Verpleging hangt „vuile was" in Zwartboek buiten £eidóe@ootemt Dr. Klompé ontkent coup tegen Van Agt foorstellen tegen ontmoeten .1 eel kritiek hunnenland Na moord op Jan Siebelink: Weer pleidooien voor kogelvrije ruit in taxi D'66 vervalt in oude fout ^iles kosten wegverkeer jaarlijks 550 miljoen Fabriek gaat naar Engeland Vaderdag? Geef hem het Boek van de Maand! Politie handelt kleine misdrijven slecht af CNV overlegt met leden over afschaffing van prijscompensatie weer LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 1982 PAGINA 9 ieuwe stof in strijd :gen bloedkanker ^STRICHT Het St. Radboudziekenhuis in Nijmegen (binnenkort werken met een nieuwe volgens specia-- n veelbelovende stof ter bestrijding van bloedkan- (leukemie). Proeven op de afdeling erfelijkheidsleer het academisch ziekenhuis in Maastricht hebben uitge- zen dat de in Amerika ontwikkelde stof, deoxycoformy- i genaamd, prima werkt bij het uitschakelen van de rtwoekerende witte bloedlichaampjes. De afdeling ft voor verder praktijkonderzoek financiële steun ge- agd aan het Koningin Wilhelmina Fonds, nieuwe stof is een belangrijk onderwerp van gesprek iet vierde internationaal biomedisch congres dat dezer En in Maastricht wordt gehouden. Specialisten uit twin- landen zullen daar niet alleen de effectiviteit van de bespreken, maar ook de eventuele bij- en nevenwer ken. Pais uit le Kamer DEN HAAG Dr. A. Pais, oud-minister van onderwijs voor de VVD in het eerste kabinet-Van Agt, heeft voorzitter Thur- lings van de Eerste Kamer laten weten dat hij zijn lidmaat schap van de senaat per 15 juni neerlegt. Pais is gisteren door de ministers van fi nanciën van de EG- staten benoemd tot vice-president van de Europese Investe ringsbank. Rechter: specialist rechtmatig benoemd ROERMOND De anesthesist F. Schol van het Roermondse St. Lauren- tiusziekenhuis is er niet in geslaagd de benoeming van een collega via de rechter te verhinderen. De president van de Roermondse rechtbank bepaal de gisteren in het kort geding dat Schol tegen de directie had aangespan nen, dat de benoeming van een derde anesthesist rechtmatig is. Schol, die vasthoudt aan zijn opvatting dat de be slissing over een benoeming van de anesthesist pas op 1 augustus zou val len, gaat in hoger beroep. Volgens de raadsman van de nieuwe anesthesist vreest Schol dat hij door de benoeming een deel van zijn „miljoeneninkomen" zou moeten inleveren. Schoolmelk duurder DEN HAAG Schoolmelk wordt in het komende schooljaar duurder. In het kleuter- en lager onderwijs zal vanaf 1 augustus dertig cent per kwart liter volle melk en halfvolle melk gevraagd worden, in het voortgezet onder wijs 35 cent per kwart liter. Reden voor de prijsstij ging zijn stijgende produktiekosten. Klachten over gebruik traangas afgewezen ARNHEM De Arnhemse hoofdofficier van Justitie mr. H. Peijnenburg ziet geen reden om tot vervolging over te gaan te gen de politiemensen die CS-traangas hebben gebruikt bij de demonstratie in Dodewaard, van 19 tot 26 september vo rig jaar. Peijnenburg schrijft dit aan het justitieel klachtenbureau in Emmen, dat daarover 1300 klachten had ingediend. Hij verklaart dat het protocol van Gene ve, waarop de klagers zich beroepen, hier niet van toepassing is. Volgens hem vult het CS-gas „het gat tussen wapenstok en kogel op". Een verbod van traangas zal volgens hem leiden tot overweging van hét gebruik van de kogel, in situaties waar de wapenstok niet meer voldoet. n onafzienbare rij taxi's gisteren bij het ministerie van verkeer en waterstaat in Den tg- DEN