Bevriezing van uitkeringen- korting inkomens ambtenaren Leger Israël rukt op naar Beiroet mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm WÊÊKm Slechte weg? Belt u maa I Historische toespraak van Reagan tot Brits parlement êST ficidóc Soiucmt Meubelfabriek Oistervvijk^ Dinsdag 8 juni 1982, 72e jaargang no. 22288 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Portret van de componist Stra- winski op Ned. I om 22.40 uur, voordien om 21.55 uur „Den Haag Vandaag" over rege ringsverklaring en Kamerde bat. Op Ned. II om 21.00 uur docu mentaire film „De langste dag" over de invasie in Frank rijk op 6 juni 1944. Droog en perioden met zon. Minima rond 12 graden. Mid- dagtemperatuur van 18 graden op de Wadden tot 23 in het binnenland. Matige noorden wind. Zon op 05.21, onder 21.58 uur. Scheveningen hoogwater 05.16 en 17.52 uur, laagwater 01.17 en 13.32 uur. offie goedkoper door prijzenslag dooi incros 5bele /an Bi fgfén STERDAM De koffie wordt Nede r2en goedkoper. Tussen de Neder- jeled ^se koffiebranders is gisteren on- wacht een prijzenslag uitgebro- Daardoor gaat de prijs van de genokte koffiesoorten met twaalf cent iag, terwijl de goedkopere soor- llhaldïmet zes cent in prijs verlaagd zul- worden. Nadat Douwe Egberts jermiddag een verlaging van de de e< (ieprijzen met twaalf cent per 250 aankondigde voor de meeste Tten, kwamen binnen een kwar- meldingen binnen van prijsverla- r, die de ei gingen van Van Nelle en van "De Drie Mollen" (vroeger Niemeyer). Ook Albert Heyn maakte wat later bekend de prijsverlaging van Dou^we Egberts te volgen. Douwe Egberts de grootste koffiebrander van ons land, zegt tot de prijsverlaging besloten te hebben door de veelvuldige prijsaan- biedingen met goedkopere soorten koffie van de laatste tijd. Hiermee wordt gedoeld op de eigen merken van de grootwinkelbedrijven ook wel "private1 labels" genoemd. Lekkende tanker voor De Hoek HOEK VAN HOLLAND Er komt nog steeds olie uit de Griekse tanker „Katina" die gisteravond voor Hoek van Holland in aanvaring kwam met de ankerketting van een Franse ertstanker. Hét schip heeft tien meter onder de waterlijn een tien meter lange scheur opgelopen. De drie oliebestrijdingsvaartuigen van Rijkswater staat hadden vanochtend rond tien uur de grote olievlek van zestien vierkante kilo meter, die na de aanvaring werd ge vormd, nog niet gelocaliseerd omdat het zicht werd bemoeilijkt door zeemist. De vaartuigen hebben assistentie van een vliegtuigje. Er was vanochtend nog niet bekend wat voor maatregelen er zullen worden genomen om het lekken tegen te gaan. Gemakkelijker naar Flevohof LELYSTAD De Flevohof en het Veluwemeer zijn vanaf mor gen gemakkelijker bereikbaar. Dan wordt de nieuwe rechtstreek se verbinding geopend tussen de autosnelweg Amersfoort - Zwolle (A 28) rond Harderwijk, en de Knardijk in Flevoland. De ope ning van deze dertig miljoen kos tende weg betekent een belangrij ke verbetering. Tot nu toe moest al het verkeer richting polders door de bebouwde kom van Harder wijk. Dat gaf vooral in de zomer fikse problemen, als de toeristen- stroom richting Veluwemeer en Felvohof zich door straten moest wringen. Sovjet-Unie wil loop rivieren verleggen NEW YORK De Sovjet-Unie overweegt het grootste waterloopkundig project uit de geschiede nis te ondernemen een plan om de loop van een tiental rivieren in het Poolgebied te verleg gen, aldus het Amerikaanse weekblad Time. Doel van het project, waarmee waarschijnlijk volgend jaar al een begin wordt gemaakt, is de dorre ge bieden in de Centraalaziazitsche republieken van de Sovjet-Unie te bevloeien. De uitvoering van het plan zal ongeveer vijftig jaar in beslag nemen. Het behelst een gebied dat groter is dan West-Eu ropa en kan tot de ontheemding van tienduizen den mensen leiden. Miljoenen hectaren grond zul len worden bevloeid, waaronder grote stukken bos. Enkele stadjes en dorpen die nog uit de Mid deleeuwen dateren, zullen verdwijnen. De verleg ging van de rivieren kan verder ingrijpende kli maatsveranderingen tot gevolg hebben. gesco REGERINGSVERKLARING: WINSTHERSTEL BLUFT DOEL DEN HAAG „Herstel l van de rentabiliteit I (winstgevendheid) van