i na lë waarom moet een hartpatiënt helemaal naar Houston?' „Lieve 4 koningin, Watergate leverde daders miljoenen f HAAG Het leek zo itekenend. Tien jaar gele- i, op 17 juni 1972, werd in- iroken in een groot gebou- ncomplex in de Ameri- "^*nse hoofdstad Washington, ihtwaker Frank Wills schuwde de politie, die inbrekers arresteerdè. En i paar dagen later kwam Watergate-schandaal aan rollen. Meer dan twee jaar ld deze affaire zowel de renigde Staten als de rest de wereld in een steeds mmender greep. Met de werd duidelijker dat het tte Huis direct bij de in- lak betrokken was en dat mm inbraak slechts een deeltje van een reeks illegale ridelingen om de macht van Witte Huis (lees: de presi- it) té vergroten. Twee jaar op 8 augustus 1974, am het lang verwachte de: Richard Milhous Nixon d voortijdig af als president en i de Verenigde Staten. Watergate-schandaal heeft rigens de meeste direct betrok- en, wanneer men even afziet het enorme gezichtsverlies, nig schade berokkend. Integen- mensen als ex-president on, zijn adviseurs Dean, Ehr- man, Haldeman en Kissinger de samenzweerders Liddy en it hebben stevig aan het Water- i-schandaal verdiend. Ook de •hington-Postjournalisten Jdward en Bernstein zijn dank Watergate rijk geworden. Maar ian zonder wie Watergate wel- nooit in de openbaarheid was omen, nachtwaker Frank Wills, r niets wijzer van geworden. Hij ft zijn Watergate-kennis niet te le kunnen maken, is werkloos gj woont nog steeds in Washing- i waar Amerikaanse journalis- llill de' afgelopen wéken tevergeefs 'ben getracht hem op te sporen. Nachtwaker Frank Wills. Het verhaal van Watergate laat zich nog steeds lezen als een thril ler van allure. Het voortreffelijke speurwerk van Woodward en Ber nstein, de leugens en het bedrog van Nixon en de zijnen, de onthul ling dat Nixon zijn gesprekken op de band vastlegde, het uitwissen van delen van die bandjes, de te genwerking van de justitie door het Witte Huis, Nixons aftreden en diens gratieverléning door opvolger president Ford; veel van de onthul lingen klinken nog steeds zo fan tastisch dat bijna vergeten zou wor den dat het allemaal echt gebeurd is. Toch blijven, tien jaar na het begin van Watergate, nog talrijke vragen onbeantwoord: Wat was de precieze reden van de inbraak in het Democratische hoofdkwartier? Was het Witte Huis op zoek naar bewijzen voor de ver meende steun van communisten aan de Democraten of ging het om belastend materiaal tegen de voor zitter van de Democraten, Larry O'Brien? in het bijzonder met minister van buitenlandse zaken Alexander Haig. Presidentiële macht Het lijdt geen twijfel dat als gevolg van Watergate (én Vietnam) de be voegdheden van de Amerikaanse president door het Congres zijn in geperkt. President Reagan is van mening dat de economisch crisis en de verminderde invloed van de VS in de wereld gedeeltelijk het gevolg zijn van de verminderde macht van de president. Hij heeft beloofd daarin verandering te brengen. Maar ofschoon het Congres hem tot dusverre niet veel in de weg heeft gelegd, mag worden betwijfeld of het Huis en de Senaat op dit terrein bereid zijn de verkregen rechten weer uit handen te geven. Sinds Watergate is men in de VS zeer be ducht voor soortgelijke schandalen. Volgens sommige regeringsfunctio narissen zijn er mensen die nauwe lijks een telefoongesprek durven te voeren, uit angst dat zo'n gesprek ooit tegen hen zal worden gebruikt. Uit opinie-onderzoeken blijkt ver der, dat bijna de helft van de Ame rikanen gelooft dat er gemakkelijk weer eens zoiets als een Watergate- schandaal kan ontstaan. Het ver trouwen in de landelijke politiek is niet erg groot. In het Nationaal Archief in Was hington kunnen de Amerikanen op ruim 6.000 uur aan bandopna men en in ruim 200 kubieke meter overheidsdocumenten terugvin den waarom Sam Ervin, voorzitter van de onderzoekscommissie van de Senaat destijds zei: „Tot op het hoogste niveau van de regering- Nixon heerste een Gestapo-menta- liteit". Een andere Watergate-on- derzoeker zei onlangs: „Alle Ame rikanen zouden eens in de zoveel tijd