„Nederland kan nog veel meer doen voor mensenrechten' Fransen ontdekken de wijn DR. P. R. BAEHR: Opzienbarend en heuglijk verschijnsel van da „grands crus" worden meer en meer bezocht. S De Fransen ver- n, drinken en beniin- wijn sedert onheuglij- ïen. Maar langzaam aan ets mis gegaan; geleide- an hebben de Fransen [rat van hun wijn afge- Tientallen jaren (de ja- dert de Tweede Wereld- j) was wijn iets voor i lui" en de jongeren ke- r op neer, dronken (wat ^isch) vruchtensap en en sedert geruime tijd en nauwelijks meer een ier met zijn traditionele gros rouge" naar het trekken of op de steiger ipot#|De meeste handarbei- kantjjrin^en mineraalwater endiis in hun ogen de meest hrikjwwekkende en onge- rmarjg drank die men zich gen. ^oorstellen en miljoen ►n hebben letterlijk se- lun zuigelingenjaren dit I gevaar" niet meer ge- nsen drinken hoe langer ider wijn; het verbruik'gaat ^tig met 4 procent per jaar ilaar ze hebben eindelijk uijn ontdekt, de goede wijn, irinken elk jaar beter. Een «ter en een beetje of soms duurder. De „gros rouge" 'arische, zware, dikke, rode ^aarmee generaties opge- i£|jijn, heeft het loodje moeten De Fransen drinken nage- ien „gros rouge" meer. Ten- gij de wijnhandelaar de heug- ]spiratie heeft gehad er een 5 naam voor te bedenken, ^olkse naam; een fantasie- f genoeg. Als het maar geen b „gros rouge" meer is. felfs met een nieuwe, fraaie 1 de consumptie van de ge- pijn sterk achteruitgegaan. En de boeren in het gebied "van de Roussillon-Languedoc weten er van mee te praten en vooral van mee te huilen. De aversie tegen de „gros rouge" sluit ook de traditio nele uit helder glas bestaande liter fles-met-zes-sterren uit. Het is nog vaak mogelijk de Fransen „gros rouge" te laten drinken, op voor waarde dat de fles een 75 cl fles is, ljefst van groen glas en dat het eti ket een misleidende naam bevat. Er zijn nu eenmaal gewoonten waarmee hele generaties opge groeid zijn, weigevaren hebben, maar die dan opeens verstoten en verguisd worden. Dit is zeker ook een gevolg van het feit dat de wijn sedert dertig of veertig jaren in de heilige overtuiging van zeven op de tien Fransen vervalst is. Een en quête heeft uitgewezen dat 70 pro cent zijn dagelijkse wijn „onaan trekkelijk" en „zeer vermoedelijk versneden en verknoeid" vindt. Wat nog niet wil zeggen dat de „ge middelde Fransman" bezig is een wijnkenner te worden. Een peiling heeft dienaangaande als verbijste rend resultaat uitgewezen, dat 68 procent van de ondervraagden niet bleek te weten dat Pauillac een Bordeaux is, hoewel dat al uit de uitgang „ac" af te leiden zou moe ten zijn, zonder ooit van de wijn gehoord te hebben, ofschoon deze redenering niet helemaal water- en wijndicht is. Ontdekkingen De „grot generatiet Franten zijn opgegroeid. loodje moeten leggen Maar ook als zij niet weten waar Pauillac vandaan komt, is 58 pro cent van de Fransen bereid ruim tien gulden voor een fles behoorlij ke wijn neer te tellen, hetgeen tot een jaar of zeven geleden nog een hoge uitzondering was. Met name in deze zomertijd, de „heilige va kantieperiode" (sedert het aan de macht komen van links heeft nu iedere Fransman vijf weken door betaalde vakantie), in deze periode waarin hij het er eens goed van neemt, doet de Fransman ontdek kingen op wijngebied die hem zelf verbluffen. Het is, natuurlijk, een gevolg van deze vakantie maar vooral van de nieuwe mentaliteit. En deze nieuwe mentaliteit is ver moedelijk voor een aanzienlijk deel ontstaan doordat enkele onverlaten het enkele jaren geleden in hun hoofd