Italiaanse Monica voelt zich th uisinkoud Nederland Sportief 2 5edri jf stechnische 2 School 25 jaar Zwembad De Does bestaat 25 jaar CeULc Sootorit Inspraakprocedure streekplannen in augustus van start Nieuw boekje met oude prent briefkaarten IN] HGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 15 JUNI 1982 PAGINA 5 'EN De Bedrijfs- lische School (BTS) de Vondellaan 35 be- 25 jaar. Om dat te fertt staat er van 25 tot g diet 1 juli een grote "U rtweek op het pro- •(ffima. 957 startte de eerste cur- lan de BTS. Het initiatief yet stichten van de school uit van de toenmalige louder van onderwijs, de r J.C. van Schaik en de ;jge eentelijk inspecteur, de Wi r B. Swanenburg. De -ere >ol werd opgericht omdat pra erop leek dat door de naa rtdurende veranderingen ;lui het technisch onderwijs groep jongeren tussen de en het schip dreigde te len. Een vorm van indivi- el technish onderwijs was ns de stichters van de hard nodig. De eerste icteur van de school, die Ie Medusastraat werd ge- tigd, was F.C. Mabesoone. snel werden dependances ïricht in de Timorstraat, Havenstraat en de Dui- bodestraat. In dat eerste telden de school 128 lingen die konden kiezen timmeren, metaalbewer- metselen en schilderen. 1967 kwam daar straten- ken bij. In 1968 toen Ma besoone werd opgevolgd door J.G. Fokkema was de behuizing van de BTS zo slecht dat er een zwartboek naar het ministerie ging. Pas in 1977 werd de nieuwbouw aan de Vondellaan voltooid. De school staat nu onder lei ding van de heer S.M. Mik. In de afgelopen 25 jaar heb ben enige duizenden jongens onderwijs op de school geno ten. Het programma van de feest- week ziet er als volgt uit: vrijdag 25 juni van vier tot zes een receptie en van vijf tot negen uur een reünie. Op 28 juni volgt een watersport dag voor de leerlingen, 29 juni vanaf negen uur een puzzeltocht en vanaf vijf uur een stratenloop voor alle Leidse scholen, op 30 juni een Rommelmarkt in de school en tenslotte op 1 juli een groot feest voor de leer lingen. BURGERLIJKE STAND ZOETERWOUDE Gehuwd: Bob Soumang en Geertruida Maria Hen- drika Volwater; Peter Johannes v Alphen en Johanna Maria Geertrui- da Dofferhoff. Overleden: Antonius Petrus Maria Snijers. FEEST MET PAALTZITTEN, MARATHON- ZWEMMEN, PARAPLUHANGEN LEIDERDORP Zwembad De Does in Leiderdorp viert in de komende weken het 25-jarig bestaan. Een speciale werk groep heeft een feestelijk programma samengesteld. Die werkgroep bestaat uit het personeel van het zwembad, de Leiderdorpse Reddingsbrigade en waterpolovereniging De Kleine Does. Bedrijfsleven en middenstand zorgen voor gel delijke steun. Op woensdag 16 juni wordt een schoolwaterpo- lotoernooi gehouden. Aanvang twee uur. Vrijdag en zaterdag 18 en 19 juni staan in het teken van de nachtzwemmarathon. Burgemeester Van der Have geeft vrijdagavond om acht uur het startschot voor de marathon, die tot zaterdagmorgen acht uur duurt. Ongeveer dertig 30 ploegen bestaande uit tien personen proberen een zo groot mogelijke afstand af te leg gen. Prijsuitreiking: zaterdagmorgen om negen uur. Zaterdag 19 juni staat in het teken van een familie-happening. De gehele middag zijn er activiteiten. Van twaalf tot één uur houdt het bestuur van het zwembad een receptie in het clubge bouw. Om één uur is er een poppenthater, om half twee een quiz* voor de jeugd, om twee uur treedt muziekvereniging Ta- marco op, tegen half drie volgt een demonstratie met radiogra fisch bestuurde boten. Om kwart voor drie worden touwtrek- wedstrijden gehouden. Daaraan kan iedereen die ploeg van zes personen en een leider op de been kan brengen meedoen. Tele fonisch aanmelden bij