de bandjes, met die gesprekken op samenzweerderige toon, moeten horen. Al was het alleen maar om hen er aan te herinneren wat in dit. land is gebeurd, zodat we waak zaam blijven". JOS TIMMERS )USTON (TEXAS) Elf kenhuizen telt het Medi- ie Centrum van Houston in aan Mexico grenzende staat, xas. Elf betonkolossen, in wijk waar de hotellerie ïddeels drijft op de familie- en van de patiënten, die uit e delen van de wereld zijn ■gevlogen om hier weer ter te worden. Of dood te _fan. „Haalt mijn vader het?", "em ik mijn vrouw weer ond mee naar huis?". De htende gezichten in de ,la conditioned ontvangstruim- van de Palace-hotels, de liday Inns en de Houston- ^ice-hotels vertellen alle Izelfde verhaal. Tussen fees en hoop. Tussen het ;bed van de geliefde en de ïpersoons-eettafel in het taurant. van die elf ziekenhuizen is het bedden tellende St Luke's pital, waar de 62-jarige dr. ley de supervisie heeft over 1210 hartoperaties per jaar. Bij hém vanmorgen (zaterdag) konin- Jeatrix op bezoek. Prins Claus •rlatend voor een partij golf ok zij na het ontbijt uit het vick-hotel aan de Ewing et (jawel!) voor een rondgang r het St Luke's en een bezoek de negen Nederlandse patiën- die daar momenteel herstellen hun hartingreep. Onder hen de jrige heer M. J. Smeets uit het jurgse gehucht Grevenbicht. fets is alweer aardig op de been n de kantine van het zieken- behaaglijk nippend aan een e thee, verzekerde hij gisteren ook ten stelligste: „De konin- is een reuze-lief mens, dat n ik oprecht, maar als ze op bed komt zitten, ga ik geen voor de mond nemen. Ik zeg lies wat ik vind. En dat is, dat idioot is. dat je als hartpatiënt het andere eind van de we- moet om je te laten opereren", de koningin terzake de nodige pen wil ondernemen, dus. erstelpend ssteit zal de suggestie ongetwij- in overweging nemen. En no- i. De veelheid van indrukken zij op haar tweede bezoek aan ".S. opdoet is zo overstelpend, (oede suggesties gemakkelijk in vergeetboek kunnen raken. De dag spoort burgemeester An- Young van Atlanta haar aan ïaar sociale bewogenheid bran- te houden en de volgende dag irt ze, twee en een half uur en verderop, alweer naar de rige vrouwelijke burgemeester tmire van Houston die haar op de perspectieven die deze het Nederlandse bedrijfsleven vens van M. J. Smeets uit Lim- om de Nederlandse hartbrug- naar het buitenland zo snel [elijk overbodig te maken, ver- it om meerdere redenen een plaats op het prioriteitenlijstje, vaak onderschatte reden is de en spanning, waarmee de reis het verre buitenland gepaard De Nederlandse patiënten die Houston worden gevlogen ko- voor het allergrootste deel uit [burg en Brabant, zijn al wat en spreken heel gebrekkig, zelfs helemaal geen Engels, ir een open hart operatie ook ona er de meest ideale omstandig- Vn, len een heel ingrijpende gebeur- ons is mag heten, is een dergelijke reep in een volslagen vreemde wereld, waar je niemand verstaat, een verschrikkelijke nachtmerrie. Yes en no - Nu is de heer Smeets met zijn 55 jaar nog betrekkelijk jeugdig. Maar zijn collega-patiënt A. Stienen, uit Weert, is 66 jaar. Beiden worden op de Houston-trip begeleid door hun echtgenotes. Niemand van dit vier tal kent meer Engels dan de woor den „Yes" en „No". De heer Stie nen, die zijn operatie eveneens voortreffelijk heeft doorstaan, ver telt, rechtop in bed: „Ik weet niet eens hoe je in het Engels vraagt waar de W.C. is. Wanneer er een zuster met een naald binnenkomt, word ik bang. Als ze me maar niet voor de verkeerde patiënt houdt, denk ik dan". Mevrouw Stienen (67) verblijft in een hotel aan de overkant van de straat: „Ik probeer me maar te redden met gebaren taal, maar hoe leg je met je handen uit dat je je kleren gewassen wilt hebben?". De Houston-luchtbrug zou kortom ondenkbaar zijn als er in de twee miljoen inwoners tellende hoofd stad van Texas geen Nederlandse tolken waren. Die zijn er dus wel. Veertien van de 2.500 Nederlanders in Texas stellen enkele uren per week beschikbaar om als vrijwilli ger hun landgenoten-hartpatiënten bij te staan. Van hen zijn ook Hans (51) en Jacqueline (46) Vogel uitge nodigd om vandaag in het St Lu ke's met de koningin een praatje te maken. Hans en Jacqueline komen uit Enschede. Hans was tot 1957 verkeersleider van de vliegbasis Twente en vervult die functie nu in Houston. Ten bewijze van dit laatste overhandigde hij de konin gin vandaag de in verkeersleiders code gestelde bevestiging, van de landing van majesteits regerings- fellowship op „zijn" vliegveld. Hans Vogel over zijn vrijwilligers werk: „Als de mensen in het zie kenhuis aankomen, lopen ze volko men verdwaasd rond. Ze zijn met hun gedachten uitsluitend bij de operatie en slagen er bij wijze van spreken zelfs niet in om zonder hulp een glas-water te drinken. Wij als vrijwilligers kunnen de patiën ten natuurlijk niet vierentwintig uur per dag gezelschap houden, maar zodra er iets belangrijks moet worden uitgelegd, worden we erbij geroepen. De avond voor de opera tie komt dokter Cooley om de zieke te zeggen hoe laat hij of zij gehol pen wordt. Na afloop vertelt hij hoe de ingreep is verlopen. Verder laat hij alles aan zijn medèwèrkers over. Ook wanneer de operatie voorbij is, bijna altijd met gunstig resultaat, worden we bij elke be langrijke mededeling te hulp geroe pen om aan de patiënt uitleg te ge ven". Hartinfarct Van de waardering die hij heeft voor het werk van de Nederlandse vrijwilligers wil patiënt Smeets eveneens uitgebreid verslag doen aan de koningin. „Het zijn fantasti sche mensen. Als zij er niet waren zouden we hier, puur van de zenu wen, alweer een nieuwe infarct hebben gekregen". Reactie van Jacqueline Vogel, die na 25 jaar Amerika nog immer een beschaafd soort Twents spreekt: „Och weet je, Nederlanders denken wel dat het leven in onze samenleving zo hard is, maar in de praktijk valt het reu ze mee. Natuurlijk, er bestaat hier geen ziekenfonds, je moet je op ei gen kosten verzekeren. Als je slecht verzekerd bent, kan het ge beuren dat je na een langdurige ziekenhuisopname met huizenhoge schulden wordt opgezadeld. Maar in zo'n geval is het, in Texas ten minste, heel normaal, dat je familie in de kosten bijspringt. Of als je bij voorbeeld in een kegelclub zit: je clubgenoten. Ik heb ook wel mee gemaakt, dat de mensen uit een be paalde straat voor een zieke buur 'een inzameling hielden. Ik bedoel maar: als de staat niet voor de men sen zorgt, gaan ze zelf elkaar hel pen. Dan ontstaat er een spontane solidariteit. Tegen die achtergrond is ook ons vrijwilligerswerk. Wij vinden het heel gewoon. Afgezien van de Nederlanders werken er in het St Luke's nog 185 andere vrij willigers, die vorig jaar samen zo'n 45.000 uur in de weer waren". Modebeeld Ons bezoekuur loopt op zijn eind. Ook mevrouw Stienen maakt zich op om terug te keren naar haar ho tel. In de bloedhitte (35 graden Cel sius) lopen we door een straat, waar winkel aan winkel kunstledematen worden verkocht, rolstoelen, ver plaatsbare po's, medische appara tuur en dokterskleding. Hans Vo gel: „Vorig jaar werd het mode beeld hier in Houston bepaald door een chirurgen-rage. Iedereen liep in groene doktersjassen rond". We passeren het M. D. Anderson-zie- kenhuis voor kankerpatiënten, het Shrine Burne-centrum voor brand wonden en arriveren dan in het hotel. Ook in de bar hangt een ge deprimeerde sfeer. WILLEM SCHEER opv Wie heeft de gesprekken op de Watergate-tapes uitgewist? Nixon hield lange tijd vol dat hij pas in maart 1973 van de betrok kenheid van zijn .medewerkers bij de inbraak op de hoogte werd ge steld. Later bleek dat hij een paar dagen na de inbraak al mogelijkhe den zocht om de hele affaire in de doofpot te stoppen. Op het bandje van een gesprek op 20 juni 1972 in de Ovale Kamer van het Witte Huis bleken achttien en een halve minuut uitgewist. Vermoed wordt dat Nixon die dag van de hele zaak op de hoogte werd gesteld -en hij zelf met de bandjes heeft geknoeid. Waarom heeft Nixon de voor hem belastende bandjes niet ver nietigd? Wie was de geheime informant van Woodward en Bernstein, de „Deep Throat", die het tweetal steeds hoogst vertrouwelijke gege vens verschafte