Politie gaat vaker Ie straat op repensioneerde hovenier loegt nog altijd voort erklozen: te laat betrokken bij werkgelegenheidsplan Vrije school wil ook in Leiden voort gezet onderwijs EER AANDACHT VOOR OORZAKEN AN KLEINE CRIMINALITEIT Algemene politie verordening Oegstgeest is in strijd met de wet Zilver voor werknemer zilverfabriek PLAKKERS VOOR KANTONGERECHT: ftGlL GIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8IUNI1982 PAGINA 5 •EN De werklozen liden hadden eerder :t opstellen van het [elegenheidsplan be- i willen worden. 23 augustus wordt beleidsplan door de Benteraad behandeld, gebeurt nu ineens el en sprong. Veel tijd inspraak is er niet, een aantal werklo zen gisteren hoorzitting. Wethouder J. Fase was het pertinent oneens met de bewe ring, dat de tijd voor gedegen inspraak zou ontbreken. „De bedoeling van het plan is, dat initiatieven van werklozen ge stimuleerd worden. Suggesties voor het opzetten van projec ten, waardoor mensen aan het werk kunnen komen, worden ook toegejuicht nadat het raadsbesluit eenmaal is geno men," aldus de wethouder. Via de hoorzitting, gisteren in kantine van de Stadsgehoor zaal, konden door werklozen suggesties worden gedaan, die in het plan betrokken worden. Ook konden mensen zich aan melden, die bij de verdere uit werking van de plannen be trokken willen worden. De 3.700 werklozen, die via de Gemeentelijke Sociale Dienst hun uitkering ontvangen, had den een uitnodiging voor de Bedriifs- bijeenkomst ontvangen. Daar- J naast had de gemeente door verzamelgebouw middel van de gemeentelijke De gemeente is van plan om in advertenties in de dagbladen gewag gemaakt van de hoor zitting. Gezien het aantal men sen waarop de hoorzitting be trekking had, was de belang stelling, een kleine tweehon derd mensen, wat magertjes. Halverwege de bijeenkomst was de zaal zelfs voor de helft uitgedund. de voormalige Olga-fabriek ruimte te bieden aan startende bedrijfjes. Het college ziet met welgevallen dat degenen die een dergelijk bedrijf op poten willen zetten, zich aanmelden. De huren zijn laag en de voor waarden gunstig. Een op te richten Stichting Werkgelege- neid moet faciliteiten geven. Bijvoorbeeld ondersteuning op technisch, financieel en com mercieel gebied. De gemeente heeft 2 ton subsidie aange- vragd, waarmee gedurende drie jaar een projectmanager betaald kan worden. Vanuit de zaal werd daartegen de nodige kritiek geuit. Gevraagd werd waaromwerklozen niet als ma nager zouden kunnen funge ren. Drie heren meldden zich voor de functie aan. Wehouder Fase juichte deze ontwikkeling toe. „Het geld hebben we toch nodig. Als de manager met an dere middelen bekostigd kan worden, is het prima. De twee ton blijft hard nodig," aldus Fase. Voor het overige had de dis cussie een warrig verloop, de hoorzitting bevatte weinig concrete voorsellen of oproe pen. Na afloop werden wel on derhandelingen geopend. In hoeverre dat in een of ander project resulteert, kan nog niet worden gezegd. Eén plan werd in het openbaar naar voren gebracht.'Afkikkende' he- roïne-verslaafden zochten me destanders om samen de vrije tijd werkzaam door te kunnen komen en zodoende uit de he- roine-wereld te kunnen blij ven. Het werkgelegenheidsplan juni in de raadscom- wordt 24 juni missie behandeld. 