Broer-zusterverhouding in in de leegte RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 29 MEI 1982 PAGlf Kwart eeuw ruimtevaart op tv HILVERSUM Met de piepgeluiden van de eerste Spoet nik werd de ruimtevaart ingeluid. Op 4 oktober 1982 is dat precies 25 jaar geleden. Ter gelegenheid van dit jubileum start Teleac op zaterdag 2 oktober a.s. met de cursus „Een kwart eeuw ruimtevaart". Ruimtevaart is na een kwart eeuw volwassen geworden. In de komende jaren zal men wennen aan een ruimtevaart die niet meer is dan een modern transportsysteem, dat ons in staat stelt om de ruimte te exploiteren. Vanuit een baan om de aarde ver kennen we het heelal, bestuderen we de aarde en houden we de weersystemen in de gaten. Het is zelfs mogelijk dat zonne-ener- giesatellieten in de 21e eeuw kerncentrales overbodig maken voor de energievoorziening op aarde. Als kerncentrales niet overbodig zouden zijn, biedt de ruimtevaart de ideale mogelijk heid om het radio-actief afval kwijt te raken. We kunne dit naar de zon sturen, de zon die zelf een gigantische kernreactor is. De ruimtevaart kan dus helpen om wat van d'e problemen op aarde op te lossen. Aldus luidt de visie van Chriet Titulaer, samefistel- len en presentator van de cursus. De eerste mensen op de maan. Igor Strawinsky in zes delen HILVERSUM NOS-Tele- visie zal tussen 8 juni en 16 september in zes uitzendin gen het feit herdenken, dat de componist Igor Stra winsky honderd jaar geleden werd geboren. Men heeft een portret van de componist in drie delen, drie verschillende uitvoeringen van „La sacre du printem'ps", de opera „The rake's progress" en de balletuitvoering van de „Psalmen- symphonie". Regionale omroep boos op v.d. Louw HILVERSUM Het overlegorgaan „Rops" van de regionale omroep in ons land is verontrust over de nota „Kiezen en kabe len" van minister Van der Louw, waarin wordt gesteld, dat er tot 1987 geen geld is voor uitbreiding van ae regionale omroep. „Roos" vraagt zich overigens af, welke betekenis dit volgens het overlegorgaan „overhaast" gepubliceerd stuk van de demissio naire minister heeft. „Roos" is het eens met enkele uitgangspunten ten aanzien van een landelijke bedekking en financiering uit de omroepmidde len, maar heeft ernstige kritiek op de voorgestelde uitvoering van de beleidsvoornemens. Minister Van der Louw heeft, in tegenstelling tot hetgeen de ti tel van zijn nota suggereert, volgens „Roos" niet echt durven kiezen. „Een afweging tussen een landelijke en regionale om roep wordt door hem niet gemaakt. Hij laat wat dat betreft alles bij het oude. Dit is wel goedkoop, maar geen wezenlijke oplos sing", aldus het overlegorgaan. Hierdoor stagneert de ontwikke ling van streekradio, die in toenemende mate door de burgers wordt gewaardeerd, ook blijkens de luistercijfers. Michel Piccoli als de broer in Bellocchio's film. Anouk Aimée als de zuster in „Sprong In de leegte". 99 HILVERSUM - De VPRO zendt zondagavond (Ned. II 21.15 uur) de speelfilm „Sprong in de leegte", (Salto nel vuoto) uit, met in de hoofdrollen Michel Piccoli en Anouk Aimée. Voor hun indringend en karaktervol acteerwerk in deze film van de Italiaan se regisseur Marco Belloc- chio ontvingen Piccoli en Aimée tijdens het filmfes tival van Cannes in 1980 beiden een prijs voor res pectievelijk de beste man nelijke en vrouwelijke hoofdrolvertolkers. Zoals in Bellocchio's filmde buut „I pugni in tasca" (1965) de moeder-zoonrelatie centraal staat, zo draait het ook in „Sal to nel vuoto" om een familie verhouding; in dit geval de re latie tussen een ongetrouwde jurist en zijn neurotische zus ter. Evenals in zijn eersteling gaat het om de machtsverhoudin gen binnen het gezin, liefde en haat tussen mensen, die door hun gevoelens en de band van het bloed onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. ASCEET „Salto nel vuoto" verhaalt over de eerzame Romeinse ad vocaat Mauro Ponticelli, die samenwoont met zijn zuster Martha. Vanaf hun kinderja ren delen ze al de familiewo ning, waarbij de aan depressies lijdende Martha zorg draagt voor de huishouding. Mauro is bijna een asceet: hij deelt zijn tijd nauwgezet in, heeft een panische angst voor verande ringen binnenshuis, brengt al zijn vrije tijd thuis door en vrienden heeft hij niet. Hij maakt zichzelf wijs dat hij het gezelschap van zijn zuster niet durft te verlaten, omdat hij bang is dat zij, net als hun broer, krankzinnig zal wor den. De werkelijke reden is echter, dat hij de vertrouwd heid van zijn leven met haar niet kan missen. Hun verhou ding verslechtert naarmate Martha's geestesgesteldheid achteruit gaat. B^ng voor de toekomst en ten einde raad, besluit hij omstandigheden te scheppen, waarin zelfmoord voor haar de enige oplossing biedt. Hij zoekt contact met één van zijn cliënten, een ver lopen acteur, die deel uitmaakt van dé Romeinse onderwereld. Deze man moet in zijn plan het instrument zijn om Martha tot zelfmoord te brengen. Maar de zaak ontwikkelt zich in een andere richting: de vrouw wordt verliefd op haar „execu teur" en krijgt weer zin in het leven. Deze verandering kan haar broer niet verdragen, zo dat hij zelf moet grijpen naar de oplossing, die hij voor haar had uitgedokterd: een sprong in de leegte... Met zijn aanval op de soms verstikkende atmosfeer van het Italiaanse burgergezin tart Bellocchio het fundament van de samenleving in zijn land. Dat deed hij al in „I pugni in tasca", vertaald „De vuisten in je zak": de titel geeft zijn machteloze woede letterlijk weer. Een explosieve woede die gericht is tegen een kram pachtige ingenomenheid, met het beeld van het gezin als steunpilaar van de samenle ving. De verstarring in een land, waar zelfs de misdaad nog is georganiseerd in fami lies. En eenmaal hier aange land is het voor de hand lig gend een lijn te trekken naar politiek en religie: de vergaan de invloed van de Italiaanse christen-democratische partij, met al zijn vertakkingen naar het maatschappelijk leven en de economie. Een partij die op zijn beurt weer volledig wordt overheerst door de katholieke kerk. Bellocchio slaagt er als geen ander in een ontnuchterend beeld te geven van het heden daagse Italië. Maar zijn visie beperkt zich niet tot het he den, want, zoals Bellocchio het zelf zegt: „Er is van buiten veel veranderd in Italië, maar niet van binnen. De basis is precies hetzelfde gebleven, al leen de structuren zijn gemo derniseerd". YVONNE JANSEN SWIEB NCRV-tv staat onder grote druk. Al jaren lang blijven de verzoeken binnenstro men om Swiebertje terug te brengen op de buis. Joop Doderer blijkt zeer vereerd met die zeer oude liefde, da terend uit de zestiger jaren. Twaalf jaar lang verscheen hij maandelijks op de buis als de goedmoedige en gees tige zwerver. Die rol heeft zelfs zijn hele carrière beïn vloed. Op een zeer nadelige manier zelfs, want geen 'producent wilde Joop Dode rer nog, omdat hij in welke rol op toneel of film ook al tijd Swieb zou blijven. Hij vluchtte er zelfs voor naar Engeland. Gezien die ach tergrond had de NCRV er ook niet zoveel lust in om Swieb terug te brengen op de buis. Maar nu is men voor de aandrang toch be zweken. Komende week vrijdag start men met een reeks herhalingen. Nog wel de leukste. Bromsnor(Lou Geels) zal er ook bij zijn mede Saartje (Annie L ders) en de burgeme (Rien van Nunen). Geels en Rien van Ni zijn al niet meer onder En of Joop zelf ook no kijken blijft de vraag. JAN Een opmerkelijk debuut be leefde de televisiekijker af gelopen woensdag in het Veronica-programma „Ne derland Muziekland". De