Thatcher voorlopig niet bereid tot onderhandelen ^elle gevechten in Beiroet Effllrws een aandacht i Oostduitse ledia voor •ezoek Eeagan an Agt: Unifil moet in Libanon blijven Met de touringcar naar Brussel, Floriade of Spanje ÏNENIAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 1982 PAGINA 7 rd Nauta üs e in New York 'ERDAM A; eerste deelnemer aan de Atlantische Zilrace „Rotterdam-Trans- ic 200" is gistrmiddag schipper Sjoerd met zijn jachi „Stad Rotterdam" de fi jn in New Yorl gepasseerd. 22 dagen, 5 uen en 20 seconden na het i op Hemelvaatsdag voor de kop van de rlakte, verscheel Nauta gistermiddag om 42 minuten en20 seconden Nederlandse de monding vai de Hudson. Of de „Stad ■dam" zich ook ra de doorberekening van ndicaps winnaai van de race mag noe- hangt af van hettijdstip waarop de overi- hten de finishlijr passeren. Met name de »nite van Patrick Schouten kan Nauta nog igen. Schouten noet dan voor zondaga- 7 uur Nederlandse tijd de finish in New passeren. Partijbestuur CDA wil Van Agt als lijsttrekker UTRECHT Het CDA- partijbestuur zal premier Van Agt vragen het CDA- lijsttrekkerschap bij de ko mende Tweede Kamerver kiezingen op 8 september op zich te nemen. Het par tijbestuur heeft dit gister avond in Utrecht besloten. Een definitieve beslissing over het CDA-lijsttrekker- schap zal op 3 juli geno men worden op de CDA- partijraad te Rotterdam, aldus een woordvoerder - van het CDA. Geen fraude bij Holland Duck Club DEN HAAG Het bestuur van de organisatie van vrachtwagenschauffeurs Holland Duck Club heeft zich niet schuldig gemaakt aan het verduis teren van een gedeelte van de opbrengst van een door haar georganiseerd „Truckstar festival" ten behoeve van gehandicapten. Een onderzoek in de begin dit jaar in beslag genomen boeken van de Holland Duck Club heeft dit uitgewezen, aldus de Haagse officier van justitie mr. H. Holthuis giste ren. Het was wel een enorme warboel in de admi nistratie, maar van strafbare feiten is niets geble ken, aldus Holthuis. De boeken van de Holland Duck Club werden in januari door de politie van Alphen aan den Rijn - de woonplaats van voorzit ter Wim Woudenberg - in beslag genomen. In verband met de zaak werd Woudenberg in febru ari door de politie in zijn woonplaats aangehouden en verhoord. Melkbezorging aan huis niet meer haalbaar DEN HAAG Er staan acties van de melkhandelaren voor de deur. Dit heeft een delegatie van melkhandelaren laten weten nadat staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) geen enkele toezegging heeft willen doen over het optrekken van de minimumprijs voor melk met tien tot vijftien cent per liter zoals de handelaren gevraagd hadden. Hierdoor komt de melkbezorging aan huis in gevaar. Met de gevraagde prijsverhoging zouden 4000 arbeidsplaatsen l&mnen ontstaan. Door de weigering van Van Zeil zullen in de komende acht jaar echter alle 4000 melkhandelaren die nu aan de deur bezorgen verdwijnen, omdat zij niet opkunnen te gen de melkaanbiedingen van winkelconcerns, aldus de Ne derlandse Melkhandelaren Organsatie NMO. Van Zeil heeft de organisatie in een onderhoud laten weten dat de minimumprijs voor melk niet bedoeld is als middel om de inkomens van de melkhandelaren te ondersteunen. Overi gens zal de minimum melkprijs binnenkort enkele centen om hoog gaan wegens kostenstijgingen. Die prijsstijging ligt echter ver onder de tien cent. ALU E0 1ECKP0INI CHAftltE VmÈ AR! 1EAVIS5 I :uro i-e }el%ierikaanse president Reagn en de westduitse bondskan- jt <j|Schmidt zwaaiden gisteroctend naar inwoners van West toen zij een bezoek bracten aan Ch eck-Point Charlie, 'van Reagan staat de burgmeester van West-Berlijn, Von acker. olg van de voorpagina) <lelN