halve dag geen radio en televisie (Bowta/nt Dinsdag Vrijwillig verzekerden moeten meer gaan betalen Israël, wil bestand in Libanon Paus in Argentinië aangekomen na elf maanden terecht Noordwijks meisje ,MEER DAN 10.000 DODEN BIJ STRIJD" Vrijdag 11 juni 1982,72e jaargang no.22291 TI/TIPS Speelfilm „Liefde en glamour" op Ned. I om 20.05 uur. Op Ned. II om 20.27 uur „Te land, ter zee en in de lucht" met Josée en The Strawberry, om 21.20 uur TROS Aktua over Israël, Argentinië en een vooruitblik WK-voet bal door Johan Cruijff en om 21.55 uur laatste aflevering „De lijdens weg van dr. Mudd". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur om streeks 12 graden, middagtem- peratuur omstreeks 18 graden. Matige wind. Zon op: 5.20, onder: 22.00. Schev. hoog water: 7.10 en 19.47, laag water: 3.05 en 15.11 uur. HILVERSUM Vol gende week dinsdag valt er van twaalf uur s middags tót midder- r nacht geen radio te luisteren of televisie te zien. Het omroepperso- neel staakt dan. De zesduizend omroepme dewerkers willen daarmee nieuwe cao onderhandelingen af dwingen. De tv-kijkers hebben gisteravond al In verband met een werkonderbreking door de bij de vakbonden aangestoten medewerkers, zullen wij het programma tot 2' ken. In plaats van Aad van den Heuvel en een politieserie moesten de tv-kijkers het gisteravond een half uur lang met deze mededeling doen. een voorproefje gehad, toen er van half negen tot één over negen niets op het scherm te zien was, behalve de stakingsmededeling. Anders dan bij de vorige staking zullen er wel nieuwsuitzendingen zien en te beluisteren zijn. Daar worden één tv-ka- naal en één radiozender voor vrijgehouden. Het ANP wil echter alle vier zenders voor het nieuws gebruikt zien. Door de tv- staking zullen de aanhan gers van Dallas nóg een week moeten wachten op de tragische lotgevallen van de oliefamilie. En de voetballiefhebbers zullen voor zover mogelijk voor de wereldkampioen scheppen moeten uitwij ken naar buitenlandse net ten. Autorijles gaat 44 gulden kosten DEN HAAG Autorijlessen mogen vanaf nu maximaal 44 gulden per uur kosten. Theo rielessen mogen 4,20 per uur gaan kosten en bemiddeling bij het aanvragen van een rij examen 13,75. Bij het afleg gen van een rij-examen mag de autorijschoolhouder voor het ter beschikking stellen van een auto niet méér in rekening brengen dan anderhalf maal de prijs van een uur rijles plus vijf gulden voor bijkomende kosten. KLOKKENSPEL ALS TE VROEGE WEKKER DEN HAAG De Raad van State zal dinsdag uitspraak doen over de al-dan-niet toelaatbaar heid van het „lawaai" van een carillon. Volgens buurtbewoners speelt het carillon van het ge meentehuis van Hengelo hen al vroeg uit bed, een verwijt dat het Overijsselse provinciebe stuur kan onderschrijven. Maar B en W van Hengelo hadden nogal moeite gehad met de voorwaarden die de provincie bij de installatie van het carillon had gesteld en daarom schor sing van de hinderwetvergunning gevraagd. De klokken beieren elk kwartier maximaal een mi nuut, en wel van acht uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Ombouw van het carillon naar andere uren kost volgens de gemeente ƒ3000,-. De uitspraak kan gevolgen hebben voor tal van kerken en andere gebouwen met een klokken spel. Melk niet gezellig WAGENINGEN Melk schiet te kort als gezellige en verfrissende drank tussendoor. De presentatie van melk als gezellige drank zal waarschijnlijk bovendien ten koste kunnen gaan van het gezonde imago van melk. Het lijkt daarom beter om alleen dranken op basis van melk, zoals drinkyoghurt en karnedrank, het gezellige imago te geven. Veel huisvrouwen vinden melk wel gezond, maar denken dat deze drank tien procent of meer vet bevat. In werkelijkheid bedraagt het vetpercentage in melk nog geen vier procent. Dit stelt drs. J. Termorshuizen in zijn proefschrift „Consumentengedrag met betrekking tot melk". Fiets met aanhangwagen mag op fietspad DEN HAAG Fietsen met aanhangwagens mo gen voortaan op fietspa den. De totale breedte van de kar inclusief bagage mag echter niet groter zijn dan 75 centimeter. Dit heeft de minister van ver keer en waterstaat aan de ANWB meegedeeld. De bond heeft vorig jaar dit voorstel aan de minister gedaan omdat steeds meer mensen fietsaanhangwa- gens gebruiken, vooral in het vakantieseizoen. „Nieuwe" gevangen maar nog niet te koop KATWIJK De eerste Hollandse nieuwe haring is gevangen, maar nog niet te koop. Een