van Bracht wereldkampioen haalt Lendl onderuit Basketbalploeg krijgt loon naar werken Handbal- team één en twee SPORTTRIBUIME LEIDSE COURANT DINSDAG 1 JUNI 1982 PAGINA 17 gal voor de 79ö)AYAQUIL „Invaller" s. nl van Bracht heeft het en /J^reldkampioenschap 9t.^a'iebanden op zijn naam /egeflbracht. In de Ecuado- hetdèanse havenstad Guaya- et 2-1W versloeg de 34-jarige aalwijker in de finale de et Mapanse kampioen Yoshi- rpnnl?a met opvallend ge- *"ge'\k: 60 om 39 in 51 beur- le-'divili. Door zijn zege werd Szen\n Bracht de tweede Ne- rlandse biljarter die ooit ireldkampioen drieban- werd. In de dertiger 12l|ffien veroverde Robijns T^jje maal deze titel. Bo- H^pndien behaalde Neder- Hf üd door toedoen van Van fecht na acht jaar weer t*fjn wereldtitel in de biljar- A-W >ort. De laatste dateerde fJFs het seizoen 1974/1975, Hans Vultink in Rot- yR|KRdam een weergaloos izoen besloot met het ireldkampioenschap in 1 kader 47/1. (Luto ighton~ Rini van Bracht heeft zijn eer ste internationale triomf onder extreme omstandigheden be haald. Niet alleen waren de speelcondities in de zaal door de tropische temperaturen, het lawaaierige gedrag van de dui zenden toeschouwers en de aanslag op het materiaal ui terst lastig, bovendien had de Brabander nauwelijks tijd ge had zich adequaat op dit eve nement .te prepareren. Twee weken voor het begin werd hij als „invaller" opgeroepen. De Belgen Ceulemans en Dielis schreven af vanwege de onze kere situatie in Zuid-Amerika, de warrige organisatie en de slechte ervaringen van beide matadoren in eerdere toer nooien in Zuid-Amerika. Van Bracht, met zijn vierde plaats op het EK driebanden in Porto eerste reserve, hapte toe. Hij had zijn conditie op peil gehouden, omdat hij in zijn achterhoofd rekening had ge houden met de beslissing van beide Belgen. Na de afschri jving van Ceulemans, 17-vou- dig wereldkampioen, en titel verdediger Dielis volgde de afzegging van de Oostenrijker Scherz, die in Portugal als tweede op het EK eindigde en de enige speler was die daar Ceulemans een nederlaag toe bracht. Scherz zag tegen de reis op 6n hij werd vervangen door de Westduitser Dieter Müller, na dat de Fransman Bitalis even eens had bedankt voor de eer. Van Japanse zijde was de aan vaarding min of meer revolu tionair. Kobayashi, die jaren lang Ceulemans en Dielis in alle uithoeken yan de wereld achtervolgde om het toonaan gevende duo in deze biljartdi scipline te verslaan, eindigde bij het Japanse kampioen schap in de achterhoede en Komori, zijn onafscheidelijke parther in de laatste jaren, kwam niet verder dan de der de plaats. Door die resultaten vertegenwoordigde kampioen Yoshihara en de betrekkelijk onbekende Arai het Aziatische land. Ritme Van Bracht heeft van de absentie van deze vedetten ge profiteerd. Na een magere start, remise tegen de Ameri kaan Halion en verlies tegen Müller, heeft hij zich feno menaal hersteld. Met elke ron de raakte de Waalwijker beter in het ritme en werden de kan sen op zijn eerste wereldtitel hoger aangeslagen. Aan dat gunstige perspectief mocht evenwel weinig betekenis wor den gehecht, omdat Van Bracht uit eigen ervaring kan meespreken over de kwellin gen van de favorietenroi. Twee keer eerder in zijn carrière (La Paz 1975 en Groningen 1971) had hij de wereldtitel voor het oprapen, twee maal vergalop peerde hij zich in de finale. Op beide evenementen had hij Raymond Ceylemans versla gen en werd hij door spelers van minder formaat onderuit gehaald. In de noordelijke hoofdstad deed Jan Doggen hem de das om. De Bredanaar kende één .van zijn bevliegin gen en ontnam zijn stree kgenoot zonder pardon het wereldkampioenschap. Met die wetenschap in het achterhoofd stond er in Guayaquil een ge waarschuwde Van Bracht in de beslissende match. Enthousiasme Rini van Bracht toonde zich een sterke invaller. 