Verkrachting eigen echtgenote straks wellicht strafbaar Argentijnen beschadigen Brits schepen Verzekeraars: brandstichting Politie: geen aanwijzingen Tanker door onbekende vliegtuigen aangevallen BINNENLAND/BUITENLAND LE1DSE COURANT WOENSDAG 9 JUNI 1982 PAGINA Koningin-moeder maakt noodlanding LONDEN Een helikop- ter waarmee koning-moe- der Elizabeth van Groot- Brittannië gistermorgen van Windsor Castle naar el ders was vertrokken, heeft een paar minuten na de start wegens een technische storing een noodlanding moeten maken op een van de polo-velden rond het kasteel. De 82-jarige koningin-moe der, die op Windsor Castle kennis had gemaakt met president en mevrouw Reagan, bleef ongedeerd. Lid Solidariteit uit ziekenhuis ontsnapt WARSCHAU Jan Narozniak, een 32-jarige Poolse drukker die op 26 mei door de politie werd neergeschoten en berecht zou worden wegens zijn lidmaatschap van het verboden vakverbond Solidariteit, is gisteren uit een ziekenhuis in Warschau ontsnapt. Dat is op de staatstelevisie ge-1 meld. Tevens werd gewaar schuwd dat iedereen die Narozni ak verbergt een gevangenisstraf van vijf jaar riskeert. Bij zijn ontsnapping zou de druk ker, die aan zijn rechterarm en - heup gewond was, zijn geholpen door ondergronds levende leden van Solidariteit. Geen herexamen havo-Nederlands DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) wil de havo-exami nandi die door een slecht cijfer voor tekstverklaring Nederlands zijn gezakt, hiervoor geen herexa men laten doen. Het kamerlid Wilbers (D'66) had hierom ge vraagd omdat de resultaten voor dit examen-onderdeel uitzonder lijk slecht zouden zijn. Volgens Deetman is de puntentelling voor tekstverklaring na klachten over de moelijkheidsgraad herzien. De examencommissie heeft alle kan didaten een punt extra gegeven en de scholen vinden die aanpassing voldoende, zo niet royaal, aldus Deetman. De Liberiaanse supertanker „Hercules" (100.000 ton) is gister in de Zuidatlantische Oceaan, zo'n 480 mijl ten noordoosten v de Falkland Eilanden, door nog onbekende vliegtuigen aangev len. Het schip is geraakt door een bom en een raket en maa slagzij, maar zal er waarschijnlijk wel in slagen een haven in Bi x zilië te bereiken. 1 De lege tanker was op weg van de Maagden Eilanden, via Ka f m Hoorn naar Alaska om ruwe olie op te halen. De vaarweg om punt van Zuid-Amerika was noodzakelijk, omdat het Panama) naai te klein is voor schepen als de „Hercules". Het Britse min terie van defensie verklaarde desgevraagd: „Wij zijn het niet 5 weest". Uit omschrijvingen van de bemanningsleden valt op te mak' dat de aanvallende toestellen waarschijnlijk Hercules-transpo vliegtuigen waren, die momenteel door de Argentijnen word gebrukt als bomenwerpers. In Buenos Aires is geen enkele re^de tie op het bericht ontvangen. U DEN HAAG Vrouwen die tegen hun wil door hun eigen echtgenoot ge dwongen worden tot sexueel verkeer, kunnen daarvan in de toekomst wellicht aangifte doen bij de politie. De man loopt dan het risico op een ver oordeling door de rechter. „Dit idee spreekt mij aan", zo heeft staatssecretaris M. Schel- tema van justitie gisteren laten weten na afloop van een stu dieconferentie in Kijkduin over sexueel geweld tegen vrouwen en meisjes. De deel nemers aan de conferentie hadden het idee geopperd met het oogmerk getrouwde man nen psychologisch onder druk te zetten. „Dat er in de prak tijk niet zo bar