VVD zoekt bewust naar vrouwen in de politiek Joe Bourne waagde leven voor een nieuwe single Vijftig kramen met kunst in Leidsenhage |3ooge Burch op zoek 'naar vrijwilligers 'Politiek Valkenburg wil afspiegelingscollege ^Kandidaten willen werk overleden ïtWenmakers voortzetten brieven lezers S;EIDEN Op mi|n omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt li mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MEI 1982 PAGINA 5 Wat moet je in hemels naam doen als je, als zan ger, weer eens een „sin gletje" hebt gemaakt in een tijd dat het helemaal niet zo goed meer gaat met de platenbusiness? Ik zou het waarachtig niet weten. Ik hoor daar zojuist, dat in '81 stukken minder grammofoonpla ten dan het jaar daarvoor over de toonbanken zijn gegaan. Maar liefst 3 mil joen elpees en 2 miljoen singles minder. Vooral de pop-ulaire sector werd door de verminder de vraag getroffen; zeker in de levensmiddelenza ken want daar verko pen ze ook, zoals u weet, gramofoonplaten. Nou, als je dan nagaat, dat de t meeste zangers en zange- .ressen ten onzent in die populaire bak moet€ sector aan de iak moeten zien te ko men, mag het niet ver wonderlijk heten dat er vraagtekens rijzen. Orn je redelijk te kunnen handhaven zal er wellicht veel kunst- en vliegwerk aan te pas moeten komen. Of je moet hondsbrutaal zijn, of het hogere stuntwerk niet uit de weg gaan. Welnu, de in Leiden wonende donkere Amerikaanse zanger Joe Bourne (32) „Stijl, smaak en talent; ik heb een beetje voor iedereen": jazz, gospel, rythm and blues, country heeft wel vaker voor hete vuren gestaan. Hij weet dat zingen, hoe dan ook, geen eenvoudige zaak is. Maar je moet toch verder, nietwaar? Daarom bracht Rams Horn Records een nieuwe single van Joe uit, paradoxaal ge noeg „Hold On To What You Got" geheten: Blijf Bij Wat Je Hebt. Dat is dus niet Bour ne's rotsvaste overtuiging, anders was hij niet met dat nieuwe plaatje aan komen zetten. Olifant Integendeel, een week of wat geleden, toen de single was verschenen, kreeg hij het op z'n promotie-heupen en be klom in Amsterdam, nota bene in de Lange Leidsed- warsstraat, een enorme Indi sche olifant van Althoff. Hij kon zich evenwel niet zitten de houden, omdat het dier en nog drie soortgenoten veel te emotioneel en nerveus waren door al dat gedoe rondom hen heen. Joe liet zich niet uit het veld en van de olifant slaan en een tweede poging lukte. Dat wil zeggen: Bour ne wiebelde met het klamme zweet in de handen naar het Indiase restaurant „The Guru of India". En dat alleen maar om het plaatje Blijf bij wat je hebt, waarvan hij nu hoopt dat het bij bosjes tege lijk verkocht zal worden. Joe Bourne op de olifant Staten akkoord met f 7,5 miljoen voor werkgelegenheidsfonds DEN HAAG Provinciale staten zijn gisteren akkoord ge gaan met de oprichting van een provinciaal werkgelegen heidsfonds, waarin 7,5 miljoen is gestort. Dit geld zal wor den gebruikt voor de financiering van de projecten die in het kader van het provinciaal werkgelegenheidsplan bij de pro vincie worden aangemeld. Zoals bekend worden diverse pro jecten in de regio met behulp van deze gelden op gang ge bracht. Over ongeveer een maand zal dat werkgelegenheids plan in zijn geheel worden gepresenteerd. Provinciale staten stelden wel een aantal voorwaarden aan ver strekking uit het fonds. Projecten die voor subsidie in aanmer king komen moeten direct een gunstige invloed hebben op de arbeidsmarkt, uitvoering moet onmiddellijk mogelijk z n en doorgang van het project moet van subsidieverstrekking han- kelijk zijn. De provincie gaat er daarbij wel vanuit dat oo het Rijk en de gemeenten inspringen op de initiatieven van id- Holland. Zo zou het ministerie van sociale zaken en werk e- genheid zich al gunstig hebben uitgesproken over door haa e ■verstrekken loonkostensubsidies. De 7,5 miljoen, die