IN EN OM DE KAS Leyland Mini krijgt zuinige motor Citroën presenteert in oktober de BX Grote aanvoeren drukken de prijzen LAND EN TUINBOUW/VERKEER LE1DSE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 198 PAGINJ De aloude Austin Mini krijgt (eindelijk) een zuinige mo tor. De laatste tijd was de motor van het markante wagentje met al die nieuwe zuinige wagens tamelijk verouderd. Twee jaar gele den was de Mini-Metro al met een geheel herziene en zuinigere versie van de mi- nimotor uitgerust. De gewo ne, alweer 22-jarige, Mini moest het echter met de oude krachtbron blijven doen. Een bijkomend voordeel van deze aangepaste motor is dat het olie verversen in plaats van eens in de 5.000 kilometer, nu eens in de 20.000 kilometer hoeft te ge beuren. Op de lange duur een flinke besparing vooral omdat de Mini een carterin- houd van 5 liter heeft. Per 20.000 kilometer kan de be sparing aan olie zo'n hon derd gulden bedragen. De grote onderhoudsbeurt ver schoof van 10.000 naar 20.000. De minimotor, af komstig uit de Metro HLE, dankt zijn zuinigheid aan een zeer hoge compressie en een „zwaardere" vierde ver snelling. Dat laatste is met name voor de geluidspro- duktie van de wagen een gunstige ontwikkeling. Con versatie in de al oude Mini was vaak niet meer dan een primitieve gebarentaal door de stampende motor. De prijs loopt vanaf 11.490 gul den voor de goedkoopste Mini. De laatste tijd is de prijs van deze wagen overi gens als een komeet de lucht ingeschoten. Vorig jaar lag de prijs van het minimale wagentje nog ruim onder de tien mille. Deze modernisering van de Mini betekent waarschijnlijk ook dat het wagentje in pro- duktie gaat blijven. Bij de introduktie van de Metro twee jaar geleden werd ge vreesd dat Mini moest ver dwijnen. Binnenkort breidt Leyland in Nederland het Metro-pro gramma uit met een extra- sportief en een extra-luxe model. Dat worden dan de Metro-MG (tot afgrijzen van de trouwe aanhangers van di'. nog maar zo kort geleden ter ziele gegane sportieve merk), en een zeer luxueuze Metro Van den Plas. Beide modellen gaan tegen de 20 mille kosten. Zeer binnenkort komt er in Nederland nog meer BL- nieuws. De opvolger van de Austin Princess, de Austin Ambassador, en een Rover turbo diesel die in Italië is gebouwd. Mini: Met nieuwe motor kans op „aanblijven" Ingebouwd alarm In Duitsland heeft een firma voor elektronica een waar schuwingssysteem voor on-' gelukken met auto's ontwik keld. AEG-Telefunken maakte een apparaat waar mee een automobilist bij een ongeval door een knop in te drukken een alarmsignaal naar een ambulance of een reddingscentrale kan geven. Met een computer kan de ontvanger van de noodsig nalen bepalen waar het voertuig zich op dat moment bevindt. Tegelijk met dit signaal komt de naam van de eigenaar op het scherm te staan. Volgens AEG kunnen hiermee lange wachttijden voor een ambulance worden voorkomen. Vooral op bui tenwegen kan de wachttijd flink oplopen. In de Duitse stad Darmstadt gaat nu een proef beginnen met 170 au to's met ingebouwd alarm apparaat. Voor de proef is tevens een reddingcentrale opgezet. Het Duitse ministe rie vart verkeer subsidieert het systeem. In produktie moet het apparaat net meer dan driehonderd gulden gaan kosten. Het nieuwste model van Citroën Op de komende autosalon in Parijs (1 tot 10 oktober) presen-' teert Citroën het nieuwste model, de BX. Op het eerste gezicht lijkt de wagen een kruising tussen de Visa en de GSA. De wa gen valt tussen de GSA en de CX. Eén van de sterkste punten van de nieuwe wagen is het lage benzine verbruik. Een liter op 18 kilometer bij negentig km per uur. Begin volgend jaar vlak' na