Britse critici proheren me te begraven als een angry young man'' Italiaanse Shakespeare als klapstuk in Holland Festival JONG ORANJE DERDE Lindsay Anderson: De dans om de dans KUNST LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MEI 1982 PAGM CANNES Lindsay Andersons carriere begint net na de Tweede Wereldoorlog met korte films waarvoor hij talloze festivalprijzen krijgt. Satire en lyriek met een humanistish wereldbeeld wisselen elkaar af. In 1956 vestigt hij samen met Tony Richardson en Karei Reisz (van "The French Lieutenants Woman") de beweging van „Free Cinema". Parallel met in Frankrijk de „Cinema Verité" en in Amerika „Direct Cinema". Dan al heeft de nu grijze, 59-jarige ci neast het stempel van „Anry Young Man". Uit diezelfde tijd dateren zijn eerste grote theaterregies waarvan hij nu zegt: „Theater js een utstapje om heerlijk met acteurs bezig te zijn. Veel gemakkelijker dan film want je bent uitvoerder. Ik zal nooit zelf toneelstukken schrijven, hoeveel artikelen, boeken en filmscenarios ik ook heb geschreven. Theater is voor mij bijna sociaal bezig zijn. Film daarentegen bete kent „auteur zijn": het hele proces van het idee tot het eindpunt". In 1963 debuteert hij verras send met zijn eerste lange speelfilm: „This Sporting Life", nog steeds een klassie ker. Dan volgen,, The White Bus" (1965), „If" (Gouden Palm in Cannes 1969), „O Lucky Man" (1972) en nu ,3rittannia Hospital", een da verende satire op de Engelse „Way of Life" maar ook over de corruptie van macht en de zelfvernietigende gekte van het mensdom. Lachen Lindsay Anderson: „Iedereen is gek maar we kunnen er nog om lachen". De kleine grijze nestor van de Britse cinema is uitgeput als ik hem eindelijk te spreken krijg. „Cannes is een veldslag. Praten, mensen, duwen en drukken. Stompzinnige persconferen ties en critici te woord staan die je komen vertellen dat je film over de nationale ge zondheidszorg gaat Critici kunnen niet meer kijken. Vooral Britse critici zijn een ramp. Daarbij haten ze Britse cinema. Ze zullen niets doen om hun eigen produkt te, hel pen. Maar we hebben ze te ruggepakt in Britannia Hospi tal. De twee grootste gekken heten prof. Millar en dr. Houston naar de twee belang rijkste redacteuren van Sight an Sound: Jonathan Millar en Penelope Houston. Alleen vraag ik me af of ze het door zullen hebben". Agressief Lindsay Anderson grijnst Hij ziet grijs van ellende en ver moeidheid maar blijft agres sief en dynamisch. „Die idio ten zetten me bij als de laatste angry young man. Zoiets als een grafsteen. Maar ik laat me niet bijzetten. Stempels lij ken veilig voor critici. Maar ik blijf zelf liever geloven in mijn werk als in de doos van Pandorra". Uw films zijn steeds grimmi ger geworden ondanks alle karikaturen en grappen. In Brittannia zijn we getuige van de totale anarchie en idiotie. Een zeer zwarte komedie. Anderson: „Pessimisme of op timisme zijn begrippen waar ik niet mee werk. Vitaliteit is mijn toetssteen. En lachen beschouw ik als een zeer positieve reactie. Die keuze heb je altijd. Oscar Wil de zei: „Het leven is een tra gedie voor mensen die voelen en een komedie voor hen die denken. Ik beschouw mijn laatste film als een werkstuk voor mensen die denken of willen gaan denken. Waarom zou ik huilen? Huilen lijkt me geen zinnige reactie op dit moment. Deze wereld voor krankjorume geesten en ab surde toestanden leent zich al leen nog voor harde en zwar te satire. Nee, het is geen ont snapping maar een soort zui- verendfe reactie. Uitlachen en lachen om. Je kijkt de werke lijkheid aan en drijft de spot ermee". (,TiNlVERSAJ#f 46 Cannes Lindsay Anderson: „Enge land een uitgeput land, dat leeft in de nostalgie van een verloren keizerrijk". U heeft altijd gezegd: Ik ben humanist, ik houd van men sen. „Humanisme deugt niet als het alleen maar liefde bete kent. Een humanist heeft een haat-liefde verhouding met de mensheid en druft de werke lijkheid aan te zien. Wie al leen liefheeft en niet haat wordt