als het onderzoek van de Washington Post dreigde vast te lopen? Verschillende namen zijn genoemd, maar Woodward en In een van de zalen van het Nationaal Archief in Washington luisteren stellenden naar de Watergate-bandjes. Bernstein zwijgen als het graf. Welke rol hebben Nixons minis ter van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, en zijn stafchef, Alexan der Haig. in Watergate gespeeld? Beiden zijn vrijwel ongeschonden uit de hele affaire te voorschijn ge komen, maar de afgelopen jaren is duidelijk geworden dat dit tweetal meer van Watergate wist dan altijd is gedacht. Kijk niet om De man die op bijna al deze vragen antwoord kan geven is hoofdrol speler Richard Nixon. Maar het is zeer twijfelachtig of hij ooit met de waarheid op de proppen komt. In zijn memoires en tijdens interviews heeft Nixon steeds getracht de in druk te wekken dat hij geen hoofd verdachte maar slachtoffer van het Watergate-schandaal is. Verder wil hij er ook niet meer over spreken. „Denk aan de vrouw van Lot en kijk niet om", is een van zijn be kende gezegdes. Nixon mag dan zwijgen, andere di rect bij het schandaal betrokkenen hebben in woord en geschrift hun visie op Watergate gegeven. Het aantal boeken, tijdschriftartikelen, documentaires en films hierover is nauwelijks te tellen. Dit materiaal én de inmiddels openbaar gemaak te Watergate-bandjes geven een kleine indruk van de manier waar op de ontdekking van een in ver houding klein vergrijp, zo'n enor me consequentie kon hebben: de val van 's werelds machtigste man, de president van de Verenigde Sta ten. De oorzaak moet vooral wor den gezocht in de persoon Nixon, die leugens en bedrog verkoos bo ven eerlijkheid en openheid. De zelfde paranoïde Nixon („Niemand is een vriend van ons, laten we dat maar onder ogen zien"), die zijn ambtseed schond, heeft sinds zijn vertrek uit het Witte Huis nimmer blijk gegeven van spijt of schuldbe sef en heeft het evenmin ooit opge nomen voor zijn 23 ex-medewer- kers, die in zijn dienst handelden en daarvoor in de gevangenis ver dwenen. Toen velen van hen ver verslaggevers, studenten en belang- vroegd werden vrijgelaten hadden maar weinig mensen daar moeite mee, omdat aan Nixon bijna direct na zijn aftreden al bij voorbaat gra tie was verleend. Na zijn vertrek uit het Witte Huis heeft Richard Nixon zich bijna acht jaar op de achtergrond gehouden. Een verblijf in het ziekenhuis en de verhuizing van Californië naar de oostkust waren zo'n beetje de enige berichten die over herp los kwamen. Maar sinds het aantreden van Ronald Reagan is de ster van Nixon weer rijzende. Niet dat hij ooit nog een openbare functie zal kunnen vervullen volgens 're cente opiniepeilingen is bijna twee derde van de Amerikaanse bevol king daartegen maar in Republi keinse kring wordt Nixon steeds meer als staatsman gehuldigd. Een belangrijk keerpunt was zijn reis, op uitnodiging van president Reagan en in gezelschap van de ex- presidenten Carter en Ford, naar de begrafenis van president Sadat (oktober vorig jaar). Ook onder houdt Nixon goede contacten met huidige regeringsfunctionarissen, ZATERDAG 19 JUNI 1982. Dr. Cooley: supervisie over 5000 hartoperaties per jaar. Direct na haar bezoek aan het zie kenhuis van dr. Cooley in Houston vertrekt koningin Beatrix naar Los Angeles, waar zij in het winkelcen trum van de N.V. Beleggingsmaat schappij Wereld have een tentoon stelling opent over de februarista king van 1941 in Amsterdam. Dit betekent gelijk het begin van de Stichting Februari 1941, die zich ten doel stelt de herinnering levend te houden aan het verzet in ons land gedurende de Tweede Wereldoor log. met name tegen de jodenver volging. De oprichting van deze stichting Is mogelijk geworden dank zij een aanzienlijke gift van een rijk Ameri kaans echtpaar, dat daarmee uiting heeft willen geven aan zijn erkente lijkheid voor wat de Nederlandse bevolking heeft gedaan voor haar joodse medeburgers. De middelen van de stichting zullen in het educa tieve vlak worden aangewend.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17