ob van der Have imkert naar erkenning MJONtm-lOTTOSHOW akistani ongenaakbaar Veldscholten redt het niet in tijdrit NS LAAT DOORGEBROKEN HOCKEYER IN ORANJE Kardolus overweegt een kort geding Tips voor Duindigt ïlander derde Fiets Schipper gestolen Motorcoureur ernstig gewond op eiland Man LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JUNI 1982 PAGINA 15 1LVEEN Job 'Ker Have hunkert •kenning. Eindelijk 'oor hem de kans internationaal ni- 'aar te maken. De verdediger van |dam krijgt deze bij de strijd om de ions Trophy in veen - voor het van bondscoach in Heumen van het 1inds hockeyteam trouwen de defen- laatste verdediger >y lèn. >ewees Van der Have openingswedstrijd te- ralië, dat hij in staat is roor hem mag worden t. De lange Utrechte- zich als negen-jarig Bilthoven bij SCHC de, speelde een foutlo- rijd en bleek een be- •e figuur in de achter- „Ik moet nu mijn ipen", zegt hij in de 1 van het kunstgras Mnstelveens Wagener ,Als ik het nu niet t ik dat het voor mij besloten dit toernooi »ber te spelen. Gekke can je op dit niveau alen. In de competitie terugkomende actie ns te doen, maar met iment zal ik vooral in opzicht goed unctioneren. Het ging inderdaad wel lekker. De kop is er af, dat geeft een prettig gevoel. Nerveus was ik niet zo erg, maar ik weet dat de bondscoach het team nog kan wijzigen", aldus de man die tegen de Australiërs zijn veertiende interland speelde. Vrij laat De entree van Van der Have (28) op internationaal niveau is op een vrij laat moment geko men. In de zomer van 1980 werd de speler van Amster dam, die acht jaar voor het Wassenaarse HGC speelde, voor het eerst bij de selectie van Van Heumen betrokken. „Ik heb anderhalf jaar op de bank gezeten. In het begon vond ik dat niet zo erg, maar toen Paul Litjens bij de we reldkampioenschappen in Bombay van dit jaar niet zo best speelde, hoopte ik toch wel op een kansje Die mogelijkheid kreeg Van der Have niet, want Van Heu men handhaafde Litjens, ook met het oog op diens zeer goe de strafcorner. Onlangs meld de Litjens echter, dat hij ver der af wenste te zien van top- hockey - hij speelt volgende week dinsdag samen met An- dré Bolhuis met zijn club Kampong tegen een wereldelf tal zijn afscheidswestrijd - en op dat moment stond de deur voor Van der Have wagenwijd Jammer open. „Als Litjens nog langer was Bijna logisch volgt een filoso- doorgegaan, had ik er in ieder geval een punt achter gezet. Die anderhalf jaar waren lang Job van der Have: „Ik zou graag de Olympische Spelen willen meemaken". zat. Zeker, omdat ik op een be paald moment merkte, dat het moeilijk werd me voor een wedstrijd, waarvoor ik waar schijnlijk niet in actie hoefde te komen, goed te concentre- Van Heumen. „Als bankspeler moet je niet mekkeren. Je kiest ergens voor en dan heb ie verder je mond te houden. Van Heumen praat niet veel. Zo is hij nu eenmaal. Ik vind dat niet erg. Jonge spelers hebben echter wel eens een schouderklopje nodig. Het zou ook prettig zijn, als ze uitleg zouden krijgen, waarom ze bij voorbeeld worden gewisseld. De meesten hebben te weinig zelfkritiek en ze begrijpen zo'n wissel dan niet. Van Heumen zegt daar niets over. Dat is wel eens jammer". 