FIJNST Per 1 jan. kwartier meer tv-journaal Kunst van strak patroon kan toch ziel'9 hebben Veelzijdige presentatie door 1 Streekmuziekschool Jiri Kylian als festival-choreograaf Joost van Leeuwen sterk op De Munni BEKENDMAKINGEN „KLEINTJES" 071-122244 Volwassenenonderwijs Onderwijsinstituut MEAB B.V. Vakonderwijs Volwassenen? Bollenpellers(sters) LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 JUNI 1982 PAG11 HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft in zijn vergadering het voorstel tot wijziging van de tv- journaals aangenomen. Dit betekent met ingang van 1 januari 1983 een journaal-uitbreiding van een kwartier. Op het wisselnet wordt het 5- minutenjournaal om 19.00 uur heringevoerd (thans 2 minuten orp 18.58 uur). Voorst wordt een vast laat uitgebreid jour naal ingevoerd van 15 minu ten om 22.30 uur. het wisselnet (in plaats van nu 10 minuten om 21.37 uur en 5 minuten laat journaal). Gehandhaafd blijft het jeugd journaal, het hoofdbulletin op het vaste net en het late jour naal van 5 minuten bij zen dersluiting op het vaste net. Het nieuwe, uitgebreide late journaal om 22.30 uur op het wisselnet, zal in tegenstelling tot het huidige bulletin van 21.37 uur - voor 80 procent uit nieuw of opgefrist nieuws be staan en voor 20 procent (3 mi nuten) uit een compact nieuwsoverzicht: een samen vatting van eerder uitgezon den onderwerpen. Het late bulletin van 5 minuten op het vaste net zal het laatste nieuws van de avond bevatten, alsme de een kort overzicht. Feitelijk betekent de wijziging van het journaalschema onge veer 15 minuten meer nieuws per dag: 3 minuten om 19.00 uur en 12 minuten om 22.30 uur. De journaalwijziging heeft ook gevolgen voor de STER-recla- mes. Rond het journaal van 19.00 uur wordt het STER-blok her ingevoerd. Ook rond het jour naal van 22.30 uur komen re clameboodschappen. De ver plaatsing van de STER zal een meer-opbrengst opleveren van acht miljoen gulden. Deze meer-opbrengst ontstaat, door dat de STER op een voor de adverteerders interessantere (daardoor duurdere) tijd te recht komt. De wijziging en uitbreiding van de journaals betekenen een uitbreiding van werkgelegenheid. Er zullen zeven arbeidsplaatsen bijko men. De kosten van de hele operatie worden geraamd op ruim 1,6 miljoen gulden. Ook wordt overwogen binnen kort STER-reclame op zondag ui te zenden. Protest van filmers tegen bezuiniging AMSTERDAM Een „verenigd Nederlands filmfront" heeft zijn verbijstering en afkeuring uitgesproken over extra bezuinigingen van een miljoen gulden binnen de sector film door het ministerie van CRM. Het front, waarin vertegen woordigers zitten van de audio-visuele beroepsvereniging NBF, het genootschap van Nederlandse speelfilmmakers en de Nederlandse Bioscoopbond, heeft in een brief aan de vaste commissie van CRM in de Tweede Kamer gevraagd om tegen die extra besnoeiing te pleiten. Volgens het filmfront betekent de extra bezuiniging, dat er een miljoen gulden extra weg gaat op een cultuurgoed, dat relatief toch al het minst bedeeld wordt met overheidssteun. „Een bioscoopstoel kost aan subsidie drie cent, vergelijk dat een met de andere kunsten", aldus het filmfront. De bezuiniging zal volgens het front voor de gelft de vrije CRN-produkties treffen en voor de andere helft het produk- tiefonds. TENTOONSTELLING BIJ HKK DEN HAAG Wie het over inspiratie heeft als het om kunst gaat, bedoelt daarmee te zeggen: inge ving of begeesting, een in nerlijke gewaarwording zoiets als: Dit moet ik doen, zó heb ik het eigen lijk al gezien en zó moet het worden. Een Vlaamse kunstenaar zei: „Het staat al op mijn ogen geschil derd