?onn toneel van processies n protesten tijdens NAVO -top el verzet Palesti jnen gen Israëlische opmars ^raël zocht maanden naar aanleiding voor invasie in Libanon Reagan pleit voor „kruistocht tegen het communisme Rode Brigades vermoorden twee agenten in Rome JTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9IUNI1982 PAGINA 11 be hi hadij ti kom^e tii k lerhos', resid$ ie p« spral eid v amn I om arnak 3 min niet mak word N Zelfs gerouti- le rejde politici kunnen eens op onzalige ge- ten komen. Tot die ;orie moet ongetwij- iet plan worden ge- dat Bonn er toe de NAVO-top van rustige Brussel naar pjondsrepubliek over te len en om president an uit te nodigen een bezoek aan •Duitsland. De iregering moet daar- aiauwelijks hebben be- .1 welke problemen zij gtuij nee in huis haalde. ;nodiging aan Reagan is prestige-kwestie. Oor- !tfkelijk zou de Ameri- president bij zijn Euro- 'reis Londen, Parijs, ;n Rome aandoen, dit, vonden Schmidt en her, kon Bonn natuur- over zijn kant laten temeer omdat West- land in de Amerikaanse ij rond n .ite; media, vooral als gevolg van de „vredesbeweging" en de manifestaties daarvan, de laat ste tijd toch al eens als een on betrouwbare bondgenoot wordt afgeschilderd die hei melijk denkt aan neutraliteit en hereniging. Dus moest eens en vooral een signaal in de wereld, en vooral naar overzee gestuurd worden dat de Duit s-Amerikaanse vriendschap onverminderd groot is en dat er binnen het westelijk bond genootschap geen betere part ners bestaan dan West-Duits- land en de Verenigde Staten. Naar Bonn dus. Maar een Amerikaanse president die de Westduitse hoofdstad bezoekt, kan natuurlijk een zijsprong naar het symbool van de vrije westelijke alliantie, Berlijn, niet achterwege laten. Dus ook naar Berlijn. De veiligheidsex perts in beide steden hoorden dit alles met hoofdschudden aan. En vele duizenden poli- tie-agenten zagen een onge stoorde vrije zomerdag in rook opgaan. In het Rijnland is de dag van morgen, Sacramentsdag, na melijk een officiële hoogtijdag waarbij talloze processies over het land trekken om het mys terie van de eucharistie te vie ren. En uitgerekend deze dag komt de NAVO voor zijn top conferentie in Bonn tesamen. Maar niet alleen de omvangrij ke delegaties uit de zestien aangesloten staten en circa tweeduizend journalisten ko men deze dag in de kleine pro vinciale hoofdstad bijeen, er treedt ook nog een leger de monstranten van de vredesbe weging aan. „Reagan komt naar Bonn, jij ook?", klonk het door het hele land zodra be kend werd dat de omstreden Amerikaanse president een bezoek aan West-Duitsland zou brengen. De organisatoren rekenen op minstens tweehon derdduizend deelnemers die deze dag fysiek hun verlangen naar vrede en (atoom)ontwa- pening gestalte zullen geven. Vreedzaam, hoopt iedereen, maar zeker is dat natuurlijk niet. Al met al is een politiemacht van naar schatting zeventien duizend personen, bestaande uit afdelingen uit de hele Bondsrebubliek alsmede de fe derale grenstroepen, een soort ME, op de been gebracht, die voor de veiligheid van de staatshoofden en regeringslei ders moet zorgen met voorop natuurlijk de man uit Was hington. Reagan, die met zijn omvang rijk gevolg op het fraaie slot Gymnich logeert, cira 50 km ten noorden van Bonn, zal van alle processies, protesten en andere drukte overigens wei nig merken. Hij verplaatst zich vrijwel uitsluitend met wen telwieken door de lucht en de paar meters die hij op de grond moet overbruggen leg gen hij en zijn bewakers af in vijf uit de VS overgevlogen gepantserde limousines. Dat is bijvoorbeeld het geval als hij naar de Bondsdag, het West duitse parlement gaat, waar hij als tweede Amerikaanse presi dent een rede zal houden. De grote vredesdemonstratie, georganiseerd door een breed palet van kerkelijk, pacifisti