NGaltieri krii gt jschuld van nederlaag Dordrecht sloopt 106 huizen gif wijk Begin dringt aan op vrede ^Êcidóc Soma/nt ORGANISATIE WK VREEST" KLEINTJES ^een goed woord an bedrijfsleven or Voorjaarsnota MEMO KOSTEN 40 MILJOEN GULDEN Nederlandse viskotter opgebracht FORD RIJNLAND TI/TIPS DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND VERTROUWD ADRES 'ONDELLAAN 45 2332 AA LEIDEN TEL.:071-769303 Geen krant ontvangen? Bei tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vrijdag 18 juni 1982,72e jaargang no. 22297 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0.56 per mm. Kleintjes Z0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaarZ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Portoricaanse actrice Rita Mo reno te gast bij Willem Ruis op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.55 uur Romy Schneiderfilm „De. dingen van het leven". Op Ned. II om 18.59 uur „De Hulk" en om 20.27 uur in „Ak- tua" Johan Cruyff over WK- voetbal. Enkele buien maar ook perio den met zon. Minima rond 12, middagtemperatuur rond 18 graden. Matige zuidwestelijke wind. Zon op 05.19, onder 22.03 uur. Scheveningen hoogwater 01.35 en 14.02 uur, laagwater 09.50 en 22.21 uur. Ford Rijnland gaat z'n te buiten! Tram op hol AMSTERDAM Een op hol ge slagen tram heeft gisteren in Am sterdam-Zuid voor opschudding gezorgd. De tram onderging een reparatiebeurt in een remise toen hij plotseling begon te rijden, een andere tram schampte, de garage deuren verbrijzelde en met grote snelheid richting Haarlemmercir cuit koerste. En passant ramde hij nog een viertal geparkeerde auto's die aanzienlijke schade opliepen. Een doortastende employee van het gemeentelijk vervoerbedrijf wierp zich tenslotte met een snoekduik naar binnen en bracht de tram tot stilstand. Met lichte verwondingen moest hij naar het ziekenhuis worden gebracht. Curd Jürgens overleden WENEN - De beroemde Duitse film- en toneelacteur Curd Jür gens overleed vannacht in een Weens ziekenhuis. Hij verbleef daar al enige tijd wegens een hart kwaal. Hij bereikte de leeftijd van 67 jaar. De laatste jaren woonde hij afwisselend in Zwitserland en Oostenrijk. Tijdens de oorlogsjaren werd hij vrijgesteld van militaire dienst om soldatenvoorstellingen te geven. Na de oorlog rees zijn ster in de Duitse film en in de theaters, waar hij zich ook inzette voor de hereniging van de beide Duitslanden. Zie ook pag. 6: Curd Jürgens gold als grote persoonlijkheid in het Duitse theater. Zestien koeien dood door verwaarlozing WERVERSHOOF Een westfriese boer uit Wervershoof heeft een gedeelte van zijn vee stapel in de stal laten afsterven. De 42-jarige veehouder gaf zijn koeien steeds minder te eten en te drinken, waardoor er tenslotte zes tien overleden. Door een tip over de vermoe delijke wantoestanden kon de politie ingrij pen. De dieren verkeerden al in staat van ontbinding: sommige waren al meer dan twee maanden dood. De boer had in een weiland nog 27 koeien staan, die al minder melk ga ven omdat ze weinig frequent werden gemol ken. De schuur is wegens gevaar voor de volksgezondheid ontsmet. Als oorzaak voor de verwaarlozing van de dieren noemde de boer het overlijden van zijn ouders waardoor hij zou zijn vereenzaamd en aan de drank ge raakt. DORDRECHT In de Dordtse woonwijk „De Staart", waar hoge con centraties chemisch afval in de bodem zitten, moe ten 106 huizen gesloopt worden. Eerder was sprake van 29 hui zen. Van de 106 woningen moeten er 34 tegen de vlakte, omdat het opruimen van het gif eronder duurder is dan de sloop. Voor de overige 72 wo ningen zou redding mogelijk zijn door