Argentijnen ontzet over snelle Britse opmars „Neem snel maatregel, anders oorlog in Libanon „Start" al op 29 juni: Bonn verheugd, Moskou voorzichtig Den Uyl dubt nog over lijsttrekkerschap BINNENLAND/BUITENLAND 11 D'óó wil voorjaarsnota snel in Tweede Kamer LEIDSE COURANT DINSDAG I JUNI 1982 PAGINA 11 CONFERENTIE NIET- GEBONDEN LANDEN BEGONNEN HAVANA In de Cubaanse hoofdstad Hava na is gisteren een vijf dagen durende conferen tie van meer dan 80 niet-gebonden landen van start gegaan. Belangrijke agendapunten zijn de Falklandcri- sis en de oorlog tussen Irak en Iran. In zijn ope ningstoespraak sprak de Cubaanse ambassa deur, Koeri, over „een cruciaal moment voor de gehele mensheid". Hij voegde hier aan toe dat in het zuiden van de Atlantische Oceaan nieuwe en gevaarlijke spanningshaarden ge creëerd waren, waarvan Argentinië het slach toffer is geworden. De openingszitting van gis teren was bedoeld als een voorbereidende bij enkomst voor de ontmoeting van de ministers van buitenlandse zaken, die morgen zal plaats vinden. Prinses Juliana en prins Bernhard, die een veertien- daagsbezoek aan Indonesië bren gen, woonden zon dag een kerk dienst bij in Jakar ta. Het bezoek zal de betrekkingen Nederland en In donesië verbete ren, aldus een In donesische woord voerder. UIT PROTEST TEGEN RASSENHAAT Vrouw verbrandt zichzelf HAMBURG Een 25-jarige Turkse vrouw, die vorige week in Hamburg in brand stak uit protest tegen de volgens haar groeiende rassenhaat in Westduitsland, is aan haar verwondingen overleden. De vrouw had een dag voor haar daad via de radio gezegd, dat de Turken door de Westduitsers worden behandeld als honden. Zij zei verder dat het niet de schuld is van het Westduitse of het Tufkse volk. „Turkije had vreemde valuta nodig en West-Duits- land arbeiders. Mijn land verkocht ons als stiefkinderen". Warschau tempert optimisme over vrijlating Walesa WARSCHAU De Poolse autoriteiten hebben gisteren gepro beerd berichten te temperen, dat de geïnterneerde vakbondslei der Lech Walesa na zes maanden zou worden vrijgelaten. Een regeringswoordvoerder verklaarde dat Walesa alleen vrij komt als het „het proces van normalisering niet in gevaar wordt gebracht". Deze verklaring lijkt in tegenspraak met een eerdere uitspraak van vice-premier Ozdowski dat Walesa snel weer „zijn gewone leven kan leiden". Een woordvoerder van Ozdowski hasstte zich later om te verklaren, dat de uitspraken van de vice-premier tijdens een interview met een Amerikaans televi siestation uit hun verband waren gerukt. De vrouw van Walesa, Danuta, is samen met twee van de zeven kinderen vertrokken naar het nieuwe onderkomen van de vak bondsleider. Zegslieden hebben bekend gemaakt dat de onder grondse zender Radio-Solidariteit gisteren weer in een wijk van de hoofdstad te horen was. In de uitzending werd gezegd, dat binnenkort een grote staking te verwachten is uit protest tegen de weigering van de Poolse autoriteiten om te onderhandelen met Solidariteit. Belisario president van Colombia BOGOTA De kandidaat van de conservatieve par tij, Belisario Betanchur, heeft zondag de verkiezin gen in Colombia gewon- De 59-jarige advocaat, die ongeveer 47 procent van de stemmen kreeg, dankte zijn overwinning aan een diepe breuk in de liberale partij. In een rede voor ra dio en televisie liet Belisa rio, dat zijn eerste daad als p-resident zal zijn het af schaffen van alle veiliog- heidswetten. Op 7 augus tus treedt hij in functie. .ONDEN BUENOS AI- tES De bekendmaking ioor Britse journalisten bij ie oorlogsvloot rond de Falkland Eilanden, dat mor het eerst een aanval ran een Exocet-raket was ifgeslagen, maakte een linde an een lange perio- le van onzekerheid over lot van de Britse rliegdekschepen „Her- nes" en „Invincible", iondag was namelijk van Argentijnse zijde melding 'emaakt van een geslaag- ie aanval op de Britse rloot. Daarbij zou een van ie vliegdekschepen zwaar jeschadigd en zelfs zin- tende zijn. De ontkenn- ïingen door met ministe- ie van defensie in Lon- ien waren bijna anderhal- re dag niet duidelijk ge- ïoeg om de twijfel bij de Britten weg te nemen. Die verdween