Werkloosheid in Leiden is weer licht gestegen Verder werken aan rechtspositie Leidse student plooirok EI Cid zoekt mentoren cpcilthenette Voordeel-driedaagse! nu 8.95 Wijziging bestemmingsplan voor De Houtkamp LE1DSE COURANT DINSDAG IS IUNI1982 PAGINA3 eAchtervolging fs ee ioe zop het eerste gezicht leek stral je man gewoon een van de snelheidsovertreders, val die gisteren in het kanton- 3udei jerecht verantwoording Zelfifoor hun daden moesten af laten eggen. Maar deze snel- if- ieidsduivel had het wel erg at lie >ont gemaakt. In nog geen n. di ialf uur tijd was hij door 'g bl lezelfde politiepatrouille wee keer betrapt op te snel jare jjden. Op de Gooweg in Hem loordwijkerhout, waar °ede naximaal 80 kilometer per fili uur mag worden gereden, a aai verplaatste de man zich met loojeen snelheid van 105 km. liet lang daarna scheurde in d iij met een vaart van 150 'Igen [ilometer per uur over de filn ["eylingerlaan in Sassen- enzi] ieim. En ook daar wordt heb men geacht niet sneller dan ie al 80 te rijden. Tegen de agen- beien die hem aanhielden, i. da verklaarde de man dat hij mast had, dat hij naar bed vilde omdat zijn vrouw op mee iem lag te wachten. Die >eval rerklaring bleek echter niet legei uist. Tenminste, gisteren 'allei rertelde de Sassenheimer ■ullei echter Morshuis een geheel rden nder verhaal. Die snel- r eei ieidsovertredingen had hij jepleegd, dat gaf de enigs- hieli ins gezette man ruiterlijk ver oe. „Ik heb op sommige k niitukken zelfs 180 gereden," rertelde hij rechter Mors- f niei mis eerlijk. Maar zijn e hei vachtende vrouw was niet met je reden waarom hij hij het ?en raspedaal zo diep had inge- r op drukt en genoemde wegen fun rond een uur of drie 's Ruu iachts onveilig had ge in te naakt. Een triest relaas d ge- volgde. „Ik had aan de kin- Jooweg een horecabedrijf," )egon de Sassenheimer. ister- t be-„Toen ik mijn zaak had ge- loten, ben ik naar mijn gelopen. Ik had twaalf- end gulden bij me." Om verhaal wat meer in- te geven, vertelde de inheimer dat hij enkele :en daarvoor moeilijkhe- had gehad in zijn zaak. waren brandbommen binnen gegooid en ien hadden hem geld >erst. Kortom, hij voel- zich niet zo goed, stond al een tijdje onder dok ken ersbehandeling. „Terwijl ik i mijn auto stapte, zag ik in LEE e bosjes een wagen staan. lie wagen volgde me. Ik [ing harder rijden, maar die ;rs uto bleef achter me han en." De man verklaarde, en a at hij daarop in paniek was i de [eraakt en vol gas had ge- jeven. „Ik wilde zo snel en. nogelijk thuis zijn. Eigen- gro Ijk was ik van plan recht- win treeks naar het politiebu- eau te rijden." Om aan te [even dat zijn angsten niet de t mgegrond waren, vertelde er; de man wat hem zeven naanden na de overtradin gs [en was overkomen: „In de- ember hebben ze mijn zaak aan de Gooweg in brand ge- 1 token." De officier van jus- itie, mevrouw Gerrets-Vis- o en ser, was van mening dat het lelfs om drie uur 's nachts onverantwoord is om als wildeman over smalle isrs wegen te rijden. Maar om dat er sprake was van een panieksituatie, stelde de of ficier een boete van 300 gul- )uits!den voor. Normaal zou dat ikrijit een bedrag van 450 gulden tijn geweest. Zeker omdat C 2 de man al verschillende nalen was bekeurd voor te B en nel rijden. „Waarom ver- elde u de politie dat uw ucati touw lag te wachten?", enne irroeg rechter Morshuis. ,Dan denk ie toch aan heel "at anders.De Sassenhei- ner antwoordde daarop, dat 'ij niet durfde toegeven dat 02( üj bang was. Hechter Mors- lu's wilde nog weten of de daaj loreca-exploitant was aan- tef [ehouden door agenten in iniform. „Dat