afscherming en be maling. maar de fundering laat verlaging van het grond waterpeil niet toe. Daarom moeten ook deze huizen ver dwijnen. De opruimingsactie, die volgend voorjaar zou kun nen beginnen, gaat ongeveer veertig miljoen gulden kosten. Dit is het voorlopig standpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over de te ne men saneringsmaatregelen in de wijk in de Merwedepolder. De gebieden met de te slopen woningen worden waarschijn lijk afgeschermd van drie an dere gedeelten van de wijk. Gedacht wordt aan klei- en cementschermen die, diep in de grond geplaatst, moeten voorkomen dat het grondwa ter van het ene naar het ande re gebied stroomt. In het sloopgebied moet aparte bema ling plaatshebben via een spe ciale zuiveringsinstallatie. GS willen staatssecretaris Lam- bers (Milieuzaken) voorstellen dat het Rijk negentig en de provincie tien procent van de saneringskosten gaat betalen. De wijkbewoners zijn gisteren over de plannen ingelicht door gedeputeerde J. Hekkelman van milieuzaken. De bewoners zijn gerustgesteld wat de sane ringsplannen betreft, maar maken zich zorgen over de fi nanciële tegemoetkoming. Hekkelman kon niets zeggen over de hoogte van de schade vergoedingen en liet weten geen mogelijkheden te zien voor het dekken van de scha de die wordt geleden door eventuele lagere verkoopprij zen als gevolg van de gif-affai re. Koeweit viert zijn gelijkmaker tegen Tsjecho-Slowakije. DEN HAAG De vice-presi dent van het WK-organisatie- comité, Anselmo Lopez, ziet de verrassingen van de „kleine" voetballanden als een bedrei ging voor het financieel slagen van het toernooi. Lopez denkt, dat als deze ploegen de plaat sen innemen van gerenom meerde formaties bij de laatste twaalf, de interesse van het publiek zal slinken. „Niemand koopt kaartjes voor dat soort wedstrijden, de tribunes zullen leeg blijven", aldus Lopez. Sportief gezien kan er een heel ander verhaal worden verteld. Want terwijl de mees te Europese ploegen het er le lijk bij laten zitten, tonen juist de als waardeloos ingeschatte elftallen vaak verrassend voetbal. Zoals gisteren Koe weit, dat tegen Tsjecho-Slowa kije tot 1-1 kwam. En met die uitslag kwamen de Tsjechen, die een regelrechte wanpresta tie leverden, nog goed weg. Tegenover de kleurrijke ver toning van Koeweit stond gis teren een stuitende vertoning tussen Joegoslavië en Noord- Ierland (0-0). Chili, dat tegen Oostenrijk ook af en toe speels en technisch bekwaam spel demonstreerde, benam zichzelf de kans op de zoveelste onverwachte wen ding in dit nog jonge toernooi. De Chilenen misten onder an dere een strafschop en omdat Oostenrijk wel een keer scoor de, staat dat land er nu (met Algerije!) goed voor in groep 2. De komende dagen echter zul len de eerste echte beslisingen gaan vallen, als de ploegen voor de tweede keer in de vaak verzengende hitte aan treden. Zie verder pag.13: Koeweit ook smaakmaker. Officiële dealer voor rcedes-Benz personen- en bedrijfswagens Inwoners van Zuid-Libanon, dat door Israël is bezet, staan in de rij om zich te laten registreren door de be zetters. Na te zijn gecontroleerd door een Israëlische officier mogen de mensen, die op weg zijn naar hun al dan niet vernielde huizen, pas verder zuidwaarts trekken. NEW YORK Israël wil met Libanon een vredesver drag sluiten, zoals het heeft gedaan met Egypte. Dit heeft premier Begin gisteravond in New York ver klaard. Begin, die een rede hield voor joodse organisaties in de VS, zei dat de Israëlische troepen uit Libanon worden teruggetrokken zodra „regelingen voor de veiligheid in de regio" zijn getroffen. „De toestand wordt nooit