Jitkeringen worden aangepast an behoefte van aanvrager it' Leiding Partij van de Arbeid heeft ernstige fouten gemaakt INENLAND derzoek naar >ord gestaakt Jonge vrouw vermoord VAN AGT SR: geen scheiding ssen vaardigheden kennis op school terpol ekt lar *isol- pman WIARDI BECKMAN STICHTING: £eidóc ScHwcmt Pretentieuze regeringsverklaring Vliegtuig sproeit gif over fietsers en picknickers Zonnige perioden leidse courant dinsdag 8iuni1982 pagina 11 LDOORN Het regionale recher- fetandsteam Gelderland heeft het on- Jek naar de moord op de 24-jarige H. fckes uit Apeldoorn gestaakt. De jon- Verd op 24 april door messteken om •ven gebracht. De politie trok 30.000 [kentekens na en' legde vijfhonderd lezoeken af in de regio Apeldoorn, [de bijna driehonderd tips was er geen Jot aanhouding van een dader heeft |en leiden. Een 21-jarige Apeldoorner pij de steekpartij levensgevaarlijk ge- raakte, is inmiddels uit het zieken- fcntslagen. ROTTERDAM In een wo ning in Rotterdam-west is gis teren het lijk aangetroffen van een 21-jarige vrouw. Zij is vol gens de politie met messteken om het leven gebracht. De naam van het slachtoffer is nog niet bekend gemaakt. De politie kwam op het spoor van de dode vrouw nadat een 23- jarige kennis bij de politie had gemeld dat hij de vrouw le venloos op bed had aangetrof fen. De man is door de politie gehoord, maar over een even tuele betrokkenheid is geen mededeling gedaan. Arts wil benoeming collega verhinderen ROERMOND De vice-president vsan de rechtbank in Roermond doet maandag uitspraak in een kort geding dat de anesthesist Schol heeft aangespannen tegen zijn werkgever, het St. Laurentius Ziekenhuis in Roermond. Schol wil de benoeming van een derde 'anesthesist tegenhouden, waar door hij in inkomen achteruit zou gaan. Volgens de arts heeft de te benoemen collega tijdens zijn proefjaar echter schade toege bracht aan patiënten en zou ook de persoonlijke verhouding tussen beiden te wensen overlaten. GRONINGER POLITIE ARRESTEERT TWINTIG HEROïNEDEALERS GRONINGEN De Groningse politie heeft gisteren tijdens een twaalf uur durende actie twintig heroïnedealers aangehouden. Op acht verschillende adressen in Groningse buitenwijken werden invallen gedaan, waarbij acht tien mannen en vrouwen, variërend in de leeftijd van 21 tot 40 jaar, konden worden verrast. Ook op straat werden twee verdachten aangehouden. Tijdens de actie werd beslag gelegd op een hoe veelheid goederen en een bedrag aan geld. Over de grootte van de gevonden hoeveelheden heroïne wilde de politie geen mededelingen doen. Zelfstandigen zien inkomen fors dalen DEN HAAG De daling van de reële inkomens van de zelfstandigen zal dit jaar op nieuw sterk zijn. Voor dit jaar moet zelfs gerekend worden op een verlies van 35.000 ba nen in het midden- en kleinbe drijf. Dat zegt het KNOV, het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond, de organi satie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in een reactie op het vandaag gepu bliceerde centraal economisch plan. De organisatie pleit voor specifieke maatregelen voor de bedreigde sectoren- van het midden- en kleinbedrijf. olg van de voorpagina) ivriezing van de bo- [odale uitkeringen is ;evolg van het feit it nu te laat is om op een zogeheten glij- schaal in te voeren, de bedoeling van 'gering dat het per-' ;e van de hogere uit- geleidelijk verlaagd. De be- besparingen voor r (150 miljoen gul- ioeten derhalve, zo de regering,N op an- ijze, worden verwe- Volgend jaar de „glijdende bijna 600 miljoen s ingewijden zal het ka- ok Jiet plan gaan uit voeren de sociale uitkeringen in fasen aan te passen aan de „relatieve behoeften" van de aanvragers. Het gaat