haalden gewone wijn in plas tic-flessen in de handel te brengen. De meest volmaakte Romanée- Conti kan door een plastic fles on herroepelijk vernietigd worden. Niet wat de kwaliteit betreft, maar, laten we zeggen, psychologisch, zo als het ook het geval zou zijn als men deze wijn uit een grove keu- kenkop zou drinken Goed, de „gros rouge" waarmee Frankrijk naar het heet de oorlog 14-'18 gewonnen heeft, is eindelijk in ongenade geraakt. En deze natie van wijndrinkers begint te ontdekken dat zij eigenlijk maar zelden behoorlijke wijn gedronken heeft. De streken van de „grands prus" worden meer en meer be zocht. Men wil ook wel eens 'z waar deze internationale ver maardheden groeien die voor het grootste deel (zo meent men) naar andere planeten uitgevoerd wor den. Het geheel is een tamelijk wild en moeilijk te omvatten ver schijnsel, waarvan in het „romanti sche buitenland" vermoedelijk geen jota geloofd wordt. Maar niemand die Frankrijk bij tijd en wijle bezoekt, kan dit fenomeen van de opkomst van een nieuwe generatie wijnliefhebbers over het hoofd zien. Veelal jonge mensen, vrouwen zowel als mannen, lieden die open staan en bereid zijn te kennen dat zij vaak Coca-Cola drinken en niets van wijn weten, maar het graag willen leren. Sedert een aantal jaren worden er steeds meer wijn-bistrots in Frankrijk ge opend en veelal worden daar „cours de dégustation" gegeven. rtig jaar na de opstel de ondertekening van ersele Verklaring van iten van de Mens blijkt leringen in zeer veel zich weinig aan deze ng gelegen laten lig- met de mensenrechten Rrigen al naar het hun j parft. Een van de organisa- strijdt voor heb nale- 1 al de mensenrechten is ity International. Al lan twintig jaar worden acties gevoerd, eerst iet verschijnsel politie- meetangenen, later ook te- e doe doodstraf, marteling, nt?J behandeling van alle aJ^fenen en binnenkort te- waaij politieke moorden. Dat i exjporden die in opdracht rtog met goedkeuring van /ade^gen worden gepleegd. ?Pf gaat er tegenwoordig meer voorbij, in J dat Amnesty de aan- is |van de wereld vestigt rdiglilechte behandeling van uitpikg gevangenen in een land. r eerjan onze verslaggevers I642k>ver Amnesty Interna- isachmet dr. P.R. Baehr, in ?ewejgelijks leven secretaris Wetenschappelijke het Regeringsbe- al vele jaren actief iltocli Amnesty Nederland, taah a ingesty International in Ne- iam4 algemeen geaccepteerd? 421 tty is in ons land meer geac- nd dan in welk ander land keniar dat wil niet zeggen dat ders i kritiek op ons is. In de tijd z Baader-Meinhoffgroep wa- vnensen die van mening wa nen 1 Amnesty hen had moeten IJslin. „Neezeiden wij toen. t proly adopteert alleen politieke an renen die geen geweld heb- i ob {ruikt of gepropageerd en de Iers fMeinhoffgroep heeft dat Itierik wel gedaan die leer behoudende zijde wordt Vrij-bs gezegd of gesuggereerd, metbns uitsluitend bezighouden uchulden in het westelijke kamp. nserfljs niet waar. Wij proberen aiterit te schenken aan alle ge heten politieke moord, gevan- OodJing en marteling, ongeacht Ktieke systeem waarin die m (Inden". heb wel eens ergens een le- 'JST^houden, waar de mensen netjes naar mijn verhaal zaten te luisteren, maar ik wist zeker dat ze dachten; Die Baehr is wel een keu rige, nette man, maar dat Amnesty is toch een linkse club. Maar over het algemeen regering en Ka mer neemt men ons wel se rieus". Hoe is het buiten Nederland met de waardering voor Amnesty ge steld? „In de westerse landen hebben wij geen problemen. In Nederland, West-Duitsland, Zweden en de Verenigde Staten