]DA en PvdA voor jaren uit elkaar if Frankrijk neemt geen enkel risico rond economische topconferentie 3<dward Kennedy maakt come-back van vredesbeweging litensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuiteristeBinnenhofbuitenste'Binnen. p LUCHTDOELGESCHUT ROND VERSAILLES GEVOLGEN VAN EEN KLAARGELEGDE BANANENSCHIL Politiek Partij Parlement aNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 MB 1982 PAGINA 9 ieeft het gezicht van een e student, over wie zijn s zich terecht ernstige n gemaakt hebben, maar og net op zijn pootjes is itgekomen. Het getuigt en te elfder ure bed won- isbandigheid. Het opval- van zijn gezicht is ook, r een eigenaardig soort overheen ligt, een soort itigheid, te gering om tot k te groeien, maar juist n ckêenoe8 om hem he* ui- van een betrapte kwa- te geven". he f Ph )ort« zacl tl'jke vader van D'66, ra- ?rsch MIERLO 1 is Hans van Mierlo, de n ie i 'etypeerd dan Godfried in 1970 op boven- wijze heeft gedaan. De rijving geldt nog steeds, lismr. H.A.F.M.O. (in de „S ?ling Haf mo) van Mierlo ■ngt dels twaalf jaar ouder rden. Je zou er nu alleen re( oe kunnen voegen dat de schichigheidsgraad van zijn oogopslag nog enigszins is ver hevigd sinds hij het ambt van minister op zich nam. Voor ie- mandin zijn positie is dat ove rigens niet zo erg, want wie heeft er meer reden, voordu rend te kijken met een blik alsof De Bom elk moment kan vallet dan de minister van de fensie? Zou tij in het te vormen tus sen kabinet van CDA en D'66 aanbtjven of zou hij opstap pen? Het was een vraag die de politiike gemoederen het afge lopen weekeinde sterk bezig hield. Zondagmiddag, toen Van \gt ter gelegenheid van de zaligverklaring van Peerke Donaers bij de paus op bezoek was, %ing Van Mierlo op visite bij L'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst. Daar, in de deftige Haagse wijk Bohemen, ging in vervulling wat Wim Kan jaren geleden al zei: ze dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was. Kortom, Hafmo besloot te blijven. VAN MIERLO 2 Om het voor de buitenwereld spannend te houden hield de minister het nieuws echter nog een dag lang voor zich. Het ge volg daarvan was dat maandag in alle kranten de onzekerheid over de aard van Van Mierlo's beslissing nog uit de kolom men droop en dat menige par lementaire journalist zich liet verleiden tot weddenschappen, waarvan de inzet varieerde van grote melk-hazelnootre- pen tot flessen Beaujolais Vil- lages 1978. De persconferentie, waarop Hans maandagmiddag zijn besluit bekend maakte, was zo druk bezocht dat het leek of hij zou gaan aankondi gen dat hij het leger wilde op heffen. Toen hij inplaats daar van met veel omhaal van woorden bekend maakte dat hij had overwogen zichzelf op te heffen, maar het bij nader inzien toch maar niet had ge daan, had hij het weer hele maal: die blik van de betrapte kwajongen. Een kwajongen die op het punt had gestaan van het schoolplein weg te lo pen, maar daarvan was weer houden doordat de meester hem in de gaten kreeg. En die vervolgens na een gesprek met de meester verklaarde dat hij voortaan op het plein op de uitkijk zou blijven staan om te voorkomen dat anderen zou den weglopen. Jammer. We hadden al een woordgrapje in gedachten voor het geval hij tóch zou opstappen: Hafno. Drie dagen later deelde de fractievoorlichter van D'66 de pers mee, dat Van Mierlo plot seling in een Amsterdams zie kenhuis was opgenomen we gens een ontsteking aan een bil. Welke?" vroegen wij eensgezind. „Links", luidde