met het besluit van provinciale staten definitieve oprichting van het werkgelegenheidsfonds beteken komt uit een overschotje van enkele miljoenen uit 1980. Dat be tekent wël dat het hier om een eenmalige uitkering gaat. Voor aanvullende bijdragen aan het werkgelegenheidsfonds zullen andere potjes gevonden moeten worden, zoals de zes miljoen gulden die de provincie ontvangt van het ministerie van econo mische zaken voor het zogenaamde „voorwaardenscheppend be leid". LEIDSCHENDAM In het winkelcentrum Leidsenhage in Leidschendam zal vandaag en morgen in vijftig kramen werk te zien zijn van minstens twintig Nederlandse kunste naars. Op de kunstmanifestatie zijn etsen, lino's, schilderijen, keramische produkten aanwe zig maar ook beeldhouwwer ken, textiele werkvormen, ap plicaties en poppen. De organi sator, de Haagse schilder Jean Thomassen, zegt dat men naast de klassieke molen aan het water ook een schilderij „met klodders en vegen" kan ver wachten. Alle kunstenaars zijn zelf aan wezig om het publiek informa tie te geven over technieken, stijlen en werken. Medewer king verlenen Adrian Stahlec- ker die onlangs prinses Irene schilderde, Hugo Vermeulen (enige tijd geleden in Parijs bekroond). Ad v.d. Brink, Ro semary van de Pieterman, Nella van Os, Joke de Beer, Jan Hollenberg, Jenny Neu- man, Pim Mührer, Nico van Bommel, Maria Baptist, Ad Prins en vele anderen. Hoog tepunt van de happening is za terdag 29 mei als zich een aan tal artisten presenteren die ook op een ander kunstgebied bekendheid genieten: Wieteke van Dord, lid van het Haagse schildergenootschap Pulchri, de actrice Ine Veen, zanger Tol Hanse („Big City"), Ciska Peters, Albert Mol en IJf Blokker, binnenkort te zien als acteur in „de Jantjes" van het Volkstoneel. Zaterdagmid dag bovendien een optreden van het uit de vijftiger jaren bekende orkest „The Millers" van Ab de Molenaar met Suzy Möller. 1WAMMERDAM Looge Burch, het in Iwammerdam gevestigde ■entrum voor geestelijk fhandicapten, is op zoek jwilligers, die zich belasten met het igelmatig bezoeken van én van de 600 bewoners. Iet merendeel van de 600 iwoners van Hooge J urch krijgt regelmatig D ezoek. Een deel van hen chter moet het zonder ellen. Dat komt onder tofieér doordat de ouders de bewoners te oud ijn, overleden zijn of te vér weg wonen. Ook is er een groep bewoners, die al erg lang in Hooge Burch wonen en waarvan de relatie met de ouders losser is geworden. Daarom is een aantal jaren ge leden de werkgroep „Gastge zinnen" in het leven geroepen. Deze ging zich bezig houden met het zoeken van vrijwilli gers of gastgezinnen, die be reid zijn om regelmatig een bezoek te brengen aan een van de „eenzame huisgenoten" en op die wijze een langdurig contact opbouwen. Men is er in geslaagd 80 gastgezinnen of vrijwilligers te vinden. Toch zijn er nog een aantal bewo ners, die het zonder bezoek moeten stellen. Om in die situ atie verandering te brengen heeft men nieuwe vrijwilligers nodig. Alvorens men in contact komt met één van de bewoners krijgt men via gesprekken en rondleidingen de nodige infor matie over Hooge Burch. Ver volgens kan men kenbaar ma ken voor welke huisgenoot men zich wil gaan inzetten. Over de gekozen persoon krijgt men dan de nodige in formatie en pas daarna komt de vrijwilliger in contact met de bewoner. Het is de bedoe ling dat men vanaf die tijd minstens één maal per drie weken een bezoek aflegt. Na dere informatie over het vrij willigerswerk kan men ver krijgen bij Rob Jansen van de werkgroep „Gastgezinnen", te lefoon 01720-19200, toestel 441 of 343. 