hier om invoering van wat wordt ge noemd het „kostwinnersprin cipe" ofwel het rekening hou den met het inkomen van een eventuele (huwelijks)partner of gezinslid. Zo'n differentiatie moet volgend jaar een bespa ring van 700 miljoen gulden opleveren. Onenigheid over een verder inkomensoffer van ambtena ren en trendvolgers was in fei te de hindernis waarover het vorige kabinet ten val kwam. De PvdA kon zich er niet mee verenigen dat dé opbrengst (ruim 400 miljoen in 1982 en- ruim 1,3 miljard in 1983) ge stort zou worden in de schat kist. Minister Van Thijn had aan de ambtenarenbonden be loofd dat het extra offer ge heel zou worden aangewend voor het creëren van banen door de overheid zelf. ki de regeringsverklaring heet het dat „met de ambtenaren- centrales overleg zal worden gevoerd over het vrijmaken van financiële middelen ten behoeve van werkgelegenheid, mede met het oog op het ver richten van investeringen". Hetzelfde zal besproken wor den met de organisaties van „trendvolgers". Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat de regering slechts een deel van de opbrengst wil gebrui ken voor het scheppen van ba nen in de overheidssector. Er wordt in de regeringsver klaring niet gesproken over een solidariteitsheffing. Op verzoek van de PvdA had het vorige kabinet besloten tot een verhoging van de inkomsten belasting als, één van de mid delen ter financiering van het banenplan van minister Den Uyl. Het kabinet zal snel vorm ge ven aan de vorige week door minister Terlouw aangekon digde lastenverlichting voor dit jaar van een miljard gulden voor het bedrijfsleven. Boven dien zal het kabinet alles doen om de elektriciteitstarieven voor de Nederlandse industrie meer in de pas te brengen met die van de buitenlandse con currenten. Ook de Maatschap pij voor Industrieële Projecten (MIP) wordt weer in de rege ringsverklaring aangekondigd. Bestrijding van de werkloos heid onder jongeren krijgt in het regeringsbeleid een be langrijke plaats. Overeen komstig de wens van de VVD zal het kabinet nagaan hoe hiertoe geld op de meest doel treffende wijze kan worden ingezet. Het bevorderen van herverdeling van arbeid wordt ook in dit kader genoemd. Dat zal ook gebeuren via de wo ningbouw, waar naast nieuw bouw het verrichten vari groot onderhoud en woningverbete ring meer nadruk krijgen. Verder ziet het kabinet het als zijn plicht voorbereidend werk te doen om te komen tot een spoedige herziening van het belastingstelsel en herstructu rering van de sociale zeker heid na de verkiezingen in september. Hierover zullen nota's aan de Kamer worden gestuurd. Om herstel te bewerkstelligen is het volgens prëmier Van Agt nodig dat werkgevers, werknemers en de overheid waar mogelijk met elkaar gaan samenwerken, zoals dat ge beurde in de jaren na 1945. „Als groepsbelangen worden nagestreefd zonder het alge meen belang in de vereiste mate in acht te nemen, zou dat uiteindelijk voor allen schade lijk zijn", zo zei de premier. in september zal bestaan de precieze verkiezingsdatum wordt aan de Kamer overgela ten zal het alle zaken be hartigen, waarvan zij vindt dat uitstel „niet in het belang van het Koninkrijk'of van Neder land zou zijn". Daar hoort ook bij het maken van een solide begroting voor volgend jaar. „Voor het herstel van onze economie mag het jaar 1983 niet verloren gaan, ook niet wanneer de kabinetsformatie In het najaar onverhoopt veel tijd in beslag zou nemen", al dus Van Agt. Met dat laatste bedoelde hij kennelijk dat het interimkabinet ook als het de missionair is, zonodig maatre gelen zal nemen. Hoewel het kabinet slechts tot tie schetst beklemmende situa- I HAAG De Sociaal-Economisch Raad (SER) dat voor de eerste fase van het voortgezet on- een vernieuwd onderwijspakket noodzakelijk ardoor dit beter bij de maatschappelijke werke- [id aansluit. Dit staat in een ontwerp-advies van over de nota „Verder na de basisschool". j vernieuwde onderwijspakket moet de bestaande schei- Lssen kennis en vaardigheden worden opgeheven, aldus ■vies. Uit het bestaande versnipperde onderwijsaanbod p onderdelen worden opgenomen in het pakket voor de Ifase voortgezet onderwijs. Over de kwaliteitsbeheersing werkgevers en de werknemers in de SER het oneens. De houden vast aan een centraal schriftelijk examen, terwijl *knemers vinden dat de kwaliteitsbeheersing bij de school >ort. Ook over de cursusduur bestaat verschil van mening, jrkgevers houden vast aan drie jaar, met de mogelijkheid jorter of langer over te doen, de werknemers vinden drie 1RECHT De poli- in Dordrecht heeft iterpol verzocht om ing en aanhouding e veertigjarige John de voormalige pro houder van de olie- happij Frisol. De vordt verdacht van atie met Frisol-gel- de valuta- en ter- arkt. daarbij tientallen mil- guldens hebben verlo- n half jaar geleden was Jylen plotseling met de rzon vertrokken. Vlak werd bekend dat Frisol oen gulden te weinig elasting had afgedra- hoeverre andere top- van het concern bij lak zijn betrokken, is luidelijk. ant ontvangen? Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen 15.00 uur, nummer 071- n uw krant wordt nog dezelf- nabezorgd. Een zware on weersbui heeft gisteren in de na middag enkele straten blank ge zet in het cen trum van Tilburg. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in, overi gens zonder gro te schade aan te richten. Het be trof een zeer plaatselijke bui, want in de omlig gende dorpen en in Tilburg-noord vielen slechts en kele druppels. Ook Ede kreeg gisteren met een wolkbreuk te ma ken. In dat stadje moest de brand weer tientallen ondergelopen kelders leegpom pen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De leiding van de Partij van de Ar beid heeft de laatste jaren ernstige beoordelingsfou ten gemaakt. „Deze heb ben er aanzienlijk toe bij gedragen dat de klassieke aanhang zich kennelijk niet meer thuis voelt bij de PvdA". Dit zegt de Wi- ardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bu reau van de PvdA, in het eigen blad „Socialisme en Democratie". De „neergang en desoriënta tie" van de sociaal-democrati sche partij is voor de staf van de WBS, onder wie directeur drs. Joop van den Berg, reden geweest zich - voor het eerst in de geschiedenis - gezamen lijk met de gang van zaken te bemoeien. In een reeks van artikelen probeert het weten schappelijk bureau aan te ge ven hoe het zover is gekomen en hoe de partij de weg om hoog zou kunnen terug vin den. De belangrijkste fouten var) de partijleiding zouden zijn ge weest de zogeheten meerder heidsstrategie en het onder schatten van (de kansen op) het CDA. Wat het eerste be treft merkt de WBS op dat de PvdA lang in de waan ver keerd heeft dat zij alleen of met de andere linkse partijen binnen afzienbare tijd de meerderheid zou veroveren in de Tweede Kamer. Vooruitlo pend daarop eisten Den Uyl en de zijnen zowel in 1973 als in 1977 een dominante positie in het kabinet. „In 1973 kon dat omdat een alternatieve coalitie onmogelijk was; in 1977 mislukte die benadering, daar er een machtsalternatief (CDA-VVD) voorhanden was, dat leidde tot het eerste kabi net-Van Agt". De tweede fout van de partij top was volgens de WBS „de weigering" in te zien dat er een CDA zou komen en te aanvaarden dat dit voorshands een partij zou zijn van onge veer gelijke grootte „en dus een onvermijdelijke regerings partner". Het