uitsmijter was Van Dings tee, die omringd door zan- geresjes zijn eerste single „Help Me Lonely" ten ge hore bracht. Het meest op merkelijke is misschien wel. dat de single op CNR gekomen, terwijl de za zelf ^>ij platen maatsch e Ariola werkt. Dat kan een aardige conflict-sit^ opleveren, wanneer plaat, die geproduc11 werd door Hans Vermef' en muzikaal ingevuld Powerplay, een hit w Dat de single, die gesit ven werd door Trevor bin, een goede kans m i in de hoogte regionen i de hitlijsten te belai-i staat wel vast. Jan, di - artiest alleen zijn ac i naam gebruikt, is zelf 1 een opmerkelijk schriy Dat bewijst hij op de ac - kant van de single mei eigen geschreven com tie. Van Dingstee koo: nummer van Rabin ex-Babys-zanger John te, waarvoor het was schreven, het niet wild nemen. Zelf zegt Jan de songs. „Ik zocht een dat naast kwaliteit we( ook hitpotentie zou ben...". Een comme baasje die Van Dingst Televisie vandaag NEDERLAND 1 15.30 KRO 15.32 Nieuws voor doven en slechthorenden. Journaal. Studio vrij. Programma op het gebied van vrije tijdsbesteding, waarin aandacht wordt besteed aan kalligraferen, het maken van marionetten, het werken met touw en wat te doen met aard beien? Presentatie: Toos Innemee. Klassewerk. Spelpro- gramma voor scholieren door Hans van Willigen- burg. Gaste: Willeke Al- berti. 18.00 De Paus bezoekt Engeland, Schotland en Wales. Samenvat tend verslag van de En gelse televisie. Nieuws voor doven en slechthorenden. Journaal. De Frank Kramer show. Spelprogramma onder leiding van Frank Kra mer, die geassisteerd wordt door Pierre van Ostade. Onder de vaste medewerkers bevindt zich weer mime-speler Rob van Houten. Gslactica. Amerikaanse serie science-fictionfilms met Lome Greene als commandant Adama. Vanavond: Troy en Dil lon worden op patrouille gestuurd door luitenant Nash, die in werkelijk heid de wrede Xaviar is. Zijn doel is de kinderen te gijzelen. Onder vaders vleugels. Engelse serie over de lotgevallen van cartoon ist Dudley Rush en zijn familie. Zevende afl.: Rook zonder vuur. Va der Dudley ontdekt dat dochter Susan de nacht doorbrengt met een vriendje. Hij besluit tot een gesprek onder zes ogen. Journaal. Sport op zaterdag. Ac tueel Sportnieuws, ge presenteerd door Kees Jansma. Eindredactie: Aad van den Heuvel en Rene Sleven. De perfectionist. Engel se thriller met lan Hendry, Donna Mills en Roddy McMillan. Patty Heron is een Ameri kaans meisje, dat in Londen in de mode-bu siness werkt. Op een dag ontmoet ze een succesvol architect, die bereid is haar bij de Raimund Harmstorf speelt de rol van Michael Frank Kramer met twee deelnemers, die van zijn „Frank Kramer Show" weer een Bryan Ferry is te gast in „Ligne Rock" Strogoff, de koerier van de tsaar in de gelijk- echt spelprogramma maken. Op Ned. I om 19.00 uur. België Frans 1 om 17.15 uur. namlge zevendelige serie die de NRCV deze zomer herhaalt op Ned. II om 20.27 uur. restauratie van een oud huis van advies te die nen. De architect heeft echter een identieke tweelingbroer, die een krankzinnige moorde naar is en uit de gevan genis is ontsnapt. 23.55 Algemene Loterij Ne derland. Bekendmaking van de derde trekking van de bankrekening nummers. 00.05 Journaal. 00.10 Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.25 Paspoort. Informatie voor de Marokkanen. 18.35 Sesamstraat. 18.50 Toeristische tips. NCRV 18.59 De lieverdjes van Gran ge Hill. BBC-serie over de belevenissen van de leerlingen van de Gran ge Hill School. Eenen dertigste afl.: Tracy, Du- ane en Michael moeten bij de directeur op het matje komen. Ze wer den buiten schooltijd in de bibliotheek betrapt. 19.25 Woord-in-beeld-kwi8. Laatste aflevering van deze serie speelse puz- zeltochten door de doolhof van de Neder landse taal o.l.v. Gerard van den Berg. 20.00 Journaal. 