Verbouwd vrachtschip moet weg uit Wijde Aa Driekwart eeuw Nieuwkoopse Maranathaschool Zoeterwouds dorpsplein wordt sober Steeds meer werk voor Aar- en Veenstreek Alkemadese brandweer: minder te blussen, toch meer werk REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JUNI 1982 PAGI1 Stekpop '82 Hazerswoude HAZERSWOUDE De Hazerswoudse Jeugd- sociëteit „Ons Stekkie" houdt zaterdag weer het jaarlijkse Stekpop-festival. Aan dit evene ment werken zeven Nederlandse groepen en één Engelse band mee. Stekpop '82 wordt ge houden in een grote tent nabij het clubhuis van Avanti aan de Sportparklaan in Hazferswoude- dorp. De Leidschendamse groep „Ruines" bijt om half twee het spits af. Daarna is het de beurt aan de leden van de „Junction Road Band", die om 16.00 uur gevolgd worden door de formatie „Rotjoch". Anderhalf uur later ver schijnt Margriet Eshuijs met haar band op het podium. Vanaf 19.00 uur is de bühne achtereen volgens voor „Tiger", „R.K. De Veulpoepers B.V." en „The Frog". Tot slot treedt de Engelse groep „Ubik" op. De eerste klanken van de Britse groep zullen rond half twaalf uit de spea kers komen. Margriet Eshuijs. Met de bus naar UVS LEIDEN UVS speelt don derdag een beslissingswed strijd tegen HOV op het ter rein van Westlandia in Naald wijk. Het gaat om het behoud van een plaats in de eerste klasse. De vereniging biedt aan supporters de mogelijk heid om per bus naar Naald wijk mee te reizen. Aanmel den is tot vanavond elf uur mogelijk bij F.H. Beerenfen- ger, tel. 311294, J.W. Dekker, tel. 896974 of D. Kikkert, 01718-25862. Brillen gestolen ALPHEN - Dieven hebben in de nacht van zondag op maan dag ingebroken bij een opticien in win kelcentrum Ridder hof. Er werd voor een bedrag van 5300 gulden aan brillen, met name zonnebril len weggenomen. Bo vendien werd voor 200 gulden aan geld gestolen. De inbre kers kwamen binnen door middel van het forceren van de voordeur. Aad Verstraaten superstar Bernardus HAZERSWOUDE Aad Verstraaten mag zicii „Bernardus' superstar" noe men. De-ze speler van een lager senio renteam vaji de vereniging die op 1 juni jongstleden precies vijfendertig jaar bestond, toonde zich tijdens een uitgebreid spelprogramma voor senio ren en Al-junioren de man die de meeste punten scoorde. De superstar- competitie werd op touw gezet als on derdeel van de (sobere) viering van het zevende lustrum van de voetbalclub van de Rijndijk. Voorzitter Sjaak Stra- ver verrichtte trouwens intussen ook de trekking van de loterij die vanwege dat 35-jarig bestaan werd georgani seerd. Prestatieloop trok ruim 200 Hazerswoudenaren HAZERSWOUDE Ruim tweehon derd deelnemers en -sters waren gis- reravond van de partij tijdens de „pres tatieloop voor het gehele gezin" in de wijk Rhynenburch. Deze werd georga niseerd in het kader van de sportweek die deze dagen in de belangstelling staat van de sportieve Hazerswoudena ren. Hoewel de Sportraad, organisator van de trimloop, het deelnemen belangrij ker vindt dan het presteren, is het na tuurlijk aardig om te weten dat Wim van Huis de beste tijd (37.41 minuten) liet afdrukken na een afstand van ruim 10 kilometer, om precies te zijn 10.320 meter. Trimlooporganisator Rosier ho noreerde de prestatie van Wim Huis, bij popmuziekkenners voora kend als een van de vier Shoes, een aardige onderscheiding. Jai Jong werd tweede op de ruim tien meter; tijd: 39.52 minuten. Een kn prestatie op de ruim vijf kiloi (5.160 meter), die dwars door de Rhynenburch voerde, leverde Verdegaal; hij won in een tijd van minuten. L. den Ouden werd tu (20.35). Bij de dames liet Tineke ken de beste tijd voor zich registi op de vijf kilometer: 26.06 min