de auto Rai in Amsterdam, komt de wagen op de Neder landse markt. De Citroën BX is leverbaar met een 136Ó cc motor die 62 of 72 PK levert of met een motor van 1580 cc met 90 paardekrach- ten. De aandrijving staat op de voorwielen. Alle vier de wielen hebben overigens schijfremmen met rembekrachtiging. Uit de GSA en de CX is de hydropneumatische vering overgenomen. De auto, die overigens standaarde met vijf deuren wordt afge leverd, heeft een lengte van 4,23 meter. De exacte prijs is nog niet bekend maar ligt waarschijnlijk rond de 20 mille. Nieuwe vrachtwagenband levert 8% besparing op De bandenfabrikant Good Year heeft vrachtwagenban den ontwikkeld die een die selbesparing van acht procent geven ten opzichte van de oude van het merk. vert eenderde meer rolweeer- Uit proeven in Amerika bleek stand op dan een betonnen ondermeer dat alleen al een weg, aldus de bandenfabri- verschil in wegdek al veel kant. diesel kost. Zeer ruw asfalt le- Volkswagen en Steyr-Daimler-Puch werken samen Volkswagenwerk AG, het Duitse autoconcern, en Steyr-Daim ler-Puch. de Oostenrijkse voertuigenfabrikant, hebEkn beslo ten gezamenlijk een bestelwagen met aandrijving op vier wie len te gaan bouwen. Dit heeft Volkswagen bekendgemaakt. De serieproduktie van de wagen, die uitgaat van de VW Transpor ter, moet in oktober 1984 beginnen. De fabriek van VW Transporters in Hannover zal volgens een woordvoerder van Volkswagen de earosserie, de motor, de transmissie en de uitrusting leveren, terwijl de fabriek van Puch in Graz de wagens voorziet van aandrijving op de vier Na een aanloopperiode van ongeveer zes maanden zullen dage lijks veertig wagens (gesloten bestelauto's, busjes en wagens met open laadbak) worden vervaardigd: per jaar komen dan ongeveer tienduizend van die wagens van de band. De overeenkomst tussen VW en Steyr-Daimler-Puch loopt tot eind 1989. In die tijd zullen vijftigduizend Transporters met aandrijving op vier wielen worden gemaakt. Nostalgie in plastic verpakt Een Rolls Royce een NSU RO 80 en vijftig Volkswagen ke ver cabriolets staan fabrieksnieuw in plastic verpakt in een garage in Hannover te wachten tot ze old-timer zijn. De wagens staan op blokken geplaatst, de accu's zijn eruit en er zit roestwerende olie in alle draaiende delen. Een spe ciale air-conditioning blaast onder het kussen van plastic waar de wagens onder staan, lucht met een vochtigheid van veertig procent. Daardoor blijft de lucht in beweging en kan er geen schimmel of roest optreden. Een van de wagens is daar al driejaar neergezet door een man die het een zoon had gekregen. In het jaar 1997, als de knaap 18 jaar is, mag het plastic eraf. Als er dan nog auto's mogen rijden natuur lijk. Japanners gaan auto's voor General Motors maken De Japanse autofabriek Isuzu Motors gaat zuinige personenwa gens voor General Motors bouwen. GM is de grootste automo bielonderneming ter wereld. De bedrijven maakten dit vorige week bekend. GM investeert een half miljard gulden in Isuzu. In Japan gaan jaarlijks 200.000 ST Cars met voorwielaandrijving gebouwd worden. Te beginnen in 1984. In de Isuzufabriek in het westen van Tokio zullen jaarlijks 300.000 van die auto's worden gepro duceerd. Tweederde wordt onder een merknaam van GM in de Verenigde Staten verkocht en eenderde onder een GM-merk in Japan. General Motors neemt 200 miljoen dollar aan 8,5 procent con verteerbare obligaties Isuzu met een looptijd van zes jaan. Op 30 juni 1988 vergroot GM aldus haar belang in de Japanse on derneming van 34,2 procent tot 42 .procent. De gezamenlijke in vestering voor de nieuwe produktie bedraagt 422 miljoen dol lar (1,1 miljard gulden). Met