Bezoek paus aan Argentinië het moeilijkste van alle U KUNT NU STAATSLOTEN KOPEI Laatste staking in de haven voorbij Werkloosheid neemt toe tot 10 procent Duitsers wordei coalitie van SPD en FDP m< Dezeweek bij de melkman: Ina Brouwer mogelijk opvolgster van Marcus Bakker V redesbeweging present op VN-conferentie PLANBUREAU SCHETST BEKLEMMENDE SITUATIE Va MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURAN DINSDAG 8 JUNI 1982 PAGINÈ Extreem-rechts in El Salvador versterkt macht SAN SALVADOR De macht in het Midden- amerikaanse El Salvador komt steeds meer in handen van extreem-rechts. Na de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering in maart, toen extreem-rechts een meerderheid behaalde, zijn de partijen begonnen op de ministeries en in plaatselijke bestuurscentra nun macht te vergro ten. Dat blijkt onder meer uit het grote aantal christen-democratische ambtenaren dat de laatste tijd ontslagen of vermoord is en opgevolgd door leden van extreem-rechts. In totaal zijn sinds maart zeventien vooraanstaande christen-demo craten vermoord. Verder zijn duizenden boeren van het land verjaagd, dat zij, als uitvloeisel' van de doorgevoerde landhervormingen, legaal in be zit hadden genomen. Dergelijke maatregelen zijn echter onlangs ongedaan gemaakt; een van de aanwijzingen dat de verkiezingen van maart de si tuatie in El Salvador niet heeft'verbeterd. ROTTERDAM De laatste staking in de Rotterdamse haven, die bij het Ertsoverslag bedrijf Europoort CV (EECV) is gisteren be ëindigd. Bij het bedrijf (240 werknemers) werd sinds 14 mei gestaakt voor arbeidstijd- verkortende maatregelen. Het afgelopen weekeinde werd het laatste struikelblok in de onderhandelingen weggenomen, toen de di rectie zich bereid verklaarde ook de werkne mers in de dagdienst (naast de vol-continu- werkers) twee dagen arbeidstijdverkorting te geven, vooruitlopend op de uitslag van een studie naar andere arbeidstijdsystemen. De Unie BHLP heeft bij de president van de Rotterdamse rechtbank een kort geding aan gespannen tegen de directie van het Rotter damse bedrijf Van Nelle-Lassie, om deel te kunnen nemen aan de komende cao-onder- handelingen bij dat bedrijf. Volgens de Unie had de directie de toezegging al gedaan, maar deze op aandrang van de FNV-bonden inge trokken. De Unie heeft naar eigen zeggen ze ventig leden onder de 1300 werknemers van Van Nelle-Lassie. De onderhandelingen be ginnen morgen. Hoge Mozambikaan vraagt asiel JOHANNESBURG Het hoofd van de Mo- zambikaanse veiligheidsdienst, de 30-jarige George Costa, heeft gisteren aan het slot van een routine-bezoek politiek asiel gevraagd in Zuid-Afrika. Costa deed zijn stap vlak voor het vertrek van het vliegveld van Johannesburg en heeft in Zuid-Afrika om een permanente ver blijfsvergunning gevraagd, aldus de Zuidafri- kaanse radio. Het hoofd van de Zuidafrikaanse veiligheids dienst, generaal Johann Coetsee, zei dat Costa uit eigen vrije wil besloten had in Zuid-Afrika te blijven toen de overige twee leden van de Mozambikaanse delegatie naar Maputo terug keerden. De delegatie had in Zuid-Afrika over leg gepleegd over politie-aangelegenheden zo als bestrijding van de smokkel in verdovende middelen en de grensbewaking. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Landen die in het programma van glo betrotter Johannes Paulus II zijn opgenomen weten waar ze aan toe zijn: als de paus eenmaal ergens heen wil, gaat hij, of de gasthe ren dat nü leuk vinden of niet. „Tegen een paus kun je niet zeggen, dat hij niet kan komen", zei de paus twee weken terug en waarschijnlijk heeft deze informele opmerking, ge maakt tegen een journa list, de generaals in Ar gentinië ertoe bewogen maar akkoord te gaan met de komst van paus Johan nes Paulus II. Het bezoek aan Argentinië zal een bliksembezoek zijn van twee dagen (11 en 12 juni) maar het zal een van de moei lijkste zijn dat de paus ooit' heeft afgelegd. Moeilijk voor hem, maar zeker ook voor