sche, vakbonds-, milieu- en anti-atoomorganisaties moest onder het geweld van kerk en staat naar de periferie uitwij ken. Om de processies niet, te storen en het politieke cen trum te beschermen is de beto gers een park toegewezen aan de overkant van de Rijn. Op de slotmanifestatie die volgens de organisatoren nadrukkelijk niet mag worden gezien als anti-Amerikaans en anti-Rea- gan (al wordt de president wel een „wolf in schaapskleren" genoemd) zullen behalve ver tegenwoordigers van de Ame rikaanse „Freeze"-beweging onder andere ook de Neder landse generaal b.d. Van Mey- enfeldt het woord voeren. Veel meer dan in Bonn houdt men zijn hart vast voor wat er in Berlijn kan gebeuren als Reagan deze stad bezoekt. Het is er vaak onrustig en vonken kunnen er gemakkelijk over springen, zoals bleek toen mi nister van Buitenlandse Zaken Haig vorig jaar daar was, wat gepaard ging met hevige on lusten, die zelfs een dode eis ten. Anonieme Russen doen vredesoproep MOSKOU Een onofficiële vredesgroep, die vorige week in Moskou is gevormd, heeft gisteren de regeringen van de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie opgeroepen de kernproeven te staken en het onderlinge vertrouwen te versterken door mense lijke contacten aan te moedigen, met inbegrip van huwelijken tussen Russen en Amerikanen. De groep is in Moskou gevormd door elf Russen die zeggen dat zij geen dissidenten zijn, maar onafhankelijk willen blijven van de autoriteiten. Zij zijn van mening dat vrede op vertrouwen en niet op vrees moet zijn ge baseerd. Stopzetten van kernproeven zou het vertrouwen bevor deren en daarmee de kans dat de geschillen tussen beide super- mogendheden worden bijgelegd, aldus hun getypte oproep. De groep stelt onder meer vakantie-uitwisseling voor van Russi sche en Amerikaanse kinderen, met inbegrip van die van de re geringsleiders, televisiedebatten die gelijktijdig in beide landen kunnen worden uitgezonden en waarin de kijkers aan de politici en prominenten van de overkant vragen kunnen stellen. olg van de voorpagina) Israëlische troepen ten OET/TEL AVIV zuiden van Beiroet aan opperbevel van de land gezet. Hiermee dreigt ltroepen in Libanonvoor de Palestijnse guer- J laarde gisteren, dat rillastrijders, die nog felle raëlische troepen om- weerstand bieden in delen •ijke bevoorradings- Van Zuid-Libanon, een te- hebben opgebouwd rugtrekking naar de Liba nese hoofdstad onmogelijk te worden. de volgens Radio iet 60.000 man en 500 sterke invasiemacht, ische militairen heb- nu bijna een derde De gevechten van gisteren concentreerden zich met ianees grondgebied name rond Damoer, dat op inden, waardoor de vijftien kilometer ten zuiden van Beiroet ligt. Het officiële Libanese radiostation meldde bovendien zware gevechten rond de stad Tyrus, die giste ren door Israëlische troepen werd veroverd. Ook in en jtijnen tot uiterst gevechten van- leïsoleerde stellingen len gedwongen. Op- jv zijn gisteren via zee rond de havenstad Sidon, dat volgens Tel Aviv gisteren in gevechten van huis tot huis werd bezet, wordt nog ge vochten. Bij het Israëlische luchtbombardement op het hoofdkwartier van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Beiroet zijn voorzit ter Yasser Arafat en al diens naaste medewerkers onge deerd gebleven, zo werd van officiële Palestijnse meege deeld. Het is onmogelijk vast te stellen hoeveel Palestijnen en Libanezen tot nu toe zijn gedood. Maar Palestijnen ge ven privé toe dat de verlies cijfers hoog zijn en wijzen daarbij op de superioriteit van het Israëlische leger. Over de Israëlische verliezen van de Arabische regerin is evenmin nog iets met ze kerheid te zeggen. Gisteren bracht de Israëli sche premier Begin een be zoek aan het maandag vero verde kasteel Beaufort. Dit Kruisvaardersfort, dat jaren- land als bolwerk voor de Pa