eer ik het palet op neem". En zo hebben we het ook altijd gedacht, zonder inspiratie wordt het maakwerk waaraan eert ziel ontbreekt. Nu treffen we in de laatste tijd v$el van dat genre aan, waarin het veel meer aankomt op de samenstelling, het samenvoe gen van afzonderlijke delen, dan dat er een bewogenheid, een begeesting voor 'n ideaal uitspreekt. Toch is het hier op passen, want het is niet onmo gelijk dat de eerste aanzet, het plan voor de schematische-pa- troonkunst die wij op het oog hebben, toch wel iets te maken kon hebben met die ingeving. Uitgangspunt van enkele in drukken opgedaan in de Haag se Kunstkring waar Renate Liske, Godfried Lonis en Ur sula Pless t.m. de 19de van deze maand uitkomen. Vooral bij Pless en Lonis zien we weer die repeterende bewegin- Erzsébet Szentmiklóssy: Winteravondrood gen van een motief dat, in se ries geplaatst, gebonden is aan een strak patroon dat zijn sy steem niet te buiten kan gaan of het ritme ligt eruit. Ursula Pless doet het met acryl-schil- deringen en zeefdrukken, Lo nis met multiples en objecten waarin spiegels afwisselend met wit-ivoor-perspex de in druk wekken dat dit alles be rust op een respectabel reken werk: het uittellen van hoog ten, breedten en lengten; er moeten linialen aan te pas ko- men, centimeters en millime ters spelen een belangrijke rol, want anders loopt er iets scheef. Cerebraal dus in hoge mate en inderdaad een „maak werk" dat 'n grote handvaar digheid vereist, zeker voor het werk van Lonis, maar niet minder voor dat van de schil ders en grafica, want haar acrylen mogen ons dan doen terugdenken aan de Fröbelma- tjes van zo heel lang geleden.... feit is dat ze enorm accuraat uitgevoerd zijn (zelfs met ins nijdingen). Maar toch, al zit de inspiratie dan verborgen in het onwrikbare systeemwerk, de eindresultaten tellen, en dan zeggen wij: ze zijn het nauwkeurig bekijken meer dan waard, want er gaat tóch iets van uit. Een heel simpele logica: Er moet dus iets in zit ten waardoor Kunst mogelijk wordt. Bij Renate Liske is het iets makkelijker, haar metaal objecten, de namen geven dit Godfries Lonis: Object met kubussen VARA gebruikt teveel zendtijd HILVERSUM De VARA heeft van 1 januari af tot nu toe 11 procent meer televisiezendtijd gebruikt dan waarop deze om roepvereniging recht had. Volgens het NOS-bestuur overschrijdt de VARA bij voortduring de sluitingstijd van de televisiezender door programma's te laten uitlopen en zich niet te houden aan uitzendschema's. Mede dit vormde aanleiding om vorige week de aangekondigde film „De bus" niet uit te zenden. ook aan, zijn impressies van het bestaande, van de zee en het land o.a. indrukken die vorm kregen op een bijna ru dimentaire manier. Het harde maar mildgekleurde metaal buigt zich, loopt weer omhoog, draait om z'n as, legt zich weer neer en maakt al golvend de suggestie dat deze beweging altijd zal blijven duren. Water overspoelt het droge, bergtop pen verheffen zich scherp naar ongekende hoogten en dubbele lijnen omvatten een leegte die er vroeger niet was. Wonderlijk hoe het harde staal de kringloop der getijden, het geweldige aardeleven, kan re presenteren. Hongaars Erzebet Szentmiklóssy, een Hongaarse schilderes en dich teres maakt haar Nederlands debuut in de Galerij Phoenix - Anna, Paulownastraat 73, tot en met 24 juni. Zij laat hoofd zakelijk landschappen zien die net als haar gedichten (die hier in een bibliofiele uitgave te verkrijgen zijn) een homma ge zijn aan de poesta, haar ge boortegrond. Mevrouw Szent miklóssy is een vurig expres sionisme die de grote gebaren van de natuur en haar impres sies op de lyrische