zijn gastheren. Men hoeft echt niet lang in een kristallen bol te kijken om voor die tijd enige problemen voor Argentinië en zijn leiders te voorzien. De paus zal arriveren in een moeilijk uur van de militaire dictatuur en wellicht specule ren de generaals erop, dat de paus "de ontgoochelde massa's van Argentinië ervan zal overtuigen, dat het in dit on dermaanse niet gaat om mili taire maar om spirituele pres taties. Vervolgden Er zijn al tekenen die erop wijzen, dat de vervolgden van de zesjarige militaire terreur in Argentinië tijdens het be zoek van de paus \At hun schuilplaatsen zullen komen om de aandacht van de paus en die van de gehele wereld te vestigen op hun droevig lot. De paus zal niet om de „Dwaze Moeders" heen kunnen, om de gegeselde politici en vak bondsmensen, om de Nobel prijswinnaar voor de vrede Es- quivel en zijn beweging voor de mensenrechten en niet te vergeten om de Argentijnse bisschoppen zelf, die hun af keer hebben geuit over de ma nier waarop de generaals het land de laatste jaren hebben geregeerd. De paus wil zo zegt hij in zijn aankondiging in Ar gentinië „bidden voor een rechtvaardige vrede boven de oorlog", zoals hij ook in Groot- -Brittannië heeft gedaan. Bij een vrede is iedereen in Ar gentinië gebaat, maar niet bij elke vrede. De generaals zul len niet blij zijn met een vrede na een nederlaag en de Argen tijnen zullen niet blij zijn met de prolongatie van een vrede waarin de militaire terreur in' alle rust (en vrede) haar werk kan verrichten. De paus zal zijn vrede dus moeten toelich ten. Chili Een andere voetangel voor de Vaticaanse diplomatie is Chili, vijand van Argentinië in het conflict om de eilandjes in het Beagle-kanaal. Dfe paus bemid delt al jaren in dit geschil, zon der succes. Zijn voorstel de heerschappij over de rotspun ten eerlijk te verdelen is door Chili geaccepteerd, maar reso luut verworpen door de Ar gentijnse generaals. Chilenen zijn geen vrienden van Argen tijnen, noch in de kwestie-Be- agle, noch in het conflict rond de Falklands, waarin de Chile nen tot grote verontwaardi ging van Argentinië neutraal zijn gebleven. Een bezoek aan Argentinië is saarom ondenk baar zonder een „tegenbe zoek" aan Chili, zoals de paus een bezoek aan Groot-Brittan- nie snel moest laten volgen door een bezoek aan Argenti nië. De Vaticaanse diplomaten pij nigen zich dan ook de hersens over deze complicerende fac tor. Rekening wordt gehouden met een korte tussenstop van het pauselijk vliegtuig in de Chileense hoofdstad Santiago, op de terugreis naar Rome. Op deze manier ontwikkelt de paus van Rome zich steeds meer tot een volslagen diplo maat, die ook de pendel-me thode als een vorm van mor derne diplomatie heeft gea dopteerd. De paus is al de „Kissinger-in-het-wit" ge noemd. Als dat betekent, dat hij met zijn reizen naar landen in oorlog evenveel succes oogst als destijds Kissinger in het Midden-Oosten, dan is paus Wojtyla een aanwinst voor de internationale politiek. Risico's Maar er blijven sceptici, ook in het Vaticaan, die met enig hoofdschudden denken aan de morele, spirituele en ook fysie ke risico's waaraan de pende lende paus zich blootstelt. Door twee partijen te zoeken die met elkaar in oorlog zijn zal zijn boodschap misbruikt worden, aangewend worden voor verschillende doeleinden. En deze boodschap heeft het in deze dagen toch al niet ge makkelijk. De Italiaanse tele visie toonde afgelopen week enige interessante beelden: Engelse katholieken die baden voor de -terugkeer van de Falklands in de Britse moeder schoot én een bataljon Argen tijnse militairen in Port Stan ley die onder leiding van hün legeraalmoezenier baden voor hun eigen zaak. Naar verluidt verschilden ook de Britse en Argentijnse kardinalen die sa men met de paus vorige week een vredesmis iri de St. Pieter celebreerden stevig met elkaar van mening over de wenselijk heid van de reis van de paus en met name ook over de Fal- kland-kwestie. Volgens de bisschop