Kabinet Van Agt-3 vandaag beëdigd ^auselijk >ezoek aan monden root succes nale Port Darwin weer in Britse handen panningen rond lokkade bij ECT LUBBERS BLIJFT FRACTIELEIDER wmmssBBtm Miljoenen-verlies nekt Het Vaderland Justitie op het spoor van fraude BON flS^CeidóeSouocwit Zaterdag 29 mei 1982, 72e jaargang no. 22281 Uitgave Westerpers, behorende tot'Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Britse thriller „De perfectio nist" vanavond op Ned. I om 22.50 uur. Op Ned. II om 20.27 uur film „De koerier van de tsaar". Morgen op Ned. I om 23.25 uur de paus in Engeland. Op Ned. II om 21.15 uur film „Sprong in de leegte". Droog en zonnig. Middagtem- peratuur ongeveer 20, vlak aan zee ongeveer 16 graden. Matige zuidwesten wind. Met Pinksteren: warmer. Zon op: 05.28, onder: 21.47; hoog water Schev.: 8.34 en 21.28, laag w.: 4.18, 16.50. iLI tTERDAM De staking bij het Rotterdamse containero- ■lagbedrijf ECT verloopt na een aantal strubbelingen rus- Iet bedrijf ligt volledig plat en de nachtploeg heeft geen ng meer ondernomen het bedrijfsterrein op te gaan. Wel 'OOfyen gisteravond aan de poort heftige discussies plaats ge- ^KE 'en tussen stakers en de meerderheid van werkwilli- rHet ging daarbij met name om de opheffing van de tblokkade. 12 N Stakers bij ECT proberen een werkwillige tot andere gedachten te brengen. 100 km files DEN HAAG LEIDEN Het Pinksterweekeinde is gisteren begonnen met een grote verkeersdrukte. Te gen de avond waren er 25 files met een totale lengte van ruim honderd kilome ter. Door het hele land ontstonden knelpunten. Op het verkeersplein Ou denrijn botsten in een file enkele auto's op elkaar, waarvan er drie uitbrand den. Een van de inzitten den liep ernstige brand wonden op, enkele andere lichte verwondingen. Zweefvlieger omgekomen SCHIPHOL Bij een on- geluk met een zweefvlieg tuig in Lochem (Gelder land) is gisteravond de 57- jarige Enschedese vlieger H. v.d. Swalm om het le ven gekomen. Hij deed mee aan de nationale zweefvliegkampioenschap- pen, die in Teriet gehou den worden. Getuigen hebben verklaard het toe stel op lage hoogte te heb ben zien vliegen en het daarna in de grond hebben zien duiken. let 12 !P DA eg in de avond jen zich aller- problemen rgedaan. Een i werkwilli- slaagde erin gajiet terrein van komen, r besloot later 50A n'et aan ^et pc te gaan. De foersbond heeft de knemers aan boord geen eld of intimi- tegenover el- te gebruiken. ECT werken tveer 1200 Achthonderd aangesloten bij vervoersbond Gistermor- hebben 350 le- in meerder- besloten dat staking wordt Igezet. 186 nemers wa- voor, 165 te- De nadere [ng van de memers was gezien het resultaat de eerdere op- JCq tot staken. in de stuk- isector is het leg over de kgra we cao mis- Het resultaat als nijdt binnenkort de leden in de be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Personele problemen zijn er de oor zaak van geweest dat het tussenkabinet van CDA en D'66 (officieel het der de kabinet-Van Agt) pas vandaag wordt beëdigd. Hoewel het er aanvanke lijk naar uitzag dat dit gis teravond al zou gebeuren, ontstonden er op de val reep nog moeilijkheden rond de bezetting van de ministerspost van sociale zaken. CDA-leider Lub bers die daar de opvolger van Den Uyl moest wor den, besloot na een uren lang beraad met Van Agt het ministerschap niet te aanvaarden. Daarmee gaf hij gehoor aan de oproep van zijn partijgenoten in de Tweede Kamer om fractieleider te blijven. De vice-voorzitter van de CDA-fractie, Louw de Graaf, wordt nu de nieu we minister. Hij was in het eerste kabinet-Van Agt al staatssecretaris op dit departement. Lubbers verklaarde gistera vond dat hij enkele dagen ge leden door van Agt was ge vraagd minister van buiten landse zaken te worden. Toen hij dat weigerde, besloot Van Agt deze portefeuille zelf te gaan beheren. Vervolgens oe fende de formateur echter, sa men met CDA-partijvoortzit- ter Bukman, sterke druk op Lubbers uit om minister van sociale zaken te worden. Lub bers gaf toe dat hij daar wel oren naar had, maar de storm van protest uit zijn fractie deed hem uiteindelijk beslui ten toch van het ministerschap af te zien. Daarmee werden tevens aller lei problemen voorkomen, die zouden zijn opgedoemd rond de opvolging van Lubbers als fractieleider. Lubbers: „Na veel wikken en wegen hebben we besloten, dat Louw de Graaf minister van sociale za ken