STAD. .LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JUNI 1982 PAGINA S Aan de Leidse gemeenteraadsverkiezingen nemen tien partijen deel. Dat zijn in volgor de van lijstnummers: de Partij van de Ar beid (PvdA), bet Christen Democratisch Appél (CDA), de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (WD). Democraten 66 (D'66), de Pacifistische Socialistische Partij (PSP), de Politieke Partij Radicalen (PPR), de Communistische Partij Nederland (CPN), De Staatkundig Gereformeerde Par tij (SGP)/Gereformeerd Politiek Verbond (GPV)/Reformatorische Politieke Federatie (RPF), de Middenpartij en de Socialistische partij (SP). Elk van deze partijen heeft een partijprogramma uitgebracht om de kiezer duidelijkheid te verschaffen over welke doelen de partij nastreeft Deze partijpro gramma's varieren van een omvangrijk boekwerk tot een simpel met de hand ge schreven A4-tje. In deze partij-programma's worden een hoop zaken beloofd. Vele van deze beloften kunnen niet door plaatselijke politieke partijen waargemaakt worden, simpel en alleen omdat zij onder verant woordelijkheid van de rijksoverheid vallen. Daar waar bijvoorbeeld woningbouw in bet geding is, zijn de plaatselijke partijen af hankelijk van het beleid van de minister van Volkshuisvesting. Wanneer een partij verlaging van de gasprijs voorstaat moet beseft worden, dat de gasprijzenpolitlek door de regering gevoerd wordt en niet door een gemeenteraad. De mogelijkheden van een gemeenteraad om eigen beleid te maken zijn beperkt Desalniettemin is getracht ln onderstaand overzicht enige duidelijkheid te verschaffen over wat de Leidse politieke partijen op een aantal belangrijke beleid sterreinen nastreven. Het overzicht is ge maakt naar de tekst van de partijprogram ma's, niet naar datgene wat de Leidse politi ci de afgelopen vier jaar in praktijk ge bracht hebben. Tenslotte...de stembureaus gaan morgenoch tend om zeven uur open. VERKEER HUISVESTING ECONOMIE MILIEU BELASTINGEN/ TARIEVEN SAMENWERKING PvdA Meer autovrije gebieden en meer snelheidsbeperkende maatregelen. Geen uitbreiding van het totale aantal parkeerplaatsen. Meer kort- in plaats van langparkeerplaatsen. Zo snel mogelijk de buitengebieden bebouwen. Stopzetting van univer sitaire activiteiten die voor de wo ningbouw in Leeuwenhoek risico's opleveren. Nieuwbouw uitsluitend voor Lèidse behoefte. Stadsvernieu wing moet onverminderd worden voortgezet. Gemeente moet geldelijke steun verlenen aan werkgelegenheidspro jecten voor jongeren. Gemeente moet eigen investeringsniveau op het gebied van openbare werken en woningbouw handhaven. Bedrijven in de binnenstad dienen zo veel mo gelijk op die plaats gehandhaafd te blijven. Vestiging van zogenaamde weidewinkels wordt onmogelijk ge maakt. Milieuvriendelijke wijzen van ver voer bevorderen, geluid werende voorzieningen treffen. Gescheiden ophalen van huisvuil. Inzamelde- póts oprichten voor chemisch afval, afgewerkte olie, geneesmiddelen etc. Milieugevaarlijke activiteiten van universiteit aan banden leggen. Verhoging gemeentelijke belastin gen niet uitsluiten. Mogelijk wordt een rioolrecht voor eigenaren inge voerd. De onroerend-goedbelasting voor eigenaren wordt tenminste op het huidige peil gehandhaafd. Beke ken wordt of het mogelijk is tarie ven voor gemeentelijke activiteiten afhankelijk te stellen van het inko men van de consument. Bij de leve ring van gas-water en elektriciteit mag door de gemeente geen winst worden gemaakt. Andere partijen worden niet uitge sloten. Voorkeur voor een progres sief college met D'66, PPR, PSP en CPN. CDA Huidig aantal parkeerplaatsen handhaven en zo mogelijk uitbrei den via de bouw van parkeergara ges. Terughoudendheid betrachten bij de aanleg van verkeersdrempels, richels en paaltjes. Onderzoeken of maximum snelheid van 30 km bin nen de bebouwde kom doorgevoerd kan worden. Komende periode tenminste 3000 woningen bouwen. Eigen woning- bezit stimuleren. Geen bebouwing van de Leeuwenhoek. Goedkoper bouwen door de 'luxe' zaken in de woning door de toekomstige eige naar aan te laten leggen. Geen be bouwing van sportvelden en plant soenen. Veel aandacht geven aan jeugd werkloosheid. Bekeken moet wor den in welke mate de universiteit