llaad van Redding moet nvasie Israël bestrijden Union Jack" wappert (Veer boven Port Stanley Aktfjm i Bijna duizend doden in Falkland-oorlog „Ik hou van de koningin, maar een diner van zeshonderd gulden is me te gortig" lassale arrestaties onlusten in Polen Kritiek op organisatie zeilrace naar New York 1WlHtiJg5JUP&U i-fiirfr-T SU»*" K'Tt vlH-PréVii-i t rtl-H"*1 EIDER LINKSE LIBANESE NATIONALE BEWEGING: Schmidt dringt aan op snel resultaat ontwapeningsoverleg Argentijnen zonder wapens naar huis ^jjITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG IS JUNI 1982 PAGINA 7 RSCHAU Bij de ongeregeldheden in de Poolse i Wroclaw en Nowa Huta zijn afgelopen zondag dan tweehonderd betogers opgepakt. Onder de ïa. 'estanten waren veel studenten en scholieren, aldus ysh poolse persbureau PAP. De onlusten begonnen na P zondagsmis. Volgens PAP bekogelden in Nowa "c'ta politiemannen met stenen en wierpen zij barrica- op. In Wroclaw zijn de demonstranten kennelijk elkaar slaags geraakt. Er is daar een avondklok in- eld. vertegenwoordiger van de verboden Poolse vak- ec d Solidariteit heeft gisteren op de conferentie van l5Sc' nternationale arbeidsorganisatie (ILO) in Genève Va boodschap overhandigd van Lech Walesa waarin waarschuwt dat de voortdurende onderdrukking ijn land kan leiden tot een breekpunt. a 3 i vt Va, Betogers blokkeren gebouwen VN NEW YORK De politie in New York die de diplomatieke vertegenwoordigin gen bij de Verenigde Naties van de super machten moet beschermen, heeft gisteren zestienhonderd arrestaties verricht onder demonstranten tegen kernwapens die de toegangen tot de gebouwen van de diplo maten blokkeerden. In het VN-gebouw wordt momenteel een ontwapeningsconfe rentie gehouden. Meer dan drieduizend agenten werden in gezet bij de vertegenwoordigingen van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China, Frankrijk en Engeland om de betogers weg te halen. De blokkade was uitsluitend gericht tegen de missies van die naties die kernwapens produceren. NEW YORK Verschillende deelnemers aan de „Rotter dam Transatlantic 200", de door Dirk Nauta en zijn „Pro- dent" gewonnen zeilrace naar New York, hebben kritiek ge uit op de organisatie. In eerste instantie bleek de organisatie moeilijk te bereiken voor de familie van de met pech kam pende Ewalt Neijhoff („Alexandra"), die voor reparatie naar Ierland terug moest varen. De afgelopen dagen bleek dat men er niet in is geslaagd in New York enige bekendheid aan de zeilrace te geven. Adriaan van Stolk, schipper van de gisteren binnengelopen en waarschijnlijk als vierde geëindig de „Pentax" was vannacht niet te spreken over de ontvangst in New York. „Er was geen bootje, geen publiek, niets. Al leen bij de douane stonden twee mensen ons op te wachten. Zelfs de ABN-vestiging hier wist nergens wat van. Bij alle andere races waaraan ik heb deelgenomen was dat wel even anders", aldus Van Stolk. 75Cl Rode Kruis opent rampengiro voor Libanon DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft zijn speciale giro nummer 777 opengesteld voor giften ten behoeve van de slachtoffers van de oorlog in Libanon. Vanaf Schiphol werden gisteravond 1000 flessen albumine, die beschik baar zijn gesteld door het centraal la boratorium van de bloedtransfusie dienst, via Zwitserland en Cyprus naar Libanon overgevlogen. Albumi ne is een bloedproidukt dat vooral wordt toegediend aan mensen met een shock en aan mensen met ernsti ge brandwonden. BEIROET De leider van de linkse Nationale Beweging, Walid Joem- blatt, heeft geweigerd deel te nemen aan de li- banese „Nationale Raad van Redding", die giste ren door president Sarkis werd gevormd. Dit heeft de Libanese minister van toerisme bekend gemaakt. Joemblatt weigerde zitting te nemen in de Nationale Raad „in zijn huidige structuur", vanwege „de Israëlische inva sie en andere