undamenten Haar lemmer- joort blootgelegd Gemalen kattebakgrint verkocht als heroïne sim JNIEKE ARCHEOLOGISCHE VONDST IN DE STEENSTRAAT oop Maat niet in ieuwe PvdA-fractie Columbiaan en Fransman voor diefstal aangehouden „Verhoging huur Stadsgehoorzaal bedreigt Leidse culturele leven" LEIDSE COURANT WOENSDAG 9IUNI1982 PAGINA 3 emmen vrachtwagen eigeren IIDEN Plotseling weigerende remmen zijn teren de oorzaak geweest van een ongeval, arbij een vrachtwagen inreed op voor de Kjrwegovergang wachtende auto's. personenauto en een busje wachtten op de idijk voor de gesloten overwegbomen. De ïhtwagen naderde eveneens de spoorweg, •n het op remmen aankwam, bleek de 29-ja- chauffeur uit Zutphen door een defect niet aat het voertuig te stoppen. Een aanrijding het gevolg. Het busje, dat tussen de vracht- ;n en de personenauto stond, werd totaal ield. Aan beide andere auto's ontstond ite schade. De rijbaan was gistermorgen eni- ijd gestremd. Consulenten Kinderopvang naar Stichting Welzijn LEIDEN De stichting Werkgemeen schap Kindercentra Leiden (WKL) is met ingang van 1 juni ondergebracht bij de Stichting Welzijn. De twee consulen ten, Ellen Sondermeijer en Lon van den Berg, zijn inmiddels verhuisd van het WKL-pand aan de Hooglandse Kerk- gracht naar het gebouw van de Stichting Welzijn aan de Breestraat. De WKL, in 1973 opgericht, bevordert en bege leid kinderopvang in de gemeente Leiden. De WKL beheert een bibliotheek en een speel-o- theek en adviseert ouders over plaatsing van hun kind in een peuterspeelzaal of kinderdag verblijf. Daarnaast vervult de WKL een functie bij het aannemen en toewijzen van leidsters aan kindercentra in het kader van de werkgelegen- heidsverruimende maatregel. Deze maatregel beoogt jonge werkelozen in staat te stellen eni ge praktische ervaring op te doen. De WKL vraagt in dit soort gevallen de subsidie aan voor kindercentra die via deze regeling een kinder leidster willen verwerven. De WKL heeft negen jaar zelfstandig geope reerd. In het kader van het concentratie-beleid, waarbij alle ondersteunende functies in het so ciaal-culturele werk bij de Stichting Welzijn worden ondergebracht, heeft nu ook de WKL haar zelfstandigheid op moeten geven. De WKL was de laatste sector die nog zelfstandig functioneert. Nieuwe fractie PvdA sluit niemand uit LEIDEN De fractie van de PvdA, zoals deze jin september beëdigd wordt, sluit vooralsnog' geen enkele partij uit voor een toekomstig col lege. De nieuwe fractie kwam gisteravond bij elkaar. In tegenstelling tot het PvdA-bestuur dat maandag te kennen gaf niets in een links colle ge te zien, hield de fractie zich op de vlakte. Er' werden gisteravond slechts procedurele afspra ken gemaakt. „Volgende week willen we een informatieve ronde met alle partijen houden. Van hen willen weten wat voor soort college ze willen, of ze kandidaten hebben en wie dat dat zijn", aldus D. Tesselaar. De PvdA-fractie be noemde een onderhandelingsdelegatie die is sa mengesteld uit lijsttrekker D. Tesselaar, de hui dige fractievoorzitter J. Peters en H. van Don gen. ?t,en 1IDEN In de Steen- aat is een unieke arche- ;ische vondst gedaan, iet aanleggen van rio- :ke ngsbuizen zijn restan- van de fundamenten de voormalige Haar- raa imerPoort aangetrof- s i. De opgravingen zijn rör laan voor de ingang het Rijksmuseum jr Volkenkunde. d'i 1611 was de Blauwepoort, ook wel Lopsenpoort werd oemd, de stadspoort. De Uen rt stond op de plaats waar de Blauwpoortsbrug dage- kreunt onder het vele ;eer dat er gebruik van jakt. Al in 1658 waren er gjnnen om de Blauwpoorts- >cj g te slopen, omdat de poort 'erj ir de stadsuitbreiding geen ctie meer had. Het zou tot duren voordat de Blau- jtoort ook daadwerkelijk te- ibir de grond ging. tnstwerck de 5 vervanger van de Blauwe- k< or\ was vanaf 1632 de