zou moeten worden. Hij is een man van uitnemende kwaliteiten". Waarschijnlijk zal op Sociale Zaken geen staatssecretaris komen. Ook op de andere departementen waar PvdA-staatssecretarissen zaten, zullen tijdens de regeer periode van het tussenkabinet geen nieuwe staatssecretaris sen komen. De VVD gaf gisteren na een spoedberaad van anderhalf uur het groene licht voor het kabinet. Fractieleider Nijpels verklaarde voor 75 procent te vreden te zijn gesteld door het inwilligen van een aantal be langrijke VVD-wensen. „Dat was voldoende, wij wilden de komst van het kabinet niet langer ophouden", verklaarde hij. Pagina 7: VVD gaat flink stempel drukken op beleid mg. E. ing! I 'an onze correspondent Roger Simons) IDEN „Laten wij danken voor het ie weer, voor de zon!", paus Johannes II uit, hij zich gistermiddag, ^^een luisterrijke eucha- in de met een art miljoen fraaie bloe- feestelijk versierde ns-katholieke Lon- kathedraal van itminster, nog even tot juichende gelovigen itte en hen zijn zegen Op het plein voor de ledraal bevonden zich stens twaalfhonderd ïsen, met nog vele dui den meer op de trot- S van Victoria Street, iraan dit plein grenst. Johannes Paulus stond de Engelse kardinaal Basil ie op het balkon van de ledraal. De hoge bezoeker Rome had gelijk; de heer- zonnestralen die de piaz- n een warme gloed zetten, en een dankgebed waard; dag tevoren stortregende bijna onafgebroken, maar paus van Rome had zon [ebracht. tzij het rnooie weer werd historische bezoek van Johannes Paulus II, bijna aar na de scheuring tussen eland en Rome, van het n af een succes. En zoals te dachten was, plaatste de Alt© i zijn pastorale aanwezig heid op Brits grondgebied on middellijk in het teken van de dringende wereldbehoefte aan vrede en verzoening. „Ik begin mijn pastoraal be zoek aan Groot-Brittannië met de woorden van Christus, onze Heer: De vredé zij met u, moge de God van vrede en verzoe ning met U allen zijn, moge Hij u gezinnen en woningen zegenen met zijn steun en blij vende vrede", zei paus Johan nes Paulus tot besluit. Pagina 7: vervolg Paus Johannes Paulus II onderhield zich gisteravond In de St. George kathedraal in de Londense voorstad Southwark langdurig met zwaar zieken en gehandicapten die uit alle delen van het land naar Southwark waren gekomen. DEN HAAG De redactie van het Haagse ochtend blad „Het Vaderland" houdt er ernstig rekening mee dat de krant nog voor het eind van dit jaar zal worden opgeheven. Op het blad worden miljoenen guldens verlies geleden. Ook het huis-aan-huisblad „Nieuws blad Nu" zal wellicht verdwijnen. De directie van de Nederlandse Dagblad Unie, de uitgeefster van „Nu" en „Het Vaderland", heeft gisteren meegedeeld dat de verliezen die.de twee bladen gezamenlijk lijden „een ondraaglij ke last" dreigen te worden voor het NDU-concern als geheel. De 109 betrokken werknemers moeten rekening houden met ont slagen, zo heeft de NDU laten doorschemeren. Directeur H.N. Appel van het uitgeversconcern ontkent dat over de opheffing van Het Vaderland al een definitieve beslissing is genomen. Op 18 juni zal met vakorganisaties en personeelscom missies worden overlegd in welke vorm „Nu" en „Het Vader land", of restanten daarvan, nog overlevingskansen hebben. „Het Vaderland" is 113 jaar oud en behoorde in het verleden tot de meest vooraanstaande kranten van Nederland. o ussen doen proef met onderscheppingskunstmaan'' SHINGTON De Ameri- dat de Sovjet-Unie in 1981 124 »se minister van defensie, kunstmanen heeft gelanceerd. >ar Weinberger, heeft ge- dat 85 procent van de In hetzelfde jaar lanceerde de _jet-Russische ruimtevluch- Verenigde Staten er 24. Wein- jeen of ander militair doel berger zei dat de Verenigde t en dat Moskou bezig is Staten aan deze Soviet-succes- de beproeving van een sen in de ruimte het hoofd ■i tscheppingskunstmaan, willen bieden met het ontwik- andere kunstamanen uit kelen van defensiemogelijkhe- baan kan halen. Hij zei den in het ruimteveer Colum bia eri met verdere investerin gen in onderzoek en technolo gie. Volgens Weinberger is de luchtmacht bezig met het ont wikkelen van een bommen werper die niet door radar kan worden waargenomen. Ver wacht wordt dat die in 1990 in gebruik kan worden genomen. DEN BOSCH De justitie is een aanzienlijke scheepsfraude op het spoor. De Bossche offi cier van justitie, mr. J. Zwin- kels verdenkt de firma