weet ik niet neer' Reb de faatste tijd nailoveel politie gezien," was o kie het antwoord. Is de man 6.0? langehouden door agenten, ije reden in een auto die' ovt n'et als politiewagen her kenbaar was, dan is het leel goed mogelijk, dat de dl°nan in paniek is geraakt erkt '°°r aut0- rechter ar'eed daarom geen uit- ik praak. Tot slot zei hij: „Dit 3ks* s niet de eerste keer dat dit [ebeurt. Als iedereen die te n,ór 'iel rijdt, zegt dat hij wordt jd g« 'chtervolgd en daarom 17~C< naar wordt vrijgesproken, 39 - lan kan dat een landelijk 3 Ps 'erweer worden. Ik wil 8.3 neer gegevens hebben en en harom houd ik de zaak .34lan." Vriendelijk werd de •assenheimer verzocht: w& iKunt U op 20 september "ugkomen. Dat is een van naandag, dat is geloof ik zlkaJ och een vrije dag voor de etNioreca." Wat triest merkte 'e man op: „Wanneer sn naakt niet uit, ik heb toch 'een bedrijf meer". Hij sjok- fe vervolgens naar de uit- "'o 7.3 00, KEES VAN HERPEN Landelijke cursus anesthesie LEIDEN De Nederlandse vereniging voor Anesthesie, de Boerhaavecommis- sie voor postacademisch onderwijs in de geneeskunde en de Nederlandstalige Belgische opleiders in de Anesthesiolo gie hebben gisteren in het Boerhaave- museum een samenwerkingsovereen komst getekend. De overeenkomst heeft ten doel het gezamenlijk organi seren van cursussen op het gebied van de anesthesie (narcose). Er worden in het vervolg landelijke cursussen gehou den voor assistenten in opleiding en zit tende specialisten. Voor de assistenten vormen de cursussen een aanvulling op de opleiding in de kliniek. Voor de laatsten is de cursus bestemd om hen op de hoogte te houden van de ontwik kelingen in de anesthesie. Dronkeman verstoort profronde LEIDEN Een dronken automobi list zorgde gisteravond voor enige consternatie door het parcours van de Leidse profronde op te rijden. Door tijdig ingrijpen van de politie ondervonden de wielrenners geen hinder van de wagen. De man, een 31-jarige Naaldwijker, reed het het parcours in Leiden Zuid-West vanaf de Boshuizerkade op. De automobist werd ingerekend en voor het nemen van een bloed proef meegenomen naar het politie bureau. Daar bleek dat de man veel te diep in het glaasje had gekeken. „Geen alternatief voor eigen bijdrage" DEN HAAG Andere maat regelen dan het betalen van een eigen bijdrage per recept kunnen dit jaar hoogstens 25 miljoen opleveren voor het to taal van 175 miljoen die moe ten worden bezuinigd door V olksgezond heid Volgens de minister le veren slechts twee van derge lijke maatregelen nog dit jaar geld op: het opstellen van een lijst geneesmiddelen die de arts vanwege de hoge prijs niet^ langer aan ziekenfondspatiën ten mag voorschrijven en het vaststellen van maximumprij zen voor bepaalde geneesmid delen. Overdosis heroïne fataal LEIDEN Een 29-jarige Leide- naar is gisteravond aan een over dosis heroïne overleden. De man had de heroïne met een vriend in Amsterdam gekocht. In een woning in de Lindestraat in Leiden werd de verjaardag van de vriend gevierd met de in Amsterdam aangeschafte heroïne en bier. Door de combinatie van teveel drugs en alcohol raakte de 29-jarige Leidenaar buiten kennis. Mond op mond beademing van de vriend mocht niet baten. Een opgeroepen GG en GD- arts kon slechts de dood constateren. LEIDEN De werkloos heid in de regio Leiden is in de maand mei licht ge stegen. Het aantal werk zoekende mannen steeg van 4984 naar 5013 en het aantal werkloze vrouwen ging van 1737 naar 1738. Tegenover een stijging van het aantal jeugdigen tot en met 18 jaar met 48 mannen naar 1060 en 22 vrouwen naar 711, stond