Jaus kweekt veel goodwill ^ort Stanley dreigt bloedbad te worden ji Groot- Brittannië Nijpende problemen zullen in Versailles op lange baan worden geschoven Groot jeugdfeest besluit bezoek "^ITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 JUNI 1982 PAGINA 15 et cin moei et po rvie\ Symbolisch of niet. bij aankomst van de Amerikaanse president Reagan in Parijs, de eerste halte plaats op zijn tiendaagse rondreis door West-Europa, brak boven vliegveld Orly een hevig onweer los. De Amerikaanse president stak eigenhandig een paraplu op om samen met echtgenote Nancy droog de trap van het presidentieel vliegtuig af te dalen, op weg naar de ontvangst door de Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson. BRUSSEL In het luis terrijke paleis van Ver sailles speelt zich komend weekeinde de achtste „economische, wereldtop" af. Dat is een jaarlijkse vergadering van de poli tieke leiders van de zeven grootste industrielanden, te weten de Verenigde Staten, Canada, Japan, West-Duitsland, Frank rijk, Engeland en Italië. Hoogste gast in de ver maarde spiegelzaal en be lendende vertrekken is Amerikaans president Re agan, die gisteravond in Parijs is aangekomen. Volgens berichten uit de Vere nigde Staten heeft Reagan het afgelopen weekeinde doorge bracht met het bestuderen van de beknopte levensbeschrij vingen van alle deelnemers aan de top van Versailles. Be halve de regeringsleiders ne men ook de ministers van bui tenlandse zaken en van finan ciën van de zes overige „rijke landen" aan de vergadering deel. En das moet de Ameri kaanse president ook uit het hoofd weten hoe de minister van financiën van pakweg Ita lië of Japan heet. Bovendien wordt de Europese Gemeen schap vertegenwoordigd door Gaston Thorn, voorzitter van de Europese Commissie, en de Belgische premier Martens en minister van buitenlandse za ken Tindemans. Die laatsten omdat België thans het half jaarlijks voorzitterschap van de EG-ministerraad bekleedt. De „wereldtop" in Versailles zal komende zondagmiddag zoals gebruikelijk zijn bekro ning vinden in een slotverkla ring, die de afgelopen maan den nauwgezet in de betrok ken hoofdsteden is voorbereid en al voor 90 procent geschre ven. De resterende 10, procent zijn het meest interessant, want die behelzen kwesties van tegengesteld belang, waar over de politieke leiders nog een soort van eenstemmigheid moeten zien te bereiken. Conflicten De conflicten binnen de geïn dustrialiseerde wereld en met name tussen de VS en Europa over de aanpak van de inter nationale economische crisis zijn thans zeer aanzienlijk. Een van de discussiepunten zal de kredietverlening aan de Sovjet-Unie zijn. President Re agan zou de kredieten aan Moskou sterk willen vermin deren, terwijl in West-Europa daarvoor weinig belangstelling bestaat. Ook wil president Re agan zijn partners er nog steeds toebrengen het reusach tige project voor levering aardgas uit Siberië stopzetten. De West-Europese industrie landen kijken daar heel an ders tegenaan. Zij achten de economische verstrengeling tussen Oost en West eerder een garantie voor wereldvrede dan een bedreiging ervan. Bo vendien hebben ze zeer directe industriebelangen bij de aan leg van de liefst 6.000 km. lan ge pijpleiding die met westerse kennis het Siberisch aardgas naar West-Europa zal stuwen. De slimme Russen hebben hun bestellingen daarvoor geplaatst in zowel West-Duitsland als Frankrijk, Italië, Engeland en ook Japan. Ze zijn er ook le ningen in het Westen voor aangegaan, die ze tegen hoge rente zullen terugbetalen uit de latere verkoop van het aardgas aan hetzelfde Westen. Zo is iedereen gelukkig, behal ve president Reagan, die er volgens ons Europeanen ei genlijk ook niets mee te ma ken heeft. Het ziet ernaar uit dat Reagan zich in Versailles zal neerleg gen bij de realiteit van het aardgas-contract, maar dat hij zal pogen het Westen te vere nigen in een algemene beleids lijn om de