een bijdrage kan leveren aan de vestiging van bedrijven in Leiden. In het CDA programma komt geen milieuparagraaf voor. Tariefsverhoging meer dan trend matig wordt niet uitgesloten. Schoksgewijze verhogingen moeten zoveel mogelijk worden voorkomen. In geval er een hogere bijdrage voor gemeenschapsvoorzieningen wordt gevraagd moet dit gepaard gaan met meer invloed van de burgers op deze voorzieningen. Het liefst zo'n krachtig en breed mogelijk college op basis van een collegeprogram. Geen enkele partij wordt uitgesloten. VVD De komende vier jaar moeten twee parkeergarages worden gebouwd. Parkeerplaatsen mogen niet worden opgeheven dan nadat in de directe omgeving nieuwe parkeerruimte is gerealiseerd. Plaatsing van paaltjes en veranderen van rijwegen wordt kritisch bekeken. Initiatieven ne men om maximum-snelheid in woongebieden te verlagen. Prioriteit voor het bouwen voor Leidse woningzoekenden. Eigen woningbezit steunen ook door wo ningwetwoningen aan huurders over te dragen. Gemeente bevordert vestiging van ambachtelijke bedrijven in de oude re stadsdelen. Er moeten meerdere bedrijfsverzamelgebouwen gereali seerd worden. Er dienen meer ter rasjes en groen in de binnenstad ko men. Gemeente moet de totstandko ming van een avond/zondagswinkel bevorderen. Grote winkelcentra buiten het centrum moeten worden tegengehouden. Gemeentelijke ta ken afstoten naar bedrijfsleven. Milieucommissie moet op basis van een milieubeleidsplan de gemeente adviseren om overlast en verontrei niging te verminderen. Beter toepassen van het profijtbe ginsel. On roerend-goed belasting heffen op oppervlakte van de grond en niet op economische waarde. Ta rieven van nutsbedrijven dienen kostendekkend te zijn en mogen geen winst voor de gemeente ople veren. Streven naar de totstandkoming van een zo'n breed mogelijk pro gramcollege. Andere partijen wor den niet van samenwerking uitge sloten. D'66 Geen uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen in de binnenstad. Bepaalde delen van de binnenstad autoluw maken mede door parkeer garages te bouwen. Delen van de binnenstad moeten auto-arm wor den gemaakt. 1000 woningen per jaar bouwen. Voor nieuwbouw komen allereerst in aanmerking de Stevenshof, Schuttersveld en open gaten in de binnenstad. Hoge prioriteit voor stadvernieuwing. Geen verplichte spreiding van minaerheden en bui tenlandse werknemers. Gemeente moet trachten meer rijks diensten binnen de gemeentegren zen te halen. Ook in de binnenstad moeten bedrijven zich kunnen ves tigen. Huisafval moet gescheiden opge haald worden. Stimuleren van ex perimenten met alternatieve ener gieopwekking. De gemeentelijke belastingen mo gen niet meer dan trendmatig wor den verhoogd. De gemeentelijke diensten moeten kostendekkend worden gemaakt waarbij echter ge waakt moet worden voor buitenspo rige tariefswijzigingen. Op voorhand geen andere partijen van samenwerking uitsluiten. Het liefst deelname aan een college waaraan ook de PvdA deelneemt. PSP Binnenstad afsluiten voor door gaand autoverkeer, geen parkeerga rages, maximum snelheid in de hele stad onmiddellijk verlagen tot 30 km. Eerst binnenstad volbouwen voor dat aan de buitengebieden (Stevens hof) wordt begonnen. Gemeentelijk bouwbedrijf oprichten. Stopzetting laboratoria in de Leeuwenhoek. Geen spreidingsbeleid voor minder heden voeren. Verlaging van de in schrijvingsleeftijd tot 16 jaar. Geen bouw van dure woningen. Geen afstoting gemeentelijke taken naar het bedrijfsleven. Afschaffing koopavond. Werk zoveel mogelijk uitbesteden aan Leidse werkne mers. Proefnemingen met vijf-urige werkdag. Geen ontslagen bij de ge meente. Universiteit meer inschake len bij werving bedrijven. Effectie ve gemeentelijke steun aan kleine bedrijven. Meer mogelijkheden voor geschei den inleveren van afval. Grof-vuil ruilbeurzen in de wijken oprichten. Afschaffen van verontreinigings heffing voor huishoudens. Plaatselijke belastingen moeten naar draagkracht geheven worden. Onderzocht moet worden of er een bouwgrond-belasting ingevoerd kan worden. Bedrijven die profiteren van de aanleg van wegen etc. moe ten daaraan meebetalen. De onroe rend-goedbelasting voor eigenaars moet op het maximale niveau ge handhaafd blijven, de