een lichte daling van de overi ge leeftijdsgroepen. Bij de in geschreven bouwvakkers daal-, de het aantal werkloze metse laars, stukadoors, en huisschil ders. Ook de werkloosheid on der kantoorpersoneel en in het onderwijs nam wat af. Het aantal metaalbewerkers dat op zoek is naar een baan, steeg naar verhouding flink. De arbeidsbureau werd al in mei geconfronteerd met de eerste schoolverlaters die op zoek zijn naar een baan. Ten opzichte van vorig jaar mei is het aantal werkzoekende schoolverlaters bijna verdub beld. Naar schatting zijn van de 2300 jongeren, die in 1981 van school kwamen, er nog steeds 200 zonder werk. Ver wacht wordt dat het aantal werkzoekende schoolverlaters in juli, augustus en september flink zal stijgen. Eind mei zochten 236 mannelijke schoolverlaters een baan en 257 vrouwelijke. Het aantal vacatures bleef met 140 gelijk. Bijna 1100 bedrijven werden in mei door het ar beidsbureau benaderd met het verzoek om de vacatures te melden. Dit leverde 170 vaca tures op, waarvan er aan het eind van de maand niet veel meer over waren. De vraag naar werkers in de metaalsec tor nam met 14 toe en kwam op 39. Het aantal vacatures in de handels-, horeca- en kan toorsector nam flink af. De werkloosheid in de ge meenten die tot het gebied van het arbeidsbureau in Leiden behoren, zag er per 31 mei er als volg uit: mannen vrouwen Alkemade 145 51 Katwijk 523 126 Leiden 3401 1191 Leiderdorp 280 117 Oegstgeest 164 64 Rijnsburg 75 24 Valkenburg 26 9 Voorschoten 241 89 Warmond 53 27 Zoeterwoude 83 33 Overige 22 7. Bollenstreek De werkloosheid in de Bollen streek is in de maand mei fors toegenomen. In de afgelopen maand werden 89 mannen en 85 vrouwen werkloos. In to taal zijn bij het arbeidsbureau Lisse nu 1314 mannen en 684 vrouwen als arbeidszoekende geregistreerd. In de land- en tuinbouw was de klap het grootst. Daar nam de werkloosheid toe met 46. De werkloosheid in de horeca werd met 4 verminderd. On der het aantal werkloze man nen bevinden zich 47 die jon ger zijn dan 19 jaar. Bij de vrouwen is dit aantal 86. De werkloosheidscijfers in de be trokken gemeenten zien er zo uit. Hillegom: 303 mannen, 151 vrouwen. Lisse: 269, 165. Noordwijk: 334, 121. Noordwij- kerhout: 188, 86. Sassenheim 133, 119. Voorhout: 85, 42. Ge meenten buiten rayon: 2, 0. LEIDEN Traditioneel wordt nieuwe studenten in Leiden een warm ont haal geboden. De organi satie die dat alles in goede banen tracht te leiden, heet El Cid, wat staat voor Commissie voor Introduc tiedagen. Tweehonderd zogenaamde mentoren zullen een week lang wa ken over het wel en wee van de eerstejaars. Tot op heden heeft zich echter nog amper de helft van het aantal- benodigde mentonen gemeld. Wie als mentor een weekje (16 tot en met 20 augustus) mee wil draaien of gewoon de handen uit de mouwen wil steken kan zich mel den bij El Cid via tel. 071- 126454. De voorbereiding voor de El- Cid week nemen zo'n half jaar in beslag. Er worden dit jaar zo'n 1800 studenten verwacht die mee zullen draaien in de El-Cid week. Via een uitge breid programma maken zij kennis met de mogelijkheden die Leiden als universiteitsstad heeft te bieden. De El-Cid week begint op 16 augustus met de traditionele opening in de Pieterskerk op maandagochtend. De eerste jaars zullen worden toegespro ken door burgemeester C. Goekoop, de rector magnificus van de universiteit prof. A. Kassenaar en de praeses van El Cid Monique Mulder. Maandagmiddag lopen de eer stejaars een stadsverkenning, die ongeveer twee uur zal du ren. 