ziel van haar volk weergeeft met de onstuimigheid van een Zardas: felle streken, diepdoordrin gende uitwaaierende kleuren. Nog eens over die inspiratie en het eigenlijke wezen van het werk: Bij deze schilderijen be hoeft men zich niets af te vra gen, de begeesting springt er uit. En technisch bekeken vol doet haar peintuur aan de ge wone gangbare eisen. Zij expo seert bij de schilderijen ook een aantal tekeningen die la ten zien dat deze kunstenares een scherp oog en een vlotten de schetshand heeft. JAN VERHEYEN Verhalen van Hans Plomp en Laurie Langenbaeh over vrouwen Het eerste verhaal in het nieu we boek van Hans Plomp is een nieuwe versie van het scheppingsverhaal. Een scien ce fiction-parodie lijkt het wel, waarin ruimtereizigers een nog onbekende planeet aan doen, daar de wezens Adam en Eva, later ook de vrouw Lilith ontdekken. De planeet is rijk aan diamanten, uranium en dat soort zaken, de ruimterei zigers onderwerpen de „pri maten" dus aan hun gezag. Dat wil zeggen dat ze Adam en Eva verstoten, wegjagen uit hun woongebied, het paradijs. Adam is door drugs voorge programmeerd tot een leven zonder eigen' initiatief. Een niet zo origineel gegeven, waarmee een auteur toch wat zou moeten kunnen onderne men. Hans Plomp heeft ken nelijk heel wat minder preten ties: het verhaal is niet meer dan wat in de korte inhoud hierboven staat. De personen zijn niet meer dan schimmen, die handelen volgens patro nen, die cliché's zijn naar het model van science fiction-lite- ratuur. De intentie van het verhaal reikt niet verder dan de beperking die de opzet er van heeft. Het nieuwe boekje van Hans Plomp heeft „Gedroomde rei zen met vrouwen" en die titel dekt de inhoud nauwelijks of niet. De andere verhalen - er staan er vier in doen niet onder voor het bovenvermelde openingsverhaal ze zijn even clichématig, even be perkt, even onwerkelijk. Er is een verhaal over herin neringen aan eerste of vroege sexuele ervaringen en de toe standen met een bedvriendin- netje van de hoofdpersoon, die niet uitstijgen boven het genre „onverwerkt jeugdleed". Een ander verhaal beschrijft een moeilijke relatie tussen een al coholicus en zijn vriendin, genre „morbide fantasie"; het laatste verhaal is in het genre „India en drugs als ideaal", De uitgever kondigt het boekje aan met een volzin als deze: „Het thema van deze verha lenbundel is het onstaan en liefst de ondergang van het patriarchaat". Daarvan wordt in ieder geval niet veel waar gemaakt. De verhalen die Laurie Lan genbaeh onder de titel „Geval len Vrouwen" heeft gebun deld, zijn veel minder preten tieus. Hoofdpersonen zijn meisjes en vrouwen aan de rand van de maatschappij: een beetje aan de drugs of erg aan de alcohol, met als beroep iets vaags in nachtclubs, aan het theater of in de kunst, door gaans met mislukkende rela ties met mannen. Het is alle maal dicht bij huis, als een verslag van voorvallen in de kenniskring van dé schrijfster, die vaak als de „ik" van het verhaal een bijrol schijnt te spelen. Maar ook dit graaft allemaal niet diep en blijft in het nogal clichématige hangen. Het gaat niet goed mét de vrouwen waar Laurie Langenbaeh het over heeft, omdat het leven zo moeilijk is en omdat iedereen voor zichzelf leeft en geen re kening houdt met anderen. Verder gaat de filosofie niet. Met feminisme heeft het wei nig te maken, waarmee eigen lijk wel? De randverschijnse len die Laurie Langenbaeh in deze verhalen beschrijft her bergen nergens een diepere tragiek of menselijkheid dan die van de gemengde berich ten: er is iets ergs gebeurd, maar de mensen om wie het gaat, worden niet zichtbaar, zodat de