zou ook deze verkeerde beoordeling zijn ge weest die leidde tot ongeloof in de duurzaamheid van het eerste kabinet-van Agt, „ter wijl die vaststond vanaf het moment dat aan de vorming ervan werd begonnen". Duur betaald Voor die fouten heeft de PvdA duur moeten betalen, aldus de WBS. Zij zouden sterk hebben bijgedragen tot een breuk in de relatie met de kiezers. Sinds het débacle van de for- matie-1977 wordt de PvdA niet langer gezien als een par tij die bereid en in staat is te besturen, meent de WBS-staf. Zij wijst erop dat dë partij in 1Ö81 bij de Kamerverkiezin gen negen zetels verloor en in 1982 bij de Statenverkiezingen, als die ook voor de Tweéde Kamer zouden hebben gegol den, nog eens tien zetels zou zijn kwijtgeraakt. Deze ramp zalige uitslagen waren er de oorzaak van dat de PvdA dit jaar in een minderheidspositie in het kabinet kwam en dat zij „zoveel minder invloedrijk was dan de socialistische posi tie in 1977 in een tweede kabi net-Den Uyl had kunnen zijn". Ook vandaag de dag zou het vele PvdA'ers nog moeite kos ten „van de oude droom af te geraken en de werkelijkheid te aanvaarden". Die werke lijkheid is volgens de WBS on der meer dat de PvdA een min derheidspartij is (en dat al thans voorlopig wel zal blij ven) en dat ook gezamenlijk links ruimschoots onder de vijftig procent zit. Andere koers Herstel is volgens de WBS mo gelijk als de PvdA een andere koers gaat varen. Zij moet haar „overspannen verwach tingen van de staat als instru ment van maatschappelijke hervormingen aanzienlijk bij stellen, het interne debat leren voeren zonder taboes en zon der het veelvuldig gebruik van machtswoerden". Politie-1 ke minderheden moeten het hebben van het initiatief, van hun constructieve ideeën en van het mededragen van poli tieke verantwoordelijkheid. „Die drie eigenschappen heb ben de PvdA eerder groot ge maakt; op den duur zullen zij de PvdA herstel van politieke macht en maatschappelijke aanhang verschaffen". De Wiardi Beekman Stichting meent dat de Partij van de Ar beid vooral een belangrijke rol zou kunnen spelen op sociaal- economisch gebied. Want al leen als er opnieuw een com promis gesloten wordt tussen werkgevers, werknemers en overheid, te een verbetering van de economie mogelijk, al dus de WBS. Zij denkt dat zo'n compromis vooral nodig is op het gebied van arbeidsduur verkorting (met in beginsel evenredige inkomstenvermin dering) en de (selectieve) sti mulering van de export. Bij dit proces hebben PvdA en vak beweging elkaar „hard nodig". „De PvdA kan als regerings partner geen initiatief ontwik kelen zonder de essentiële steun van de vakbeweging. De Vakbeweging heeft de rege rende PvdA broodnodig om de financiële en politieke ruimte te krijgen om die nieuwe soli dariteit (met werkgevers) te organiseren". Maar of de PvdA weer in de regering komt, wordt in laatste instan tie bepaald door haar eventue le coalitiepartners. Zij moeten haar de ruimte bieden voor bovengenoemd beleid. „In fei te ligt hier de belangrijkste toetssteen voor de vraag rege ren of niet". „een overmaat aan pretentie zal aan deze regeringsverkla ring niet worden toegeschreven", aldus premier Van Agt vanmorgen bij Het begin van het uitspreken van de rege ringsverklaring van zijn derde kabinet. De rest van zijn tekst logenstrafte echter die inleiding. Met name door de zin: „Het voorbereiden van een solide begroting voor 1983 maakt deel uit van de taak die het kabinet zich stelt". Al klinkt die zin misschien vrij bescheiden, hij is wel be hoorlijk pretentieus. Een kabinet dat in het vooruitzicht heeft hooguit drie maanden in missionaire staat te regeren en dat nog slechts op basis van een kamerminderheid