de spionnetjes is het niet meer nodig om in allerlei bochten te liggen om het stoplicht te zien. Spionnetjes voor dode hoek Het kijken in de achteruitkijkspiegels heeft altijd als nadeel dat er een dode hoek ontstaat. Dat is de hoek links achter uw schouder waar de spiegel niet kan „Kijken". Door een spionne tje op de buitenspiegel te plakken is dit euvel te verhelpen. Veel weggebruikers zijn er over het algemeen nogal over te spreken. Er is echter één nadeel: het totaalbeeld dat ontstaat, kan verwarrend werken. Het panorama is ineens zo wijds dat het de aandacht van de buitenspiegel af kan leiden. De prijs van het spiegeltje ligt tussen de vier en vijf gulden. De stoplichtkijkers zorgen voor een helder zicht op hoogge plaatste verkeerslichten. U plakt ze op de voorruit en u hoeft u niet langer in allerlei bochten te wringen om te zien of het licht al op groen staat. De aanschaf van dit foefje kost 7,25. Citroen verhjogt prijzen Citroën adverteert de laa tijd met een inruilalj „Minimaa 2000 gulden uw oude aito". Uiteraard ook hier, net als vaker! autoaanbèdingen van merken, ;en addertje oil het gras. Er staat name dat de „legendarische vanaf 10.195 gulden kost. hi Daar zit het venijn, wan| 1 eend kcstte nog vlak \ez de akjtie iets meer dan 9[ gulden. Het inruilvoorL valt dus wel mee. Ookf Visa is vergeleken met de aktie zevenhonderd den duurder gewon Waarschijnlijk is het na| aktie zo dat de prijzen ir: ;eruggaan naar de oude. p /erkapte prijsverhoging naar liefst tien procent Dpel lijdt 60( j nil joen verlio le autofabriek Opel hf] orig jaar een verlies g£ en van ruim 600 milj f plden. Dit verklaarde] «recteur van Opel, F. Ier, tijdens de presenj *n het jaarverslag. (ndanks deze verliezen e Duitse automobielfat hnt in staat het markt^ cel te vergroten. Volg jar hoopt Opel uit de j tzen te zijn. i miljoen £olfs van le band lj de VolkswagenfabrielJ fet Duitse Wolfsburg isl Ings de vijf miljoenste j <olf van de band geloa Je wagen is nu acht jaaL [oduktie. Per dag la J00 Golfs van de bani ibrieken over de hele >ld. In België, Joegosla •exico, Zuid Afrika ei| e Verenigde Staten e assemblagehallen voi jolf. Ql ^ffpTh -rfTl>r Alles over schapen op manifestatie Landbouw '82 De Stichting „Dag van het Schaap" brengt in het kade van de manifestatie Landbouw '82 op 2 juli een veelzijdig programma over de Nederlandse Schapenhouderij. Het „Proefstation Rundveehouderij" te Lelystad is een van de organisatoren. Tot de vele programma-onderdelen behoort de zeer spectaculaire sheepdog-trial met daarin een wedstrijdelement en verder wol demonstraties, het „Nationale Kampioenschap Schapen Sche ren", een karkassenwedstrijd en tenslotte kunneh belangstel lenden kennismaken met het bekende Texelse lamsvlees. Bo vendien is er gedurende de hele manifestatie Landbouw '82 van 29 juni tot en met 3 juli een presentatie van een 20-tal schapenrassen die in Nederland voorkomen. De Stichting „Dag van het Schaap" is in het leven geroepen om met bundeling van krachten meer aandacht te vragen voor de schapenhouderij in het algemeen. Een kleine kudde schapen wordt via een aantal hindernissen of small» doorgangen naar een kleine, door hekwerk omgeven schapenopvangruimte, in het midden van het terrein, gedre ven. Voor de wedstrijd zijn de wijze waarop de hindernissen worden genomen en de tijd bepalend. Aan de Nationale Schapenscheerderswedstrijd nemen alleen professionele schapenscheerders deel. Bij de karkassenwedstrijd wordt door erkende juryleden de slachtkwaliteit van de lammeren beoordeeld. De karkassen van de beste slachtlammeren worden op 2 juli in grote koelwa gens getoond. De karkassenwedstrijd