hondebelas ting moet worden afgeschaft. Streven naar totstandkoming van een progressief college van PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. PPR Marktenroute autovrij maken, één- richtingverkeer in de Breestraat, geen toename aantal parkeerplaat sen in de binnenstad. Maximum snelheid in woongebieden verlagen tot 30 km. Bouw van vrije-sector woningen is ongewenst. Experimenten starten met pyramide-woningen en zonne- woningen. Goedkoper bouwen door hout skeletbouw waarbij bewoners hun huis zelf af moeten maken. Universitaire bezigheden in Leeu wenhoek staken wanneer dat ge vaar oplevert voor de woningbouw. Er moet een wethouder voor werk gelegenheid komen. Bij de gemeen te moet een experiment starten met een vijf-urige werkdag. Gemeente moet projecten voor jeugdige werk lozen bevorderen. De gemeente be vordert realisatie van avondwinkel. Roken verbieden in openbare ruim ten. Verhoging van subsidie voor oud papier. Huisvuil gescheiden op halen, ophalen van schillen stimule- Winst van het energiebedrijf moet worden gebruikt voor energiebespa rende maatregelen. Streven naar de totstandkoming van een progressief college van PvdA. D'66, PPR, PSP en CPN. CPN Binnenstad afsluiten voor door gaand verkeer. Verlagen van de maximum-snelheid in woongebie den. Voorlopig alleen Sanders-par- keergarage realiseren. Geen uitbrei ding aantal parkeerplaatsen in de binnenstad. Meer sociale woningbouw. Geen huurverhoging zolang de koop kracht daalt. Snelle bebouwing van buitengebieden. Niet alle open gaten volbouwen. Geen afsluiting van mensen die in de problemen komen door de hoge energieprijzen. Ge meente moet zelf kamerbedrijf be ginnen. Gemeente moet meer steun verle nen aan werklozen die eigen be drijfje op willen richten. Er dient een plaatselijke ideeënbank te wor den opgericht. Aan ondernemers moet de eis worden gesteld dat hun personeel een afspiegeling vormt van de Leidse beroepsbevolking. Leids werk moet door Leidse werk nemers worden uitgevoerd. Gemeente moet hondentoiletten aanleggen, huisafval moet geschei den worden opgehaald. Er moeten in Leiden meer schillenboeren ko men. Experiment starten met krin gloopwinkels. Maandelijks voorschot aan Rijnland dient zorgvuldiger berekent te wor den. Nutsbedrijven mogen geen winst maken. Streven naar de totstandkoming van een progressief college van PvdA. D'66, PPR. PSP en CPN. SGP/GPV/RPF Zo snel mogelijk één of meer par keergarages bouwen. Er moet een herbezinning plaatsvinden op de plaatsing van paaltjes. Huren gemeentelijke woningen moeten laag gehouden worden. Par ticulier woningbezit moet bevorderd worden. Snelle bebouwing van Ste venshof. Bijzondere aandacht voor schoolver laters. Gemeente moet bij voorkeur werk uitbesteden aan Leidse onder nemers. Kleine ambachtelijke be drijven moeten zich in de binnen stad kunnen vestigen. In het sociaal culturele werk dient het profijtbeginsel meer te worden toegepast. Middenpartij Bereikbaarheid van de binnenstad en parkeergelegenheid handhaven. Geen woningbouw op parkeerplaat sen en in de Leidse Hout. Geen be bouwing van de Leeuwenhoek. Huizen bouwen in de Stevenshof. Soepeler gemeentebeleid moet be drijven voor Leiden behouden In dit partijprogramma staat niets over belastingen of tarieven. Steun verlenen aan een CDA-VVD college SP Geen uitbreiding van aantal par keerplaatsen. Binnenstad autoluw. Gemeentelijk bouwbedrijf moet zonder winstoogmerk huizen in de buitengebieden bouwen en stads vernieuwing voortzetten. Geen huurverhoging wanneer achterstal lig onderhoud wordt verricht. Werkelozen moeten met behoud van uitkering en een aanvulling tot 100% werk kunnen verrichten waar nu geen geld voor is. Via een ge meentelijk bouwbedrijf moeten bouwvakkers aan het werk gehol- Gin worden. Schoolklassen moeten einer worden zodat werkeloze on derwijzers weer aan de slag kunnen. Milieubelasting voor huishoudens afschaffen. Betere controle op be drijven door uitvoer van chemische stoffen uit de regio en het zelf ver nietigen van chemische stoffen ver bieden. Rijnland moet winsten teruggeven aan gebruikers, energietarieven niet verder verhogen. Het liefst een zo links mogelijk col lege

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5