Christina Versteegen werd tweet- het vrouwenklassement met een van 29.33 minuten. VERGEEFS VERZET VAN OP DRIFT GERAAKTE SCHIPPER ALKEMADE „Ik heb mijn schuit aan de Wijde Aa aangelegd en ik ga daar niet meer vandaan". Deze stevige uitspraak werd deze week gedaan ten overstaan van de com missie Bezwaar- en Be roepsschriften door de heer J. Santing, eigenaar van een tot woonark ver bouwd vrachtschip. De heer Santing is een WAO'er zonder vaste woon- of verblijfplaats sinds hij zijn huis in Zeeland verkocht om in een woonboot te gaan wonen. San ting is op het water geboren, heeft twintig jaar lang als schipper tussen Rotterdam en Bazel gevaren en nog eens twintig jaar alle Nederlandse wateren doorkruist. Als vrachtschipper was hij er aan gewend dat hij vrijwel overal voor twee maal 24 uur kon aanleggen. Toen hij in de WAO geraakt was en op de vaste Zeelandse wal besloot te gaan wonen, bleek dat twee zoons daar geen werk konden vinden. Het leek de familie Santing daarom het beste om maar naar de Randstad te gaan. Pa kocht weer een vrachtschip, verbouwde het vaartuig tot woonark en voer de haven van Terneuzen uit regelrecht in de richting van Alkemade. "In de Ringvaart nabij het aquaduct werd de boot aangelegd. De zoons von den vrijwel direct werk: één in Leimuiden en de andere in Roelofarendsveen. Stomver baasd was pa Santing toen hij door het gemeentebestuur van Haarlemmermeer gesommeerd werd elders een aanlegplaats te zoeken. Gelukkig werd spoedig een oplossing voor de ligplaatsproblemen gevonden en wel bij de Nieuwe Wete- ringse boer Vergunst. Tegen betaling van ƒ750.- per jaar mocht Santing zijn woonboot in de Ringvaart nabij de Meer brug leggen. Wederom echter werd Santing gesommeerd zijn onderkomen te verwijderen, omdat hij niet de benodigde gemeentelijke vergunning had. Santing voer vervolgens resoluut naar de Wijde Aa; na bij het Paddegat werd de boot aangelegd en uiteraard ont ving hij spoedig zijn zoveelste aanschrijving tot verwijdering van de boot. Nu schakelde hij een advokaat in, want een 16-jarige zoon had werk gevonden in Roelof arendsveen en dat was voor vader, moeder en broer San ting reden om zich blijvend in Alkemade te vestigen. Trou wens, teruggaan naar Zeeland is niet eens meer mogelijk. In de vergadering van de Commissie Bezwaar- en Be roepschriften verklaarde de heer Santing zich een zwerver te voelen. „Buitenlandse vluchtelingen worden altijd geholpen, ik betaal en heb al tijd volop belasting betaald maar wordt van hot naar haar gestuurd", aldus de getergde woonarkbewoner. „Ik ben nu 64 jaar, ben altijd van de ene stee naar de andere getrokken en heb nooit last met anderen gehad. Laat me dan nu ook met rust", verzocht hij de com missieleden. Zijn raadsvrouwe was het roerend met hem eens, zij vond haar cliënt een „bijzonder geval". Wettelijk had de Commissie Bezwaar- en Beroepsschriften maar één mogelijke beslissing, namelijk het ongegrond ver klaren van het onderhavige bezwaarschrift; menselijk ge zien echter lag de zaak moei lijk. Een vrachtschipper mag inderdaad overal twee maal 24 uur aanleggen, maar bij een tot woonark verbouwd schip liggen de zaken geheel anders. De heer Santing had er moeite mee dat in Alkemade woonar ken voor weekendbewoning mogen liggen. „De eigenaars van die boten hebben nóg een huis, maar mijn boot is mijn enige woning", verklaarde hij. De Commissie Bezwaar- en Beroepsschriften kon niet an ders dan Santings bezwaar schrift ongegrond verklaren. De schipper zal terug moeten naar de plaats waar hij van daan is gekomen en dat is: Haarlemmermeer mmmm Het schip in de Wijde Aa. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin NIEUWKOOP Voor de christelijke nationale ,,Ma- ranatha-school" is het dit jaar dubbel feest. Komen de vrijdag viert men het 75-jarig bestaan van de school. Dit feest valt sa men met de viering van het zevende eeuwfeest van de gemeente Nieuw koop. De eerste aanzet om te komen tot protestants christelijk on derwijs werd in 1905 gegeven. In november van dat jaar werd besloten een „Vereniging tot stichting van de school voor christelijk onderwijs in Nieuwkoop" op te richten. Op 19 juni van het daarop volgen de jaar waren de voorbereidin gen ten einde en had de vere niging haar doel bereikt. Dat kon. vooral, dankzij de inspan ningen van de toenmalige her vormde predikant Rutgers. De school, in die tijd bestaande uit twee lokalen en een woning voor de hoofdonderwijzer, werd op 31 juli 1907 ingewijd en een dag later officieel geo pend. De eerste hoofdmeester was J.K. van Drunen. die da gelijks 63 Nieuwkoopse kinde ren begroette. Ruim tien jaar later diende zich een probleem aan dat nog vaak terug zou ko men: ruimtegebrek. Door het stijgende leerlingen tal werd het in 1919 noodzake lijk een derde leerkracht aan te stellen. Voor deze onderwij zer en zijn leerlingen was ech ter geen apart lokaal beschik baar. Het gevolg daarvan was. dat er in één ruimte twee ver schillende lessen gegeven wer den. Een verre van ideale situ atie, die tien jaar heeft ge duurd. Kort voordat dat derde lokaal in gebruik genomen kon worden, veranderde er nog iets in de school. De petro leumlampen werden in 1928 vervangen door electrisch licht. Nieuwbouw Dat het aantal leerlingen al maar toenam, leverde in 1950 opnieuw problemen op, er moesten twee lokalen bijge bouwd worden. Zes jaar later was men uit de brand. De plannen voor de bouw van een nieuw, uit zes leslokalen be staand. gebouw werden goed gekeurd. De „Maranatha school" was daarmee een feit Overigens maakte dat nieuwe gebouw geen definitief einde aan de ruimteproblemen. Der tien jaar na ingebruikneming, moesten er weer twee lokalen bijkomen. En die (voorlopig?) laatste uitbreiding maakte de „Maranantha-school" tot wat die vandaag de dag is: een on derwijsinstelling met acht leerkrachten en 213 leerlin gen. Zij allen vieren deze week het 75-jarig bestaan van de school. Vooruitlopend op de officiële viering, vrijdag 11 juni, werd vandaag een spelletjesdag ge houden. Gehuld in oud-Hol landse kledij konden de leer lingen naar hartelust spelen en zich bovendien te goed doen aan een pannekoeken-maal Vrijdag om half twee wordt in de Nederlands Hervormde Scholieren vergapen zich aan het politievoertuig. Een leerling krijgt de handboeien om. Twee agenten van de rijks politie Nieuwkoop gingen gisteren terug naar school. Niet om plaats te nemen in de banken, maar om leer lingen van de vijfde en zes de klassen van de Marana thaschool'een blik achter de schermen te gunnen. Dat gebeurde in het kader van een voorlichtingsprogram ma, in elkaar gezet door wachtmeester Van Gende- ren en opperwachtmeester De Feij van de groep Nieuwkoop. In totaal bezoe- Politiemannen in Mar ana tha -sch ooi ken de politiemannen 16 la gere scholen in Nieuwkoop, Ter Aar, Zevenhoven, Nieuwveen en Noorden. Het doel daarvan is de jeugd eens nader te laten kennis maken mot de poli tie, of zoals „opper" De Feij het uitdrukte: „Laten zien dat het werk van een politieman niet alleen be staat uit boeven vangen en bekeuringen schrijven". Of het bezoek aan de „Marana thaschool" die gedachte bij de jeugd heeft kunnen weg nemen, staat niet vast. Want ook al waren de ver haaltjes van de heer Van Gen deren en de door hem en zijn collega meegebrach te films best interessant, de