Niet zwemmen in de Vliet Soag presenteert aan emeenten de rekening Fietsen voor de zieken icHTPAARLAKOMY: Steun aan Poolse volk blijft hard nodig is I :gio JELFLAND EN RIJNLAND: gi PAGI) LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 JUNI 1982 PAGINA 5 ownsdagen op Duinrell ASSENAAR Het Recreatiecen- U Duinrell organiseert op zaterdag rondag 12 en 13 juni de Clownsda- j met allerlei attracties. Iedereen, al 5 niet verkleed als clown, is welkom, zaterdag is er een komisch optreden i The Dixie Clowns. Ook is er een ^minkstand aanwezig. Bezoekers innen zich daar tot clown laten omto- leje .e„ of dat zelf doen. Zondag zijn er edstrij redens van de onzichtbare snelteke- en me ar Hardi em mr. Boembas met zijn ie Oni ,aiorgelromantiek uit de twintiger 7e zaa fn. Ook worden er dan schmin- i is he fedstrijden gehouden. Duinrell is Het in ergens al vanaf negen uur geopend on po talie normale attracties. Het clowns- is eei Ktakel start op beide dagen om aalf uur. Entree ƒ6,75 per persoon, lusief alle gratis attracties. yterii v (Alt nt Pai de kooi ?ph van dt lenkint Ameri jis oni irt o vei Wijs gulden Tuin. ostra* ik' oran or A De clownsdagen. Moeizame regionalisering schoolbegeleiding LEIDERDORP De regionalisering van het schoolbegelei- dingswerk verloopt moeizaam. Dat bleek tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie Onderwijs in Lei derdorp, waarin de voortgang van de totstandkoming van de ge meenschappelijke regeling ter sprake kwam. Oorzaak voor de trage gang van zaken is het feit, dat nog steeds niet bekend is hoe groot de rijksbijdrage zal zijn. Aan de nieuwe schooladvies dienst nemen deel de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Voorscho ten en Zoeterwoude. „Wij stappen niet in het avontuur, voordat alle informatie bekend is", zo stelde wethouder H.J. Verdier (CDA). Hij deelde mee, dat het Leiderdorpse onderwijs-advies- centrum nog steeds bezwaren heeft tegen de grootschaligheid van de op te richten regionale schooladviesdienst. Niettemin hoopte Verdier de gemeenteraad in augustus te kunnen benade ren voor het nemen van een principe besluit. De commissie on derwijs zag zich bevreesd voor een overheersing door de ge meente Leiden in het bestuur van de regeling weggenomen. Volgens het zesde concept van de regeling krijgt iedere deelne mer twee leden in het college van beheer. Muziekuitvoering ZOETERWOUDE De leer lingen van de lessen Algemene Muzikale Vorming, blokfluit, gitaar en piano van de Stich ting Muziekonderwijs Zoeter- woude-Rijndijk zullen zich vrijdagavond presenteren aan ouders en andere belangstel lenden. De bijeenkomst wordt gehouden in „De Eendenkooi" en begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Voor nadere inlichtingen over het muziek onderwijs aan de Hoge Rijn dijk en aanmelden van nieuwe' leerlingen kan men onder an deren terecht bij Alice Stik- kelman, Bernhardstraat 19, tel. 071-411412. di irdt 3IDSCHENDAM- OORSCHOTEN remmen in de Vliet sterk ontraden. De iculieren en zuive- sinstallaties lozen te- afval in de Vliet en ;en het water daar- ongeschikt om te emmen. Dit zeggen de lordvoerders van het logheemraadschap Rijn- nd en Hoogheemraad- Delfland. Het water f Idoet niet aan de bacte rid 'Ie eisen die de Gezond heidsraad aan zwemwater stelt. Afgelopen weekend waren tijdens de warmste uren vele tientallen Voorschotenaren en Leidschendammers niet tegen de verleiding van het koele Vlietwater opgewas sen. Vooral bij de nieuw bouwwijk Bijdorp recreëer- den veel mensen in het wa ter. Omdat