van Bue nos Aires, deze week nog tij dens een mis voor de gevalle nen, begrijpt men in het Wes ten niets van de betekenis van de Malvinas voor de Argentij nen. In het westen niet en evenmin in het Vaticaan. De paus heeft dus nog enig huiswerk te doen, voordat hij overmorgen naar Zuid-Ameri- ka vliegt. Was zijn Britse be zoek het meest omstreden, het komende bezoek aan Argenti nië wordt het allermoeilijkste. CEES MANDERS .312 (Van een onze correspondent Ami van Vree) P1 0L BONN „Het Waterloo van Helmut Schmidt" i°0^ de CDU-secretaris Heiner Geissler gisteren het j, taat van de verkiezingen in Hamburg, de woon ,2 van de Bondskanselier. Hoewel deze uitspraak o minst overdreven is, geeft hij toch wel enigszins- wat er in de Bondsrepubliek aan de hand is: de burger wordt de coalitie van sociaal-democraten beralen moe. Wat in Nedersaksèn afgelopen maart zich al aankondi sterke verliezen voor de SPD en moeite om het hoofd water te houden voor de FDP kwam in Hamburg ve naar voren. Voor de Hanzestad zelf betekent dit, mede di sterke opkomst van de „Groenen", die geen coalitie willf (jê) gaan, dat de stad de komende tijd waarschijnlijk door ee derheidsregering van de SPD zal worden bestuurd, tot noodzaak van nieuwe verkiezingen niet meer te omze Veel interessanter echter is het resultaat van de Hamburg kiezingen voor de algehele politieke constellatie publiek. Deze week beginnen in Bonn de uiterst moeilijke bespre nor over de begroting voor 1983 en de aanvullende miljard bezuinigen, die nog voor dit jaar opgebracht moeten v Het zal nodig zijn om zeer sterk op de staatsgelden te bf&el gen, meer nog dan vorig jaar het geval was. Toen al ble opr verschillea van mening tussen SPD en FDP over de aar waarop dit moest gebeuren zo groot, dat de coalitie er bijr reil uit elkaar barstte. Het resultaat van Hamburg is er nau naar om deze onderhandelingen te vergemakkelijken. Dan staan in het najaar de parlementsverkiezingen in d staat Hessen voor de deur, het laatste „fond" waar een idi1^ regeringssamenwerking tussen sociaal- democraten en lil bestaat. Gezien de huidige trend is het heel wel denkb deze coalitie haar meerderheid verliest en moet afgeven CDU of dat alleen CDU en FDP een meerderheid kunn^je men. In dit laatste geval komt de regering in Bonn in een geïsoleerde positie te verkeren. De sociaal-democraten staan voor de moeilijke opgave <?n remedie te vindén om het gestadige afbrokkelen van de saanhang, en wel naar twee kanten: ter rechter zijde i CDU (die vooral in arbeiderskringen in aanhang wint); kerzijde aan de alternatieve partijen, die vooral een gro trekkingskracht op jongeren blijken uit te oefenen. Voor ralen lijkt de oplossing voor de hand te liggen: verlaat kende schip en stap over naar de opstoppende kruiser christen-democraten, die geleidelijk alle SPD-bolwerkenl Maar zo eenvoudig ligt het voor de kleine FDP toch niel eerste plaats is het ongewis hoe de liberale kiezers sprong zullen reageren. En op de tweede plaats is het dl of de CDU de liberalen eigenlijk nog wel nodig heeft, oi mogelijk op eigen krachten absolute meerderheden kan 1 In dat geval betekent een overstappen voor de FDP reii moord en voorgoed verlies van de macht die zij nu in ell nog tot 1984 in Bonn heeft. H. •r l El i de B<i) c aat bi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid voor de CPN, Ina Brouwer (32) wordt zeer waarschijnlijk de nieuwe lijsttrekker en fractievoorzitter van de communisten in de Kamer nu Marcus Bakker (58) heeft laten weten zijn werkzaamheden in het parlement te willen stop pen. Omdat een nieuwe verkiezingscampagne en zittingsperiode door Bakker als een "buitengewoon zware belasting wordt ervaren, heeft hij de partij in ernstige overweging gegeven hem niet op nieuw als lijstaanvoerder aan te wijzen. „Ik voorzag een soort automatisme en dat heb ik willen doorbreken. Na ruim 25 jaar is het voor mij welletjes", aldus Bakker. Op het CPN-verkiezingscongres, dat