jongeren hadden verreweg de meeste aandacht voor hun gummieknuppels, het revolvers en de knevel-ket tingen. kerk in Nieuwkoop een her- tentoonstelling te bezoeken protestants christelijk onder- houden en in de avonduren is denkingsdienst gehouden. Na Deze is ingericht in de school wijs in Nieuwkoop. Vervol- er een reünie van oud-leerlin- afloop is er gelegenheid een en geeft een beeld van 75 jaar gens wordt een recpetie ge- gen. 11 LEIMUIDEN De in september bij de stichting voor Maatschappelijke dienstverlening „Aar- en Veenstreek" ingevoerde „Alpha-hulpverlening" functioneert nog niet opti maal. Bij „Alpha-hulpverlening" gaat het om huishoudelijke hulpverlening. „Aar- en Veen streek" heeft in deze een be middelende functie. Zij zorgt ervoor, dat de aanvrager hulp van een particulier krijgt. In 1981 werden echter slechts 3 cliënten van Alpha-hulp voor zien. Dit blijkt uit het jaarver slag van de stichting Het afgelopen jaar wordt door „Aar- en Veenstreek" als „moeilijk" omschreven. Moei lijkheden ontstaan vooral door de bezuinigingen waarmee de stichting is geconfronteerd. Bezuinigingen, die, vindt men ook bij de stichting, niet ten koste van de hulpverlening mogen gaan. Dat echter is een moeilijke zaak. omdat ruim 92% van de begroting uit sala riskosten bestaat. Mede daar door is men, zij het met tegen zin, begonnen met de invoe ring van de Alpha-hulpverle ning. In het jaarverslag staat, dat het aantal aan gezinsverzor ging bestede uren is toegeno men, in totaal ruim 10.000 uren meer dan in 1980. Opval lend daarbij is. dat de vraag naar tijdelijke hulpverlening afneemt, terwijl de vraag naar landurige hulpverlening groeit. De afdeling maatschappelijk werk van de stichting heeft het afgelopen jaar meer hulp verleend aan buitenlandse werknemers. Hulpverlening aan deze groep mensen vergt, gezien hun specifieke proble men, een vrij intensieve bena dering. De exploitatie van de gezins verzorging resulteerde in 1981 in een batig saldo van bijna 45.000 gulden. De afdeling maatschappelijk werk kende echter een tekort van ruim 21.000 gulden. Voor dit jaar verwacht men slechts een ge ringe stijging van de kosten (1%). De stichting heeft een boekje samengesteld waarin uitge breid wordt verhaald over het werk van de stichting. Het boekje is verkrijgbaar bij het hoofdkantoor van „Aar- en Veenstreek" aan de Willem van de Veldenweg in Leimui den. ZOETERWOUDE De werkgroep Inrichting Dorpsstraat in Zoeterwou- de heeft gisteravond het plan voor de inrichting van het dorpsplein gepre senteerd. Nu het winkel centrum al duidelijk ge stalte krijgt en de diverse vormen zichtbaar worden, blijkt dat de beschikbare ruimte voor een dorps plein niet bepaald groot is. Overigens zal de inrich ting van het plein niet eerder dan begin 1983 plaatsvinden. Er dient aan het winkelcen trum, waarvan één winkel ruimte nog steeds niet is ver kocht, en de omgeving nog veel te gebeuren. Zo is de ruw bouw van het centrum naar verwachting rond de bouwva- kantie gereed, terwijl de eind- oplevering in oktober wordt verwacht. Overigens wordt volgende maand een begin ge maakt met de sloop van de Spar-winkel van de heer Jan- son en zal de nieuwbouw vol gend jaar februari gereed zijn. Dan zal. nadat tevens de riole ring in de Dorpsstraat is gere- ALKEMADE Het jaar 1981 was voor de Alkema dese vrijwillige brand weer, met een bewakings gebied van niet minder dan 2.880 hectaren, een jaar zonder enerverende gebeurtenissen. De om vang van de branden was over het algemeen klein, terwijl de uitrukfrequen- tie (17 maal) ten opzichte van het voorgaande jaar gelijk bleef. Volgens het jaarverslag van de vrijwil lige brandweer