2000 toeschouwers heeft de Nederlander de slotpartlj in het College van San José be heerst. De verwachting was dat zijn tegenstrever, de Japanner Yoshihara, het uiterst moeilijk zou krijgen. Bekend is dat deze onder druk zeker niet tot zijn beste spel komt. Ook in Guayaquil bleek dat. Toen de slotpartij met 60 tegen 39 ca ramboles in zijn voordeel was afgesloten, sprong de Neder lander op de tafel. Dit tot groot enthousiasme van de volgepa kte tribunes. Van Bracht bouwde snel een voorsprong op van zo'n zeven tien caramboles. De Japanner mocht dan af en toe iets inlo pen, het verschil bleef betrek kelijk constant. Duidelijk werd dat een in deze vorm spelende Van Bracht de titel eigenlijk niet kon ontgaan. Na acht beurten was de Nederlander, dank zij series van vijf, zes, twee, twee en vijf, uitgelopen tot 203. Yoshihara was van slag af. Na negentien beurten was de stand 2613, na vier entwintig 34—16 en na achten dertig 3822. Met een serie van vijf liep de Nederlander nog verder weg. Alleen een klein wonder zou Yoshihara nog kunnen redden, gezien de stand van 4624. Even gloor de er nog hoop voor de Japan ner, die door een reeks van vijf na veertig beurten tot 4833 kwam. Maar ook die opleving kon niet voorkomen dat Yoshi hara een verloren partij speel de. Roe (Wê (BlaRIJS Eerder dan zelfs de grootste optimist voor mogelijk (Brald, heeft uit Zweden de opvolger van Björn Borg zich gemeld. urnley zeventienjarige Mats Wilander, vorig jaar winnaar van het jeu- Wö/fëoernooi, versloeg zondag in het hoofdtoernooi van de open ed). inse kampioenschappen na vier uur spelen de gedoodverfde foriet en finalist van het vorig jaar, Ivan Lendl. Met een over- in vijf sets: 46, 75. 36, 6—4, 62 plaatste hij zich pr de kwartfinales, waarin hij het zal opnemen tegen Vitas Ge- aitis. Deze bemerkte de kracht van de hoekige Zweed in de ale van het grand-prixtoernooi van Brussel, die hij met moeite |n. Daarna maakte Wilander met een halve-finaleplaats in me (verslagen door de latere winnaar Gomez) duidelijk dat er it hem rekening moet worden gehouden. idl had evenals Vilas Rome sn lopen, omdat hij twee van rgelijke zware toernooien di jt na elkaar een te zware be ting vond. De Tsjechoslo- ak was naar Roland/Garros f, de Vomen met een erelijst van Austr overwinningen tegen werd Chts drie nederlagen sinds Member vorig jaar. nvankelijk leek het er niet van (jat wilander het spoor van hah en Vilas, die eerder baas.ndi op gravel versloegen, jania.j volgen. Maar na verlies it aan, e eerste set nam de jon- is de Zweed een voorsprong van jn qe tweede en hij pakte i set met 75 toen de 22-ja- ransqg Tsjechoslowaak fouten maken. Lendl won de der- reldk«set maar wilander, die on- ff pressie net zo onaange- Fonti bleef als Borg in zijn br°nste jaren, kwam terug. Hij 5reid kte de vierde en snelde naar s eer een voorsprong van 40 in de beslissende set. Lendl's pogin gen het noodlot te keren wa ren vergeefs. Weliswaar brak hij terug tot 5—2, maar hij ver loor de partij op zijn eigen ser vice. Een in het net geplaatste backhand was zijn laatste fout van de dag en van het toer nooi. „Ik miste de timing op mijn fo rehand", verontschuldigde Lendl zich. De Tsjech wilde geen vergelijking maken tus sen Borg, die hem vorig jaar In de finale versloeg, en Wilan der. „Wilander moet nog drie partijen winnen om kampioen te worden. Ze zullen stuk voor stuk erg moeilijk voor hem zijn. Zowel mentaal als fysiek. Als hij daar doorheen komt, wil ik hem vergelijken met Borg, eer der niet". Voor Wilander was het de eer ste keer dat hij tegen Lendl IV I A*L_. Ivan Lendl feliciteert Mats Wilander met zijn sensationele triomf. aantrad. „Ik dacht dat hij de bal harder zou slaan. Maar ik speelde zoveel mogelijk naar zijn backhand en die taktiek werkte