'ALKENBURG De VdA, VVD en het GPV Valkenburg willen na gemeenteraadsverkie- a ingen, woensdag, met het 'DA gaan praten over de unenstelling van een af- )iegelingscollege. Deze artijen willen daarmee voorkomen dat het ge- )oo neentebestuur een te sta- 5t isch geheel wordt met al- ti een CDA-wethouders en erjeen grote CDA-fractie. )eze laatste partij hoopt bij de verkiezingen zeven 'an de elf zetels te beha- en. Tijdens het politieke forum in het kader van de verkiezingen vormden twee discussiepunten de hoofdmoot: de Hoofdstraat en het recht van 18-jarigen om zich te mogen laten inschrij ven als woningzoekende. De politieke partijen in Valken burg zijn het erover eens dat de nieuwe wethouders moeten proberen om het bij de provin cie voor elkaar te krijgen dat de broodnodige reconstructie van de Valkenburgse Hoofd straat snel wordt gerealiseerd. Daarbij zouden de wethouders de steun van hun collega's in Katwijk en Rijnsburg moeten zien te krijgen. De partijen vinden dat de „slagader" van het dorp in ieder geval snel moet worden verbeterd, ook al heeft de provincie de toezeg ging gedaan dat de S4, de om- leidingsweg rond Valkenburg snel wordt aangelegd. Mevrouw A.R. van de Broek (PvdA/PPR) pleitte er verder voor dat 18-jarige Valkenbur gers zich mogen laten inschrij ven als woningzoekend. Er is weinig kans dat de nieuwe raad daartoe zal besluiten. CDA-lijsttrekker Vos stelde namenlijk dat men deze groep niet blij moet maken met een dode mus, omdat er in de ge meente geen mogelijkheden zijn om hen ook echt aan een woning te helpen. GPV-frac- tieleider A. de Vries is hele maal tegen dit voorstel. Vol gens hem horen 18-jarigen ge woon in een gezin te wonen en al helemaal niet samen te wo nen. tIJNSATERWOUDE De kandidaten op de Lijst Wen- nakers voor de komende ge meenteraadsverkiezingen Bell let werk van de op 8 mei eté bededen loco-burgemeester t hiin lijsttrekker P.J. Wenma- bn [ers voort zetten. Eerder n Ipeze week maakten de kan didaten al bekend dat de thi iaam „Lijst Wenmakers" ge- ïlij voon gehandhaafd blijft uit dsi lerbetoon aan de overleden 'oorman. ^et het voortzetten van het verk bedoelen de kandidaten 3(j imder leiding van mevouw A.M. van der Zee-Dubel, het 'ergroten van de leefbaarheid 'an het dorp. Juist deze visie noet volgens de leden worden 'oortgezet, nu de tijd van ge meentelijke herindeling „on gemakkelijk" dichtbij lijkt te komen. „Rijnsaterwoude is al tijd een welvarende gemeente geweest; ook in financieel op zicht. Bij het samensmelten van van diverse dorpskernen tot één grote gemeente zal het moeilijker worden om voorzie ningen te realiseren in de kern Rijnsaterwoude", aldus het verkiezingsprogramma van de Lijst Wenmakers. De partij heeft daarom een aantal kernpunten op een rijtje gezet. Het eigen karakter van Rijnsaterwoude moet behou den blijven, de Woudse dom moet worden gerestaureerd, een plan moet worden ge maakt voor reconstructie van de Herenweg, het Woudse Hout moet opnieuw worden ingericht en de groenvoorzie ningen moeten worden uitge breid. Ook vindt de Lijst Wen makers dat de onderling goede verstandhouding in het dorp niet mag verslechteren, dat de goede serviceverlening aan de burgerij moet worden voortge zet (mondeling in plaats van schriftelijk overleg), dat het lage belastingniveau gehand haafd moet blijven, dat de be taalbare ligplaatsen aan het Meerkant behouden moeten blijven en dat de jeugd meer ontplooiingskansen moet krij gen. Deze ideeën worden uit gedragen door de acht kandi daten van de Lijst Wenma kers: mevrouw A.M. van der Zee-Dubel, het huidige raads lid B. Boogaard, J. Boot, me vrouw R. van der Ende-Over- devest, H. van der Horst, F. Kerkhoff, S. Senne en J. van Spijkeren. LEIDERDORP „De VVD heeft de afgelopen jaren getoond nogal wat in de mars te hebben en op grond daarvan denk ik dat veel Leiderdorpers op de VVD zullen stemmen". Deze niet van optimisme ontblote woorden komen uit de mond van wethou der Irma Gehner-Ellen- berger (40). Zij voert de kandidatenlijst van de VVD aan voor de komen de gemeenteraadsverkie zingen. Als wethouder van cultuur, sport en