overwegingen". „Joemblatt wenst een repre sentatieve raad op nationaal niveau, die wordt samenge steld door leiders van de chris telijke en islamitische gemeen schappen. Ook wil Joemblatt dat de raad direct betrokken is bij de strijd tegen de Israëli sche vijand", aldus de Libane se minister. De Libanese presi dent Sarkis had gisteren opge roepen tot de vorming van een Nationale Raad van redding, nadat Israëlische troepen Bei roet hadden omsingeld en con tact hadden gemaakt met de privélegertjes van de rechtse christenen in Oost-Beiroet. De Israëlische minister van defensie, Sharon, zei gisteren dat alle verbindingen via de lucht, weg of zee met Beiroet zijn verbroken. De Israëlische opperbevelhebber, Eytan, ver klaarde dat „de Palestijnse ter roristen totaal geïsoleerd zijn". In de Egyptische hoofdstad noemde een PLO-delegatie de Palestijnse posities „hopeloos", zo is in diplomatieke kringen vernomen. Een PLO-delegatie, onder leiding van de perma nente vertegenwoordiger in Kairo, Saied Kamal, zei tegen over Egyptische functionaris sen dat de situatie van de Pa- lestijnen „kritiek en hopeloos" was geworden, nadat Israëli sche troepen de luchthaven van Beiroet en het plaatsje Khalde hadden ingenomen. De Palestijnen zeiden dat hun guerrillastrijders „standvastig zijn en verzet kunnen bieden", maar dat dit enorme aantallen slachtoffers onder de burger bevolking in West-Beiroet zou eisen. Voor een commissie van de Knesseth zei premier Begin gisteren, dat Israël „niet de minste bedoeling" heeft Bei roet te veroveren. Militaire deskundigen menen dat de Is raëli's er voor terug schrikken om de Libanese hoofdstad in te nemen, vanwege de zware verliezen die zij onvermijdelijk in gevechten van huis tot huis zouden leiden. Maar tegelij kertijd werd in Jeruzalem ech ter bekend gemaakt dat Israël de PLO-leiding niet in tact wil laten en de posities van de Pa lestijnse guerrillastrijders wil vernietigen. In Beiroet wordt nu met de mogelijkheid reke ning gehouden, dat de privéle- gers van de rechtse christenen het „vuile werk" moeten gaan opknappen, terwijl Israëlische troepen er op toezien dat nie mand Beiroet in of uit kan. Franse passagiersschepen zijn gisteren begonnen met de eva- cuering van buitenlanders, die Libanon willen verlaten. In Israël zijn afgelopen zondag drie nieuwe belastingen inge steld om de kosten van de in vasie in Libanon te dekken. De bestaande belasting op commerciële transacties wordt verhoogd en nieuwe belastin gen wordne geheven op effec tenhandel en reizen naar het buitenland. De nieuwe finan ciële maatregelen moeten ruim 1,7miljard gulden op brengen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sh#amir, is gisteren in Parijs aangekomen voor een bezoek van twee da gen. Hij werd koeltjes ont vangen aangezien Frankrijk de Israëlische invasie in liba- non fel heeft veroordeeld. President Mitterrand heeft op een persconferentie vorige week „zonder aarzelen de Is raëlische agressie" veroordeeld en zijn minister van buiten landse zaken, Cheysson, noem de het Israëlische optreden af gelopen vriidag in new York „zelfmoord'De Franse heeft er gisteren op aangedrongen dat het Israëlisch-Palestijnse bestand, dat zaterdag was in gegaan maar zondagochternd weer werd verbroken, op nieuw van kracht moet wor den. In Brussel werd gisteren be kend gemaakt dat de Europese Gemeenschap 120 miljoen gul den ter beschikking hjeeft ge- tseld voor de wederopbouw van Libanon. De EG heeft te vens besloten de financiële hulp van 100 miljoen gulden aan Israël op te schorten. DODELIJKE SPRONG Een Franse stuntman is zondag bij een op treden in Marseille ten aanschouwe van een groot publiek verongelukt. De 43-jarige Frank Valverde (links)zou in een Ferrari met een vaart van 140 kilometer per uur via een sprong op een reusachtige trampoline een uit vijf autowrakken