prima". In de kwartfinales ontmoet Wi lander de als vijfde geplaatste Vitas Gerulaitis, die een pro bleemloze doortocht naar de laatste acht had met een over winning in drie sets (63, 6 3, 62) over zijn landgenoot Mel Pureed. De Argentijn José Luis Clerc (vierde geplaatst) voorkwam dat een tweede „kloon" van Borg eveneens de kwartfinales bereikte. Hij ver sloeg de 19-jarige Joakim Nyström met 7—6, 46, 6—0, 6—2. In de andere helft schoof het schema weer dichter naar de kennelijk onvermijdelijke con frontatie tussen Jimmy Con nors en Guillermo Vilas in de halve finales. Vilas, de kam pioen van vijf jaar geleden. heeft tot dusverre niet meer dan twee sets afgestaan. Hij behaalde gisteren zijn 26e achtereenvolgende partij-over winning in een grand-prixtoer nooi door de Westduitser An dreas Maurer met 62, 63, 61 opzij te zetten. De als eerste geplaatste Jimmy Connors had zaterdag tamelijk lang werk met de 17-jarige Fransman Guy Forget s we relds hoogst genoteerde ju nior), maar liet dat maandag volgen door de meest overtui gende demonstratie van vor mbehoud tot dusverre door de twee meter lange Chip Hooper slechts vijf games toe te staan: 6—1, 6—0, 6—4. José Higueras, die eerder deze maand de open Westduitse ti tel won, is Connors volgende tegenstander. De 29-jarige Spanjaard versloeg de als ze sde geplaatste Amerikaan Eliott Teltscher met 64, 62, 60. De niet geplaatste Pool Wojtek Fibak leek op weg naar een verrassing, toen hij tegen ,de als achtste geplaatste Fran sman Vannick Noah een voor sprong nam van twee sets: 6— 4, 76. Maar de Fransman kwam in de volgende twee sets terug (64, 6—4) en toen de partij wegens regen na vier uur en 25 minuten spelen werd afgebroken, stond het in de beslissende set 33. Noah won na de hervatting met 6 3. De winnaar ontmoet Vilas in de kwartfinales. De als zevende geplaatste Au straliër Peter McNamara zor gde in een marathonpartij voor de uitschakeling van de win naar van Rome, Andres Go mez. De partij werd zondag bij 99 in de vijfde set gestaakt wegens slecht licht. In het ver volg op maandag, dat nog achttien minuten in beslag nam, zegevierde McNamara met 119. Bij de dames is het aantal ver rassingen tot één beperkt ger bleven. De 17-jarige Wimble- donkampioene bij de jeugd Zina Garrison drong door tot de laatste acht door een over winning met 75, 61 op de als zevende geplaatste kam pioene van 1977 Mima Jauso- vec. Andrea Jaeger en Chris Lloyd-Evert kwalificeerden zich al voor hun confrontatie in de halve finales. Betty Stöve werd met haar Amerikaanse partner Pam Teeguarden in de derde ronde van het damesdubbelspel ui tgeschakeld. Het Nederlan ds/Amerikaanse duo verloor in twee sets (46, 2—6) van het Westduitse paar Bunge/Ko- hde. in het jeugdtoernooi bereikten Eric Wilborts (contra de Argen tijn Masso) en Yvette Flu (te gen de Spaanse Sanchez) de tweede ronde. 'Dlleybalzege o België ameri nde taliaa. is df joor „lUGGE De Nederlandse unst ren volleybalploeg heeft za- 47dag In Brugge de vrien- jaarïhappelijke interlandwe- e/Tr 4rijd tegen de Belgen met „Beahl (15—7. 15—11, 12—15, aanti—4) gewonnen, kleedt verschil was zowel in spel- het $ld als uitslag groter dan ti- <en ans het toernooi om de Len- of dteker en de daaraan voora st maande landenwedstrijd. Bei- de keren won Nederland toen worit 32. Reden voor de ge- speehkkelijker overwinning van Irlkaaerdag was dat de Belgen verkèe van hun belangrijkste ijdenelers, Dominique Bayens en e tegi de Brandt, misten. De Ne- berflandse verdediging behoe- amer» zich vrijwel uitsluitend te hten op een aanvaller, Luc 'oolstke, die de meeste punten Iers. br de Belgen binnen sloeg, jorbd Nederlandse ploeg was, in ri in opzichten, completer. De ed werkende spelverdelers jn vi*i Raterink en Jan Clardey voor vlottere en voo- hap soepeler acties