's Avonds wordt de El-Cid cultuuravond gehouden. Op dinsdag en woensdag komen de onderdelen sport, cultuur, universiteit, gemeente en 'ac tief zijn in Leiden' aan bod. Op deze avonden krijgen de vere nigingen de gelegenheid zich te presenteren. De El-Cid week wordt al even traditio neel afgesloten als zij begon met de informatiemarkt op de Hooglandsekerkgracht. Vanaf 12 uur wordt daar haring en wittebrood geserveerd, 's Mid dags heeft op het Stadhuis plein een popmanifestatie plaats. Tegelijkertijd spelen in de Burcht het Leidse Studen ten Toneel, de Folkgroep Bries en de Lazy Bones met muziek uit de dertiger jaren. Op het f>lein onder aan de Burcht zul- en sneltekenaars, het Piet Keizer Sextet en de volkdans groep Krici Kirci Trick te zien zijn. De introductieweek wordt beëindigd met het El Cid slotfeest. De El-Cid Commissie. UNIVERSITEITSBESTUUR: LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse universiteit komt in sep tember met voorstellen om de rechtspositie van de student te verbeteren. Het gaat om taken die de uni versiteit zelf kan vervul len. Daarbij worden de uitgangspunten gebruikt die de commissie ad hoe studentenbeleid vorige week naar buiten heeft gebracht. Hiertoe heeft de universiteitsraad gister avond besloten. Tot september zal de universi teit in elk geval geen maatre gelen nemen die tot een ach teruitgang in de rechstpositie van de student leiden. De spe ciale, goedkopere voorzienin gen voor de student zullen eveneens worden gehand haafd. In de lange discussie over dit agendapunt bleek, dat college van bestuur en raad verschillende ideeën hadden over de inhoud van de term „studentenbeleid". Zo zag col legelid Vermeer de zorg voor het welzijn van de student niet als zijn eerste zorg: „Met de komende tweefasenstructuur staat studierendement voorop. De studenten moeten in korte re tijd dezelfde prestaties gaan leveren en de universiteit zelf zal verder moeten bezuinigen. Studiebegeleiding moet daar om grote aandacht krijgen". Zoals in een brief van het col lege eerder al werd gesteld: „Te veel aandacht voor een kleine groep studenten met ernstige studie- of persoonlijke problemen kan leiden to een verwaarlozing van een veel grotere groep met nauwelijks of geen problemen". Daarmee verwijst het college welzijn naar de tweede plaats. De dis cussie over het punt studen tenbeleid is enkele maanden begonnen juist naar aanleiding van het tekortschieten van de universiteit in welzijnsbeleid. De dialoog kwam toen op gang door het rapport van de Taak groep Studie- en Studentenbe geleiding waarin werd gesteld dat enkele welzijnsvoorzienin gen als studentenpsychologen- en artsen best konden ver dwijnen. Daarop besloot de univer siteitsraad tot het instellen van een commissie ad hoe die zou moeten uitzoeken, welke ideeën de universi teit heeft over een te voe ren studentenbeleid. Alternatieve landbouw Ton Vierhout praat donderdagavond in het vegeta risch eethuis Repelsteel (Breestraat 19) over alterna tieve landbouw. Ton is medewerker aan de vakgroep alternatieve landbouw van de Landbouw-Hogeschool te Wageningen. Hij zal ingaan op de verschillende al ternatieve landbouwmethodes in Nederland en op de vraag in hoeverre het mogelijk is op natuurweten schappelijke wijze gezonde landbouw en gezonde voe ding veilig te stellen. Zijn betoog draait om de vraag 'wat is er nu eigenlijk verkeerd aan de huidige land bouw en wat hebben de biologische, de ecologische en de biologisch-dynamische landbouwers hierop als ant woord te bieden. Aanvang 20.15. Pelgrimstoch t Belangstellenden kunnen zich bij het Diocesaan Banneux- secretariaat opgeven voor een ééndagspelgrimstocht naar Maria 