een sentimentele dwaas. En dat is geen cynis me". Meer dan waanzin Lindsay Anderson: „Mijn film gaat natuurlijk over veel meer dan waanzin in en rond een ziekenhuis dat koninklijk bezoek verwacht en waar een Frankenstein-achtig genie idiote en onmenselijke plan nen uitbroedt. Het belangrijk ste thema is de corruptie van de macht. Macht en zeker ab solute macht, corrumpeert per definitie. Let maar eens op mijn manier van kijken naar de massa. De demonstranten en vakbondsmensen zijn vol Jonker blijft bij AZ '67 ALKMAAR AZ '67 is erin ge- slaagd Jos Jonker tot andere ge dachten te brengen en hem een- contract voor volgend seizoen te laten tekenen. Jonker had te kennen gegeven te willen stop pen met topvoetbal en terug te keren naar zijn vroegere ama teurclub Vitesse '22. Intussen heeft Johnny Metgod overeenstemming bereikt over een transfer naar Real Madrid. De Spaanse topclub en AZ '67 moeten het nog wel eens worden over een transferbedrag van 1,8 miljoen gulden. Vragen rond schorsing Peters ZEIST Jan Peters, die zatrdag in zijn laatste wedstrijd voor AZ zijn derde gele kaart van het seizoen ontving, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor vier wed strijden geschorst. De kans bestaat, dat de naar Genua getransfereerde middenvelder de eerste vier wedstrij den van de nieuwe Italiaanse competitie aan de kant moet blijven. In principe nemen buitenlandse voetbal bonden schorsingen over. KNVB-woordvoerder Van Zon: „In principe gebeurt het, maar de Engelse bond nam onlangs de schorsing van Martin Jol ook voor kennisgeving aan. Jol, in Ne derland geschorst, mocht bij West Bromwich vrolijk voetballen zonder dat hij zijn schorsing had uitgezeten". Peter van der Hengst van PEC Zwolle kreeg voor zijn rode kaart vier wedstrijden schorsing en 250 gulden boete, terwijl de uit het veld gestuurde voorstopper Mos- tert van FC VVV vijf wedstrijden schorsing kreeg. Overige straffen: FC Utrecht: Gerard van der Lem, 3 wedstrijden plus 400 gulden boete; DS '79: Cor Lems, 4 wedstrijden plus 200 gulden boete. TOULON Jong Oranje heeft strafschoppen nodig gehad om zich van de derde plaats te ver zekeren in het internationale toernooi van Toulon. Na de re glementaire speeltijd was de stand 11 tegen Oost-Duits- land, dat met een hechte defen sie als basis, meteen in de aan val trok. Nederland dreigde enigszins overspoeld te worden, maar na enkele minuten was de organisatie achterin sluitend en konden de meeste Oostduitse aanvallen goed worden opge vangen. „Op de counter" spelen was toen het parool van Jong Oran je. Dat had in de zeventiende minuut al succes. Gert Kruys (FC Utrecht) maakte dankbaar gebruik van de ruimte op het middenveld. Hij kon vrij opko men en ontving de bal met al leen doelman Muller nog voor zich. Beheerst zette Kruys Mul ler op het verkeerde been, waarna hij inschoot: 10. Oost-Duitsland maakte vlak voor rust gelijk. De alleszins verdiende treffer werd gemaakt door Schlunz. In de 62e minuut viel bij Oost-Duitsland spelma ker Ernst uit, waardoor de orga nisatie wegraakte. De Neder landse ploeg kon daar echter niet van profiteren. Integen deel, Steinborn kreeg tegen het einde nog een magnifieke kans, toen doelman Metgod de bal uit een afstandsschot losliet. De Oostduitse linkerspits miste echter, waardoor uiteindelijk strafschoppen de beslissing moesten brengen. Nederland deed dat beter dan de Oostduit sers en zegevierde met 32. Opstelling Jong Oranje: Metgod; Ronald Koeman, Rutten, Van der Ven, Koeman; Suvrijn, Kruys, Steinmann; Valke, Hof man, Van der Gijp. Joegoslavië greep de eindzege door na een eindstand van 22, ook via strafschoppen Tsjecho- slowakije met 43 te verslaan. Eindstand: 1. Joegoslavië; 2. Tsjechoslowakije; 3. Nederland; 4. Oost-Duitsland. ledig te manipuleren. Ik stuur ze alle kanten op. Iedereen met een grote bek pompt slo gans in ze. Het ene moment zijn vakbonden loyaal aan de ziekenhuisautoriteiten, het volgende momenten brullen ze over fascistische varkens en