veel vrouwen een beroep op de wet zullen doen, ligt voor de hand", aldus conferentie-voorzitter len van den Heuvel, „maar de mannen moeten weten dat hun echtge notes geen voorwerpen zijn waarover ze naar eigen goed dunken kunnen beschikken". Dat veel mannen dat idee ken nelijk wel huldigen, komt naar voren uit meerdere onderzoe ken, zij het dat die niet in ons eigen land zijn verricht. Bij een Amerikaans onderzoek van enkele jaren geleden, zei 12 van de getrouwde vrou wen ooit door de echtgenoot met fysiek geweld te zijn ver kracht. Ruim één derde van deze vrouwen zei dat het haar meer dan twintig keer was overkomen. Volgens een recent Duits on derzoek komt verkrachting binnen het huwelijk bij onze oosterburen nog vaker voor. Hier gaf 18% van de getrouw de vrouwen op, door haar man verkracht te zijn. Ruim 60 zei soms of regelmatig door de echtgenoot onder druk te wor den gezet om met hem naar bed te gaan. Op de studieconferentie in Kijkduin zijn meerdere vor men van sexueel geweld be handeld. De bijeenkomst was georganiseerd door het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid met het doel bouwstenen te verzamelen voor een samenhangend over heidsbeleid ter bestrijding van dit geweld. Algemeen gehul digd uitgangspunt tijdens de besprekingen was, dat geweld tegen vrouwen en meisjes voortvloeit uit de onderge- chikte positie die ze veelal ten opzichte van mannen inne men. Psychologe drs. Renée Römkens: „Geweld blijkt he laas slechts een variant te zijn op een grondpatroon van macht- en gewelduitoefening. Sexualiteit is daarbij vaak het vehikel". Klachtenbureau Een vorm van sexueel geweld, aldus len van den Heuvel, die alle vrouwen uit eigen erva ring kennen, is de ongewenste intimiteit. Aanrakingen of op merkingen van sexuele aard in situaties waarin de vrouw dat in het geheel niet op prijs stelt. „In alle regionen van de samenleving worden vrouwen hiermee geconfronteerd", be klemtoonde mevrouw Van den Heuvel gisteren. „En dan vooral op het werk. Als lid van het Europarlement heb ook ik er last van". De conferentie-deelnemers concludeerden dat het zinnig is een centraal Nederlands klachtenbureau voor onge wenste intimiteiten in het le ven te roepen met regionale onderafdelingen. Het nationale bureau zou kunnen worden ondergebracht bij de Ombuds vrouw. Een aanbeveling aan de overheid luidde om klach ten over ongewenste intimitei ten aan te tekenen op de con- duite-staten van de betrokken ambtenaren. Over pornografie konden met name de representanten van de vrouwenbeweging die aan de conferentie deelnamen, het niet eens worden. Sommigen stelden voor om het wetsont werp dat hierover is ingediend zodanig uit te breiden, dat alle porno die „krenkend" is voor de vrouw, wordt verboden. Anderen stelden zich op het standpunt dat porno per defi nitie krenkend is en dat dus alle porno moet worden verbo den. Ook de positie van buitenland se vrouwen is op het congres aan de orde geweest. Wat dit betreft beloofde staatssecreta ris Scheltema dat hij zal voor stellen de positie te versterken van gehuwde vrouwen die uit het buitenland overkomen om zich hier bij hun man voegen. Als deze vrouwen binnen drie jaar scheiden, worden ze mo menteel gedwongen weer naar hun vaderland terug te keren. De staatssecretaris zei dat hij deze regeling wil versoepelen. ADVERTENTIES JONGE DUBBELE GRAANJENEVER tei hc ht LONDEN BUENOS AI RES Bij Argentijnse