Lhet bedrijfsleven zal doelwit van het belpid noeten zijn". Dit heeft bremier Van Agt van ochtend gezegd in de Tweede Kamer bij het afleggen van de (korte) regeringsverklaring, waarmee zijn interimka binet zich aan de Twee de Kamer presenteerde. „Want zonder uitzicht op een duurzame verbetering van de rendementen kun nen ondernemingen niet in vesteren en zonder investe ringen zal de werkgelegen heid nog verder afbrokke- len",^aldus de minister-pre sident. Naar zijn mening moet de overheid weliswaar ook op korte termijn de werkloosheid bestrijden, maar is de lange termijn be langrijker. „Meer dan ooit" dienen de te nemen maatre gelen getoetst te worden op hun waarde voor een blij vend herstel van de werkge legenheid. De centrale doelstelling van het kabinet vergt volgens de premier allereerst dat de overheid op haar eigen uit gave A fors bezuinigt (zodat het bedrijfsleven minder concurrentie ondervindt bij het lenen op de kapitaal markt) en de druk van be lastingen en sociale premies tenminste gelijk blijft. „Dit is geen aanval op de verzor gingsstaat. Integendeel, het is een onmisbare voorwaar de voor het veilig stellen van een op solidariteit be rustend maatschappelijk be stel". Dc maatregelen, waarmee het kabinet zijn beleid wil verwezenlijken, zullen in de Voorjaarsnota worden aan gekondigd. Deze nota ver schijnt volgende week. Het gaat hier om het besluit, waarover het vorige kabinet ten val kwam. „zeer spoedig" voorstellen zal ontvangen voor: Bevriezing per 1 juli van alle uitkeringen boven het modale niveau; Bezuinigingen op de kin derbijslag (vermoedelijk door afhankelijk te maken van de leeftijd van het kind); Een extraatje voor alleen staanden en gezinnen die uitsluitend- van een mini mum-inkomen of -uitkering moeten leven, om hen te be schermen tegen een te groot koopkrachtverlies; Korting op inkomens (pensioenen) van ambtena ren en trendvolgers. Pagina 11 Uitkeringen naar behoefte aanvrager [talië verwent ito-toeristen [STERDAM Bij de inswisselkantoren, de WB, de AMRO-bank de ABN zijl) vanaf •morgen Italiaanse be- tbonnen te koop. Het om twee pakketten, slechts eens per jaar inen worden aange- ift. Het eerste pakket iat uit 15 bonnen 'a 10 ;r super voor 810 lire per liter. De offi- le prijs is 960 lire. Erbij ;n ook vijf gratis waar- nnen van 2000 lire voor gebruik op de au- Irada's. Het pakket kan iheel Italië worden ge likt. Het tweede pakket, ten met het eerste te Jiiop en bestemd voor bestaat uit 1 van 200 liter en weer it waardebonnen van lOO lire. De «bon kan op aangegeven adressen gewisseld worden tegen jgjn- mnen van 20 liter elk. ide paketten geven rht op gratis wegen- ichthulp. Ze zijn te koop gg] vertoon van deel II van L -% kentekenbewijs. DRIE SYRISCHE MIGS NEERGESCHOTEN TEL AVIV BEIROET Israëlische troepen zetten hun opmars in Libanon voort en zijn'de hoofdstad Beiroet tot op enkele kilo meters genaderd. Volgens Radio-Libanon zouden Is raëlische troepen al in en kele voorsteden van Bei roet zijn binnengedron gen. Twee Syrische Migs werden vanmorgen neer geschoten door Israëlische toestellen, nadat er giste ren ook al een uit de lucht was gehaald. Zware ge vechten vinden er plaats bij de Palestijnse bolwer ken in de kustplaats Da- moer en de havenstad Si- don, die door Israëlische militairen is omsingeld. Israël beheerst nu sinds het zondagochtend zijn invasie is begonnen, vrijwel het gehele kustgebied van zijn grens tot vlak onder Beiroet. Tijdens de gevechten van gisteren zijn volgens een Israëlische rege ringswoordvoerder 25 Israëli sche militairen gedood en raakten er 96 gewond. Het Pa lestijnse persbureau WAFA geeft een veel hoger aantal Is raëlische slachtoffers. Over de verliezen aan Palestijnse zijde is weinig bekend, maar deze zouden groot zijn. Terwijl Is raël gisteren belangrijke Pa lestijnse steunpunten verover de, ondermeer de havenstad Tyrus en de plaatsjes Nabatiy- eh en Hasbaya, oefenden Is raëlische F-16's luchtaanvallen uit op Palestijnse doelen in Beiroet. Hier kwam het tot een luchtgevecht met Syrische ge vechtstoestellen. Volgens Syrië zijn twee Israëlische straalja gers neergehaald. De Israëli sche