Voorhout mag in acht jaar 1.600 woningen bouwen Uw krant CcicLcSouurnt Noordwijkerhout overweegt uit muziekschool te stappen Bezuinigen op kunst levert vrijwel niets op JIO jraken in Alphen Vrouw Dali ziek egstgeest ^rkoopt ~ond ;er aan zmwfonds WINKELS EN GELUIDWAL BLIJVEN TWISTPUNTEN OOSTHOUT T V/VJ. XAV/VJ-V lllUVllt JUU )A Voorschoten wil nnel bij station Sociaal-cultureel plan oogst veel kritiek Warmond krijgt meer speelvoorzieningen RAAD VOOR DE KUNST: LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MEI 1982 PAGINA 7 EN AAN DEN RIJN Bij een inbraak j bloemenzaak in het winkelcentrum de if, in de nacht van woensdag op donder ss een typemachine ter wöarde van 300 i, een aantal cadeaubonnen en een slof si- jn gestolen. De inbrekers hadden de ach- ir opengewrikt lit een vrachtwagen, die geparkeerd stond Lt vrachtwagenparkeerterrein de Bijlen in Ten aan den Rijn, werden in dezelfde nacht, Ensistor-radio s gestolen. De dieven knip ten hangslot door. lit een woning aan de Eikenlaan in Alphen •n 150 L.P.'s gestolen, ter waarde van zo'n ruiden. De diefstal moet gepleegd zijn tus-, 1 april en 27 mei. De inbraak is eerst nu lekend geworden omdat de bewoner op za- Eénrichtingverkeer op Katwijkerweg RIJNSBURG De Katwij kerweg krijgt éénrichtingsver keer. Deze weg kan voortaan niet meer in westelijke rich ting worden ingereden en dat betekent, dat men niet meer via de weg naar plan de Hoek kan rijden. Het CDA-raadslid J. Bleichrodt vroeg gistera vond tijdens de raadsvergade ring voor een deel van de Kat wijkerweg tweerichtingsver keer te laten gelden. Dit in verband met het aan deze weg gevestigde garagebedrijf. Wet houder Noort beloofde dit be kijken en dacht wel dat hij hieraan tegemoet zou kunnen komen. Nieuw raadslid geïnstalleerd KATWIJK De heer T. van der Plas is gisteravond beëdigd als gemeente raadslid voor het CDA. Hij volgt hier mee de op 17 maart j.l. overleden heer J. J. Timmermans op. Voor de heer T. van der Plas, die in de afgelopen vier jaar onder meer secreta ris van de Katwijkse afdeling van het CDA is geweest, zal het raadswerk waarschijnlijk geen kortstondig genoe gen zijn. Op de nieuwe kieslijst van de christen-demoncraten neemt hij een verkiesbare zesde plaats in, zodat hij, tenzij er een kleine politieke aardver schuiving plaatsvindt, in september zijn zetel weer kan innemen. 1.111.11 le bezoeker Wasbeek SASSENHEIM Willem de Vries (14) bleek gistermiddag de 1.111.111e bezoeker van het Sassenheimse zwembad Wasbeek te zijn. Het bad werd geopend in juli 1972. De mijlpaal werd eigenlijk wat laat bereikt. Het teruglopend bezoek vanaf 1977 tot en met 1981, toen dit jaarlijks schommelde rond de 83.000 was er de oorzaak van, dat de mijlpaal eerst gis teren werd bereikt. Men heeft echter goede hoop, dat het dit jaar beter gaat met de bezoe kersaantallen en dat de 100.000 wordt gehaald. Willem de Vries zal in elk geval tot de vaste bezoekers gaan behoren. Hij kreeg van de be heerscommissie een gezinsabonnement voor het jaar 1983 en zijn inmiddels gewaarschuwde moeder kreeg bloemen en een enveloppe mee naar huis. Aanvraag voor Jenaplan school in Lisse LISSE Een deputatie van de stichting Jena- plan Scholen Lisse heeft gistermorgen een aan vraag ingediend voor de stichting van een school voor het kleuter- en lager onderwijs. De benodigde handtekeningen werden door burge meester Gerrits in ontvangst genomen. De heer Gerrits liet gistermorgen direct weten, moeilijkheden te voorzien bij het vinden van een onderkomen voor de school waarvan de initiatiefnemers denken, dat deze volgend jaar zal gaan draaien. Het college heeft een maand de tijd om op de aanvraag te reageren. Daarna zal de raad om een uitspraak worden gevraagd. Daarbij gaat het niet om het schoolsysteem, maar om het feit of aan de wettelijke regels is voldaan. PORT LLIGAT De echtgenote van de Spaanse surrealistische kunstenaar Salvador Dali, de 89-jarige Gala, is zeer ernstig ziek. Dit is vernomen in