vind je de meeste Amnesty-leden. Als voorbeeld van een land waar Amnesty het wer ken onmogelijk wordt gemaakt kan ik de Sovjet-Unie noemen. Daar worden wij niet door de autoritei ten erkend, maar tegelijkertijd een door de CIA en andere verdachte bronnen betaalde organisatie ge noemd. Dat is een beetje gek. Toen ik een paar jaar geleden in Moskou was, ben ik erg onder de indruk gekomen van de beperkingen waarmee Amnesty daar te maken, heeft Zo zijn er natuurlijk nog heel wat meer landen te noemen, waar Amnesty het leven erg zuur wordt gemaakt" Is de moeilijkheid niet vaak wie verantwoordelijk moet worden gesteld voor schendingen van de mensenrechten, de regering van een bepaald land of degene die daadwerkelijk moordt of fol tert? „Neem nu eens het voorbeeld van Turkije. Een delegatie van Amnes ty heeft dat land onlangs bezocht. De generaals ontkennen dat er ge marteld wordt, maar als je de ver halen hoort, dan is het daar niet best. De regering zegt steeds: „Voor de militaire machtsovername was het een grote chaos". Dat mag dan wej waar zijn, maar het is geen vrijbripf om datgene toe te staan wat er nu allemaal gebeurt. Na tuurlijk zijn martelingen geen on derdeel van het Turks? regerings beleid, maar de huidige machtheb bers laten het wel toe. En zo gaat het in heel veel landen. De presi denten en generaals zijn vaak keu rige, nette heren en het is naïef te veronderstellen dat zij zelf folteren. De man die martelt of doodt be roept zich op „Befehl ist Befehl", de machthebber zegt „Ik heb het nooit geweten". Voor Amnesty geldt dat beiden verantwoordelijk zijn" Hoe lang duurt het voordat Am nesty aan haar gemelde schen dingen van de mensenrechten openbaar maakt? Hangt de ge loofwaardigheid van de organi satie niet in grote mate af van de accuratesse van het onderzoek? „De nauwkeurigheid van het on derzoek en van onze berichten naar buiten is waar de hele zaak van Amnesty op hangt. Op het mo ment dat blijkt dat wij onjuiste in formatie geven of dat wij ons door bepaalde politieke vooroordelen la ten leiden, is het met onze zorgvul dig opgebouwde geloofwaardigheid gedaan. In individuele gevallen kan Amnesty snel bij de betrokken regering reageren. Maar als een rapport moet worden uitgebracht, dan vergt dat heel veel onderzoek. Zo heeft het bijvoorbeeld jaren ge duurd voordat een rapport over China kon worden uitgebracht". „Alle informatie die wij krijgen moet meerdere keren op zijn juist heid worden gecontroleerd. Daar voor zit op het secretariaat van. Amnesty in Londen een vaste staf van vijftig medewerkers. Zij doen de hele dag niets anders dan infor matie checken en dubbel-checken. Alle kennis zit in hun hoofden op „Gewone mensen, die samen de publieke opinie vormen# zijn voor het werk van Amnesty van on schatbaar belang. Een van de meer bekende acties is het sturen van kaarten aan staatshoofden van lan den, waar mensenrechten worden geschonden. Een paar jaar geleden was ik op bezoek in Kairo, waar ik werd ontvangen door de Egyptisch- Arabische advocatenorganisatie. Na het gebruikelijke uitwisselen van beleefdheden zei mijn gespreks partner: „Wij zijn natuurlijk ook heel erg voor de mensenrechten. Maar wat nu zo lastig is, wij krijgen ontzettend veel brieven van men sen uit Europa die ons over de mensenrechten schrijven. Kan uw "organisatie dat niet wat b?ter stroomlijnen, zodat die mensen niet meer persoonlijk brieven schrijven maar de vragen via de officiële ka nalen worden overgebracht". Ik zei dat ik die boodschap zou overbren gen maar niet verwachtte, dat