veel mensen het water toch niet vertrouwen hebben er veel gebeld naar Rijnland of het water wel te vertrouwen is. „De zwem mers die toch het water in gaan moeten beseffen dat er echt teveel geloosd wordt op dit water. Zelfs de zuive ringsinstallaties lozen niet geheel schone stoffen. Onge veer vijf procent van het zui veringswater is nog als vuil aan te merken. Ook de fa briekjes langs de Vliet lozen organisch afval. Daarnaast hebben de beroepsschippers hun toiletten direct op het water aangesloten" aldus de woordvoerder van Rijnland. Meldingsplicht Een woordvoerder van de gemeente Voorschoten deel de mee dat er aan Rijnland gevraagd gaat worden hoe vuil het water is. „Als het zwemwater niet goed is dan zullen we dat zeker in een publikatie in de plaatselijke huis-aan-huisbladen bekend maken", aldus de woord voerder. Volgens hem is de gemeente verplicht haar bur gers van zoiets op de hoogte te stellen. De woordvoerder van de gemeente Leidschen- dam liep daar echter niet zo warm voor. Hoeveel kans zwemmers lo pen om ziek te worden, kun nen de Hoogheemraadschap pen niet zeggen. „Uit de hoe veelheid micro-organismen in het water blijkt dat er af valwater in de Vliet aanwe zig is. Hoe meer organismen, hoe groter de kans op ziekte" aldus ingenieur Vink van Delfland. Dubieus Onlangs bracht Rijnland de resultaten van een aantal op pervlakte wateronderzoeken naar buiten. De Vliet zat daar niet bij. De woordvoer der: „Wij beschouwen de Vliet niet als recreatiewater. Volgens ons is het kanaal al leen voor de beroepsscheep vaart bestemd. Wel doen we een chemisch wateronder- zoek. Met de resultaten daar van kun je ook kijken of het water zwemwaardig is". Uit het onderzoek van Rijnland kwam onder meer naar vo ren dat de plassen van Vliet- landen niet erg geschikt zijn voor waterrecreatie. De Vlietlanden worden „ge spoeld" door de Vliet omdat dit kanaal in directe verbin ding staat met de Vlietlan den. Volgens een woordvoer der van Rijnland geeft ook dat al aan dat het Vlietwater zeer dubieus van kwaliteit is. BURGERLIJKE /STAND ting en C. W. E. J. Paling; W. B. Wil- waten E. Peter en A. van Voorthuij- zen; J. E. Solleveld en R. Pfuhlmann; H W van Bleek en E. J Hekman; L. Jongbloed en J. M. van de Wetering. Geboren: Abou Ghamer zv. B. Amia en N. Chaouch; Derk-Jan Leonard W Boogerd en G. F C. Keddej Jooijew Johanna Maria dv. G. C. Turk e W M. van der Poll; Eva dv. J. J. M. Holthuis en E. W Bernaerts; Sjoerd J. Geenjaar en S. J. dv. P. Booij i Ricky zv. W. P. A. Brands en C. C. M. Braun; Wendy dv. P. Westdorp en M. W. Siebert; Rachid zv. M. Laaribi en F. El. Aoufi; Bobby zv. J. H. van den Berg en M. H. M. Schelvis; Clara C. H. M. van der Geer en A. M. Schoorl; Sjors zv A. Rijsdam en G. M. de Bruijn; Jan 12-1906 man, W. P Pijnaker. geb. 19- 5-1913 vrl. echtg. van H. J. van Kas- terop; M. Elsas, geb. 9-6-1893 vrl.-geh. gew. met H May; M. C. S. Knage. geb. 9-12-1914 vrl. geh. gew. met N. W. Wijnen; P B. P M. Smolders, geb. 23-5-1895 man; P. van Gelswijk. geb. 17-8-1906 man; A van Vierzen. geb. 15-9-1918 vrl. echtg. van L. A Wage- i. 25-8-1909 vrl eehtg. an den Berg, geb. 26-7-1908 man; J. Peters, geb. 28-3-1917 vrl echtg. van J B. J. Pijpers; L. J Wollrabe. geb. 20-10-1906 man; W. L. Stiel. geb. 11- 3-1908 vrl. geh. gew. met F K. van den Bosch; C. M. van Gerven. geb. 12-7-19278 man; C. J. Barendse, geb. 16-12-1917 man; H. F W Verhave. geb. 7-8-1909 man; P. J. Plomp. geb. 26-8-1916 man; J. N. Ber 2-1924 man; T. van Vei 8-1-1917 man. Gehuwd: J adaal Zandsta; P. D. Snaterse