Port Lligat waar het echtpaar woont. Volgens het in Gerona verschijnende blad „Punt Dari" zou Gala al enkele dagen in coma liggen. Haar eigenlijke naam is Elena Diakonoff. Zij werd STGEEST De ra il Sanders was gister- d het enige raadslid, ijdens de raadsverga- ig niet akkoord ging Öiet voorstel van het »e van b en w om (tuk grond in Haas- aanvankelijk be- l voor de vrije sector, te verkopen aan het rfonds Nederlandse eenten. Het Bouw- 5 is akkoord. ouder Kohlbeck (Finan- veronderstelde, dat de Sanders meende, dat de ictie voor de gemeente ite gunstig was, dat er en luchtje aan zou kle- Een veronderstelling die iteraard van de hand Intussen is het wel zo, ;t Bouwfonds Nederland- jmeenten betrokken zal n bij de ontwikkeling aaswijk II. ende de vergadering dat de gemeente in het pen jaar toch een zuinig heeft gevoerd. De eind- ining van de begroting een overschot van bina 0 gulden. „Wij zullen «L bekijken wat we ermee ];.%l doen", aldus wethouder .ibeck. Het belangrijkste •.irdeel van de vergadering het sociaal cultureel 8888^982-1985. Dit in verband decentralisatie van het ^Mjnsbeleid. Aan het plan ^een algemene subsidieve- ening voor welzijn bijge- d. Zowel het CDA als de 1 toonden zich in hun nop- -jiet het voorstel. Beiden 'den de inspraak en de l manier van werken. ~t rv rv i VOORHOUT Gedepu- VOORHOUT Gedepu- teerde Staten (GS) hebben het streekplan Zuid-Hol- land-west zo aangepast dat de gemeente Voorhout tot het jaar 1990 1.600 wo ningen mag bouwen. Bur gemeester M.Th. van de Wouw meldde gistera vond in een gecombineer de raadscommissieverga dering dat één dezer da gen een brief van GS over de bijstelling van het streekplan te verwachten is. Die bijstelling is geba seerd op het bestem mingsplan Oosthout dat in de bouw van 1.500 wonin gen voorziet. Volgens het onaangepaste streekplan mocht Voorhout in die pe riode maar 745 woningen bouwen. Het globaal bestemmingsplan Oosthout werd gisteravond door de commissieleden aan vaard, zij het dat CDA, de VVD en Gemeentebelangen het oneens blijven met het op nemen van een winkelcen trum in het plan. Een ander discussiepunt vormt voor deze partijen de door het rijk voor geschreven geluid wal langs de spoorlijn. Men is bang dat de wal voor Oosthout dan wel kan werken, maar "vreest dat het oude dorp door de wal meer geluidsoverlast zal krij gen. Volgens burgemeester Van de Wouw is in het land al vinden dat in een zo grote nieuwe wijk als Oosthout in ieder geval winkels voor de eerste levensbehoeften nodig zijn. Ontsluiting Een luchtfoto van het gebied Oosthout. het tegendeel bewezen bij goed geconstrueerde wallen. Hij wees de suggestie van een doorzichtig geluidwerend scherm van de hand. „Een ge- luidwal kost niets, een door zichtig scherm kost zo'n vier honderd gulden per vierkante meter. Het scherm moet drieë neenhalve meter hoog worden en dat zou een investering van 450.000 tot 550.000 gulden wor den en daar komt nog bij dat een scherm na een aantal ja ren vervangen moet worden". Winkels In het globaal plan heeft het college de mogelijkheid opge nomen om bij onvoldoende belangstelling winkels te ver vangen door woningen. Daar bij is gedacht aan de mogelijk heid dat eventueel later aan de overzijde van de Jacoba van Beierenweg woningbouw ge pleegd zou kunnen worden. In verband met de winkels zou het dan beter zijn om de be staande winkelstraat (de He renstraat) door te trekken naar de Jacoba van Beieren weg en op die manier zowel die wijk als Oosthout te bedie nen. Het raadslid van Ge meentebelangen, J.T.M. War- menhoven is met name bang dat de winkels, net als in het vergelijkbare Poelpolder, leeg zullen blijven staan. „De men sen gaan liever met de auto er gens heen om een heleboel in te slaan, dan naar een buurt- winkel", stelde hij. B en W Twee andere punten, die nog ter sprake kwamen, zijn de ontsluitingsweg en de bebou- wingstijd. De raadsleden zijn bang dat die weg te smal wordt. Oorspronkelijk was een weg van twee keer 