meer als tevoren. Ons volk, dat in vre de wil leven, zal de oude situatie niet meer aanvaarden", aldus Begin. De Israëlische regering heeft zich gistermiddag beraden over een Amerikaans voorstel om in de omgeving van Beiroet een staakt-het-vuren in acht te nemen. Dit meldde de Israëlische ra dio. De VS zouden via de Amerikaanse onderhandelaar Habib wil len komen tot een ontwapening van de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. Habib verblijft nog steeds in Beiroet, waar hij besprekingen voert met Libanese leiders en indirect ook met PLO-vertegenwoordigers. PLO-voorzitter Arafat zou in principe instemmen met een ontwapening. Om dit te kunnen bereiken hebben de Palestijnse guerrillastrijders een gevechtspauze van twee dagen nodig, zo zou Habib hebben laten weten aan de Is raëlische regering. Pagina 11: Verhoor Palestijnse gevangenen begonnen. Huisvrouwen letten beter op de kleintjes (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De Ne derlandse huisvrouw let beter op de kleintjes. Nu de buik riem is aangehaald, heeft ruim de helft van de huisvrouwen de afgelopen twee jaar het koopgedrag veranderd. Dit blijkt uit een enquête van de stichting Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL) onder duizend huishoudens. Volgens het CBL wordt nog wel evenveel en in dezelfde winkel gekocht, maar letten de klanten meer op aanbiedin gen en goedkopere merken. (Pag 7: Gezinnen met kinde ren prijsbewuster) Gratis. Veertien dagen lang. Via de Leidse Courant. Want vanaf de start op 2 juli besteedt de Leidse Courant dagelijks extra veel aandacht aan de Tour de France. Inter views, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u dagelijks in de krant. Als u nü onderstaande bon opstuurt zult u merken: sport in de Leidse Courant. Alsof u er zélf bij bent! !~D OM Stuur mij vanaf het startsein de Leidse Co' veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. j Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:. In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig. 7 kilo G Wekelijks val- de zes en zeven ongeadresseerd druk- in de Nederlandse brie- Jaarlijks worden 354, met een totaal ge- 7,2 kilo. De oplage dit papier is 1,84 mil- Er zijn minder drukke zoals die na Kerstmis, gemiddeld slechts twee worden bezorgd, maar van vorig jaar gemiddelde bijna elf. cijfers zijn gepubliceerd uitgeversmaatschappij MACHTSWISSELING IN ARGENTINIË laatste geheel eens en me nen, dat nog veel ingrij pender maatregelen nodig zijn om de economie weer gezond te krijgen. CDA en D'66 zien in de Voor jaarsnota het overtuigend be wijs dat het door hen voorge stane beleid het juist is en het volgen van de PvdA-wensen volstrekt onverantwoord zou zijn geweest. „De dramatische verdere verslechtering van de overheidsfinanciën toont aan hoe zeer de PvdA-ministers ongelijk hebben gehad door op 12 mei hun ontslag aan te bie den", luidt het D'66-commen- taar. Het CDA spreekt van „een be klemmende ontwikkeling". De overheid heeft zich te breed gemaakt, anderen zijn daar door in de verdrukking ge raakt. Dat moet leiden tot een beleid gericht op forse ombui gingen gepaard gaande met lastenverlichtingen voor het bedrijfsleven. Het beeld zou volstrekt benauwend zijn als uit de Voorjaarsnota niet tege lijk „de vastberadenheid van de regering bleek door sane ring van de overheidsfinan ciën paal en perk te stellen aan deze ontwikkeling". Pag.9: Voorjaarsnota regen van tegenvallers FORD. MEER WAARD OP DE WEG. BUESUM De viskotter „Marrie Jacob" uit Den Helder is gisteravond na een wilde achtervolging door een vloot van Westduitse politie- en