Renovatie Willibrordschool laatste deel Oegstgeestse drietrapsraket Dit jaar geen maatjesharing WANDELEN NAAR PARIJS Nog geen logopedische hulp voor Koudekerkse scholieren MORGEN OFFICIËLE HEROPENING Juridische strijd over belasting op onroerend goed REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 1982 PAG» J. Weer granaten in Haaswijk OEGSTGEEST Bij graaf- werkzaamhedern in de in aan bouw zijnde wijk Haaswijk heeft men gistermiddag twee. bryzantgranaten aangetroffen. De projectielen leveren geen direct gevaar op voor de om geving en zullen derhalve pas binnen enkele dagen tot ont ploffing worden gebracht door de Explosieven Opruimings Dienst. Volgens de Oegstgees- ter politie is het totale aantal in Haaswijk gevonden grana ten door de vondst van giste ren opgelopen tot ongeveer tien. Voorschoten te Iaat met bouwplan? VOORSCHOTEN Volgens het CDA-raadslid drs. W. Valkenburg heeft Voorschoten te laat een plan ingediend voor de bouw van 84 wo ningen voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens en daardoor geen toewijzing ge kregen in de verdeling van het provinciaal wo ningcontingent voor 1982. Deze mededeling heeft het raadslid gelezen in een brief van de Direktie van de Volkshuisvesting in Zuid-Hol land, gestuurd aan de Stichting Jongerenhuis- vesting Voorschoten. De heer Valkenburg wil weten indien er een sluitingstermijn voor het indienen van het bouwplan was, waarom deze dan werd overschreden en of het in het voor nemen van b en w ligt om de nodige stappen te ondernemen om alsnog in aanmerking te ko men voor een bouwcontingent. Leiderdorper geridderd LEIDERDORP De heer H. Bouwman is vanmorgen be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In het ge bouw van het Hoogheemraad schap Rijnland reikte burge meester M.A. van der Have de heer Bouwman de eremedaille uit. De heer Bouwman dankt zijn onderscheiding aan zijn veertig jarig dienstverband bij de overheid. Tot 1956 werkte hij bij de dienst openbare wer ken van de gemeente Breda. Daarna maakte hij de overstap naar het Hoogheemraadschap. Daar vervult hij sinds 1980 de functie van hoofd van de afde ling algemene zaken. WARMOND In alle vroegte zijn vanmorgen Gemma Versluijs en José van Winsen vertrokken voor een va kantiereisje naar Parijs. Dat lijkt een normaal verschijnsel in deze tijd van het jaar, maar de twee ondernemende Warmondse dames willen de afstand te voet afleggen. Gemma en José hebben hun tent, slaapzakken en kookgerei in twee kin derwagens gepakt en lopen nu richting Rotterdam. Over drie en een halve week hopen zij weer in Warmond terug te keren. Overnachten willen Gemma en José zoveel mogelijk op campings en in jeugdherbergen maar als het niet an ders kan zetten zij hun tentje op aan de kant van de weg. Gemiddeld willen de wandelaarsters 25 km per dag afleggen hetgeen betekent, dat er niet veel tijd overblijft om in Pa rijs te vertoeven, maar dat is ook niet de bedoeling. „Wij zijn al eens eerder in Parijs geweest. Het gaat ons echt om het lopen en daarvoor hebben we Pa rijs als doel gekozen". Gemma en José hebben ongeveer een jaar getraind voor deze mammoetwandeling. Gemma deed dat in de omgeving van Warmond en José liep in Engeland, waar zij sinds oktober woont. Het idee werd vorig jaar in de vakantietijd geboren en ze zijn nog steeds enthousiast. „We kun nen in elk geval geen motorpech krij gen, dus wat kan ons gebeuren?". Schoolfeest (1) De r.k. basisschool St. Antonius in Voorhout bestaat Jaar. Reden voor feest dus. De festiviteiten zijn gist ren begonnen en daarbij wordt ook de naastgclcgt kleuterschool 't Opstapje betrokken. Bijna de he u week zullen leerlingen en leerkrachten gekleed ga a3 in nostalgische kleding uit de tijd van Ot en Sicn. Gi teren werd de school van binnen en van buiten vt j sierd en 's middags werd een sportdag afgewerkt. Vai morgen vroeg is het 60-jarig bestaan herdacht met ce'j c eucharistieviering. Daarna voerden de vierdeklassci de musical „Alfred Jodocus Kwak" van Herman va] Veen op. ijn Schoolfeest (2) Het schoolfeest op de Voorhoutse Antoniusschool won morgen voortgezet. De kinderen gaan in hun nostaligisci kleren naar school en op het plein en in de school zorgt een draaiorgel, poffertjestent en veel spelletjes uit Groo moeders tijd voor veel vermaak. Donderdag staan schoo reisjes op het programma. De kleuters gaan naar Duinrt in Wassenaar, de eerste drie klassen van de lagere scha gaan naar Madurodam en de hoogste klassen naar Volei dam en Marken. Vrijdagmorgen wordt een speurtocht i feestkleding gehouden naar de „Antoniusvossen". 