draagt bij tot meer in zicht in de kenmerken die belangrijk zijn voor het vaststellen van de slachtkwaliteit en wordt georganiseerd door het Proef station Rundveehouderij (PR) en het Instituut voor Veeteelt- kundig Onderzoek (IVO). De lamsvleesliefhebbers kunnen tenslotte hun hart ophalen met het barbecuen van het Texelse lamsvlees. Van 29 juni tot en met 3 juli is er een presentatie van een 20-tal schapenrassen waaraan wordt bijgedragen door de Stichting Zeldzame Huisdieren met bedreigde rassen als het Drents en Veluws heideschaap. Verder werken mee het Texels Schapen stamboek, de Fokkersclub voor Buitenlandse Schapen (F.B.S.), Het Noordhollands Texels Schapenstamboek en het Zeeuws- Fries Melkschapenstamboek. Bovendien is er een tentoonstel ling van enkele toeleverende bedrijven met produkten speci fiek bestemd voor de Schapenhouderij. Veel belangstelling voor de „Dag van het Schaap". Ook in de afgelopen week bleef het aantrekkelijk zo merweer, al lagen de tempe raturen wel iets lager. Veel gewassen van de volle grond groeien erg snel, hetgeen be tekent dat er van een aantal gewassen sprake is van to- paanvoeren. Voor veel glas- tuinders, die afhankelijk zijn van een regen waterbassin, zijn de problemen niet van de lucht. De voorraden zijn of raken op en er moet bruik baar water worden aange voerd om de gewassen te kun nen blijven begieten. Dit is op zich een kostbare zaak, omdat dit water met tankwagens aangevoerd moet worden. Een prijs van 7.- per m3 is normaal. Er zijn ettelijke dui zenden kubieke meters water nodig om de gewassen te kun nen begieten. Voor deze grote groep tuinders is een periode van regen een ware zegen. Tomaten Het prijsherstel van vorige week wist in de afgelopen week geen stand te houden. Zo daalde de prijs voor de A- I-export naar 1,40 per kilo. Hierdoor ontstond er een prijsverschil van 85 cent per kilo in vergelijking met de er aan voorafgaande week. Ten opzichte van vorig seizoen was het resultaat ook teleur stellend, want toen werd er 1,87 per kilo betaald. Uit de statistische mededeling van het Produktschap voor Groenten en Fruit blijkt dat de aanvoer tot eind maart on geveer gelijk liep met die van vorig seizoen. In de maand april begon er zich een duide lijk verschil af te tekenen, want toen werd de aanvoer aanmerkelijk groter. De ge middelde prijzen doken in maart al onder die van vorig seizoen. Zo kwam de gemid delde prijs in maart uit op 4,46 per kilo, vorig jaar werd er nog 5,35 per kilo betaald. In de maand april werden de verschillen nog groter. De ge middelde prijs daalde naar 3,56 per kilo, terwijl er vorig seizoen nog 4,69 per kilo be taald werd. Met ingang van 5 juni is de compenserende hef fing op tomaten uit Albanië vervallen. Met ingang van 8 i'uni is er een compenserende ïeffing ingesteld van 6,75 per kilo voor tomaten uit Bul garije. Bij de vleestomaten zijn de finajiciële resultaten volgens de statische medede ling van het produktschap duidelijk gunstiger dan vorig seizoen. In de maand maart kwam de gemiddelde prijs uit Paprika's op 4,46 per kilo (vorig sei- zoen 5,35). De aanvoer in maart gaf in vergelijking met vorig jaar een duidelijke toe name te zien. Deze ontwikke ling zette ook in de maand april door. Er was zelfs sprake van een verdubbeling van het aanbod in vergelijking met vorig seizoen. De prijs daalde op gelijke"of iets lagere prij zen gerekend. e rode paprika's wisten in de afgelopen week het prijsjuk af te schudden. Dit werd moge lijk, omdat het aanbod flink afnam. De gemiddelde prijs liep op naar f 6,17 per kilo. als gevolg hiervan naar 3,83 per kilo (vorig seizoen f 5,03). In de afgelopen week