20.27 Michael Strogoff. Her haling van de avontu- renserie naar de gelijk namige roman van Jules Verne. Met: Raimund Harmstorf, Lorenza Gu- erieri, Valeriu Popescu, Rada Sassimov, Pierre Vernier en Vernon Dobtcheff: Rusland 1875: Tsaar Alexander II regeert over het onme telijke Rusland. In het verre Siberië zijn de Tartaren in opstand ge komen tegen het cen trale gezag dat daar vertegenwoordigd wordt door groothertog Dimi- tri, een broer van de Tsaar. De enige manier, waarop de Tsaar met hem in contact kan ko men is door het sturen van een koerier: Michael Strogoff. 21.25 Op zieken zullen zij de handen leggen... Docu mentaire over het psy chologisch effect bij ge bedsgenezingen. Sa menstelling en presen tatie: Henk Mochel. 22.15 Don Williams in con cert. In de Lievekamp te Oss treedt de country- en westernzanger Don Williams op, bijgestaan door 'The Scratchband'. 23.10 Journaal. 23.20 Nieuws voor doven en slechthorenden. DUITSLAND 1 13.40 Overzicht programma's. 14.10 Journaal. 14.15 Sesamstraat. 14.45 ARD-raadgever. Tips voor rei zen. 15.30 Telecircus. Met: de Kessler- -zusjes, Black Fooss, Mick Jackson. 17.00 Kleine stappen in de richting van de vrede. Pax Christl. 17.30 Actualiteiten. Streeknieuws. 17.55 WWF. 18.00 Journaal. 18.05 De eportehow. Met o.a. voet bal. 19.00 Gezichtsveld Düsseldorf. 19.33 Politie-inspectie 1. Afl.: De querulant. 20.00 Journaal. 20.15 Circuasensaties uit China. Het Chongquln-ensemble van het Chinese Staatscircus treedt op In het Parijse Palais des Congres. 21.45 Journaal. Met: Het woord voor de zondag. 22.05 Duel in de zon. Amerikaanse dramatische western van King Vldor (1946) met Jenni fer Jones, Herbert Marshall, Tilly Losch en Gregory Peck. 00,10 Journaal. DUITSLAND 2 12.00 ZDF-Uw programma. 12.30 Buren in Europa. 14.45 Journaal. 14.47 De avonturen van Nuky. De vlucht van de kleine aap. 16.00 Kijk toe-doe mee. 16.10 Merlin. Jeugdserie over het geheimzinnige leven van een magiër. 16.35 De Muppet show. Gaste: Lin da Ronstadt. 17.05 Journaal. 17.10 Spiegel van het land. 18.00 Operette-cocktail. Operette- -muziek met Lola Muthel, Brigitte Mlra, Ernst Waldbrunn, Dagmar Kol- ler. Peter Minlch, Willy Miilowitsch en Rene Kollo. 19.00 Journaal. 19.30 Georg Thomalla's verhalen. Met Georg Thomalla. Elisabeth Wie demann, Werner Hinz e.a. Afl.: Het drijvende schip. 20.15 Mijn nichtje Rachel. Ameri kaanse film van Henry Koster uit 1953. Met: Ollvla de Havllland, Ri chard Burton en Audrey Dalton. 21.50 Journaal.' 21.55 De actuele sportstudio. 23.10 Moord past niet in zijn con cept. Politiek drama van Nadlne Trin- tignant (1973). Met Jean-Louls Trln- tignant, Michel Bouquet en Charles Denner. 00.45 Nieuwsoverzicht. DUITSLAND 3 WDR i 16.30-18.00 Tv-cursussen. 18(00 Hablamos Espano) (35). 18.30 Gezichtsveld studie. 19.00 Fazit. 19.15 Sport in het westen. 19.55 Journaal 3. 20.00 Journaal. 20.15 Le quattro stagioni, Vivaldi. Uitgevoerd door het English Chamber Orchestra m.m.v. Gidon Kremer, viool. 21.00 Veertig jaar geleden. 21.25 Het huis aan het strand. Ame rikaanse speelfilm van Joseph Pevney (1955) met Joan Crawford, Jeff Chandler en Jan Sterling. 22.55 Rockpaleis. Popconcert met Ton Steine Scherben. 23.55 Laatste nieuws. BELGIE BRT 1 18.00 Willem de Woudgeest. Engel se kinderfilmserie. 18.05 Een zondagskind dat veel ver zint. Herhaling van een Oostduitse jeugdfilm van Hans Kratzer. Kathl Montag maakt de meest ongelofelijke dingen mee, maar niémand gelooft haar verhalen. Met: Yvonne Diessner, Robert Schusser, Ev Leppin, Her mann Beyer en Walfriede Schmitt. 19.30 Trekking van de lotto-getai- len. Vooraf: tierce- uitslagen. 19.35 Morgen. Overzicht program ma's en mededelingen. 19.45 Journaal en sportberichten. 