geldstroom naar het Oostblok' te verminderen. De Russen kopen er toch alleen maar wapens van, zegt Rea gan, die in eigen land grote be grotingsmoeilijkheden heeft wegens zijn enorme defensie- -uitgaven. Met name wil de Amerikaanse president dat Westerse regeringen geen le ningen meer verstrekken aan Oostblok-landen. Mogelijk gaan de Europeanen en Japan daarmee akkoord, onder het beding dat particuliere banken nog wel exportkredieten mo gen verlenen teneinde „de markt te laten werken". Hoge rentestand Andere maar zeker niet min der belangrijke gesprekson derwerpen in Versailles zullen de hoge rentestand in de Vere nigde Staten en de wilde schommelingen van de dollar zijn. Die verschijnselen weer spiegelen het onwrikbare ge loof van de Amerikaanse rege ring in een liberale economie, waar de overheid (en ook de centrale bank) zo min moge lijk tussen komt. Van de Euro pese landen zit dit vooral het Frankrijk van de socialist Mit terrand dwars. Hij zal - ver geefs - aandringen op een soort „wisselkoersvork", van het Europees Monetair Stelsel (EMS) met de Amerikaanse dollar. Tussen zekere marges zouden de waarden van de Westerse munten dan met el kaar verbonden blijven, omdat nationale regeringen zich ver plichten in te grijpen in de wisselmarkten als er te grote koersafwijkingen optreden. Aldus verkregen internationa le monetaire stabiliteit zal de wereldhandel sterk ten goede komen. Een muntenkoppeling tussen verschillende landen dwingt de regeringen om een finan- cieel-economisch beleid te voeren, dat onderling de nodi ge samenhang vertoont. Maar het is duidelijk dat op dit mo ment de Amerikaanse krap- geld-politiek zeer weinig over eenstemt met bijvoorbeeld de Eolitiek van toenemende over- eids- en particuliere beste dingen en van arbeidstijdver korting door Parijs. Mitterrand staat in het westers kamp weliswaar vrij zwak. Zijn socialistische collega Schmidt, de Westduitse bonds kanselier, vindt het nieuwe Franse beleid ronduit catastro faal. De stijgende inflatie en de begrotings- en handelsba lanstekorten in Frankrijk ma ken inderdaad gewag van een dreigend fiasco. De Franse franc is intussen al tweemaal gedevalueerd en Mitterrand heeft vorige week zelfs toespe lingen gemaakt op een nieuwe waarde-vermindering of zelfs een uittreden uit het EMS. Versailles zal dus zeker geen koppeling tussen dollar en EMS opleveren, waarschijnlijk wel een afspraak dat de minis ters van financiën van de ze ven rijkste landen regelmati ger bijeen komen om het mun- tenvraagstuk te bespreken. De bekende lange baan dus. Wat daardoor vooral dreigt is het protectionisme, de (niet al leen Franse) tendens om de binnenlandse markt voor bui-' tenlandse concurrentie af te schermen met import-beper kingen. Iedereen is daar altijd tegen, en de slotverklaring in Versailles zal ook nog eens krachtig waarschuwen tegen zo'n doodsteek voor de wereldeconomie, maar het binnenlands-politieke leven is veelal sterker dan de leer. Europa zal ook op deze top vergeefs bij Reagan aandrin gen op (kunstmatige) verla ging van de rentestand in de VS, die bergen kapitaal weg zuigt en daarom ook hier het geld zo duur maakt. Opnieuw is Frankrijk het zwarte schaap, want'daar is de rentes tand intussen naar de 20 pro cent gestegen, terwijl die in andere Westeuropese landen toch een duidelijke trend om laag vertoont. Conclusie van~ Washington: Niet wij zijn zo bepalend voor jullie rentes tand, maar jullie eigen poli tiek. Werktijdverkorting Dat ook het geloof in werktijd verkorting als middel tegen werkloosheidsbestrijding geen aanhanger vindt in Washing ton - en helemaal niet in Ja pan - laat zich raden. Her nieuwde economische groei in volle concurrentie blijft het devies van westerse politieke kanonnen als Reagan, That cher en Schmidt. Dus ook- geen overheidssteun om bij voorbeeld industriële vernjpu* wing te stimuleren (biotech niek, informatica) zoals alweer Mitterrand