Aubergine rukt op I Auto is wegwerpartikel IN EN OM DE KAS MG Metro - Metro Van den Plas Rem-olie elke Beter rijden na lange rit bestaat niet Toekomstplannen autofabrieken in museum Drunem Veilen importprodukten garantie jaarrondpakket binnen de perken Rozen LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 19 JUNI 1982 PAGINA 10" twee jaar verversen In navolging van de niet al te sportief ogende Mini Metro heeft British Leyland nu een Metro MG en een Metro Van den Plas uitgebracht. De Me trolijn wordt hier mee gecom-, pleteerd. Met de onlangs inge gane prijsverlagingen heeft BL nu een volwaardige serie kleinere wagens op de markt. De sportieve en luxe-versie hebben beide dezelfde techni sche wijzigingen ondergaan. Uitgangspunt is de 1,3 S mo tor, die een hogere compres- sieverhouding, gewijzigde ci- linderkop en nieuwe in- en uitlaatspruitstukken kreeg. Voor de veiligheid kwam er tevens een oliekoeler bij en nieuwe schijfremklauwen voor. De motor van de Metro MG en de Van Den Plas ont wikkelt zestig paardekrach- ten. Dat leidt tot aantrekkelij ke prestaties, vooral omdat de totale wagen massa op enkele tientallen kilo's na gelijk blijft. Een top van meer dan 160 kilometer en acceleratie tot 100 kilometer in net geen 11 seconden. Daarbij blijft het verbruik niet meer dan onge veer 1:13 en valt ook nog eens te merken, dat vooral bij ho gere toerentallen de motor stiller is geworden. Opvallend is wel dat het kleine spoilertje rond de achterruit van de MG Metro al een duidelijke in vloed op het brandstofver bruik heeft. Het onderstel bleef vrijwel ongewijzigd, al kwamen er wel lichtmetalen bredere velgen die echter de zelfde bandenmaat dragen als de 1,3 S. Onder de motorkap vindep we overigens ook het zelfde lichtmetalen klepdek- sel als in de Cooper Metro. De uiterlijke wijzigingen zijn net als die op technisch ge bied, merkbaar, maar beschei den. Natuurlijk is er luxueu zere bekleding, in de MG ge accentueerd döor iets gewij zigde stoelen (zonder dat het nauwsluitende „sportstoelen" werden) en in de Vanden Plas door een houten lijst op de deuren. Het dashboard bleef gelijk, alleen hebben beide versies een stuur met dikke, leerbeklede rand dat zeer prettig in de hand ligt. Daar de twee specials tech nisch identiek zijn, geldt dat dus ,ook voor de rij-eigen- schappen. Geen sportief-stug- ge vering dus in de MG, maar ook geen uitzonderlijk com fort in de Vanden Plas; vooral door de prettige stoelen heb ben beide een gewoon vol doende veercomfort. Nog steeds staat dus ook het stuur wat merkwaardig hoog in het interieur en blijft de schake ling iets aan de vage kant. Al met al wijken deze nieuwe versies niet echt veel af van een gewone Metro; ze zijn duidelijk bedoeld voor ie mand die niet in de gewone Metro wil rijden, maar een beetje persoonlijk accent zoekt. Dat krijgt de automobi list bij de MG Metro en Metro Vanden Plas die in prijs rond de negentien mille zitten. Vergeleken bij de Renault 5 Alpine en de Golf GTI zijn dit zonder meer redelijke prijzen. Nog dit jaar wil Leyland met een Metro-Turbo op de markt komen. De nieuwe MG Metro Veel automobilisten denken dat tiidens de vakantiereis na een flink aantal uren achter een rijden het moment komt dat ze opeens beter gaan rij den. Oftewel dat ze over een „dood" punt heen zijn. Uit on derzoek is gebleken dat juist na dit gevoel het gevaar snel toeneemt. Op zo'n moment moet de au tobestuurder rust nemen. Slaap is het beste middel om met de vermoeidheid af te re kenen. Een van de belangrijk ste vermoeidheidsverschijnse len is de. toenemde nervosi- teitvan de bestuurder. De au toradio die bijvoorbeeld net is aangezet, wordt opeens weer uitgezet. Ook het langzaam van snelheid verminderen zonder dat de automobilist het inde gaten heeft, of het agres sief reageren op medewegge bruikers duiden op vermoeid heid. Net als de