Sxcelsior brengt spanning terug n Menotti strijdbaar frontaal Vier fotografen gewond op Nürburgring I' m laradona kost arcelona 9 miljoen Uitverkoop AZ '67 een waarschuwing voor voetbal De uitverkoop die AZ '67 op dit moment op de voetbalmarkt heeft on tketend begint zo lan gzamerhand groteske vormen aan te nemen. Sinds geldschieter Klaas Molenaar ver klaarde niet langer zo veel pecunia in de club te willen steken als hij de laatste jaren heeft gedaan en het inmiddels ontstane tekort van eni ge miljoenen diende te worden weggewerkt heeft Noord-Holland sinds het ontstaan van de kaasmarkt van Al kmaar niet meer zo'n serie stuntaanbiedingen te zien gegeven. Inmid dels wordt in de Noor dhollandse dreven al ge rept van Sinterklaas Mo lenaar als goedheili gman, die zijn hebben en houden als surprises links en rechts ron dstrooit. Inmiddels zijn al weg of goeddeels vertrokken Jan Peters (Genua), Ro nald Spelbos (Club Brugge), John Metgod (Real Madrid) en Kees Kist (AC Torino). Alle vier zijn international, betekenden - de een wat meer dan de ander - veel voor het Nederlan dse voetbal en voor hun club AZ '67 in het bi jzonder. De drastische sanering van de schul den in de Alkmaarder Hout die zich de laatste tijd hebben afgetekend plaatsen de beslissing van Georg Kessler in een heel duidelijk kader. Kessler kondigde al in een vroeg stadium aan weg te gaan bij AZ '67, omdat naar hij zei - de Duitse oefenmeester per se bij een topclub wilde blijven werken. De ironie wilde dat Kessler bij een potentiële degradant in België terecht kwam, Club Brugge, maar het is geen gewaagde spe culatie dat dit team het in het volgend seizoen beter zal gaan doen dan het zo drastisch afgero omde AZ '67, dat van de vorig jaar nog tot zo'n imponerende zegereeks bijeen voetballende ploeg de helft moet gaan missen. Inmiddels is bij AZ '67 een in de voetballerij tof dusver nog niet zó veel voorkomend fenomeen van de afbouwende sponsor te zien. In ande re takken van sport kwam het regelmatig voor dat een topclub afzakte naar een twee derangs niveau, omdat de geldschieter het liet afweten. Echte topclubs, Ajax, Feyenoord en PSV, hebben in hun bestaan nooit zo'n grote mate van afhankelijkheid ge kend van een sponsor als AZ •'67. Koste wat kost wilden eerst de broers Molenaar en later - na het overlijden van Kees - Klaas alleen van de Alkmaarse fusieclub een topploeg maken. Dat duurde langer dan gewenst en gepland, maar toen de status dan eindelijk was bereikt werd die even snel weer opgegeven. Een gevolg van een aantal factoren. De belangrijkste factor was dat AZ '67 bij het Noordhollandse publiek niet die respons los maakte, die was ingecal culeerd. Alkmaar zelf bleek te klein om vol doende achterban op te leveren en de rest van de streek liep onvol doende warm. Doordat goede recettes uitble ven, zelfs in het jaar dat de ploeg bijna alles won wat er viel te winnen, bleef het publiek weg. Een tweede factor was het tot buitensporige proporties opgefokte sa larispeil bij AZ '67, waar zelfs spelers van de tweede garnituur zeer stevig verdienden. En de derde factor is de be trekkelijke willekeur van geldschieter Klaas Mo lenaar, die zelfs niet op een deugdelijke wijze afbouwt, maar kennelijk in een zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk wil terug vangen van zijn in de loop der jaren geda ne investeringen. Het re sultaat in Alkmaar belo oft desastreus te wor den. Kessler verliet ti jdig het zinkende schip, anderen volgden. Het Nederlandse voetbal wordt opnieuw schraler, het aantal topclubs dat nog voor enig vertier van allure zorgde verder verkleind. Een jammerli jke zaak, maar tevens een waarschuwing voor die clubs die straks hun begroting volledig base ren op sponsors die shirtreclame willen. Een sponsor is wellicht gauw