luchtaanvallen op Britse oorlogsschepen rond de Falkland Eilanden zijn vannacht het fregat „Ply mouth" en twee landings schepen beschadigd, waarbij vijf slachtoffers zijn gevallen. In Londen was niet bekend of het om doden of gewonden gaat. Ook over de omvang van de schade bestaat geen ze kerheid. Over de plaats waar de sche pen werden aangevallen is evenmin iets bekend. Vol gens waarnemers in Londen waren de schepen in buurt van Port Stanley be met een nieuwe landing. melding dat troepen zich ook hebben genesteld in nederzettingen Fitzroy Bluff Cove vlakbij P Stanley versterkt deze th 'ei Het Britse ministerie van r*-1 fensie maakte wel beke'sr dat afweergeschut bij de a< au val op de „Plymouth" zeljwt twee Argentijnse vliegtuigje heeft neergehaald. Twee i dere zouden zijn beschadij tn« In Argentinië werd gister pi bekend dat paus Johanikel Paulus II tijdens zijn komi e p de bezoek aan Argentiiror een vertrouwelijk onderho zal hebben met presidiAl' Galtieri. Verder zal de p; zes openbare toesprak houden. Ter gelegenheid v diens bezoek wordt aan 1 politieke gevangenen amn tie verleend. he lai Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-program ma de CF 67/88/ De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgen. Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr. RolfTs Handelmij. I ndustrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-89 92 06 Winkelcentrum Babyion Den Haag. Tel. 070-851308 BESLAG OP 5,7 MILJOEN GULDEN VERZEKERINGSGELD ROTTERDAM Een groep van vijftien verze keraars beticht directeur J. van Boxtel van de groothandel Bohamij bv uit Nuenen van brand stichting. Bovendien zou hij na de brand in zijn groothandel te grote voor raden hebben opgegeven. De verzekeraars hebben de rechtbank in Rotter dam voorlopig beslag la ten leggen op de 5,7 mil joen gulden aan verzeke ringspenningen die eind april zouden worden uit betaald. Het gebouw waarin de groot handel was gevestigd, brandde vorig jaar november tot de grond toe af. De groothandel verkeerde op dat moment in de financiële problemen; er stond een reorganisatie voor de deur waarbij 16 van de 59. werknemers op straat zouden komen staan. Al snel deden geruchten van brandtsichting de ronde. Maar de politie con cludeerde na zonderzoek dat daarvoor geen bewijzen waren te vinden. Van Boxtel bereikte een akkoord met de gemeente: op de plaats van de groothan del zou 'een gemeentelijk in dustrieterrein komen. Taxateurs van de vijftien ver zekeraars bij wie de Bohamij via de Rotterdamse brand- beurs was verzekerd, stelden de schade vast op 5,7 miljoen gulden. Dat bedrag zou eind april uitbetaald worden. De verzekeraars hebben nu een procedure aangespannen bij de Rotterdamse rechtbank omdat zij zeggen over nieuwe, door een detectivebureau boven water gebrachte aanwijzingen te beschikken, dat er wel de gelijk sprake was van brand stichting. De verzekeraars zullen acht getuigen oproepen. Volgens mr. R. Rijk, raadsman van de directeur, heeft de politie die getuigen, meest werknemers, al eerder gehoord. De verkla ringen die zij hebben afgelegd heben niet tot strafvervolging geleid, aldus mr. Rijk. Volgens hem hebben de verzekeraars de groothandel naar de knop pen geholpen. De beslagleg ging „is enkele gebaseerd op geruchten". Hij wees er ook op dat de politie geen enkele aan leiding heeft gezien het onder zoek te heropenen. De beslaglegging was voor di recteur