voorstelt. De Versailles-gangers zullen ook de verhouding tot de Der de Wereld bespreken. Op dit punt is Europa eensgezinder over de plicht voor de Wester se overheden óm de arme lan den handelsvoordelen en prijs garanties voor hun exportpro ducten (grondstoffen) te bie den. De Reagan-regering meent ook hier dat de prive- -sector de Derde Wereld tot „toekomstige koopkrachtige consumenten van het Westen" zal moeten ontwikkelen. Dat fundamentele verschil belooft weinig goeds voor een nieuwe Noord-Zuid-dialoog, waarin een nieuwe economische we reldorde zou moeten worden afgesproken. Tenslotte zullen de VS en Eu ropa in Versailles nog wel een broederlijk beroep doen op Ja pan, om zijn eigen markt meer open te stellen voor westerse goederen. Dit met de bedoe ling dat de opheffing van de import-restrictie de concurren tiepositie van de EG en de VS ten opzichte van Japan zou verbeteren. MARC DE KONINCK nam en met zijn zware stem zei: „De volgende keer in Rome". Ook voor professor John Mclntyre, de gerokte modera tor van de Presbyteriaanse Kerk van Schotland, was het bezoek van de paus een hoop gevend teken dat er verande ring op til is in het christen dom. „Het feit alleen al", zegt hij, „dat de paus in ons land de leiders van verschillende ker ken ontmoet heeft, bewijst dat ondanks de droeve vroegere verdeeldheid van Christus' volgelingen, wij allen, die de enige ware God aanbidden, vandaag willen samenwerken in de naam van God, ter be vordering van de menselijke waarden die hij zelf tot stand gebracht heeft". In zijn gesprekken met andere kerkelijke leiders had de paus in de Schotse hoofdstad Edin burgh zelf gezegd: „Terwijl wij deze weg volgen, moeten wij nog veel moeilijkheden uit de weg ruimen, die voortvloeien uit de droeve geschiedenis van onze vroegere vijandschap. Er zijn belangrijke doctrinaire kwesties, die een oplossing vragen, maar onze wederzijdse vriendschap, onze wil om een heid tot stand te brengen, kun nen al een teken van hoop zijn voor de zo verdeelde wereld, vooral wanneer zoals dit nu het geval is, de vrede ernstig in gevaar gebracht wordt". Professor Mclntyre heeft een uitnodiging van de paus om hem een bezoek te brengen in het Vaticaan, met blijdschap aanvaarcj. Hij is de derde mo derator van de Kerk van Schotland, die Rome zal bezoe ken. „Dit persoonlijke contact Bij de strijd om Goose Green en Port Darwin zijn door de Britten naar schatting 1.400 Argentijnen krijgsgevangen gemaakt. Op deze foto is te zien hoe Argen tijnse gevange nen op weg gaan naar helikopters, waarmee zij wor den overgebracht naar het Britse bruggehoofd bij Port San Carlos. In Montevideo (Ururugay) is gis teren het Britse hospitaalschip „Hecla" binnen gelopen, met aan boord gewonde Britten en gevan gen Argentijnen. De Argentijnen zijn de opvaren den van het op 9 mei tot zinken gebrachte spio- nagevaartuig „Narval". De Britten, van wie een zijn moeder groette, zijn van morgen per vlieg tuig richting Lon den vertrokken. Omstuwd door een enorme menigte wuift paus Johannes Paulus naar een enorme menigte in Cardiff waar hij gisteren was op de laatste dag van zijn bezoek aan Groot-Brittannië. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Voor de laatste pauselijke eucharistieviering in de open lucht, op Britse bodem, waren gistermorgen ruim 100.000 gelovigen naar de Pontcanna Fields in het centrum van de Wei- se hoofdstad Cardiff gekomen. Aangezien Wales maar 150.000 rooms-katholieken telt, wordt verondersteld dat een groot deel van de aanwezigen uit West-Engeland afkomstig was. De luis terrijke eucharistieviering op een 15 meter hoog podium in het park begon onder een stralende hemel. Het was snikheet. Gelei delijk werd het meer en meer benauwd, tot een plotse zware onweersbui de plechtigheid bijna volledig uit elkaar regende. Dit gebeurde tijdens de uitreiking van de communie. Tientallen kletsnatte bisschoppen en andere priesters zagen