rgentinië op zoek aar zondebokken iritten bombarderen Port tanley met pamfletten fog steeds kans op reedzame regeling Spaanse regering in beroep tegen vonnissen in coup-proces Mitterrand en Reagan bespreken topconferentie tijdens lunch ai pacTENLAND, LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 JUNI 1982 PAGINA 15 York Times: 5SEN HELPEN GENTUNEN v YORK Zeker twintig Russische ;i helpen de Argentijnse luchtmacht installeren van een modern radarnet, Jer meer bescherming moet bieden te- .entuele Britse luchtaanvallen, aldus iv York Times van vandaag. Volgens York Times zijn de Russen begin Argentinië aangekomen, als resultaat t geheim akkoord tussen beide landen ken zij vooral op luchtmachtbases in len van het land. De laatste weken is ipeculeerd over eventuele Russische lulp aan Argentinië. Vooralsnog zijn r geen aanwijzingen dat de Argentij- lische wapens hebben ontvangen. Australië ziet voorlopig af van aankoop Invincible CANBERRA De Australische rege ring heeft Groot-Brittannië laten weten dat voorlopig wordt afgezien van de aan koop van het vliegdekschip „Invincible", dat nu deel uitmaakt van de Britse vloot bij de Falkland Eilanden. Twee maan den terug werd bekend dat Australië het schip voor 1,25 miljard gulden zou over nemen. Maar omdat de Britse vloot bij de Falkland Eilanden zware verliezen heeft geleden, wil de „Royal Navy" het vliegdekschip liever nog even behouden. Wanneer het schip na verloop van tijd toch te duur of overbodig blijkt, zal Au stralië het alsnog kopen. EG wil veel geld voor strijd tegen de honger BRUSSEL De Europese Gemeenschap moet een bedrag van bijna 500 miljoen gulden beschikbaar stel len voor de strijd tegen de honger in de wereld. Dat heeft het dagelijks bestuur van de EG, de Europese commissie, gisteren aan de lidstaten voorgesteld. Volgens het plan tegen de honger moet voor bijna 100 miljoen gulden voedsel worden gegeven aan honger lijdende vluchtelingen, met name in Pakistan (Afgha- nen) en in Midden-Amerika. Ruim 200 miljoen gul den. zou aangewend moeten worden om een voedsel- strategie op te zetten, zodat ontwikkelingslanden op den duur in hun eigen voedselbehoefte kunnen voor zien. De rest van het bedrag wil de EG-commissie be steden aan projecten gericht op het zuiniger gebruik van hout, herbebossingsprojecten en de strijd tegen de oprukkende woestijnen. Fatale vergissing PORTO FERRARIO Een 22-ja- rige Duitse toerist, die op het Ita liaanse eiland Elba in een met bont afgezette slaapzak in de open lucht lag te slapen, is door een plaatselijke boer voor een zwild zwijn aangezien en doodgeschoten. De Duitser was onder een boom in de buurt van een boerderij gaan slapen. Toen zijn honden begon nen te blaffen dacht de boer'dat een wild zwijn in de buurt rond liep. Hij greep zijn geweer en toen hij een „groot harig wezen" ont dekte haalde hij twee maal de trekker over. De boer is opgeslo ten op verdenking van doodslag, waarvoor hij tot een gevangenis straf van 21 jaar kan worden ver oordeeld. Stockholm He- Weer likopters en schepen van de Zweedse mari ne maken sinds gis termiddag jacht op - een vreemde onder- Ollderzeeer zeeër, die ter hoogte van Stockholm in de Lj; 7w<»flpn Zweedse wateren is U1J ^"CUCii gesignaleerd. Sinds het incident met de Russische onderzeeër „137", die vorig jaar oktober vlak bij een Zweedse marinebasis aan de grond liep, heeft het Zweedse mi nisterie van defensie een toenemend aan tal meldingen gehad van mensen, die meenden een vreemde onderzeeër te heb ben gezien. In veel gevallen bleek de melding onjuist, maar gisteren was er vol gens Stockholm geen twijfel mogelijk. Over de nationaliteit van de onderzeeër