23 augustus buigt de gemeenteraad zich over de nota 'Zicht op werk'. n - )EN De politie wil zover dat in onze ïlijkheden ligt" het el van veiligheid bij burger versterken, toe zou in de komen- ren minder aandacht het verkeer besteed en worden en meer de oorzaken van de criminaliteit. Eén ider staat in het Con- ■Beleidsplan 1983- van de Leidse politie. politieman moet weer sr bij de burger komen an. Om dat te bereiken de politie meer op aanwezig zijn. We wil- neer wijkgericht gaan en. In de ene wijk spe- idere problemen dan in de andere en daar moet je óp inspelen. De politie moet meer in de bevolking inte greren", aldus commissaris H. van Voorden. Hij zegt één en ander in een toelichting op het concept-beleidsplan. In dat plan wordt op een rij tje gezet bij welke problemen de politie de komende jaren prioriteit wil leggen. „Het is duidelijk, dat de marges erg klein zijn maar we willen toch een poging doen om dat gevoel van onveiligheid wat weg te nemen, legt de com missaris uit. Op welke ma nier deze doelstelling in de praktijk vorm wordt gege ven, is nog niet geheel duide lijk. In de nota worden de uitgangspunten geformu leerd. De precieze uitwer king zou in overleg met het gehele politiecorps vastge steld moeten worden. „Deze beleidswijziging moet door het hele corps gedragen wor den. Dat is de enige manier om het van de grond te krij gen", aldus de commissaris. Bij de uitvoering van het plan speelt het probleem van de beperkte financiële mid delen van de politie een gro te rol. Commissaris Van Voorden vertelt: „De beleids wijziging mag geen cent kos ten. Een verdere uitbreiding van het corps kunnen we voorlopig wel vergeten. Dat is erg jammer, want we zou den meer wijkposten willen inrichten, juist om het gevoel van onveiligheid bij de bur ger wat weg te nemen". Wanneer het concept in de praktijk wordt gebracht zal dat onder meer blijken uit minder gerichte verkeers controles. De commissaris: „De politie moet 100 procent inzetbaar blijven bij noodge vallen. Daar kan je geen agent bij weghalen. We kun nen niet veel anders doen, dan wat minder aandacht be steden aan het verkeer, want i'uist die intensieve controles tosten veel mankracht. Ove rigens is het nu al zo dat we in het weekend geen gerich te alcoholcontroles meer houden, omdat we daar geen mankracht voor hebben". Verder zal geprobeerd wor den om het administratieve werk wat in te perken of langzamer met uitzonde ring van de klachtenbehan deling te laten verlopen om meer agenten de straat op te krijgen. In overleg met de hoofdofficier van justitie wordt een poging gedaan het beleid van het openbaar mi nisterie en de Leidse politie meer op elkaar af te stem men. Ook dit moet een be sparing aan administratieve rompslomp opleveren. Het plan is niet alleen onder verantwoordelijheid van de commissaris, maar ook onder die van de burgemeester C. Goekoop gemaakt. „Ook po litiek moet deze beleidsaan- pasing gedragen worden. Het mag niet zo zijn dat de politie los van de politieke steun van de gemeente opereert", aldus de burgemeester. Het plan wordt volgende week maandag aan de orde gesteld in de raadscommissie voor politionele aangelegenheden. Na de inspraak van het corps zou het dan eind 1982 vastge steld moeten worden. LEIDEN/DEN HAAG De enorme toename van het aantal leerlingen op Vrije Scholen maakt het noodzakelijk, dat er spoe dig zes nieuwe vrije scho len voor voortgezet onder wijs worden gesticht en bekostigd door de over heid. Deze scholen (de bo venbouw van de Vrije School) zouden moeten worden gesitueerd in on der meer Groningen en Leiden. Verder zouden ook in Eindhoven, Mid delburg, Nijmegen en Alkmaar een Vrije School voor voortgezet onderwijs moeten komen. Dit concluderen de Verenigde Bijzondere Scholen op algeme ne grondslag (VBS) in een rap port dat is aangeboden aan mi nister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen. Die vrije scholen voor voortge zet onderwijs zijn nodig, aldus de VBS, om een evenwichtige spreiding te krijgen over het hele land. In het rapport komt men tot de conclusie dat - hoe wel op vele scholen in Neder land sprake is