partij van achthonderd kisten veertig kilo (zo'n 250.000 maatjes) is woensdag in het Deense Skagen door vissers aangevoerd en door Nederlandse handelaren gekocht. Die wilden daarmee voorkomen dat de Nieu we door de Denen op de Neder landse markt wordt gebracht vóór Vlaggetjesdag (volgende week vrij dag). Volgens kenners is de haring van uitstekende kwaliteit. Wereldrecordpoging langste schooldag SASSENHEIM De 28 leerlingen van de tweede klas van het Sassen- heimse Rijnlands Lyceum gaan probe ren een wereldrecord te vestigen: zij willen 's werelds langste schooldag maken. De recordpoging begint maan dag 21 juni om half negen 's morgens. Met medewerking van de rector, do centen en conciërge willen de scholie ren kijken hoe lang zij, zonder in slaap te vallen, de lessen kunnen vol gen. Wel zullen tussendoor de norma le pauzes worden gehouden. Verder zal de school zorgen voor de inwendi ge mens met drinken en eten. De be doeling van deze (hersen)krachtsin- spanning is natuurlijk een vermelding in het Guiness Book of Records. Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) Z0,56 per mm. Kleintjes Z0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57.35; jaarZ217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Uit het Dieren- Wassenaar zijn deze week Oehoe-uilen gestolen. Door slot van de volière door te za- verschafte men zich toegang, het vangen van de 75 cm uilen een vrij gevaarlijke be is, gaat men ervan uit dat inbrekers goed op de hoogte De Oehoes zorgden in het voor veel nakomelingen een groot aantal in na- werden uitgezet, dierenpark betreurt het verlies zeerste en looft 1000 gulden uit die inlichtingen over kan geven. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME. BUENOS AIRES Paus Johannes Paulus II is vanmiddag in Buenos Aires aangekomen voor een bezoek van twee dagen aan Argenti nië dat een tegenwicht moet vormen voor zijn bezoek aan Engeland begin deze maand. Volgens het Vaticaan gaat het om een louter pastoraal bezoek en is het niet de bedoeling dat de paus bemiddelt. Toch zal het de paus nog veel moeilij ker vallen dan in Engeland het geval was het politieke element uit zijn reis te weren. De paus zal onder meer een ontmoeting hebben met de au toritaire Argentijnse president Galtieri en hij kan zich in zijn ontmoeting met hem niet be perken tot beleefdheden. Het tegendeel is waarschijnlijker. Temeer omdat de paus eerder deze week president Reagan nog op bezoek heeft gehad die zeker niet de gelegenheid voorbij heeft laten gaan de paus een boodschap voor Gal tieri mee te geven. Aan de politiek valt voor de paus trouwens niet te ontko men, want hij treft in Argenti nië een failliete boedel aan zo als hij er zelden een op zijn wereldreizen heeft aangetrof fen. Economisch en militair is het land vernederd en de uni formen die het land regeren zijn nu de slag om de Falkland Eilanden op een nederlaag uit draait niet meer bij machte het nationalisme van de massa's het broodnodige voedsel te ge ven. De paus is in deze situatie een uitkomst, zo hopen de ge neraals. Hogere BTW als solidariteits- heffing? DEN HAAG Er bestaat een goede kans dat de solidariteits- heffing, de tijdelijke belasting verhoging die op 1 juli moet ingaan, al in het najaar zal worden omgevormd tot een verhoging van de BTW. Zowel binnen de regeringspartijen, CDA en D'66, als op het minis terie van Financiën wordt hiermee ernstig rekening ge houden. De solidariteitsheffing diende aanvankelijk om het banenplan van ex-minister. Den Uyl te helpen betalen, maar zal nu worden aange wend ter vermindering van het financieringstekort. Van meet af aan was het de bedoe ling dat de heffing, die ruim 600 miljoen gulden moet op brengen, een tijdelijk karakter zou dragen, vooruitlopend op een investeringsloon. Nu de heffing gaat dienen tot verla ging van het overheidstekort, zou door de tijdelijkheid van de heffing in 1983 weer een gat ontstaan. Een BTW-verho- ging kan dit voorkomen. DEN HAAG De premies voor vrijwillige zie kenfondsverzekeringen worden 1 juli met een be drag tot 12 gulden per maand verhoogd. Deze tus sentijdse verhoging is noodzakelijk nu een aantal bezuinigingsvoorstellen voor terugdringing van de ziektekosten, zoals de eigen bijdrage voor genees middelen, door de Kamer zijn afgewezen. De Ver eniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) maakte vorig jaar op de normaal gesproken kos tendekkende vrijwillige