Haar- wierpoort de grens van de I. De poort was een inge- >M$keld bouwwerk en had de m van een ruit met op één k een toorntje. „Het groot- konstwerck der bouwkun- dat in Leiden gevonden ■dt" heette het. In de poort veel natuursteen ver een houten brug de de verbinding met de lere kant van de Rijnsbur- singel. De Haarlemmer- 5 E4rt werd ook wel Rijnsburg- ort genoemd en had als inig niets te maken met de iburgerpoort. Dat was een re naam voor de Blauwe- irt. Na ruim twee eeuwen ;t gedaan te hebben werd Haarlemmerpoort in 1867 >pt. Net als de Blauwe- moest ook de Haarlem- >oort wijken voor de iuitbreiding. De fundamenten van de Haarlemmerpoort, ontdekt op enkele tientallen centimeters onder het straatoppervlak. assing vondst van de fundamen tal in de Steenstraat was een grote verrassing. „We hadden niet gedacht dat er stukken over waren van de Haarlem merpoort", vertelt mevrouw H. Suurmond, secretaris van de archeologische begelei dingscommissie. „Van 17e eeuwse poorten is meestal niets meer over. En wat zeker onverwacht is, is dat de funda menten maar enkele tientallen centimeters onder het staatni- veau liggen". Toch zijn de fun damenten van de Haarlem merpoort niet altijd onopge merkt gebleven. De PTT heeft een aantal jaar geleden een sleuf in de restanten gehakt om een leiding aan te leggen. „Toen is blijkbaar niet opge vallen, dat het om een uit ar cheologisch oogpunt belangrijk iets ging", aldus mevrouw Suurmond. Het is nog niet he lemaal duidelijk wat er nog van de fundamenten van de Haarlemmerpoort nog over is. Dat zal blijken, wanneer ook het gedeelte van de Steen straat aan de kant van restau rant Wienerwald wordt open gegraven. Dan zal geprobeerd worden aan de hand van teke ningen de juiste plattegrond van de Haarlemmerpoort te reconstrueren. Tenslotte wor den de fundamenten gesloopt. Mevrouw Suurmond: „Helaas maakt de aanleg van de riole ring dat noodzakelijk". De hele operatie moet voor de bouwvakvakantie voltooid zijn. DEN Het PvdA- I idslid Joop Maat komt iptember niet terug in 02(raad. Maat was wel ge- tn, maar heeft met in- van 1 augustus een iwe baan aanvaard als .tsvervangend hoofd Dicjirlichting van de FNV, functie die het hem logelijk maakt zijn idslidmaatschap voort :etten. Bk 15 G» Maat maakte ruim twee deel uit van de Leidse ge- interaad. Het PvdA-be- k -lir zette hem op een twaalf- La\è>laats op de kandidatenlijst. februari nog reke ning werd gehouden met een aanzienlijk verlies voor de so cialisten werd op een leden vergadering getracht hem en kele plaatsen hoger te tillen. De PvdA-leden meenden dat Maat, als economisch specialist binnen de fractie, zeker in een nieuwe fractie diende terug te keren. Deze poging mislukte echter, maar door een meeval lend verkiezingsresultaat bleek de twaalfde plaats toch goed voor een raadszetel. Des ondanks keert Maat niet terug. Zijn plaats zal nu worden op gevuld door Anneke Boot, lid van de rooie vrouwen. Zij is beleidsmedewerkster op het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Joop Maat. VOORSCHOTEN De politie van Voorschoten geeft gistermiddag om half vier een 38-jarige Co lumbiaan en een tweeën twintig- jarige Fransman aangehouden die in een woning aan het Gounod- plantsoen en de Grieglaan hadden ingebroken. Tij dens het verhoor op het bureau bleek, dat de Co lumbiaan geen paspoort had. Waarschijnlijk is de man illegaal in ons land. Tegen de tolk die de poli tie liet komen, wilde de man niet praten. Eerst bracht het inbrekersdua een bezoek aan de Grieglaan waar zij uit een woning siera den, goud en een paar honderd gulden aan contant geld weg haalden. Daarna liepen ze naar het het vlakbij gelegen Gounodplantsoen. Toen ze aan de deur morrelden, belde de in het huis aanwezige vrouw naar de politie. Kort daarna werden de twëe op de Grie