Reagan maakt zij slechts drie uur durende ik aan West-Berlijn oner begeleiding van bonds- elier Schmidt. Door Edio-Moskou werd dit als provocatie beschouwd n verband met -de vier- ïtenstatus van de stad. roor het overige werd het ek in de Oost-Duitse irdia volstrekt genegeerd, i, die gisterochtend op hemilitaire vliegveld Tempelhof e, bracht allereerst een ezoek aan de grensovergang t point Charlij bij de Berlise Muur. Vervolgens ging hij het Pruisische Slot Chaottenburg waar hij ongeveer I (geselecteerde) bewoneryan Berlijn toesprak. Met een jzing naar Kennedy's berande woorden zei Reagan: „Wij nerika en in het hele Wesn zijn nog altijd „Berliner" en het ook blijven. Ik ben r trots op vandaag te kunnen i: Het is goed weer thuis? zijn". ks een verbod voor het hiden van demonstraties tijdens ■j» ans bezoek aan Berlijn kwn het in de binnenstad tot hevi- Hllusten, die tot laat in de óond duurden. Betogers gooiden ■■tenen en molotov cocktailnaar de politie, die met behulp Mlvaterkanon en traangas c menigte uit elkaar trachtte te JK in. Aan beide zijden viele gewonden. f' I emin betoonden Reagan Schmidt bij hun terugkeer in ij de hechte vriendschap issen de Bondsrepubliek en de fk 'aarbij zij zich inderdaad het grootste deel van de „zwij- i meerderheid'.' kunnen boepen, wat met name voor Ber- J eldt. „De Duits-Amerikaise vriendschap", aldus Reagan middag, „is de duurzameasis van het westelijke bondge- e G chap". LIJNSCHIP QUEEN ELIZABETH II WEER TERUG (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Terwijl de Britse aanval op de hoofd stad van de Falkland-Ei- landen nog steeds op zich laat wachten, heeft de Britse premier, mevrouw Thatcher, gisteren laten weten onderhandelingen met de Argentijnen „bin nen afzienbare tijd" uit te sluiten. De oppositieleider Michael Foot had van Thatcher geëist dat zij openlijk de wil tot onder handelen zou uiten. Na de nog steeds niet bevestig de geruchten over de zware verliezen van afgelopen dins dag begint onder de Britse be volking steeds meer twijfel te ontstaan over de noodzaak van de voortzetting van de oorlog. Het Britse ministerie van de fensie weigert om „veilig heidsredenen" over deze ver liezen officiële mededelingen te doen. Gisteren is het Britse luxe lijn schip „Queen Elizabeth II", na een afwezigheid van bijna 30 dagen weer veilig in zijn thuis haven aangekomen. Het schip dat op 3 mei door het ministe rie van Defensie in Londen gevorderd werd voor de Falk- land-oorlog, en op 12 mei met meer dan 3000 soldaten uit Southampton vertrok naar het zuidelijke gebied van de At lantische Oceaan is onbescha digd teruggekeerd. Aan boord bevonden zich 700 overleven den van de Britse oorlogssche pen Coventry, Antilope en Ar dent, die door de Argentijnen gekelderd werden. Vier en veertig Britse zeelieden zijn daarbij omgekomen. De opva renden ontvouwden spandoe ken waarop hun omgekomen strijdmakkers werden geme moreerd. De QE II werd in Southamp ton bijzonder hartelijk verwel komd door duizenden kijklus- tigen, die uren vantevoren op het luxe lijnschip stonden te wachten. De Britse koningin moeder wuifde naar de QE II vanaf het bovendek van het koninklijke jacht Brittannia. Een groot deel van de opva renden van het luxueuze troe penschip had post gevat óp het landingsdek. Om de extra troepen veilig naar hun bestemming te kun nen brengen, heeft de QE II een grote bocht beschreven in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Zo bleef het schip bui ten het bereik van de Argen tijnse onderzeeboten. De ruim 3000 soldaten werden onge deerd afgeleverd op het eiland South Georgië, waar zij over stapten op oorlogsschepen. Nu het luxe lijnschip QE II zijn militaire opdracht vol