Rijnsburgse Boys grijpt naast districtsbeker 5 R£/Zf" i; ENTHE Alphense sportontmoeting viert eerste lustrum Studenten voorbeeldig in 20e eeuwse koormuziek mooi,rustigenim extra voordelig r/)rt5lMêyhilmif] NEDERLAAG TEGEN DUBBELDAM: 2-1 Juilliardk war te t, groots en adembenemend J0H01 vanaf 635,— LAMAN LEIDEN b.v KUNST/SPORT LEIDSE COURANT Op weg naar de finale Rijnsburgse Boys speelde vijf wedstrijden pm in de bekerfinale te geraken. Ei genlijk hadden de Rijns- burgers zes duels moeten afwerken. Tegenstander HOV kwam echter niet opdagen zodat Rijnsburgse Boys die wedstrijd zonder te spelen won. Het lijstje ziet er zo uit HPSV - RBB 2-4; RBB - HOV (HOV no.); De Zwervers '- RBB 2-5; RBB - RCL 2-1; RBB - DHC 3-0; RBB - ONA 1-0 Rijnsburgse Boys maakte 15 treffers en moest er vijf incasseren. Henk Merbis was in die vijf duels de meest schotvaardige spe ler. Hij scoorde vijf dceer: Merbis wordt gevolgd door: Ton Arroyo 3; Rob Gillissen en Martin Toet 2 en Piet Haasnoot, Jack Manuputty en Arie van Dijk die elk één keer raak schoten. ROTTERDAM Rijns burgse Boys heeft het te leurstellende optreden in de competitie 81/82 niet kunnen goedmaken met een bekersucces. De Rijns- burgers werden in de op het Xerxes-veld in Rotter dam gespeelde finale door zondagderdeklasser Dub beldam met een 2-1 ne derlaag geconfronteerd. Een volkomen terecht re sultaat. Iets wat ook RBB- -trainer Arie Lagendijk di rect toegaf: „De overwin ning van Dubbeldam was dik verdiend." Aldus de oefenmeester die opge lucht opmerkte dat het seizoen: „Gelukkig voojbij Wanneer Rijnsburgse Boys gis teravond had gewonnen, dan zóu het seizoen voor de Rijns- burgers met minimaal elf da gen zijn verlengd. De zes win naars van een districtsbeker spelen op zaterdag 19 juni in twee poules van drie ploegen een halve competitie. De twee teams die als eerste in hun groep eindigen, gaan door naar de landelijke bekerfinale. La gendijk: „Natuurlijk wilde ik winnen. Wanneer we vandaag de beker hadden gepakt dan hadden we in het betaalde be kervoetbal kunnen meespelen. Zoiets levert de de club leuke tegenstanders en dus extra geld op. Maar aan de andere kant ben ik blij dat we nu op vakantie kunnen gaan." En over het feit dat Rijnsburg se Boys de laatste weken in korte tijd zo vaak in actie moest komen, zei Lagendijk: „Toen in april de zomertijd werd ingevoerd, hoefden we doordeweeks geen enkele maal in actie te komen. Een maand later, toen we in de be slissende fase van de competi tie zaten, moesten we plotse ling twee keer per week voet ballen. Ik begrijp eerlijk ge zegd niet waar de bond dan mee bezig is." Lagendijk was, zoals hij dat zelf uitdrukte, met zijn ploeg „spelenderwijs" door de verschillende beker ronden heengerold: „Op het moment dat we in de halve fi nale zaten, zijn we eigenl^c pas serieus aan die beker gaan denken. Maar er was een hoop spanning weggevallen omdat we ons hadden veilig gesteld voor degradatie. We hebben ook al twee weken niet meer getraind." Vooral in het eerste half uur van de partij tegen Dubbeldam leek een mat Rijnsburgse Boys weinig zin in echt voetballen te hebben. De ploeg speelde traag, was aanvallend niet ge vaarlijk en werd in defensief opzicht keer op keer voor pro blemen gesteld. Dubbeldam had er namelijk wel zin in en confronteerde de Rijnsburgse ploeg met temporijk combina tiespel. De Dubbeldammers, getraind door Reinier Kreyer- maat, kregen dan ook goede mogelijkheden. Spitsspeler Kees Zwang trapte in kansrij ke positie echter over de bal heen en de in het begin niet zeker spelende RBB-doelman Henk van Voorbergen rea geerde wel schitterend op een harde schuiver van Jan de Lint. Ook Dubbeldam-goalie Ron Hazeleger moest in actie komen. Met goede reddingen voorkwam hij doelpunten van Arie