uitbuiters en willen ze een worstje meer bij het ontbijt. Het is de wijze waarop Sha kespeare de massa laat zien in Julius Ceasar: Altijd te mani puleren en met leiders die al tijd omkoopbaar zijn". Een verwijt van sommige cri tici in het Franse kamp is uw moralisme. De film zou met name aan het slot te bood schapperig zijn. Anderson: „Je doelt op de rede van prof. Millar die nog eens even de waanzin van deze wereld op een rijtje zet. Ik ben geen moralist want in de volgende scène toon ik dat diezelfde Millar de grootste .gek van het zootje is. Maar bedenk wel dat het menselijk gedrag op de rand van de 21ste eeuw zo extreem en ge vaarlijk is, dat alleen maar via schokeffecten de mens heid nog wakker kunnen schudden. Kijk naar de actua liteit van de Falklands. Dat is toch waanzinnig wat daar ge beurt? Margaret Thatcher is het levende bewijs van het verval van Britse tradities en waarden. Want vergis je niet. In wezen laat ik zien hoe de zogenaamde bewakers van de Britse tradities, juist die grote tradities, die ik als humanis tisch beschouw, verraden en verkopen. Als dat moralis tisch heet, ben ik een mora list. Maar dan zijn alle kunste naars moralisten omdat ze iets te vertellen hebben over mens en maatschappij en wil len dat er geluisterd wordt". Bittere grijnslach In al uw films, en met name vanaf IF, toont u het faillisse ment van revolutie en verzet. Een nogal pessimistische kijk op het leven, die hier tot een bittere grijnslach verwordt. Anderson: „Overal om je heen zie je hoe het verzet te gen macht gemanipuleerd en misbruikt wordt. Een echte revolutie betekent optimale Meeste treffers Tijdens het WK in 1954 zijn de meeste doelpunten ge- rfc* maakt. In 26 wedstrijden pS scoorden de deelnemende /#r landen bij elkaar 140 keer. een gemiddelde van 5,38 per wedstrijd. Het WK van 1974 in West-Duitsland was het minst produktief. In 38 wedstrijden 97 doelpunten, een gemiddelde van 2,55 per duel. Vier jaar geleden in Argentinië werden in to taal vijf treffers meer ge maakt. Miljanic terug naar Madrid Miljan Miljanic, de 52-jarige coach van Jogoslavië i erop terug te keren in Madrid: als winnaar of numnI twee van groep 5. Madrid is immers de plaats waar hijI trainer grote triomfen heeft gevierd. Hoewie de nation ploeg bij het WK 1974 in West-Duitsland niet opmerkel presteerde, was de reputatie van Miljanic toch zodanige Real Madrid hem binnenhaalde. Drie seizoen werktè: Joegoslaaf in de Spanse hoofdstad, met als resultaat t\i kampioenschappen en één beker. Op het moment dat hij zijn geboorteland terugkeerde als bondscoach, stond Ji AS] goslavië 23e op de (officieuze) Europese ranglijst. In de tfor mer van 1981 als derde. HF) De Zwijger uit Friaul AMSTERDAM - Richtte voor het toneelgebeuren het Holland Festival zich vorig jaar tot het Duitse aan de weg timmerende theater, zoals de ook nu weer aan wezige Berlijnse „Schaubtlhne am Halleschen Ufer", dit jaar wil men ook niet voorbijgaan aan het randto- neel in het Duitse taalgebied. Onder die noemer wordt naar ons land gehaald de „Freie Gruppe" van George Tabori, die hier eerder opzien baarde en ook al een werkterrein vond. De nadruk in de toneelpro grammering valt evenwel op Italiaans werk, met name „La Compagnia del Collettivo Teatro Due uit Parma", die een eigen versie van Shakespeare biedt in voorstellingen van Hamlet, Macbeth en Hendrik IV. Mogen we de verhalen geloven, dan gaat het hier om klapstukken. Naar verluidt krijgen we een Shakespeare te zien met alle respect voor de oorspronkelij ke tekst en toch in een toneel vertaling, die wordt omschre ven als on-literair. Genoemde groep brengt jaarlijks een Shakespeare en beoogt daar mee de menselijke en histori sche werkelijkheid van de au thentieke stukken om te zet ten in hedendaagse en bittere satire op huidige politieke strevingen. Maar dat dan wel in een vorm, die elementen van vanouds het straattoneel in zich draagt. Prof. M. Sintich, directeur van het Italiaanse Culturele Instituut, lichtte