verschrikkelijke ge beurtenis weer onmiddellijk uit je gedachten verdwijnt. JAN VERSTAPPEN Hans Plomp: „Gedroomde reizen met vrouwen". Uitga ve In de Knipscheer. Prijs 19,50. Laurie Langenbaeh: „Geval len vrouwen". Uitgave Bert Bakker. Prijs 17,50. LEIDEN De Streekmuziek school Leiden sloot, de traditie getrouw, gisteren het seizoen af met een concert in de Stads gehoorzaal. Bij deze gelegen heid presenteerden leerlingen van verschillende kunnen zich, waardoor een representa tief beeld onstond van vyat in de diverse stadia van het mu zikale leerproces aan vorming tot stand wordt gebracht. De waarnemend directeur, Piet Kunst, gaf ter inleiding een kort overzicht van de ge beurtenissen in het afgelopen seizoen, waarbij met name de internationale contacten, die gelegd zijn met Cambridge en Duitsland werden gememo reerd. Het muzikale gedeelte werd begonnen met wat tevens de basis van het lesprogramma op de school is: de zogenaamde Orff-klas, waarin met slagin strumenten en andere vormen van expressie, in dit geval dans, de basis voor de ontwik keling wordt gelegd. Daarna passeerden een scala van composities de revue, waaraan in een welgek variatie de meest uiteenlo i de instrumenten aan bod I men. Na muziek voor luiten volgde een cantate Handel, voor sopraan, fluit, gamba en clavecin Een optreden met gitaa harp, op welk instrument merkelijk zeker en muzi gespeeld werd, werd gev door een bijdrage van de zangklasse: een collage uit zarts Zauberflöte. hoboklas werd goedgem door de pittige uitvoerinj het feit dat voor kortdun stukken was gekozen. Het neusje van de zalm het laatst bewaard: een pianoduo, het blazersensei onder leiding van Hans S en Corien de Jong, die ee technisch en muzikaal opz indrukwekkend rijpe uit ring gaf van de Sonatine Ravel. Als „klapstuk van avond" mocht zij terecht d der solisten sluiten. e DIRK VOOI ;t n: 12, 17, 18 en 19 juni e Kylians groots opgezette ballet „The End of Time", dat een miljoen gulden moet kosten en de oorspronkelijke bevolking van Australië tot onderwerp heeft, is afgelast. Het zal over een jaar door het Ned. Dans theater worden uitgevoerd. In plaats daarvan schonk de zo succesvolle artistieke leider van dit ensemble, waarin vrij wel alleen de naam nog Ne derlands is, ons twee wereld premières: "Lieder eines fah- renden Gesellen" op Mahlers hoogromantische muziek. Het zijn vijf zeer lichtvoetige duet ten geworden, vol prille plasti sche vreugde, maar toch ook in elk duet versluierde angst, want het gaat om elkaar verla ten, vaarwel zeggen. Die angst wordt langzaam maar zeker meer zichtbaar. Visueel prach tig aansluitend bij de donkere zang van Elise Galama, die hiermede bij het Ned. Dans theater uitstekend debuteerde. In Kylians tweede wereldpre mière „Svadebka", Russisch voor „bruiloft", op Strawin- sky's aftelrijmpje - zongen met haar samen de sopraan Grethe de Vink, Justin Lavender, te nor, Lieu we Visser, bas en het Omroepkoor. Deze vormden met het roeporkest o.l.v. David Pol lijn de muzikale achtergn voor een viertal bruiloftsrij len, die elk nog vier piano's klanksteun krijgen. Tien seressen en tien dansers, binnen bruid en bruidei centraal staan, leveren ruim half uur uitzondei fraai - en uitzonderlijk snj danswerk, waarin de ritmis roes optimale teldiscipline volwaardige mimische ei vergt. Vocaal bleven de ten wat aan de buiten] maar wat wil men? De kerktoonsoorten, waarin zong, laten nu eenmaal w ruimte voor individuele voelens. In de rol van de der nam Gerard Lemaitte 22 dansjaren afscheid „zijn" ensemble. Vooraf ans hooglied op de Silezis folklore, zijn levensblije fonietta" op muziek van