het antwoord. Hadden we al gedacht. VAN AGJ Dinsdagavond reisde een handvol journalisten af naar Roermond waar Donderse Drieske, zojuist terug uit Rome, een gezelschap van Limburgse ondernemers zou gaan toespreken. Het onder werp van zijn redevoering was weliswaar de sociaal-economi sche situatie in het algemeen en in Limburg in het bijzon der, maar bij schoenmaker Dries weet je nooit van tevo ren of hij zich bij zijn leest zal houden. Wellicht zou hij tus sen de cijfers door in ferme bewoordingen zijn visie geven op de malaise in politiek Den Haag. Op naar Roermond dus. Het werd een vergeefse reis. Op het marktplein van de oude bisschopsstad trok de de missionaire premier onder fanfaregeschal en tromgeroffel een paar rondjes op een hem haastig aangereikte racefiets, nam een vlaai in ontvangst en sprak vervolgens in een aan palend zaaltje zijn gehoor toe over het aangekondigde on derwerp, zonder een woord aan het adres van PvdA, VVD of D'66 te uiten. Ook toen de aanwezige journalisten hem tot een politieke uitspraak pro beerden te verlokken, bleef hij onvermurwbaar. „Ik speel nu Dries de Zwijger", sprak hij, terwijl de bekende raadselach tige glimlach zijn mondhoeken krulde. STEENKAMP Natuurlijk zweeg De Zwijger niet voor niets. Hij was zich ervan bewust, dat hij binnen niet al te lange tijd zou worden benoemd tot kabinetsforma teur. Hij zou verder moeten bouwen op de smalle funda menten die informateur Steen kamp had gelegd voor een tus sen kabinet van CDA en D'66. Elk verkeerd woord zou die klus nog meer kunnen be moeilijken. Mondje dicht dus. Van Agts formateurschap was inderdaad niet ver meer. Nau welijks een etmaal later rond de Steenkamp zijn informatie werk af, toog naar Huis ten Bosch om de koningin zijn eindverslag aan te bieden en gaf vervolgens een persconfe rentie waarbij hij het volste vertrouwen uitsprak in het werk van de formateur en de spoedige komst van het tus- senkabinet. Terloops meldde Steenkamp dat hij tijdens zijn tien dagen durende informatie-arbeid ook fanmail had ontvangen. Jawel, zeker veertig onbekende Ne derlanders hadden hem per brief of briefkaart sterkte toe gewenst. En dat niet alleen. Weet u, dames en heren, wat ze nog méér schreven?", vroeg Steenkamp, opgetogen rond kijkend. Hij hief een vuist en riep: „Sla d'r op'. Vooruit met de geit! Pak dat zaakje maar eens flink aan! Maak een ein de aan dat gedonder daar! Zorg dat er gauw weer gere geerd wordt!". Uit de vuist sprong een wijsvinger tevoor schijn, die priemend in de richting van de verzamelde media vertegen woordigers wees. „Dat soort dingen schre ven ze! Nou, dat wil toch wel wat zeggen over de manier waarop veel mensen tegen de politiek aankijken, nietwaar?". Steenkamp ging en Van Agt kwam en een grote stilte daal de neer over het Binnenhof. De formateur weigerde bij de aanvang van zijn werkzaam heden een persconferentie te geven, trok zich terug in het Catshuis. ontbood fractieleider na fractieleider en kandidaat- minister na kandidaat-minis ter en wilde donderdag alleen aan een radioverslaggever 'kwijt dat hij vóór Pinksteren klaar hoopte te zijn. Dat klonk toen nog rijkelijk optimistisch. Maar rond Donderse Drieske stapelen de wonderen zich nog altijd op. DICK VAN RIETSCHOTEN postbode mocht gistermorgen alleen na uitvoerige controle door twee politemannen het ter van het paleis van Versailles betieden. Sinds afgelopen maandag zijn paleis en park herme- afgesloten: een van de veiligheidsmaatregelen