op 26 juni wordt gehouden zal worden besloten wie de nieuwe CPN-lijsttrekker wordt. Vol gens Bakker beschikt de partij over goéde krachten, die de taak van het lijsttrekkerschap nu van hem kunnen overnemen. Hij vindt zelf dat het CPN-Tweede Kamerlid Ina Brouwer het lijst trekkerschap op zich zou moeten nemen. „Ik heb de indruk dat zij daartoe wel bereid is. Het zou zou voor ons de eerste keer zijn, dat een vrouw de fractie gaat leiden. Dat lijkt me zeer ver frissend werken". De recentelijke publiciteit rond het beruchte rapport „De CPN in de oorlog dat door Bakker werd geschreven en dat in 1958 tot een scheuring in de partij leidde, heeft volgens Bakker geen enkele rol gespeeld bij zijn beslissing om als lijstaanvoerder te rug te treden. „Ik heb de discussie over de partijgeschiedenis zelf aangezwengeld. Ik vindt de huidige discussie binnen de par tij bij de vernieuwing horen", aldus Bakker. Het CPN-bestuur wil het bewuste rapport namelijk niet langer als officieel partij stuk zien, omdat daarin ten onrechte een verband werd gelegd tussen de afwijkende ideeën van sommige CPN-voormannen en hun gedrag in de oorlog. De partij zal zich in het najaar over dit voorstel moeten uitspreken. Bakker heeft als kamerlid bij zijn collega-parlementariërs een grote reputatie opgebouwd als degene die altijd opkwam voor de rechten van het parlement. Ook staat hij in politieke kringen bekend als een gevatte spreker. Hij begon als journalist en was later hoofdredacteur bij het dagblad De Waarheid. Sinds 1956 zit hij voor de CPN in de Tweede Kamer NEW YORK, WASHINGTON De vertegenwoordi gers van de Nederlandse vredesbewegingen bij de ont wapeningsconferentie van de Verenigde Naties kunnen rekenen op alle medewerking van de officiële delega tie van de Nederlandse regering. De ontwapeningscon ferentie is gisteren in New York geopend. Premier Van Agt deelde dit gisteren mee aan de verte genwoordigers van de vredesbewegingen die om een onderhoud met hem hadden verzocht. De ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties duurt tot 9 juli. Namens het Interkerkelijk Vredesberaad zal Wim Bartels het woord voeren. Premier Van Agt, die tevens minister van buitenlandse zaken is, zal ook in New York spreken, maar daar „plat getreden paden blijven betreden", omdat het interim-kabi net op het punt van de modernisering van kernwapens geen nieuwe initiatieven wil aankondigen, aldus Van Agt. De rege ring blijft bij plaatsing van de nieuwe kernwapens in 1983 als de onderhandelingen in Geneve geen resultaat boeken. Duizenden mensen, onder wie Japanse i ben gisteren gedemonstreerd voor het i VN in New York. Nederland handhaaft betrekkingen met El Salvadt DEN HAAG Het doodschieten van de vier landse journalisten door manschappen van het I doraanse leger heeft geen gevolgen voor de tl louter formele betrekkingen die Nederland mét r vador onderhoudt. Dit heeft premier Van Agt, in zijn hoedanighèid van van Buitenlandse Zaken, gisteravond meegedeeld in dj commissie voor Buitenlandse Zaken naar aanleiding van finitieve rapport over het onderzoek naar de dood journalisten. Dit onderzoek heeft niet het bewijs voor moord opgelevei wel de mogelijkheid dat de journalisten in een hinderl; gelokt niet wordt uitgesloten. De premier verklaarde dat deze conclusie niet kan leiden „het meest ingrijpende besluit dat denkbaar is", het vei van de diplomatieke betrekkingen. Deze betrekkingen volgens Van Agt nauwelijks of geen betekenis. De Nedel ambassadeur, die zijn ambassade in Mexico heeft, heeft l' slechts tweemaal bezocht: eenmaal om zijn - geloofsbrii overhandigen en de tweede maal in verband met de d< de vier journalisten, aldus de premier. - (Van onze parlementaire redactie)' DEN HAAG Meer dan tien procent van de Ne derlandse beroepsbevol king komt dit jaar zonder werk. De werkloosheid zal opnieuw met 75.000 toenemen en daarmee on danks alle werkgelegen heidsplannen dit jaar op lopen tot een gemiddelde