bracht heeft, zal het na een grote schoonmaakbeurt weer normaal kunnen werken voor de rederij Cunard, die het ge bruikt voor dure cruises. Cu nard heeft bij het ministerie van Defensie haar beklag ge daan over het feit, dat nog al tijd geen officiële regeling ge troffen is inzake de verwachte compensatie voor gevorderde eenheden van de Britse koop vaardijvloot. Onderwijsacties tegen Voorjaarsnota in voorbereiding AMSTERDAM De Algeme- ne Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) acties, waaronder stakingen, met een ultimatief karakter voorberei dingen tegen de regerings plannen in de Voorjaarsnota. De bondsraad van de ABOP heeft dat gisteren besloten. Belangrijkste basis voor dit be sluit is de omvang van de voorgenomen extra bezuini gingen op onderwijs. Voor dit jaar is dat 150 miljoen gulden, in 1983 400 miljoen en in 1987 oplopend tot 800 miljoen. De te verwachten bezuinigingsmaat regelen leiden of tot verlies van duizenden arbeidsplaatsen of het fors inleveren van sala ris, of een combinatie ervan, concludeert de ABOP. De bond zegt geen enkel ver trouwen te hebben in het be oogde doel van de regering om via haar maatregelen het fi nancieringstekort terug te dringen en de werkloosheid te bestrijden. Volgens de ABOP valt moelijk te zien hoe vernietiging van arbeidsplaatsen als gevolg van de bezuinigingen te rijmen valt met de werkgelegenheids- doelstelling van het kabinet. De koers van het regeringsbe leid is in sterke tegenspraak met de aanpak die de ABOP wil en die onder andere is vastgelegd in de FNV-nota „aan de slag", aldus de bond. van de voorpagina) JOET/TEL AVIV Er uren nadat gistermidda taakt-het-vuren in Lib; an kracht werd, hebbe lische en Syrische trol 'eer gevochten, taatstelevisie in Libano de dat de Israëli's en S? elkaar met artillerie bi Israëlische tanl den ongeveer drie uur r ingaan van het bestan de bergen in de Beka; op Syrische stellingei ijkertijd werden Syrisch n langs de hoofdweg Be Damascus bestookt, aldi ibanese televisie. Corre: enten zeiden dat bij Israi lische luchtaanvallen vlak voor het middaguur meer dan honderd vluchtende burgers op deze hoofdweg zijn omge komen. Een half uur voor het ingaan van het bestand hebben Israë lische F-16s in Beiroet het hoofdkwartier van de grootste Palestijnse guerrillagroepering binnen de PLO, Fatah, vernie tigd. Daarbij zij echter alle PLO-leiders ongedeerd geble ven, aldus de officiële PLO- woordvoerder, Machmoed La- babi. Het in een kelder geves tigde hoofdkwartier van Fatah werd bedolven onder een ge bouw van zes verdiepingen, dat als gevolg van het bombar dement was ingestort. Hierbij zouden veel burgers zijn om gekomen. In de kelder onder de puinhopen zou zich nog een onbekend aantal mensen be vinden. Verslaggevers Zeiden dat vanuit deze kelder radio contact werd onderhouden met het opperbevel van de PLO. Het Israëlische militaire op perbevel deelde dat gistermid dag in de buitenwijken van Beiroet felle gevechten ont stonden tussen Palestijnse guerrillastrijders en Israëlische militairen. De gevechten con centreerden zich rond het vliegveld van de Libanese hoofdstad en even ten noorden van de kustplaats Damoer. Een PLO-woordvoerder zei dat de Palestijnen de Israëli-' sche troepen in het plaatsje Khalde, dat enkele kilometers ten zuiden van Beiroet ligt, hadden omsingeld. Verslagge vers, die naar Khalde reisden, zeiden dit te betwijfelen. Vol gens hen leken de Israëli's dit plaatsje geheel in handen te nebben. Gistermiddag zouden Palestij nen opnieuw een poging van- Israël hebben afgeslagen om vanuit zee troepen aan land te zetten. Israëlische kanoneer- boten beschoten gistermiddag onophoudelijk de zuidelijke wijken van de Libanese