van een afne mend leerlingenaantal - het Vrije Schoolonderwijs sterk in de belangstelling staat. De af gelopen jaren is reeds een groot aantal kleuter- en lagere scholen opgericht. In het spreidingsplan gaat de VBS uit van 12 gebieden, waarbinnen in ieder geval een vrije school voor voortgezet onderwijs moet zijn. In zes ge bieden, waarvan vijf in de Randstad, wordt reeds een bo venbouw gesubsidieerd. In vijf van de zes overige (waaronder Groningen) is al een boven bouw zonder subsidie van start gegaan. Zowel in de onderbouw als in de bovenbouw wordt nog een flinke toename verwacht om dat het enige jaren duurt voor dat opgerichte scholen vol groeid zijn en alle leerjaren tellen. Dit schooljaar tellen de Vrije Scholen bij elkaar elf duizend leerlingen. Vijf jaar geleden waren dat nog slechts 4500 leerlingen. LEIDEN/OEGSTGEEST De grondwet bepaalt, dat de burger voldoende mogelijkheden moet heb ben om zijn mening ken baar te maken, maar de gemeente Oegstgeest gaat geheel aan dit wetsartikel voorbij. Dit werd gisteren beweerd voor het Leidse kantongerecht. De verdachte, een 20-jarige man uit Oegstgeest, had met drie anderen aan de Warmon- derweg aanplakbiljetten aan gebracht. Omstreeks kwart over vier in de ochtend wer den de plakkers door de politie opgemerkt. Een poging om de dans te ontspringen door pla t- middelen, borstels en aanplak biljetten in de bosjes te gooien, mislukte. Drie van de vier betaalden de boete van dertig gulden. De verdachte van gisteren wei gerde dat te doen. Hij meende leemten in de Algemene Poli tieverordening (APV) van Oegstgeest te hebben ontdekt. De man was tijdens de rechts zitting niet aanwezig, maar had een bevriend jurist ge machtigd zijn zaken waar te Doorgaans meldt een APV. dat plakken niet is toegestaan, be houdens op door B en W aan gewezen plaatsen. Deze toe voeging komt in de Oegst- geestse APV niet voor. In de gemeente Oegstgeest mag zo doende formeel nergens iets worden aangeplakt. Volgens de gemachtigde is dat in strijd met de grondwet (en met de gemeentewet), omdat de vrij heid van meningsuiting daar mee wordt bedreigd. Zodoende zou de verdachte vrijuit moeten gaan. Voor het geval de kantonrechter toch mocht besluiten een boete op te leggen, werd gevraagd deze op 51 gulden te bepalen. De gangbare boete voor een der gelijk delict is dertig gulden, maar voor een zo laag bedrag bestaat niet de mogelijkheid in hoger beroep te gaan. De boete moet daarvoor hoger zijn dan vijftig gulden. Tevens werd de rechter gevraagd schriftelijk vonnis te wijzen. Dat gebeurt binnen veertien dagen. eilljl s te 'r. B de betvla; er p 1STGEEST Het is tr een paar jaar gele dat Arthur Werner de tuinman van het iaine Oegstgeester urant De Beukenhof gepensioneerd. Toch nog dagelijks in de van het horecabedrijf vinden. Sinds 1978 De Beukenhof een in de n tx genomen om de zwa- ussen op te knappen. P ur Werner heeft niet- d(n nog geen afscheid loden nemen van 'zijn' „Eigenlijk doe ik nog gewoon, mijn werk. !n krijg ik er nu geen meer voor. Ik ben als ware helemaal opge- Dorzi d met deze tuin, daar ik niet zomaar af- van doen", stelt vitale tuinliefhebber. op jonge leeftijd toon- ng ajê heer Werner een bo- Iiatige interesse voor al- at met bloemen, planten te maken had. Da- e zi s was hij te vinden in uin van zijn ouderlijk aaI nabij Dresden in Duits- vaIEen logisch gevolg was- ken. K vanaf zjjn veertiende ^estIiinbouwschool in Dres- lezocht, waar hij na vier r ijn opleiding met succes londe. De familie Wer- Jo verhuisde later naar Ne- kkiihd. „Toen de oorlog werd ik opgeroepen iar Duitsland te gaan, ik na twee jaar krijgs- k'ihgen werd genomen. In kwam ik weer terug in rland, bij De Beuken- vaar ik