motorolie eens in de zoveel tijd ververst moet worden, is ook de remvloeis tof na een bepaalde tijd aan vervanging toe. Veel autobe zitters weten dat niet, of den ken dat het zo'n vaart niet loopt. Ook veel garages ver versen de vloeistof niet auto matisch. Alleen bij reparaties aan de remcylinders gaat er meestal nieuwe vloeistof in. Het niet om de twee jaar ver versen van de vloeistof kan gevaarlijk zijn. De vloeistof is speciaal ontwikkeld om tegen hoge temperaturen bestand te zijn. Verse remvloeistof is be stand tegen 260 graden Celsi us. Een vervelende eigen schap van rem-olie is echter dat zij water aantrekt. Binnen een jaar tijd kan er al twee tot drie procent water in het remsysteem (van ongeveer een liter) terecht zijn geko men. Het kookpunt is dan al gezakt tot rond de 160 graden. Een jaar later is dat nog eens dertig graden lager. Bij bijvoorbeeld een lange af daling of een file worden de remmen heel zwaar belast. De schijven en trommels worden roodgloeiend en geven de warmte af aan alles wat in verbinding staat met de rem men. Dus ook aan de vloeistof die er (onder druk) voor zorgt dat de remklauwen of rem schoenen tegen de trommels en schijven gedrukt worden. Ligt het kookpunt van de vloeistof laag, dan ontstaan door de kokende vloeistof luchtbellen in de remleiding. Gevolg: de remmen weigeren dienst. Dat kan bij een lange afdaling met een caravan ach ter de wagen vervelende ge volgen hebben. Het is dus zaak eens na te f;aan wanneer er voor het aatst nieuwe vloestof in de remmen is gedaan. Op gara gerekeningen staat dat vaak gespecificeerd. Bij een twee dehandsauto is het aan te ra den voor de zekerheid de olie voor eén lange (hete) autorit te laten verversen. Veel kost het overigens niet. Afhanke lijk van de wagen gaat het tussen de twintig en veertig gulden kosten. Zelf verversen is voor de meeste doe-het-zel- vers niet aan te raden. Het ge vaar bestaat al snel dat de lucht die in het systeem komt door het aftappen van de vloeistof, er moeilijk weer uit te krijgen is. De heren Van Doorn (I) en Louwman met „oud en nieuw". pio Het automobielmuseum Au- totron in Drunen (NB) heeft een tentoonstelling opgezet over de auto's in de toe komst. Een aantal grote au tomobielfabrikanten als Ford, Volkswagen en Bri tish Leyland hebben een stand ingericht over de ont wikkelingen in hun bedrij ven. In de hallen van het museum zijn een aantal pro totypes van nieuwe wagens neergezet. De tentoonstel ling is open tot 19 septem ber. TNO geeft op de tentoon* stelling een indruk van haar wetenschappelijk onderzoek naar het voorkomen van li chamelijk letsel bij ver keersongevallen. Ter ver duidelijking is een gebotste personenwagen met een pop in een gordel neergezet. In een poging meer bezoe kers te trekken, heeft de di rectie van het museum twee miljoen gulden geïnvesteerd dit elf dagen durende fei el in een aantal atracties. Zo is door tien oude wagens t d( Dat wordt gevierd met 4e elfstedentocht voor old Lj mers. Niet de bekende Kir se steden maar de provincie hoofdsteden worden tijd^nl er een speelboerderij opge zet, een verkeerstuin en een klein race-cicuit aangelegd. Het museum bestaat overi gens deze maand tien jaar. het museum aangedaan. een juli komt de karava door Den Haag. De totale f stand voor de old timer^50*1 3500 kilometer. I°st Bij het ontwerpen van auto's voor de tweede helft van de jaren '80 zijn zuinigheid en duurzaamheid troef. En dat moet wel. De auto is een weg werpartikel geworden. De ge middelde levensduur is maar maximaal tien jaar. Dewze korte levensduur doet een aanslag op onze grondstpffen. Daarom werkt de auto-indus trie aan wagens die twee- of driemaal langer meegaan. Door de toepassing van kunst stoffen, materialen die niet roesten en betere lakken kan worden voorkomen, dat auto's al in de folder staan te roes ten. Ook motoren die het gemak kelijk