rond de economische topconferentie, die vol- weekeinde in Versailles wordt gehouden. PARIJS Rond de top conferentie van de grote industrielanden die vol gend weekeinde in het kasteel van Versailles wordt gehouden zijn op nieuw problemen gerezen. De middenstanders in Versailles zijn verbolgen over de „krankzinnige veiligheidsmaatregelen" en de Amerikanen zijn ge prikkeld omdat de Franse regering een speciaal Amerikaans informatie centrum wil saboteren. De protesten van de plaatselij ke middenstand en het gehar rewar rond het Amerikaanse perscentrum nemen echter niet weg, dat Franse autoritei ten alle mogelijke voorzorgs maatregelen treffen om te voorkomen dat de veiligheid van de bezoekende regerings- en staatshoofden gevaar zou lopen. Naast uitgebreide vei ligheidsmaatregelen, waarmee sedert februari een begin is ge maakt, is nu dan ook lucht doelgeschut rond het kasteel van Versailles in stelling ge bracht. Het nabij gelegen vliegveld van St. Cyr l'Ecole wordt gedurende de gehele conferentie, die drie dagen zal duren, gesloten. Verschillende regimenten van de republikeinse garde zijn be last met de interne veiligheid, terwijl eenheden van de op roerpolitie de omgeving bewa ken en alle mogelijke lan dingsplaatsen voor niet ge wenste helikopters afsluiten. De rijkspolitie controleert on ophoudelijk de officiële toe gangswegen naar het kasteel, terwijl alle gebouwen en ho tels in de stad geregeld door rechercheurs van de veilig heidsdienst geïnspecteerd wor den. De gendarmerie houdt toezicht op alle toegangswegen tot de stad en tal van apparaturen om explosieven op te sporen zijn in Versailles aangekomen. Tenslotte is eenuitzonderlijk uitgebreide medische hulpor ganisatie op touw gezet. Op de militaire luchtbases in de om geving worden onderschep pingstoestellen in paraatheid gehouden om elke poging een actie vanuit de lucht op het kasteel te ondernemen in de kiem te smoren. Mocht er on verhoopt toch nog iets mis gaan dan staat er een uitge breid medische team klaar, dat speciaal voor de komende eco nomische topconferentie is sa mengesteld Ongeruste winkeliers De winkeliers in Versailles menen dat zij door de uitge breide politiemaatregelen, zoals het opstellen van zes luchtafweerbatterijen en ra ketten, hun verkoop niet ten goede komt. Zij winden zich vooral op over het feit dat be gin deze week het kasteel en park in Versailles werden ge sloten tot na de conferentie. Zo'n 120.000 bezoekers worden weerhouden naar Versailles te komen en dat betekent een niet geringe daling van de om zet. Zij willen dan ook dat de regering hen schadeloos stelt. De Franse regering is zelf niet gelukkig met de inrichting van een perscentrum voor 300 Amerikaanse journalisten en technici van radio en televisie in een groot hotel in Parijs. De Fransen zijn bang dat de Ame rikanen, net zoals verleden jaar in Ottawa, de berichtge ving over de top zullen gaan overheersen. De Franse auto riteiten hebben een volledig uitgerust perscentrum inge richt in de naast het kasteel van Versailles gelegen Oran- gerie. Zij zeggen dat zij het niet kunnen dulden dat er dis criminatie onder de persverte genwoordigers zal zijn en gaan ervan uit, dat elke journalist dezelfde mogelijkheden moet hebben kennis te nemen van alle verklaringen, publicaties, communique's en persconfe renties en alle officiële figuren op voet van gelijkheid moet kunnen benaderen. Rel Een Franse regeringsvertegen woordiger heeft laten weten als de Amerikanen doorgaan met