hoofd stad. Volgens berichten vanuit Zuid-Libanon hebben Israëli sche troepen in dit gebied gis teren de klopjacht op vluch tende guerrillastrijders voort gezet. Libië heeft gisteren de Sovjet- Unie gevraagd wapens te leve ren aan Syrië en het Palestijn se verzet. In Tunesië is voor vandaag een conferentie van Arabische ministers van bui tenlandse zaken belegd, om de situatie in Libanon te bespre ken. Dit is gisteren door het persbureau Gulf bekend ge maakt. Ill Iraanse troepen mogen via Irak naar Libanon ^an onze parlementaire redactie) HAAG Minister-presi Van Agt gaat volgend' i in New York met de se ris-generaal van de Vere s Naties praten over di e van de Unifil-troepen n Libanon zijn gelegerd egin die gesprekken van e basisopstelling, dat w< onze militairen niet overhaast moeten terugtrekken," zo zei de premier gisteren. Volgens Van Agt ligt de vraag voor de hand welke zin de Unifil-strijdkrachten nog heb ben in de huidige situatie nu de Israëlische troepen dwars door het door de Nederlandse militairen beheerde vak zijn getrokken en er zelfs enkele plaatsen hebben bezet. Hij er kende, dat de positie van onze militairen moeilijk is gewor den, maar ze zijn niet tot niets doen gedoemd: In het vlak van hulpverlening kunnen ze veel doen en dat gebeurt ook. Zonder overleg mag het Uni- fil-leger niet worden terugge trokken, zei Van Agt. De pre mier wilde ook wel zwaar la ten wegen, dat Egypte de VN- strijdmacht gehandhaafd wil zien. „Egypte is niet alleenza ligmakend, maar zijn stem is wel belangrijk. "Bepalend voor de verdere gedragslijn zal voorts zijn wat Israël thans gaat doen nu tot een staakt- het-vuren is besloten: Blijft het ter plaatse of trekt het zich terug. „Het is nu nog te vroeg om de hele situatie Te kunnen beoordelen. Daarom moeten naar mijn mening de troepen er zeker voorlopig nog blijven om hun taak te kunnen her vatten. Intussen moet er wel alles aan worden gedaan om onze militairen ginds zo goed mogelijk te beveiligen tegen de gevaren die hun bedrei gen, aldus Van Agt. PARIJS Irak is officieel ak koord gegaan met de Iraanse eis troepen via Iraaks grond gebied naar Libanon te sturen. Dit heeft het Iraakse persbu reau INA gisteravond bekend gemaakt. Irak is hiermee aan een van de vier Iraanse eisen tegemoet gekomen, alvorens er sprake kan zijn van vredesonderhan delingen tussen beide landen. Bagdad riep donderdag een eenzijdig bestand uit, dat door Teheran niet werd aanvaard. Als reactie op de afkondiging van dit bestand, stelde de Iraanse parlementsvoorzitter, Rafsandjani, de eis dat Iraanse troepen via Irak naar Libanon overgebracht kunnen worden. Rafsandjani heeft tevens laten weten, dat het aanbod van een wapenstilstand nog niet defini tief was verworpen. Iran wil de Palestijnen en Sy rië daadwerkelijk steunen om een einde te maken aan de „zionistische agressie". In wes telijke diplomatieke kringen in New York werd gister avond vernomen, dat Iran honderden soldaten naar Syrië heeft gevlogen die mogelijk worden ingezet tegen Israël. Geen ligplaats- garantie voor munitie schepen HEFSHUIZEN De stuwa doors in de Groninger Eems- haven kunnen het Ameri kaanse leger geen enkele ga rantie geven, dat een munitie schip dat naar de Eemshaven vertrekt, daar ook een lig plaats kan krijgen. Munitie- transporten via de Eemshaven zullen dan ook niet geregeld kunnen worden uitgevoerd, aldus de stuwadoors uit de Eemshaven in een verklaring. Een situatie, zoals die zich in februari voordeed toen een Amerikaanse Munitieschip op het laatste moment werd door gestuurd naar een andere ha ven, zal zich dan ook kunnen herhalen. Probleem in de Eemshaven bij het lossen van een munitieschip is dat er on voldoende