1/an Agt veroordeelt Israëlische inval Arabische druk op regering VS 1 4 Britten rukken langzaam op jonden zwaar bewaakte veste tijdens bezoek van Reagans eagan hekelt „goddeloze tirannie" in Zuid-Amerika fjlTENLAND' LEIDSE COURANT DINSDAG 8 JUNI 1982 PAGIN JJfcgion" houdt actie |r nabestaanden Use gesneuvelden JLLE De twee Nederlandse afde- van het .Royal British Legion" zijn in land een actie begonnen voor steun de nabestaanden van de Britse ge- jvelden in de strijd rond de Falkland iden. Het is de bedoeling ongeveer I ^^maand lang geld in te zamelen en dit L tjbp te sturen naar Engeland, waar het on en andere organisaties al miljoe- guldens voor de slachtoffers van de and-oorlog en hun familie bijeenge- jt hebben. Het Royal British Legion h oudstrijdersorganisatie, die zich in- j/t» oor het welzijn van voormalige solda- n hun familie. De twee Nederlandse ingen hebben het gironummer oon ,312 opengesteld voor giften, ak c izinsf- GROTE SLOTOFFENSIEF LAAT NOG OP ZICH WACHTEN LONDEN De Britse in vasiemacht op de Falk land Eilanden nadert langzaam maar zeker de rand van de hoofdstad Port Stanley. Maar het grote slotoffensief, dat nu al vele dagen wordt ver wacht en volgens later op de dag tegengesproken berichten gisteren zou zijn begonnen, laat voorlopig nog op zich wachten. Ook gisteren zouden zich weer schermutselingen heb ben voorgedaan tussen voor uitgeschoven Britse eenhe den en Argentijnse verdedi gers. Ook zouden Argentijnse vliegtuigen nieuwe aanval len hebben uitgevoerd op de Britten, overigens zonder slachtoffers te maken. In Londen werd bekendge maakt dat de Britse troepen rond Port Stanley nog steeds worden versterkt met man schappen en vooral met ma terieel. Verder maakte de defensie-woordvoerder be kend dat gisteren een heli kopter van het type Gazelle is verongelukt, waarbij de vier inzittenden om het le ven zouden zijn gekomen. De Britse commandant op Oost-Falkland, generaal-ma- jobr Moore, heeft zich giste ren andermaal tot de Argen tijnse commandant generaal Menendez gewend. In een oproep in het Spaans werd Menendez opnieuw gevraagd geen bloed meer te vergieten en zich over te geven. Op de oproep is niet gereageerd. Burgeroorlog Tsjaad voorlopig beslist in voordeel Habre YAOUNDE (Kameroen) De opstandi ge strijdkrachten onder leiding van oud minister Hissene Habre hebben gisteren het in wanorde geraakte leger van presi dent Goukouni Weddeye verslagen en gisteren deoofdstad van Tsjaad, N'djame- na, zonder veel strijd bezet, aldus berich ten uit Kameroen. De interafrikaanse vredesmacht, bestaande uit militairen uit Nigeria, Zaïre en Senegal, is niet bij de strijd betrokken geweest. Verwacht wordt dat Habre zijn positie nu zonder veel verzet kan consolideren. Habre en Weddeye hadden destijds met elkaar sa mengewerkt, maar gingen uiteen omdat Weddeye Libisch gezind was. Toen Habre in december 1980 op het punt stond de macht in handen te ne men, zond Libië een brigade in de strijd en wierp hem in het defensief. Onder druk van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) gaf Weddeye vorig jaar november de Libiërs opdracht zich uit zijn land terug te trekken. Hij kreeg van de OAE tevens de opdracht de verschil lende stromingen in zijn land in een re gering te verzoenen. Na de terugtrek king van de 7000 Libiërs werd er weer voortdurend tussen de troepen van Ha bre en Goukouni gevochten. Over het lot van de afgezette Goukouni is niets be kend. oofd 1 f ■g vd -de dffln onze narlpmpnfpirp u:: ai jri- - nn j„ ïrvu.t t..:j_u.._ c„u- an onze parlementaire wilh tie) HAAG Nederland ir bij zijn partners in o Europese Gemeen- le B°<b op aandringen de van Israël in Zuid- jion te veroordelen, ins wil de Nederland- •spre ljard Bt" gering dat de EG Is- 1 ble)oproept gehoor te ge- de faan resolutie 509 van f bijifeiligheidsraad, waar- nauaat dat de Israëlische "n Jen onverwijld terug- ,n Jikken dienen te wor- ;n lib Minister Van Agt ;nkb$ dit gisteren gezegd !Ven in vergadering met de unn^de-Kamercommissies 1 een| buitenlandse zaken ïve ,pn defensie. de jde nt); Hij deed daarin ook verslag van een gesprek met de am bassadeur van Israel, die hij, in zijn kwaliteit van minister van buitenlandse zaken, gis termiddag had ontboden. Hij had de ambassadeur te ver staan gegeven dat de Neder landse regering de actie van Israël betreurt en afkeurt. Weliswaar deelt de regering de afschuw over de moordaan slag op de Israëlische ambassa deur in Londen, maar volgens haar is dat nog geen reden voor de daarop volgende acties in Libanon, temeer omdat daarbij onschuldige burgers om het leven zijn gekomen. De ambassadeur erkende ver volgens, aldus Van Agt, de in val niet veroorzaakt was door de aanslag in Londen maar dat zij „de druppel was die de em mer had doen overlopen". De Israëlische regering meent dat de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) het een en ander aan zichzelf te wijten heeft. De PLO zou het bestand met Is rael, dat een jaar geleden van kracht werd, 180 keer hebben geschonden. Bovendien zou zij sinds september vorig jaar 28 aanslagen hebben gepleegd op op Israëlische diplomaten in het buitenland. Volgens de ambassadeur gaf dat en het feit, dat de Palestijnen be schietingen uitvoerden op Ga- lilea, aan Israel het recht terug te slaan, waarbij de regering- Begin zich beroept op artikel 51 van het Handvest van de Verenigde Naties (recht op zelfverdediging). Hoewel hij die laatste mening niet deelt, wilde minister Van Agt (nog) geen pressie uitoefe nen op Israel om dit land te bewegen een einde te maken aan de oorlogshandelingen. De bewindsman veronderstelde bovendien dat de Verenigde Staten, gezien de reacties van president Reagan en minister Haig, dit wel zouden doen. Van Agt wilde evenmin nu al uitspraken doen over de wen selijkheid van een verder ver blijf van het Nederlandse Uni- fil-bataljon in Libanon. De landen die troepen leveren voor Unifil zijn momenteel bij een in New York voor een vergadering. VN-vredesmacht Verscheidene Kamerleden, onder wie Ter Beek (PvdA) en Waltmans (PPR) hadden graag gezien dat Nederland niet lan ger aan de VN-vredesmacht zou deelnemen. Volgens hun is Unifil kennelijk niet in staat te doen waarvoor zij in het le ven geroepen is: het scheiden van de strijdende partijen. Ter Beek had weinig goede woor den voor de aanval van Israël, die naar zijn mening lang van tevoren beraamd was. Walt mans noemde de acties van Is raël een „misdaad tegen de mensheid". De regeringspartijen CDA en D'66 namen bij monde van de heren Frinking en Schaper het standpunt in dat de rege ring moet nadenken over de wenselijkheid van een ander mandaat voor de vredesmacht en de verruiming van het door haar te controleren gebied. Weggaan zou Israel in de kaart spelen en Libanon bero ven van elke bescherming in het Zuiden, aldus Schaper. Staatssecretaris Van Hou we lingen (Defensie) en land machtchef generaal Roos ver telden dat geen van de Neder landse soldaten in Libanon iets is overkomen. Zij hadden het wijs geoordeeld geen verzet te bieden tegen de Israëliërs, toen dezen met vele duizen den, „een gehele brigade", op hen af kwamen. De Nederlan ders slapen nu in hun schuil kelder en beperken het pa trouilleren tot het nabijgelegen dorpje. Er wordt wel gevoch ten in hun gebied, maar niet in de directe omgeving van hun kwartier. Mocht de situa tie ernstig verslechteren dan kunnen de Nederlandse Uni- fillers heel snel geëvacueerd worden. De plannen daarvoor liggen klaar, aldusd Van Hou- welingen. gen lederlandse troepen die deel uitmaken van de internationale vredesmacht in de Sinaï krijgen ^edeienige tijd versterking van deze vier „Sinaï-dames". Van links naar rechts luitenant Karin van eft N)ijssel (25) van