de inrichting van hun ei gen perscentrum er tegen maatregelen genomen zullen worden. Hij sloot het blokke ren van alle kabelverbindin gen niet uit. Dit kan nog een aardige rel worden, omdat de Amerikanen rustig doorgaan met de inrichting van het perscentrum in het Meridien- -hotel. Teneinde hun eigenzin nig te rechtvaardigen, wijzen de Amerikanen erop dat presi dent Reagan eigenlijk drie be zoeken komt afleggen. Het eerste bezoek wordt met diens aankomst in Frankrijk op 2 juni afgelegd, het tweede be treft de conferentie zelf en het derde bezoek betreft de keren dat Reagan en zijn vrouw Pa rijs zullen aandoen. JAN DRUMMEN ontakte [LCH) HINGTON Senator rd (Ted) Kennedy is te- an weggeweest. De man, 1980 met gemak door y Carter werd verslagen strijd om de Democrati- presidentskandidatuur, Weer in het centrum van litieke belangstelling. presidentsverkiezingen 84 zijn nog ver weg, als die vandaag zouden n gehouden, dan gooide Kennedy hoge ogen. Hij is recente opiniepeilin- liet alleen de aanvoerder et groepje Democratische daten, ook zou bij presi- ruim verslaan. el Reagan zich nog niet aangemeld voor een tweede termijn en velen dat ook nogal onwaarschijnlijk achten, staat hij vooralsnog te boek als de Republikeinse top- kandidaat. Campagne '80 Kennedy's politieke vijanden wijten er echter onmiddellijk op, dat Kennedy in de opinie peilingen van 1979 ook ver voor lag op Carter. In feite le ken Carters dagen geteld, toen Kennedy in november 1979 zijn kandidatuur officieel aan kondigde. Vanaf dat moment echter ging het bergafwaarts met Kennedy. Om te beginnen werd hij sterk gehandicapt door het feit dat zijn ideeën nauwelijks van die van Carter verschilden. Daarbij kwam dat het Chappaquiddick-ongeluk uit 1969 weer werd opgera keld. Kennedy's campagne verwaterde. Zijn rede op de Democratische conventie in New York, waarin hij bekend maakte Carter verder te steu nen, toonde nog een maal de zelfverzekerde Edward Ken nedy zoals veel Amerikanen hem kennen. Maar toen Rea gan en zijn conservatieve troe pen eind 1980 stormenderhand Washington waren binnenge trokken, bleef het geruime tijd stil rond de senator uit Massa chusetts. Na een jaar Reagan is Edward Kennedy een van de belang rijkste woordvoerders gewor den van de Democratische op positie. Opvallend is, dat hij zich een veel rustiger en min der hoogdravende spreekstijl heeft aangemeten. Bovendien heeft hij zijn oude „hangijzers"' als een nationaal gezondheids plan, belastinghervormingen en controle op energieprijzen een beetje naar de achtergrond gedrongen. Edward Kennedy is een van de leiders geworden van de politieke tak van de anti-nucleaire beweging in de Verenigde Staten. Op de vleu gels van deze in korte tijd tot ongekende omvang gegroeide vredesbeweging is Kennedy de terugweg naar een politieke toppositie ingeslagen. Obstakels Er liggen nog vele obstakels op Kennedy's pad naar de presi dentsverkiezingen van novem ber 1984. Als hij zoals in 1979 zélf al geen obstakels opwerpt, dari zal hij allereerst hebben af te rekenen met een aantal zware rivalen in eigen kring. Oud vice-president Mondale is al ruim anderhalf jaar bezig een goed geoliede politieke organisatie op te bou wen. Andere Democratische kandidaten als de senatoren Gary Hart uit Colorado en John Glenn uit Ohio worden door waarnemers grote moge lijkheden toebedacht. Met name voormalig astronaut John Glenn, een nogal conser vatieve Democraat, wordt vanwege zijn „Eisenhowe- r-achtige" voorkomen