het veel effect zou sorteren. „Het zijn allemaal heel gewone mensen, die geërgerd zijn over wat in uw land gebeurt", vertelde ik hem. Ik be greep natuurlijk wel dat het voor hem lastig is om steeds van die brieven te krijgen, maar dat is nu juist de bedoeling". Besteden de Nederlandse rege ring en de Nederlandse diploma ten voldoende aandacht aan de mensenrechten? „Ex-minister Van der Stoel heeft een tijdje geleden gezegd: „Neder landse diplomaten maken geen ge heim van hun zorg voor de nale ving van de mensenrechten". Dat is op zich juist, maar de diplomaten moeten nu niet denken: Goh. het gaat uitstekend, want niemand kan ooit genoeg voor de mensenrechten doen". „In de opleiding van de diplomaten wordt hieraan nog te weinig aan dacht besteed: één middag in een cursus van meer dan een half jaar. De regering zou verder kunnen be sluiten een speciale ambtenaar (op hoog niveau) voor de mensenrech ten te benoemen, die behalve het ministerie van buitenlandse zaken ook andere departementen. Econo mische Zaken en Defensie, zou mo gen aanspreken. De mensenrechten heten een hoeksteen te zijn van het Nederlandse buitenlandse beleid, maar ik ben van mening dat de re gering er nog veel meer nadruk op zou moeten leggen. Het wordt bo vendien zo langzamerhand wel eens tijd, dat de al zo lang aange kondigde Adviescommissie Men senrechten door de regering wordt ingesteld". JOS TIMMERS Foto: CEES VERKERK wijn die men immers in tegenstel ling tot zekere andere dranken) slechts in goed en sympathiek ge zelschap ten volle kan genieten, draagt daartoe in aanmerkelijke mate bij. En de Fransen zijn pra ters. En analysten. En (natuurlijk vaak) kletskousen. Bij en over wijn valt veel, heel veel te praten. Het wijndrinken en het praten en de daaruit groeiende discussies schep pen banden. Zeker, de meesters die de dégustation-cursussen leiden, fronsen de wenkbrauwen als u be gint te praten en zij hebben gelijk. Maar een samenzijn met goede wijn is iets anders dan een nagenoeg re ligieus ceremonieel dat met en door de wijn opgedragen wordt. Zelfs de vinologen, de wijngeleerden (in Bordeaux wordt vinologie aan de universiteit gedoceerd) kunnen tij dens hun cursussen, waarbij zij de proevers voor praten waarschu wen, te veel praten. Soms raakt men er de kluts bij kwijt, door gaans is de goede, de voortreffelij ke wijn meer dan genoeg. Twee afgoden Al de oude en nieuwe wijnvereer ders in Frankrijk dromen en dwe pen met hun twee afgoden: Roma- née-Conti en Chateau-Margaux, de grootste Bourgogne en de ver- maardste Bordeaux. Legendarische wijnen, mythische wijnen. Maar ook zij kunnen sómmige jaren mid delmatig zijn, maar een middelma tigheid die vaak hoog boven de ex cellentie van de andere crus ligt. De uitzonderlijkheid van de grond, de eigenheid van de micro-klima ten en de kennis en liefde van de wijnbouwers, hebben er de vol strekte summa van de wijn van ge maakt. Onlangs werd in verband met deze grote wijnen een anekdo te aangehaald. Men vroeg Karl Marx eens wat zijn grootste geluk was. „Strijden", antwoordde hij. Op dezelfde vraag zei Friedrich En gels: „Een fles Chateau-Margaux 1848". De Romanée-Conti is de zeer waar dige tegenhanger van de ChSteau- Margaux. In Parijs kunnen wii u een zaak wijzen waar u een fles 1964 voor 3.000 franc kunt krijgen en een andere >yaar een Romanee 1915 voor 5.100 franc verkocht wordt. De 1976 kost in Beaune maar 1.800 franc JAN DRUMMEN ZATERDAG 19 JUNI 1982 geslagen. Zij dragen een enorme verantwoordelijkheid. Enerzijds moeten zij er voor zorgen dat de .rapporten van Amnesty waarheids getrouw zijn. anderzijds moeten zij hun eigen informatiekanalen be schermen. Vandaar dat zij niet met hun bronnen te koop lopen. Zij doen geen wetenschappelijk onder zoek, waarbij zij een rapport afle veren en zeggen: Hier, dit zijn onze bronnen, onderzoek maar of we het goed gedaan hebben". Zijn bepaalde schendingen van de mensenrechten kenmerkend voor landen of werelddelen? „Wanneer je het jaarboek van Am nesty doorkijkt, dan is het beangsti gend om te zien hoeveel er over de hele wereld gebeurt. Politieke moorden kom je vooral in Latijns- Amerika tegen. Martelingen ook in Azië en Afrika. In een land als Iran komt werkelijk alles voor waartegen Amnesty zich verzet. Politieke gevangenen heb je in nog veel meer landen. Het opsluiten van dergelijke gevangenen in een psychiatrische kliniek is vooral in Oost-Europa bekend. Eerder dit jaar ontstond nogal wat opschudding, toen de Neder lander Van Boven werd ontsla gen als directeur van het men- senrechtenbureau van de Vere nigde Naties. Zijn kritiek op lan den als Argentinië werd hem niet in dank afgenomen. In hoe verre zijn de VN en haar com missie voor de mensenrechten nog geloofwaardig? „Als we even afzien van het ont slag van Van Boven, dan heeft de mensenrechtencommissie dit jaar meer gedaan dan ooit tevoren. On danks het feit dat een aantal notoi re schenders van mensenrechten zitting had in de commissie, zijn landen met naam en toenaam aan de kaak gesteld, is er een speciale werkgroep tegen de verdwijningen gevormd en is besloten een onder zoek in te stellen in Polen". Het oordeel over de Verenigde Na ties Wordt natuurlijk sterk bepaald door wat je van dëze organisatie verwacht. De VN kan niet meer doen dan de leden bereid zijn haar te laten doen. Ik geef toe, het is niet veel, maar alle kleine beetjes helpen". Hoe belangrijk zijn de inspan ningen van de gewone man voor het werk van Amnesty? Wij hebben onlangs in Bourgondië (dat volgens een kolossale en on verklaarbare misvatting in de Lage Landen door een vrolijke en le venslustige bevolking bewoond wordt), wij hebben dus in Bourgon dië een 'lange middag en avond bij Jean Clara in Montbard een wijn proeverij onder deskundige leiding doorstaan. Het resultaat is zowel fe nomenaal als catastrofaal: Men wordt in diverse hemels geheven zonder er tenslotte iets van te be grijpen. Een onbegrijpelijke en overweldigende zaligheid. Wat niet wegneemt dat het zwaar werk is. Waarbij volstrekt niet gerookt mag worden en liefst niet te veel ge praat. Bestseller Het succes van deze cours de dé- I gustation is opmerkelijk en sedert enkele jaren is elk boekwerk over wijn van een indrukwekkende op lage verzekerd. „Le Gout du Vin" van Peynaud is een ongekende bestseller geworden. Het nieuwe verschijnsel heeft ook culturele achtergronden, het is een nieuw soort herkenningsteken, een nieuw clanbewustzijn groeit ermee. Zon der exclusief te zijn. In zekere zin vergelijkbaar met andere „vogues" op heel verschillend gebied. Maar de nieuwe wijnminnaars zijn nog altijd een minderheid, een betrek kelijk kleine minderheid, die even wel groeit. Een aantal politieke fac toren draagt bij tot het wijnavon tuur: Een zekere teleurstelling ten aanzien van het aanvankelijk veel belovende linkse bewind; de onze kerheid van de nabije en verder gelegen toekomst. De'algemene cri sis drijft „intellectuelen", beoefena ren van vrije beroepen en hogere functionarissen tot een zekere vorm van genotscultus. De goede

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21