bestaande piramide moeten omstoten en vervolgens in een ha venbekken moeten landen. Ondanks nauw keurige berekeningen raakte het voertuig bij de botsing met de wrakken zo uit zijn evenwicht dat de auto op zijn kop in het wa ter terecht kwam, waardoor Valverde dode- lijk werd verwond. De opbrengsten van het spektakel waar voor toegangsgeld betaald moest worden, waren bestemd voor levens middelen naar Polen. NEW YORK De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren bij de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties de supermachten opgeroepen te letten op de publieke be zorgdheid over het trage verloop van de ontwapeningsonder handelingen. Wij moeten ons van het gevaar bewust zijn dat onze burgers be angstigd door de mogelijkheid van een nucleaire slachting, niet meer kunnen of willen begrijpen waarom onderhandelingen over praktische stappen naar ontwapening zich jaren en jaren moeten voortslepen", aldus Schmidt. „Het ongeduld van de mensen (en niet alleen van jonge mensen) neemt toe. Regeringen wekken de indruk alleen maar te praten, terwijl ze tegelijkertijd steeds meer dodelijke wapens ontwikke len, produceren en plaatsen. Schmidt keerde zich overigens te gen eenzijdige ontwapening. „Er kan geen veiligheid bestaan zonder een redelijk evenwicht in bewapening. Eenzijdige ontwa pening die de mogelijkheid van druk door andere landen doet toenemen, moet door weldenkende mensen als extreem gevaar lijk van de hand worden gewezen." De vertegenwoordigers van de Nederlandse vredesbeweging zijn niet tevreden met de aanpak van de Nederlandse delegatie die in de woorden van premier Van Agt „slechts plat getreden pa den" bewandelt. De vertegenwoordigers van de vredesbeweging verwijt de delegatie dat zij haar voorstellen voor een kleine-lan- den-politiek inzake ontwapening waarbij de scheidslijn tussen het westerse en oosterse bondgenootschap wordt doorbroken, niet serieus neemt. DEN PORT STAN- vend belang blijkt de aan- De „Union Jack" val van afgelopen zater- jpert weer boven Port dag te zijn geweest, toen nley. Vanmorgen zijn de Britten door de buiten- ggen, die gis- ste verdedigingslinies en na het afkondigen rond Port Stanley braken, het staakt-het-vuren De Argentijnen, die zich Ie Falkland Eilanden tot dusver heldhaftig had- rden gehesen, vervan- den verdedigd, werden in door Britse vlaggen, hun slaap verrast. irmee is een eind geko- voo n aan een oorlog, die in Gistermorgen hebben de Brit- Vei se troepen nog hevige slag ge leverd met de Argentijnen om ingefe, j t-> i j- L-- het bezit van sleutelposities in len heuvels rond Port Stanley. ag 11 San Carlos op 22 mei Vanaf die hoge posities, zo'n mei i al duidelijk, dat de vijf kilomter van het centrum van de Falkland-hoofdstad, konden de Britten zien hoe de Argentijnen zich steeds verder in de stad terugtrokken. Later op de dag braken vooruitge schoven Engelse troepen door RMial 74 dagen heeft ge n lx ird, akkjentijnen de Britse op- naar Port Stanley al- "11 zouden kunnen ver en, niet echt tegen- den. Van doorslagge- De verslagen Argentijnse be velhebber op de Falkland Ei landen generaal Menendez. Twee maanden terug, toen deze tot genomen werd, had hij nog reden vrolijk te zijn. In middels is het lachen hem wel vergaan. de zogenaamde Galtieri-linie, de laatste Argentijnse verdedi- gingsring voor de rand van de stad. Daar vonden man tegen man gevechten plaats. De ove rige Argentijnse posities bij de Falkland-hoofdstad werden tot de afkondiging van het staak-het-vuren onophoudelijk bestookt door Britse vliegtui gen en de kanonnen van de schepen voor de kust. Britse verslaggevers die giste ren in Buenos Aires de aan komst bijwoonden van Argen tijnse militairen die terugkeer den van de Falkland Eilanden toonden zich onzet over de jeugdige leeftijd van die mili tairen. Velen waren niet ouder dan zestien