en dat in de huidige economische malaise niettemin een solide begroting voor volgend jaar wil maken dat is behoorlijk aanmatigend. In de regeringsverklaring van vanmorgen was overigens geen enkele aanwijzing te vinden op welke wijze het kabinet de begroting voor het komende jaar solide denkt te maken. Ook wat betreft de sociaal-economische maatregelen voor dit jaar is het tussenkabinet vrij pretentieus. Van A*gt somde vanmorgen tal van maatregelen op die nog dit voorjaar moe ten worden genomen. Die maatregelen vloeien rechtstreeks voort uit het meerderheidsbesluit van het vorige kabinet. Hier is het kabinet wel zeer concreet. Zo concreet zelfs, dat men zijn twijfels kan hebben of het kabinet erin zal slagen in de zeer korte termijn van enkele weken die nog rest, de voorstellen door het parlement goedgekeurd te krijgen. Ze ker is alleen dat binnen enkele weken duidelijk zijn of het kabinet de daadkracht aan de dag weet te leggen die het zich voorstelt. Uitverkoop draversstal In het Drentse Pesse vond gisteren de „uitverkoop,, van dravers- stal Westland plaats. Zo'n 80 klasse-paarden kwamen onder de hamer. De belangstelling voor de paarden viel enigszins tegen. Op de foto de merrie Wonder D, die 9.500 gulden opbracht. Over de opbrengst van de veiling bestaat enige onduidelijkheid. LELYSTAD „Ik dacht dat het vliegtuig neerstortte. Het kwam, heel laag, recht op me af vliegen en het volgende moment zag ik niets meer. Op de een of an dere manier heb ik mijn auto nog de berm in kunnen rijden". Lelystedeling Arnold Slegt kreeg vrijdagmor gen de schrik van zijn leven, toen. hij door een sproei- vliegtuigje bespoten werd met een grote hoeveelheid landbouwgif. Enkele fietsers en een ouder echtpaar, dat in de berm zat te picknicken, werden het slachtof fer van hetzelfde ongeval. Na het incident belde de heer Slegt zo snel mogelijk de politie en liet zich onderzoeken door zijn huisarts. Hij had, na het ge beuren, last van ademhalingsmoeilijkheden, een geïrriteerde huid en last van zijn slijmvliezen. „Ik wil dat deze zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. Ik maak er werk van. Want je weet maar nooit wat de gevolgen voor je gezondheid kunnen zijn", aldus de gedupeerde. Naar zijn mening nemen de sproeivliegtüigen te veel risico's en had het incident niet hoeven plaatsvinden, als er niet zo roeke loos gevlogen was. Het sproeivliegtuig behoorde toe aan de fir ma H. Bogaerds uit Swifterbant. Dit bedrijf verzorgt door de hele polder sproeivluchten. Volgens een woordvoerder van het bedrijf werd gespoten met het middel Maneb-Tin Een middel dat inderdaad misselijkheid en geïrriteerde slijmvliezen tot ge volg heeft. De politie heeft de auto van de heer Slegt voor onderzoek naar het gerechterlijk laboratorium in Rijswijk overgebracht, om te zien of het door het spuitbedrijf genoemde middel daarin te vin den is. De dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie is'inmiddels be zig een onderzoek in te stellen naar de toedracht van het inci dent. DE BILT Morgen mag op zonnige perioden gerekend worden en de temperatuur loopt in het binnenland tot on geveer 23 graden op. De lucht- drukverschillen in West-Euro pa zijn klein. Vanmorgen be vond er zich in de kustgebie den in het westen en noorden van het land veel mist en laag hangende bewolking, die met een noordenwind van zee wa ren binnengedreven. Morgen komt het weer in de invloeds feer van een uitloper een ho- gedrukgebied ten noorden van IJsland. Met een Wind uit noord tot noordoost wordt dan drogere lucht uit Zuid-Scandi- navië aangevoerd waarin zon nige perioden voorkomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11