verzekeringen 70 miljoen gulden verlies. Dit heeft VNZ-woordvoerder C. de Groot gisteren desge vraagd bevestigd. De VNZ ligt nog met het ministerie van volksgezondheid in de clinch over de verhoging van de premie. De VNZ heeft voorgesteld de premie 12 gulden op te schroeven tot 176,10, het ministerie onderzoekt of een geringere verhoging van 5,40 per maand mogelijk is. Nederland telt ruim anderhalf miljoen vrijwillig verzeker den, voornamelijk kleine zelfstandigen, weduwen, bejaar- en werklozen. Hun inkomen bedraagt niet meer dan bruto 43.450 gulden. De premie werd tot dusverre jaarlijks, Per 1 januari, bijgesteld. NOORDWIJK De 17-jarige Jolanda van der Berg is terecht. Het meisje, dat sinds elf maanden spoorloos was verdwenen, is teruggevonden in Frankrijk. Door een afschrift van haar giro rekening, de eerste in die elf maanden, konden haar ouders ach ter haar verblijfplaats komen. Met een rechercheur van de Noordwijkse politie hebben zij haar in Frankrijk bezocht. Jolanda, die volgende maand 18 jaar wordt, verkeert zowel geestelijk als lichamelijk in een goede conditie. Voorlopig blijft zij in Frankrijk. Illlllllllllllllllllllllllilllll Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 1^.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Noordwijk NOORDWIJK Een 21-jari- ge meisje uit het West-Duitse Wüpertal is vanmorgen bij een ongeval om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde op de kruising Langevelderslag- /Cappelenboslaan/Vogelhuis- dreef. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ADVERTENTIE VONDELLAAN 45 2332 AA LEIDEN TEL.-.071-769303 Officiële dealer voor Mercedes-Bcnz personen- en bedrijfswagens. De Duitse bevond zich in een auto die bestuurd werd door haar 21-jarige verloofde. Het tweetal wilde de kruising oversteken, maar verleende daarbij geen voorrang aan een 24-jarige automobilist uit Noordwijk, waardoor een bot sing ontstond. De auto van het Duitse tweetal belandde als ge volg daarvan in de sloot. De inzittenden werden overge bracht naar het Leidse Acade misch Ziekenhuis. Het meisje overleed onderweg. Duitse overleden bij ongeval in Pagina 13: Israël en Syrië in hevig gevecht om Bekaa-val- lei. De Israëlische invasiemacht trekt door de straten van het kuststadje Sidon ten zuiden van Beiroet, dat de Israëli's grotendeels onder controle zouden hebben, hoewel de Palestijnen nog verzet bieden. rond Beiroet, terwijl grond troepen hun omsingeling ten westen van de Libanese hoofdstad nauwer aanhaalden. Bij de strijd in Libanon zijn tot op heden meer dan 10.000 bur gers om het leven gekomen, zo heeft de Palestijnse afdeling van het Rode Kruis bekend gemaakt. Volgens een verkla ring van de PLO in Londen is het grootste deel van de doden gevallen bij „wilde beschietin gen en bombardementen op steden en dorpen". Aan Israë lische zijde zijn gisteren 23 mi litairen gesneuveld en raakten er 116 gewond. Daarmee leden de Israëli's de grootste verlie zen op een dag, sinds de inva sie afgelopen zondag begon. Tot de omgekomen Israëlische militairen behoort generaal Adam. Israël heeft nu in totaal 68 man verloren, 424 zijn ge wond en 5 zijn vermist, aldus het Israëlische opperbevel vanmorgen. Regeringsfunctionarissen in Washington verklaarden, dat de VS geen strafmaatregelen zullen nemen tegen Israël. De Amerikanen werken aan een oplossing voor de Libanese cri sis, waarbij zowel de Israëli sche als de Syrische troepen en de Palestijnse Bevrijdings organisatie het land uitmoeten. Dit heeft de Amerikaanse ge neraal David Jones, de voor zitter van de gezamenlijke chefs van staven van de Ame rikaanse krijgsmacht in Was hington. BEIROET/TEL AVIV- WASHINGTON De Israëlische regering heeft vanmorgen besloten tot een staakt-het-vuren, zo heeft een woordvoerder van het israëlische kabi net bekend gemaakt. Dit bestand zou vanmiddag om twaalf uur ingaan. De Amerikaanse president Reagan riep gisteren tot zo'n staakt-het-vuren op, nadat van Russische zijde, hierop ten sterkste was aangedrongen. Dit bete kent dat de Israëlische troepen in Libanon alleen zullen schieten als er op hen wordt geschoten. Vanmorgen voerde de Israëli sche luchtmacht weer op grote schaal bombardementen uit op Syrische en Palestijnse doelen Een Israëlische soldaat deelt in noordelijk Israël voedsel uit aan Palestijnen die krijgsgevangen werden gemaakt tijdens de Israëlische opmars.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1