de landmacht, Rita Nijenhuis (23) van de landmacht-verbindingsdienst, ma- 'sbrié Anita Weinans (20) van de marine en telefoniste Jenny Teirlinck (41) van de luchtmacht. In de Ie dop Willem Frisokazerne in Assen zijn zij gisteren met hun opleiding begonnen. (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/TEL AVIV In de Arabische wereld is de Israëlische invasie scherp veroordeeld en wordt zware druk op de Amerikaanse regering uit geoefend om positieve stappen te ondernemen ter beëindiging van de Is raëlische inval in Liba non. Conservatieve landen, zo als Saoedi-Arabië, zijn bang dat de Sovjet-Unie een grotere invloed ver krijgt in het Midden-Oos ten als de Israëlische op mars niet tot staan wordt gebracht. Ook van Egypti sche zijde wordt druk uit geoefend op de regering- Reagan. Kairo sprak over een „uitdagende Israëli sche agressie" en heeft verder lat en weten dat de Israëlische inval het stre ven naar een algehele vredesregeling onder graaft. Egypte heeft giste ren wel laten weten, dat het geen militaire steun zal verlenen aan de Pales tijnen. Zuidelijk Libanon fel veroor deeld en er bij de Verenigde Naties op aangedrongen een onmiddellijke terugtrekking te bewerkstelligen uit Liba non. Ook Marokko heeft de „infame" Israëlischge aanval door marokko „krachtig ver oordeeld" en beschouwt het als een oorlogsverklaring te gen Libanon. Het Kremlin heeft om on middellijke stopzetting van de Israëlische inval in Liba non geëist. Het legde de schuld voor de invasie voor een deel bij Washington en waarschuwde dat de actie is- raël en zijn volk „veel" kan kosten. „De nieuwe Israëlische agressie is ongetwijfeld on dernomen met de instem ming en steun van Washing ton, dat israël tot de tanden heeft gewapend en zijn be leid om misdadige anti-Ara bische acties te ondernemen bevordert", aldus een verkla ring van het officiële persbu reau Tass. De Israëlische chef-staf ge neraal, Eytan, heeft gister avond voor de televisie ver klaard dat de militaire ope raties gedurende de eerste 24 uur sneller zijn verlopen dan werd verwacht. In de havenstad Sidon wordt sinds gisteren zwaar gevoch ten. De ongeveer 200.000 in woners van Sidon werden gisteren in strooibiljetten door de Israëli's opgeroepen „het nest van terroristen" te verlaten om hun leven te redden. De Libanese premier Wazzan vroeg de inwoners in hun stad te blijven en te genstand te bieden. Verdragende artillerie van de Palestijnen heeft gister avond nederzettingen in het noorden van israël bestookt. Het Palestijnse persbureau WAFA zei dat in enkele ne derzettingen nederzetting zware verliezen zijn geleden. tïDEN De Amerikaanse president Ronald gan en mevrouw Reagan kwamen gisteravond in den aan met het presidentiële vliegtuig Airforce I een Boeing 707, die geëscorteerd werd door twee ire vliegtuigen, gevuld met 200 hoge Amerikaanse Itenaren, 220 Amerikaanse journalisten, en 150 ge- •nde lijfwachten. .Ook de Britse politie heeft voor ^iffsterke groep tot aan de tanden gewapende be- egstfmengelen gezorgd. P w4iligheidsmaatregelen die president Reagan en zijn entoura- Jenhecroot-Brittannië omringen, zijn ongelooflijk uitgebreid en Zelfs de paus kreeg afgelopen week minder zwaar gewa- politiemannen in burger om zich heen dan het Ameri- staatshoofd. In het afgelop'en jaar heeft de Britse politie nen Idels grote ervaring met dergelijke veiligheidsoperaties op- l- jn: bij het huwelijk van prins Charles en lady Diana, bij het rkortjk van <je paus en nu, voor en tijdens het korte verblijf van barbent Reagan Reagans korte verblijf werd gedurende bijna drie maanden grondig voorbereid door veiligheidsagenten, van wie een aantal speciaal van Washinton naar Londen was overgekomen. De pre sident en zijn gezelschap beschikken in Engeland voor hun ver plaatsingen over twee geblindeerde Amerikaanse personenwa gens en zes hefschroefvliegtuigen