een half miljoen kilo- meters volhouden komen bin nen bereik. Dankzij construc ties met een relatief laag toe rental, minder bewegende de len en. betere smeringen gaat de levensduur omhoog. Ook het rendement wordt opge voerd. Voor de oorlog werd van de .brandstof hooguit vijf tien procent in bewegingse nergie omgezet. Dankzij de turbo, computergestuurde car- buratie, electrische ontsteking en tal van andere snufjes uit de technische trucendoos, is het rendement opgevoerd tot ongeveer 30 procent (bij die selmotoren 35 procent). Op dit moment leggen de auto-ontwerpers het accent vooral op de zuinigheid. Als de stroomlijn van een auto perfect is, gaat de motor heel wat minder gulzig met kost bare brandstof om. Voorbeel den daarvan zijn bijvoorbeeld de experimentele auto van Volkswagen (de Auto 2000) en van Ford (de Probe 3). Bij een constante snelheid van 100 km per uur loopt de experi mentele Ford 1 op 22,2. De Talbot Samba en de Austin mini Metro komen overigens al zeer dichtbij deze waardes. De Auto 2000 van Volks wagen gunt ons epn aardig kijkje in de komende tijden. Deze toekomst-Golf (aan het testmodel hangt een prijs kaartje van 32 miljoen gul den) loopt nu reeds 1 op 30. Maar voor deze wagen is voor de jaren '90, 1 op 40 haalbaar. Bij een topsnelheid van 180 km is het verbruik 1 op 13,5. De aërodynamische carrosse rie is door een computer gete kend. De luchtweerstand is laag. Een computergestuurde start-stopinstallatie zorgt er voor dat de motor wordt uit geschakeld als de rijder het gaspedaal loslaat of de ver snelling in „vrij" zet. Dit snufje is op de VW Passrd' overigens al leverbaar. ÏJ8' lichte aanraking van het jr.ul pedaal is voldoende om '9 motor onmiddellijk te latj" aanslaan. Daarvoor zorgt fde continu draaiend vliegwp.1' dat -als langer wordt gestdVJ op toeren blijft dankzij electromotor. f?" hm Onverslijtbare auto's heb00 ook nadelen. De autoindusB gaat minder auto's verkopd,< De werkgelegenheid ktf131 daarmee in het gedrang. is het zo dat de mode een langrijke rol speelt in de aV0 handel. Veel mensen wir de nieuwste modellen metttui laatste snufjes. Als een ade pas na twintig of dertig jhe een laatste rustplaats op de autokerkhof vindt, zal ri e« het dus langer met een ouorst wets model moeten stellenl g Onlangs is door de bloemenveiling CCWS onderzocht welk type kopers voornamelijk importprodukten kop>en, die via deze klokken worden geveild. In 1981 werd voor een bedrag van 22.800.000 aan geïmporteerde snijbloemen door de CCWS ge veild. Het aankooppatroon van de import wijkt duidelijk af van dat van het totale pakket snijbloemen. De export-groot- handel koopt plm. 40% van alle import, maar dat is 10% minder dan het totale pakket. De expiort-groothandel koopt minder, omdat veel snijbloemen vanuit andere landen dan Nederland rechtstreeks hun buitenlandse klanten worden aangeboden.Te- vens importeren enkele exporteurs zelf. De exporteur-lijnrijder koopt relatief méér import zo wordt geconstateerd. De aanko pen van lijnrijders-exporteurs bestaan voor plm. 5,6% uit im portprodukten. De exporteur-lijnrijder exporteert hoofdzake lijk naar, West-Duitsland. Het marktaandeel van Nederland in West-Duitsland is 75%. Dat wil zeggen, dat, 25% van alle in Duitsland geïmporteerde snijbloemen uit andere landen dan Nederland komt.De export-lijnrijder koopt slechts importpro dukten omdat hij deze bloemen beslist nodig heeft als aanvul ling van zijn pakket. Hij wil de Duitse detaillist een volledig pakket leveren tegen concurrerende prijzen. In de winter kan dat alleen als hij tevens importprodukten kan aanbieden. De commissionair en exporteur uit andere veilingen kopen nauwelijks import. Dat is begrijpelijk omdat „Flora" en de VBA méér import veilen dan de CCWS. Wat voor de expor teur-lijnrijder geldt, is ook van toepassing voor de binnenland se groothandel, voor de