J; eek. FRANK DELI LEIDERDORP Op het ten nistoernooi van De Munnik heeft Roomburg speler Joost van Leeuwen voor een tweetal verrassingen gezorgd hij scha kelde eerst de als vijfde geno teerde Robert Jan van der Feen uit en zette een dag later ook de als vierde geplaatste Bob van Overbeeke aan de kant. Ook Hans Tönjann zorg de voor sensatie door de als' eerste geplaatste Herman van der Capellen te elimineren. Tönjann, die in de achtste fi nale nog grote problemen ken de, had slechts twee sets nodig om de halve eindstrijd te be reiken. De andere halve fina listen zijn nog niet bekend. Ronald Groen, tweede ge- plaatst, had de nodige proble men met de Alphenaar West- rate, terwijl Jos Koemans niet in moeilijkheden kwam tegen Stefan Faas. Bij de dames behoefde Jacque line van Wijk zich niet echt in te spannen tegen Margot van Overloop: 6-1, 6-1. Hennie Fehling had dit jaar op de snelle winterbanen al eens verloren van Ellen de Groot, maar op het trage gravel ver liep het deze keer andersom: 6-1, 6-3. Ellen Gerrese k\ in de kwartfinale via overwinning op Petra Veli In C is pas één halve fin bekend. De Sassenhei 0! Humphrey Stuyver kwa ceerde zich als eerste bij laatste vier. Bij de dames loopt het toernooi vrijwel gens plaatsing. Alleen Patr Lafay zorgde voor een sur se door de als vierde genot de Brigit van der Marei doorgang te versperren. SySasP WATERSCHAP NOORDWOUDE ZOMERSCHOUW Dijkgraaf en heemraden van het WATER SCHAP NOORDWOUDE brengen ter ken nis van belanghebbenden, dat volgens de nog van kracht zijnde keuren der opgehe ven polders de zomerschouw zal worden gedreven als volgt: POLDER DE N00RDPLAS op maandag 5 juli 1982 over het gewoon onderhoud van bermslo- ten en doorlaatsloten, die alsdan gezuiverd moeten zijn van kroos en ander slootvuil, zodat een onbelemmerde doorstroming van water kan plaatsvinden. V00R0FSCHE POLDER op maandag 5 juli 1982 over alle polderwerken. POLDER GROENENDIJK op maandag 2 augustus 1982 over alle hoofdwatergangen. AMBACHTSPOLDER op maandag 5 juli 1982 over alle polderwerken. Hazerswoude, juni 1982 Dijkgraaf en heemraden voornoemd, W. P. Lievaart, dijkgraaf L. Braber secretaris WATERSCHAP NOORDWOUDE Dijkgraaf en heemraden van het Waterschap Noord- woude maken bekend, dat van 16 juni 1982 tot en met 29 juni 1982 van 09.00 uur tot 16.00 uur voor een ieder de volgende stukken ter inzage liggen ten kan tore van het Waterschap, Raadhuisplein 1, Hazers- woude-Dorp: a. begrotingswijziging no. 6, dienstjaar 1982, gewone dienst; b. begrotingswijziging no. 7, dienstjaar 1982, kapitaaldienst; c. begrotingswijziging no. 8, dienstjaar 1982, kapitaaldienst; ad a: betreft diverse posten, welke in de loop van het jaar enige aanpassing behoeven; ad b: aanvullend krediet 10.000.- ten behoeve van de aankoop van een trekker; ad c: administratieve overboeking kredieten verband houdende met kadeverbeteringen. Tevens wordt bekend gemaakt, dat een OPENBARE VERENIGDE VERGADERING zal worden gehouden op dinsdagavond 29 juni 1982 om 20.00 uur in het Michelshuis, Dorpsstraat 252, Ha- zerswoude-Dorp. Op de agenda is o.a. het volgende vermeld: pensioenregeling Dijkgraaf; vaststelling van de hierboven genoemde begro tingswijzigingen. Hazerswoude, 10 juni 1982 Dijkgraaf en heemraden voornoemd, De dijkgraaf, W. P. Lievaart De secretaris, L. Braber N.D. Na afloop van de vergadering wordt aan bezoekers, die dit wensen, gelegenheid gegeven het woord te voeren over onderwerpen, die op de agenda voorko men. Gedurende het half uur, dat van dit spreekrecht gebruik gemaakt wordt, vindt geen discussie plaats tussen de sprekers en de leden van de Verenigde