HAAG De secre taris-generaal van Ver keer en Waterstaat, ir. P. de Man, bespreekt volgen de maand met taxichauf feurs uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht de moge lijkheden voor een betere beveiliging van de chauf feurs. In Den Haag wordt gepleit voor een kogel vrije ruit tussen taxichauf feur en passagier. De Am- sterdamnse taxicentrale wil een beveiligde stan daardtaxi. Tijdens een bijeenkomst naar aanleiding van de recente moord op de 28-jarige taxi chauffeur Jan Siebelink, bena drukte het bestuur van de Amsterdamse centrale dat een gescheiden bestuurderscom partiment de enige afdoende bescherming vormt tegen de toenemende criminaliteit. „Alle optische signalen die er nu zijn zoals toeters en bellen voldoen niet". Overigens is het ministerie be zig met een inventarisatie van beveiligingsmaatregelen. Het rapport komt eind deze maand uit. In Amsterdam en Den Haag hebben gisteren taxichauffeurs gedemonstreerd uit deelne ming met de dood van hun collega. In Den Haag reden driehonderd chauffeurs vanaf het Burgemeester De Monchy- plein naar het het ministerie van Verkeer en Waterstaat aan de Plesmanweg. a Met het cda regeren, maar tegelijkertijd de verkiezingen ingaan met de leuze: het CDA de regering uit. Dat is een van de uitgangsstellingen voor D'66 bij de komende kamerver kiezingen. Een eenvoudig politiek waarnemer zou het al een huzarenstukje vinden als D'66 vanuit deze positie ook maar één kamerzetel zou weten te veroveren. De hoogst ongelukkige positie, waarin D'66 zich al had ge manoeuvreerd, heeft de leiding van deze partij kennelijk nog niet tot serieus nadenken gestemd. Het D'66-bestuur heeft besloten de partij een resolutie voor te leggen, waarin een coalitie van D'66 met PvdA en CDA, of met PvdA en VVD de grootste voorkeur krijgt. Een coalitie van CDA, VVD en D'66 wordt gerekend tot de onwenselijkheden, waaraan pas in een zeer laat stadium van de volgende kabinetsformatie mag worden gedacht. HlERMEE vervalt D'66 opnieuw in de fout, die ook de vori ge kabinetsformatie zo onwerkbaar heeft gemaakt. Ook toen keek D'66 niet in de eerste plaats naar de programma's van de diverse partijen, maar simpelweg naar hun vermeen de plaats in het politieke krachtenveld. De hernieuwde misser van D'66 valt te meer op, omdat de PvdA nu eindelijk van het meerderheidsstrategie- en strijd puntensyndroom schijnt te zijn genezen. De socialisten zul len, als we afgaan op wat PvdA-fractieleider Meijer daarover vorige week in de Kamer zei, geen enkele partij tevoren uit sluiten. De PvdA zal op haar eigen programma de verkiezin gen ingaan. Mede aan de hand van de uitslag en de program ma's zal de PvdA na de verkiezingen bezien met welke par tijen het meest van het eigen programma verwezenlijkt kan worden. Dat is een gezonde uitgangsstelling, zoals die ook bij de vorige verkiezingen door VVD en CDA werd gehanteerd, maar waar D'66 nog niet aan toe blijkt te zijn. EN HAAG De ver- ig komt in de knel. [eegkundigen en ver den zijn overbelast, veel oneigenlijke toegeschoven en rden onderbetaald. Dat in het vanmiddag Tweede Kamervoor- er Dolman uitgereikte artboek, waarin de pleging „de vuile was" hangt. In het artboek zeggen patiën- ze werken wel hard, ar er blijft toch erg N HAAG De files in ochtend- en avondspits 'ten de Nederlandse au- obilist jaarlijks ruim miljoen gulden. In het on-werkverkeer leve- de files momenteel jaar in totaal 18,5 mil- n uur vertraging op; in zakelijk is dit verkeer miljoen uur. Een en veel werk liggen. Belangrijkste punt in het Zwartboek: de