glaan aangehouden. De Frans man had tussen zijn broekriem een geladen revolver bij zich. Ruimtevaart De ruim te vaa rtten toonstelling „Tussen hemel en aar- de" wordt van 17 juni tot en met 4 juli In de Pieters kerk in Leiden gehouden. Exposanten zijn de ESTEC, ITC, NLR. KNMI, Nederlands ruimteonderzoek van de universiteit van Groningen, Leiden en Utrecht, Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Plane rati- um van Amsterdam, de NVR, DJO, NERO, NJRS en Kijk Magazine. Maredorp In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt vrijdag 11 juni een contactavond gehouden voor de bewo ners van Maredorp, Noord vest en De Camp. Er kan ge sjoeld, gedamd, gekaart en gedanst worden. De bijeen komst begint om acht uur. Jamsessie In het kader van „Leiden Muziekdorp", dat wordt ge organiseerd door vier Leidse muziekcentra, wordt mor- genavond vanaf acht uur in jongerencentrum Stats aan de Haarlemmerstraat 73 een jamsessie gehouden. Elke Leidse muzikant kan er aan meedoen. De toegang bedraagt één gulden vijftig. Muziek uitgeverijmiddag In het LVC aan de Breestraat 66 wordt zaterdagmiddag 12 juni een „muziek uitgeverijmiddag" gehouden. Op een markt bieden alternatieve muziekuitgeverijen hun muziek op cassettes te koop aan. De markt is van twee tot vijf geo pend. Informatiemarkt Troef Het vormingscentrum Troef aan het Noordeinde 2a houdt dinsdag 15 juni en donderdag 17 een informatie markt over het cursusprogramma van het komend sei zoen. Dinsdag gaat de markt van acht uur 'savonds open en donderdagmorgen om tien uur} De cursussen van Troef zijn bestemd voor 17 tot 30-jarigen met een maximale opleiding van mavo, lbo of mbo. Jongerenkoor Het jongerenkoor van de Petrus-Leonardus parochie ver zorgt zaterdag 12 juni om zeven uur 's avonds een thema- dienst in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Het thema van de dienst is: Wat ben ik zonder de anderen Vrouwenfeest Het Stedelijk Overleg „Vrouwen werken met vrou wen" houdt donderdag 10 juni een vrouwenfeest in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79. Het feest begint om acht uur en om tien uur begint het optreden van de vrouwenrockband Trevira 2.000. De toegangsprijs be draagt één gulden. AMATEURISTISCHE KUNSTGROEPEN: LEIDEN De amateuris tische kunstgroepen vre zen dat zij door de tariefs verhoging niet meer van de Stadsgehoorzaal ge bruik kunnen maken. De Werkgroep Amateuristi sche Kunstbeoefening heeft bij de gemeenteraad zijn verontrusting over deze ontwikkeling uitge sproken. Er wordt op aan gedrongen de geplande verhoging niet door te la ten gaan. De huurprijs van de Stadsge hoorzaal stijgt per 1 juli met 4 procent. Bovendien is besloten de 18 procent BTW over de kale huur eveneens door te be rekenen aan niet-commerciële huurders. De amateuristische kunstgroepen vrezen deze kos tenstijging van 22 procent niet meer te kunnen dragen. „In de afgelopen vier jaar zijn de amateurverenigingen ge confronteerd met een kosten stijging van de huurprijs van de Stadsgehoorzaal van maar liefst 62 procent. Deze verho ging staat in geen enkele ver houding tot de subsidieverho gingen over dezelfde periode. Zowel schriftelijk als monde ling heeft de gemeente met nadruk verklaard, dat de sec tor amateuristische kunstbeoe fening voor het jaar 1982 niet door de gemeentelijke bezuini gingsmaatregelen zou worden getroffen en niets behoefde in te leveren. De huurverhoging vormt hiermee een schril con trast," aldus de reactie van de werkgroep aan het adres van de gemeenteraad. Tevens wordt het college aan gevallen. omdat in het pre-ad- vies wordt gesteld, dat alle tot op heden toegepaste verhogin gen niet hebben geleid tot te ruggang van het aantal verhu ringen. Volgens de amateur- verenigingen is min of meer sprake van misleiding van de raad. In het