's M'n dags worden Walt Disneyfilms vertoond in het parochit huis. Schoolfeest (3) Voor het sluitstuk van de feestviering op de Antoniu school zorgen de 24 zesdeklassers. Dinsdag 22 juni vrijdag 25 juni voeren zij de door het hoofd van i school, de heer B. IVent, geschreven musical „Ben zestig" op. Dinsdag gebeurt dat voor de bejaarden tfcC vrijdag voor leerlingen en ouders. Derde prijs Tijdens de nationale judokampioenschappen die de Pol it Sportvereniging Apeldoorn organiseerde, legde Sjaa Meulbroek (25) beslag op een derde prijs. De Woubruggt naar, lid van de vereniging Yoshi, kwam uit in de lichtgt wichtklasse (60 tot 65 kilogram). Volleybal Buddy Doorenbosch blijft oefenmeester van de volley balselecties van de Hazerswoudse Sport Vcrcnigin Orion. Net als in het afgelopen seizoen zal hij belas worden met de training van de standaardteams hert en dames. Ook de geselecteerde jeugd zal door Dooreo bosch worden getraind. Leo Tholenaar blijft beschik baar voor het trainen van de andere spelers en speel sters van Orion, dat in het nieuwe seizoen met de een te dames- en herenteams opnieuw zal opereren in eerste klas van het Leidse rayon van de NeVoBo. Rommelmarkt De Wassenaarse carnavalsvereniging De Deylknol houdt van woensdag tot en met zaterdag de jaarlijkse r melmarkt. Plaats van handeling is de botenloods Princi ven aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat 100 in Wa naar. Wethouder Dingstee opent de markt op woensdag 12.00 uur. De markt is die dag open van 12 tot 16 van 19 tot 22 uur. Op donderdag en vrijdag kan van 10 tot 18 uur en van 19 tot 22 uur terecht. Ook worde er vrijdag van 20 tot 22 uur oude kasten en curiosa geveil Zaterdag is de markt van 10 tot 17 uur open. De opbreng is bestemd voor de Wassenaarse gehandicapten. gj KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het Koudekerkse gemeentebestuur ziet geen kans dit jaar nog geld vrij te maken voor logopedi sche hulpverlening op scholen. Wel wordt deze hulp als wenselijk gezien, maar de financiële moge lijkheden ontbreken. Daarom is voorgesteld tot invoering per 1 januari 1983 over te gaan en niet bij het begin van het nieu we schooljaar zoals aan vankelijk door de ge meenteraad was beslist. Ook organisatorisch is overigens nog niet alles rond. De heer G. van Bostelen (CDA) maakte zich hier gister avond tijdens de vergadering van de commissie Welzijnsza ken zeer boos over en beschul digde het college van laksheid. Ook de heren D. Patiwael (PvdA) en Schrier (VVD) had den er moeite mee. Uiteinde lijk kon de commissie zich evenwel vinden in het voor stel van B. en W. op voorwaar de dat gezocht zal worden naar een „noodverband" voor die kinderen, die logopedische hulp het hardst nodig hebben en deze post verder in de be groting van 1983 zal vallen on der het hoofd „urgentie 1". Ue kosten van de inrid van de nieuwe ruimte voo 1 a bibliotheekwerk in De Ril al hof met als basis een bi ircj ting in oktober 1981 opge ad 16.092,— zullen dubbele van het bedrag bedragen. Als de gemc# 1 raad tenminste straks akk en gaat met het voorstel va -s 1 Welzijnscommissie. De in j 2 ting van deze ruimte zal luxer worden, terwijl gestr ,l zal worden naar een ne funktioneel karakter. Vei ting van het boekenbestai nog in overleg. Omstreek augustus zal de bibliotl evenals de ruimte voor Kruisvereniging in geb worden genomen. Anonieme kandidaat voor Het Vaderland DEN HAAG Een groot Ne derlands concern dat eigenaar is van 160 ondernemingen, wil het in moeilijkheden geraakte Haagse ochtendblad Het Va derland overnemen. Het con cern, dat voorlopig