wist de prijs redelijk stand te houden. Zo werd er voor de sortering BBB gemiddeld 2,43 per kilo betaald. Voor een groot aantal teelten is de oogst al in een ver gevorderd stadium. Naar verwacht wordt het aanbod kleiner, of dit tot prijsherstel leidt is echter nog maar de vraag. Verdere prijsdalingen lijken zeer onwaarschijnlijk. Komkommers Op de komkommermarkt moest er in de afgelopen week flink ingeleverd wor den na het korte prijsherstel in de eraan voorafgaande week. Prijsdalingen van 4 dubbeltjes per stuk waren heel gewoon. De concurrentie op de Westduitse markt nam toe, met name van Roemenië en Bulgarij. Daarnaast viel de export naar Engeland en vooral naar Frankrijk sterk terug. De Europese Commis sie heeft met ingang van 5 juni de invoerheffing op kom kommers uit Albanië laten vervallen. In de afgelopen week varieerde de prijs voor de sorteringen van 36 tot 76 van 32 tot 54 cent per stuk (vorig seizoen van 24 tot 48 cent). De aanvoer lijkt niet verder te groeien en er wordt Dit betekende een herstel van 1,70 per kilo in vergelijking met de eraan voorafgaande week. Vorig jaar lag de prijs echter nog op ƒ7,10 per kilo. Uit de statistische gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit valt een verschuiving af te lezen van groen naar rood. Zo werd er in de maand maart in 1981 zo'n 98 ton aangevoerd. Dit seizoen kwam dit neer op 150 ton. Als daar de aanvoer van de groene paprika naast gezet wordt, dan was deze in maart 1981 zo'n 600 ton tegen 371 ton in dit seizoen. In de maand april werden de ver schillen kleiner, maar rood bleef duidelijk de boventoon voeren. Zo werd in deze maand een kleine 400 ton meer aanvoer als vorig jaar. Het aanbod van groen was nagenoeg even groot. De prijs van de groene paprika's moest het in de afgelopen week ont gelden, want hij daalde naar 2,85 per kilo. Voor de ko mende week lijkt er weinig te veranderen. Overige gewassen De prijsdruk op de aubergine- markt bleef aanhouden. De gemiddelde prijs zakte verder weg naar 2,06 per kilo. De prijsdruk wordt voor een be langrijk deel veroorzaakt door het ruime aanbod. Naar ver wacht neemt de aanvoer wat af waardoor er op enig prijs herstel gerekend mag wor den. De andijvieaanvoer neemt op het ogenblik af, toch heeft dit niet tot prijsher stel geleid. De vraag laat ech ter duidelijk te wensen over, er werd 45 cent per kilo be taald. Veel verandering wordt er in de komende week niet verwacht. De aanvoer van prei is nog steeds beperkt, de prijs schommelt tussen de 2 en 3 gulden per kilo. Deze si tuatie zal nog wel even voort duren. Natuursla wordt in toenemende mate aangevoerd, de prijs ligt op 23 cent per krop. De aanvoer blijft groei en en de prijs zal dalen. Glas sla raakt men thans aan de straatstenen niet kwijt. Er werd nauwelijks 10 cent per krop betaald. Voor asperges schommelde de prijs tussen de 3 en 7 gulden per kilo, afhan kelijk van sortering en kwali teit. Voor dit gewas zal de prijs oplopen, omdat het oog- stseizoen nog slechts 14 dagen duurt. Spinazie loopt op in prijs als gevolg van het klei ner wordende aanbod. Er werd 49 cent per kilo betaald, er worden hogere prijzen ver wacht. Spitskool daalde ver der in prijs, er werd 30 cent per kilo betaald. Dit gewas blijft goedkoop. Het aanbod van waspeen neemt af, de prijs liep op naar 1,45 per kilo. Bospeen werd een flink stuk goedkoper, de prijs daal de naar ƒ1.