1LVEEN Het team van Pakistan geen twijfel over zeer gebrand te de eindoverwin- i de strijd om de ions Trophy. Giste- lens de tweede dag (land komt morgen tegen West-Duits- land - zetten de technisch vaardige Pakistani de Sovjet-Unie resoluut opzij: 5-2. Opvallend is vooral de gemak kelijke wijze, waarop de we reldkampioen scoort. Een mo ment van verslapping bij de tegenstander levert bijna altijd onmiddellijk een Pakistaanse treffer op en het zal voor de komende tegenstanders (waar onder Oranje) zeker niet ge makkelijk zijn Pakistan, dat zondag al West-Duitsland te rug wees met 6-1, te verslaan. De Sovjet-Unie staat nog met lege handen. De ploeg van coach Airich speelt zeker niet onaardig, maar lijkt nog niet goed bestand tegen het sportie ve geweld, dat de andere we reldtoppers op het kunstgras van het Wagenerstadion op de mat leggen. Ook India is nog ongeslagen. Gisteravond werd West-Duits land met 3-2 geklopt. De West duitsers kwamen drie minuten voor tijd nog wel op 2-2, maat lieten het gelijke spel in de laatste minuut uit handen glip pen. Het experiment met de straf corner - waarbij doelman Pier re Hermans niet meer op de lijn blijft staan maar snel uit loopt, juicht Van der Have ze ker toe. „Ik speel met Pierre bij Amsterdam en daar doen we het al een tijdje zo. Op dit niveau moet je dan zeker zo handelen, want de concurren tie heeft ook maatregelen ge nomen. Pierre is bovendien erg rap, dus zie ik het wel zit ten". „Wat ik het aardige van die toernooien vind, is het verschil in de diverse speelwijze", ver volgt Van der Have, die mor gen tegen West-Duitsland op nieuw aan de bak moet. „De Russen spelen anders, de Westduitsers hebben een eigen spel. Dat van India en Pakis tan lijkt op elkaar. En de Au straliërs doen het ook weer op hun eigen manier. Daardoor kun je ook rare uitslagen krij gen. Ik denk, dat hockey één van de weinige sporten is waarbij de toppers zo vreemd kunnen eindigen. Dat maakt het zeker aardig". Hoewel Van der Have mo menteel geniet van zijn aan wezigheid in het basiselftal van Oranje, weet hij nog niet hoe de toekomst er voor hem uitziet. De fysiek sterke verde diger, die door zijn lange „stokken" een opvallende ver schijning op het veld is, heeft het als advocaat in het dage lijks leven behoorlijk druk. „Mijn leven is volledig gericht op hockey. Er zijn zoveel wed strijden in het seizoen. Ik heb nog al wat werkzaamheden en bovendien wil miin gezin me ook wel eens zien „Daarom is het eigenlijk jam mer, dat ik zo laat ben doorge broken. Net op het moment, dat ik mijn kans krijg, bepalen ook andere zaken het leven. Toch zou ik de Olympische Spelen van 1984 in Los Ange les graag willen meemaken. Ik weet nog niet wat ik doe. Mis schien faal ik wel tijdens dit toernooi. Dan is het voor mij gemakkelijk, want dan val ik af. Er zijn immers nog andere sterke laatste verdedigers in Nederland". DENNIS MULKENS ir is Keesje Rijvers, de de Muppetshow wegge- Nederlandse bonds- t in godsnaam mee be- Hij probeert al sparte- Oranje evenredig op te n met' spelers van de rlandse topclubs, maar iu de jongens van Feye- I, AZ '67 en van zijn ex- PSV Eindhoven beter rust laten. Veel beter het zich honderd per- »p Ajax te concentre- Hij hoeft slechts de bui- pders van de Amster- kampioenenploeg, die I de komst van groot- Cruijff alles plat It..., te vervangen om de nationale ploeg van het blik als uitkomst over te Rn. Deze mening is mo- pel gangbaar in de Ne- bdse voetbalmiddens