pas toen het af slaan van een grote Ar gentijnse luchtaanval en het neerschieten van de Exocet-raket bekend wer den gemaakt. De zondag door de Argentij nen afgeschoten Exocet-raket zou zijn geraakt door een Sea- Wolf-raket, een Britse anti-ra- ket-raket die dank zij zijn mo derne radar in staat is een Exocet-raket op grote afstand op te sporen en te vernietigen. De „Sheffield", die op 4 mei naar de Argentijnen in de grond werd geboord, was uit gerust met het minder moder ne Sea-Dart-afweergeschut. Intussen wordt in Argentinië met ontzetting en ongeloof ge reageerd op de snelle Britse opmars richting Port Stanley. Ondanks de strenge censuur wordt het de Argentijnen langzaam aan duidelijk, dat zij de oorlog wel eens kunnen gaan verliezen, ondanks alle beloftes van de generaals. Ver wacht wordt dat een nederlaag in de slag om Port Stanley het einde zal betekenen van het huidige generaalsbewind. Volgens de Londense „Times" is in het kabinet van premier Thatcher ernstige verdeeld heid ontstaan over de vraag hoe de Falkland-oorlog verder af te handelen als de Argentij nen van de Eilanden verdre ven zijn. Het gaat daarbij voor al om premier Thatcher en minister van buitenlandse za ken Pym. De eerste, als aan- voerdster van de harde lijn, ziet niets in de voorstellen van Pym om na afloop van de strijd direct met de Argentij nen te gaan onderhandelen over de toekomst van de eilan den. Volgens premier That cher moeten de bewoners van de Falkland Eilanden over hun eigen toekomst beslissen. Zijn beschouwt het standpunt van Pym als een soort uitver koop. Volgens do „Times" wordt in politiek Londen al rekening gehouden met het ontslag van minister Pym, die in april lord Carrington op volgde. Lord Carrington nam ontslag omdat hij zichzelf ver antwoordelijk achtte voor het niet hebben voorzien van de Argentijnse invasie op de Falkland Eilanden. Het ministerie van defensie in Londen heeft gisteren de laat ste verliescijfers openbaar ge maakt. Tot op heden zijn 131 Britse en 424 Argentijnse sol daten om het leven gekomen. Het Britse invasieleger heeft in totaal ruim 1.250 Argentij nen krijgsgevangen gemaakt. In Groot-Brittannië is intussen een controverse ontstaan over de bijzetting van de Britse ge vallenen van de afgelopen da gen. Zij zijn, volgens de mili taire traditie, op het slagveld begraven. Verzoeken van par- lements- en familieleden om de stoffelijke overschotten naar Londen over te vliegen Zijn door het ministerie van defensie afgewezen. iONN De Westduitse rege- ing heeft zich gisteren ver- (eugd getoond over de aan- ndiging dat de Start-onder- jandelingen, die moeten lei- n tot vermindering van de ■ategische kernwapens, deze aand al beginnen. De rege- ing deed een beroep op de }vjet-Unie positief te reage- in op Amerikaanse voorstel- n. Het partijblad van de Sov- 'ts, de Pravda, heeft zich iralsnog terughoudend op- isteld. (ondskanselier Helmut jchmidt en zijn minister van juitenlandse zaken Hans-Die- rich Genscher verklaarden pt de vroege datum voor het pgin van de besprekingen, op 29 juni in Genève, een teken is dat de VS vastbesloten zijn te komen tot werkelijke ontwa pening. De Pravda schreef zaterdag dat de verklaringen van VS- leiders aantonen dat Washing ton niet de wens heeft een evenwichtig akkoord met Moskou over kernwapenbe perking te bereiken. „De Amerikaansë modernisering van zijn arsenaal interconti nentale raketten met MX-ra- ketten, de bouw van een nieu we strategische bommenwer per en het raketsysteem op on derzeeboten houdt geen reke ning met de veiligheidsbehoef ten van Moskou", aldus de Pravda. Westelijke diplomaten noemden het Pravda-com- mentaar echter mild van toon. VS-president Reagan maakte de datum voor Start bekend bij een toespraak op de natio nale begraafplaats Arlington ter gelegenheid van Memorial Day. Tegelijkertijd werd ook in Moskou de datum bekend gemaakt. Reagan zei dat de VS •zich zouden houden aan eerde re overeenkomsten over wa penbeheersing, zolang de Sov jet-Unie dat ook doet. Tot die eerdere overeenkom sten behoort ook het Salt-II- akkoord, dat in 1979 is gete kend door de toenmalige