binnenlandse lijnrijder en de detaillist. Ter completering van het assortiment worden importproduk ten gekocht. Het aandeel van de importprodukten ligt bij deze kopers rond de 5%. De kopers aan ae CCWS hebben de geïm porteerde bloemen dus nodig ter aanvulling van hun assorti ment. Dit geldt in het bijzonder voor de exporteur-lijnrijder en exporteur-groothandel, die in West-Duitsland hun klanten het gehele pakket willen leveren om andere leveranciers buiten de deur te houden. De kracht van de Nederlandse bloemisterij be staat uit vakkundige, gespecialiseerde produktiebedrijven, het Veilingwezen en een dynamische onafhankelijke exporthandel. Door het veilen van de importprodukten biedt de Nederlandse export een jaarrondpakket aan, zomer en winter. Dit is belang rijk bij het handhaven en vergroten van het marktaandeel op alle buitenlandse markten. Alleen een sterke handel kan voor de grote hoeveelheden Nederlandse snijbloemen een plaats blijven vinden op de buitenlandse markten. Hierop vestigde onlangs ook de voorzitter van de CCWS de aandacht in diens openingswoord in de algemene vergadering, waar ook kritiek viel te beluisteren op de bloemenimport. In het eerste kwartaal van dit jaar had de CCWS een omzet- waarde van 14 miljoen aan importbloemen. Aan de top staat Aalsmeer met bijna 35 miljoen. Het zijn nog steeds de Israëli sche kwekers die de markten met hun produlcten overstromen. Doordat enkele weken geleden de Nederlandse import min of meer aan banden is gelegd, vindt in het hoogseizoen een be perkter import plaats. Volgens de jongste mededelingen woedt er in Israël momenteel een felle onderlinge concurrentiestrijd tussen de exporteurs. Bij de wet van 1976 werd de Flower Board als exclusieve ex porteur van tuinbouwprodukten uit Israël aangewezen, maar later werden daar nog achttien exporteurs .aan toegevoegd, waarvan er zes zich met de bloemenexport bezighouden. Er zijn wel bepaalde beperkingen, ook wat het assortiment betreft. Tussen beide genoemde groeperingen is nu een felle strijd gaande. Ieder wil het gebied uitbreiden, maar men komt daar bij al spoedig in strijd met voorschriften. Het betekent echter wel dat ook de Nederlandse kweker op zijn hoede moet zijn en zijn eigen terrein moet verdedigen! In de afgelopen tien jaar is de teelt van aubergines in Nederland uitgebreid van acht hectare tot thans zestig hectare. Ruim tien jaar geleden werd dit ge was hoofdzakelijk door een aantal families in Poeldijk geteeld die hun eigen selectie hadden. Door het vrijgeven hier van kon de teelt zich uit breiden. Ér wordt thans zo'n achtduizend ton per jaar aangevoerd met een handelswaarde van vier entwintig miljoen gulden. Hiermee is deze teelt op geklommen naar de zesde plaats in de ranglijst van glasgroenten. De afzet op de binnenlandse markt is slechts gering, vooral door onbekendheid van het grote publiek. Van de aanvoer wordt tachtig procent geëx porteerd, van deze tachtig procent gaat er vijftig procent naar West-Duitsland. Op de Westduitse markt moet het Hollandse produkt de strijd aanbinden met Italië, de grootste concurrent. In hoe veelheden verliest Nederland dit, maar in prijs behaald het de overwinning. Dit is moge lijk door de uitstekende kwa liteit. Zo werd er op de groot handelsmarkten in West- Duitsland op zestien juni voor het Italiaanse produkt gemid deld 2.50 DM per kilo betaald. Terwijl het Hollandse produkt 3.50 DM opbracht. Behalve de export naar West-Duitsland is er een groeiende export naar Engeland en Frankrijk. Sinds 1980 heeft de teelt op .steen wol zijn intrede gedaan met als gevolg een aantal opval lende ontwikkelingen zoals een opmerkelijke vervroeging van de teelt, produktieverho- ging per vierkante meter en minder problemen met bo- demziekten. In combinatie met energiescherm bij de vroege stookteelten zijn er aanzienlijke besparingen, op energieverbruik