bij deze Ita liaanse wijze van toneelspelen toe, dat leven en theater in zijn land en bij zijn volk in el kaar overlopen. „Als Neder landers het leven willen zien, moeten zij naar het theater toe. In Italië is dat net anders om. Daar leeft het theater op straat", aldus prof. Sintich, die hieraan toevoegde, dat als Shakespeare nog zou leven hij zeker naar deze Italiaanse voorstelingen zou komen kij ken. Kreeg hij tegengeworpen: „Maar nu hij dood is, draait hij zich misschien wel in zijn graf om". Prof. Sintich: „Er bestaat bui ten Italië wel meer kritiek op de Italianen. Ten onrechte. Per honderd jaar ontstaat er een genie, maar alleen als aan het individu alle ruimte wordt geboden. Daarom ge ven wij de mens als persoon alle vrijheid en nemen we het risico op de koop toe, dat er niets uit komt". Behalve deze Shakespeare- vertoningen komt er nog een aantal Italiaanse groepen met hedendaags toneel naar ons land, waaronder de opmerke lijke poppen- en marionetten voorstellingen van „Puppi e Fresedde" uit Florence en „Campagnia Marionettistica" uit Milaan. Zuidamerikaans toneel wordt als een verhaal apart naar ons land gehaald. De kennisma king ermee voltrok zich in Berlijn, waar op het Horiz<*n- te-festival bindingen werden gelegd tussen het Europese en het Zuidamerikaanse toneel circuit. Brazilië zendt de „Gruppo Macunaima", Mexico Schotse supporters De supporters, die deze zomer het nationale elftal J. ran Schotland in Malaga, komen aanmoedigen, krijgen vanfUH Spaanse overheid speciale aandacht. Het stadsbestuur Malaga krijgt zelfs hulp van een ex-politiefunctionaris nee Glasgow, die in overleg met de Schotse voetbalbond is ai rste gesteld. Little heeft een grote ervaring in het voorkom nst van voetbalrellen en zal in samenwerking met het pohl f korps trachten de ruim 12.000 Schotse supporters in M ger te houden. Het Britse consulaat in Malaga zal speciaal vc ra het evenement extra mankracht aantrekken. Computer Brazilië wordt op 11 juli wereldkampioen voetbal, door een zege van 2-1 op gastland Spanje. Zico en Pa ulo Isidore zullen de win nende doelpunten in de eer ste helft scoren, terwijl Sa- trutsegui in de tweede helft het enige Spaanse punt maakt. Dat althans is de voorspelling van een Ita liaanse computer, gedaan aan de hand van gegevens van Italiaanse voetbalex- Zico zal een doelpunt fi perts en Britse bookmakers, finale maken. vitaliteit en de wil om te ver anderen. In Engeland bestaat die wil niet meer. Een uitge put land dat leeft in de nostal gie van een verloren keizer rijk. Maar eerlijk gezegd: re volutie is vooral sentiment. Ik geloof al lang niet meer 'in de zin van revoluties en veran deringen, zoals ik er tijdens Schrijver Marquez beschuldigt voorzitter festival Cannes De Colombiaanse auteur Gabriel Garcia Mar quez, lid van de jury van het filmfestival van Cannes, heeft voorzitter Favre le Bret van de manifestatie ervan beschul digd druk te hebben uitgeoe fend op verscheidene juryle den de film „Cecilia" van de Cubaan Humberto Solas niet in de prijzen te laten vallen. De schrijver van „Honderd jaar eenzaamheid" verklaarde donderdag dat Favre le Bret als argument gaf „dat er al te veel prijzen aan linkse films zijn gegeven om nog eens een mijn free-cinema-periode kr geloofde. Ouderdom? schien. Hoe ouder je wc tóse hoe meer distantie er kom pr h< natuurlijk ook conform» den Maar je ziet hoe provocer orda Brittannia Hospital werki de filmkritiek. Dus het nog wel mee". REG TEN ZIJTHCl diei rtbe Cubaanse film eer te bejgre zen". Marquez legde er de druk op dat „Cecilia" op laatste dag van het fes! werd vertoond, waardoot weinig tijd was hem te beissie delen. Hij noemde bovenigssi een verklaring van Favre reec de juryleden waarin deze „dat het niet de moeite loo de film naar voren te schui omdat hij erg slecht is". V<j was de vertoonde kopie var w«jö uc vei luuuuc rvijpic vai film volgens de Colombia^ Tj». auteur slecht. Volgens Marquez is „Ceci een artistieke bijdrage