Van Boxtel aanleiding zelf het failissement van zijn' groothandel aan te vragen. Dat faillissement is inmiddels uitgesproken. De resterende 45 werknemers zijn ontslagen. Topprijs voor Jan Steen AMSTERDAM Bij het veilinghuis Paul Brandt aan de Keizersgracht in Amsterdam zijn dinsdag tijdens de schilderijenvei ling twee topprijzen be haald. Een schilderij van de schilder Jan Steen werd voor 58.000 gulden verkocht. Een werk van de Belgische James Ensor bracht 52.000 gulden op. Beide stukken werden aan particulieren verkocht. Ruud Broertjes. Robert Buurman. Margreet DuIJm, Corlna van Egmond. Joca Elketon- boom. Peter Franke. Carla de Groot. Els van Hage, Fred Homan, Diana Hoogervorst, Helen Huang. Ellen van der Hulle. Arlan Jan- sen. Petra Koppers. Fred Kroes. Andre Ku- perus, Heteen Maris. Marco Molenaar. Dle- neke de Moolj. Raymond Mugle. Jos van der Niet. Petra van den Nouland, Frans Ou- werkerk. Monique Postma, Michel van Rei- sen. Monique de Romph, Leen Rotteveel. Paul van Rlin, Peter Schrama. Marleen Schröder, Hans Slootweg, Gabrlëlle van der Spring. Remco Tonlno. Rob Verdegaal. Er- win Verhoog. Peter van der Voort. Hack Walenkamp. Eric Weljers. Hannle Wlerlng.- Harm Jan Wilts, Karin van der Zaag, Peter Paul Zeestraten, Johan van Zegveld. Rob van Zoen. Ellen Zwetsloot. H.A.V.O. Buitenkaag: Maarten de Groot. H.A.V.O n Dijk. De Spinbaan, Wassenaar 4-jarig L.H.N.Oj Anlta Aalbers. Clska van Akker, Hanneke Ammerlaan. Nancy Beek. Judith Beljersbergen, Ingrid Bellekom. Renske Berk. Ineke de Boer, José Compear. Inge Cornellsse. Marian van Dijk. Nelleke van Duijn, Bep van der Geest. Imca van Gent. Jeannette Ginter, Monique Gladpoot jes. Anja Guijt. Monique den Hollander, Anky Holmersma, Caroline Hooijmans. Mo nique Hooljmans. Annet van der KleiJ, Ellen Konlngs, Angellque van der KoolJ, Marian van der Kroft. Nlcolel Kwestro, Petra Kwe- stro, Annemleke Lakkerwa. Harrlëtte Lens. Anja Unschooten. Jolanda Mulder. Joyce Nouwens, Marion den Outer, Brigitte Paar- dekooper, Madeleine Raaphorst. Collnda van Roon, Margriet van Santen, Kirsten Scheel. Yvonne Schellens, Mleke van Schie. Petri Stouten. Anlta Taal. Yvonne van Trie rum. Louise van der Veer. Marjo Verhart, Edith van Vliet. Carla Wijting. Petra Zwets- Interim Algemene Schakelopleiding (M.H.N.O.): Martina van der Bent. Conny van Brecht. Jolanda Compeer. Marijke van Duijn. Petra de Gelder. Ineke den Haas. Toos Haasnoot. Conny van der Ham. Marian Hamersma, Elly Hoek. Corrle Imthorn, Joke Karman, Sandra Kennedle, Margo van Kla veren. Monique Laurey. Nancy van Middel koop, Ada de Mol, Ingrid Mooijeklnd, Ma- rlëtte Oudhof, Lèanne Ruljgrok, Annolles van Santen. Kristin van Schaik. Jolanda van Vegten, Heioen de Vries. Vera Zoetemelk. Nel Zuijderduijn. Monique Zuljderduln, Marl- Eelco Nleuwenhuis, Petra Paauw, H.A.V.O. Noordwljkefhout: Gerard Braun. Ton Elferink. Margreet van Eljsden. Paul Jorna. Cees Kuyper, William Rodenburg. H.A.V.O. Voorhout: André van Dam. Karin Lans. Robert Tulen. Hetty Warmenhoven, Desiree Went. An|a Zeestraten. H.A.V.O. Warmond: Gé van Dam. Paul Geerts. Bart van Haasteren. Bart Verdegaal. Els Verdegaal. Astrld Vergeer, Marga van Wlnsen. Gerard de Winter. HJk.V.O. Beinedorp: Ans van Ruiten. H.A.V.O. Noordwijk: Arnoud Schippers. H.A.V.O. LoidKhendam: Esther de Vreeze. Immanuelschool, Chr. school voor M.A.V.O., Alphen a.d. Rijn Blljleven. Saskia E Eyk, Gerda Flllppo. Gea