van Dijk en Rob Gilles sen. In het laatste kwartier van de eerste helft gingen de Rijnsburgers zich pas goed met de aantrekkelijke partij be moeien. Vijf minuten voor rust kwam Dubbeldam, deze ploeg kegel de eerder al Noordwijk uit het bekertoernooi, dan wel op voorsprong. De gevaarlijke vleugelspeler Peter Paul Pas- schier, hij was ongrijpbaar voor Hennie Heemskerk, liet van links een voorzet los. RBB-speler Van Dijk kopte de bal voor de voeten van Zwang en die bedacht zich geen mo ment. Van Voorbergen was kansloos op de droge knal. Bij na kwam Rijnsburgse Boys voor rust op gelijke hoogte. Wil Groenendijk loste een af standsschot en buiten bereik van Hazeleger trof de bal de paal. Rijnsburgse Boys, dat Heems kerk en Groenendijk in de kleedkamer achterliet, Piet Haasnoot en Leo van Delft waren de vervangers, moest in de dertiende minuut van de tweede helft opnieuw een tik incasseren. Via een schitteren de combinatie (Schellenbach bediende Leo van der Weij- den. Die passeerde twee tegen standers en schoof het leer naar Zwang die Passchier aan speelde. Passchier scoorde sim pel) werd de ploeg van Lagen dijk op een 2-0 achterstand ge zet. Rijnsburgse Boys was echter nog niet verslagen. In de twin tigste minuut werd de achter stand verkleind. Toet gaf een dieptepass, laatste man René van der Weijden trapte over de bal heen en Piet Haasnoot was ter plekke om die misser af te straffen. De bal ver dween weliswaar onder het slecht vastgezette net door, maar scheidsrechter Gudde had geconstateerd dat het leer wel degelijk tussen de palen was doorgegaan. Dubbeldam was even volko men van de kook. De ploeg sloot zich op in het eigen straf schopgebied en wachtte de Rijnsburgse aanvalsgolven wat gelaten af. Maar omdat Rijns burgse Boys niet tijdig genoeg profiteerde van die Dubbel- damse paniek, bleef de derde klasser overeind en werd de weg naar herstel ingeslagen. Eén keer was Rijnsburgse Boys erg dicht bij de gei ker. Leo van Delft nam' middellijn een vrije trj bal ging in een wijde 1 vijftig meter richting dam-doel. Doelman H; reageèrde niet eens to leer tegen de onderkai de lat sloeg. Piet Ha toonde w^l enige *c Haasnoot kopte de teruly1" gende bal van zeer koïer stand echter over het d ar KEES VAN HE lit Scoreverloop: 40 Van ZwanfÏG Passchier 2-0; 65 Haasnoot 2- pg Rijnsburgse Boys: Van Voo Leo van Egmond, Kuyt, Heemskerk (Van Delft), V, Groenendijk (Haasnoot), Toe sen, Merbis, Cas Zwaan. ORGANISATIE ZIET TOEKOMST SOMBER TEGEMOET ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de vijfde keer in successie wordt morgen begonnen aan de Alphense Sportontmoe ting. Ruim vijftienhon derd leden van 28 vereni gingen zullen elkaar be strijden op sportonderde len die zij normaal niet beoefenen. Inzet is de titel 'all round sportploeg van de gemeente Alphen aan den Rijn'. De sportont moeting gaat, zoals ge zegd, morgenavond van start en wordt vrijdaga vond 18 juni besloten met de slotavond. Ondanks het feit, dat de sportont moeting dit jaar het eerste lustrum viert, blikken de organisatoren van dit eve nement enigszins pessi mistisch de toekomst in. Het is namelijk nog maar de vraag of de sportont moeting volgend jaar wel wordt gehouden. Frits van Maurik, voorzitter van de sportraad en lid van de organisatie-commissie die de sportontmoeting organiseert, verwoordt dat pessimisme al dus: „Er zijn aanwijzingen dat het steeds moeilijker wordt om de organisatie van de sportont moeting rond te krijgen. We hebben gehoord dat de plaat selijke overheid minder steun zal geven waar het het belan geloos ter beschikking stellen van accommodaties betreft." Ook de de financiële steun van het bedrijfsleven zal door de economische recessie min der worden. Voor de organisa tie een ernstige