Gesno uit Boxtel ervan banken en schippers te hebben opgelicht voor een bedrag van zeker tien miljoen gulden. Er zou sprake zijn van 25 tot 30 op- lichtingsgevallen. Gesno kocht in Duitsland bin nenschepen op die vaak niet meer dan een wrak waren. Die boten werden dan ge taxeerd door een Belgische taxateur, volgens mr. Zwin- kels een handlanger van de firma Gesno. Het taxatierap port gaf altijd een veel te hoge waarde op. Met die rapporten stapte Gesno vervolgens naar de bank om een hypotheek af te sluiten. Schippers werden opgelicht door op het koop- kontrakt hogere bedragen te vermelden dan waarvan aan vankelijk sprake was. „Die bo ten werden door de schippers in goed vertrouwen gekocht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Eerste Pinksterdag VERONICA DRIVE-IN SHOW aanvang 20.30 uur Blesse Paard Stompwijk JAARBEURS-UTRECHT DAGELIJKS VAN 10,00-18 00 uur STAAT DER NEDERLANDEN 10S% LENING 1382 PER 1888/1332 Inschrijving volgens het tendersysteem op 1 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs MN Pinksteren na 2000 jaar Met Pinksteren werden de apostelen er op uit gestuurd om Christus' naam en leer bekend te maken aan de heidenen. Paulus ging als eerst naar Europa en in zijn voetspoor trek ken veel toeristen naar Griekenland. Ook een van onze re dacteuren kruiste het spoor van Paulus. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale doet hij verslag van zijn belevenissen. Hij ontdekte er onder meer dat de bewoners er nog „alleszins godsdienstig" zijn. Verder in Finale: De kopzorgen van de Sche- veningse beeldhouwster In- grid Rollema; Controverse rond de dood van Napoleon; De haat-liefde verhouding van pianist Daniël Wayenberg; Een interview met de leden van de rockgroep Status Spanje loopt nog lang niet warm voor de wereldkam pioenschappen voetbal; Handel in „zonnen" tiert welig; Het varken, vetgemeste steunbeer van onze nationale LONDEN BUENOS AIRES Het Britse ministerie van defensie heeft gisteravond laat een stilzwijgen van 48 uur over de gevechten op Oost-Falkland verbroken met de mededeling dat Britse troepen Port Darwin en het aangrenzende vliegveld van Goose Green hebben heroverd. Voor de mededeling werden de televisiepro gramma's onderbroken. Defensiewoordvoerder Ian McDonald verklaarde dat Britse pa rachutisten de belangrijkste stellingen, die ongeveer tachtig ki lometer ten westen van de hoofdstad Port Stanley afliggen, weer in handen hebben. De verliezen bij de aanval waren licht, zo zei de woordvoerder. De Argentijnse strijdkrachten hebben zware verliezen geleden en er zijn enkele "krijgsgevangenen ge maakt. Volgens de eerste berichten zijn de Britse verliezen ge ring en worden de nabestaanden ingelicht, zo vertelde Ian McDonald. Port Darwin en Goose Green liggen ongeveer dertig kilometer ten zuiden van San Carlos, waar de Britten precies een week geleden een bruggehoofd vestigden. Uit militaire bron is verno men dat ongeveer vijftienhonderd Argentijnen het gebied rond Port Darwin en Goose Green verdedigden. Uit Buenos Aires kwamen berichten dat de Britse troepen die oprukten naar Port Darwin door de Argentijnse troepen waren teruggeslagen en zware verliezen hadden geleden. Cijfers wer den echter niet genoemd. Volgens het Argentijnse persbureau Noticias waren de Britten tegengehouden door Argentijns artil lerievuur en door grondtroepen. De troepenmacht werd ge dwongen zich terug te trekken met -achterlating van wapens, voertuigen en munitie, aldus het Argentijnse persbureau. Eerder op de dag had het Britse ministerie van defensie bekend gemaakt dat bij Argentijnse bombardementen op her Britse bruggehoofd bij Port San Carlos vijf Britse soldaten zijn gesneu veld en twintig man gewond zijn geraakt. Pagina 8: vervolg Als u hem invult en opstuurt zit u goed gedurende het WK-Voetbal. Want de LeidseCourant besteedt vanat de aftrap op 13 juni dagelijks extra vee^ aandacht aan dit evenement. Interviews, voor- en nabeschouwingen en natuurlijk de uitslagen vindt u uitgebreid in de krant. Ja, sport in de Leidse Couranj, Alsof u er zélf bij bent! Naam:_ Adres: Postcode/plaats:. Telefoon: Stuur mij vanaf de aftrap de Leidse Courant veertien dagen gratis en vrijblijvend toe. In een open envelop opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. Een postzegel is niet nodig.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1