VS- president Carter en Sovjet president Brezjnev. Dit ak koord is echter door de Ameri kaanse senaat nooit geratifi ceerd. Reagan heeft zich lang verzet tegen Salt-II, omdat het akkoord zijns inziens niet voorzag in vermindering van kernwapenarsenalen en de Sovjets de mogelijkheid zou geven te streven naar militaire superioriteit. De overeenstemming over het beginnen van onderhandelin gen volgt op een voorstel, dat Reagan op 9 mei deed. Hij stel de toen voor de Russische en Amerikaanse kernkoppen met een derde te verminderén tot 5000 en ook het aantal kernra ketten te reduceren. De NAVO en het Warschau-pact hebben nu ieder 7000 kern koppen. rolflanden Iringen bij Iran [an op vrede BIAAD De zes Arabische Inden, die zijn verenigd in de "amenwerkingsraad voor de olf, hebben gisteren een be ep gedaan op Iran aan te ban onderhandelen over Jeëindiging van de oorlog met rak. De 2es Arabische landen lebben laten weten, dat zij be- feid zijn 70 miljard dollar aan lan te geven. Dit land eist dat rak de schade vergoedt, die [et tijdens de oorlog in Iran [eeft aangericht. i verklaring, dfe door de És (Saoedi-Arabië, Koeweit, "atar, Oman, Bahrein en de ïigde Arabische Emira- In) na twee dagen vergaderen Jerd uitgegeven, wordt steun fctuigd aan de bemiddelings- bgingen van de Islamitische jonferentie, de Niet-Gebon- fen Landen en de Verenigde "aties. Tevens werd door de s opgeroepen tot een g emee- jhappelijk Arabisch stand lint inzake de oorlog. Een ergelijk standpunt noemden n een vereiste voor bijlegging in de nu al 20 maanden du- [jnde strijd. h de Arabische wereld is gro- I ongerustheid ontstaan sinds jaanse troepen vorige week 'horramsjahr hebben hero- Dit was het laatste laakse bolwerk in Iran. Ra- lo-Teheran heeft benadrukt, pt de oorlog zou voortduren dat de Iraakse president [oessein is afgezet. De Syri- onderminister van bui- hlandse zaken, Nasser Qad- :r, heeft gisteren laten door- |hemeren dat zijn regering |ar steun aan Iran zou kun- intrekken, wanneer Iran c binnen valt. Volgens Pddoer is Teheran er zich bewust dat geen enkele [leabisch een invasie kan dul- Syrië steunt Iran om zo regime in zijn buurland [ak ten van te kunnen bren- Verwarring onder ex- D'66-aanhang groot (Vervolg voorpagina) HILVERSUM Volgens ver kiezingsonderzoeker Maurice de Hond stijgt het aantal men sen dat niet meer weet wat te gaan stemmen vooral onder de mensen die tot nu toe voor D'66 hebben gekozen. Deze partij verliest zwaar aan PvdA en VVD en krijgt weinig aan hang meer onder de jonge kie zers. Doordat de PvdA weer verliest aan de kleine linkse partijen komen de socialisten nog niet terug en blijven op een verlies van 10 zetels staan. Volgens De Hond zweven tus sen CDA en VVD 2oveel kie zers, dat zelfs niet uigesloten is dat de liberalen nog meer van het CDA gaan winnen, zodat beide partijen in omvang el kaar kunnen gaan naderen. Samen zouden zij op basis van deze enquête beschikken over 88 zetels in de Kamer, een ri ante meerderheid. Lagendijk De Avro kwam zondag met een eigen verkiezingsonder- zoek van het Bureau Lagen dijk dat in percentages nogal wat afwijkt van dat van het NIPO. De trend is echter het zelfde: zwaar verlies voor PvdA en D'66, zij het dat D'66 het bij de Avro iets beter doet en de PvdA nog slechter. CDA en VVD halen ook in het Avro-onderzoek een ruime meerderheid: 55,2 procent. Het Lagendijkonderzoek komt bovendien tot de conclusie, dat deze trend morgen bij de ge meenteraadsverkiezingen al heel duidelijk zal zijn, omdat 86 procent zegt op dezelfde partij te zullen gaan stemmen als bij Kamerverkiezingen in september. Op de vraag of de partijen zich houden aan hun beloften scoort de VVD het hoogst: 47 procent vindt dat. Het CDA wordt door 43 pro cent betrouwbaar gevonden. PvdA en D'66 scoren laag met 25 respectievelijk 27 procent. VOORZITTER EG-MINISTERRAAD JERUZALEM De voor zitter van de Europese Mi nisterraad, de Belgische minister van buitenlandse zaken Tindemans, heeft gisteren gezegd dat „zeer dringend" maatregelen nodig zijn om een nieuwe oorlog aan de Israëlisch- Libanese grens te voorko men. Tindemans, die namens