jaar en enkelen waren analfabeet. „Het was alsof een school uitkwam", al dus een ooggetuige van de aankomst van de Argentijnen in hun vaderland. DEN HAAG De slag om de Falkland Eilanden (Malvinas) heeft Groot-Brittannië en Ar gentinië honderden mensenle vens, zeven oorlogsschepen en meer dan 100 vliegtuigen ge kost, zo blijkt uit cijfers die aan weerskanten zijn vrijgege ven. Het aantal doden aan Britse kant ligt op meer dan 220. Volgens het jongste communi- qué uit Buenos Aires betreurt Argentinië meer dan 430 do den of vermisten. Hierbij zijn de slachtoffers niet meegeteld die Argentinië te betreuren had bij het verlies van Port Darwin en Goose Green op 9 mei. Volgens Londen kwamen ongeveer 250 Argentijnen om bij de herovering van Goose Green. De zwaarste verliezen op één keer leed Groot-Brittannië op 8 juni, toen Argentijnse vlieg tuigen twee landingsschepen tot zinken brachten. Hierbij kwamen 50 Britse militairen om. De zwartste dag voor Argenti nië was 3 mei. Toen bracht een Britse onderzeeër de krui ser „Generaal Belgrano" tot zinken, waarna 321 manschap pen als verdronken of vermist gelden. Ongeveer 1.800 Argen tijnen zijn krijgsgevangen ge maakt, maar de meesten van hen zijn via Uruguay naar huis teruggestuurd. Het zwaarste materiële verlies voor Londen bestond uit sche pen. Bij Argentijnse luchtac ties gingen twee torpedojagers, twee fregatten, twee landings vaartuigen en een container schip verloren. De Argentij nen verloren zes schepen, vijf andere raakten beschadigd. Naar Britse schatting verloor Argentinië in de afgelopen twaalf weken ongeveer 100 vliegtuigen, die in de lucht of op de grond werden vernie tigd. Volgens Buenos Aires raakte Groot-Brittannië 50 toestellen kwijt, Londen houdt het op het verlies van acht „Harrier'-straaljagers en ze ven helikopers. Defensiedeskundigen in Lon den ramen de vervangingskos- ten van Britse schepen en vliegtuigen die verloren zijn gegaan op bijna 3 miljard gul den. De kosten van de operatie om de Falklands te heroveren, begroot men totaal op meer dan 2,4 miljard gulden. LONDEN De Argentijnse militairen die zich vannacht on voorwaardelijk aan het Britse invasieleger op de Falkland Ei landen hebben overgegeven, zullen waarschijnlijk op korte ter mijn naar Argentinië worden teruggebracht. Hun uitrusting zul len zij echter op de Falkland Eilanden moeten achterlaten. Het Britse militaire commando in het heroverde Port Stanley heeft vanmorgen laten weten dat voorbereidingen worden getroffen om de naar schatting 7.000 gevangen genomen Argentijnen naar het vasteland te verschepen. Onduidelijkheid is nog of de Britten de Argentijnen meer voor waarden hebben gesteld dan het inleveren van de wapens. De vraag is ook of er nu nieuwe onderhandelingen komen over de toekomst van de eilanden. Verder wordt vermoed dat de Argen tijnse bevelhebber, generaal Menendez, de Britten heeft ver zocht te mogen vertrekken naar een land van zijn keuze, omdat hij bang is in Argentinië verantwoordelijk te worden gesteld voor het verlies van de oorlog om de Falkland Eilanden. weede bezoek Beatrix aan VS begonnen J (Van onze speciale verslaggever Willem Scheer) he TLANTA (GEORGIA) ha Dirk ten Bosch, in dze< 967 uit De Bilt naar het j® merikaanse Atlanta ;on er"huisd, houdt evenveel ;pr*n lekker eten als de vanoningin. Hij zou er een eve stuiver voor over 83 ebben om morgenavond iee aan te mogen zitten ui het eerste officiële ngv iner van het tweede be- ïln&ek van koningin Bea- t di ix en prins Claus aan de 50 erenigde Staten. „Maar e entreeprijs is vastge- eld op 250 dollar per teli Tsoon, ongeveer 600 i ilden", constateert de va I-jarige Dirk, zelf eige- Ijj aar van twee restau- jfnts, die buiten de ko- inklijke klasse vallen. „Zo'n uitgave is me te gortig". Dirks afwezigheid bij het feestmaal in de Grand Ball room van het wereldberoem