mogelijk. Gezien al deze ontwikkelin gen is het een teelt met per spectieven. In de afgelopen tering 300/400 veranderde na genoeg niet en bracht 2,40 per kilo op. Het ziet er naar uit dat het aantal gelijk blijft of wat afneemt, naar ver wacht belooft de prijs verder op. Komkommers Op de komkommermarkt was er de afgelopen, week sprake van een prijsherstel. Alle sor teringen liepen in prijs op. de prijsstijging was bij de zwaar ste sorteringen het grootst. Zo variëerde de prijs voor de sor teringen van 36 tot 76 van 35 cent tot 73 cent per stuk. In de er aan voorafgaande week waS het tot 30 cent tot 61 cent per stuk. Het herstel werd mogelijk door een geringere concurrentie en een afgeno men aanbod. De aanvoer kan nog wat kleiner worden en er wordt op gelijke of op hogere prijzen gerekend. Tomaten De aanvoer van ronde toma ten is op het ogenblik zey groot van omvang. De week- aanvoer schommelt op de vijf tien grootste veilingen in Ne derland tussen de 20 en 25 miljoen kilo. De concurrentie van beperkte omvang, het prijsverval moet voor een groot deel toegeschreven wor den aan het grote aanbod. Daarnaast is het ook nog zo dat de ronde tomaat terrein verliest door de groeiende aanvoer van vleestomaten. De invoerheffing die van kracht was voor tomaten uit Albanië en Bulgarije is met ingang van 12 juni vervallen. De commissie van de Europese Gemeenschap heeft de in voerheffingen voor de herfst- teelten vastgesteld. In de pe riode van 11 juli tot 31 augus tus is dit 89,67 per 100 kilo (was 82,45). Voor de maand september is een heffing van 97,74 vastgesteld (was 89,88). Voor de maanden oktober, november en decem ber is dit 102,26 (was Achtduizend ton per jaar: zoveel aubergines worden er thans in Nederland aan de veilingen aangevoerd. vorig seizoen, het is daarom beste opvallender dat de prijs wist te handhaven. Er werd vor de sortering BBB 2,27 er kilo betaald (vorig seizoen 2,16). Het aanbod van ronde tomaten lijkt wat kleiner te worden. Er mag daarom op enig prijsherstel gerekend worden. Paprika's Op de paprikamarkt veran derde er voor de groene sorte ringen weinig, de gemiddelde prijs schommelde rond 2,87 per kilo. Bij de rode sorterin gen moest er echter meer in- gleverd worden, na een korte opleving in de week ervoor. De gemiddelde prijs daalde van f 6,80 naar 4,85. Van zowel rood als groen wordt er op grotere aanvoeren gere kend. Voor beide sorteringen neemt de prijsdruk toe. week liep de prijs voor de sor tering 250/300 op naar f 2,85 per kilo. De prijs voor de sor taald. De aanVoer van vlees tomaten is thans ruim 1 mil joen kilo per week groter als Overige gewassen gj De aanvoer van bloemkool neemt nog steeds toe. De prijs varieerde van 68 cent tot f' 1,63 per stuk. Met grotere aanvoeren in het vooruitzicht moet er op lagere prijzen ge rekend worden. Prei bleef ook in de afgelopen stevig aan de prijs, er werd gemiddeld 2,62 per kilo betaald. Het duurt echter niet lang meer of de teelt van zomerprei zal in het aanvoerspatroon meer be tekenis gaan krijgen. Er wordt op lagere prijzen gere kend. Het aanbod van bos- peen is groot, er werd gemid deld 95 cent per bos betaald. Voor de komende week wordt er in aanvoer en prijs weinig verandering verwacht. De aanvoer van spitskool is op zijn hoogtepunt en de prijs op het dieptepunt met 31 cent per kilo. Hier lijkt de komen de week nog niet veel in te veranderen. Er worden re- cordhoeveelheden natuursla aangevoerd, de prijs beweegt zich op zeer laag niveau er wordt 13 cent per krop be taald. Door het kleinere wor den aanbod van spinazie liep de prijs op naar 1,22 per kilo. Het aanbod neemt ver der af en de prijs kan verder oplopen. Bij andijvie overtreft het aanbod de vraag, er werd 49 cent per kilo betaald. Deze prijs lijkt zich de komende week niet te kunnen handha ven. Chinese kool raakte in de afgelopen week verder