Vergeldingsactie Israël eist tientallen doden r DeLeidseCourant speeltude bontoe. BON !:^erk „Stopera" nog eze maand van start Opnieuw onrust in Rotterdamse haven Toch meerderheid voor solidariteitsheffing Bisschop Simonis 25jaar priester Slecht weer verhindert aanval op Port Stanley £eidóc 6outti/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Zaterdag 5 juni 1982, 72e jaargang no. 22286 Eerste Poolse vluchtelingen in Nederland rCHIPHOL Op Schiphol zijn gistermiddag 22 Polen aan gekomen, die in ons land politiek asiel krijgen. Op verzoek ran de Verenigde Naties heeft de regering toegezegd totaal ionderd Poolse vluchtelingen op te nemen. Zij maken deel lit van een groep van bijna 2000 Polen die in december, iort na het afkondigen van de noodtoestand, naar Oosten- Ijjk was gevlucht. je tweeëntwintig Polen worden de eerstkomende drie haanden opgevangen in een centrum voor vluchtelingen te Jallantsoog, dat al eerder werd gebruik als centrum voor Vietnamese bootvluchtelingen. Uiteindelijk moeten de Po- In verspreid door heel het land woonruimte vinden. Ijver de komst van de overige 78 Polen is volgens het minis- fcrie van CRM nog niets definitief bekend. Deze groep tordt geselecteerd uit de totaal driehonderd Polen die in lederland asiel hebben aangevraagd. anaf een duintop in Callantsoog verkenden de 22 Poolse uchtelingen gisteren hun omgeving. Hoge nood brengt drugssmokkel aan het licht HAARLEM Min of meer bij toe val heeft de Haarlemse politie gis teren een 15-jarige drugssmokke laar uit Columbia betrapt. De jon gen had 280 bolletjes met ieder twee gram cocaïne ingeslikt. De jongen had zich volgens de politie verdacht gedragen bij een gepar keerde auto in Haarlem-noord, waarna hij was aangehouden. De arrestant viel door de mand toen hij op het politiebureau plotseling hoge nood kreeg. Een oplettende agent bemerkte later dat de ontlas ting olijfkleurige bolletjes bevatte. CDA-Den Bosch slachtoffer van „anti-campagne" DEN BOSCH Het CDA in Den Bosch wil dat in deze ge meente nieuwe verkiezingen worden gehouden. De christen democraten voelen zich ernstig benadeeld door de verspreiding van pamfletten waarin stond dat de partij niet aan de verkie zingen meedeed. Het zetelaantal in de raad liep daarop met drie terug. Er wordt een onderzoek ingesteld, zo is gisteren meege deeld. Wie verantwoordelijk is voor de „anti-campagne" is niet bekend. kc. HHH9B :k-up IB BOMBARDEMENT OP BEIROET JERUZALEM BEI ROET Een hevig Is raëlisch bombardement op Palestijnse doelen in en rond de Libanese hoofdstad Beiroet heeft gisteren aan tientallen mensen het leven ge kost. Geschat wordt dat meer dan vijftig mensen om het leven zijn geko men en honderden ge wond. De bijna één uur durende aanval was een vergelding voor de aan slag gisternacht op de Is raëlische ambassadeur in Londen, Argov. De in het hoofd geraakte Ar gov verkeert volgens zijn artsen nog steeds in levensgevaar. Een uur na de aanval op Beiroet bestookten Palestij- nen vanuit Zuid-Libanon nederzettingen in Noord-Is- raël, waarbij een dode en vier gewonden vielen. Volgens Israëlische defensie- woordvoerders zijn bij het bombardement op Beiroet een Palestijns opleidings kamp. munitiedepots en het hoofdkwartier van de PLO geraakt. In Beiroet werd ge zegd dat ook vluchtelingen kampen en woonwijken zijn getroffen en veel onschuldi ge burgers om het leven zijn gekomen. Het hele zuidelij ke deel van de Libanese hoofdstad was gistermiddag in één grote zwarte rook wolk gehuld. Bij de laatste grote Israëlische aanval op Beiroet, 24 juli vorig jaar, kwamen meer dan 300 men sen om het leven. Volgens de Israëlische rege ring was de aanslag in Lon- Het zuiden van Beiroet was tijdens en na het Israëlische bombardement in één grote, zwarte rookwolk gehuld. den het werk van de PLO. Yard bekend dat in verband ne die de schoten op Argov Van verschillende kanten is De' Palestijnse Bevrijdingsor- met de aanslag op ambassa- loste, is door bewakers van verontrust gereageerd op de ganisatie heeft zich echter deur Argov vier mannen de Israëlische ambassade Israëlische vergeldingsactie, van het gebeurde gedistan- zijn aangehouden: twee Jor- neergeschoten en zwaar ge- die de spanning rond Zuid- cieerd. daniërs, een Syriër en een wond in het ziekenhuis op- Libanon verder heeft ver- In Londen maakte Scotland Irakees. Een van hen, dege- genomen. hoogd. Het verminderen van die spanning lijkt nu