tot de kansrijke outsiders gerekend. Hoewel de conservatieve golf in de Verenigde Staten al weer over zijn hoogtepunt heen lijkt, wordt bijvoorbeeld Kennedy's progressieve imago door velen toch als een handi cap beschouwd. Hoe zwaar dat imago weegt zal eind dit jaar wel blijken, wanneer in no vember verkiezingen voor de Senaat worden gehouden. Een nieuwe ruime zege in zijn thuisstaat Massachusetts zal hem ongetwijfeld aanzienlijk helpen voor het „grote kar wei" in 1984. Op de vleugels van de vredesbeweging is Edward Kennedy, na zijn nederlaag tij dens de Democrati sche voorverkiezin gen. bezig aan een come-back in de Amerikaans politiek. Samen met senator Mark Hartfield (links) heeft hij on der meer een plan ingediend om tot een onmiddelijke bevrijzing van de zowel de Ameri kaanse als de Rus sische kernwapens te komen. Hoewel het plan niet is aan vaard, heeft de ge nuanceerde hou ding van Kennedy zijn positie als voor man van de Demo cratische oppositie tegen de regering Reagan aanmerke lijk versterkt. t? r „Op elk mo- Postt*t dat men bij het CDA <ErHak anders taxeert of dat _-in de Partij van de Ar- IZAAM de zaak anders taxeert, jVeens ^reu^ er- Zo'n breuk is bl inl.l ,makkelijk te maken. Haag. Js Seen kunst aan. Elke lenschil is zo gelegd". wet# het woord is Hans Wie- berfoormalig politiek leider le VVD, in gesprek met weekblad Vrij Neder- sai( Het interview is niet •hurelP1 curieus vanwege het i458,vme van beroepspoliticus 04i60-*r aan alle kanten af- -pt, maar ook omdat het aoefoord geeft op een paar tiende vragen die poli- Den Haag zich had ge- Inderdaad, als hij de BrVIC^ietscrisis had zien aan- I2031den was hij geen commis- ïuurè» van de koningin in 'land geworden. Inder- j hij praat regelmatig m'inister-president Van Agt. „Gewoon gezellig hier thuis, of in Den Haag. Echt een avond goed pra ten". Met deze wetenschap kun nen uit dit stukje dialoog een paar dingen worden opge maakt. Ten eerste: volgens één van de best geïnformeer de politici loerden zowel CDA als PvdA op een kans om het tweede kabinet-Van Agt onderuit te halen. Ten tweede: die kans is plotseling gekomen, in elk geval na Goede Vrijdag, toen CDA, PvdA en D'66 het in beginsel eens waren geworden over de inhoud van de Voorjaars nota. „Maar daarna is het heel snel naar een diepte punt in de onderlinge ver houdingen gegaan. Ik laat in het midden van welke kant dat is aangezet. Het weinige onderlinge vertrouwen dat er was, is als sneeuw voor de zon verdwenen," aldus Wie- De schuldvraag zullen ook wij maar niet proberen te beantwoorden. Na 9 april heeft iemand besloten een bananenschil klaar te leggen en daar is iemand anders over uitgegleden. Maar we zullen ons wel bezig houden met de gevolgen van deze slippartij, omdat CDA en PvdA daardoor te ver uit el kaar gegleden zijn om in de nabije toekomst weer tot een coalitie te kunnen komen. Dries van Agt lijkt er niet onder te lijden. Denken we even terug aan een uitspraak van hem in Balikpapan op Kalimantan (Borneo) in 1980, dan is dat ook logisch. Ook toen al probeerde de premier zijn partij ervan te overtui gen dat zij zich voor de ver kiezingen moest uitspreken voor samenwerking met de VVD. Het massale protest in de CDA-subtop maakte dat hij zijn woorden moest terug nemen. Het CDA was een centrumpartij en wenste dat te blijven. De lijsttrekker had zich daar maar bij neer te leggen. De uitslag van de verkiezingen in mei 1981 stelde de subtop in het gelijk. CDA en VVD hadden samen geen