is er even wel een toename van de werkzaamheden waar neembaar in de sektor ad vies- en hulpverleningen.. Onder leiding van brandweer commandant C.P.I. Vesseur en plaatsvervangend comman dant B. Dekker is de veertig man tellende personeelsbezet ting geen probleem. De blus- groep Roelofarendsveen heeft zeventien vrijwilligers, blus- groep Rijpwetering heeft er twaalf en in De Kaag rukken bij brandmeldingen negen vrijwilligers uit. De brand weerlieden volgen tal van cur- noveerd met'de reconsti- van Dorpsstraat en inric ni van het plein worden bi De aanvankelijk geop; gedachte om het verketj' twee richtingen over din Bouwdijkstraat te lotjieJ wordt niet Technisch is dat moeilijks voerbaar waardoor het te zou worden, voorts hebbi bewoners van de Dr. dijkstraat bezwaren geui wijl ook de parkeervoorzi d gen anders ontoereikend den worden al is het de of die in de nieuwe opze voldoende zal zijn. Vee dan ook afhangen van he keersaanbod als eenma; Burg. Detmersweg in ge is. Het ligt in de bedoeling ai 1 Veldzichtstraat en Dr. I lat dijkstraat parkeerplaats* at creëren. Het dorpsplein(tj m er sober komen uit te zi wordt wel getracht groenvoorzieningen aaijna brengen in de vorm vaij;e lindeboom en struiken, y nivo-verschil in de bestip moet een leuk effect te brengen. Voor zover de nen nu luiden, komt er dorpspomp terwijl ruimte |or de muziektent niet voo®]i den is. Met de betrekkiin" het bouwplan van de moet zelfs worden betv öa of de oude bomen ter p nog wel behouden ki ig( blijven. sussen, die opleiden voor di ploma's Brandwacht. Chauf feur/Pompbediende, Hulpver lener, Bevelvoerder en In- strukteur. Het dijploma „Pers- luchtmaskerdrager" is voor de tegenwoordige brandweerman een „must", omdat de concen tratie giftige koolmonoxyde in de rookontwikkeling bij brand zeer hoog is. Bovendien zorgt de hedendaagse kunststof maatschappij voor een zo uit gebreide schakering aan ande re en vaak nog giftigere ver brandingsgassen, d'at het wer ken zonder adembeschermen- de middelen in veel gevallen als onverantwoord moet wor den aangemerkt. Elke blusgroep doet regelma tig verkenningen in het eigen verzorgingsgebied; persluch toefeningen, oefeningen met verkeersslachtoffers en ge vaarlijke stoffen en oefenin gen met aanvals- en hulpver leningstechnieken bij brand en ongevallen. De brandkranen worden regelmatig beproefd en er wordt aan brandweer wedstrijden meegedaan. Zorgelijk Brand voorkomen is één van de belangrijkste onderdelen binnen het bedrijf van de brandweer. Dit houdt onder meer in: advies en kontrole van brandpreventief gerichte eisen bij bouw- en hinderwet vergunningen, het in goede staat houden van waterwin- plaatsen. het opstellen van aanvals- en ontruimingsplan nen en het geven van voor lichting op scholen, bedrijven en bejaardenoorden. Een zor gelijk onderdeel van de blus watervoorziening vormt de staat van onderhoud van di verse particuliere sloten om en nabij boerderijen. Vele ogen schijnlijk diepe sloten bevat ten, op vijftien centimeter wa ter na, slechts bagger. Volgens de Brandweerinspek- tie en de Regionale Brandweer Rijnland is de brandweergara ge in Roelofarendsveen te klein. Voorgesteld wordt het achterliggende gedeelte, dat nu in gebruik is bij de Wo ningbouwvereniging, erbij te trekken. De brandweergarage van De Kaag is te vochtig ge bleken en niet geschikt voor opslag van brandweermate- rieel. In 1983 staat De Kaag op de nominatie voor een nieuwe brandweergarage. iijr Besiei boekje 'Fietsen in ctubverbor vtoog boekhandel. tietsenvokmon.V overmoking von 15.50 op postgiro i 234567. stichting fiets1'Am

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4