legerwoordvoerder heeft gisteravond bevestigd, dat het bij de Israëlische invasie in Li banon verscheidene malen tot een treffen is gekomen met de Syrische strijdkrachten. Iran heeft gisteren aangekon digd dat het geregelde troepen naar Zuid-Libanon zal sturen „om het hoofd te bieden aan de zionistische invasiegolf". Radio-Teheran meldde niet hoeveel troepen gestuurd gaan worden. De Iraanse minister van defensie voerde gister avond in Damascus besprekin gen met de Syrische regering over de omvang van de Iraan se steun. De Israëlische premier Begin heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met de Amerikaanse Midden-Oosten afgezant Habib. Premier Begin weerstaat echter de Ameri kaanse druk om een einde te maken aan de invasie. De Amerikaanse regering heeft gisteren herhaald de „spiraal van geweld" in Libanon te be treuren, maar heeft de Israëli sche inval in Libanon niet veroordeeld. Twee mannen rennen met een gewond kind door de straten van Sidon naar het ziekenhuis terwijl de stad door Israëlische troe pen wordt aangevallen. Een van de mannen houdt een infuus omhoog. ADVERTENTIE. Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100. Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstraat 3-5. Hulst (Z): Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstraat 24. Sliedrecht: Stationsweg 5. Winkelcentrum 'De Caroussel' Utrecht: Hollantln. 28. Kanaleneil. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oistenvijk: Heusdcnsebaan 65. iel. 04242-19012. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num- mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers (NVWB) gaat de Nederlandse weggebruiker de komende weken via de kranten oproepen klachten over het wegdek van de Ne derlandse snelwegen telefonisch door te geven. De vereniging schrijft dit in een - voorlopig - zwartboek dat vandaag aan mi nister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat is aangeboden. Volgens de vereniging is het wegdek op ongeveer tweehonderd plaatsen en over een lengte van duizend kilometer in ons land zo slecht dat op korte termijn reparatie nodig is. Gaten, kuilen, verzakkingen, hobbels en scheuren komen in alle soorten wegen buiten de gemeenten voor. Hier en daar zijn trajecten over een lengte van twintig kilometer zo slecht, dat zij een regelrecht ge vaar voor de weggebruiker zijn, zo menen de wegenbouwers. De slechte staat van het wegdek is volgens de NVWB het gevolg van de bezuinigingen. Zolang de overheid volhoudt dat er geen geld is voor onderhoud, zullen automobilisten rekening moeten houden met grotere slijtage en hogere garage-rekeningen, voor spellen de wegenbouwers. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft vanmorgen in de Koninklijke Galerij, naast het Hogerhuis in de Britse parlementsgebouwen in Londen, een historische toe spraak gehouden tot de verzamelde leden van het Hoger- en het Lagerhuis. Reagan, is de eerste Amerikaanse president die het Britse parlement mag toespreken. Een dergelijke eer is in het verleden alleen de Franse president De Gaulle te beurt gevallen. In 1960 sprak hij in de Westminster Hall de leden van het Ho ger- en Lagerhuis toe. Het was de bedoeling van premier Margaret Thatcher dat Reagan ook in de Westminster Hall zou spreken. Maar vanuit het parlement was daartegen bezwaar gerezen, vooral yan de kant van Labour. Daarom is gekozen voor de minder omstreden Koninklijke Galerij. Als voorbereiding op zijn toespraak is presi dent Reagan vanmorgen samen met koningin Elizabeth van Groot-Brittannië gaan paardrijden in het heerlijke, uitgestrekte park van Windsor bij Londen. Reagan en zijn vrouw Nancy zijn da^r sinds gisteravond te gast bij de Britse vorstin en prins Phi- lip. Als u hem mvult en opstuurt zit u goed gedurende het WK-Voetbal. Want de LeidseCourant besteedt vanatf de aftrap op 13 juni dagelijks extra veel/ aandacht aan dit evenement. Interviews voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u uitgebreid in de krant, la, sport in de Leidse Courant^ Alsof u er zélf bij bent! Stuur mij vanaf de aftrap de Leidse Courant veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1