1Maus sprak alf uur met oningin lizabeth Negen CDA-, vijf D 66-minis t ers VVD gaat flink stempel drukken op beleid Met uw krant naar Parijs Iran: oorlog duurt voort tot val regiem in Irak len, (ai boeke k. krist lorsele chelsi n, piar klede ri 2 JUI is'ei boekje 'Goede rood voor fiets- :h'ên'. vroog ANWB. boekhandel. bel- nvokmon, WV ot overmoking von «Oop postgiro 234567. stichting: fcl. Amsterdom De paus neemt afscheid van koningin Elizabeth. log. Hij was er kennelijk van op de hoogte, dat in de nieu we vijandelijkheden te land al heel wat Britse en Argen tijnse slachtoffers gevallen zouden zijn. Paus Johannes Paulus spoorde iedereen aan te bidden voor alle gesneu velden en gewonden. „Wij bidden God voor hun familie en voor een vreedzame op lossing van het conflict", al dus de paus, die nogmaals de hoop uitsprak dat de wapens spoedig terzijde gelegd zou den worden. Het grootste deel van de pau selijke preek was evenwel gewijd aan de betekenis van het doopsel en het vormsel. In de tweede helft van de dienst werden namelijk door de paus vier jonge Britten, onder wie drie kleurlingen, gedoopt en gevormd. Twee van de vier dopelingen wa ren kinderen. Daarna werd door de paus in de kathe draal de heilige communie uitgereikt. Enkele andere bisschoppen volgden zijn voorbeeld op het piazza voor de kathedraal. Paus Johannes Paulus werd door de straten van Londen gevoerd in één van de twee speciaal voor dat doel ge bouwde „pausmobielen", waarin hij achter kogelvrij glas veilig rechtop kan staan, zodat iedereen hem goed kan zien. Zo werd hij wuivend en zegenend door de Britse hoofdstad gereden, eerst naar de kathedraal van Westmin ster, later op de dag naar Buckingham Palace en van daar naar de St. Joris-kathe- draal, aan de overzijde van de Theems in Zuid-Lönden. Sommige trottoirs zagen zwart van het volk; op ande re plaatsen stond maar een handvol mensen te kijken, maar de paus werd vrijwel overal hartelijk toegejuicht en - gewuifd. Maar er waren toch anti-papistische beto gers; de politie arresteerde 31 demonstranten, onder wie zes Noordierse dominees. Zij werden beschuldigd van or deverstoring. Een sterke poli tiemacht houdt streng toe zicht. Telkens wanneer de „pausmobiel" op straat ver schijnt, is hij omringd door een escorte van tien agenten per motorfiets. De Ameri kaanse bisschop Paul Marcin- cus, die als kerkelijke lijf wacht van de paus fungeert, verliest de kerkvorst die hij moet beschermen, geen ogen blik uit het oog. Wegens zijn grote gestalte is monseigneur Marcincus een bijzonder op vallende figuur; niet voor niets een gewezen universi taire voetballer, die al zijn medespelers ontzag inboe zemde. De eerste drukke openbare dag van paus Johannes Pau lus eindigde in de St. George- kathedraal, waarvan zowel het voorplein als de drie beu ken gevuld waren met ruim 3000 zwaar zieken, gehandi capten en stervenden, af komstig uit het hele land. De rooms-katholieke kerk had voor hun overbrenging naar de St. George-kardinaal 500 ziekenwagens ingezet. In hun fysiek lijden werden ze bijge staan door honderden dok ters en verpleegsters; er was zelfs een mobiel ziekenhuis aanwezig. De paus en een groep andere bisschoppen hebben al deze mensen het sacrament van de stervenden toegediend. Dit gebeurde tijdens een ge zamenlijke eucharistie-vie- ring. De paus richtte zich eerst tot alle aanwezigen sa men, maar na de dienst sprak hij een groot deel van hen persoonlijk moed in. Het was een ontroerend gezicht; ze klampten zich aan hem vast en staarden hem smekend aan. „Heb vertrouwen in de Heer", zei de paus ontroerd, „Hij zal u niet verlaten". ROGER SIMONS Van der Spek: hoe groot is order voor Argentinië DEN HAAG De regering moet nu al overgaan tot het intrekken van exportvergun ningen voor marine-radarsys temen die HSA Hengelo via West-Duitsland en Argentinië levert. Dit stelt het kamerlid Van der Spek (PSP) in schrif telijke vragen aan de ministers Terlouw (economische zaken) en Van der Stoel (buitenlandse zaken). Van der Spek vraagt hoe groot de totale order is die HSA voor de Argentijnse marine uitvoert en of de order herver zekerd is door de Staat. Ook wil hij weten onder welke voorwaarden HSA een schade claim bij de Staat kan indie nen als geen exportvergunnin gen worden gegeven. (Vervolg van de voorpagina) De VVD gaat een flink stempel drukken op het beleid dat het derde kabi net-Van Agt gaat voeren. Dat blijkt uit de corres pondentie tussen de heren Nijpels en Van Agt, maar ook uit de toelichting van de VVD-leider op het be sluit van zijn partij het ka binet niet onmiddellijk naar huis te sturen. For mateur Van Agt heeft de VVD de schriftelijke toe zegging gedaan, dat zowel in zijn eindverslag aan de koningin als in de rege ringsverklaring van het nieuwe kabinet de door de VVD bepleite punten alle aandacht zullen krij gen. Daarbij noemt Van Agt met name het beheer sen van de ontwikkeling van de gemeenschapsuit gaven, het herstel van de rentabiliteit van bedrijven en de veiligstelling van de werkgelegenheid op lan gere termijn. Met name over de nadrukke lijke vermelding van het laat ste punt toonde VVD-leider Nijpels zich tevreden. Hij wees erop dat de VVD het werkge legenheidsbeleid van minister Den Uyl nooit heeft toege juicht, omdat het teveel „korte baanwerk" zou zijn. De VVD heeft in dit verband aangekondigd in de Tweede Kamer tegen de solidariteits- heffing te zullen stemmen. Die tijdelijke verhoging van de be lastingen zou tussen de 500 miljoen en 1,5 miljard gulden moeten opbrengen voor Den Uyls banenplan. Nog liever wilde Nijpels daSjVan Agt, die zelf ook helemaal niet warm loopt voor deze door Den Uyl voorgestelde heffing, hem de toezegging had gedaan dat de voorstellen tot deze belasting verhoging zouden worden in getrokken. Desondanks gelooft Nijpels niet dat ze in de Ka mer nog een meerderheid zul len halen. Daarmee zal ook Den Uyls banenplan voor een groot deel ter ziele zijn. In ruil daarvoor heeft de VVD van Van Agt gedaan gekregen dat meer nadruk zal komen te liggen op bestrijding van de jeugdwerkloosheid. De libera len willen langs deze weg een deel van het eigen plan dat ze daartoe hebben opgesteld, ver wezenlijken. Behalve op het terrein van het sociaal-economische beleid heeft de VVD ook haar zin ge kregen bij de vaststelling van de verkiezingsdatum. Van Agt heeft de koningin gerappor teerd de keus van deze datum aan de Tweede Kamer over te laten, waar een meerderheid de VVD-voorkeur voor 8 sep tember onderschrijft. Ook de samenstelling van het nieuwe kabinet is tot tevredenheid van de VVD geregeld. Er ko men geen nieuwe staatssecre tarissen op de plaatsen van vertrekkende socialisten of op de departementen waar CDA'ers verdwijnen om mi nister te worden (CRM en On derwijs). De VVD had die op vulling als onnodig verkwis tend van de hand gewezen. Volgens VVD-leider Nijpels is de laatste dagen „wel degelijk van onderhandelen sprake ge weest" tussen Van Agt en de VVD. Dat gebeurde ondanks verzet van D'66, dat van on derhandelingen met de VVD niets wilde weten. Op verzoek van D'66-leider Brinkhorst is daarom ook de PvdA tot het einde toe bij de formatie be trokken geweest. Zo moest volgens de uitleg van Nijpels de indruk worden voorkomen dat alleen met de VVD over beleidszaken zou worden ge praat. „Voor de VVD zijn de onder handelingen tot tevredenheid verlopen", aldus Nijpels. Hij zei genoeg redenen te hebben om aan te nemen dat het pak ket drukverzwarende maatre gelen (premie- en belasting verhogingen) dat per 1 juli zou moeten ingaan, op een aantal punten zal worden bijgesteld. „We hebben het hele sociaal- economische terrein doorge marcheerd". aldus Nijpels. CDA-fractieleider Lubbers zegt over de gesprekken die met Nijpels zijn gevoerd dat het beleid van het minder heidskabinet daardoor niet zal worden gewijzigd. (onderwijs) Nypels De Boer (volkshuisvesting) (crm) DEN HAAG Het derde ka binet-Van Agt, bestaande uit 9 ministers uit het CDA en 5 uit