gevonden, hij is ook zo weer weg. En het Neder landse voetbal heeft ge noeg aan één Sinter klaas. De trieste gebeurtenis op de Nürburgring in beeld. Ha- rald Grohs (nummer 22) verliest de controle over zijn bo lide en rijdt naast de baan waar enige fotografen hun werk doen. Vier fotografen werden gewond, de anderen konden nog juist voor het naderend onheil wegspringen. Ook op de baan van Indianapolis gebeurde weer het no dige. Coureur Dale Whittington beleefde een crash, zijn bolide raakte in de kreukels, maar hij verloor de macht over zijn stuur niet. Dat nam hij mee, wellicht ais souve nir. NÜRBURGRING Vier per sfotografen zijn zondagmiddag bij de duizend-kilometer race op de Nürburgring gewond geraakt, toen vlak na de start de wagen van de Westduitser Harald Gross door onbekende oorzaak uit de bocht vloog. Dat gebeurde na ongeveer 400 meter, op een plaats waar vele fotografen langs de baan ston den om opnamen van de start te maken. De wagen vloog over de vangrail de verder niet beveiligde bocht uit en reed op een aantal fotografen in. Een van hen werd met ernstig hoo fdletsel per helicopter naar een ziekenhuis gebracht. Drie an deren liepen een arm- of been breuk op. De coureur werd in een ziekenhuis voor een shock behandeld. :bij| N HAAG De span- een gele kaart voor voorstop- de nacompetitie Per Swan was de Excelsior te jeefr ppn n7aats~Tn'rip'p'rp- stuiten. Met de komst van Pla- llif smans voor Pattinama werd de sie is terug. Excesior Rotterdamse aanvalskracht £en-ploeg gisteravond „lijst- nog vergroot. De vervanging in jvoerder" Heerenveen de rust van Hoekstra door die eerste nederlaag Kamp bij Heerenveen sorteer- >,ten de Friezen betekende de' °P een d00r vermunt weg- [aag ze de tweede plaats in- 9ecs,,ornp,e k°ebal na' 9een el" ^en. Telstar herstelde q6 s^art van Excelsior was van de twee openin- overdonderend en de doelpun- ederlagen door ten hadden de schittering die VVV met A2 te ver- een-verblijf in de hoogste afde ling van het nationale voetbal rechtvaardigen. In de achtste ilsior is halverwege de minuut schoot Ridderhof uit om een plaats in de ere- een pass van Struis uit een la- lie als enige van de vier stige positie in de verste hoek. notiekandidgten nog onge- De volley van Van Goozen op fen. Excelsior heeft met aangeven van Den Boer, drie 1 drie wedstrijdronden te minuten later, was nog fraaier jen een voorsprong van één en in de vijftiende minuut liet I op Heerenveen, dat giste- de aanvallende middenvelder |n de onderlinge confronta- middenvelder Van Goozen na iet 4—0 werd teruggewe- een algrte actie van Leenheer nummer drie aantekenen. On- roege doelpunten zijn in danks de zomeravonden wen- i nacompetitie van hoge ste Excelsior geen gas terug te pde. Besliste Heerenveen nemen. Een schot van Den.. derdag het duel met Tel- Boer werd in eerste instantie I in de vierde minuut, in gekeerd, waarna de inmiddels lerdam had de Friese ploeg naar België verkochte topsco- jien kwartier spelen al een rer van de eerste divisie voor een nieuwe doelpoging het -4 yr ssende achterstand. Op idestein speelde maar een hoofd gebruikte: 4-^—0 h: Excelsior. Treffers van Jerhof, Van Goozen (twee brachten in de beginfase J score van 30 op het J. Een kwartier voor rust p Pim den Boer de Rotter- mers op 40. De race verlopen. In het uur dat [de werd soms lang niet ardig gevoetbald en schiep Herenveen: jiuisclub zich nog een han- kansen. De noodzaak om Ie benutten ontbrak echter. enthousiast aanvalsspel Telstar—FC VVV jde Excelsior Heerenveen /naai weg. Den Boer was te i tijde voor Van Goozen, "is en Ridderhof aanspeel- f. Slechts ten koste van Scoreverloop: 9. Ridderhof 10. 11. Van Goozen 20. 15. Van Goozen 30, 36. Den Boer 40. Scheidsre chter Bakker. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Swan (Heerenveen). Excelsior: Vermunt; Leenheer, Bijl, Rutjes, Van Tour; Pattinama (Pia smans), Struis (Van der Padt); Rid derhof, Van Goozen, Den Boer en Ni- Boskma, Swan, Gotink; Visser. Bosman, Ep- pinga (Jurna); Nijgh, Hoekstra (Kamp), Schultink. maakten beide ploegen de 1700 toeschouwers duidelijk, dat zij in de eredivisie niets te zoeken hebben. In de 71e minuut veranderde het we dstrijdbeeld volledig. Het ope ningsdoelpunt van Floor Buma van Telstar had een raketrea- ctie tot gevolg met zes treffers binnen tien minuten. Telstar liep daarbij twee op een en won dus met 4—2. Door de eerste overwinning van Telstar in de nacompetitie heeft de Velsense club nog een minieme kans op het eredivi sieschap. Halverwege de dub- belrondige vierkamp staat Tel star drie punten achter de lei der Excelsior, dat nog op be zoek komt in de IJmond. Te gen FC VVV zocht de thuisclub driekwart van de wedstrijd naar het juiste ritme. Alleen bij acties van middenvelder Ha verkort en libero Verschoor was er sprake van enige ge vaar voor het doel van FC VVV. Het was dan ook niet verwonderlijk dat beide spelers een belangrijk aandeel hadden in de lawine van doelpunten. In de 71e minuut liep een solo van Verschoor stuk in het hart van de Venlose verdediging. De bal belandde na een tikje van Ten Cate bij Buma, die zich vanaf twaalf meter geen moment bedacht en de thui sclub de leiding gaf: 10. FC VVV raakte door deze onver wachte treffer van de kook en voordat de ploeg terugkwam in de realiteit, was het door doel punten van Ten Cate en Kam- phues in verloren positie: 30. Bijdragen van Coort (31), Haverkort met een machtig afstandschot (41) en Taihutti (42), mochten het enerveren de krachtwerk in de slotfase accentueren. Zij konden de in druk in het voorafgaande deel niet wegwerken, dat Telstar en FC VVV niet rijp zijn voor de eredivisie. Henk van Goozen passeert doelman Hidde Rijs van Heerenveen, maar het levert geen Rotterdamse treffer op. Mei ilva-j n in, nop' edi- ENOS AIRES Hoewel go Maradona zelf ontkent hij wordt getransfereerd r Barcelona, heeft de Ar- tijnse bondscoach Menotti ilaard, dat de overgang van sterspeler vrijwel rond is. llva-gens Menotti, die gisteren zijn WK-selectie al aan- im in Spanje, bestaat er :tui-lcty' van mening over .000 dollar, ongeveer .000 gulden. Maradona j_|lt, dat Barcelona dat be- I moet betalen aan de Ar- ijnse rechtskundigen die bij de transfer adviseren. ;elona is van mening dat speler dat uit eigen zak Wl)t betalen. Menotti: „Over kleinigheid zullen beide ijen het wel snel eens wor- Met de overgang van a Juniors naar Barcelona een bedrag van ruim ne- :ien miljoen gulden (7,7 pen dollar) gemoeid zijn. Maradona, Kempes en Barbas (v.Ln.r.) en hun ploe gmaats mochten al vrij kort na hun aankomst gaan trai nen. ALICANTE Wereldkampioen Argentinië is als eerste buitenlan dse ploeg neergestreken in Spanje om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen op het Wk. De selectie van 22 spelers en bondscoach Cesar Menotti houden nog een trainingskamp in Ali cante. Menotti verwees nog eens naar de omstandigheden waar onder zijn ploeg moet voetballen. „Het is lastig onze kansen te berekenen als gevolg van de problemen waarmee ons hele volk te maken heeft door de Falklandcrisis. Iedere man heeft zijn ve- chtpositie ingenomen. In deze tijd is er een nationale eenheid te gen kolonialisme en het Argentijnse volk vecht tegen het Britse imperialisme. Wij voelen de pijn van onze broeders aan het front, maar wij hebben hier een taak op het gebied van de sport en die zullen wij ten uitvoer brengen. .Met het beste resultaat". Diego Maradona ontving zeer veel aanhankelijkheidsbe tuigingen kort na zijn entree in Spanje, waar politie fans op afstand moest houden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15