geladen variatie, waardoor de wercik aan het net voor de Ne- Westfiandse aanval tamelijk ge- Nlg^kkelijk werd. Na twee seto- sr. rwinningen leek Nederland iero^< in de derde set snel van werq Belgen weg te lopen. Na echter verminderde de n—Nbcentratie enigszins, waar- br België op gelijke hoogte am, 1010 om met 1512 eerste succesje binnen te Een volgende kans ide de Nederlandse ploeg tegenstander niet, in de tste keren (15—4) werd de rinning veilig gesteld LISSABON Na een afwezigheid van vier jar zal Nederland volgend jaar weer present zijn op het Europese A-kampioen schap basketbal, dat dan in Frankrijk zal worden ge houden. De pioeg van bondscoach Heger berei kte dit resultaat door het B-kampioenschap in Por tugal ongeslagen te win nen. Ook de laatste twee tegenstanders. West-Dui- tsland en Zweden werden met 92—70 en 94—65 ta melijk eenvoudig versla gen. Hoe sterk het Nederlands team Is geworden zal dan ook pas volgend jaar blijken als de krachten met andere landen als Tsjecho-Slowakije, Spanje en Italië zullen worden geme ten Toch moet Nederland in staat worden geacht zich in de A-groep te handhaven. Deze ploeg ontpopte zich in porto en Lissabon als een homo geen team, dat snelheid en creativiteit als grootste wa pens heeft. Daar tegenover kan worden gesteld, dat Nederland toch binnen drie jaar definitief een stapje terug zal moeten doen. Het tijdperk van de Nederlan dse Amerikanen nadert zijn einde en schutter Akerboom is de dertig al gepasseerd. Er zal dan ook een tijdelijk va cuüm ontstaan, want tussen de geroutineerden en de toch wel aanstormende jeugd zit vrijwel niets. Als mid-twinti- gers zijn alleen Kragtwijk en Lagemaat en Hagens doorge broken. De stortvloed van Ne derlandse Amerikanen in het midden en eind van de jaren zeventig verhinderde een ver dere ontwikkeling van in Ne- deland geboren talent Bondscoach Heger heeft deze realiteit goed onder ogen en daarom kregen jonge spelers als Van Noord en zeker Esveldt voldoende speeltijd in de serie duels. Laatstgenoem de ging in de sleutelwedstrijd tegen West-Duitsland zelfs uit de startblokken en mocht de gevaarlijke schutter Hudson aan banden leggen. Esveldt volbracht die taak goed. Ook de rest van de Nederlandse ploeg speelde koel en volwa- sen en al voor rust deelden de Nederlanders de beslissende klap uit: 50—32. West-Duitsland, dat niet zon der bravour had aangekon digd het toernooi te gaan win nen, mocht In de tweede helft heel even terugkomen via Pappert. Maar toen Bruinsma, Plaat en Akerboom elkaar zonder moeite wisten te vin den. werden de Duitsers toch stevig op hun nummer gezet: 92—70 Met deze zege was de we dstrijd tegen Zweden er alleen nog om de ongeslagen status hoog te houden. Daarin had Hegers formatie best zin en met Kragtwijk als de grote man werd een gat van zeven tien punten geslagen: 30—13. Daarop wilde Heger als dankbetuiging? -zijn bank laten opdraven. Dat bleek een misrekening. De ploeg gaf Zweden de kans om bij rust op een voorsprong te komen: 50-52. Het zal niemano verbazen, dat Heger daarop zijn sterkste vijf weer aan de tweede helft liet beginnen. Via de inmiddels bekende switchende verdedi ging (man to man twee/drie zone) werd Zweden het leven zuur gemaakt. Met Plaat en Kragtwijk aanvallend in de hoofdrol, werd Nederland met 9485 ongeslagen kampioen van de B-groep. Voor de EK van Frankrijk valt er voor He- Mitch Plaat scoort op beheerste wijze in het duel met Zweden. ger echter nog veel werk te doen. De overwinningen in Portugal, na een voor Neder land ongekend zware en in tensieve voorbereidingsperio de, staan er als bewijs dat ar beid ook voor de nationale basketbalploeg loont. RIMINI Nederland is in het zeslandentoernooi handbal te Rimini op de eerste en op de tweede plaats geëindigd. Die merkwaardige figuur ontstond doordat