde vijftal heeft in voorgaande jaren nooit iets ge presteerd op gras. Vilas bereikte als enige ooit eens de laatste acht, maar de overigen gelden als trage- banenexperts, die het waarschijn lijk ook ditmaal vroegtijdig zouden hebben laten afweten Opvallende namen op de plaatsingslijst, die voor de 50e keer sinds de introduc tie in 1927 wordt gehanteerd, zijn die van Mats Wilander als winnaar van Parijs en Peter McNamara, die pas gisteren in Londen arriveerde. Beider ervaring op gras is echter te verwaarlozen, zodat niet is te ver wachten dat zij „potten zullen bre ken". Ook Gene Mayer, wiens broer Sandy achter het topduo McEnroe/Connors als hoogste is in geschaald, zal moeite hebben om zijn inschatting als zesde te onder strepen. Gene Mayer, die de afgelo pen jaren vele toernooizeges boek te, tobt regelmatig met blessures, die naar verluidt niet alle door een dokter zouden kunnen worden aangetoond. Te elfder ure Tot het herentoernooi, waarin voor het eerst sinds vele jaren geen en kele Nederlander is vertegenwoor digd, werd te elfder ure de Indiër Vijay Amritraj toegelaten. Amri- traj, die in dezelfde situatie zit als Borg en dus niet de verplichte tien toernooien speelt, had al enige par tijen in het kwalificatietoernooi achter de rug toen door het uitval len van de geblesseerde Mexicaan Ramirez een gat viel in het rooster, waardoor hij alsnog direct is toege laten. „Ik heb het fout gedaan door geen tien toernooien vast te leggen voor dit jaar", aldus Amritraj, die inmiddels in de filmbusiness is te rechtgekomen. „Maar Wimbledon (waar de Indiër doorgaans goed ac teert en vorig jaar zelfs Connors aan de rand van de afgrond bracht) wil ik voor geen goud missen. Van daar dat ik aan dat kwalificatie toernooi was begonnen". Bij de dames wordt de ranglijst aangevoerd door Martina Navrati- Tennisinternaat gaat van start DEN HAAG Het internaat van de tennisbond gaat in okto ber van start met een vierjarige opleiding voor tien jongens en meisjes van twaalf en dertien jaar. Het internaat, waarvoor op 25, 26 en 27 juni een selectie wordt gehouden in Bosschen- hoofd, wordt gevestigd in Goir- le en komt onder leiding van Henk van Hulst en zijn vrouw. De Van Hulsts hebben daar sinds anderhalf jaar al een pri- vé-tennisschool. Het internaat kost een half miljoen per jaar. lova. die inmiddels ook de eerste plaats op de wereldranglijst in neemt. Navratilova, die dit jaar pas één keer verloor (van Hanika), kreeg voorrang boven titelverde digster Chris Lloyd, die volgens een mededeling van haar man John wel eens aan haar laatste Wimbledon zou kunnen beginnen. Wellicht omdat het moederschap roept. In deze discipline is Marcella Mesker de enige vaderlandse re- presentante. De Haagse ontmoet in de eerste ronde de Amerikaanse Burgin en stuit dan al op de sterke Australische Wendy Turnbull, die echter op dit moment tobt met een elleboogblessure. Wellicht dat daar de kans ligt van de goed in vorm zijnde Nederlandse kampioene, die in het gemengd dubbelspel met Tom Okker speelt. FRANK WERKMAN inus Michels is tijdens de Mundial in Spanje. Vlak j Barcelona, in La Montanya, heeft de oud-trainer in Ajax en huidige coach van FC Köln een ingalow, een overblijfsel uit de tijd dat hij FC ircelona onder zijn hoede had. Daar praatte onze rslaggever Theo Vaessen langdurig met hem. De rste neerslag van dat gesprek volgt hierbij. Het reede deel publiceren wij volgende week. MONTANYA Ver van de iuwe en groezelige buitenwijken i Barcelona, op de flanken van groene heuvels van La Monta- a, vanaf 25 juni gastvrij oord or de Russen, een van de deelne- >rs aan de Mundial, ligt een ruim neten bungalow- en villapark, n stukje paradijs op aarde. Er erst een serene rust en vanaf het ogste punt van La Montanya (800 •ter boven de zeespiegel) zie je de ipen van de besneeuwde Pyrene- leunen tegen de horizon. in verschillende stijlen gebouw en vaak monumentale buiten- blijven van Spanjaarden-in-goe- doen en rijke buitenlanders, eèteren zich in de enkele zonne- ïlen. die nog door de groene da- i van de pijnbomen heen prik- u Een plek om volledig tot rust lomen. een plek om jezelf te zijn je accu op te laden. De jachtige stoffige bewoonde wereld is hier meer tastbaar. Een smalle weg, zich, met vele hairpin-bochten n, kilometers lang omhoog slin- t als de ranken van een drui- c3 b istruik, vormt de grens tussen s lawaai en doodse stilte. Rinus chels en zijn vrouw behoren tot m bewoners van La Montanya. k |n aantal jaren geleden kocht de :h van FC Köln, toen hij Barce- nog trainde, op deze heuvel een bungalow, waar hij enkele ;en per jaar met zijn eega Wil nd neemt van de voetballerij eventueel dreigende stress laat en wegdroomt. lucht trilt zachtjes door de rmte, maar door de vele bomen -iet koel en aangenaam in de gro- ug i tuin van Michels' huis, die zich Pxe( de dag dat we hem ontmoeten, it ile lit