anoniem wil blijven, heeft zich als kan didaat-koper aangemeld via zijn in Amstelveen en Brussel gevestigde uitgeverij „Acropo lis". Volgens Elsevier/NDU-direc- teur H. Appel en hoofdredac teur M. Schilte van Het Va derland kan de kandidaat nog niet serieus genomen worden, omdat er geen „plan de cam pagne" op tafel ligt. Evenmin heeft Acropolis een concreet bod op Het Vaderland gedaan. Schilte: „Voordat ik roep: Hoe ra, hoera, wij zijn gered, moet eerst een commerciële en jour nalistieke basis aangetoond worden. Dat is nog niet ge beurd". KATWIJK/DEN HAAG De Nederlandse vissers mogen dit jaar van de Eu ropese Commissie 21.000 ton haring vangen. Dit is 9000 ton meer dan in het afgelopen jaar. Deson danks heeft de Europese Commissie opnieuw ha ringvangsten in het cen trale deel van de Noord zee verboden (de zoge naamde maatjesharing), omdat de haringstand zich daar niet voldoende zou hebben hersteld van de overbevissing van vóór 1977. De vissers zijn aan gewezen op de wateren ten westen van Engeland en rond Ierland. Minister De Koning (Land bouw en Visserij) heeft he^Tl nieuwde verbod op ha vangsten in de Noordze )67 maatjesharing, „zeer te stellend" genoemd. De bi erj. ten van de Europese Con sie worden vandaag bespr door de EG-ministers van°ni serij in Luxemburg. De Koning zei voor 19831 ebl een haringvangst voor de lee sers in de Noordzee te krijgen. Nederlandse vis biologen achten haringi «C sten in de Noordzee wel n *k lijk gezien het feit dat dl ix ringstand daar weer op 50 ej-( cent van de stand van 1977 is gekomen. De Europese Commissie voor ons land voorgestel: de vissers 92.600 ton aan 1 ud re vissoorten mogen va J-ja waarbij kabeljauw, mal ïar schol en tong. Dat is 660 meer dan in 1981 werd Eerste sleutel aan Ganzewei WARMOND Mevrouw Dalhuisen, wethouder van volks huisvesting overhandigde gisteren de eerste sleutel van een complex van 39 woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens aan de Ganzenwei. Mevrouw Petra v.d. Ha ven nam als jongste toekomstige bewoonster van het complex de sleutel in ontvangst. Mevrouw Dalhuisen memoreerde in haar toespraak de moeiza me totstandkoming van het complex. Vijf jaar geleden al lagen de plannen klaar, maar door bezwaren werd de uitvoering daarvan vertraagd. Aanvankelijk zag het bouwplan er veel massiever uit, maar het architectenbureau Henri Stol wist het geheel met meer gebroken lijnen een wat speelser aanzien te geven, waardoor het complex er minder kolossaal uitziet. Me vrouw Dalhuisen noemde het plezierig, dat jonge mensen met gedurfde ideeën nog volop kansen kunnen krijgen in War mond. Zij roemde eveneens het geduld dat werd opgebracht door het bestuur van het verpleeghuis Marienhaven. Het oor spronkelijke bouwplan voor verplegend personeel van Marien haven zou zonder meer uitgevoerd kunnen worden, maar Ma rienhaven bracht het geduld op te wachten totdat de plannen, aangepast aan de wensen van de omwonenden, gerealiseerd konden worden. De oplevering van het complex woningen aan de Ganzenwei is het eerste grote werk dat onder het nieuwe bestuur van de Woningstichting Warmunda werd voltooid. Het volgende oouwproject dat opgeleverd zal worden is plan Lommerlust. OEGSTGEEST De ge meente Oegstgeest heeft morgen, als de geheel ge renoveerde en verbouwde r.k. Willibrordschool offi cieel heropend wordt, een drietal grote „schoolpro- jekten" achter de rug waar de nodige miljoenen in zijn gaan zitten. Eerst werd de openbare Ter- weeschool grondig onder handen genomen, toen volgde de nieuwbouw van de vierde openbare lagere school aan de Frans Hals laan en vervolgens was de Willibrordschool aan de beurt. In de Oegstgeester raad werd dit scholenpro- jekt ook wel aangeduid met „drietrapsraket". Het hoofd van de Willibrord, Paul Akerboom, is enthousiast over alles wat er gebeurd is. „Wij zijn de oudste lagere school van Oegstgeest. In 1983 vieren wij het negentig-jarig bestaan". Een oude school vol nieuwe zaken. Architect Jo seph. Th. J. Cuypers heeft in 1893 gezorgd voor een zeer so lide ontwerp. Om de verbou wing uit te kunnen