aanvankelijk als enhulp te werk werd ld omdat er al een tuin- was. Gelukkig werd de later uitgebreid en was erking van het perso- noodzakelijk, zodat ik de keuken naar de tuin verhuizen. De tuinman al was liet langzamer- steeds meer aan mij omdat hij zag dat he Tuinman Arthur Werner: „Het echte vakmanschap lijkt uit te sterven". toch wel goed ging", vertelt „Omdat de. tuin echt groot is, tekeningen om de indeling te Werner niet zonder trots. gebruikte ik vroeger vaak bepalen. Ik tekende op pa pier uit hoe ik het wilde heb ben. Nu hoeft dat niet meer, want ik ken de tuin uit mijn hoofd", zegt de in het vak vergrijsde hovenier. „Bij een indeling is het belangrijk dat je rekening houdt met de verschillende kleuren van de planten, bloemen en bomen. In tuintaal spreek je van bor ders en stroken. Persoonlijk vind ik het erg belangrijk om in de border een bepaald kleurenpatroon te herhalen. Rood-rose-blauw is bijvoor beeld een erg mooie kleuren combinatie. Je moet natuur lijk ook rekening houden met de kleuren die weer naast of achter de border lig gen. Het totaalaanzicht, daar gaat het om. Ook in de win ter moet de tuin er goed blij ven uitzien. Daarom is het verstandig om enige groen- blijvende heesters te planten, zodat de tuin in koude tijden kleur blijft houden", stelt Werner. Betrokkenheid Het echte oude vakmanschap lijkt in de moderne tijd uit te sterven. Arthur Werner is wellicht één van de laatsten der tuin-Mohikanen. „Die betrokkenheid mis je vaak bij de tuiniers van tegen woordig. Alles gaat hup hup de grond in en klaar is kees. Niet dat ze het niet goed doen hoor, maar als de hove niers hier aan het planten zijn kijk ik liever de andere kant op. Ik denk dat het iets te maken heeft met de oplei ding die de jongens tegen woordig krijgen. Daar leren zed dat soort dingen gewoon niet meer. Ik heb het vroe ger wel geleerd, mij werd bijgebracht dat je iets goed moet doen of anders niet. En de tijd speelt natuurlijk geen rol als je je intensief met iets bezighoudt", aldus de Beu kenhovenier. Glunderend vertelt hij nog: „ongeveer 15 jaar geleden werd de tuin van de Beukenhof genoemd bij de tien beste tuinen van Europa. Dat was echt één van de mooiste complimen ten die ik ooit heb gehad". VOORSCHOTEN Jo- han Jacob van Ooster- houd (55) kreeg gistermid dag uit handen van Bur gemeester Goekoop van Leiden de eremedaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De gebeurtenis vond plaats in de kantine van de zilverfabriek Van Kempen en Begeer aan de Leidseweg 219 in Voor schoten, waar de heer Van Oosterhoud sinds 40 jaar werkzaam is. De jubilaris kwam als 15-jarige in dienst van de fabriek in 1942. Hij begon als leerling goudsmid en werd later gouds mid. In 1962 werd de heer Van Oosterhoud chef van de afde ling collier-montage. Tien jaar later werd hij chef eindcontro le van de afdeling sieraden. De geridderde goudsmid is onder meer ook secretaris van de on dernemingsraad geweest. De zilveren medaille die de heer Van Oosterhoud gisteren kreeg is ook gemaakt in de zil verfabriek, zij het niet door de jubilaris zelf. De heer S.A.C. Begeer, president-directeur van de NV Koninklijke Van Kempen en Begeer voegde èr gisteren nog een verguld zil veren legpenning en toe en liet mevrouw van Oosterhoud ook in de feestvreugde deleft door middel van de overhan diging van een gouden sieraad. Enveloppen met inhoud kwa men er van Ing. W.G. van Ba- vel, directeur van de zilverfa briek en de heer J.H.M. van Veen namens het personeel. Na afloop volgde er een gezel lig samenzijn. Burgemeester Goekoop (links) feliciteert het echtpaar Van Oosterhoud met de ninklijke onderscheiding.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5