en C. Sta- vleu; W. Siera en B. I. Ruitenbach, A. de Jong en P. J. M. Coenen; R. Mühl- bauer en M. C. Wildeboer; H. J. Bijle- veld en A. C. Claus; H. C. G. Thijssen en A. Koenen; D. Klein en M. C. van der Heyden; T. Zwart en A. G. M. von Hebei; M. E. Hamerling en J P. Mantel. Doe Maar in Nieuwveen NIEUWVEEN De po pulaire formatie Doe Maar treedt vrijdag op in Nieuwveen. Dat gebeurt op uitnodiging van de Nieuw veense Kleiclub „De Amstel" Diezelfde club houdt zaterdag voor de derde maal de zoge naamde Amstelloop. Deelne mers aan deze prestatieloop kunnen kiezen uit twee af standen: 4,5 en 10 kilometer. De start is om half twee bij de feesttent, die is gestationeerd tussen Vrouwenakker en Tol huis. Deze feesttent vormt te vens het decor Van het vrijdag te houden Doe Maar-concert. Na afloop van de prestatieloop ontvangt iedere deelnemer een fraaie standaard. Voor de eerst aankomende dame, heer en veteraan is een wisselbeker beschikbaar. OTALE SCHULDENLAST VAN BIJNA 48 MILJOEN tElDEN De eens zo liiibitieus opgezette Soag k/nen werkingsverband de Overkoepeling stiï O, g» or m elsei n de Automatisering bij Gemeenten) is op ster- n na dood. Met een to- e schuldenlast van 848.200 gulden wordt Soag nog in de loop irg jdn dit jaar geliquideerd. gulden t bedrag wordt over de ddoot de Soag aangesloten vu jio's verdeeld. Voor dden-West Nederland dit voorlopig becijferd 3.763.100 gulden. Lei- i krijgt een rekening i 225.000 gulden. De meente Den Haag heeft 22 maart al 1,6 miljoen lden voor zijn rekening nomen. groot aantal gemeenten in regio wordt ook geconfron- rd met het falen van Soag. greep uit de lijst en de be- jen die de gemeenten op I moeten leggen: Alkema- 18.000 gulden. Alphen aan Rijn 143.000 gulden, Lei dorp 45.500 gulden, Lisse 42.000 gulden, Nieuwkoop 15.000 gulden en Leidschen- dam 103.000. (Het bedrag is af hankelijk van de mate waar van van de diensten van de Soag gebruik werd gemaakt.) De 225.000 gulden van Leiden komen uit de reserves van het gemeentelijk rekencentrum. Onbetaalbaar De Soag is in de jaren zestig onder de vleugels van de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) ontstaan. Basisge dachte was hierbij, dat het voor kleine gemeenten on doenlijk en financieel onhaal baar zou zijn om gebruik te maken van computers voor de verwerking van hun gegevens. De computers waren in die da gen nog onhandelbaar groot en onbetaalbaar voor de kleine gemeenten. Bovendien was het zeer moeilijk om personeel te krijgen, dat de programma's voor de rekenkolossen kon schrijven. Zelfs de bediening van de apparatuur leverde de grootste problemen op. Neder land werd daarom in tien re gio's verdeeld. In elke regio zou een regionaal computer centrum worden ingericht, be stuurd door de aangesloten ge meenten. Hier zouden pro gramma's worden ontwikkeld, die ook in de andere regio's gebruikt konden worden, bij voorbeeld een geautomatiseerd systeem voor de uitbetalingen van de gemeentelijke sociale diensten. De Soag (toen nog een stichting) was hierbij het begeleidende, adviserende or gaan. In de praktijk pakte dit echter anders uit. De gemeenten be- hielden zich het recht voor om de adviezen van de Soag naast zich neer te leggen, een aantal gemeenten wilde niet mee doen met Soag, en sommige regionale centra bleken niet in staat om specifieke program ma's voor alle gemeenten ge schikt te maken. „Officecomputer" De ontwikkeling van de mi- cro-elektronica heeft echter de poten onder de Soag wegge zaagd. Voor enkele tienduizen den guldens kan