maatschappelijk welzijn heeft Irma Gehner de af gelopen vier jaar het poli tieke gezicht van de WD voor een belangrijk deel bepaald. Van 1974 tot 1978 was zij al raadslid waar van de laatste twee jaar fractievoorzitter. Dat zij in de gemeenteraad is geko men, is volgens Irma Ge hner te danken aan het feit dat de VVD bewust naar vrouwen in de poli tiek heeft gezocht. „Ik ben van huis uit een vere nigingsmens. Jarenlang heb ik in het landelijke bestuur van Scouting gezeten. Toen ik in Leiderdorp kwam wonen, werd ik benaderd door VVD- raadsleden die op zoek waren naar vrouwen die iets in de politiek wilden doen. Ik ben toen lid van het afdelingsbe stuur geworden en raads- en commissievergaderingen gaan volgen. Toen ik in 1974 als raadslid werd gekozen was ik behoorlijk voorbereid op het raadslidmaatschap", zegt lijst trekker Gehner. Emancipatie Hoewel het hoofdstuk emanci patie in het verkiezingspro gramma Liberaal Leiderdorp wat mager is uitgevallen, neemt volgens Irma Gehner de vrouw een belangrijke plaats in bij de VVD. Zij vindt dat de andere partijen in de raad, CDA, PvdA en PPR, die geen enkele vrouw in de frac tie hebben, het goed hebben laten afweten. „Wat zij met de mond belijden, brengen wij in de praktijk. Op een gegeven moment had de VVD drie vrouwen in de fractie (Tichler, Huigen en Gehner, red.). Dat betekent dat bij ons bewust naar vrouwen wordt gezocht. Dat heb ik bij andere partijen gemist", zegt ze niet zonder enige trots. De VVD gaat met optimistische verwachtingen de gemeenteraadsverkiezingen in. Uitgaande van de uitslag van de op 24 maart gehouden verkiezingen voor de Provin ciale Staten zou de VVD 8 van de tot 19 zetels begrote Leider- dorpse raad in de wacht sle pen. Volgens Irma Gehner wil de VVD deze eventuele machtspositie niet uitbuiten om twee wethouders in het college van B en W te claimen. „Wij zijn een voorstander van „Wat de andere partijen met de mond belijden, brengen wij In praktijk." een afspiegelingscollege waar in zo veel mogelijk politieke partijen uit de raad zijn verte genwoordigd. Binnen de VVD hebben we nog nooit over het leveren van twee wethouders gesproken. Voorlopig gaan we uit van een college van drie wethouders waarvan naar ik aanneem naast VVD en CDA de PvdA er één zal leveren", aldus Irma Gehner. Bezuinigen In de komende raadsperiode staat een verstandig financieel beleid voorop bij de VVD. Geen extra verhoging van de gemeentelijke belastingen en retributies, een sluitende be groting en niet interen op de saldi-reserves, dat zijn de uit gangspunten volgens het ver kiezingsprogramma. Kortom bezuinigen. „Tot nu toe heb ik de ervaring dat de Leiderdor- Eers daar best wel begrip voor ebben. Er kan bijvoorbeeld op het onderhoud van straten worden bezuinigd. In het alge meen zal de dienstverlening minder worden. Onderbren gen van gemeentelijke werk zaamheden bij particuliere in stellingen is ook een mogelijk heid. De kosten voor de veld- sportverenigingen kunnen worden gedrukt door het on derhoud van de velden in ei gen beheer te laten doen", al dus de lijsttrekker. Volgens Gehner moet echter met be zuinigingen in de sport voor zichtig worden omgesprongen. „Sport mag je niet te duur ma ken; anders wordt het elitair en kan niet iedereen er aan deelnemen". Het verkiezingsprogramma van de VVD geeft speciale aandacht aan de inzet van vrijwilligers in het sociaal-cul turele werk. Volgens Irma Ge hner kunnen in het bijzonder werklozen als vrijwilliger zeer nuttig werk doen. Haar grote wens is dat door de inzet van vrijwilligers de in de Muzen- hot gevestigde bibliotheek wat langer kan worden openge steld. Boemerangwerpen in Katwijkse duinen KATWIJK Boemerang werpen. Dat is gedurende beide Pink sterdagen, zondag en maandag, te zien en te doen in de duinpan bij de Soefitempel in Katwijk. De duinpan is te vinden bij de