20.10 Slieae en Cesar. Met: Ward de Ravet en Jan Reusens. Elfde afl.: Nog steeds is het wachten op het klein kind Slisse. Door een stom toeval zijn er opeens dokters teveel in huis. 20.45 Terloops. Nieuws in de marge. 21.30 Nachtpatrouille. Amerikaanse tv-film van Daniel Haller met Mike Connors. David Birney, Jeri Lea Ray e.a Mihalich, een meedogenloze poli- tle-offlcler van de narcoticabrigade leidt zijn team naar een feestje van de familie Glanettl, waar Timmy zijn zes de verjaardag viert. Timmy's moeder en zusje vallen onder een kogelregen, drugs worden er evenwel niet aange troffen. Vader Gianetti gaat vervol gens op zoek naar de moordenaars. 23.00 Journaal en sportuitslagen. Vooraf: tieróe- uitslagen. BELGIE BRT 2 Zie Belgie BRT 1. BELGIE FRANS 1 12.00-12.35 Interwallonië. Voor de Italianen. 14.30 Djasans Walon. Uitzending in het Luiks dialect. 16.15 Interwallonië Turcs'. Voor de Turken. 16.45 Capital nature-Chlorophylle et oxygene. Bloemen voor de sta- 17.15 Ligne rock. Met Brian Ferry. 17.55 Generation 80. Gevarieerd jeugdprogramma. 18.50 Pitilipop. Tekenfilmpje voor de kleuters. 19.00 Teletourisme. Toeristische tips. 19.23 Trekking van de lotto-getal len. 19.30 Journaal en sportberichten. 19.55 Le jardin extraordinaire. Di dactische tekenfilm over de walvis. 20.30 Shenandoah. Amerikaanse western van Andrew V. McLaglen (1964) met James Stewart. Doug McClure, Glenn Corbet, Patrick Way ne en Rosemary Forsyth. 22.10 Cinescope. Selim Sasson ont vangt Jean Carmet. 23.10 Journaal. ENGELAND BBC 1 wedstrijd Schotland-Engelani 18.10 Dukes ol Hazzard. Ami se jeugdserie. 19.00 Journaal. 19.15 Pop quiz. Vragensp popmuziek met Mike Read. 19.45 Speelfilm. 21.25 Val Doonican. Showp 22.10 Dynasty. Amerikaans liekroniek. 23.00 Journaal en sport. 23.15 Voetbal. Engeland-Sch 00.15 Night music. 00.50 Phil Silvers as sgl Amerikaanse politieserie. 01.15 Weerbericht. ENGELAND BBC 13.15 Grandstand. Aandacht voor showjumping te Hickstead, golf, paar denrennen te Haydock en de voetbal- 16.35 Pauselijk bezoek. 19.45 Open door. Reportage 20.15 Journaal en sport. 20.30 Did you see...? Terui de tv-week. 21.10 Levin interviews. 21.40 Vive le France. Un e notre temps. 23.10 Newenight special. Fli het pauselijk bezoek. 23.50 Golf. 00.40 Newa on 2. 00.45 Theresa Raquin. Fran van Marcel Carne (1953) met Signoret. Radio vandaag HILVERSUM I - 16.02 De speeldoos - 18.06 teiten - 19.02 Het Metropolel 19.30 Edwin Rutten - 20.03 fi - 20.30 (NOS) Langs de lijn Herman Stok wacht op midffl HILVERSUM 2 11.33 Stormvloedkering. Does re over de Obsterscheld 12.26 Mededelingen voor li tuinbouw - 12.36 Aktua - 13: tergrondinformatie - 14.00 C - 15.00 Jan. Jans en de kl( 15.04 Han en alleman - 17.0 mentaire rubriek - 17.36 I 18.10 Theater, film en muziek jeugd - 18.30 Overheidsvoorl 18.40 Joop Koopman pres! 19.00 Het hemelse gerecht (EO) Laat ons de rustdag 21.25 EO-actlvlteiten - 21.30 22.40 Deflector - 23.00 Kart gen - 23.25 Klassieke klankji HILVERSUM 3 12.03 Jan Rietman present Vast - 14.03 Op stap - 15.03 ele disco-stampers in Disco- 16.03 Zaterdag sport met v van de wedstrijden Kozakke Barendrecht en VVOG - Nil kerland. Verder aandacht voi bal, het Europees kampil basketball in Lissabon, w strijden voor profs rond hl meer en het Europees ho< pioenschap voor heren club Parijs. - 18.03 (NOS) In de ai - 19.02 (NCRV) Pers vers Aandacht voor nieuwe pop- 21.02 Special rond Barcla Harvest - 22.02 Country muziek - 23.02 Jazztime. HILVERSUM 4 13.05 Sonates van W.A.I 15.00 Volksmuziek uit Afrik Opera op vakantie - 16.00 met Caroline Kaart - 17.00 20.00 Sonate van Röntger Radio Filharmonisch Orkest Omroepkoor: werken van broek - 22.00 Nederlandse i 1950. Zie voor rtv-niei pagina 4.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 2