vrijwel elke gemeente nu met een kleine „officecomputer" zelf aan de slag. Groot voordeel hiervan is, dat de programma's een voudig zijn af te stemmen op de specifieke locale informa tie-behoefte. Typerend voor beeld hiervan is de computer voor het woningzoekendenbe stand, die Rijswijk vorige maand officieel in gebruik heeft genomen. Eind 1979 gaf de Soag in een rapport dan ook al aan, dat „de beschikbare landelijke Soag-systemen in onvoldoende mate worden toegepast. Bij de gemeenten wordt onvoldoende het gemeenschappelijk belang in een gezamenlijke aanpak van de automatisering inge zien, waardoor de motivatie voor de huidige samenwer kingsvorm steeds meer gaat ontbreken. Exploitatie van landelijke systemen is daar door zo moeilijk geworden, dat deze landelijke taak dient te vervallen". De kosten, die in de tussentijd waren gemaakt, stapelden zich echter op. De regio's, en dus de deelnemende gemeenten kregen pas zeer laat de rekening van de Soag gepresenteerd. Hierdoor zijn de rentelasten tot het giganti sche bedrag van bijna 48 mil joen gulden gestegen. Burgemeester C. Goekoop loste gisteravond het start schot voor de avond-fiets vierdaagse van Leiden Zuid-West. Met de op brengst worden zieken via de Zonnebloem een week vakantie aangeboden. Vijf entwintig kilometer van Leiden en omstreken lieten de deelnemers onder de wielen wegglijden. Bij de start op het kerkplein (hoek 5 Meilaan/Churchill- laan) werden de fietsers muzikaal uitgeleide ge- neringsinsigne. De fiets- daan. Voor de deelnemers tocht is een onderdeel van die tenminste drie van de de feestweek, die georga- vier avonden hebben mee- niseerd is door de Antoni- gefietst, wacht een herin- usparochie. 99 LEIDEN De belang- _rki stelling voor Polen is een lden v beetje geluwd. Maar de 1 Situatie in dat land is niet beter geworden. Integen deel. De Polen krijgen 5tr wel steeds slechter. De ac- iteindt ^es voor hulp aan de Poolse bevolking lopen af in aantal en omvang. Op kleine schaal wordt door gegaan met het bieden van hulp aan de Poolse bevolking. 'e Stichting Regio Leiden lelpt Polen is een zomerslaap ingegaan. Afgelopen zaterdag vertrok voorlopig het laatste landen wil its versturen naar Torün. De tiviteiten van de stichting eren al geruime tijd. In stichtingsbestuur heeft ook mevrouw Lakomy zitting. ■Bint i Pas maandpn wil ."SE i* die avf®1 gei"!,. Zij was al lang voordat in Lei- nforfl den de organisatie werd opge- ïr de I hcht bezig met hulp aan Po- iddel 'en. Daarbij richtte ze haar il ter activiteiten vooral op n The kenhuis in Poznan. Ook al an bei *>u de Leidse stichting weg- die n kwijnen, dan blijft mevrouw badi lakomy en haar echtgenoot :h ali *tie voeren. Meneer Lakomy d kun ellen BrJi is zelf Pool, maar woont al meer dan 30 jaar in Neder land. Het gezin Lakomy brengt regelmatig karre- vrachten noodzakelijke goe deren naar Polen. De particu liere hulpactie ontstond zo'n zeven jaar geleden. Het Leid se echtpaar bezocht toen fa milie en ontdekte de grote schaarste aan allerlei levens behoeften. Fruit, groenten en vlees kon men er nauwelijks krijgen en als het er al was, dan kon men het niet betalen. Het gezin Lakomy begon om twee keer per jaar naar Polen te rijden, de auto volgeladen met spullen. De toestand in het land werd niet beter. De opkomst van Solidariteit bracht hoop, maar geen tast bare verbeteringen van de voedselschaarste. Na de staat van beleg in Polen is het ech ter nog slechter geworden. Waren er voor die tijd nog wel sinaasappelen met kerst mis en pasen te krijgen, nu