3 meter 80 gepland, maar de provincie heeft geadviseerd die terug te brengen tot twee keer drie meter, exclusief de fietspaden. „Zonder die weg zijn wij tegen het plan. Hij is nodig voor de ontsluiting van Oosthout en voor de ontlasting van het oude dorp. De Herenstraat is overbelast en ook de Leidse Vaart is zomers vaak verstopt. Wij maken bezwaar als de weg te smal wordt", meldde het VVD-raadslid J.H. Dirkse. Burgemeester Van de Wouw deelde naar aanleiding van op merkingen van het CDA- raadslid, dr. D.J.W. IJdo, ver der mee dat het college de bouwtijd van de drie fasen Oosthout tot 1990 heeft ge pland om de woonlasten zo laag mogelijk te houden. „Wij moeten daarvan uitgaan, want als er ook al vertraging zou ontstaan doordat het rijk pas later de bouw van de wonin gen toewijst, zou er nog meer vertraging ontstaan. Dat werkt kostenverhogend en is onaan vaardbaar". RSCHOTÈN De CDA-raadsfractie werd in de wijk I-Hofland geconfronteerd met het verkeersprobleem. Van- tze wijk is het alleen mogelijk per auto richting Den Haag men via de wijken Adegeest en Oranje. Een goede oplos- jia De Vink voor het autoverkeer zou ontlasting betekenen Jle andere wijken. Het CDA wil zich inzetten voor een on- nneling van de spoorbaan bij het station, n suggestie vanuit de zaal toonde de raadsfractie zich be- b pleiten voor kleine rotondes in plaats van drempels bij punten. Vooral het gevaarlijke kruispunt op de Admiraal lytersingel bij het scholencomplex zou zich lenen voor een üe. Daarmee wordt te snel autorijden voorkomen. Drem- plijken in de praktijk vrijwel niet verkeersremmend te psprekken met wijkbewoners van heel Voorschoten blijkt n grote behoefte te bestaan aan passende woonruimte voor feenaamde 55-plussers. Mensen, die op een leeftijd gekomen /aarop kinderen de deur uit zijn, de tuin te groot wordt en I het huis te groot is. Deze groep mensen krijgt geen kans leiner te gaan wonen. Bouwen van woningen voor deze mensen kan doorstroming bevorderen. Het CDA dankt als ing voor dergelijke wooneenheden langs de Vliet en op het n van het gedachte maar nooit uitgevoerde micropolis. l Wij een nieuwe abonnee, voor u dit glazen bakje met ij ten afbeelding van uw krant, i ■^^tcode/Plaats. taald wordt l_ per maand (met automatische afschrijving L per kwartaal [ur een glazen bakje naar: lRP|*tcode/Plaats_ 950lefoon_ iur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - |x: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, i. OVB Leiden. Meer ruimte voor serval-katten WASSENAAR De serval- katten in Dierenpark Wasse naar hebben met de inge bruikname van een nieuw verblijf van 1000 vierkante meter wat meer de ruimte ge kregen. Het nieuwe zogenaamde land- schapsverblijf heeft veel weg van de servals in Oost-Afrika, het gebied waar deze katten oorspronkelijk vandaan ko men. Het verblijf omvat een ruig terrein met veel gras, lage wilde beplanting, heuveltjes, omgevallen bomen en een rot spartij met een stroompje uit lopend in een ondiepe vijver. Genoeg ruimte om te ravotten, te zonnen of te schuilen. De servals voelen zich goed thuis in hun nieuwe omgeving. Een nieuw type omheining moet ervoor zorgen dat deze behen dige klauteraars daar ook blij ven. NOORDWIJKERHOUT In gespierde taal uitte de raad van Noordwijker- hout zijn ongenoegen over de handel en wandel van de Muziekschool Bloem bollenstreek. Er werd zelfs gesuggereerd de con sequenties te onderzoeken van een eventuele uittre ding van de gemeente Noordwijkerhout uit de gemeenschappelijke rege ling. De raad deed dit naar aanlei ding van een voorstel inzake de begroting 1982 van de Mu ziekschool. Dat deze nu pas werd behandeld, was al een doorn in het oog van de raad. De problemen liggen vooral op financieel gebied. De heer Van Duin (CDA) sprak van het feit dat de kosten de pan uit rijzen en de heer Van Schie (EZP) noemde het „het schip van bij leggen van de eerste orde". De kosten per leerling uit Noord wijkerhout bedragen ongeveer 1.000.