meerderheid meer, D'66 zat vast aan de PvdA en dus resteerde alleen de mo gelijkheid van een centrum linkse samenwerking. Nu, door die slippartij in het Catshuis, is de kans daarop even groot als de kans dat Nederland straks wereld kampioen voetbal wordt. Polarisatie De PvdA zal er evenmin erg rouwig om zijn dat het twee de kabinet-Van Agt niet meer bestaat. Gedurende de acht maanden dat Dries van Agt en Joop den Uyl elkaar het leven zuur maakten in het Catshuis, kregen de so ciaal-democraten klap op klap. Als de Statenverkiezin gen ook voor de Tweede Ka mer hadden gegolden, zou de PvdA nu nog slechts 34 ze tels hebben. De belangrijkste oorzaak daarvan was de in terne verdeeldheid en de verziekte verhouding met de vakbeweging, die beide weer het gevolg waren van het feit dat Den Uyl en de zijnen in het kabinet alleen die pos ten hadden verworven, waar gehakt en gesneden zou moe ten worden. Nu heeft de PvdA de tijd om orde op zaken te stellen in eigen gelederen en de ban den met de FNV te verstevi gen. Dat proces moet ertoe leiden dat de PvdA zich in de verkiezingsstrijd steeds meer tegen het CDA zal gaan afzetten. Uiteindelijk zal dat er wel toe leiden dat beide partijen frontaal tegen over elkaar komen te staan. Dat is temeer zo, omdat de sociaal-democraten niet echt de fiducie hebben dat zij bij de verkiezingen een over winning zullen behalen. Diep in hun hart zijn zij er van overtuigd dat CDA en VVD opnieuw een meerder heid zullen verwerven en dus samen, al dan niet met D'66 erbij, weer zullen gaan regeren. Dat schept ook de mogelijkheid dat de PvdA zich een nieuwe lijsttrekker zal kiezen: iemand die in te genstelling tot Den Uyl wel bereid is tot (harde) polarisa tie. Daarmee lijkt de landspoli- tiek voor de eerstvolgende vier jaar wel in kaart ge bracht. Verder vooruit kij ken is niet mogelijk, omdat het niet in de aard van de christen-democratie ligt zich voorgoed in het rechtse kamp te vestigen. Dat is ge bleken in het begin van de jaren zeventig. Onder leiding van Norbert Schmelzer had de KVP in 1967 (in de be faamde Nacht) heel bewust tegen de PvdA en voor de VVD gekozen. Het gevolg was het kabinet-De Jong en het kabinet-Biesheuvel. Maar toen in 1972 de drie confessionele partijen en de liberalen samen geen meer derheid meer hadden in de Tweede Kamer, ging Schmelzer onverbiddellijk op de schroothoop, evenals zijn collega Biesheuvel bij de ARP. Zij waren obstakels ge worden op de weg terug naar de Partij van de Arbeid en dienden dus te worden opge ruimd. Een dergelijk gebeuren zou nog worden bevorderd, door dat er ook nog iets anders mogelijk is. Als de VVD in een vierde kabinet-Van Agt, evenals in het eerste kabinet van die naam, electoraal ver lies gaat lijden, dan zal de nu al bestaande neiging om het dan toch eens met de PvdA te gaan proberen en het CDA buitenspel te zetten, worden versterkt. Maar laten we het koffiedik tenslotte voor wat het is (on doorzichtig en nogal vies drab), dan kunnen we wel vaststellen dat de politieke situatie op dit moment onge woon duidelijk is. Wie een rechts beleid gevoerd wil zien, weet precies waar hij straks op moet stemmen en wie het omgekeerde wil, weet dat ook. Het gevolg van die duidelijkheid zou wei eens kunnen zijn dat D'66, als enige partij, die geen dui delijke koers heeft, vermalen wordt in het geweld. Nu al zijn er tekenen dat zowel PvdA als VVD hele rissen kiezers weghalen bij de De mocraten. RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9