Gaaien. Frans Godthelp, Marjon Godthelp. Plet de Graaf, Annemarie Groothuis, Sjors Haverkamp, Oswin Harke3. Monique Hen driks, Anja de Hey. Ron Heyboer, John van der Hoeven. Trudl Houtman, Margriet Hu- kom, Stephan van Iperen. Annelies Janart, Sandra de Jong, Monique v.d. Kamp, Jan Kleijn, André Kok, Dick Koster, Mlchiel Kra- senberg, Edwin van Leeuwen. Joke van Leeuwen. Henno Lekx. Peter de Liefde, Ka rin Loos, Marjan Mazereeow. Jeannette Meijer. Kees Moleman, Ronny Muller. Henk Oosterveld. Peter Anne Oudshoorn, Erik Pe ters. Allee de Raadt. Tonny Rlriassa, Conny Rijlaarsdam. José Siegers, Dellana van Soest, Jacqueline Spit. Monique Staring. Paolo Tasslnl. Ellen van der Vaart, Gerard Veldema. Elles Veldhui9, Robbert Rijnlands Lyceum Sassenheim V.W.O. Sassenheim: Lldwlen Barnhoorn. Christina Bertona. Frank Beljk, Monique van Biezen. Karen Bleeker. Marjolein Booy. Ellen de Bruin, Hans de Bruin. Marjolein van Bu ren. Ed Buurman, Arjan van Dorp. Briglt van Elburg. Ben Eikhuizen. Michel Flipphl, Nlek Fllpse, Wendy de Geus. Margriet van Goe- verden, Andrea Groenewegen, Sander Hen- dra. Ria den Hollander. Pleter Lunenburg. Marina LuIJk. Corollen Martl|n, Jochem Öf- ner. Wllco van der Plas. Wilna Rlnzema, Marjan van Rossenberg, Ellen Rozendal. Cees Rulgrok, Frank Rljksen. Bart Scher- merhorn, Astrld Soeterbroek. Ted van Vel- zen. Erica Verhoog. Geert Pioter Wagenma kers. Karin Wesseling. Annemarie Wouters, Mleke WIJdovold, Luclenne Zwaan. Mary Zwetsloot. V.W.O. Buitsnkssg: Johan Bouwmeester. Yvonne Vlug». V.W.O. LsMen: Mariska de Koster. V.W.O. Usee: Arent-Jan de Graaft, Patrick Groeneveid. Swen Henneken, Poter den Hoed, Marline van Hoven, Hans Ippel, Peter de Jong, Marco Kemp, Shane Kleyhorst, Jan van der Linden, Marjolein van Pijpen. Cor Slobbe. Daphne Wegman. Gerard van der Zaal. V.W.O. Oegstgsest: Brigitte de Ruiter, Koos Stehouwer. V.W.O. Noordwijk: Erik Don. V.W.O. Voorhout; Adrle van der Geer, Ineke van Overbeeke. V.W.O. Wermond: Edwin Hoek. Saskia Was- H.A.V.Ó. 8 assen helm: Peter Bakker, Menno van dor BH. Miriam Blom, Annemlek Bonlrk, Renée Vogelaar, Jan Vonk. Marco van der Werf, Jan Cees van Wielingen. Slpke Zel- denrust, Dick van der Zwaag. Marjon Zwart. R.k. school voor M.A.V.O. „Johannes XXIII", Roelofarendsveen M.A.V.O.-3: Gabry Bontje. Sandy v.d.' Hoorn. Arnold Roessen. M.A.V.O.-4: Ellen Bakker. René Cr Els Koot. Peter de Laaf. Erwin Lassooij. Thed van Leeuwen. Annemarie Magls. John van der Meer.i Ruud van der Meer. Wybo Mentlnk. Martin van der Meulen. Richard van Meljgaarden, José van Moorsel, Pauline van Moorsel. Frans Mulder. Ralph Mulders. Yvonne Olljerhoek, Lleneke Onderwater. Emlle den Os, Claartje Out. Wlm Owel. Elise Papót, René Paulides. Arjan van der Poel. Anlta van der Poel, René de Ridder, Guus Rietbroek. Vera Ronteltap, Dick Rubbens, Sylvaln de Ruyler, Ben Schellekens, Ingrid Stubbé. Pleter van Tol. Martin van Velzen. Hans Versteegen, Ab v.d. Wakker, Peter van Westerop, Liesbet Winkelmolen, Margo de Winter. HJLV.Oj Wilfried Bakker. Marcel v.d. Berg. Anja Beurze, Gerard Boks. Erie Bosman. Rob van Braukelen. Eric Broelman, Jon Bunnig. Peter Cambier. Jeanneke van Dam. Myriam Duindam. Peter van der Geest. Bart van Gerwen. Jan Gijsman. Wlm van Hag£. Jaap Hoetmer, Wilco Hogenboom, Marlt Hogenboom. Andrè Hooljmans, Sven Jan sen. Ronald de Jong. Josephine van Kam pen. Karl Koppers, Stefan Kuiper. Peter Kuyper, Sandra