en ook bij de meeste Hol- i confraters". jacteur Walter Geboers Het Laatste Nieuws) |at bij de UEFA-jeugd, ben een goede voetbal mijn hart weet ik, dat [kom. Willem van Hane- Iziet het ook in mij, hij p mij helemaal op. Het lonbegrijpelijk, dat Ger i mij niet opstelde tegen je, dat heb ik hem ook gezegd. Ik heb hem vrteld, dat hij foutjes maakte. Kijk, ik wil niet bluffen, maar bin nen anderhalf jaar ben ik er. Ik ben een prima aanvallen de middenvelder. Daarom begrijp ik de aankoop van Ruud Gullit niet, ze hebben mij toch. Nu hebben ze Peter Houtman weer gekocht, hij heeft bij Feyenoord nog nooit iets gepresteerd. Daar ga ik deze week eerst met Aad van der Laan overpraten, waar zijn ze nou mee bezig? Echt bang voor de toekomst ben ik niet, er lopen spelers, die er echt niets van kunnen. Ze kunnen straks niet meer om mijn heen". (Jeugdspeler Mario Been van Feyenoord in Voetbal International) ,,'t Was in '79 op Silverstone. Ik leg 'em in de bocht en op dat moment slaat m'n drijf stang dwars door alles heen. Ik vlieg eraf en breek 'n been. Dokter Derweduwen opereerde me en vijf weken later reed ik al weer. Ik had veel last van dat been, maar ik wilde hoe dan ook m'n drievoudige kampioenschap pen van '77 en '78 herhalen. In de 750-race had ik geen goeie rem, maar ik ging toèh hard. Té hard: ik trek 'em weg in z'n tweede versnel ling in een flauw bochtje, m'n achterwiel trekt weg en ik vlieg in een boom. Super stom. Ik brak 't zelfde been, alle schroeven waren uit 't bot getrokken, 't hele onder been lag in gruzelementen. Ik heb er nog altijd last van. Er zit weer een pen in, maar 't zaakje groeit als het ware naar buiten. Eens in de vijf weken komt er weer wat rot- Jack Middelburg: „Super stom". zooi uit. 't Aanlopen is erg pijnlijk, maar ik geloof niet, dat 't nadelig is voor m'n rij den. Ik zal wel een hoge pijn grens hebben, in die zin dat de spanningen tijdens de wedstrijd de pijn onderdruk ken. Ik voel er niets van tij dens de races". (Motorcoureur Jack Mid delburg in Sport Interna tional) „Het mooiste van de atletiek vind ik de beweging van het menselijk lichaam. Atletiek dien je te vergelijken met ballet. Het is een expressie, een uiting. De twee keer, dat ik doodziek in het ziekenhuis lag en te horen kreeg, dat ik nooit meer zou kunnen spor ten, heb ik me ook vertwij feld afgevraagd: wat voor zin heeft het leven voor mij nog, wanneer ik niet eens meer kan sporten?". „Topsporter is een moeilijk begrip. De een vindt iemand een topsporter, die vier uur per dag traint en waarbij de prestaties helaas nog achter wege blijven. De ander kan het met een veelheid aan uren minder en wordt we reldkampioen. En dat vindt men dan geen topsporter. Ik denk dat wanneer je voort' durend aan de top van de wereld kunt meedraaien, dat je dan mag spreken van top sport". (Hockeyer Paul Litjens in de Goudsche Courant) „Je weet dat je zwart hebt en je moet tegen een kanon. Nou ja, waarschijnlijk Har- toch. Die Hartoch wordt de laatste tijd in de schaaklitera tuur gemeden als een dolle toren, want na een half uur zoeken vind ik maar één par tijtje van hem, zodat ik weet hij hij e4 speelt. Nou, daar ga k me niet op voorbereiden, dan speel ik wel Caro-Kann en moet hij het zelf maar we ten. Gelukkig dat ik me niet voorbereid heb, want ik moet tegen grootmeester