£eidóe 6omo/nt Zwaar gif in grond Wassenaar Israëli's omsingelen Beiroet Zwarte dag voor Britse marine Kamermeerderheid: uitkeringen moeten lonen blijven volgen Mooi weer loopt af UB Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Donderdag 10 juni 1982, 72e jaargang no. 22290 Begin van nieuwe Britse poli tieserie „Maggie Forbes" op Ned. I om 20.05 uur. Om 22.10 uur amateurmuziek. Op Ned. II om 18.59 uur serie „Popi" en om 20.27 uur Aad v.d. Heuvel in Eindhoven voor een regiogesprek. Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur 9 gra den. middagtemperatuur om streeks 20 graden. Zon op: 05.21, onder: 21.59. Schev. hoog water: 6.30 en 19.06, laag water: 2.30 en 14.38 WASSENAAR De grond naast het in aan bouw zijnde nieuwe ge meentekantoor van Was senaar is ernstig vervuild met chemische stoffen. Dit blijkt uit grondmon sters die de gemeente heeft laten nemen op het terrein van de oude gasfa briek. De bodem daar be vat onder meer cyaniden. De tot nu toe afgegraven grond, waarin deze kan kerverwekkende stoffen zijn ontdekt, is in plastic verpakt en voorlopig op het gemeenteterrein opge slagen. Of de bouw van het nieuwe gemeentekan toor moet worden stilge legd, is nog niet bekend, schakeld Wassenaar heeft inmid dels voor de verdere af handeling van de vervui lingszaak de provincie en het particuliere onder zoeksbureau Fugro inge- Drie maanden geleden schreef deze krant dat de plaats van de voormalige gasfabriek niet door de gemeente als „ver vuild" aan de provincie was opgegeven, zoals verplicht is gesteld. Een woordvoerder van de gemeente zei toen dat de bodem alsnog zou worden onderzocht. De steenkoolvergassingsfa- briek werd eind vorige eeuw in gebruik genomen. In 1926 is de fabriek afgebroken. Bij de vergassing van het steenkool kwamen teer en amoniak vrij. Tot nu toe bleken alle in Ne derland afgegraven voormali ge gasfabrieksterreinen sterk verontreinigd door kankerver wekkende stoffen als tolueen en benzeen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Iedere avond: pizza's, wijnen, gezelligheid en MUNDIAL 82 bij PIZZERIA PINOCCHIO Iedere avond voetbal op kleurentelevisie Vanaf 13 juni t/m 11 juli 1982. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Handha ving van de zogenaamde netto-netto-koppeling, waarbij de uitkeringen de loonontwikkeling blijven volgen, moet uitgangspunt van het kabinetsbeleid blijven. Deze mening heeft de meerderheid van de Tweede Kamer giste ren op verzoek van de PvdA en tegen de zin van premier Van Agt uitge sproken. De minister-pre sident wilde niet verder gaan dan te verklaren dat de koppelingen dit jaar nog blijven en dat ze voor 1983 zoveel mogelijk ge handhaafd zullen worden. Spijkerharde garanties kon Van Agt niet geven. Daarom verzette hij zich tegen de PvdA-motie waarin om handhaving werd gevraagd. Beide regeringspartijen, CDA en D'66, sloten zich echter bij de PvdA aan en met de kleine linkse partijen haalde de motie een ruime meerderheid. Al leen de VVD en de kleine rechtse partijen steunden Van />gt. De Kamer verwierp met grote meerderheid een motie van de PSP waarin gevraagd werd de koopkracht van alle minima op peil te houden. Ook PvdA- moties om het meerderheids besluit inzake de Voorjaarsno ta van het vorige kabinet niet uit te voeren en te garanderen dat het woningbouwprogram ma in 1983 net zo omvangrijk zal zijn als dit jaar haalden het niet. De PvdA zag ook het verzoek afgewezen het geld dat de korting van een procent op de salarissen van ambtena ren en trendvolgers oplevert (660 miljoen) geheel voor werkgelegenheid te bestem men. Uit het debat bleek dat voor 1982 van dit bedrag maar 200 miljoen bestemd is voor de werkgelegenheid en voor 1983 niets. Het geld is nodig om het financieringstekort te verklei nen. Zoals bekend krijgt ook de so- lidariteitsheffing dat doel. Het kabinet wil deze belastingver hoging doorvoeren, maar lijkt niet ongenegen het tijdvak waarover zij zou gelden te hal veren tot oktober, als er langs andere weg voldoende geld vrij zou kunnen worden ge maakt. De belastingverhoging van 1,5 procent zou ruim 600 miljoen gulden opleveren. DE BILTHet fraaie weer van de afgelopen weken loopt ten einde. Het temperatuurstaatje gisteravond