's Genadeoord Banneux-Notre Dame in de Belgische Ardennen. De kosten bedragen 70 gulden per persoon en de tocht wordt op het feest van het H.Hart van Jezus, vrij dag 18 juni, gehouden. Het thema luidt: Zoek eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en al het andere zal u worden gegeven als toegift. Aanmelden kan bij het secretariaat, postbus 16 in Nootdorp, tel. 01731-8335. Ér vertrekken bus sen vanuit Leiden en Noordwijk. II Grido „II Grido" is de titel van de film, die dinsdag 22 juni in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt gedraaid. Het is een film uit 1956 van de Italiaanse regisseur An- tonioni. De film beschrijft de tragische geschiedenis van Aldo, een arbeider die door zijn vrouw wordt ver laten. De film begint om half acht en kaartenkunnen bestejd worden bij K&O, telefoonnummer 141141. woensdag 16, donderdag 17 en vrijdag 18 juni (géén plissé) gereinigd en piekfijn gepetst Vraag ook naar Palthe kleding reparatie-service! B.v. nauwer maken van een rok. ^Toltk Stomen/ LEIDERDORP Het ontwerp-bestemmingsplan „De Houtkamp" zal wor den gewijzigd. De com missie Ruimtelijke Orde ning en Openbare Wer ken kwam gisteravond te gemoet aan de bezwaar schriften van het winkel centrum Santhorst. Deze bezwaren richten zich te gen de mogelijkheid voor detailhandelvestigingen op de hoek van de Laan van Ouderzorg en de Van Diepeningenlaan. Volgens het VVD-raadslid Th. Stuivenberg moet er een' nieuw ruimtelijk concept voor dat deel van het bestemmings plan komen. Hij dacht dat de vorming van een plein niet schadelijk voor het winkelcen trum zou zijn. De commissie stond wat gereserveerd tegen over het verzoek van de dans school Karei van der Linden voor de vestiging van een dansschool in de Houtkamp. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) meende, dat er slechts ruimte voor een smal gebouw van 10 meter breed zou zijn. De dansleraar zelf dacht daar aan wel voldoende te hebben. De commissie vond het in elk geval de moeite waard om te onderzoeken of een dansschool in het ruimtelijke concept zou passen. Geen problemen bleek de commissie te hebben met de renovatieplannen van het winkelcentrum Santhorst. Wethouder Meerburg deelde, tot verrassing van winkelier Jan Minnee, mee dat de eige- .naar van het centrum, het ABP, de plannen voor de bouw van twee extra kiosken heeft laten varen. De uitbrei ding van het centrum zal nu beperkt blijven tot de koppe ling van twee van de vier be staande kiosken. Gezinsvervangend tehuis in Merenwijk LEIDEN Wethouder P. Schoute slaat vrijdag met enkele toekomstige bewo ners de eerste paal voor een gezinsvervangend te huis in de Merenwijk, op de hoek Valkenhorst-Mi- lanenhorst. De bouw van het tehuis, dat over een jaar voltooid moet zijn, heeft plaats onder auspici ën van de Stichting Voorzie ningen Gehandicapten Noor delijk Zuid-Holland. Deze stichting is momenteel bezig met de realisatie van drie van dergelijke tehuizen in de Leid se regio. De huizen komen te staan in het uitbreidingsplan Haaswijk in Oegstgeest, aan de Boshuizerlaan in Leiden en in de Leidse Merenwijk. 78 ge handicapten zullen in deze drie huizen onderdak vinden, waarmee de grote nood die er bestaat op het gebied van huis vestingsmogelijkheden voor gehandicapten althans voor een gedeelte wordt opgelost. Andere bouwplannen voor de regio Leiden zijn nog in voor bereiding. Het gezinsvervan gende tehuis in de Merenwijk bestaat uit drie vleugels elk voor acht bewoners, en een dienstwoning. Tekening van het nieuwe tehuis. „Vv -XV KI

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3