de EG een reis door het Midden-Oos ten maakt, zei op een perscon ferentie in Jeruzalem dat de kwestie van Palestijnse auto nomie weliswaar een „uiterst belangrijk hoofdstuk" is, maar dat allereerst een oplossing ge vonden moet worden voor de situatie in Libanon. Tindemans sprak gisteren met de Israëlische premier Begin. De EG-voorzitter zou Begin hebben voorgesteld de bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook onder internatio naal bestuur te plaatsen. Vol gens de Israëlische radio had Begin deze gedachte „zeer ver baasd en strikt van de hand gewezen". De Israëlische pre mier deed een beroep op Tin demans het Camp-Davidpro- ces te ondersteunen. De Belg bestempelde het autonomie- concept als een „vertrouwen wekkende maatregel" met mo gelijkheden voor verdere ont wikkelingen. Volgens enkele waarnemers is dit de belang rijkste Europese steunbetui ging aan het Camp-Davidpro- ces tot nu toe. In de jongste Europese verklaring over het Midden-Oosten, die van Vene tië 1980, werd niet over Camp- David gesproken. Wel werd gezegd dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO bij vredesonderhandelingen be trokken moet worden. De Amerikaanse president Re agan tracht een topconferentie van Egypte, Israël en de VS te organiseren om de vastgelopen onderhandelingen over Pales tijns zelfbestuur weer op gang te brengen. Dit heeft het offi ciële weekblad Mayo gisteren gemeld. Dit blad berichtte dat de ontmoeting nog deze maand zou moeten plaatsvinden. Vol gens Mayo heeft de Ameri kaanse ambassadeur in Kairo, Atherton, vorige week „be langrijke boodschappen" van Amerikaanse functionarissen overgebracht aan president Moebarak. In de boodschappen zijn mogelijkheden aangege ven hoe tot vrede te komen in het Midden-Oosten. De Egyptische ex-ministér van buitenlandse zaken, Khalil, heeft Israël ervan beschuldigd hervatting van de autonomie- besprekingen te verhinderen door vast tehouden aan de vergaderplaats Jeruzalem. Khalil is op uitnodiging van de Arbeiderspartij in Israël. Apatische exhibitionist Hartebrugkerk LEIDEN Een 34-jarige Ier heeft zaterdagmiddag met zijn broek op de hielen enige tijd apatisch voor de Hartebrug kerk gestaan De politie nam de man na de exhibitie mee naar het bureau. Aldaar bleek, dat hij geen pas poort bij zich had. De man was danig in de war en bleek in een jeugdherberg te Amster dam te logeren. Zaterdagmor gen was hij al bij het politiebu reau op bezoek geweest. Rond drie uur 's nachts beide de Ier op verschillende adressen in de binnenstad aan met het verzoek of hij van het toilet gebruik mocht maken. Dat mocht verscheidene malen. Het verzoek dan ook maar te blijven slapen werd echter tel kenmale afgewezen. Na de voorstelling voor de Harte brugkerk heeft de Eerste Hulpdienst zich over de man ontfermd. Later op de dag werd hij naar het psychia trisch ziekenhuis Endegeest overgebracht. Standpolitie had handen vol aan weggelopen kinderen NOORDWIJK Tijdens de drukke pinksterdagen, had de Noordwijkse strandpolitie haar handen vol aan zoekgeraakte kinderen. Zondag werden er 47 kinderen met hun ouders herenigd na tussenkomst van de politie en maandag raakten 57 kinderen zoek. Om half acht 's avonds werden er zelfs nog kinderen bij de politie op gehaald. De drukte aan het strand luw de niet nadat de zon onder was gegaan, al verplaatste men zich wel meer naar de terras jes aan de boulevard. Deze za ten dan ook om 12 uur 's nachts nog helemaal vol. Het verkeer in de kustgemeente verliep over het algemeen re delijk. Er was wel wat agres sief gedrag, maar het kwam niet tot ongelukken. Joop den Uyl ge niet in zijn tuin van de zon, terwijl zijn vrouw Liesbeth een koel glaasje appelsap serveert. Blijkens de dikke map op schoot kan hij het ook on der die omstandig- X- heden niet nalaten i door te nemen. HARDE UITVAL NAAR D'66 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-lei- der Den Uyl dubt nog over de vraag of hij voor de zesde keer aanvoerder van de socialisten zal zijn bij de vervroegde Tweede Kamerverkiezingen van september. De kans be staat dat Den Uyl zijn par tij wel zal aanvoeren, maar