uit de gratie, de prijs brokkelde af naar 57 cent per kilo. Het ziet er niet naar uit dat er aan de verder prijsdaling valt te ontkomen. Voor koolrabi liep de prijs weer wat op. Er werd ;emiddeld 31 cent per stuk >etaald, er worden hogere prijzen verwacht. Bij radijs was er ook sprake van enige opleving, er werd 46 cent per bos betaald. Waarschijnlijk zet deze ontwikkeling de komen de week door. IJsbersla ligt helemaal in de goot, er werd 20 cent per stuk betaald. Al leen een kleiner aanbod kan hier uitkomst brengen. Tuin bonen werden de gfgelopen week stuk goedkoper, de ge middelde prijs daalde naar 70 cent per kilo. Deze ontwikke ling zet zich de komende week in een verhoogd tempo voort. Postelein liep in prijs op naar 81 cent per kilo. „De koningin der bloemen" heten ze alom en dat is wel tf®'l pelijk. Rozen immers hebben nogal wat innemende eigensr0< pen: en fraaie vorm, schitterende kleuren en bovendien no^ 1 aangename geur. Moeten we ons nog verbazen over de grol" v pulariteit van de roos? p11 We kunnen ons eigenlijk maar moeilijk voorstellen, dat irne ver verleden in onze contreien slechts twee „soorten" voorkwamen en dan ook nog in het wild: de rose bloeiend?""' lantier en de hondsroos. Wat die egelantier betreft, de rodjj tels van deze roos werden en worden nog gebruikt om e?' van te maken, het gehalte aan vitamine C is namelijk ergl—- De eerste „import"-rozen moeten ooit eens door krüisvaa™ zijn meegebracht uit het Midden-Oosten, dat waren rode D; i cenerrozen. Hieruit maakte men heel vroeger al rozenolij melijk door miljoenen rozenblaadjes te overgieten met olij In landen als Iran en Bulgarije worden nog steeds op \k schaal rozen gekweekt om er rozenolie van te maken. De i!™ kwekers daar beschikken vaak over eigen distilleerderijen der wordt ook rozenolie gestookt in Zuid-Frankrijk. Er was in de geschie denis één hoogge plaatste dame, die veel gedaan heeft voor de rozencultuur in Europa. Dat was Joséphine de Beau- harnais, de eerste echtgenote van de grote Napoleon. Toen het huwelijk kinder loos bleef, zette de keizer haar trouwens de paleisdeur uit, maar dat is een an der verhaal. Joséphi- ne was verzot op ro zen en zij liet bij haar paleis een later be roemd geworden ro sarium aanleggen. Joséphine liet rozen komen uit praktisch heel de wereld en men wist al gauw nieuwe rassen te winnen. Dat is overf- gens niet zo eenvou dig. Er is op Antibes een grote rozenkwe- De koningin der bloemen. kerij, waar elk jaar e j tachtigduizend rozen uitgezaaid worden en na een jaar of r\rei tien levert dat misschien(!) twee of drie volkomen nieuwe d op. Haastwerk is het dus bepaald niet, dat kweken van nL rozenrassen. En vooral vroeger moest je er een hoop liefheLjaj in hebben, want verscheidene kwekers van nieuwe, wereldrar verende rassen werden daar nog geen cent beter van óók.jer, hebben de rozenkwekers de koppen bij elkaar gestoken q leidde in 1961 tot een internationale overeenkomst, waarj 0I rechten van kwekers van nieuwe rozenrassen beschermd; d den. bn Wat velen niet weten: het „stamland" van heel wat roz4n wereld is.... Oost Groningen, Hier worden namelijk hondeijij, zenden wilde rozenstammetjes gekweekt, die betrokken wj^ door de rozenkwekers. Die onderstammetjes worden naf0ff gebruikt om er „goede" soorten op te enten. Bij de meeste struiken is ook later de veredelingsplaats -vlak boven deg n als een verdikking te zien. k. p Tip: zorg er voor, dat tegen de winter de rozenstruik wat aet aard is of bedek vooral deze veredelingsplaats een beetje: %ori de roos namelijk het meest vorstgevoelig. »pr Rozen doen het op de meeste grondsoorten: ze willen welfo een zonnig plaatsje en de grond mag niet te nat of drassifen Het zijn zonnekinderen, die rozen, en de bloemen kunnen tegen een fikse regenbui. Overigens: aanbevolen!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10