de eerste taak voor de speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden Oosten, Philip Habib, die het gebied vol gende week bezoekt. ■lONTRACT ONDERTEKEND iji at T" n< ISTERDAM Burgemeester Polak van Amsterdam en wet- ider Spoelstra van openbare werken hebben gisteren het con- act voor de bouw van het omstreden stadhuis/muziektheater het Waterlooplein ondertekend. De zogenoemde „Stopera"- idracht is voor 144,5 min gulden gegund aan de bouwcombina- „Stamuco". - bouw wordt met grote voortvarendheid aangevat, zo zei Po- Nog deze maand gaat de eerste paal in de grond. Als alles Igens plan verloopt is het muziektheater omstreeks mei 1985 aar, het stadhuis een jaar later. In zijn toespraak na de onder-, kening zei Polak, verwijzend naar de weerstanden die het am- tieuze project bij de Amsterdamse bevolking heeft opgeroepen: k ben ervan overtuigd dat, als het gebouw er eenmaal staat, de ensen er aan zullen wennen en het toch een goede zaak zullen nden". afion Zondag 6 juni VERONICA DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur. „Blesse Paard" STOMPWIJK m krant ontvangen? Bel ien 18.00 en 19.00 uur, za- 'dags tussen 14.00 en 15.00 nummer 071-122248 en krant wordt nog dezelfde 'ond nabezorgd. Geweld tegen gemeentepolitie DEN HAAG Agent zijn bij de gemeentepolitie is best een riskant vak. Dat blijkt althans uit antwoorden van de minis ters De Ruiter (Justitie) en Rood (Binnenlandse Zaken) op vragen van de PvdA-kamerle- den Roethof en Stoffelen. Van 1977 tot en met september 1981 werden liefst 1087 agenten door burgers gewond, zo mel den de bewindslieden. In 831. gevallen was er sprake van wapengebruik. Omdat niet alle korpsen statistieken bijhouden van het geweldsgebruik, zal het werkelijke aantal slachtof fers vermoedelijk nog veel ho- ger liggen. Danny Kaye in Den Haag en Leiden De bekende Amerikaanse filmacteur Danny Kaye, al dertig jaar internationaal ambassadeur van Unicef, is gisteren in Nederland aangekomen. Hij begon met een bezoek aan het provinciehuis in Zwolle (foto), waar hem totaal 300.000 gulden werd overhandigd voor ontwikkelingsprojecten in Tanzania. Het bedrag is door de bevolking en provincie van Overijssel bijeengebracht. Vandaag is Danny Kaye in Den Haag bij een milieudag en in Leiden bij een voetbalwedstrijd. Vanavond verlaat hij ons land weer. ROTTERDAM Gistermid dag is opnieuw onrust ontstaan in de Rotterdamse haven, hoe wel de havenwerkgevers en Vervoersbond FNV overeen stemming hadden bereikt over het punt werktijdverkorting. Circa 230 werknemers die in dagdiensten werken bij de overslagbedrijven Frans Swarttouw en SMO legden het werk neer, nadat de directies hadden laten weten dat zij niet in aanmerking komen voor twee extra vrije dagen. FNV-bestuurder Ger Ros ver wacht dat zich maandag ook moeilijkheden zullen voordoen bij de dagwerkers van de drie graanbedrijven GEM, Grain- wave en Maashaven Silo. De werknemers van deze bedrij ven gingen gisteren na bijna vier weken staken weer aan de slag, in de veronderstelling dat iedereen recht heeft op de extra vrije dagen. Maar naar nu blijkt zijn de dagwerkers van de regeling uitgesloten. Ros hierover: „Dat is puur be drog. Er is nergens sprake van dat een bepaalde dienst wordt uitgesloten van de overeenge komen arbeidstijdverkorting". De FNV houdt er rekening mee dat de onrust bij de be drijven in het massagoed en de graansector nog dagenlang zal aanhouden. Het uitbreken van nieuwe massale stakingsacties lijkt de Vervoersbond echter niet waarschijnlijk. De bond zal proberen het meningsver schil over de akkoorden via zijn juristen uit te vechten. Overigens wordt bij het ertso verslagbedrijf Europoort CV (240 werknemers) nog steeds doorgestaakt, juist omdat de directie het personeel in de dagdienst geen arbeidstijdver korting wil geven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat er toch een meer derheid is in de Tweede Ka mer voor de invoering van een tijdelijke solidariteitshef fing per 1 juli van dit jaar. Uit het schriftelijk commentaar op het wetsontwerp van de CDA- fractie blijkt dat de christen democraten weliswaar verre van enthousiast zijn, maar daarnaast ook de gevolgen vrezen van het niet doorgaan van deze tijdelijke belasting- Als de solidariteitsheffing niet doorgaat, zo realiseert het J3DA zich, mist de overheid ongeveer 1,5 miljard gulden aan inkomsten, hetgeen het fi nancieringstekort tot boven de