de heer Timmermans, tel. 071-410655 of de heer Blauw, tel. 071-899261 toestel 112 of 893864. Om vier uur treedt muziekvereniging De Burcht op. Om half vijf geeft zwemvereniging De Zijl een demonstratie kunstzwem- men, onder meer met verlichting onder water. Om vijf uur ge ven kanovereniging Rijnland en de vrijwillige brandweer afslui tend een demonstratie wildwatervaren. De hele dag verzorgt Muziekparade een disco-show. Vierdaagse van maandag 21 juni tot en met vrijdag 25 juni wordt de natio nale zwemvierdaagse gehouden. Deelnemers moeten op mini maal vier avonden een bepaalde afstand zwemmen. Kaarten voor het evenement zijn verkrijgbaar aan de kassa van het zwembad. Het evenement wordt vrijdagavond muzikaal afgeslo ten door de Sweetwood Dixiestompers. In het weekend van 26 en 27 juni wordt het nationale waterpo- lotoernooi gehouden. Zowel dames- als herenploegen uit geheel Nederland nemen deel. Aanvang zaterdagmorgen om tien uur en zondag om negen uur. prijsuitreiking zondag om twee uur. Gedurende de nachtzwemmarathon op 18 en 19 juni en de open familiedag bestaat er gelegenheid deel te nemen aan paalzitten en parapluhangen. Paalzitters, die ƒ10 voor deelname betalen gaan op 18 juni om 20.00 uur zitten en moeten dat 24 uur vol houden. Men kan ter plaatse inschrijven voor het parapluhan gen boven het water, kosten ƒ2,50. Ostcode/Plaats slefoonI luur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - aar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 300 VB Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Iedereen, die op- of aanmerkingen heeft op de door de provincie op gestelde streekplannen en de aan de hand daarvan gemaakte evaluatienota's voor Zuid-Holland West en -Oost kan dat vanaf 30 augustus doen. De streek- commissie voor Alphen aan den Rijn en omstre ken heeft daartoe een in spraakbrochure opgesteld. De provincie heeft vier jaar geleden een streekplan Zuid- Holland Oost vastgesteld. Daarin staat globaal vermeld wat de provincie de meest wenselijke ruimtelijke ontwik keling vindt in dit gebied. Zo wil men enerzijds de land bouw geen overbodige beper kingen opleggen en aan de an dere kant de natuur- en land schapswaarden veiligstellen. Ook pleit het streekplan voor beperking van de bevolkings toename en zal de toegestane groei zoveel mogelijk in de grote steden moeten worden opgevangen. Aan het eind van de planperiode is de provincie gaan kijken wat er van de in de plannen neergeschreven „gewenste ontwikkelingen" terecht is gekomen. De bevin dingen zijn vastgelegd in eva luatie-nota's. Eén voor Oost en één voor West. Bovendien is men nagegaan welke samen hang er tussen beide gebieden is. Gebleken is dat de ontwikke ling in het deelgebied Alphen aan den Rijn en omstreken aardig volgens het streekplan is verlopen. In vergelijking met het gehele plangebied is de achterstand in de woning bouw relatief gunstig gebleven (309 tegen 4000 in geheel Zuid- Holland Oost). Ten aanzien van de werkgele genheid zag alles er aanvanke lijk rooskleurig uit. Desalniet temin ziet het er nu naar uit, dat in 1990 13% van de be roepsbevolking in Alphen en omstreken zonder werk zal zitten. Deze ongunstige ont wikkeling is te wijten aan de algemeen merkbare neergang in de economie. Men hoopt de verwachte werkloosheid tegen te gaan door 95 hectare be drijfsterrein te reserveren en bedrijven er toe te bewegen zich in het deelgebied te vesti gen. Over dit soort ontwikkelingen wil de Streekcommissie Al phen aan den Rijn en omstre ken de mening van de bevol king weten. De in de in spraakbrochure gestelde vra gen dienen daarbij als handlei- ding. Zij die willen meepraten over wat wel of niet wenselijk is in hun omgeving, kunnen zich daarvoor aanmelden. Dat dient voor 1 augustus te gebeu ren bij het Centraal Secretari aat van de Streekcommissies, Verrijn Stuartlaan 17. 