zaak, „Want", zegt Van Maurik: „Het spon sorgeld is een van de twee pij lers waar de sportontmoeting op rust." Dit jaar ontving de organisatie achtduizend gul den aan sponsorgelden. Wan neer dat bedrag wegvalt en er in het vervolg zal moeten wor den betaald voor het gebruik van de accommoadties dan lijkt het opzetten van een zes de sportontmoeting een zeer moeilijke zaak. Hoe het ook zij, dit jaar wordt de sportontmoeting, de laatste twee jaar gewonnen door de basketballers van BVO, ge woon afgewerkt. Een nieuwe sport die aan het programma is toegevoegd, is windsurfen. Kanovaren is van de lijst ge schrapt. Kanovaren werd in- derijd op het programma gèzet omdat men verwachtte dat in Alphen aan den Rijn een ka novereniging zou worden op gericht. Omdat dat nog steeds niet is gebeurd, vindt de orga nisatie het verder zinloos om kanovaren te handhaven. Op de slotavond, vrijdag 18 juni, worden de prijzen uitgereikt. Tevens wordt dan de verkie zing van de Alphense sport man, -vrouw, -jongen, -meisje en -ploeg van dit jaar bekend gemaakt. De 28 deelnemende verenigin gen, opnieuw een record, zijn: Aarlanderveen (voetbal, vol leybal, baminton), AVV'36 (at letiek), Alphen (voetbal), Al- phians/Unique (honk- en soft bal), ARC (voetbal), Atlantis (onderwatersport), ATTC (ta feltennis), Avanti (wielren nen), Alphense watervrienden (zwemmen), AZC/Microlife (waterpolo, zwemmen, kunst- zwemmen en schoonspringen), Alphense Boys (voetbal), BVO (basketbal), DAC (volleybal), DOS (gymnastiek), Flair (bad minton), HCA (hockey), Hou Vast (gymnastiek), EAJV (judo), Rijngaarde-Goedhart- /Bouwhuis (midgetgolf), Rid- derveld (volleybal). Rijnstreek (handbal), Tean (tennis), Tem po (korfbal), Udi (gymnastiek), Wilskracht (gymnastiek), ZVC (zzalvoetbal), Zegerplas (wind surfen) en Zigo (badminton). Programma Donderdag 10 juni: 18.45 - 21.45 uur, korfbal, Olympiaweg. 19.00 - 22.30 uur, schieten, gebouw Bethel. Vrijdag 11 juni: 18.20 - 21.45 uur, soft bal, Nieuwe Sloot. 19.00 - 22.30 uur, tafeltennis, Rijnstreekhal. Zaterdag 12 juni: 9.00 - 13.25, uur, voetbal, Olympiaweg. 11.00 uur, sur fen, Zegerplas. 13.50 - 17.50 uur, handbal, Olympiaweg. Maandag 14 juni: 19.00 - 21.30 uur, at letiek, De Aarhoek. 18.45 - 21.45 uur, tennis. Prins Bernhardlaan. 19.15 - 21.15 uur, wielrennen, De Aarhoek. Dinsdag 15 juni: 19.30 - 21.25 uur, hockey, Olympiaweg. 18.45 - 23.20 uur, basketbal. De Arena. Woensdag 16 juni: 19.00 - 22.35 uur, zwemmen en waterpolo. De Dillen. 18.45 - 21.30 uur, midgetgolf. De Hoorn. 19.30 - 21.30 uur, puzzelrit. Rijnstreekhal. .Donderdag 17 juni: 19.00 - 23.30 uur, volleybal. De Arena, 21.05 - 21.30 uur, demonstratie van gymnastiek verenigingen, De Arena. 19.00 - 22.15 uur, badminton. Rijnstreekhal. Vrijdag 18 juni: 20.00 uur, slotavond, Parkrestaurant Avi Fauna. Avantileder naar jeugd- tafeltennis HAZERSWOUDE if" den van de Hazerswoud eniging Avanti zijn g,e) teerd voor de Europese kampioenschappen tafel »ej Deze worden van 16 met 25 juli gehouden Oostenrijkse Hollabrum José Bakker, dochter i trainer-coach van Avajrei van de nationale darm ploeg, zal uitkomen bij issi gorie kadetten. Ellén I ifv eveneens een dochter i rard Bakker, voor de juniorenmeisjjfl van Nederland. Robert d« bij de jongens-junioren fis. partij. it -__jg AMSTERDAM Doordat een nieuw, in opdracht van CRM gecomponeerdwerk van Geert van Keulen niet tijdig gereed kwam, moest het VU-koor voor. zijn Festi val-bijdrage zich bepalervtot twee Nederlandse werken, waarvoor het al eerder met veel overtuiging een lans had gebrokèn. Deze werken zijn in brede kring nog zo weinig bekend geworden, dat de reprises meer dan welkom waren. Öat gold zeker voor de Sula- mith-cantaté van Jan van Gilse, die hij schreef toen hij 21 jaar was en nog aan het -Keulse conservatorium stu iteer de. Het is een werk in de expansieve en theatrale stijl van rond de eeuwwisseling, gemaakt in een idioom, dat een gemiddelde blijkt te zijn van Brahms en Wagner, af en •jtoe vooruitwijzend naarMah- Jer. De tekstbehandeling en de or kestratie, zijn nog erg conven tioneel. Maar het geheel heeft óhmiskenbaar een extatische failure. De pathetische Duitse tekst gaat over een Paas-processie in de buurt van Jeruzalem, waarbij de priesters in hun géloofsijver een uitgeputte be delaar aan zijn lot overlaten. Daardoor triomfeert Satan, maar de opofferende liefde van een vrouw met een kind, die de bedelaar helpt, breekt de kracht van de duivel. Zo kan het werk, dat naar de oorspronkelijke tekst onbe stemd moest eindigen, door veranderingen van de compo nist met een jubelende extase besluiten. De uitvoering van het hoog gestemde werk was heel pak kend en stond ook technisch op een alleszins respectabel peil. Orkest en solisten steun den het koor voorbeeldig. Nog meer bewondering dwong de weergave af van de in twaalftoonstechniek ge componeerde cantate van Van Baaren op een letterlijk en fi guurlijk duistere Engelse tekst van T.S. Eliot, die helaas niet in het programmablaadje was afgedrukt. Toen Van Baaren die werk in 1948 in opdracht van de studentenen semble schreef, hield hij de instrumentatie met opzet klein. Zijn geavanceerde idi oom was zelfs nog tonaal ge kleurd. Omdat echter in de praktijk de kleine bezetting de amateurs toch nog te moei lijk maakte, herschreef Van Baaren de partituur voor groot orkest, in welke versie het stuk nu werd uitgevoerd. Het is wel aardig dat de radio- ensembles hetzelfde werk nu in dit Festival zullen uitvoe ren in de eerste versie. Dat maakt een vergelijking moge lijk. Ook in The Hollow Men wis ten de vocale uitvoerenden dit voortreffelijk samengaan de goeddeels pessimistische sfeer treffend over te bren- Hoewel fragmentariseren van opera's in concertvorm min der dan het halve werk zijn, was het toch aardig dat het VU-koor zich aan gedeelten aan Peter Schats Houdini waagde en er zelfs een steel- band voor aantrok. Meestal gaat alle aandacht bij de ope ra-opvoering naar het toneel- gebeuren en moet men de muziek min of meer lijdelijk ondergaan. Nu kon eens alle Nederlands* muziek voor koor en orkest. VU-koor met medewerking van het Amsterdams Universiteits koor, het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest en de Circle Steel Band. Dirigent: Huub Kerstens. So listen: Marianne Blok en Lucia Meeuween, sopranen, Jan Caals, tenor en Louis Landuyt, bariton. Werken van Jan van Gilse (cantate Sulamith 1902), Kees van Baaren (The Hollow Men-tweede versie van 1955) en Peter Schat (gedeelten uit ite circusopera Houdini 1975). Con certgebouw, Amsterdam. Het con cert werd rechtstreeks uitgezonden door NOS-radio. aandacht op de muziek val len, en die was dat zeker waard. JOHN KASANDER Van 5 juni t/m 10 juli verwent Drenthe u extra. U wandelt en fietst rustiger" De natuur is op haar mooist en uw vakantie is voordeliger. Want nü profiteert u van een aantrekkelijke korting van tenminste. 10% op vele hotels, pensions, campings en bungalows. r Kom. Nu. Wacht met tot straks! Bel of schrijf en u krijgt meteen het gratis ïnformatiepak- paspoort. ketmét het juni- Prov VW Drenthe |V Y| 9400 AB Assen, Postbus 95, myM Telefoon 05920-4324 LDat zoeken "^ve even op In de 'Uit'bijlage natuurlijk! f In een uitverkocht en tro pisch warm Diligentia kreeg het Haagse kamermu- ziekpubliek een onderdeel te beluisteren van een com plete cyclus strijkkwartet ten van Beethoven door het Juilliardkwartet. De Hol land Festivalorganisatoren hebben gemeend de 16 kwartetten te moeten verde len over vijf concerten, in Amsterdam (2x), Utrecht (2x) en Den Haag. De echte liefhebber van Beethoven- kwartetten en het Juilliard- ensemble moet de vier fa meuze musici van zondag tot en met donderdag ach terna reizen. Een andere mogelijkheid as de aan schaffing van de drie pla- tencassettes (CBS), want de heren Robert Mann, Earl Carlyss, Samuel Rhodes en Joel Krosnick hebben dit kunststukje van alle Bee- thovenkwartettCn al eerder geleverd. Op elk van de vijf program ma's wordt een kwartet ge speeld uit de vroege, uit de midden- en de late periode. Geschreven in een tijdsbestek Derde concert in de cyclus Beethovenkwartetten door het Juilliardl Vervolgconcerten: vanavond in het Amsterdamse Concertgebouw genavond in het Muziekcentrum Vredenburg te Utrecht. van zo'n dertig jaar, een com pleet en overrompelend beeld van de ontwikkeling van een componist die juist op het ter rein van de kamermuziek en meer in het bijzonder van de kwartetten bijna ongrijpbaar, onbereikbaar is. Dat geldt in bijzondere mate de late kwar tetten, waarvan men jaren ge leden al beweerde, dat zij meer het onderwerp vormden voor een theoretische discus sie dan dat zij werden ge speeld. En nog altijd zijn die late kwartetten composities waar menig uitvoerder en menig toehoorder met een boog omheen gaat. Veelei send, alles vragend. Op het Diligentia-programma stonden resp. op. 18 nr. 1, op. 132 en op. 59 nr. 3. De zes werken opus 18 vormen wel Beethovens eerste kwartetten, doch nr. 1 werd niet als eerste kwartet geschreven, dat was nr. 3. Eerst in 1922 verscheen een zogenaamde Frühe Fas- sung, de Neufassung immer uitgevoerd. En t" tegenstelling met op. ljj componeerd na de Misf lemnis en de 9e syn- Ziekte en herstel van dk'j ponist drukken hun s| op dit opus. En ter afsr het ontspannende op. 5jPjj Virtuositeit, perfectie, P^1 centreerde aandacht detail, raffinement, hoi^l van samenklank, een i brato, welhaast tastbard ning in de rusten, al der menten waren aanwejj het verbluffende spel i Juilliardkwartet. Meer[ rikaans dan Duits, wel zo overtuigend, zo i oos, zo adembenemeq men zich graag laat pen door dit spel en val instemt met de uitbuni van het publiek. 8 dgn Mallorca pp. vertrek 9,23,30 juni en 7 juli thuisblijven is duurder! inlichtingen en boeking: bij alle ANVR-reisburo's, Rabobanken, ABN Bank, Spaarbanken, de Arke-reisburo's óf bel 053-35 35 35 BOUWPLAN Burgemeester en Wethouders van Warmond maken bekend, dat zij voornemens zijn met toepassing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning en 50, lid 8. der Woningwet bouwvergunning te verlenen aan het Hoofd van het district „De Rijn" van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, Hoge Rijndijk 154 te Leiden, voor het oprichten van een houten verblijfs- en opslagloods op het perceel, kadastraal bekend gemeente Warmond, sectie B nr. 335, plaatselijk gemerkt Zijldijk, nabij het Boter- huiseiland. De desbetreffende stukken liggen met ingang van 10 juni 1982 gedurende veertien dagen op de ge meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bij hun college tegen de voorgenomen verlening der bouwvergunning bezwaren indienen. Warmond, 9 juni 1982. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, C. Zoetemelk, de burgemeester, G. H. M. Hendrickx-Vlaar. i FEESTAANBIEDINI Electrisch kwaliteitsgereedst voor vakman- en „doe-het-zelvt SLAGBOORMACHINES VLAKSCHUURMACHINES DECOUPEERZAAGMACHINE CIRKELZAAGMACHINES etcjNl TEBK IN PRIJS VERLAAGD! ALS EXTRA VERRASSING: Bij aankoop van een AEG machine krijgt u een AlA. LILIPUT HANDSTOFZUIGER t.w.v. 116.-KADO! Oplaadbaar, handig in huis, fijn voor de auto en vO; de vakantie. Dit aanbod is tijdelijk, zolang de voorraad strekt. Zijlsingel 2, Leiden, 071-143741 Geopend: ma.-vr. 8.00

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6