Zuid-boulevard. De aanvangstijd is beide dagen op twaalf uur vastgesteld. „Boemerangwerpen is een fascinerende sport", zo meldt de Boe merangvereniging, „de enige sport, waarbij de werper zelf het doel is". Een aantal ervaren werpers zal laten zien hoe ze de meest uiteenlopende modellen boemerangs nauwkeurig kunnen laten terugkeren om ze daarna op te vangen met één hand, twee of zelfs met de voeten. Verder worden er wat onderlinge wed strijden gehouden. Belangstellenden kunnen ook informatie krijgen over het zelf maken en werpen van boemerangs. VALKENBURG Geboren: Anne- marie Antoinette, d.v J. Imthorn en W.J. van der Plas; Dirk Martines, z.v. L. Noort en A.J. Tijsterman. Overle den: P. Barnhoorn, R. Fasseur. Ge huwd: A. ravensbergen en L.T. van der Nagel. J.H. Kettenis en J.M.M. Duindam. ZOETERWOUDE Gehuwd: Cor nells van Helden en Alida de Voogt Overleden: Agatha Maria Onderwa- ter-Overdevest; William Hendricus Gerardus Maria Turk. SAoSENHEIM Geboren: Marti- nus GW, i.v. W Kroesbergen M G. van Soelen; Cornelia J.M., d.v. T.P.M. van den Nouland en H.M. Wassenaar; Bart, z.v. H. Kuipers en H. Poffers; Willem P.. z.v. H. mens en J.H. Visser, Eelco R.B., z.v. C.J. Blauw en M.W. Vatter; Matthieu, z.v. W.T.M. Krom en M J. Bokkers; Jör- gen B.M.. z.v. F.C.M. Apperloo A.W.M. Lieffering; Laurens K., A.L. Nash en A.F.M. van der Heij den; Alexander J.. z.v. G.M. var Duijvenbode en M.A.M. Welsink; Sa bine M, d.v. H.J. Hoogervorst er G.K. Tolsma; Marijke H d.v. J.C. van der Krogt en Y A M. van der Zalm. Gehuwd: C.J. Kuijper en A.E. de Haan, J.C. Verbeek en T.J. Jan sen. J.P M. Blom en G.T.M. Meiman. W. de Boer en MC. Goeverden Overleden: H. Opdam. G. de Kra- n\^. J.C. van Gelder e.v. Filippo. 'n lil Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten PvdA In het Leiderdorps Weekblad van 26 mei staat een artikel van de PvdA, dat wat betreft een onderdeel de verbazing en woede van mij heeft opge wekt, omdat het niet overeen komt met de waarheid. Er staat: „De geluidschermen, die zullen worden opgetrokken (langs rijksweg 4A) zijn in be langrijke mate het gevolg van initiatieven van de PvdA". Dit berust op onwaarheid. Ruim vier jaar geleden heeft een groep mensen, wonende rondom de 4A het initiatief ge nomen om te komen tot een oplossing van de geluidsover last van deze weg. Deze groep mensen, komende uit diverse partijen, heeft een actiegroep opgericht en is aan het werk gegaan. Voorzitter en initia tiefnemer van het geheel is ondergetekende. Wij hebben als actiecomité er altijd naar gestreefd dit zoveel mogelijk buiten de partijen te houden. Het succes dat we hebben be haald, is alleen maar te dan ken aan het doorzettingsver mogen van een particuliere groep. Tegenover deze groep is het daarom unfair om daar vlak voor de verkiezingen een partij-item van te maken. Mijn lidmaatschap van de PvdA heeft dus niets te maken met mijn activiteiten in die actie groep. H. Nijs-Kuhler Leiderdorp Meevaller van f 1,5 miljoen voor provincie DEN HAAG Provinciale staten van Zuid-Holland heb ben gisteren geen moeite ge had met de verkoop van stuk ken grond in de Veenzijdse en Duivenvoordse polder aan Staatsbosbeheer. Deze verkoop betekent een meevallertje van ruim anderhalf miljoen gul den, dat terugvloeit in het pro vinciale potje voor wegenaan leg en -onderhoud. Uit dat pot- ie was indertijd ook de aan koop bekostigd. De gronden waren bestemd voor de aanleg van de weg LeidenDen Haag, die echter uit alle we genbouwplannen is geschrapt. Staatsbosbeheer zal de gron den tussen Wassenaar, Leid schendam en Voorschoten on derhouden als natuurgebied. Dit gebeurt in overleg met provincie en gemeenten, die willen dat ook recreanten ge bruik kunnen maken van de polder. Daartoe zal onder meer een provinciaal fietspad -Vorden aangelegd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5