- per bos. Door een groeiend aanbod wordt de prijsdruk groter. Aanvoer en vraag naar Chinese kool na men beide af, de prijs daalde naar 77 cent per kilo. Deze ontwikkeling zal ook de ko mende week doorzetten. De topaanvoeren van bloemkool lijken te naderen. De prijs daalde de afgelopen week verder. Voor de „zessen" werd er 1,48 per stuk be taald. En voor de „achten" 1,42. Er wordt op lagere prij zen gerekend. Voor sperziebo nen en snijbonen ligt de prijs ongeveer gelijk, namelijk op 4,50 per kilo. Beide gewas sen worden goedkoper. Het peulenseizoen is slechts kort en er wordt 3,30 per kilo be taald. Broccoli daalde flink in prijs, er werd 2,45 per kilo betaald. Postelein bracht 43 cent per kilo op. Het aanbod van tuinbonen is inmiddels ook weer op gang gekomen, er werd 1,65 per kilo be taald. De aanvoer van dit ge was zal snel toenemen, waar door de prijs de komende we ken een dalende lijn zal vol gen. Geranium- markten zijn in ons land bijzon der popu lair. Geraniums De deskundigen hebben al lang ugemaakt, dat die naai is, de juiste naam is: Pelargonium,laar die juiste naam z?/i nooit meer helemaal inburgeren. Lu ja, dat is ook niet in< hoofdzaak is, dat vrijwel iedereen eet wat we bedoelen |ei het over geraniums hebben. Ze h<rt al jaren en jaren t g vaste bestand van menige vensterlnk of bloembak. te In totaal moeten er een dikke 700 lorten bestaan. Oorspth lijk is ze tot ons gekomen uit de aapkolonie in Zuid maar dat is alweer een paar eeuwegeleden. De meeste die we in de kamer houden, zijn genlijk dwerggeraniu de eerste dwergvorm moet omstrecs 1893 ergens in En|l ontstaan zijn. j J Er zijn dus nogal wat soorten vane krijgen; zo is er b( beeld een soort met donkerbruineiladeren, er kan nog verschil bestaan in de kleur van e bloemen; we kern hanggeraniums en er is een „Fransgeranium", die we lit de vensterbank houden, want ze isen beetje teer voor d Ook is bij de meesten de citroejeranium wel bekei bloempjes stellen niks voor, maar zheeft één kenmerkei genschap: als de bladeren aangerdet worden verspreia prompt een sterke citroenachtige gtr. Ze zou goed zijn v bestrijding van vliegen en muggerin de kamer en mis klopt dat. Althans kennen we een ieachtig produkt, w; men zich kan inwrijven tegen ditdiegend ongedierte oc goedje ruikt precies zo! pe Terug naar onze geraniums: we ktnen ze zelf opkwety. zaad; voor dat doel wordt zaad vanepaalde soorten ind del gebracht, compleet met potjes e aarde. b Als we vroeg in het jaar zaaien en dzaaibakjes een warm se geven, kunnen we in mei al blcende planten hebbel niet zo'n grote kunst, om dan binni korte tijd een hele li meling geraniums te krijgen. De gemium laat zich namely makkelijk stekken. De beste tijd hrvoor ligt in de zonzt van juli tot september. We nemen carvoor krachtige kopd ten - zonder bloemknop - snijden d met een scherp mes onder een bladknoop door en lateize even iets indroge stekje wordt dan even in water gedipt en het natte ond< es wordt bestrooid met wat groeipoter. Vervolgens wonik stekjes in een pot met stekgrond ézet. Dat kan gewoijk grond zijn, die we als het kan venengen met een hairu grof zand, zogenaamd scherp zandf metselzand is best. Nog iets geks eigenlijk: de geraniurtekken houden van êk gezelschap. Dat wil zeggen: als ween stuk of vier vijf d samen rondom langs de rand in éénloempot zetten, doenv; vaak beter dan wanneer we elk skje apart in een pot Waarom dat zo is, weten wij ook Et. O ja, gebruikt uvm werkje liefst de ouderwetse roodaalen bloempotten? Gee n tic potjes dus. *r Zijn onze stekken eenmaal aan de roei, dan kunnen we d voor stuk voorzichtig verplanten goede potgrond, ver, met wat gedroogde koemest of waeompost. Wie er aan men, kan ook wat klei gebruiken, lie We kunnen geraniums 's winters ;ima overhouden; ze Hs voor de winter tamelijk sterk teiggesnoeid en lopen voorjaar wel weer uit d

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8