verpleging heeft te weinig tijd om de ta ken goed (genoeg) te kunnen verrichten. Door tijdgebrek krijgt de patiënt te weinig aan dacht, is de hygiënische zorg gebrekkig (voorbeeld: patiën ten liggen soms uren in hun ontlasting. Het „doorliggen" kan ernstige wonden opleve ren), is er een gebrek aan pre ventie e'n worden soms ver keerde medicijnen gegeven". En dat zijn dan nog maar en kele actiepunten uit het Zwartboek. Het tijdgebrek kan voor patiënten natuurlijk fata le gevolgen hebben. De overbelasting van de ver-' plegers uit zich in een stijgend ziekteverzuim. En daardoor stijgt de belasting van de ande re verplegers nog meer. De pa tiënten passen zich enigszins en waar mogelijk aan de situa tie aan, gedragen zich ernaar en vragen minder. De verple ging wil in de eerste plaats dat de bezuinigingen in deze sec tor, die leiden tot ontslagen, niet door gaan. „Er moeten geen mensen weg, maar juist erbij", aldus Gerda de Kleijne, voorlichtster van Het Beter schap. Een complete peroxidefabriek van Akzo-Dordrecht wordt donderdag getransporteerd naar het Britse Gillingham. De fabriek is 22 meter lang, 11 meter hoog en 7V4 meter en weegt 700 ton. ander blijkt uit een onder zoek dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS) in opdracht van de Stichting Weg heeft ge houden. Het rapport is gistermiddag aangeboden aan minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat). Hem is is met klem ver zocht de knelpunten in het Nederlandse wegen net spoedig aan te pak ken. De NSS heeft een onderzoek gedaan onder vijfduizend huis houdens, waarvan zeventig procent in bezit van een auto bleek. Bij de berekening van de financiële schade is men uitgegaan van een verlies van 38 in het zakenverkeer en. van 10,60 in het woon-werk- verkeer. De filedagen bij uit stek zijn woensdag en in min dere mate donderdag. Niet al leen zijn de files dan langer, ook de vertragingen zijn gro ter. De drie grote regio's van Rot terdam, Amsterdam en Den Haag in deze volgorde zorgen voor ruim de helft van de vertragingstijd. In de drie westelijke provincies samen wordt ongeveer tachtig pro cent van de totaal geregisteer- de vertragingstijd gevonden. De initiatiefgroep „Wijs op weg" zegt in een reactie dat opheffen van de knelpunten op de ene plek vaak het creër- een van een nieuw knelpunt op een andere plek betekent. Investeringen in nieuwe inter city-verbindingen zou een be tere remedie zijn. n onze parlementaire re dactie) HAAG Tal van atschappelijke en ker- 'Jke ■I m< niet eens met het irnemen van minister C n Dijk (Ontwikkelings peil werking) de be- igdheden van de NCO, nationale commissie j 'dichting en bewust- BJ rding ontwikkelingssa- nwerking, aan banden j eggen. Dat bleek giste ren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Vermeende links-radicale voorkeuren in het beleid van de NCO werden door velen bestreden en de maatregelen die minister Van Dijk hierte gen wil nemen, zoals een rege ringscommissaris met veto recht in het dagelijks bestuur van de commissie en een ver bod op steun aan projecten die zich niet verdragen met het regeringsbeleid, werden over het algemeen afgewezen, ook door vertegenwoordigers van kerkelijke organisaties. Een van de weinige organisa ties die zich gisteren positief uitlieten over de maatregelen van de bewindsman was het CNV. Woordvoerder Hofstede maakte duidelijk dat het CNV niet langer zal deelnemen in de NCO als er niets in deze or ganisatie verandert in de geest zoals de minister heeft voorge steld. Deze opvatting staat lijn recht tegenover die van