neergevlijd in een ligstoel. ;den anse vrienden, onder wie de in astricht geboren Theo Stols en >e Bussons, de oud-voorzitter zijn i Atletico de Barcelona, toveren fx^ het betreden van de tuin een [5 11 de en gelukkige glimlach op het hoi iruinde gezicht van Michels. In ost I Spaans wordt geconverseerd en c5 i meest recente gebeurtenissen ?n i rden aan eikaars meningen ge- zwa 1st. Mijn mex t WK-toernooi, die middag pas ït a ie dagen jong, komt pas ter spra- teer als het gezelschap in een nabij- zwa legen restaurant genoten heeft chui n de vruchten van de zee. Ge- lofde mosselen, tong en tarbot lelten op de tong en uitgelezen aanse wijn uit de streek streelt smaakpapillen. Een korte wan- ling in het bungalowpark, dat rrijkt is met een zwembad, een Beltuin, een manege en tennisba nen, maakt de bezoekers duidelijk, dat ook de Spanjaarden, althans zij dié het zich kunnen permitteren, weten te leven. Tegen vijven, als de schaduwen langer worden, wordt het televisie scherm aangezet en nestelt Rinus Michels zich in een gemakkelijke stoel, pal voor het beeld. Engeland- Frankrijk wordt live uitgezonden en als Robson na 38 seconden de Fransen al op een achterstand zet, tekent zich een glimlach af op het gelaat van Michels. Hij doet tot het rustsignaal zijn mond niet open, kijkt gespannen naar de verrichtin gen op het veld. maar zónder enig commentaar of reactie. Bewondering Later, als de Engelsen hun eerste WK-duel sinds 1970 winnend heb ben afgesloten, blijkt hoe groot de bewondering van Michels is voor het Britse voetbal. Vooral de Schot ten stelen zijn hart door de wijze waarop zij de zaken aanpakken op het veld. De coach, die Ajax naar de toppen van de roem en Oranje acht jaar geleden naar een tweede WK-plaats voerde, doceert': „De Schotten zijn zeer offensief inge steld. Ze zoeken nog steeds de kortste weg naar het strafschopge bied van de tegenstander. Voor het publiek is dit voetbal prachtig, voor het resultaat is het erg gevaarlijk. Helaas, ik zeg helaas, dus niet zo prachtig voor het resultaat. Dat zou het wel zijn, als iedereen zo zou spelen. Jammer genoeg heeft het resultaat vaak tactische foefjes in het spel gebracht. Er zijn ploegen die dat kunnen ontregelen, maar aangezien ze dan verder zo beperkt zijn, verliezen ze de pot". Maar wat is er dan waar van de verhalen dat de Braziliaanse ploeg altijd zo veel aanvallers naar voren stuurt om meer te scoren dan tref fers tegen te krijgen? „Daar ben ik het niet mee eens", zegt Michels. „Men zegt dat het zo is en dat heeft men destijds ook aver Ajax gezegd, maar omdat ze zo aanvallend spelen, wordt de achterhoede van Brazilië meer of fensief dan defensief belast. De meeste ploegen verdedigden tegen Ajax en daardoor kwam de achter hoede van de ploeg niet onder druk. Omdat er dus met risico werd gespeeld, ontstond er voor de tegenstander veel ruimte en daar door gebeurde het, zoals de Schot ten tot tweemaal toe tegen Nieuw- Zeeland ervoeren, dat je wel eens een treffer moest incasseren. Daar komt nog bij, dat de Schotten een niet al te sterke doelman hebben en dat maakt het fian nog moeilij ker om tot resultaat te komen. Je Rinus Michels: „De Belgen spelen pas sterk als ze kunnen counteren. Offensief zijn ze zeker niet". zou die Schotten eens moeten zien, hoe ze zich gedragen als ze onder druk komen, en dan pas kun je constateren hoe sterk of zwak ze achterin zijn". Onder de indruk Rinus Michels is dus nogal onder de indruk van het Britse voetbal? „Niet typisch onder de indruk, maar ik mag dit voetbal. Het is mijn voetbal. De Schotten zijn nog extremer in hun aanvalsspel dan de Engelsen. De Schotten nemen nóg meer risico's. De Engelsen heb ben geleerd- wat meer water bij de wijn te doen, hebben dus buiten landers aangetrokken voor het middenveld om wat meer overleg te brengén in het voetbal. Want doordat veel Britse clubs zonder overleg spelen, gaan ze vaak tenon- der tegen clubs die met meer over leg spelen. Let wel, ik zeg niet, be ter spelen". „Het Braziliaanse voetbal is het beste dat er l^estaat, En wel omdat het technische en individueel tacti- ihe kunnen van de Braziliaanse voetballer veel hoger ontwikkeld is dan bijvoorbeeld van de Schotten. De Brazilianen hebben nu ook an dere elementen ontwikkeld. Ze hebben aangetoond, en tijdens de Mundialito in Montevideo heb ik dat voor de eerste maal gezien, dat ze de positieve Europese kwalitei ten hebben overgenomen. Er is veel meer beweging in het team, hetgeen voordien niet het geval was. Dat maakt de Brazilianen bij zonder sterk. Ook doordat ze een basis hebben qua techniek en indi viduele tactiek, die hoger ligt dan in Europa. Ze spelen gemakkelij ker, kunnen meer energie verbrui ken, omdat ze aan de bal, zoals Beckenbauer en Cruijff, meer over zicht hebben. Zetkijken over de bal heen en dat is hun voordeel. Met

Leidse Courant | 1982 | | pagina 23