zich verplicht dekking te zoeken onder het afdak van het podium. De massa gelovigen, die de paus op de handen droeg omdat hij hen bij het begin van de eucharistieviering toegesproken had in het Wels, luisterde ingetogen. Het laatste onderdeel van het pauselijke programma in Cardiff was een groots nationaal jeugdfeest dat plaats vond op het voet balveld van Ninian Park. Daar werd Johannes Paulus hart stochtelijk toegejuicht door veertigduizend enthousiaste jongeren van 16 tot 24 jaar uit Engeland en Wales. Zij zongen en dansten voor de paus en baden met hem voor hun land en voor de we reldvrede. Johannes Paulus II zei hen met spijt vaarwel. In vele jonge ogen parelden tranen toen het pausmobiel met de wuiven de, goedhartige en vriendelijke bisschop van Rome voorgoed uit hun gezichtsveld verdween. zal de opvattingen van onze kerk over de rol van het paus dom gunstig beïnvloeden," zegt moderator Mclntyre. „Wanneer wij in de oecumeni sche betekenis opnieuw begin nen te denken over de paus in de Christelijke kerk, zien wij in onze gedachten niet meer een absoluut begrip, maar wel een persoon, ja zelfs een per soonlijkheid". Conservatieven boos Maar. hoewel het bezoek van paus Johannes Paulus aan En geland, Schotland en Wales, een grote oecumenische bete kenis had, de vrucht van jaren voorbereiding, plaatste de bis schop van Rome het ook op vallend sterk in het teken van onze grote behoefte aan vrede. Vanaf het begin sprak de Poolse paus zich onbevreesd uit tegen de Falkland-oorlog. Hij zei, dat geen enkele oorlog aanvaardbaar is en toonde zich een ware apostel van de we reldvrede. Het leidt geen twij fel, dat zijn vredelievende uit spraken de haviken van de Britse conservatieve regerings partij, voor het hoofd gestoten hebben. Een van Thatchers Lagerhuisleden zei boos, dat de glorierijke Britse herove ring van de Falklandeilanden en niet het gepraat van paus Johannes Paulus de wereld vrede zou redden. Bij de meeste Britse politici heeft de pauselijke vredes boodschap inderdaad geen suc ces geboekt. Gedurende zijn aanwezigheid in Groot Brit- tannië zijn op de Falklandei landen meer dan tweehonderd Britse en Argentijnse soldaten gesneuveld. Premier Thatcher is niet tot inkeer gekomen; zij en haar minister hebben de paus zelfs niet ontmoet (kardi naal Augustini Casaroli is vrij dagavond in naam van Johan nes Paulus II wel even bij pre mier Thatcher langsgekomen in Downing Street 10, maar dat was niet meer dan een be leefdheidsbezoek) en de Britse actie om het Falklandgeschil een militaire oplossing te ge ven, duurt voort. Maar op het Britse publiek maakte de talrijke vredesop roepen van de paus wèl een diepe indruk.. De paus bracht de Britten persoonlijk tot het besef, dat hun politici ongelijk hebben. De officiële hersen spoelingen, die de regering- Thatcher en haar aanhangers nog steeds toedienen, zijn veel minder doeltreffend gewor den. De evangelische paus van Rome laat in Groot-Brittannië vooral het beeld van een zachtmoedige, vredelievende herder achter. In de zes dagen, die hij er doorbracht, is hij de superster van miljoenen Chris tenen en niet-Christenen ge worden. Zelfs David Dimble- bey, een van de bekendste tv- commentators, is niet ontsnapt aan de werkelijk betoverende invloed,die paus Johannes Paulus II op alle mensen schijnt te hebben. „Hij heeft écht „a very nice face" (eén zeer lief gezicht)", liet David zich tijdens zijn verslaggeving spontaan ontglippen. Zelden klonken de woorden van een Brits tv-man zó gemeend. "j^JDEN BUENOS AI- ovin De nauwelijks ie bif" te vermijden slag Port Stanley, de Als|dstad van de Falk- eitei! Eilanden, dreigt een ier IsBritse invasieleger op steedj-Falkland, generaal- jr Jeremy Moore, als etteir*er Thatcher hebben it hö gisteren zeer somber nuutjond over de kansen e Argentijnen alsnog ldde4mmen met een vre- J.jJ|Tegeling en zich zonder erller bloedvergieten van zetgefilanden