op tv toonde al een dalende lijn. Met een getekende regenwolk erbo- Het KNMI ziet al een depressie aankomen, die vooral in het weekeinde en daarna koeler weer brengt met nu en dan buien. Paraplu's klaar en regenjassen uit de kast. Bier-, fris- en ijsfabri kanten hebben de afgelopen we ken topomzetten gemaakt en terrassen waren overvol, maar toch is niet iedereen tevreden over het mooie weer. Volgens directeur Van Dalsen van de provinciale VVV in Gelderland was de warmte desastreus voor de dag-attrac ties. Het Dolfinarium in Harderwijk heeft bijvoorbeeld twintig procent minder bezoekers getrokken dan bij „nor maal" weer het geval is. „De klimatologische omstandighe den zorgen bij iedereen voor juichende verhalen aldus di recteur Van Dalsen. Woningen in Dordrecht moeten wijken voor gif DEN HAAG In het door chemisch afval uit Rijnmond verontreinigde gebied van de Dordtse wijk „De Staart" moeten 29 huizen worden afgebroken. De vrijkomende grond moet dan gebruikt worden voor openbaar groen. Dat is goedkoper dan een rigoureuze schoonmaak. Bij de andere huizen is het storten van nieuwe tuinaarde en het aan brengen van een schone bodemafsluiting in de kruipruimte van de woningen al vol doende. Dit is een van de adviezen die de Grontmij het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft gedaan. Volgens de Grontmij moet er een diepe bemaling toegepast wor den, omdat het verontreinigde grondwater naar de andere wijken stroomt. Treinen worden steeds voller UTRECHT Het reizigersvervoer per spoor blijft in de lift zitten. In de eerste vijf maanden van dit jaar groei de het aantal reizigers met ongeveer drie procent. Door gebrek aan nieuw materieel zullen de treinen vooral in de ochtendspits voorlopig wel overvol blijven. Ook vorig jaar groeide het reizigersvervoer, zo blijkt uit het van daag verschenen jaarverslag van de NS, en wel met 3,6 procent tot 9230 miljoen reizigerskilometers. De reizi gers brachten 927,2 miljoen in het laatje, bijna tien procent meer dan in 1980. Desondanks draaiden de Spoor wegen met een verlies van 31 miljoen. Het landingsschip ..Sir Galahad", dat dinsdag door Ar gentijnse bommen werd geraakt en waarschijnlijk is ge zonken. VEEL SLACHTOFFERS NA AANVAL OP LANDINGSSCHEPEN LONDEN Bij de Argentijnse luchtaanvallen van af gelopen dinsdag op de Britse oorlogsvloot bij de Falk land Eilanden blijken de Britten veel zwaardere ver liezen te hebben geleden dan eerst werd aangenomen. Dinsdagavond werd in Londen nog verklaard dat er slechts vijf gewonden waren; vannacht moest de defen sie-woordvoerder bekendmaken dat tientallen Britse soldaten aan boord van twee landingsschepen „worden vermist en vermoedelijk dood zijn". Bij de Argentijnse aanvallen werden de landingsschepen „Sir Galahad" en „Sir Tristram", het fregat „Plymouth" een een nog niet nader omschreven oorlogsbodem door bommen getroffen. Het fregat liep weinig averij op, maar aan boord van de „Sir Galahad", die bezig was zeker 250 soldaten aan land te brengen, zou het wapen- en munitiedepot zijn geraakt en ontploft. Het landingsschip zou daarna zijn gezonken. Het lot van de „Sir Tri stram" en het vierde getroffen schip is nog onbekend. Over het preciese aantal slachtoffers hult Londen zich in stilzwijgen. Brit se oorlogscorrespondenten spraken vannacht echter over „een zwarte dag voor de Royal Navy...tientallen doden en veel zwaar gewonden". Intussen lijkt de al geruime tijd verwachte aanval op Port Stan ley nu echt voor de deur te staan. Het ministerie van defensie in Londen maakte gisteren bekend dat alle voorbereidingen zijn afgerond en premier Thatcher zei dat zij pas weer wil onderhan delen, wanneer alle Argentijnen op de Falkland Eilanden zijn overmeesterd. Pagina 11: Britten krijgen hoge rekening van Falkland-oor- log gepresenteerd. filmregisseur 'assbinder dood gevonden 1UNCHEN De beroemde Westduitse film- egisseur en scenarioschrijver Rainer Werner fassbinder is vanmorgen dood in woning ge- onden. Over de doodsoorzaak is nog niets be- end. 'assbinder was 37 jaar en de meest succesvolle -ook wel omstredene cineast van zijn land. lij was maker van de ook in ons land vertoon- e t.v.