zijn ze er helemaal niet meer. Alles is thans op de bon. Om 1 kilo vlees (als het er is) te kunnen betalen, moet een hele week gewerkt worden. Een pakje margarine kost een uur werken en je kan er maar twee bonnen per maand voor krijgen. En dan moet je voor elke aankoop ook nog uren in ten en dergelijke heeft ertoe dan ook overvol. Maar de rij staan. geleid dat veel mensen ziek ziekenhuis kan men nauwe- Het gebrek aan fruit, groen- werden. De ziekenhuizen zijn üjks iets doen. De artsen zijn het deskundig genoeg, maar er is een tekort aan medicijnen, aan films voor de röntgën-af- deling, geen papier voor car- diogrammen en geen schoon maakmiddelen om het zie kenhuis schoon te houden. De zieken zijn ongeveer de groot ste zorg geworden van het echtpaar Lakomy. „Er heersen erbarmelijke toe standen. Vooral de longziek ten nemen hand over hand toe. In Poznan staat het Cho- rób Pluc i Gruzlicy zieken huis, dat zich alleen bezig houdt met TBC-, Bronchitus-, Astma- en andere longziek ten. De laatste keer dat ik er heen ging, heb ik 100 matras jes meegenomen, die ik van de Dracacelfabrieken heb ge kregen. De matrasjes in dat ziekenhuis waren helemaal verpulverd. Ook zijn lakens, handschoenen, potjes, enz. no dig. Laatst kreeg ik van het verpleegtehuis Leythenrode een container vol verband gaas en dergelijke. Alles zat keurig steriel ingepakt, maar het was een jaar oud en mocht in het verpleegtehuis niet meer worden gebruikt. Nou, dat is natuurlijk erg Poolse kinderen in het ziekenhuis in Poznan doen zich te goed aan fruit en melk uit mooi Daar kunnen ze weer Holland. een hele tijd mee vooruit in Poznan. De huisarts doet ook mee. Van hem kreeg ik een oude bloeddruk meter, anti conceptiemiddelen, want die zijn daar ook niet, en soms wel oude medicijnen. Ik kreeg twee grote kisten met sinaas appelen van de groenteboer Ciere. Maar eigenlijk is alles welkom. Gedragen kleding, pyama's, schoenen, enz. Laatst kwam hier een onder wijzeres, waar op school aktie werd gevoerd voor Polen en die gaf me zo tweehonderd gulden van haar vakantie geld. Om medicijnen voor het Poolse ziekenhuis van te ko pen. Dat is natuurlijk prach tig", aldus mevrouw Lakomy. Urgentielijst De inzamelakties van me vrouw Lakomy hebben suc ces. Ze belt bedrijven op of deze wellicht iets kunnen missen voor de Polen, bezoekt bejaardencentra en vraagt of de vrouwen misschien baby kleertjes willen breien, ze is van plan naar de groentevei ling te gaan om te vragen of ze de groente, die anders wordt doorgedraaid, mag heb ben voor haar aktie en ga zo maar door. Een dagtaak voor Lakomy. Meneer Lakomy houdt zich vooral met de correspondentie uit dat land bezig. Hij krijgt sta pels smeekbrieven en dank betuigingen." „Op de urgentie- lijst staan hoog genoteerd schoonmaakmiddelen zoals Vim en Ajax, gewone zeep, shampoo, vitaminepillen, da- mesverband, toiletpapier, in jectiespuiten, medicijnen, ba byvoeding (Bambix), melk poeder, kinderkleding, -on dergoed en -schoentjes. Na tuurlijk groenten en fruit, vanwege de vitaminen. Si naasappels zijn erg belangrijk. Uiteraard is geld nodig voor het transport, maar ook spe ciale medicijnen en medische apparaten e.d. kunnen dan gekocht worden". Wie de mensen in Polen wil helpen, kan geld overmaken naar giro nummer 444204 tn.v. mevrouw Lakomy met vermelding „Hulp voor Polen". Goederen kun nen bij haar thuis wor den afgegeven. Ze woont in de Willem Pij perstraat 18 in Leiden en haar telefoonnum mer is 071-760627.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5