douaneboten opgebracht. De Marrie Jacob was door de Duitsers op heterdaad betrapt bij het vissen binnen de Duitse 12 mijlszone. De Marrie Jacob werd in de Duitse Bocht ver rast door de „Seefalke", een boot die door het Duitse minis terie van visserij is ingezet om illegaal vissen tegen te gaan. Twee controle-ambtenaren werden op de kotter vastge houden. Daarop zette een ware armada van Duitse schepen de achtervolging in. Nadat 40 waarschuwingsschoten waren gelost sprong een Duitse poli tieman met pistool aan boord Generaal Cristino Nicolaides. k BUENOS AIRES N LONDEN Generaal \Leopoldo Galtieri is af- getreden als hoofd van de Argentijnse strijd krachten en als presi dent van het land. J Galtieri, die zich tot het uit- A sterste tegen zijn ontslag jfl heeft verzet, verklaarde y\, vannacht dat hij niet langer het vertrouwen genoot van de overige militaire leiders, wat betekent dat zij hem verantwoordelijk hebben gesteld voor de nederlaag en de zware verliezen in de oorlog om de Falkland Ei- I landen. Ook Galtieri's standpunt dat de oorlog op de eilanden is verloren maar vanaf het vasteland zou kunnen wor den voortgezet, werd afge wezen. De Argentijnse mili tairen vinden dat de strijd aan de onderhandelingstafel moet worden voortgezet. Het Argentijnse president schap zal voorlopig worden waargenomen door minister van binnenlandse zaken, generaal Alfredo Saint Jean. Eerder was generaal Cristino Nicolaides, een 54- jarige felle anti-communist, benoemd tot hoofd van de strijdkrachten. Het aftreden van Galtieri heeft de weg vrijgemaakt voor een snelle repatriëring van de duizenden Argen tijnse krijgsgevangenen op de Falkland Eilanden, van wie velen in een zeer slech te conditie zijn. Galtieri stond alleen toe dat de ge vangenen via Uruguay naar huis werden gebracht. Ar gentijnse en Britse schepen zullen nu, in samenwerking met het Rode Kruis, de meer dan 10.000 soldaten op korte termijn rechtstreeks naar Argentinië brengen. Gisteren maakten Argen tijnse gevangenen amok, omdat zij dachten niet naar huis terug te kunnen. Zij staken in Port Stanley een huis en een winkel in brand. Na een uur konden Britse militairen de rust herstellen. Een van de voornaamste kandidaten voor de uitein delijke opvolging van Gal tieri, luchtmachtgeneraal Lami Dozo, heeft vannacht verklaard dat binnenkort in Argentinië talrijke politieke vrijheden zullen worden hersteld, die sinds de mili taire staatsgreep van 1976 waren afgeschaft. Volgens hem luidt het einde van de Falkand-oorlog het begin in van grote veranderingen in de Artgentijnse samenle ving. Pagina 11 Galtieri laat ste slachtoffer van Falk- land-oorlog. pn onze parlementaire redactie) I HAAG De centra- ;ganisaties van werk- rs en werknemers ien geen goed woord de lippen krijgen in reacties op de giste- gepubliceerde Voor- vnota van het kabinet, regering gaat op volle TOt vooruit met een jeerd beleid," heet het le FNV. „Ons wordt verontrustend beeld |ietst," oordeelt het dat Belgische toe fen vreest. De werk- jrs zijn het met dit ADVERTENTIE Wie vandaag de dag z'n auto inruilt, krijgt direkt met een van deze twee boekjes te maken. Want praktisch elke auto-verkoper haalt daar de inruilprijs voor uw auto uit. Wij van Ford Rijnland niet. Wij lappen die boekjes aan onze laars. En daar profiteert van. Want wij geven u mèèr. Vèèl mèèr. Dus is dit de tijd om een nieuwe Ford te kopen. VERKOOP NIEUW VERKOOP NIEUW VERKOOP NIEUW Leiden Leiderdorp Katwi|k Vijf Meilaan 7 vd Valk Bouwmanweg 71 Kon Wilhelminastraat 16 Tel 071 - 310031 Tel 071 - 899301Tel 01718-72744

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1