-serie „Berlin Alexanderplatz". Zijn Ims, de eerste dateert van 1969, kregen we- ildfaam: Wildwechsel, Die verlorene Ehre der atharina Blum, Die Ehe der Maria Braun, ,ola, Lili Marleen. Die Sehnsucht der Veronika loss (waarvoor hij dit jaar de Gouden Beer van et filmfestival van Berlijn kreeg). Hij was fiorm productief en maakte meer dan veertig Ims, soms wel vier per jaar. Ruim 400.000 personen doen beroep op bijstand DEN HAAG Eind vorig jaar heb ben bijna 418.000 personen een be roep gedaan op de bijstand, wat een toename van 36.000 personen bete kent ten opzichte van eind 1980. Deze cijfers zijn afkomstig van door de gemeenten bij het rijk ingedien de declaraties over het laatste kwar taal en zijn gisteren door Econo misch Zaken gepresenteerd. Alleen al het laatste kwartaal was hier 1683 miljoen gulden mee gemoeid. Van alle bijstandsgenieters vielen 125.000 personen onder de bijstandsregeling voor langdurig werklozen, een stij ging in vergelijking met eind 1980 van 24.000. NA VERNIETIGING SYRISCHE SAM-RAKETTEN Bij de opmars naar Beiroet lijden de Israëli's ook verliezen. Deze foto toont jui chende Palestijnen, die op een gistermiddag buitgemaakte Israëlische tank door de straten van Beiroet rijden. Palestijnse en Libanese ver liezen enorm zijn. Een PLO- woordvoerder heeft gisteren meegedeeld dat sinds het be gin van de Israëlische inva sie 8000 mensen zijn gedood, gewond of vermist. De woordvoerder riep op de „slachting onder de Palestij nen en de Libanezen" door de Israëli's te veroordelen. In communiqué's van de PLO en linkse Libanese groeperingen werd beves tigd, dat Israëlische vliegtui gen aanvallen hadden uitge oefend op de zuidelijke wij ken van Beiroet. In dit ge deelte van de Libanese hoofdstad is het hoofdkwar tier van PLO-voorzitter, Yasser Arafat, gevestigd als ook een groot aantal kanto ren van de politieke, militai re en veiligheidsafdelingen van de Palestijnse verzetsbe weging. Tijdens de luchtaanval op Beiroet hebben Palestijnen en hun Libanese bondgeno ten vanochtend een Israëli sche landingspoging even ten zuiden van de hoofdstad verijdeld. Israëlische bom menwerpers hebben voor het eerst sinds de invasie de internationale luchthaven van Beiroet bestookt. Vanuit zee worden de voorstadjes Khalde en Oezai beschoten. Ook de vluchtelingenkam pen rond Beiroet staan sinds vanochtend onder zwaar Is raëlisch vuur. Een links Li banees radio-station meldde vanochtend ook bombarde- mentern op de kustplaats Damoer, dat op vijftien kilo meter van Beiroet ligt. Pagina 11: Israëliërs ver nietigen SAM-raketten MM EaKÊ TEL AVIV BEIROET Israëlische grondtroe pen ondersteund door de luchtmacht en mari ne hebben vanochtend in alle vroegte de aanval op Beiroet ingezet, nadat gisteren de Syrische SAM-raketinstallaties in oostelijk Libanon wer den uitgeschakeld. Aan de aanval op de Libane se hoofdstad ging een zwaar bombardement op het Palestijnse hoofd kwartier vooraf. Volgens de Syrische rege ring hebben Israëlische ge vechtsvliegtuigen gister avond een aanval uitgevoerd op een woonwijk aan de westelijke rand van Damas cus. Hierbij zijn volgens het Syrische persbureau SANA acht burgers gedood en raakten er zeker 47 gewond. Israël ontkent deze aanval. In een legercommuniqué werd gezeg dat geen enkel Israëlisch vliegtuig gisteren bombardementen op Damas cus of een voorstad van de Syrische hoofdstad heeft uit gevoerd. Als gevolg van de Israëlische successen in oos telijk Libanon kan het Israë lische leger zich nu concen treren op Beiroet, het laatste bolwerk van de Palestijnen. Over het aantal slachtoffers is nog weinig met zekerheid te zeggen. Maar verslagge vers in Beiroet melden dat Israëlische gevechtsvliegtui gen bombardementen op vluchtelingenkampen in Li banon uitvoeren en dat de Vanuit een jeep houden Israëlische militairen drie geboeide „verdachte Palestij nen" in de gaten, die in de buurt van Tyrus werden gevangen genomen. Pizza's uit een echte houtoven Uniek in Leiden en wijde omgeving Ook uit onze keuken tournedos. tong. kalsvlees Ravioli - Cannelloni - Mosselen - Slakken Parkeèrgelegenheid op'het Rapenburg. Maandag gesloten - Noordeinde 55 - Leiden. Telefoón 071-149960. reserv. na 15.00 uur MEER DAN 100 ZITPLAATSEN.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1