aan het van een groot deel van Am ka" (AFP). Nog veel meer Deze Zuidamerikaanse con tacten moeten fungeren als een begin voor meer blijven de uitwisseling, zoals in het jongste HF-verleden vertrek punten werden geschapen voor langduriger vormen van samenwerking. Als voorbeeld daarvoor dient een regisseur als Tabori, die voor het RO- theater enkele prpjecten gaat opzetten. Maar evenzeer de Haagse Bernhardweek met het Bochumer Schauspiel- haus. Het bedienen van een zich verjongend theaterpubliek vindt plaats in HF-bijdragen van Schaubühne als „Klas- senfeind" en „Alles Plastik" over jongerenproblemen als kraken etc. Ook stijlvernieuwend werkt het Holland Festival door, zoals in het stuk „Warenhuis Paradijs" van het Onafhanke lijk Toneel", waarin met be hulp van theatrale en visuele middelen de lokroep van de commercie naar het winke lend publiek in gespeélde vorm wordt gegoten. Naar Italiaanse maatstaven is Enzo Bearzot bijzonder zwijgzaam. De nationale bondscoach, die op 26 sep tember 1927 in Ajello werd geboren, kreeg dan ook snel de bijnaam „De zwijger uit Friaul", wat een verwijzing is naar zijn geboortestreek. De Noorditaliaan, die be kend staat als aarst-conser- vatief, heeft overeenkom stig die kwalificatie zwij gend alle stormen van kri tiek doorstaan. Hij werd to taal verguisd tijdens het EK van 1980 in eigen land, waar Italië hevig teleurstel de met een vierde plaats. eigen wijze in in een muzikale revue, die mikkend op visuele effecten de revolutie aldaar in de jaren '20 naspeelt. Een spektakel, zowel historisch gezien als in eigentijds theater vertaald. De Peruvianen wierpen zich op liederen, zang en dans om de ongelijke strijd tegen de grootgrondbezitters en de multinationals daarachter theatraal tot de verbeelding te laten spreken. Merc* Cunningham Dance Company - programma I - donderdag - Schouw burg, Rotterdam (vrijdag 28 mei: programma II in de Schouwburg, Rotter dam). „Niet om aan te zien en niet om aan te horen", zei iemand naast ons en hij vertrok met zijn partner in de eerste de beste pauze. Een onrechtvaardig en voorbarig oordeel, menen wij. Want al zeggen ook wij wel Merce, maar niet „Merci" Cun ningham en menen wij, dat het repertoire van deze nu 63-jari- ge Amerikaanse dansvernieuwer niet blijvend zal zijn, zijn in vloed op anderen is en was altijd bijzonder groot. Het is niet verstandig om - zoals in „Roadrunners" - nog het podium op te gaan, ook als is Cunningham met zijn macrobiotisch dieet en zijn yoga in 't geheel niet die zwaarlijvige figuur, die eertijds Serge Lifar werd. Maar hij heeft jonge mensen met een uit muntende conditie genoeg in zijn ensemble, dat de dans om de dans huldigt, veel, zo niet alles van het toeval laat afhangen en dat ogenschijnlijk midden in een danswerk kan ophouden, eenvoudigweg omdat deze choreografieën geen structuur bezit ten. Of deze nu „Fielding Sixes" of „Channels/Inserts" heten. Met de klassieke ballettechniek staan deze Amerikanen niet op gespannen voet, want soms ziet men ineens een wonderlijke gave attitude, ook al is de lijn daarvan niet die van de klassie ke dans. De voeten zijn vrijwel nooit beschoeid, noch uitge draaid en deze lange lichamen blijven niet in de loodlijn. Maar desondanks veel interessants. Als die gillende keukenmeiden en dolgedraaide doedelzakken - electronisch versterkt! - er maar niet waren geweest. TT>T5 A Mf HPT Enzo Bearzot Bearzots stoel wankel maar straks in Spanje is er toch weer bij. Daslboe echter zal hij graag hetr derschap1 over de Azzi rig overdragen. tivo Teatro uit Parma. het „Teatro de la Unam" en Peru de groep „Yuyachkani". De Brazilianen vonden thea tervormen voor het mythi sche sprookje, waarin een stam- en cultuurgebonden In diaan naar de stad trekt en ten onder gaat aan de corrup te leefwijze in de grote stad. Een voorstelling, die nochtans vrolijk en kleurrijk op muziek verloopt. De Mexicanen vulden de Brecht-vervreemding op een

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8