de FNV die juist uit de NCO wil stappen als minister Van Dijk zijn zin krijgt. ADVERTENTIE. Jukeboxen, modeltreinen, nummer borden, antieke schrijfmachines. In het nieuwe Boek van de Maand „Verzamelen is ook een kunst", vertellen twintig verzamelaars over hun unieke hobby. Een 160 pagina's dik kijk- en leesboek met 320 prachtige kleurenfoto's. i Haal 't nu bij uw boekhandel. T/m 3 juli f 27,50, daarna f 42,50. De aanbieding geldt t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mevrouw dr. Marga Klompé is boos op de tv-actualiteitenrubriek TROS-Aktua. Daarin werd zij onlangs, door de journaliste Dietldonée ten Berge gisteren begiftigd met de Vondelingprijs voor politie ke journalistiek beschuldigd van medeplichtigheid aan een „coup" tegen CDA-leider Dries van Agt. „Je gelooft je oren niet, als je dit hoort. Volslagen waanzin, lariekoek," aldus mevrouw Klompé in CDActueel, het blad van haar partij. •Het TROS-verhaal kwam erop neer dat twee ministers van staat, Klompé en Ruppert, aan de koningin hadden geadviseerd de crisis na de val van het tweede kabinet-Van Agt op te lossen door het benoemen van een zakenkabinet. Daarin zou dan geen plaats zijn voor Van Agt, die hierdoor gedwongen zou worden afscheid te nemen van de politiek, waarna er straks weer een „centrum-rood" kabinet (CDA en PvdA) zou kunnen komen. Mevrouw Klompé vertelt dat zij deze keer niet door de koningin is geraadpleegd. „Als dat al zo geweest was, had ik trouwens na tuurlijk niet zo'n stom advies uitgebracht als hierboven wordt genoemd," zegt mevrouw Klompé. Zij acht het niet uitgesloten dat het verhaal „misschien wel bewust helemaal bezijden de waarheid" is geweest. De foto's die in de uitzending werden ge toond, waarop zij uit het paleis kwam, moeten opnamen van 1981 zijn geweest. APELDOORN Bij veel mensen heerst ontevre denheid over de manier waarop de politie aangifte van lichtere misdrijven afhandelt. Onvoldoende vertrouwen in het werk van de politie leidt tot minder aangiften, omdat „de politie er toch niets aan doet". Dat heeft minister De Ruiter van justitie gisteren bij de ope ning van het nieuwe districts bureau van de Rijkspolitie in Apeldoorn gezegd. „Er moet een aangiftebereidheid bij de burger en het bedrijfsleven zijn. Die bereidheid hangt af van het vertrouwen in de acti viteiten van de politie", aldus De Ruiter, die de kleine crimi naliteit groot noemde. Uitbreiding van de surveillan cedienst en/of de justitiële dienst zal volgens de minister niet of nauwelijks tot daling van criminaliteit leiden. Hij acht het boeken van tijdwinst bij de zware en middelzware criminaliteit wel mogelijk. Benzine morgen stuiver duurder DEN HAAG Een liter su- perbenzine gaat morgen woensdag 1,836 kosten, vijf cent meer dan tot nu toe. Ook de prijs van normale benzine gaat omhoog en wel met vier cent tot 1,78. Dieselolie en petroleum worden per liter 1,2 cent duurder, huisbrandolie een cent. Dit heeft het minis terie van economische zaken bekend gemaakt. Reden voor de stijging van de prijzen is de stijgende dollarkoers en de groeiende noteringen op de vrije markt. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De christelijke vakcentrale CNV wil met haar leden overleg gaan plegen over het afschaffen ge durende een aantal jaren van de prijscompensatie. Daar moet dan wel een belastingverlaging van dezelfde om vang tegenover staan om de koopkracht zoveel moge lijk te handhaven. De sociaal-economische deskundi gen van het CNV zien dit als de beste oplossing om de werkloosheid te bestrijden. Maar het verbond heeft nog geen standpunt bepaald. Eerst moeten de leden ge raadpleegd worden over hun voorkeur voor één der plannen tot herstel van de economie. Deze materie is thans reeds in discussie in een commissie van de Sociaal-Economische Raad, die eind augustus een advies wil uit brengen over het te voeren regeringsbeleid tot 1986. Daarin zijn tot dusver verschillende modellen op tafel gekomen. In al die modellen komt loonmatiging voor, maar de mate waarin ver schilt. Ook lijkt het duidelijk, dat er wat tegenover moet staan, want loonbeheersing betekent weliswaar betere exportkansen, maar beïnvloedt de binnenlandse bestedingsmogelijkheden ne gatief en dat betekent weer verlies van banen. De Tilburgse hoogleraar Schouten heeft nu voorgesteld, de hele prijscompensatie prijs te geven en daarvoor belastingverlaging in de plaats te stellen. Dat werkt in alle richtingen gunstig, zo is de motivering: de export floreert, de binnenlandse consumptie wordt niet aangetast, verhoging van premielasten wordt overbo dig, handhaving van het koppelingsmechanisme (uitkeringen en overheidssalarissen gelijk laten stijgen met de lonen in het be drijfsleven) blijft mogelijk en de overheid kan ondanks minder inkomsten door belastingverlaging toch ferm bezuinigen. Tege lijkertijd kan de werkloosheid duidelijk dalen. Er zijn stromingen in de SER-commissie, die dit concept-Schou ten niet in het advies willen opnemen onder meer omdat er langjarige afspraken tussen overheid, werkgevers en vakbewe ging nodig voor zijn. Niet iedereen is ervan overtuigd, dat zo'n sociaal contract indien al bereikbaar ook duurzaam zal blijken. Het CNV wil echter dat het model-Schouten wordt op genomen in het advies, zo heeft de verbondsraad gisteren nog eens uitgesproken, om met de achterban erover te kunnen pra ten. De precieze effecten van dit model moeten nog worden uit gerekend. „Invoering basisonderwijs kan niet zonder extra geld" DEN HAAG Voor de overgang van kleuter- en lageronder- wijs in de nieuwe basisschool is extra geld nodig. Komt dat er niet, dan raken met name de gemeenten zonder openbaar on derwijs in de problemen. Dit schrijft de Onderwijsraad in haar advies aan minister Deetman van Onderwijs. De Raad pleit voor het verlagen van de leerplichtige leeftijd naar vier jaar en vindt dat van een vijfjarige leerling niet mag worden verlangd dat deze de volle negen schooltijden per week volmaakt. Wanneer er in 1985 nog niet voldoende leerkrachten zijn die Engels kunnen onderwijzen, dan moet de gefaseerde in voering van Engels in het basisonderwijs worden uitgesteld, al dus het advies. Iets warmer, meer zon Wij hebben drie dagen met te veel buien en zeer koele lucht achter de rug. Gisteren pas seerden hier en daar nog bui en, waarbij midden op de dag de temperatuur soms tot twaalf graden daalde. De wind is al belangrijk afgenomen en de barometer vertoont een lichte stijging. Een uitloper van een hoge- drukgebiedje bij IJsland ligt morgen, met vrij zonnig weer, juist boven ons land, hetgeen een snelle verbetering in houdt. De temperatuur kan dan weer tot 17 a 20 graden stijgen. Weersgesteldheid v temp temp «leg Eelde Eindhoven zw bew. Oen Helder zw bew Lh. R'dam h bew Twente zw bew. Vllssingen onbew. Z.-Limburg onbew. Aberdeen Frankfort Geneve Klagen fun zw bew. Kopenhagen onbew. Locamo zw bew. Londen l.bew. Luxemburg h bew Madrid n.ontv. Malaga n.ontv. onbew. 20 19 0 n 20 SO mm bew. 13 90.6 it Zürlch zw bew. Casablanca h few Istanboel zw bew. Laa Palmas h.bew.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9