Ver gadering rechtstreeks. Onderwijsinstituut MEAB B.V. LEIDSE COURANT bromfietsen en rijwielen tie van alle merken fietsei Intjes: Driewielers, stepper Tweewieler-speciaalzaak Frans Luyten Achterweg 22, Katwijk a.d. Rijn. Tel. 01718-71703. Huisman B.V. Voor Honda MT 5, MB 5, Cami- Yamaha alle types Puch-, Maxi, Vespa bromfietsen Huisman B.V. 200,- korting op alle Yamaha brom fietsen model 1982, geldt tot 30 Juni. Rijwiel Cash and Carry Du- soswa b.v. Turfmarkt 2, Lelden. Tel. 071-124409. Al 45 jaar vertrouwd adres voor de aankoop van een fiets, brom fiets en onderdelen. Ook kunt u uw fiets of bromfiets Inruilen. Van Marwijk Zijlsingel 65, Leiden. Sportieve grote flets Sparta LM juist voor kleine mensen. Van der Geest tweewielers, Pieters kerkgracht 4-6, Leiden. Tel. 121775 (achter Trianon Theater). I LESSEN EN CLUBS Model motor opleiding mt examengarantie. Informeer bij ANWB autorijschool Han Lacourt Autorijopleiding A. A. M. Hoeks voor schakelen en automaat. Servlce+kwalltelt=resultaat. Bel nul Ook voor na uw vakan tie, tel. 122194. Gespecialiseerd volwassenenonderwijs voor: steno, talen, boek houden, MBA, SPD, A.A., A. Marketing, alg. ontwikkeling, mid denstand en andere vestigingsdiploma's. Herengracht 4, Leiden. Tel. 071-130660. Studiewijzer gratis verkrijgbaar. Onderwijsinstituut MEAB B.V. voor: middenstand, vak en/of management, cursussen Ijzerwaren en sportartikelen, beroepsgoederenvervoer. Herengracht 4, Lei den. Tel. 071-130660. Vraag vrijblijvend inlichtingen. B~woÖnruimte te huur aangeb. Te huur aangeboden in centrum van Lelden: ruimte geschikt voor winkel, horecabedrijf, magazijn, kleuterschool enz. Voorzien van betegel de vloer, c.v., 2 toiletten, afm. ca. 10x10 m. Huur 1650.- per maand. Br. bur. v.d. bl. onder nr. 8382. Kamers zolderkamer aang. met c.v., per 1 juli uitslui tend voor rustige student 450,- incl. gas electr. Lij sterstraat 29, Leiden, tel 170755. Binnenkort komt in onze woongroep (5 pers.) In Leidschendam een plaats vrij. Huur tussen 200 en 750,-. Heb je belangstelling? Brieven o.nr. 8381 bur. v.d. bl. Wij geven een leuk Inruilprijsje voor UW OUDE FIETS bij aan koop van een nieuwe Batavus - Gazelle - Sparta - Peugeot fiet sen. Tweewielerspecialist Pola- nen, Haarlemmerstraat 201, 5 Meiplein 128. In ons erkend prettig bejaar denpension hebben wij mooie KAMERS met volledig pension en verzorging. Voor een af spraak kunt u bellen 070- 548930 of 070-936245 of br. bur. bl. SP 53838. divers pers. gevraagd Gevraagd vanaf plm. 22 juni Gebr. van Alphen, Leidsevaart 67, 02521-13618-15791 Noordwijkerhout. kapster met ervaring bent, als je bereid bent onze trainingsavonden te volgen, i een goed salaris wilt verdienen, bel dan, 01713-2398, Kapf Ed v. Berkel, Noordemde 27. Roelofarendsveen. 1e KAPSTER gevraagd full-time, liefst met er varing. Dameskapsalon „Ina", tel. 01718-20881. Reacties op donderdag vrijdagavond 18.00-22.00 uur. I WOONSCHEPEN woonark goed onderh. Betonnen casco. 15x3.4 mtr. Ind.: hal, grote woonk., sl.kamer, keuken, dou- en bijkeuken. Vaste lig plaats Noordwijkerhout. T.e.a.b. 02523-5189. Wilt u snel een fijn beroep| ker werk? Heeft u studiei bent u een doorzetter? Hel rijbewijs BE. Mavo- of LTS/| ploma? Denk dan heel goe over een dag- ot zaterdagc ding. Bij het Nationale 0 dingsinstituut voor Rijms 4 teurs èn Rijinstructr Kaderschoolcursisten ku straks zo aan de slag of t> nen zelf een rijschool gratis studiegids voor toekomst bij Kaderschooli doet u ook het officiële p1 men). Bel ook 's avonfl 04998-99425. Wat nu? Eerst huiswerk? Of eerst de krant?

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4