lestijnen heeft gediend, is nu overgedragen aan de afvalli ge Libanese majoor Haddad. Door het bezoek van Begin heeft de Amerikaanse afge zant voor het Midden-Oosten Philip Habib, gisteren zijn bemiddelingspoging uren lang moeten uitstellen. Opmerkelijk is de betrekke lijke lauwe reactie tot nu toe gen. Koning Khaled van Saoedi-Arabië riep gisteren op tot eenheid, maar van een effectieve reactie op de Is raëlische inval lijkt geen sprake. De pers in de gehele Arabische wereld hekelde het uitblijven van een krach tig Arabisch antwoord. Veel vluchtelingen, die aan de felle gevechten in Zuid- Libanon konden ontkomen, zijn op weg naar of aangeko men in de Libanese hoofd stad. Daar verblijven zij op straat of in tenten. Langs de wegen kon men de duizen den witte vlaggen en andere witte doeken niet overzien. en w raagd ving dut}, i dei kun! HAAG De Israëli- en invasie in Libanon is geleden gepland en liginS een half jaar gele- nstig 1 door enkele Israëli- ,rhoq regeringsleiders aan- idigd. Operatie Vre- Dor Galilea dat offi- beoogde noordelijk te vrijwaren van c tijnse beschietingen, i dan ook niet als verrassing. Verras- >p voj was wel de wijze rwac )p de Israëlische in- KWma in i >'Jk rerd ingeluid. Twee Arabische vetes heii lang hebben Israë- 40j' F-16's Libanese itie, ln en steden bestookt het Je bedoeling het Pa- iom t ise verzet uit te scha- lorerwaarbij enkele erë ;rden burgerslach- CTurS werc*en gemaakt. voor iag dringt zich op wat de 'a aardiging is voor dit Is- he optreden. Volgens Is- he regeringswoordvoer- moesten de bombarde van vorige week vrij- zaterdag gezien worden vergeldingsactie voor slag op de Israëlische ideur, Argov, in Lon- ;n verklaring die met iin de westerse wereld lusibel werd ervaren, Hoewel de Londense politie nog geen duidelijkheid heeft over de identiteit van deze groep, is het algemeen bekend dat al jarenlang in de Arabi sche wereld een dissidente Pa lestijnse groepering, ondere leiding van Aboe Nidal, actief is die reeds meerdere aansla gen op vooraanstaande Pales tijnse leiders op haar naam heeft staan. Aboe Nidal, een afvallige Palestijn die jaren lang op loonlijst heeft gestaan van de Iraakse geheime dienst, heeft zich een uiterst bruik baar instrument betoond voor het bewind in Irak om inter- via de PLO krachtsverhoudingen in de Arabische wereld om te besef fen dat de PLO op dit moment tot een provocatieve terreur daad zou overgaan. En dan komen wij bij het tweede argument. De Pales tijnse Bevrijdingsbeweging, die min of meer onder curatele staat van Syrië, kon het zich niet veroorloven om de Israë li's uit te dagen Libanon bin nen te vallen. Gezien de Ara bische verdeeldheid zouden zij dan geheel alleen komen te staan tegenover het Israëlische leger en zouden hun bases in Libanon vernietigd worden. En juist het behoud van Zuid- uit te vechten. Nu lijkt het niet* Libanon als laatste uitvalsbasis den van de Arabische ver deeldheid en de Israëlische agressie. Egypte is nog steeds niet teruggekeerd in het Ara den geacht, dat anti-Israëli sche sentimenten sterker blij ken te zijn dan de onderlinge vetes. In dat geval zijn, lijkt bische kamp en de steun van een escalatie onvermijdelijk en Syrië aan Iran is in tegen- dreigt een zeer gevaarlijke spraak met de belangen van Irak, Saoedi-Arabië en de Golfstaten. Blijkbaar gokken oorlog. Hoe de strijd in Zuid Libanon zich ook moge ont wikkelen, een ding staat vast: de Israëlische havikken erop, Opnieuw heeft de Israëlische dat de onderlinge strijd van de Arabische regeringen een ef fectief Arabische tegenoffen sief onmogelijk maakt. Maar het mag niet uitgesloten wor- regering een stuk goodwill verspeelt en is zij in een groter internationaal isolement te recht gekomen. RICK KERSJES De Amerikaanse president Ronald Reagan blikte bewonderend omhoog naar de bebrilde Britse koningin Elizabeth, toen zij gisteravond, tijdens het slotbanket in Windsor Castle, het woord tot haar gasten richtte. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Ameri kaanse president Ronald Windsor Reagan heeft gis termorgen in een toe spraak tot leden van beide kamers van het Britse parlement gezegd, dat de Verenigde Staten zich harder moeten inspannen om in de wereld meer de mocratie tot stand te hel pen brengen. Reagan sprak van een kruistocht voor de democratie. Reagan stelde voor dat Sov jet-leider, Brezjnev zich via de Amerikaanse televisie tot de bevolking van de Vere nigde Staten zou richten. In ruil daarvoor zou Reagan van de Sovjets toestemming moeten krijgen om het volk van de USSR toe te spreken. In de Koninklijke Galerij van het Britse parlement, waar hij het woord voerde, toonde president Reagan aan dat hij handig gebruik weet waarschijnlijk dat dit heer schap voor de provocatieve aanslag in Londen verant woordelijk gesteld kan wor den, omdat hij van broodheer is veranderd en al enkele ja ren in Syrische dienst is. Cynische politiek Aangezien een Irakees en twee Jordaniërs maandag in Londen zijn voorgeleid, is het mogelijk dat Bagdad opnieuw terreurmethoden in Europa hanteert om over de ruggen van de Palestijnen een cyni sche politiek te voeren. Door de spanning in Libanon op te voeren, wordt de aandacht van het Golf-oorlog afgeleid, zo kan de Iraakse president loor de haast waarmee Hoessein hebben gedacht. En rerd gegeven toch niet in dat geval zou hij er alle re- den voor hebben, omdat de oorlog met Iran op een fiasco is uitgelopen en Radio-Tehe- ran in alle toonaarden heeft laten weten dat de Iraanse troepen Irak zouden binnen dringen om daar president Hoessein van de troon te sto ten. De medeplichtigheid van twee Jordaniërs is in dit licht fd die aannemelijk ma- bezien tamelijk voor de hand juist de verzetsbewe- liggend. Jordanië, dat Irak ac- [an Yasser Arafat hier- tiet steunt in de strijd tegen iet verantwoordelijk ge- Iran, heeft er alle belang bij :an worden. dat de oorlog met Iran zo :rste houdt de politie in gauw mogelijk wordt beëin- n er sterk rekening digd. Waarschijnlijk wordt het jat de aanslag het werk nooit duidelijk wie precies [eest van een Palestijnse achter de aanslag in Londen rgroepering, die zich tot heeft gezeten, maar de Israëli- leeft gesteld de PLO in sche inlichtingendienst is te- 'aad daglicht te stellen, goed op de noogte van de feloofwaardig is. Zonder blitierapport in Londen pachten, presenteerde de lïg-Begin de aanslag op I als het werk van de Pa- Bevrijdingsorganisa- ihalve dat de PLO ont- iets met de aanslag te te hebben, kunnen er Argumenten worden op- om het verzet tegen de Israëli sche bezetting te voeren, is het afgelopen jaar de belangrijkste doelstelling van de Palestijnen geweest. Opmerkelijk is de zelfbeheersing geweest, die de PLO heeft betracht bij het Is raëlische optreden in de bezet te gebieden. Toen tijdens de monstraties in het vroege voorjaar zeventien Palestijnen, voor het merendeel'kinderen, werden doodgeschoten, heeft de PLO zich onthouden van vergeldingsacties. Ook bij de Israëlische luchtaanval op Bei roet, vlak voor de overdracht van de Sinai aan Egypte op 26 april, werd met grote zorg te- rughoudenheid betracht. De Palestijnse strategie was er duidelijk op gericht om eerst Egypte terug te winnen in het Arabische kamp om vervol gens een vuist te kunnen ma ken tegen Israël. Het feit dat de PLO vrijdag na de zware bombardementen op burgerdoelen opdracht tot be schieting op nederzettingen in Noord-Israël, was een onver mijdelijk gevolg van het voor nemen van de regering-Begin om de PLO in Libanon als po litieke factor uit te schakelen. Immers, als de PLO van de politieke kaart is geveegd, dan ligt voor Israël de weg open om de