ruimte aan de kade is om gelijktijdig met het mu nitieschip nog andere schepen te laden of lossen. Kans op devaluatie Franse franc AMSTERDAM De wissel markten hebben gisteren on der druk gestaan van de mo gelijkheid dat de Franse en de Belgische franc spoedig weer fors in koers zullen worden verlaagd. Het monetaire comi té van de Europese Economi sche Gemeenschap is bijeenge komen om voorbereidingen te treffen voor de vergadering van de ministers van finan ciën van de tien EEG-landen. Die ministers zijn uitgenodigd om zaterdagmiddag in Brussel bijeen te komen voor bespre king van aanpassing van de wisselkoersverhoudingen bin nen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Het EMS beoogt de koersen van de valuta's, ook de gulden, stabiel te hou den. Uitstel van betaling voor Pander ZOETERMEER De NV Verenigde Meubileringsbedrij- ven (VMB), bestaande uit ne gen meubelzaken van Pander, die voornamelijk gevestigd zijn in de grote steden, en Pander Projecten, heeft uitstel van betaling gekregen van de Haagse rechtbank, aldus een mededeling van VMB. De directie had surseance aan gevraagd wegens liquiditeits- krapte, o.m. door een nog niet afgewikkelde onroerendgoedt- ransactie, waarmee een aan zienlijk bedrag gemoeid is. De directie hoopt tevens de in fe bruari begonnen reorganisatie nu sneller uit te kunnen voe ren om zo weer tot een gezon de bedrijfsvoering te komen. Van Zijl ook staatssecretaris Sociale Zaken DEN HAAG De minister raad heeft de staatssecretaris van Economische Zaken P.van Zijl gisteren tevens benoemd tot staatssecretaris van Sociale Zaken. In die dubbele funktie is hij vooral belast met zaken die de arbeidsomstandigheden betreffen en met delen van het werkgelegenheidsbeleid. Volgens premier Van Agt is tot deze dubbelfunktie beslo ten omdat minister De Graaf van Sociale Zaken en Werkge legenheid in de komende maanden erg veel werk te wachten staat. Hij noemde de benoeming niet in strijd met de regeringsverklaring, waar in werd gezegd dat vacatures inde staatssecretariaten niet zouden worden opgevuld. ADVERTENTIE Wij hebben nog plaatsen over voor onze trip per touringcar naar Brussel, die wij hebben georganiseerd in samenwerking met Maaskantreizen. Vertrek zaterdag 26 juni van Den Haag of Rotterdam, terug zondag 27 juni. Logies in het Hilton Ho tel in Brussel. Stadsbezichtiging van Antwerpen, Brussel en Gent. Prijs: ƒ157,50 p.p. op basis van tweepersoonskamer. Toe slag eenpersoonskamer ƒ30. Inbegrepen: heen-, en terug reis, excursies, verblijf in Hilton, diner van zaterdag in Hilton, ontbijt in dat hotel en zondag diner op landgoed Schalluinen. Dagtocht naar Floriade Zondag 20 juni en donderdag 1 juli organiseren wij een dag trip naar de Floriade. Vertrek 9 uur uit Den Haag. 9.30 uur uit Rotterdam en 10.00 uur uit Gouda. In hotel De Witte Bergen in Laren koffie met gebak, 's middags bezoek aan Floriade, daarna diner in restaurant Treslong in Hillegom. De prijs: ƒ49 p.p. Inbegrepen zijn koffie met gebak, toegang tot Floriade en diner. Tiendaagse reizen naar Malgrat De woensdagen 7, 14, 21 en 28 juli vertrekken wij voor een reis naar Malgrat aan de Costa Dorada. De heen- en de terugreis duren twee dagen. Onderweg wordt overnacht. Verblijf in het uitstekende hotel Riviera, vlak bij het strand en met eigen zwembad. Excursies naar Barcelona en het kloos ter van Monserrat, de markt van Todera en de botanische tuin van Blanès. Prijs ƒ515 p.p. op basis van een tweepersoonskamer met privé-faciliteiten en volpension. Ook inbegrepen: excursies en de overnachtingen onderweg. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging In Den Haag: Spulstraat 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7