is niets bekend. Processen tegen honderden Polen WARSCHAU De honder- den Polen die vorige maand in Warschau en andere Poolse steden na felle betogingen te gen de nu al meer dan een half jaar durende staat van be leg door de politie werden op gepakt, zullen moeten terecht staan voor militaire rechtban ken. Onder de personen die voor militaire tribunalen moe- ten verschijnen bevinden zich leden van het vakverbond So lidariteit en studenten. Ver wacht wordt dat aan de meeste verdachten zware gevangenis straffen zulen worden opge legd. ff&OS AIRES In Ar- JBiië, dat een neder- lEjin de Falkland-oor- $*^)ijna onontkoombaar wordt al volop ge- naar zondebokken, vjjrobleem daarbij is va^e Argentijnen, ge- als zij zijn om in ui- •n te denken, waar- ilijk alleen de nade- ian de oorlog zullen eventuele voor- b w3 van de crisis zullen mi<feel later door histori- istvrjrden opgetekend, svanj >est. Kekt nauwelijks verba- idse ?at Argentijnen hun at hele^ens beginnen te zet- j het gevoerde beleid. De veHke kosten van de oorlog nog maandenlang een trekken op de diploma- van buitenlandse Costa Mendez, die tot ontegenzeggelijk de Aas aan het Argentijnse n. ngsfirmament, heeft zich sommigen in diplo- [zien.k opzicht misdadig ge- uur si omdat hij zich heeft la- tingfjrblinden door zijn ambi- nen e Falklanden te herove- ilastip de harde, Britse reactie jrachteeft voorzien, op t«r worden president Gal- tingoèn de commandant van larine, admiraal Anaya, verantwoorde- enoemd voor de neder- "De president wordt ver- iordelijk gehouden voor ferlies van vele jonge jnlevens, de admiraal de verlamming van zijn na het verlies van de ir „General Belgrano". ^(critici zeggen dat gene- i fl Galtieri rekening had houden met de weer- er tegen hem in de rest wereld bestaat. Hij had in weten dat de wereld De Argentijnse minister van buitenlandse zaken, Costa Mendez, is gisteren in Cuba aangekomen voor een vergadering van de niet-gebonden landen. Hij hoopt daar steun te krijgen voor de Argentijnse houding in het Falkland-geschil. Op de foto spreekt Costa Mendez (rechts) met de Cubaanse leider Fidel Castro (links). Hun ontmoeting is het duidelijkste bewijs voor de politie ke koersverandering in Argentinië: een paar maanden geleden heette Cuba nog de aanstichter van alle geweld in Latijns-Ameri- ka en een voorpost van de Sovjet-Unie. Nu accepteert Argentinië met beide handen de door Cuba toegezegde steun. niet onverdeeld gunstig zou reageren op de daden van een dictator, die op dubieuze wijze aan de macht is gekomen na een van zijn mede-officieren te hebben gewipt, die talloze wreedheden heeft begaan te gen de tienduizend mensen die „verdwenen" zijn en die over gaat tot een invasie vanwege een onrecht dat Engeland heeft begaan in 1833 toen de wereldpolitiek nog heel anders werd geregeld. Allqgn de com mandant van de luchtmacht, Basilio Lama Dozo, komt be trekkelijk ongeschonden uit de strijd, hetgeen hij grotendeels te danken heeft aan de moed van zijn jonge piloten. Maar de junta als geheel staat bloot aan kritiek omdat ze de moeilijkheden die kleefden aan de invasiestrategie niet heeft voorzien. Verder zal de economische prijs schrikba rend zijn. Het is zeker niet de eerste keer dat de Argentijnen worden geconfronteerd met een economische crisis, maar de politici zijn bang dat het dit keer aanzienlijk moeilijker zal zijn de bevolking met de ma laise te verzoenen, nu die be volking de prijs van een oorlog moet betalen. Dr. Roberto Ale- man, minister van economisch zaken, wordt ongetwijfeld aan gewezen als.zondebok. Hij zal verantwoordelijk worden ge steld voor de economisch ma laise, ook al is die voor een groot