Kuli- gowski. Ook Pagel weet niet hoe je dat schrijft. Hij is niet de knapste Pool die ik ken, schijnt aan het eind van vo rig jaar na een toernooi in Parijs in Frankrijk te zijn ge bleven. Liet alles achter en wil niet meeer terug naar zijn verkrachte land en is een gemalckelijke prooi voor de buidelman. (Schaker Sjaak Pielaet in clubblad van Bergen) Paul Litjens: „Topsporter Is een moeilijk begrip" „Het heeft erg veel moeite gekost het trampolinesprin gen als wedstrijdsport een beetje populair te maken. Nóg is dat gevecht om erken ning eigenlijk in volle gang. Alleen schijnt er nu gelukkig een kentering te komen. Na dat we drie weken geleden in Amerika die topprestatie hebben geleverd zijn ieders ogen kennelijk open gegaan. Donderdag voor de eerste wedstrijd in het Goldcup- toernooi werden we ge vraagd voor liefst acht inter views. Dat zijn er bijna meer geweest dan in al die jaren bij elkaar. We hebben ons hierover wel verbaasd. Ken nelijk stellen al die andere geleverde prestaties weinig voor". (Trampolinespringster Jacqueline de Ruiter in het Algemeen Dagblad) De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, de Spanjaard Samaranch (rechts), was gisteren In Wassenaar. Daar reikte hij op kasteel Wittenburg aan ir. Ad Paulen (links) de zilveren Olympische ketting uit. Behalve de verdienstelijke Neder landse official, die zich voornamelijk voor de atletiek Inzette, werden vroegere Neder landse gouden medaillewinnaars onderscheiden met de het Olympische speld. Die eer viel Fanny Blankers-Koen, Sjoukje Dijkstra, Anton Geesink en Annie Borckink ten deel. ANNECY Een vlakke etappe over 106 en een in dividuele tijdrit over 37 kilometer boden de Ne derlandse wielrenners twee uitstekende gelegen heden de Dauphiné Libé- ré even goed te beëindi gen als deze was begon nen, èn vooral om een weekeinde vol ellende en wanprestaties in het hoog gebergte te doen verge ten. Het is er niet van ge komen. Eerst werd Ad Wijnands in de eindsprint van een kopgroepje ver slagen door de Zwitser Gilbert Glaus en vervol gens faalde Gerard Veld scholten in zijn speciali teit, de lange tijdrit. Met een kwartier voorsprong op de eerste Nederlander won de 29-jarige Franse subtopper Michel Laurent de 34e Dauphiné Libéré. Gerard Veldscholten, de debu terende beroepsrenner uit Ol- denzaal, was de man in vorm in de jonge ploeg van Peter Post. Hij had zich energiek over de acht Alpentoppen ge sjord en dat maakte hem tot favoriet bij uitstek in de vlak ke tijdrit rond het reeds door vele vakantiegangers in bezit genomen Meer van Annecy. Met een tijd van 51.20 minuten kwam Veldscholten zelfs niet bij de eerste tien. Hij verspeel de ruim twee-en-een-halve minuut op de zeer verrassende winnaar Bernard Vallet. Deze Fransman won nooit eerder een tijdrit. In Annecy ging hij prat op een negende plaats in een tijdrit van de Ronde van Frankrijk vorig jaar. Peter Post plaatste vraagtekens bij Vallets suprematie. „Het kan volgens mij niet, dat Vallet zo snel is in een tijdrit", zei Post. In het verleden van de Daup hiné Libéré is het wel eens voorgekomen, dat renners zich tijdens een tijdrit door een volgauto lieten voorttrekken als er even geen wedstrijdcom missaris in de buurt was. Nie mand kon gisteren in Annecy met bewijzen komen. UITSLAG: 1. Gilbert Glaus (Zwi). 