prea-advies had den nuances moeten worden aangebracht. „Wellicht zullen commerciële gebruikers bij toenemende tariefsverhogin gen blijven toestromen, maar voor de amateurverenigingen ligt dat anders. Zij zullen een vaak lange traditie moeten la ten vallen en moeten zoeken naar andere ruimten. Dit zal zonder meer een verarming van het culturele leven voor uitvoerders en toehoorders be tekenen," aldus de werkgroep. ELFT VAN GETUIGEN IINDERD" BU RECHTSZAAK EN/DEN HAAG de acht getuigen die n opgeroepen, ver men er gisteren Dlfchts vier op de zitting het Haagse gerechts- prf. De een was verhin- 'd wegens vakantie, de Ier had een vage reden weg te blijven, maar mand scheen veel ani- te bezitten om getui- »i«? to Uom*»n locrcron zodat enkele getuigen in de volgende zitting door de politie „afgehaald" moeten worden. Het be trof hier een warrige zaak in hoger beroep, aange spannen door een man die wegens handel in verdo vende middelen in Haagse en Leidse gok- en sexhui- zen was veroordeeld. Het ging niet alleen over de drie jaar gevangenisstraf, die r„„ oo »r» wo nende Turk door de Haagse rechtbank voor handel in ver dovende middelen was opge legd. maar vooral over de vele manipulaties die in het totale spel door verdachte, getuigen en anderen, zouden zijn uitge voerd. Er kwamen stiekeme tips, gebeurtenissen in sex- en gokhuizen zowel in Leiden als Den Haag en een verkrachting aan te pas. Een stampvolle pu blieke tribune van al of niet bij de affaire betrokkenen, volgde met spanning wat zich De president mr. P. Erdman had even moeite om de gang van zaken te bepalen, want de verdediger, mr. Chr. Noord- huis, vond aan het begin van de zitting zijn cliënt al zo on schuldig, dat hij meteen om uitstel van behandeling van de zaak vroeg en onmiddellijke invrijheidstelling van de ver dachte. Gezien de verwarde si tuatie ging het hof met het uit stel akkoord maar weigerde de invrijheidstelling. Zoals gezegd ging het over de len, waarvoor de rechtbank de verdachte tot drie jaar had veroordeeld. Maar de verdedi ger trok meteer. al van leer te gen dat vonnis Het eerste deel van de gebeurtenissen zou zich hebben afgespeeld in een sex- club aan de Hooigracht in Lei den. Er kwam flink geld op ta fel, er werd zo 50.000 gulden neergeteld. Dat bedrag zou voor de heroïne zijn bestemd, maar er werd tevens gespro ken over verkoop van de club. Maar de verdachte zei, dat hij 'in in T.atnr bleek er een andere koper te zijn gekomen. Maar verdachte bezat wel een gokhuis in de Haagse Kraayenhofstraat. Ook daar speelde zich een deel van oe gebeurtenissen af. toen ie mand 's avonds een zak waar in verdovende middelen zaten in een auto gooide. Een kwade zaak was dat verdachte een hoeveelheid heroïne zou heb ben afgeleverd, dat later ge malen kattebakgrint bleek te zijn. „U hebt de mensen dus beduveld", constateerde mr. weer een andere zaak, die de verdachte overigens ontkende. Een belangrijk punt was. Hat een mede-verdachte bezwa rende verklaringen had afge legd na mededeling dat diens ex-echtgenote was verkracht Dan was er ook nog een tip van de grenspolitie, dat een verdachte met een grote partij verdovende middelen uit Spanje de grens zou passeren. Verdachte verklaarde al zeven jaar in Nederland te zijn, eo trok mede via diens tolk. fel van |p*»r tpwn hptown h«m werd verweten en ontkende dat dan ook. De procureur-ge neraal had in elk geval t>é- zwaar om in dit stadium ver dachte in vrijheid te stellen 'en daar was het hof, dat de ver dere behandeling van de zaak aanhield, het mee eens. Een mede-verdachte in de zaak. een 35-jarige Leidenaar deelde nog mee dat de vijftigduizend gulden door Surinamers was neergeteld als betaling voor heroïne, maar dat bracht in de zienswijze van het hof geen

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3