bezette westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook openlijk te annexeren. Slachtoffer De Libanezen en de Palestij nen zijn het slachtoffer gewor- te maken van moderne hulp middelen. Links en rechts voor hem stonden televisie schermen, waarop hij de tekst van zijn toespraak doorlopend kon aflezen. De president las zijn tekst vlot en gemoedelijk voor, daarbij afwisselend naar links en dan weer naar rechts kij kend, alsof de ogen steeds op zijn toehoorders gericht hield. De oorlogen, die vandaag de dag de wereldvrede in ge vaar brengen, werden door het Amerikaanse staatshoofd vrij kort behandeld. Hij zei, dat de vijandelijkheden in de Libanon stopgezet moeten worden en dat Israël zijn troepen dient terug te trek ken. Daarnaast moet ieder een zich inspannen om een einde te maken aan het in ternationale terrorisme, dat in het Midden-Oosten door lopend nieuwe oorlogen kan veroorzaken. Wat de Falk- land-oorlog betreft, vertelde Reagan precies wat premier Thatcher van Groot Brittan- nië van hem wilde horen. „De jonge Britse soldaten, die daar sneuvelen, sterven niet zo maar voor een afgelegen stuk barre rots en turf- grond", aldus de Amerikaan se president. „Zij vechten voor de overtuiging, dat ge wapende agressie niet mag lonen en dat het volk de be slissingen van zijn regering moet helpen uitvoeren". Die woorden veroorzaakten een langdurig applaus, het enige dat de presidentiële toe spraak gedurende enkele se conden onderbrak. Gisteravond was het Ameri kaanse staatshoofd de eregast op een banket, dat hem door koningin Elizabeth II van Groot Brittannië aangeboden werd op het kasteel van Windsor. Zijn verblijf in dit indrukwekkende slot was een belangrijk onderdeel van Reagans campagne om op het thuisfront weer aan po pulariteit te winnen. Met dat doel voor ogen ging hij gis termorgen in het koninklijke' park van Windsor paardrij den met de Britse vorstin. Reagans vrouw Nancy volg de met prins Philip in een open koets, getrokken door vier paarden. Achterin zaten twee gewapende lijfwachten, van wie de Brit een bolhoed droeg. Reagan had dolgraag een rechtstreeks interview toegestaan voor de Ameri kaanse ontbijttelevisie. Met de koningin van Groot-Brit- tannië naast zich, zou dat bij zonder veel indruk gemaakt hebben op zijn kiezers. Maar Elizabeth II zette hem een voet dwars. Zij wilde niets weten van een openbare ver toning en verzocht de Ame rikaanse president haar te volgen. Reagan gehoorzaam de gedwee. Een Israëlisch legervoertuig rijdt met de Israëlische en Libanese vlag door een Libanees dorp, ter wijl dorpelingen naar de Israëlische soldaten zwaaien. (Van on?e correspondent Cees Manders) ROME De Italiaanse Rode Brigades hebben de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de barbaarse moord op twee politieman nen, gisterochtend vroeg in een stille wijk van Rome. Hoe de preciese toedracht van de moordpartij is geweest, is we gens gebrek aan ooggetuigen niet te zeggen, maar men vermoedt dat de twee patrouillerende agenten een verdachte auto met eni ge personen daarin hebben willen controleren. De inzittenden wisten de agenten echter te ontwapenen en dwongen hen te knielen. Direct daarop kregen ze een nekschot. Een van de agenten was op slag dood, de ander overleed een uur later in het ziekenhuis. De daders verdwenen met medeneming van alle wapens van de politiemannen. Het is de eerste keer in maanden dat de Rode Brigades weer op deze bloeddorstige wijze van zich doen spreken. Eerder deze week kregen Italiaanse politiemannen en politici van niemand minder dan de Amerikaanse president Reagan een pluim op de hoed gestoken vanwege hun doeltreffendheid inzake de bestrij ding van de Rode Brigades en de bevrijding van de Amerikaan se generaal Dozier. 4

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11