2288 EK Rijswijk, telefoon 070-997770. Voor nadere informatie kan men terecht bij W. van Gent, telefoon 01714-3663. dres Dstcode/Plaats etaald wordt per maand (met automatische afschrijving) C per kwartaal tuur een softtennisset naar: idlll als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant GROET UITLEIDEN: JEGSTGEEST Aan de faliaanse oostkust ligt, icht bij Ancona, het Ita- iaanse dorpje Montegior- jio (vrij vertaald Berg *rran Sjors). Bijna een jaar eleden verruilde Monica .iberati (17) haar woon- ilaats voor een ander lorp, het Nederlandse )egstgeest. Dit in het ka ler van het uitwisselings- irogramma van de Inter- ulturele Jongerenorga nisatie AFS. De familie h ïerbrands aan de Ende zij [eesterstraatweg was het fgelopen jaar het gastge- in. Op 3 juli keert Moni- a terug naar Italië. 'Ct heimwee heeft Monica Libe- wiens achternaam iets iet "vrijheid" te maken heeft naar toch niet helemaal, niet ehad. „Ik ben niet zo gebon- aan huis. Als ik straks te- ben in Italië wil ik spoe- op mezelf gaan wonen", ldus Monica in voortreffelijk lederlands met een licht Ita- L aans accent. „In het begin id ik wat moeite met de taal, aar omdat ik me goed in het igels kon redden leverde at verder niet zoveel proble- e len op" [e lonica heeft weinig moeite jehad met het wennen aan it Nederlandse klimaat. Het kkende lenteweer ervaart zelfs als onaangenaam. t Vi tr „Ik wilde toch al graag naar een kouder land. In Neder land is het nat, zeiden veel mensen in het begin tegen mij: „Vies weer hè". Maar dat viel mij wel mee. In Monte- giorgio regent het ook vaak genoeg". Mentaliteit Verschillen zijn er te over tussen Nederland en Italië. „De mentaliteit is anders, de mensen zijn verschillend. Ne derland is veel minder con servatief dan Italië, waar de rooms-katholieke kerk nog veel invloed heeft op het da gelijkse leven. Er zijn een hoop dingen die je als jong meisje niet mag doen in Italië, terwijl dat hier heel gewoon is. Aan de andere kant verlo pen de contacten in Italië heel wat vlotter. Het leven speelt zich veel meer op straat af. de mensen lopen bij elkaar bin nen zonder eerst een afspraak te maken. Zoals hier aan de hand van agenda's de tijd wordt ingedeeld, dat zou bij ons ondenkbaar zijn", aldus Monica. Een ander aspect van de Ne derlandse samenleving, dat de Italiaanse is opgevallen, is dat er ogenschijnlijk nooit ruzies zijn. „Bij ons gaan ruzies ge paard met veel geschreeuw en gegooi en er worden vaak rake klappen uitgedeeld. Daar merk je hier niet veel van", aldus Monica, die in het jaar- Monlca Liberati: gebarentaal beetje kwijtgeraakt in Ne derland. tje Nederland wel wat van de barentaal is kwijtgeraakt. „Ze karakteristieke Italiaanse ge- zullen straks als ik terug ben wel zeggen, Monica wat ben je rustig geworden", aldus de Italiaanse. School In Oegstgeest bezocht Monica het Rijnlands Lyceum, voor bepaalde vakken de vierde klas VWO, voor andere vak ken de vijfde klas. Het Ita liaanse onderwijs lijkt in be paalde opzichten wel wat op het onderwijs in Nederland voor de Mammoetperiode. „In Italië zit ik op een zogenaamd Taailyceum. De nadruk ligt natuurlijk op de talen en op vakken zoals filosofie en psy chologie. Vakken als wiskun de en natuurkunde krijg ik ook, maar die tellen minder zwaar. In totaal zijn het toch wel zo'n dertien vakken die je allemaal moet doen. Ik ben straks geen jaar kwijt, ik zat in de derde klas en