van 525.000. Tot deze som bere vaststelling komt het centraal economisch plan dat het Centraal Planbu reau, de rekenmeester van het kabinet, gisteren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Gaat men uit van de nieuwe berekeningsmethode voor de werkloosheid, dan stijgt het aantal zelfs boven de 600.000. Deze groei wordt mede ver oorzaakt door een grotere groei van de beroepsbevol king: met 60.000 per jaar. Van enige economisch herstel zal al met al dit jaar nog geen sprake zijn. Tegelijk met de oplopende werkloosheid zullen de reëel besteedbare inkomens verder achteruit gaan. De laagste lo nen en uitkeringen verliezen anderhalf tot twee procent aan koopkracht, de hoogste drie procent. De prijzen zullen zes procent stijgen en de positie van het bedrijfsleven blijft er barmelijk: er worden nauwe lijks of geen winsten meer ge maakt. Ondanks alle bezuini gingen neemt het overheidste kort verder toe. Volgens Plan- bureau-directeur Van den, Beid lukt het de overheid on voldoende de voorgenomen bezuinigingen ook werkelijk door te voeren. Hij voorziet een tegenvaller van twee tot drie miljard gulden, zodat het financieringstekort oploopt van ruim 25 miljard tot een re cordbedrag van meer dan 28 miljard gulden, dat wil zeggen meer dan 9 procent van het nationaal inkomen. Dat steeds toenemende tekort dreigt hierdoor de ingezette daling van de rente te frustre ren, hoewelhet klimaat voor terugdringing van het tekort wel gunstig is, gezien het ver wachte grote overschot op de betalingsbalans van 15 miljard gulden dit jaar. Dat overschot is te danken aan de geringe vraag naar (veelal geïmpor teerde) investeringsgoederen door het ineenstorten van de investeringen, maar ook door de gedaalde olie-importen en een verbetering van de Neder landse concurrentiepositie. Loonmatigingr gekoppeld aan belastingverlichting zou een goed medicijn voor de econo mie kunnen zijn. Dat betekent weliswaar eerst een nog groter financieringstekort door ver minderde belastingopbreng sten, maar na anderhalf jaar gaat dit zich terugverdienen door geringere kosten voor lo nen, salarissen en uitkerjngen. Tegelijk moet de heroverwe ging van de gemeenschapsuit gaven doorgaan,, meent Van den Beid. De directeur van het Centraal Planbureau sprak gisteren van een „in alle opzichten beklem mende situatie" waar de eco- ÏDI nc nomie in terecht is gef Herstel tekent zich dit jl niet af. Op z'n vroegst fm jaar is er kans op wijijg ving. WerkgelegenhfGr gramma's zijn naar zfe z deel nuttig, maar er geen wonderen van verwacht. Ze kunnen |jde] de trend ombuigen. Van arbeidstijdverkorl in het kader van banj[en nen wordt bepleit, hei den Beid geen hoge pel wees in dit verband voorbeeld van Frankrij een resolute verkortinj arbeidstijd „volkomen is en nu al weer word] gedraaid. Turkse diplomaat bij aanslag gedood LISSABON Bij een aanslag in een voorstad van Lissabon is de Turkse diplomaat Erkut Akbay omgekomen. Zijn vrouw, die eveneens op de Turkse ambassade in Portugal werkte, is zwaar gewond. Een organisatie die zich „gerechtig- heidscommando's tegen volke renmoord jegens Armeniërs" noemde, heeft de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. Armeense nationalisten, die Turkije beschuldigen van mas samoord op anderhalf miljoen Armeniërs tijdens de Eerste Wereldoorlog, hebben in ver schillende landen aanslagen op Turkse diplomaten gepleegd „om de massamoord te wre ken" ADVERTENTIE IE rd; 1 AI lid Wat u kunt winnen? Het half miljoen (schoon!). Het kwart Verkoopadressen in miljoen. Twintig maal een ton. Liefst 700.000 andere geld- de Gouden Gids. Per prijzen. Per lot speelt u drie keer mee. Gemiddeld 4 van de giro spelen kan ook. 10 loten zijn raak. Niet minder dan 70van de inleg gaat Bel voor informatie: op aan prijzen. Dat zijn de ingrediënten van de Staatsloterij. 070 - 46 96 47^^* Elf maal per jaar. Een Kapitale Kans. Speel mee! nederii ar^e

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12