deel veroorzaakt door zijn voorganger Jose Martinez de -Hoz en in een stroomver snelling geraakt door de huidi ge crisis. Hoe het economisch programma er na de nederlaag uit moet gaan zien, is nog vol strekt onduidelijk. Generaal Galtieri heeft vakbonden en werkgevers al verzekerd dat er veranderingen komen na de oorlog. Maar hij heeft niet uit gelegd wat voor een verande ringen dat zullen zijn. De toekomst biedt de Argentij nen weinig perspectief. De burgerlijke politici, die hun dagelijkse verklaringen door spekken met hun goede bedoe lingen, hebben geen enkel nieuw idee te bieden. Onder invloed van een reeks autori taire regimes die vernieuwin gen in de partijgelederen heb ben verhinderd zijn ze verval len tot middelmatigheid. Op president Galtieri zal zwa re druk worden uitgeoefend om af te treden, maar een goed opvolger heeft zich nog niet aangediend. In politieke krijgen twijfelt men er niet aan dat de strijdkrachten zo lang mogelijk zullen proberen de macht vast te houden. De regering had beloofd om een reorganisatie van de politieke partijen na juli toe te staan. Het was zelfs de bedoeling dat hierover 30 juni een statuut zou worden gepubliceerd. Maar generaal Alfredo Saint Jean, de minister van binnen landse zaken, heeft gewaar schuwd dat publicatie van dit statuut door de oorlog ver traagd kan worden. Tevens heeft hij zijn militaire afkeu ring geuit over het idee om een overgangsregering van burgers te vormen. Begrijpe lijk want een snelle over dracht zou een beerput kun nen openen die de generaals liever gesloten houden. Zij hebben tijd nocjig hebben om alle sporen uit te wissen van de corruptie en de wreedhe den die kenmerkend zijn'ge weest voor hun beleid. ANDREW GRAHAM-YOOLL Copyright The Guardian [DEN Britse vlieg- »n hebben de Argen- i troepen in en rond Stanley gisteren ge- bardeerd met vele enden pamfletten, [in de Argentijnen jen opgeroepen ver- bloedvergieten te komen en zich aan Britse invasieleger te geven. Britse toestellen wierpen soorten pamfletten af. Op tn staat op de voorkant in Spaans en in het Engels rrijgeleide met het advies: uw wapen neer, houdt vrijgeleide zichtbaar om en meldt u bij de Britse (krachten. Aan de achter staat een open brief pn de Britse commandant, jraal Woodward, de Ar- linse bevelhebber op de land Eilanden vraagt zich te geven. In het tweede pamflet wordt nogmaals een beroep gedaan op de Argen tijnse militairen de strijd te staken, omdat hun voorraden opraken en hun positie, slecht is. „Het za) nog veel erger worden. Denk aan hen die u lief zijn en thuis op u wach ten". Intussen is vanaf een militair vliegveld bij de Braziliaanse stad Rio de Janeiro een Britse Vulcan-bommenwerper terug gevlogen naar de basis Ascen sion, in het midden van de At lantische Oceaan. Gisteren was het toestel, waarschijnlijk op weg naar-de Falkland Ei landen. door Braziliaanse vliegtuigen tot landen ge dwongen. Volgens woordvoer ders in Rio is het toestel „ge heel ontwapend" vertrokken. Wat voor wapens de Vulcan bij zich had is niet bekendge maakt. In Londen is verklaard dat het toestel een verken ningsvlucht maakte en wegens brandstofgebrek een noodlan ding moest maken. !0m mmm De door Braziliaanse vliegtuigen tot landen gedwongen Vulcan- bommenwerper staat op de militaire luchthaven bij Rio de Janei- IV YORK De kan- op een vreedzame re- hg van het conflict om Falkland Eilanden zijn steeds niet verkeken, de wetenschap dat ^«uiteindelijke strijd om l\|t Stanley zeer veel ihtoffers zal eisen, lijkt f zowel Argentinië als Groot-Brittannië aanlei ding om tot op het laatst toe te proberen een diplo matieke oplossing voor het geschil te vinden. In New