ik kan ge lijk door naar de vijfde klas van het lyceum in Ancona. Ik ben alleen wat achter met Frans, dat zal ik moeten bij werken". Op school heeft zij het redelijk naar haar zin ge had. „Echt vrienden heb ik er alleen niet kunnen maken. Misschien komt dat ook om dat je klasgenoten weten dat je na een jaar weggaat", aldus Monica. Het hoeft straks niet bij dat ene jaartje Nederland te blij ven. „Misschien kan ik een beurs krijgen in Italië om hier te gaan studeren. Ik wil in ie der geval iets met taal gaan doen, vertaler of schrijfster worden, misschien wel jour naliste". AFS De American Field Service (AFS) is een organisatie die kort na de Tweede Wereld oorlog werd opgericht met het doel jongeren uit te wisselen tussen Europa en Amerika met het doel om meer begrip te kweken tussen de verschil lende culturen. Inmiddels is de organisatie verder uitge groeid en bestaat er sinds vijf jaar een Europees programma zodat ook binnen Europa jon geren, hoofdzakelijk scholie ren tussen 16 en 18 jaar kun nen worden uitgewisseld. De organisatie heeft altijd veel behoefte aan gastgezinnen. Men gaat voor wat betreft de uitwisseling niet over één nacht ijs. De uit te wisselen persoon en het gastgezin moe ten uitgebreide vragenlijsten invullen en op grond daarvan wordt nauwkeurig bekeken of ze bij elkaar zouden passen. Leden van de organisatie be zoeken ook het gastgezin. De meeste kosten worden door de AFS betaald, behalve kost en inwoning die voor rekening van het gastgezin komen. Voor informatie kan men te recht bij de AFS Interculture le Jongerenuitwisseling, Kei zersgracht 722, 1017 EW Am sterdam, tel. 020-220916. Gezicht op de Hoge Rijndijk, gezien vanaf de Utrechtse brug over de Zoeterwoudse Singel naar het oosten. De Aalmarkt met de Waag en links de huizen die omstreeks 1936 gesloopt werden in verband met de bouw van het grote Vroom en Dreesman-complex. Let op de loslo pende varkens. Een complete softball tennisset krijgt u toegestuurd als dank >r de moeite voor het opgeven neen nieuwe abonnee. De Lange Mare gezien ter hoogte van de Caeciliastraat naar de St. Nicolaasbrug bij de Clarasteeg. Op de achtergrond het koor van de Hartebrugkerk. De Lange Mare werd in 1953 gedempt. LEIDEN Er is weer een nieuw boekje over oud Leiden in de boek winkel te koop. Het heet Groet uit Leiden". Het is een mooi en overzichtelijk boekje geworden, dat een goed beeld geeft van de architectuur en de situatie in de Sleutelstad van rond 1900. Op een logische manier zijn de prenten in het boek ge rangschikt. Het begint met prenten van de Rijnsburger- weg en volgt zo een route door de stad. Het bevat af drukken van 169 prentbrief kaarten. waarvan 31 in kleur. Het zijn de eerste ge kleurde briefkaarten in steendruk van de S :utel- stad. De oude prentbriefkaarten komen uit de unieke verza meling van Adriaan Land man, die reeds vanaf zijn jeugd gebiologeerd was door de architectuur in Leiden. De heer Landman heeft al eerder exposities met zijn prentbriefkaarten gehouden in wijkcentra en bejaarden tehuizen. Herman Kleibrink, bekend van andere foto boekjes over Leiden, ver zorgde de lay out en de kwa liteit van het beeldmateriaal. Het resultaat was, dat de pla ten in „Groet uit Leiden" be ter zijn dan de originele oude prentbriefkaarten. De tekst werd verzorgd door Willem Postel, die bij elke prent ver telt wat precies te zien is. Hij schrijft wanneer één en an der werd gerealiseerd en bij sommige platen zegt hij, wat er later zoal nog gebouwd zou worden. Het boekje is uitgebracht door uitgeverij. De Kier en kost 24,50 gul den.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5