van de Amerikaanse mari niers. Brits welkom Ronald Reagan is de eerste Amerikaanse president die op het kasteel van Windsor verblijft sedert zijn voorganger Woodrow Wilson er in 1918 enkele dagen doorbracht. Op de vlieghaven Heathrow werd de president en mevrouw Reagan verwelkomd door prins Philip, gekleed in rok en witte das. Nancy Reagan droeg een bruin-beige mantelpak, (in Engeland wordt die kleur „oud goud" genoemd) en dito hoed, waarvan de vorm beslist ge ïnspireerd was door de cowboy- en cowgirl-hoeden van Texas. De Britse regering werd vertegenwoordigd door premier That cher, minister van binnenlandse zaken William Whitelaw en minister van buitenlandse zaken Francis Pym. Na de officiële verwelkoming vloog het hoge gezelschap aan boord van Marine One, e.en groen hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse mariniers, ruïar het fraaie oostelijke gazon van het koninklijk kasteel van Windsor. Daar wachtte koningin Eliza beth II de Reagans op in een kanariegeel mantelpak. Haar zoon, kroonprins Charles, was, net als z'n vader in rok, van de partij. President Reagan droeg een donkerblauw costuum. De weder zijdse begroeting nam weinig tijd in beslag: alleen een handdruk en géén hoofse buigingen. De vrouw van de Amerikaanse presi dent maakt geen revérence voor de Britse vorstin, waarmee zij een van de weinigen is die dat niet doen. Op een groene binnenplaats van het indrukwekkende kasteel inspecteerde president Reagan een erewacht, bestaande uit bere- muts-soldaten van de Grenadier Guards. Een muziekkapel speelde het Amerikaanse volkslied. Daarna verdwenen konin gin Elizabeth, prins Philip en hun Amerikaanse gasten in het kasteel, waar zij samen, zonder andere gasten, gingen dineren. Een kleine rel ontstond rond de zogeheten „voedselcoördinato- ren" die de Amerikaanse president heeft meegebracht. In alle Europese landen moeten zij het voedsel dat de president te eten krijgt, vooraf inspecteren en goedkeuren. Zij weten precies wat de president graag lust en hoe het bereid moet worden. Buc kingham Palace heeft de Amerikanen evenwel te verstaan ge geven, dat die specialisten niet welkom zijn in de keukens van koningin Elizabeth. „Alles wat daar door de koninklijke kok Pe ter Page gekookt wordt, is goed voor de koningin, en zeker ook voor een president", aldus een woordvoerder van het paleis. Vanmiddag lunchen president en mevrouw Reagan met premier Thatcher en haar echtgenoot Denis in Downing Street 10. ambtswoning van de Britse regeringsleidster. Daar wordt de aanwezigheid van Reagans „voedselcoördinatoren" wél geduld. Vanavond is president Reagan de eregast op een groots banket in het kasteel van Windsor, waar de Reagans opnieuw zullen overnachten. Morgenvroeg ontbijt het Amerikaanse staatshoofd met premier Thatcher. Ze zullen dan nog een laatste maal pra ten over de Falkland-oorlog, waarover de meningen van de Amerikanen en de Britten niet helemaal.dezelfde zijn. r< n onze correspondent I Cees Manders) IE Het was niet r dan een kwestie van [le uren; het bezoek k Amerika's president ld Reagan aan Rome. zien hem bijna niet", tven de Romeinse En inderdaad: Ie helikopter van het eld naar de paus, Ie helikopter naar de nse president, met ntserauto naar de ler, en weg was-ie naar Londen, waar dagen heel wat te doen is dan het ilen van beleefd- president-op-toemee in West- -Europa, en de enige vraag die zich hier opdringt luidt of hij nu in de eerste plaats voor het Vaticaanse dan wel het Ita liaanse staatshoofd komt. Het antwoord zal in het midden liggen, want iedere Ameri kaanse president heeft aan 50 miljoen rooms-katholieke kie zers en aan 10 miljoen kiezers van Italiaanse komaf verant woording af te leggen. Over het gesprek met de paus werd niets officieel bekend, maar aan te nemen is dat „de machtigste wereldlijke leider en de machtigste geestelijke