voeren moest door dikke muren ge broken worden. Ook de ouders hebben het ervaren. De lera- renkamer is mede verbouwd, maar wel geheel door zelf werkzaamheid, omdat er in de officiële plannen geen fondsen voor waren. „Op een zaterdag hebben wij hier gestaan met negen huisvaders om één muurtje uit te hakken. Er werd vroeger wel gemetseld hoor", zegt Akerboom die on der de indruk is van hetgeen de ouders hebben bijgedragen. De lerarenkamer is groots en ruim geworden en steekt keu rig in de verf. Geen „echolo kalen" meer sinds de plafonds naar beneden zijn gebracht. De schoolborden zijn donker bruin getint en achter in de klas zijn prikborden waarop van alles aangebracht kan worden. In de stenen gangen zijn ook veranderingen aange bracht: de nissen waar de jeugd vroeger de jassen op hing, zijn getransformeerd tot werkhoekjes. Elk klaslokaal beschikt over een zogenaamde „natte hoek". Er is in de> school een nieuwe verwar mingsinstallatie gekomen. Men is van oliestook op gas overgegaan. Zo groot als men zich de aula van de Willibrordschool had voorgesteld, is hij niet gewor den. Toch is er een fraaie ge meenschapsruimte ontstaan met een dito keukenhoek. Vooral de toneelruimte is ge raffineerd van opzet. Het is in feite de gang die zich over de lengte van het gebouw uit strekt en waarvan een deel ge bruikt kan worden als toneel. Veel aandacht voor het „na tuurlijke licht": er zijn nogal wat vensters bijgekomen.... Willibrordschool en „Wig wam" zijn gereed voor het ko mende basisonderwijs. Vanuit de kleuterschool „De Wig wam" wandelt men gewoon het lagere-schoolgebeuren bin nen. De toeloop van kleuters is groot: „De Wigwam" wordt met ingang van 1 augustus een tweeklassige kleuterschool. Ook het domein van kleuter leidster Loes van Hage is met de bouwplannen „meegeno men" en de ontstane ruimte is indrukwekkend. Feest Morgen is het feest. Dan komt de voorzitter van het r.k. schoolbestuur J. J. J. Tulkens de Willibrord officieel openen. Een plechtigheid die rond 15.00 uur op het programma staat. Donderdag is het feest voor de jeugd met een spellet jesochtend en marionetten theatermiddag. Vrijdag wordt het nog eens dunnetjes over- daan met een songfestival en 's middags een verrassing. Zater dag is het vanaf 10.00 uur 's ochtends open dag voor de ou ders van de leerlingen en zon dag kan iedereen die in de Willibrordkerk de gezinsmis bezoekt na afloop even de Kerklaan oversteken om het gebouw te bezichtigen. De Oegstgeester Bert Driessen heeft samen met Cis Ruygrok en Iet Stuifzand een expositie van oude foto's en archiefstuk ken ingericht. De moeite waard. LEIDEN/DEN HAAG De belastingkamer van het gerechts hof in Den Haag heeft een uitspraak gedaan die enkele hon derdduizenden Nederlanders een aanzienlijk bedrag op hun on roerend goed belasting kan besparen. De kamer stelde namelijk twee inwoners van Nieuwerkerk aan den Ijssel in het gelijk die tegen de volgens hen te hoge belastingheffing van hun gemeen te in beroep waren gegaan. Volgens de Kamer kloppen de richt lijnen die Nieuwerkerk aan den IJssel hanteert voor het bereke nen van de omroerend goedbelasting niet. Aangezien nog ruim honderd gemeenten dezelfde door het Bouwcentrum in Rotter dam opgestelde richtlijnen hanteren, betekent dit in principe dat iedereen ook op dezelfde gronden in beroep kan gaan, met een grote kans op succes. Reden voor de twee inwoners van Nieuwerkerk aan den IJssel om in 1979 in beroep te gaan was een plotselinge verhoging van de onroerend goed-belasting met 70 procent. Naar nu uit de uit spraak van de belastingkamer blijkt, was dat gebaseerd op ver keerde gronden. Niet de waarde van het huis leidde tot die waardering, maar een te hoge waardering van factoren als lig ging en uitzicht van het huis. Door de uitspraak van de Kamer kunnen de twee mensen die in beroep gingen hun over 1979 be taalde belasting terugkrijgen. Mevrouw Dalhuisen (2e v.l.) temidden van de leden van het bestuur van de bouwver eniging en Petra v.d. Haven, die de eerste sleutel ontving.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6