terugtrekken. dien zij dat niet, dan nistent het een bloedige aldus Thatcher en 3re- Jigens lijken de Britten geen haast te maken met jslotoffensief, onder meer j^rgentinië zo lang moge- ne kans te geven een vre- orstel te aanvaarden. Uit hten vanaf de Falkland len kan worden opge- :t, dat de komende dagen ?fi jjösities rond Port Stanley Jer zullen worden ver en bewaart het ministe- tan defensie in Londen het Rijgen over het verloop tde militaire achties rond Stanley. De enige mede- lig van Defensie betrof gis- er mc is. Bo tie be dat- op di onze correspondent r de lRoger Simons) neer PEN De hoofdbe- 3 cre^n van Buckingham :e vonden het niet ppeliji bijzonders. In hun jksunilijkse circulaire over ïnecskbezjgheden van de ■t/nfarr koningin Elizabeth d 1 haar familieleden, gevee|ven zij op de datum t sterftaterdag, 29 mei 1982: 20.°0(f prins van Wales r 'e vanmorgen een bij in de kathedraal 'gerifanterbury". egint j twee fldmiraal Sir Peter Ash- ng pe: opper-ceremoniemeester het koninklijke hof in en, is verantwoordelijk de inhoud van de „Court lar". Hij deelt dus niet de Pjg van miljoenen andere n, dat kroonprins Char gelopen zaterdag in Can ty de meest historische ilijke plechtigheid sedert 400 jaar bijgewoond De dienst werd geza- ijk opgedragen door de en dé Anglicaanse aarts- Jop, dr. Robert Runcie. (het persoonlijke bezoek )aus Johannes Paulus aan (gin Elizabeth, vrijdag- ag op Buckingham Pala- vas voor vice-admiraal lcon<|ore een routine-aangele- an Stjid. Zijn bericht daarover ohol-f Court Circular vulde jke njtwee regels. Sir Ninian len daarentegen, die vrij- orgen goedendag was ko- zeggen aan de koningin, twaalf regels. De meeste e| journalisten wisten zelfs naPPfeens wie die Sir Ninian Naar verluidt is hij de n °P irnstige gouverneur-gene- egde n Australië), ontml or pre de daprbury er m<jtepunt ruik, jatdunkende houding van Britse hoofdbeambten aanzien van Johannes is II verandert niets aan bit, dat de gezamenlijke t in de Anglicaanse ka- óal van Canterbury het aenische hoogtepunt van pauselijke bezoek aan i Brittannié was. In een 1 Cgesprek, dat vanavond ^•^onden wordt door de jngelse commerciële TVS, 'de protestantse aartsbis- i Runcie: „Ik hoop en bid -v 1, dat afgelopen zaterdag '^de atmosfeer in de be dingen tussen de Angli- e en Rooms-Katholieke 'ewijzigd heeft. Het is zo lijk in één zinnetje te zeg- •at het allemaal beteken- geloof dat één van de jrp» ^ge kostbare ogenblikken, 'ij alleen met elkaar door- mij altijd bij zal blij- »at was toen Johannes mijn handen in de zijne teren de erkenning van net verlies, de afgelopen dagen, van twee Harrier-gevechts- vliegtuigen. In New York verklaarde VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar dat zijn nieuwe poging om een bestand tot stand te brengen tot dusverre niet is gelukt, maar dat hij blijft pro beren. Volgens sommige Ar gentijnse kranten is de delega tie van hun land bij de Vere nigde Naties versterkt met een groep militairen, die nieuwe instructies van de regering in Buenos Aires bij zich hebben, waaronder een plan om zowel Britse als Argentijnse troepen terug te trekken van de Falk land Eilanden. De Argentijnse leiders in Buenos Aires wek ken echter niet de indruk dat zij bereid zijn in te binden. President Galtieri verklaarde vanmorgen nog, dat zijn land bereid is hulp van „elk ander land" te aanvaarden, en dat de Argentijnse militairen klaar staan om de „Britten zo over weldigend te verslaan, dat zij ons land nimmer meer zullen binnenvallen". Volgens berichten van Britse verslaggevers zouden eind vo rige week bij de slag om Goose Green en Port Darwin niet 250, zoals Defensie in Londen heeft bekendgemaakt, maar ruim 600 Argentijnse soldaten om het leven zijn gekomen. Gisteren viel in Goose Green een nog onbekend aantal Brit se en Argentijnse slachtoffers, toen plotseling een valstrik- bom ontplofte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15