York komt vanavond de Veiligheidsraad opnieuw bijeen om te praten over een resolutie van Panama en Spanje, die al door Argentinië wordt gesteund en met nog wat wijzigingen wellicht ook voor Groot-Brittannië aan vaardbaar is. Het gaat daarbij om de gelijktijdige terugtrek king van Argentinië en Groot- Brittannië van de Falkland Ei landen, waarna het gebied on der bestuur van de VN zou ko men te staan. Onduidelijk is nog, of een dergelijke oplos sing ook de .komst van een VN-troepenmacht moet inhou den. De Verenigde Staten zou den inmiddels hebben ver klaard dat ^ij bereid zijn troe pen voor zo'n leger te leveren. De eventuele komst van een Amerikaans vredesleger is waarschijnlijk een van de ge spreksonderwerpen geweest tijdens de ontmoeting van de Britse premier Thacher en de Amerikaanse president Reagan, vanmorgen in de Amerikaanse ambassade in Parijs. Beide regeringsleiders zijn in de Franse hoofdstad in verband met de economische topconferentie, die vandaag in Versailles begint. Tijdens het VN-bestuur zou den Argentinië en Groot-Brit tannië weer om de tafel moe ten gaan zitten om over de toekomst van de eilanden te spreken. MADRID De Spaanse rege ring zal in beroep gaan tegen de straffen die zijn uitgespro ken tegen de 32 officieren die vorig jaar februari de leiding hadden over de mislukte staatsgreep. Slechts twee militairen, kolo nel Antonio Tejero en luite nant-generaal Milans del Bosch, kregen de maximale itraf van dertig jaar voor mili taire rebellie. Degene die als het brein achter de staatsgreep wordt gezien, generaal Arma da, kreeg zes jaar. Van de ove rige beklaagden in het proces, 29 officieren en een burger werden er elf vrijgesproken en kregen de anderen straffen tussen de een en zes jaar. Ko lonel Tejero bezette op 23 fe- bruari het Spaanse parlement. Luitenant-generaal Milans del Bosch liet Valencia door tanks bezetten. De Spaanse premier Calvo So- telo zei dat „het moeilijk voor te stellen is hoe officieren die ons zeventien uur lang in gij zeling hebben gehouden, kun nen worden vrijgesproken. Het lijkt erop dat alle aan dacht naar Tejero en Milans del Bosch is uitgegaan en dat de rest van de beklaagden bui ten schot is gebleven." De pre mier liet weten door de uit spraak „ernstig bezorgd" te zijn. De elf officieren die zijn vrij gesproken zijn onmiddellijk op vrije voeten gesteld en kunnen terugkeren naar hun functies binnen de krijgsmacht. De vonnissen die gisteren zijn gewezen, worden gezien als De opgewekte blikken van de Franse president Mitterrand en zijn Amerikaanse gast Ronald Reagan laten er geen twijfel over bestaan, dat beide staatslieden het goed met elkaar kunnen vinden. gen tussen Washington en Pa rijs hebben er ook toe geleid, dat pijnlijke kwesties zoveel mogelijk uit de weg gegaan moeten worden. De Fransen maakten derhalve minder ge wag van de Amerikaanse poli tiek in Latijns-Amerika en de Amerikanen bekritiseerden veel minder de Franse han delsbetrekkingen met de Sov jet-Unie. Afgezien van de hechtere betrekkingen zijn er niettemin geschilpunten en wel over de manier waarover de economische crisis over wonnen moet worden en de wijze waarop aan de Noord- -Zuid dialoog een concretere inhoud gegeven moet worden teneinde ontwikkelingslanden een daadwerkelijke kans te geven om zich uit de verstik kende moeilijkheden te wer ken. De beide staatslieden spraken gisteren over de aanstaande top van Versailles, het ontwa peningsprobleem, de betrek kingen met de Sovjet-Unie, uiteraard ook het Falkland- -conflict en over Iran. In dit gesprek kwam tot uiting dat Mitterrand er weinig voor voelde om gehoor te geven aan Reagans verzoek de krediet- verrlening aan de Sovjet-Unie te beperken. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Tijdens een lunch die president Mit terrand gisteren op het paleis van het Elysee aan president Reagan aanbood is andermaal gebleken dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk zelden zo goed geweest zijn als nu. De VS beschouwen Frankrijk als hun meest betrouwbare continentale bondgenoot nu West-Duitsland als gevolg van een zekere politieke distantie- ring in de gunst van Washing ton enigszins uit de gratie is geraakt. De goede verhoudin- een grote krachtproef voor de regering Sotelo om af te reke nen met devnog steeds in brede kringen van het leger levende oppositie tegen de democrati sering van het politieke leven in Spanje. De spanning in Spanje nam gisteren weer toe toen in de Noordspaanse stad Bilbao le den van de Bskische Afschei dingsbeweging ETA de gepen sioneerde legerkolonel Enri- quez Garciz voor zijn woning doodschoten. Ecevit vrijgelaten, maar moet opnieuw naar rechter ANKARA De Turkse éx- premier Ecevit, die gisteren op vrije voeten is gesteld nadat hij bijna twee maanden ten onrechte gedetineerd is ge weest, moet zich vandaag op nieuw voor de rechtbank moe ten verantwoorden. Deze keer vanwege uitlatin gen die hij heeft gedaan in een interview op 11 februari met het actualiteitenprogramma Hier en Nu van de NCRV en wegens een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Der Spiegel, dat op 22 maart werd gepubliceerd. Volgens de mili taire rechters in dit proces, dat op 29 april begon, maar voor korte tijd voor nader onder zoek werd opgeschort, heeft Ecevit zich zeer kritisch uitge laten over de militaire macht hebbers in Ankara. Als de ex- leider van de Republikeinse Volkspartij schuldig wordt be vonden aan deze aanklacht kan hij tot zes maanden ge vangenisstraf worden veroor deeld. Zo'n tweeduizend gedetineer den van de militaire Metrisge- vangenis in Istanboel zijn al ruim twee weken in honger staking uit protest tegen de slechte omstandigheden en mishandeling. Dit werd giste ren uit welingelichte kringen in Istanboel vernomen. De gevangénen protesteren le gen het feit dat zij geen bezoe kers of advocaten mogen ont vangen. In brieven die uit de gevangenis zijn gesmokkeld staat dat men geslagen wordt. Volgens welingelichte kringen hebben zich voor de gevange nispoort hevige gevechten voorgedaan tussen bezorgde familieleden en de poilitie. Fa milieleden van de gevangenen hebben begin deze week in Ankara een petitie aangebo den aan het Turkse staats hoofd. generaal Evren. Metris is een van de grootste gevangenissen van Turkije en -huist vele politieke gevange nen, die werden aangehouden vanwege hun activiteit voor de staatsgreep in september 1980. BLANKE VAKBONDSLEIDER GEMARTELD PRETORIA Een blanke vakbondsleider die in februari gedu rende zijn gevangenhouding in een cel van een politiebureau in Johannesburg om het leven is gekomen, dr. Neil Aggett, heeft veertien uur voor zijn dood in een verklaring te kennen gege ven dat hij door Zuidafrikaanse veiligheidsfunctionarissen was geslagen en met electrische schoken bewerkt. De verklaring werd gisteren openbaar gemaakt tijdens een hoorzitting van het Zuidafrikaanse hooggerechtshof om vast te stellen of de verklaring als bewijsmateriaal mag worden toegela ten. Aggett pleegde-op 5 februari in zijn cel zelfmoord door zich op te hangen met een reep stof van zijn kleding. Zijn dood gaf in Zuid-Afrika aanleiding tot een golf van protes ten tegen de veiligheidswetten die het mogelijk maken dat ie mand zonder beschuldiging voor onbepaalde tijd kan worden vastgehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15