D'66, wordt vandaag om 12 uur op paleis Huis ten Bosch door de koningin beëdigd. Te voren houdt het kabinet het zogeheten „constituerend be raad", waarbij in grote lijnen afspraken worden gemaakt over het te voeren beleid en over de taken en bevoegdhe den van de bewindslieden. Verwacht wordt, dat dan ook definitief wordt vastgesteld dat de Tweede-Kamerverkie zingen op 8 september zullen worden gehouden. D'66-minis- ter Van Mierlo zal dit beraad en de beëdiging niet kunnen meemaken, omdat hij in het ziekenhuis ligt vanwege een spierontsteking. Het tussenkabinet ziet er als volgt uit; CDA-ministers; Van Agt: premier en Buiten landse Zaken; Van der Stee: Financiën; De Graaf: Sociale Zaken; De Ruiter: Justitie; De Boer: CRM; De Koning: Landbouw; Van Dijk: Ontwikkelingssa menwerking; Deetman: Onderwijs en We tenschappen; Gardeniers: Volksgezondheid en Milieuhygiëne. D'66-ministers: Terlouw: vice-premier en mi nister van Economische Za ken. Zeevalking: Verkeer en Wa terstaat; Rood: Binnenlandse Zaken; Van Mierlo: Defensie; Nypels: Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Onder het kabinet dienen de volgende staatssecretarissen: CDA: Van Houwelingen, Defensie; Hermes, Onderwijs en Weten schappen; Van Zeil: Economische Zaken; Van Leijenhoist, Binnenland se Zaken (Minderhedenbeleid); Van den Broek: Buitenlandse Zaken. D'66: Lambers-Hacquebard, Volks gezondheid en Milieuhygiëne; Scheltema: Justitie; Dik: Economische zaken. Jan Schaefer: „Joop, blijf" AMSTERDAM De Amster damse PvdA-wethouder Jan Schaefer heeft in een open brief een nadrukkelijk beroep gedaan op de aftredende mi nister Den Uyl om zich niet terug te trekken als partijlei der en lijsttrekker bij de ko mende verkiezingen. „De mensen willen dat je door vecht, omdat ze in jou de man zien die dat gevecht voor hun belangen kan voeren". Den Uyl heeft laten weten dat hij het komende weekeinde een besluit zal nemen of hij bij de verkiezingen in september nog als lijsttrekker zal optre den. Hij heeft zich in elk geval al belast met het schrijven van het sociaal-economische ge deelte van het verkiezingspro gramma. Van Kemenade, die na zijn vertrek als minister van onderwijs niet in de Ka mer terugkeert, wordt coordi nator voor het overige gedeel te van het programma, waaro ver op 9 of 10 juli een verkie zingscongres wordt gehouden. De Franse hoofdstad mag zich nog steeds in een grote belangstelling verheugen. Ook u wilt wellicht kennis maken met Parijs. Uw krant stelt u hiertoe In de gelegenheid. Het weekeinde van vrijdag 11 t/m zondag 13 juni hebben wij weer een trip per luxe touringcar van Maaskant-reizen naar de lichtstad georganiseerd. Drie dagen Parijs voor 225,- p.p. op basis van een twee persoonskamer (toeslag èènpersoonskamer 30,-). Inbe grepen zijn, naast het vervoer van Den Haag of Rotterdam naar Parijs en terug, twee overnachtingen in het Sofra-mo- tel Relais des Chartreux (elke kamer met douche en toilet), eenvoudige avondmaaltijden op vrijdag- en zaterdagavond, alsmede tweemaal, zaterdag en zondag, ontbijt. Bovendien wordt een avondvoorstelling van de show Elysèe Montmar- tre bijgewoond en worden er bezoeken gebracht aan Ver sailles en het Louvre. Dit laatste onder deskundige leiding van Nederlands sprekende gidsen. Zaterdagavond Is er een lichtjestour door Parijs. Het vertrek is vrijdag negen uur 's morgens van het parkeerterrein voor het Centraal Station in Den Haag en om half tien van het gebouw van het Rot terdams Nieuwsblad in Rotterdam. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: o Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. o Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde dagen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat 71 (op de hoek van het Spui). LODSE COURANT ZATERDAG 29 MEI 1982 PAGINA 7 Grote betoging voor NAVO BONN .jDe Westduitse Christen-De- mocraten verwachten dat aan de door hen georganiseerde demonstratie in Bonn op 5 juni voor „vrede en vrij heid" meer dan honderdduizend men sen zullen deelnemen. Partijvoorzitter Helmut Kohl zei gisteren dat de op roep van zijn partij voor de grote beto ging voor de NAVO, voor ontwapening in oost en west en voor meer gerechtig heid in de wereld een „enorme weer klank" heeft gekregen. Volgens hem wordt het de grootste manifestatie waartoe ooit een Westduitse partij heeft opgeroepen. De manifestatie is bedoeld als een tegenhanger voor de grote betoging op 10 juni ter gelegen heid van de topconferentie van de NAVO en de aanwezigheid van presi dent Reagan in Bonn. Centrumpartij niet op verkiezingsmarkt DEN HAAG De Raad van Sta- te heeft de Centrumpartij niet ontvankelijk verklaard in het ho ger beroep dat deze groepering had aangespannen tegen het be sluit van de gemeente Amster dam om de partij geen faciliteiten te verlenen voor de verkiezings markt op het Beursplein zater dag. Amsterdam had besloten de Centrumpartij (alsmede de naam loze lijst 10, waarachter de Ne derlandse Volksunie schuilgaat) geen vergunning te geven voor een verkiezingskraam, uit vrees dat de deelname van de twee groeperingen de openbare orde in gevaar zou brengen. Delen Bruynzeel naar Svedex: rest vraag surséance aan ZAANDAM-VARSSEVELD - De Bruynzeel Deurendi- visie en Bruynzeel Monta Magazijn Systemen Divisie zijn definitief in handen gekomen van Svedex Holding in Varsseveld. Ondanks deze positieve ontwikkeling voor dit zo belangrijke deel van het bedrijf heeft de di rectie van Bruynzeel Holding surséance van betaling moeten aanvragen, aldus is gistermiddag bekendge maakt. De bonden en de ondernemingsraden van de betrokken over te dragen bedrijfsonderdelen van Bruynzeel (per 1 juni) zijn akkoord met de overneming. Onder de aan Svedex overgedragen divisies ressorteren ondermeer de Nederlandse dochters Bruynzeel Deuren, Bruynzeel Monta Magazijn Systemen (alle in Zaandam), Bomar in Gendt (Gld) en Halberg in Best. Bruynzeel verwacht dat de te benoemen bewindvoerders in de surséance van de houdstermaatschappij het overleg over overneming van andere Bruynzeel-dochters spoe dig zullen kunnen afronden. BEIROET Irans al twintig maanden durende oorlog met Irak zal niet bij de internationale grenzen ophouden, maar voortdu ren tot de val van het Baath-regiem in Bagdad. Dit heeft de voorzitter van het Iraanse parlement, Hashemi Rafsanjani giste ren gezegd. „Wij zullen niet zomaar aan onze grenzen ophouden en Irak een kans geven onze steden vanaf zijn gebied te beschie ten", aldus Rafsanjani tijdens een bijeenkomst op de universiteit in Teheran waarvan de tekst door de radio werd uitgezonden. De belemmering voor de vrede is niet alleen gelegen in de per soon van de Iraakse president Saddam Hoessein, maar in de ge hele Baath-partij. „Zolang de Baath-partij aan de macht is, is de vrede met Irak onmogelijk." Het Iraanse opperbevel heeft meegedeeld dat sinds het Iraanse offensief een maand geleden werd ingezet bijna zesduizend vier kante kilonmeter was heroverd. Voor de herovering van Khor- ramsjahr zouden ruim zestienduizend Irakezen zijn gedood. Koningin herdenkt omgekomen marinemensen Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren in Den Helder, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Marine, een krans gelegd bij het monument van de onderzeedienst. Dat monu ment herdenkt de 213 omge komen bemanningsleden van zeven onderzeeërs die in de Tweede Wereldoorlog verlo ren zijn gegaan. Bij de plech tigheid waren 1200 reünisten aanwezig. Later op de dag ont hulde de koningin een beeld van een steenzetter op de Af sluitdijk, die vijftig jaar be staat. fervolg van de voorpagina) INDEN Tijdens de ?bruikelijke officiële ïgroetingen in de vlieg- iven schitterde de Brit regering Thatcher >r haar afwezigheid, iemand vertegenwoor- ;de de ministers. Die latregel was genomen het pauselijke bezoek dledig te kunnen dis- itiëren van de rege- igspolitiek inzake het ilkland-geschil en de )rlog, die daaruit is >rtgevloeid. ermiddag na de mis in de .jedraal ging Johannes iu\us koningin Elizabeth de ;ede op Buckingham Pa- begroeten. Hij kent deze irstin en haar gemaal, prins lilip, vrij goed; zij brachten ïm achttien maanden gele- ïn een bezoek* in het Vati- in. Bij die gelegenheid was Britse vorstin zoals ge- ïikelijk in het zwart ge leed. Voor haar ontmoeting et de paus in haar eigen pa 's droeg ze een lichtblauwe ;k. ?t gesprek van de koningin ;t de paus nam ruim een |lf uur in beslag. Elizabeth Tweede is het titulaire >fd van de Anglicaanse kk. Engelands eerste ko- jngin Elizabeth werd des- Is door de paus van Rome [ëxcommuniceerd. Kroon- rins Charles, de oudste zoon in de huidige Britse konin- [n, woont vandaag in Can- (rbury de oecumenische ere- enst bij, die paus Johannes ïulus en de protestantse bisschop Runcie daar sa- zullen opdragen. ;t is niet bekend waarover paus en koningin Eliza- ïth van Groot Brittannië tij- ïns deze merkwaardige au- ëntie gepraat hebben. Paus (hannes Paulus was verge- ild van de zeven leden van }n gevolg, onder wie de En- flse kardinaal Basil Hume, fijn ontmoeting met de Brit- vorstin vond plaats in de D4-kamer, zo genoemd om it in dat jaar de Russische aar Nicolaas erin verbleven feeft [et lijdt haast geen twijfel, ^t tijdens dit beleefdheids- izoeic van de paus onver- ïjdelijk ook de Falkland- ter sprake is gekomen, iangezien de paus geen en- sl lid van de Britse regering il ontmoeten, en hij volgen- Ie maand ook naar Argenti- ië reist, was dit onderhoud ders fietsen is ik een rondje Jsselmeer maken met koningin Elizabeth zijn enige kans om de Britse auto riteiten rechtstreeks te beïn vloeden. Voor zijn vertrek zei de paus tot de koningin: „God zegene Uw zoon". Hij bedoelde daarmee prins An drew, Elizabeths op een na oudste zoon, die als helikop ter-piloot bij de Falkland Ei landen dient aan boord van het Britse vliegdekschip In vincible. Herder Vanaf het begin van zijn aanwezigheid in Engeland heeft paus Johannes Paulus zich een goede herder be toond. Zelfs op de drukste momenten vond hij nog even tijd om te praten met jonge en oude schapen uit zijn kud de, met zieken en gehandi capten, met iedereen die vriendelijk naar hem wuifde. Hij maakte vele kindertjes dolgelukkig door even over hun bolletje te strijken of ze een kus op de wang te druk ken. Eén van die kleintjes deelde nadien in een radio-inter view zelfverzekerd mee, dat het heerlijk was geweest zo door de paus gezoend te wor den. Ze zei ook, dat ze nu voor de rest van haar leven nooit meer haar gezicht zou wassen. Ze wilde het gevoel van de pauselijke aanraking voor altijd bewaren! Van Gatwick Airport reed paus Johannes Paulus in een speciale trein, versierd met de letters HF (Holy Father), naar Victoria, in het centrum van Londen. Het was dezelf de trein, die bijna een jaar geleden het pas gehuwde Britse prinsenpaar, Charles en Diana, bij het begin van hun lange huwelijksreis weg bracht uit de hoofdstad. Toen droeg hij vooraan de letters CD. In het hartje van Londen be gaf paus Johannes Paulus zich naar Westminster Ca thedral, waarin ruim 3000 ge nodigden hadden plaats ge nomen om er de langdurige pauselijke eucharistieviering bij te wonen. De paus cele breerde deze mis samen met de 53 bisschoppen van Enge land, Schotland en Wales. Ook enkele buitenlandse kerkvorsten, onder wie de Nederlandse kardinaal Wille- brands, waren aanwezig. Het was een indrukwekkende plechtigheid. De paus verras te iedereen door zijn vlot ge bruik van de Engelse taal. Sommige woorden spreekt hij feilloos uit, in andere ge vallen verraadt de uitspraak zijn Oosteuropese achter grond. Dan spreekt de paus Engels met een accent dat sterk gelijkt op dat van de Russen. Falkland-oorlog In zijn homilie tijdens de eu charistieviering in de kathe draal trok de paus opnieuw de aandacht van de Britse ge lovigen op de Falkland-oor- Een uitgelaten menigte was In de straten van Londen op de been om de paus te verwelkomen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7