- (in Warmond en Voorhout ligt dit rond de 400.-). Dit komt door het feit dat de subsidie per inwoner wordt geheven en niet per deelnemer. Een relatief laag deelnemersaantal bij een rela tief hoog inwonersaantal maakt de prijs voor de ge meente Noordwijkerhout per leerling erg ongunstig. Verder klaagden de heren Van Schie en Knapp (VVD) over het eli taire karakter van het muziek- gebeuren. Iedereen was het er over eens dat het bestuur van de Mu ziekschool op pittige wijze de mantel moest worden uitge veegd. Spaanplaatgas De socialist Van Koningsveld kwam nog eens terug op de zaak van het spaanplaatgas in woningen in de wijk Zeeburg. Hij deelde mee dat een tweetal bewoners op eigen kosten de gewraakte platen heeft laten verwijderen. Daarbij was hij een geïnteresseerd toeschou wer geweest. Het ging daarbij om het al dan niet aanwezig zijn van het zogenaamde KOMO-keur. De heer Van Koningsveld had deze niet kunnen vinden. Hij vroeg het college dan ook te onderzoe ken hoe dat mogelijk was. Door perspublicaties was wet houder Heemskerk al op de hoogte van deze wens van de socialist en had daarom naar stig (hij had volgens zijn zeg gen „de uitgaande bejaarden daarvoor in een kroeg ge plant") naar een antwoord ge zocht. Volgens de wethouder mocht de firma Opstalland (de leverancier van de platen) sinds 1979 het KOMO-certifi- caat dragen. Dit werd nog ver sterkt door een eigen attest op de plaat. Deze werd niet op de zijkanten geplaatst maar op het vlak zelf. Hiertegen waren echter bezwaren gerezen, daar volgens de wethouder „de ge hele zolder vol was van stem pelafdrukken". Men plaatste net stempel dus weer op de zij kanten. Hiermee begon echter het probleem, daar de platen in de meeste gevallen te groot werden afgeleverd, waardoor een stuk van de zijkant moest worden geschaafd. Het stem pel verdween zodoende. De wethouder verklaarde echter overtuigd te zijn, dat er goede platen gebruikt waren in Zee burg. Hij bood daarom aan de weggehaalde platen uit de twee woningen op kosten van de gemeente Noordwijkerhout te laten onderzoeken bij TNO. Van Koningsveld was blij met deze toestemming, maar kon digde wel aan het verhaal van de wethouder te willen contro leren. Hij vroeg ook nog niet ter inzage gelegde stukken over deze zaak openbaar te maken. Heemskerk was daar toe bereid, maar hoopte dat daarmee het spaanplaatgebeu- ren in juni was afgelopen. Van Koningsveld hield zich echter het recht voor de zaak te blij ven aankaarten tot het mo ment dat het geheel bevredi gend was afgehandeld. LEIDERDORP Het plan en programma voor het so ciaal-culturele werk, die gisteravond in een gecombi neerde vergadering van de raadscommissies cultuur en maatschappelijk welzijn werden besproken, zijn niet geheel ongeschonden uit de discussie te voorschijn ge komen. Mevrouw C. Huigen-van Boven (VVD) vond dat het ontwerp plan zoals dat door de adviesgroep was opgesteld te veel was doorgeschoten in de richting van emancipatie en bewustwor dingsactiviteiten. Hierin werd zij gesteund door het CDA-raads lid P. v.d. Kwaak. Evenals mevrouw Huigen zette hij de nodige vraagtekens bij de voorstellen van de adviesgroep voor een Plaatselijk Educatief Centrum (PEC), een samenwerkingsver band van instellingen die educatief werk doen. Van der Kwaak was bang dat het bestaande werk te veel zou worden aangetast. Ook het PPR-raadslid R. Mommaas vond de verschuivingen te hard gaan. De raadscommissies haalden een streep door de extra bezuini gingen van 15.000.