Langenhoff. Helene van Leeuwen. Jean-Philippe Lemalre, Lex van der Meer. Pauline van der Meer. Ted van der Meer. Hans Netten. Marjolein Nieuw- veen, Annette van der Poel. Juultje Putman, Mirjam de Ridder. Jacqueline van Ruiten. Richard van Ruiten. Wendy van Seggelen, Ernestine Spendel. Caroline Togni. Joos van Veen. Jacqueline Verburg. Caroline Vergeer. Jacqueline Vergeer. Astrld Vermlj. Hanneke de Vetten. Erica Vink, Kees v.d. Werf. Ton Wubben. Maaike Wijnands, Franny Wijn gaarden. Chris v.d. Assem. Paul Boerlage, Marienelle Bentvelzen, Monique Berg. Edwin v.d. Berg, Hans B03, Sjaak van Dorp. Mar cel Falter, Chrétien Frambach. Andrea Gor dijn. Monica Groenewegen. Magda de Groot. Marriette van Haasteren. Peter Ho genboom. Marian Hoogenboom. Marcel Hoogeveen, Rita de Jong. Paula de Jong. Frederik-Jan Kallenberg. Marian van der Kroft. Annelies Leljendeckers. Eveline Mon- telro, Esther Piel). Karin van der Poel. Ma- riëtle van der Poel. Rick Poppen. Gerdo de la Rle, Ed Rietveld. Vincent Romljn. Adrie Rijsbergen. Monique Sep. Ed Spaans. Caro line Theelen, Ron van Velzen. Conny van der Ven, Anka Verhage. Monique van der Werf. M.A.V.OJ Petra Benschop, Wybo Berk. Mar cel Bink. Richard Bokern. Frank Borst. Ruud Bos. Alice Brouwer. Marco Caspers. Jos Crljns, Theo Engel, Tjerk Gottenbos. Mar- tien Heemskerk, Edwin Huttlnga. Marcel Janssen. Stephan van de Ké'mp. Chris Klul- ters. Ingrid Koek. Christina Koetsier. Cecile Lamme. René van Loon, Mllo Luyten, Ro bert Maassen. Leonard Marks, Aad Mark*. Alex v.d. Meer. Walter v.d. Oord. Maarten Otten, Jacqueline Paardekooper, Margareth v.d. Poel. Hans Sackmann, Michelle Sinjor- go, Renate Sluys, Ludwig Smith. Ellen Straathof, Hella Tempelaars. Frannio Vis, Globbe Vlasveld. Plet Vlasveld. Briglt Wil- lemsen. Leon Winters. Monique Zanoni, John Zevenhoven, Rick van Zeyl. Jan-Willem Bosma, Hugo v.d. Geest. Lucas v.d. Geest. Gigantische bezuiniging dreigt voor kunsten DEN HAAG De kunsten zullen dit jaar geen 2,5, maar 3,2 miljoen gulden moeten bezuinigen als de plannen van het kabinet doorgaan'. Daar om heeft de Raad voor de Kunst zich tot de specialisten onder de volksvertegenwoordigers gewend. Hun is verzocht te voorkomen dat door de gigantische bezuiniging juist de schep pende aspecten de dupe worden. Dat kan door op de voorjaarsnota correcties aan te brengen door gebruik te maken van het budgetrecht. Dat ligt ook in de lijn van de motie uit januari, die de Tweede Kamer later heeft aangenomen. Daarin werd uitgesproken dat de scheppende kunsten zouden worden ontzien. De Raad wijst de kamerleden er andermaal op, dat kunst de zin van het bestaan raakt en dat bezuinigingen op kunst ontwikkelingen stopzetten die nauwe lijks nog of slechts met onevenredig grote in spanning ooit weer eens op gang kunnen w den gebracht. De specialisten wordt gevraagtr het mogelijke in hun politieke omgeving doen om deze overtuiging over te dragen. beurt dit niet dan wordt niet alleen de bedoe motie niet uitgevoerd maar bovendien dutjj^" onderuit gehaald. De uitzonderlijke en de? - treuze positie waarin de scheppende kuns zich bevinden, kan alleen nog worden veri derd door opheffing van de voorgenomen zuiniging. Dit kan worden afgedwongen in kamerdebat over de regeringsverklaring er voorjaarsnota. H De Federatie van Kunstenaarsvereniginj heeft intussen in een brief aan CRM ernstig protesteerd tegen deze voorgenomen verhooire