106,5 km van Voiron naar Annecy in 2 uur 29 minuten en 23 seconden (ge middelde snelheid 42.776 km/uur): 2. Ad Wijnands (Ned); 3. Sean Kelly (Ier); 4. Pascal Poisson (Fra); 5. An- dré Chappuis (Fra); 17. Henk Lub- berding (Ncd); 18. Johan van der Velde (Ned); 20. Jacques Hanegraaf (Ned). UITSLAG TIJDRIT: I. Vallet (Fra) 37,4 km in 48.46 minuten (gem. snel heid 46.039 km p/u); 2. Demière (Zwi) 49.35; 3. Tinazzi (Fra) 49.37; 4. Clere (Fra) 49.40, 5. Bazzo (Fra) 49.44; 11. Zoetemelk (Ned) 50.43; 18. Vel- scholten (Ned) 51.20; 19. Broers (Ned) 51.22; 24. Hanegraaf (Ned) 52.15; 41. Rooks (Ned) 53.57; 50. Van der Velde (Ned) 56 10; 51' Wijnands (Ned) 56.14: 61. Lubberding (Ned) 59.16 EINDKLASSEMENT: 1. Michel Lau rent (Fra) 35.25.03; 2. Jean-René Ber- naudeau (Fra) op 28 sec; 3. Pascal Si mon (Fra) op 1.45; 4. Pierre Bazzo (Fra) op 8.36; 5. René Bittinger (Fra) op 9.28; 11 Gerard Veldscholten (Ned) op 15.46; 29. Stefan Rooks (Ned) op 39.38. 31. Ad Wijnands (Ned) op 43.19; Joop Zoetemelk (Ned) op 43.56; 39. Henk Lubberding (Ned) op 48.31; 40. Johan van der Velde (Ned) op 51.49; 42. Johnny Broers (Ned) op 52.44; 59. Jacques Hanegraaf (Ned) op 1.24.00 ZOETERMEER Het bestuur van Zaal Kardolus in Zoetermeer heeft een telegram van de organisatoren van het internationale schermtoernooi in Wittlich ont vangen, waarin melding wordt gemaakt van een mis verstand bij de opgave van het aantal deelnemers al daar. Vorige week vrijdag heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Algemene Schermbond (KNAS) de 17-jarige Arwin Kardolus voor een jaar ge schorst wegens het verstrekken van foutieve informa tie over het deelnemersveld en de resultaten van het toernooi in Wittlich, dat op 15 en 16 mei is gehouden. De organisatoren hebben nu toegegeven door een misverstand - verkeerde opstelling van poulestaten - andere gegevens aan maltre Kasper Kardolus te hebben meegegeven. Zaal Kardolus is, van mening dat bij het opleggen van de straf aan Arwin Kardolus, en het geven van een berisping aan Jos Baars van dezelfde zaal, de statuten geweld zijn aangedaan om dat betrokkenen tevoren niet zijn gehoord. In dat geval had het bestuur, aldus het communiqué, zich ervan kunnen overtuigen dat de rapportage is geschied op basis van door de wedstrijdlei ding te Wittlich getekende verklaringen over het aantal deelne mers op dit toernooi. Het bestuur van de schermvereniging Zaal Kardolus beraadt zich nog over te nemen gerechtelijke stappen. Tijdens een algemene ledenvergadering van de KNAS bleek tij dens een stemming dat 41 leden de gevolgde schorsingsprocedu re juist vonden, tegenover 9 stemmen tegen en 10 onthoudingen. WASSENAAR Acht draverijen en drie rennen staan morgenmiddag op het programma van de Wassenaarse baan Duin digt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: NIJMEGENPRIJS: Viva Uithuizen. Valinor du Bois en Unicef. NORGPRIJS: NISPENPRIJS: Vino Sypesteyn, Vite Pride en Urica Ragi- NÓRGPRIJS: Ufo. Velino Majo en Ulrike de Noot. FAKENHAMPRIJS: Mai Pensato, Romeo Raaphorst en Songs Pride. NIJKERKPRIJS: Vrouke Boszorg, Veitch du Bois en Vriend. NULANDPRIJS. Urmanie Brewer, Ursa Major en Tati D.' FOLKESTONEPRIJS: Jodelfie. Mis- six en Lady Valentine. NEEDEPRIJS: Tanja Wittestein, Uniek Helene en Ustang N. NIJEVEENPRIJS: Thor ter Lune. Udo en Sonja Barend. NOORDWIJKPRIJS: Orly