- per jaar voor het peuterspeelzaal-werk. Volgens de commissies moet er naar een vorm van buitenschool se kinderopvang worden gezocht binnen het peuterspeelzaal- werk. Het college van B en W zal moeten nagaan of er een mo gelijkheid is aan kinderopvang te doen buiten de SoCu-planning om. De bezuinigingen voor K O en de buurtvereniging Zijlkwar tier bleken in de ogen van mevrouw Huigen en Van der Kwaak te drastisch. Zeker is dat het Zijlkwartier dit jaar buiten schot blijft. Bij de behandeling van de tarievennota voor de accommo daties zal de huur voor het multifunctionele wijkcentrum wor den bepaald. Wethouder mevrouw Gehner (VVD) deelde dat er in totaal 11 bezwaarschriften tegen het ontwerpplan en programma waren ingediend. De raadscommissies komen op 7 juni opnieuw bijeen om het definitieve advies aan het college en de raad op te stel len. WARMOND Gisteren werd door de raad onder meer de nota openlucht speelplan vastgesteld. Door middel van een on der de Warmondse jeugd gehouden enquête kon daarin onder meer een in ventarisatie worden opge nomen van de speelvoor zieningen die er al zijn in de gemeente en een lijst met speelvoorzieningen die wenselijk worden geacht. Aan de Warmondse jeugd werd onder meer gevraagd van welke speelvoorzieningen zij gebruik maakten. Waar zij het meeste speelden en welke speelvoorzieningen eigenlijk niet voldeden. Uit de enquête bleek dat de meeste kinderen gewoon behoefte aan „een plekje" hebben. Er behoeven niet zo nodig kant en klare speeltoestellen te staan maar een veldje om te voetballen, te basketballen, een rommelveld- je, een baantje om met fietsen te crossen en een terreintje om aan brommers te sleutelen zijn veelgevraagde zaken. Enkele bewoners van de Kloosterwei zijn in overleg met het bestuur van Mariën- haven bezig de mogelijkheden te onderzoeken. De raad acht te deze plaats binnen een woonwijk uitermate geschikt en wacht suggesties van de zij de van de initiatiefnemers af. Mevrouw Dalhuisen (PW) was met de raad van mening dat er op korte termijn in ieder geval een begin moet worden ge maakt met de uitvoering van een deel van de nota zodat de kinderen niet de indruk krij gen dat hun inspraak van geen belang is geweest. Schoonmaakactie Voor het schoonmaken van de Kagerplassen voteerde de raad een krediet van 400. Al en kele jaren wordt er een schoonmaakactie gehouden waarvoor vrijwilligers worden uitgenodigd mee te helpen de plassen en de oevers te ont doen van ronddrijvend en aangespoeld vuil. Vanuit de Warmondse bevolking blijkt daar maar weinig belangstel ling voor te bestaan. Wel zijn ieder jaar een groot aantal zee verkenners present met boten, harken, schoppen en veel ij- Ook dit najaar willen de zee verkenners de plassen weer schoonmaken en omdat er toch nauwelijks burgers voo«' dit karwei te vinden zijn is er besloten dat zij het dit jaar he lemaal zelf doen. Zij verdienen daarom dan ook de versnape ring die anders aan alle mede werkers wordt verstrekt en dat kost 400. Dhr. Heijl (CDA) vond dat bedrag aan de lage kant gezien het feit dat er 300 a 400 verkenners een hele dag voor in de weer zijn. Mevr. Hendriks verzekerde de raad echter dat de verkenners er dik tevreden mee zijn. DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft zich in een brandbrief gewend tot de CRM-commissie in de Tweede Kamer, in de hoop daar gehoor te vinden voor de gevolgen die de aangekondigde bezuinigingen voor de kunstensector zullen hebben. Het overleg dat de CRM-commissie in de Tweede Kamer daarover vorige week met minister Van der Louw zou hebben, ging vanwege de demissionaire status van het kabinet niet door. In de brief wijst de Raad er nogmaals op dat de 10 miljoen aan bezuinigingen enerzijds rampzalige gevolgen heeft voor de kunst en anderzijds de overheid nauwelijks geld oplevert. Kunstenaars die zich niet langer uit opdrachten en stipendia kunnen onderhouden zullen voor het merendeel een beroep doen op sociale uitkeringen. „Per saldo leveren zulke pseu- do-bezuinigingen dan ook vrijwel niets op. Het zijn in feite papieren wisseltrucs", zo schrijft de Raad. Datzelfde geldt, zo schrijft de raad. voor de voorgenomen inkrimping van het aantal door het Rijks gesubsidieerde orkesten en toneelgezel schappen. Ook hier leveren bezuinigingen, door de verschui ving naar sociale uitkeringen, weinig geld maar wel verlies i van arbeidsplaatsen op.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7