Stones is drugs": Geen concerten in Florence (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De aanwezigheid van de Rolling Stones verhoogt de criminaliteit en het drugsgebruik, en daarom zijn ze hier niet welkom. Zo luidde vannacht de redenering van de gemeenteraad van Florence die over het al of niet doorgaan van de drie concerten van de Stones in de stad moest beslissen. Het is geen unaniem besluit geweest van de Flo rentijnse bestuurders, want de communisten onder hen bleven zich uitspreken vóór de komst van de Stones. Maar christen-demo craten, socialisten en fascisten vonden het gevaar van de komst van de rockgroep voor hun rustige stad groter dan de voordelen. Al leen de socialisten bleken uiteindelijk toch bereid van mening te veranderden op vo waarde dat de stad de 200.000 verwac jp concertbezoekers behoorlijk en ordelijk kunnen yerwerken. Maar Florence he buiten het voetbalstadion (goed voor 40. bezoekers) nauwelijks accommodatie, meer omdat de kleine museumstad in het merseizoen toch al nauwelijks de stroom t IS€ risten aankan. Geen Stones dus in Florer een besluit dat vooral door henzelf erg worden betreurd. De enige Italiaanse conc s ten zullen nu nog worden gegeven in Tur maar het is nog maar de vraag of dat voor lac Stones de Italiaanse trip de moeite wa«aa 'maakt. Ruud v.d. Geest, Wilfred v.d. Geest, Berna- defte Heemskerk. Andy Janssen, Caroline Kompier, Richard Lamb. Rob v.d. Meer, Sjoerd v.d. Meer, Leon Meys. Ellen Moese- laar. Joonette Nleuwveen, Marco Pleterse. Sjandra Ramasray, Mark Rijnbeek. Simon Schoenmakers. Johan Weber. Boudewijn Wolff. ir. Erlc-Jan Hogenboom. John v.d. Hoorn, Astrld Huigsloot/Ellen Hulgsloot, Sa bine Janszen, llonka Kerkvliet. Michel Kerk vliet Rob Kerkvliet. Monique van Klink. Ma rlt v.d. Knijff. Miranda Koek. Carola Kroet, Ella Kuipers. Jerry Lauwers, Henriëtte v.d. Meer. Marian v.d. Meer, Miranda v.d. Meer. Wllleke v.d. Meer, Lex Meyer. Anne Christi ne Nasveld. Conny Nederstlgt. Fred Onder water. Ellen Overdevest. Luclënne Turk. Cees van Rijn, Loes Straathof. Donna Schipper. Ineke v.d. Tang. Angellque Tuin, Llanne Turk. Waller Turk. Yvonne van Vel- aen. Bram v.d. Voet. Ilona Volwater, Paul de W8genaar, Ron Zandvliet, Lucas Zoet. He- leen Zoetendaal, Walter v.d. Zwet. Bonaventuracollege, Andy Warhol-overzicht in Amsterdam te zien AMSTERDAM De American Graffiti galerie, Berenstraat 20 Amsterdam houdt t/m 26 juni een overzichtstentoonstelling van zeefdrukken van de veelzijdige Amerikaanse kunstenaar Andy Warhol, gecreëerd in de periode 1965 tot 1982. De tentoonstel ling heeft als titel „Andy Warhol Myths More" en omvat Warhol's nieuwste werken, een serie van vier portretten van Goethe, een recente portfolio genaamd „Myths", 10 portretten van Amerika's meest geliefde mythen, o.a. Samta Claus, Mickey Mouse, Superman, Dracula, Uncle Sam, The Shadow, de Witch etc. Warhol fotografeerde deze onderwerpen en maakte er deze mythische figuren van met zijn ervaren, zeer persoonlijke schil-' ders-technieken. Deze zeefdrukken hebben het bekende Warhol mengsel van humor en dimensionale diepte. Op de expositie zijn ook de Warhol „klassieken" te zien, zoals portretten van Marilyn Monroe, Mick Jagger, Mao Tse Tsung, Jackie Kennedy en anderen. Tevens Warhol's bloemen, Camp bell soup cans en de electric chair, zijn commentaar op de maat schappij.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10