negen procent kan opjagen. Omdat het CDA zich -juist sterk maakt voor terugdrin ging van het tekort is dit een zeer krachtig argument om toch maar vóór het voorstel van ex-minister Den Uyl te stemmen. De uiteindelijke be slissing zal overigens pas wor den genomen als de Voorjaars nota naar de Kamer is gezon den. Zoals bekend hebben de PvdA en D'66-fracties zich al voor de heffing die de tweede helft van dit jaar geldt uitgesproken. Vanavond op Ned. I om 22.10' uur „Dromen van rock 'n' roll" over een Amerikaanse popgroep. Op Ned. II om 20.27 uur „De koerier van de tsaar. Morgen op Ned. II om 20.45 uur Duitse pop in „Neue Deut sche Welle HET WEER Zonnig en zeer warm. Een kleine kans op onweer. In.de kustgebieden 's middags mati ge zeewind bij een tempera tuur van 22 graden. Zon op: 5.23 uur, zon onder. 21.55 uur. Hoogwater Scheve- ningen: 2.44 en 15.12 uur, laag- water: 10.50 en 23.08 uur. „Ik ben genuanceerder ge worden. Maar echt veran derd ben ik niet. Het he melse heil heeft absolute prioriteit". Aldus mgr. dr. A. J. Simonis, die op 15 juni zijn 25-jarig priesteijubi- leum viert, in een vraagge sprek met onze verslagge ver Willem Scheer. Vroeger was hij geneigd te zeggen: „Het gaat erom dat je in de hemel komt", nu zegt hij: „Het aardse heil is ook be langrijk; voor een leefbare en rechtvaardige wereld moet je je ook inzetten". VERDER IN FINALE De kasgroentetelers: zes de aflevering in de serie „De Groene Geldmakers". Realistische projecten ten behoeve van het Surinaam se volk. Hilversumse hondepoe- pophaler: „Ik had gedacht dat de mensen schoner wa ren". Wispelturigheid gevan gen in kader van voorspel lingen. WK-voetbal: Leo Been- Op de voorpagina van onze bijlage Finale gaat mgr. Si monis uitvoerig in op on derwerpen als: eucharistie, christelijke heroïek, uittre ding, eenzaamheid, kerke lijk leergezag en verdeeld heid. hakker: „WK wordt voor Spanje 'n ramp". WK-voetbal: Charles Cor- ver ziet alleen de kleur van de shirtjes. WK-voetbal: Paul Breit- ner, in 1974 nog waterdra ger, nu vedette. PARIJS LONDEN Ondanks verzoeken van zowel president Reagen als president Mitterrand om de Ar gentijnen nog wat tijd te gunnen voor het zoeken naar een eervolle oplossing van de oorlog om de Falkland Eilanden, lijkt de regering Thacher niet van plan de beslissende slag om Port Stanley verder uit te stellen. Volgens defensiewoordvoerders in Londen beslist de commandant van hec invasieleger op Oost-Falkland nu over het tijstip van de aanval en zou deze gisteren al zijn ingezet, als het weer niet had tegengezeten. Dichte mist en regen en sneeuw maakten het offensief echter onmogelijk. Gisteravond leden de pogingen om via de Verenigde Naties tot een oplossing van het geschil te komen opnieuw schipbreuk. In de Veiligheidsraad werd een resolutie van Panama en Spanje getroffen door een veto van zowel Groot-Brittannië als de Vere nigde Staten,. Direct na de stemming vroeg de vertegenwoordi ger van de VS om het Amerikaanse veto in een onthouding van stemmen om te zetten, wat een unicum zou zijn in de geschiede nis van de Veiligheidsraad. De regelementen stonden een derge lijke wijziging echter niet toe. Het incindent werd door de Ame rikanen toegeschreven aan te laat uit Washington ontvangen steminstructies. Volgens de Britten gaf de resolutie geen harde garanties voor een Argentijnse terugtocht; de belangrijkste Brit se eis. De pogingen van Reagan en Mitterrand om premier Thacher de aanval op Port Stanley uit het hoofd te praten lijken te zijn in gegeven door hun zorgen over de onherstelbare schade die wordt aangericht aan de banden met Latijns-Amerika, als Ar gentinië een vernederende nederlaag zou lijden. De Britse rege ring blijft echter bij haar eis dat Buenos Aires eerst aankondigt dat op korte termijn alle troepen van de Falkland Eilanden wor den teruggetrokken. En niets wijst er op dat de Argentijnen be reid zijn om aan die voorwaarde te voldoen. Als u hem invult en opstuurt zit u g gedurende het WK-Voetbal. Want de LeidseCourant besteedt vanal de aitrap op 13 juni dagelijks extra veelp_ aandacht aan dit evenement. Interviews, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u uitgebreid in de krant. Ia, sport in de Leidse CouranJ Alsof u er zélf bij bent! Naam: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:. Stuur mij vanaf de aftrap de Leidse Courant veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1