Norton, Rick Hanover en OLympus. NAARDENPRIJS: Robby Performer, Torpedo Fortuna en Solo Fortuna. Deze week al inleveren Vele duizenden gratis extra prijzen Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs van f 100.000,--. Voor maar f 1,50 mag u die kans toch niet laten liggen Mats Wilander, de „„jnde winnaar van de 5chi anse tenniskampioen- n, heeft op de stand Grand Prix een reu- wijng gemaakt. Hij bezet gej grde plaats met een to om i 900 punten. Eerste is v {jrikaan Jimmy Connors punten, tweede de Guillermo Vilas 'Na Wilander komen ndl (Tsj.) met 820 pun- Andres Gomez (Ecu.) -punten. Dick Advocaat volgend jaar bij naar Berchem DEN HAAG Dick Advocaat, die van Sparta een vrije transfer heeft gekre gen, speelt in het nieuwe voetbalsei zoen voor de Belgische tweedeklasser Berchem Sport. Advocaat, die vrijdag een akkoord bereikte met Berchem Sport waar o.a. ook oud-RVC'er Dick Jol en oud-PSV'er Paul Postuma onder contract staan, had ook belanstelling van DS '79. Voorzitter De Vries had de Haagse middenvelder enige weken ge leden al gepolst en zou binnen een week weer contact opnemen. Dit ge schiedde echter pas zaterdag, daags na dat hij had getekend voor Berchem Sport. Met FC Den Haag heeft Advo caat slechts informeel contact gehad. ANNECY Jos Schipper uit Kwa- dendamme is gistermorgen niet meer gestart voor de achtste etappe van de Dauphiné Libéré. In de nacht van zondag op maandag werd name lijk zijn fiets gestolen uit de kelder van zijn hotel in Voiron. De dieven namen ook de fietsen van zijn Belgi sche ploeggenoten Van den Brande en Criquielion mee. Laatstgenoemde was de enige met een reservefiets. De politie kwam van de dieven al leen te weten, dat ze klein van pos tuur zijn, want de grote fiets van de lange Johnny Broers uit Maartens dijk lieten ze staan... DOUGLAS De Westduitse motorcoureur Gerhard Kanehl raakte tijdens een race van de TT op het Engelse eiland Man bij een valpartij ernstig ge wond. Met verwondingen aan het hoofd en de borst werd de Westduitser per helikopter naar het ziekenhuis in Douglas gevlogen, waar hij een spoedo- Eeratie onderging. De gezond- eidstoestand van Kanehl wordt door de doktoren „ern stig" genoemd. Bij de valpartij was ook de Britse coureur Mick Grant betrokken. De op dat moment aan de leiding lig gende Grant ging onderuit en kwam er met een handblessu re genadig af. De uit Noord-Ierland afkom stige Norman Brown heeft de race in de 500 cc-klasse ge wonnen. Hij bleef met een Su zuki de Zuidafrikaan Jon Eke- rold, eveneens met een Suzu ki, voor. De Brit Tony Rutter zegevier de met een Yahama in de 350 cc-klasse. De zijspanrace op Man werd gewonnen door de Schots- /Zweedse ex-wereldkampioe nen Taylor en Johansson. Peter Post met routiniers naar Zwitserland ANNECY Peter Post gaat met een aanzienlijk geroutineerdere ploeg naar de Ronde van Zwitser land dan waarmee hij in de afgelo pen acht dagen de Dauphiné Libéré afwerkte. De ploeg voor de Zwitser se ronde, die van 16 tot en met 25 juni wordt verreden, bestaat uit; Jan Raas, Gerrie Knetemann, Johan van der Velde. Henk Lubberding, Aad van den Hoek, Frits Pirard, Ludo Peeters (België), Leo van Vliet en Jacques Hanegraaf. De tiende plaats wordt ingenomen door de Belg Ludo de Ceulenaar of Stefan Rooks.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15