de Hyatt Regency Hotel in Atlanta, tekent het niveau waarop zo'n culinair samen zijn met het koninklijk paar zich afspeelt. Alleen zéér ge slaagde emigranten, liefst met een groot bedrijf achter zich, kunnen het zien veroorloven. De sub-top van het op zichzelf genomen toch ook niet kin derachtige kaliber „Dirk", be perkt zich tot het bezoeken van de, kosteloze, recepties waaraan het koninklijk paar op zijn rondreis luister bijzet. Koningin Beatrix en prins Claus zijn gisteren vanaf Schiphol naar Atlanta, in de zuidelijke staat Georgia, over gevlogen met een Boeing 747 van de lijndienst van de KLM. Ze werden verwel komd door de Nederlandse ambassadeur in Amerika, J.H. Lubbers, diens echtgenote, alsmede de honorair consul in Atlanta, J.W.F. Beerkens. Veel ophef werd er niet van gemaakt. Dat was ook niet de bedoeling, want de officiële aankomst van het vorstelijk paar heeft pas morgen plaats. Gisteren betrof het slechts een tussenstop. Na een snelle verfrissing te hebben gebruikt stapten Beatrix en Claus in de eveneens uit Nederland over gevlogen regerings Fellow ship PBX om koers te zetten naar vrienden, die een buiten bezitten op het paradijselijke eiland The Island, voor de kust van de aangrenzende staat South Carolina. Morgen vliegt de PBX het tweetal weer terug naar Atlanta, de stad waar overigens in de vo rige eeuw de Coca Cola is uit gevonden. In het kader van de voortgezette viering van 200 jaar diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en de Verenigde Staten komt die dag het echte welkomscomité in bet geweer, onder aanvoe ring van de gouverneur van Georgia, George Busbee, en de burgemeester van Atlanta, Andrew Young. Onafhankelijk Dominee Andrew Young is de tweede zwarte burgemeester van Atlanta, waar 60 procent van de twee milioen inwoners dezelfde huidskleur heeft als hij. Internationaal trok hij sterk de aandacht door zijn onafhankelijke opstelling als Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Naties in de ja ren 1977-1979. Onder druk van Israël nam hij in die functie ontslag toen uitlekte, dat hij in het geheim besprekingen had gevoerd met een vertegenwoordiger van de PLO. In de jaren '60 streed dominee Young geweldloos aan de zijde van dominee Martin Luther King in de beweging voor gelijke burgerrechten. Foto's daarvan zijn nu te zien in het Martin Luther King- centrum voor Geweldloze So ciale Verandering, eveneens in Atlanta. Aan dit centrum brengen Beatrix en Claus morgenmiddag een bezoek. Samen met mevrouvy Coretta King, de weduwe van de in 1968 vermoorde strijder voor de burgerrechten, zullen ze een krans leggen bij diens graftombe en bidden in het kapelletje dat daar vlakbij is ingericht en waar symbolen ontbreken, omdat het is be doeld voor mensen van alle godsdiensten. In gedachte zal bij dit bezoek ongetwijfeld prinses Juliana aanwezig zijn. Zij onderhoudt al sinds jaren een vriendschappelijke band met Coretta King. Koningin Beatrix en prins Claus bij hun vertrek gisteren vaïi Schiphol. Achttien jaar na het van kracht worden van de wet op de gelijke burgerrechten (1964) durven nog maar wei nig blanken hardop te zeggen, dat ze zwarten nog steeds ach terstellen. Toch komt een man als Dirk ten Bosch er rond voor uit, dat zwarten die bij hem solliciteren (hij heeft inmiddels 28 man personeel) geen kans maken. Zwarte gasten zijn in zijn restaurants van harte welkom, maar zwarte werknemers, stelt hij, „werken drie dageri serieus en zijn dan weer eèn dag dronken. Ze hebben geen mo tivatie". Liever schakelt hij voor de bereiding van zijn Europese en Indonesische spijzen Zuidamerikaanse krachten in. „Die zijn door hun cultuur en achtergrond veel en veel gedisciplineer- der", aldus Ten Bosch, die zegt zelf zes dagen per week te werken van 's morgens acht tot 's avonds elf.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7