zich uit de politiek zal terugtrekken als hij geen minister-president kan worden. Hij liet zater dag voor de Vara-radio doorschemeren dat hij bij een tegenvallend resultaat voor zijn partij de PvdA niet opnieuw vier jaar in de oppositiebanken zal gaan aanvoeren. Den Uyl denkt binnen een week zijn besluit te kunnen ne men. De politiek leider van de soci alisten heeft het afgelopen weekeinde harde aanvallen gedaan op zijn voormalige bondgenoot. D'66. Op een PvdA-familiedag in Tiel vroeg Den Uyl zich af waar de ziel van D'66 is gebleven: „Waar is het progressieve hart van die partij?" Volgens Den Uyl is de PvdA nu de enige partij die als centrum van progressieve krachten in Nederland kan dienen. Hij zei te verwachten dat de kiezers de medewer king van D'66 aan het interim- kabinet in september zullen afstraffen. Dat kabinet eet vol gens Den Uyl genadebrood van de VVD. Volgens D'66-leider Brink horst is daar geen sprake van, maar Den Uyl leest duidelijk in het eindverslag dat forma teur Van Agt zaterdag aan de koningin uitbracht, dat er wel degelijk afspraken zijn ge maakt met de VVD. „Op dat moment had D'66 de eer aan zichzelf moeten houden. D'66 heeft dé fout van haar jonge leven gemaakt, door een poli tieke keus te maken voor het CDA. Zij is in een kabinet gaan zitten dat hoe dan ook af hankelijk is van de VVD", al dus Den Uyl. D'66 heeft zich hiermee „volslagen ongeloof waardig gemaakt" naar haar progressieve achterban, stelde de PvdA-leider, wie het einde van het bondgenootschap met de Democraten dat sinds 1966 bestond „een beetje zeer heeft gedaan". Intussen bereidt de PvdA een verkiezingscongres voor dat rond 10 juli gehouden zou moeten worden. Behalve de keuze van de lijsttrekker zal hier ook het verkiezingspro gramma van de partij aan de orde komen dat door een com missie van kopstukken, onder wie partijvoorzitter Van den Berg en de ex-ministers Van Kemenade en Van Thijn de komende dagen wordt opge steld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66 wil dat het nieuwe kabinet binnen een week de voor jaarsnota bij de Tweede Kamer indient zodat deze nog voor het zomerreces kan worden behandeld. De economisch woord voerder van deze partij, Engwirda, heeft dat voor de radio gezegd. Volgens hem zijn CDA en D'66 het over een aantal be langrijke zaken eens zodat hierover besluiten moeten kunnen worden genomen. Daarbij gaat het onder meer om de herziening van de socia le zekerheid, de bestrijding van de fraude, waarover op het department al een nota van oud-staatssecretaris Kom brink klaar ligt, de vorige week ingediende pensioennota en de hervorming van het be lastingstelsel. Oud-minis^er Van Aardenne. thans economisch specialist van de VVD-fractie, de partij waar het voortbestaan van het kabinet afhankelijk van is, wil dat het nieuwe kabinet ernst maakt met de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De 300 miljoen gulden die in de voor jaarsnota is uitgetrokken voor werkgelegenheidsprojecten zouden moeten worden be steed aan maatregelen ter be strijding van de werkloosheid onder jongeren, zoals die in het VVD-plan daartoe staan, vindt Van Aardenne. Hij herhaalde dit weekeinde te verwachten dat de omstreden solidariteitsheffing (ex-tra be lastingverhoging te financie ring van Den Uyls banenplan), er niet doorkomt. Ook D'66- leider Brinkhorst sprak hier over zijn twijfels uit. Hij wees erop dat deze belastingverho ging op gespannen voet staat met de gedachten van D'66 dat de belastingdruk juist moet worden verminderd, een zaak die ook sterk leeft in CDA en VVD-kring. Ed Nijpels populairder dan Wiegel HILVERSUM Avro- /Lagendijk heeft ook weer eens de populariteit van politici gemeten. Opval lend goed komt daarin de nieuwe VVD-leider Ed Nijpels uit de bus. In hem heeft 70 procent van de ondervraagden vertrou wen, wat meer is dan zijn illustere voorganger Hans Wiegel ooit haalde. Nijpels zit daarmee premier Van Agt op de voet in wie 72 procent vertrouwen heeft. Het kiezersvertrouwen in Den Uyl en Terlouw is ge daald tot 52, respectieve lijk 68 procent.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11