de Sovjet-Unie wei gerde uit te komen tegen Israël. De Italiaanse organisa toren van de coupe Rimini maakten daarop twee standen op, één van de groep waarin de Sovjet-Unie was opgeno men en Israël niet en een an der waarin rekening gehouden werd met de wedstrijden van de Israëli's, maar niet met So vjets. In de Sovjet-groep was Nederland tweede. Op de laatste dag van het toernooi speelde Nederland gelijk (1616) tegen Oosten rijk. Een licht geflatteerde ui tslag, omdat de Oostenrijkers gemotiveerde speelden dan Nederland, dat toch al zeker was van zijn plaatsen. Pas twee minuten voor het einde merkte Nederland dat drie strafworpen had gemist, de achterstand, die voortdurend op het bord had gestaan (7 10 bij rust) weg. Zaterdag won het Nederlan dse team met één treffer ver schil over Israël: 24—23. Bij rust stonden de Israëli's voor met 1211. Het was een ui-" terst spannende wedstrijd, die Nederland won op inzet en ka rakter. Nederland won zondag van gastland Italië met 2218, na een ruststand van 1211. Racquetballers Europees kampioen ZOETERMEER In Zoeter- meer zijn het pinksterweekein- de de eerste Europese kam pioenschappen racquetball gehouden, waaraan door vijf landen werd deelgenomen. De Nederlandse ploeg toonde zich op alle fronten de ster kste. Bij de heren veroverde Ton Luykx de titel. De Ha genaar versloeg in de finale de Westduitser Willy Wentzel met 15-11,-15-5. Bij de dames ging de titel naar Dineke Kool uit Zoetermeer. Zij was in de eindstrijd de meerdere over de' Ierse Marie Duignan (15 13, 158). In het landentoer- nooi won Nederland voor Ier land en West-Duitsland. De uitslagen: Landentoernooi: 1. Nederland 27 punten. 2. Ierland 22, 3. West-Duitsland 16, 4. Engeland 11, 5. Zwitser land 4. Heren: 1. Ton Luykx (Ned), 2. Willy Wentzel (Wdl), 3. Arjan Mooyman (Ned), 4. Rob v.d. Kamp (Ned). Dames: 1. Dineke Kool (Ned), 2. Marie Duignan (Ier), 3. Win nie Groenendijk (Ned), 4. Oli via O'Meara (Ier). Achtste Cup Amsterdam ALBA De Amsterdamse ho- ckeydames hebben gisteren voor de achtste opeenvolgen de keer de Europa Cup voor landskampioenen gewonnen. Zij versloegen in de finale Ha- nauer HTC met 10. Marjo lein Eysvogel maakte in de tweede helft het winnende doelpunt na een briljante actie van Marjolein Bianchi. Het toernooi werd tot nu toe ne gen keer gehouden, eenmaal was Amsterdam er niet bij. Bij het eerste toernooi verdedi gde de Kieviten de Nederlan dse kleuren. Amsterdam toonde zich aan merkelijk sterker in de ein dstrijd die tot een van de beste van alle acht finales moet worden gerekend. Het Westduitse team, dat in de Bundesliga lang tegen degra datie heeft gestreden, toonde zich echter een bekwaam toernooivechter. Een dag eer der had Hanau met veel over leg Glasgow Western, twee keer eerder finalist met Am sterdam, uitgeschakeld: 10. De tactiek van de eenzame spits Martina Koch, die het Nederlands elftal bij het werel dkampioenschap te Buenos Aires de das had omgedaan, werkte in de finale van Alba tegen de titelverdediger niet. Koch zat deugdelijk in de klem bij de Amsterdamse voorstopper Margriet Zegers die nog heel wat uitgekookter is dan de Duitse spits. Am sterdam had de finale bereikt door zaterdag met 4—1 van Uncle Sport te winnen en zon dag gelijk te spelen tegen het Ierse Pegagus. ArievanderZwan tekent bij DEN HAAG Arie van der Zwan heeft zijn contract met FC Den Haag verlengd met een seizoen. De verdediger ging aanvankelijk niet akkoord met de aanbieding, die FC Den Haag had gedaan. Na een gesprek met voorzitter Den Duik kwam de blonde Scheve- nlnger wel tot overeenstem ming. Er bestaat een grote kans. dat Iwan Lionar, de spits van amateur-tweedeklasser ADO, bij FC Den Haag gaat spelen. De donkere spits is een contract aangeboden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17