leider" (aldus de Italiaanse tv) het hebben gehad over de Fal kland-crisis. De paus vertrekt komende donderdagavond naar Buenos Aires en de eerste Argentijn die hij na aankomst te spreken krijgt is dictator Galtieri zelf. Reagan heeft er niet weinig hoop in geïnves teerd dat de paus de Argen tijnse generaals tot rede brengt, iets wat hem, Reagan, de afgelopen twee maanden niet gelukt is. „We willen hecht met de kerk in Latijns-Amerika samenwer ken, om vrede, sociale gerech tigheid, en hervormingen te bevorderen, en om te voorko men dat de onderdrukking en de goddeloze tirannie zich daar uitbreidt", zei Reagan la ter tijdens zijn openbare toe spraak, en waarnemers spits ten hierbij hun oren want zel den heeft deze Amerikaanse president zo'n negatief oordeel geuit over de dictaturen in zijn werelddeel. Deze boodschap kan de paus dus eind deze week mee naar Argentinië ne men. Verder beloofde een ver moeide Reagan, die tijdens het dankwoord van de paus zat te knikkebollen, alle steun aan het volk van de „martelaars natie" Polen Nancy Reagan veegde een traan van ontroering uit haar ogen, toen zij en echtgenoot Ronald tijdens het bezoek aan het Vati- caan zeer hartelijk werden begroet door de Amerikaanse pries ters en religieuzen, die in het Vaticaan verblijven. Het bezoek aan Italië (aanslui- ontbeerlijk" aangemerkt, tend op dat aan het Vaticaan) Waarom vragen velen zich af, was door Washington als „on- want Washington en Rome zijn het over werkelijk alles eens. Ondiplomatiek gezegd: De Amerikanen hoeven maar te kikken en de Italianen le veren hun instemming franco thuis. Italië steunt de VS inza ke Polen, Afghanistan, Iran; Italië bouwt met ijver en vlijt op Sicilië de benodigde silos voor de toegewezen 112 cruise- -raketten; Italië levert troepen aan de Vredesmacht in de Si naï; Italië heeft Reagans initia tieven inzake de beperking van het arsenaal kernwapens met geestdriftig applaus be groet en Rome doet moeilijk tegen de Russen over hun aardgas, precies zoals Reagan wil. Kortom, Reagan en Rome hebben alle reden elkaar met genegenheid te bejegenen. Ze ker nu de top van Versailles (waar Italië op uitdrukkelijke wens van Reagan aanwezig mocht zijn) de Italiaanse vrees voor de te machtige dollar wat heeft afgezwakt. Reagan at met de Italiaanse president Pertini, en voerde besprekingen met premier Spadolini. Verrassing voor Reagan was dat hij werd voor gesteld aan de acht comman do's die in januari met een spectaculaire actie de door de terroristen ontvoerde Ameri kaanse NAVO-generaal Dozier hadden bevrijd. Reagan prees hun „briljante operatie" en de besluitvaardigheid van de po litici die daartoe de opdracht hadden gegeven. Maar de plezierige sfeer die de Amerikaanse president in de Romeinse regeringsgebouwen aantrof, was daarbuiten in geen velden of wegen te be kennen. Vandaar ook die „dubbelgepantserde" Cadillac, waarmee Reagan die kilome ter afstand tussen het paleis van de president en dat van de premier overbrugde. Duizen den zwaar bewapende politie mannen, helikopters, gevecht swagens en een honderdtal Amerikaanse veiligheidsfunc tionarissen hielden op de stoep, vanuit de lucht, en van de daken de route al dagen lang in de gaten. Dezelfde straten waren zaterdagmiddag het toneel van een gigantische demonstratie geweest. Twee honderdduizend mannen en vrouwen liepen voor de vrede en, zoals dus gebruikelijk, te gen Reagan. „Reagan go home", werd er geroepen, en dat is niet erg gastvrij voor ie mand die nog moet komen. Tijdens zijn bezoek is Reagan aan al deze buiten-parlemen taire ontboezemingen geens zins herinnerd. Daar was hele maal geen tijd voor. Reagan vertrok gistermiddag tegen vijven uit Rome. Net als vori ge week bij zijn aankomst in Parijs, barstte ook nu een ge weldige onweersbui boven de stad los.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13