Witte Huis bezorgd over Reagans reis naar Europa MAIGHETTE „Wees besluitvaardiger, schaf veto-recht af' PvdA en YYD tegen opnemen rijksweg 11 in „Landelijk gebied" 10£% LENING 1992 PER 19SB/1992 „Verkeersveiligheid nog geen reden tot tevredenheid" MAG, OOK ELKE DA< VRAAG OOK NAAR CREME DOU: VS willen zich houdt aan SALT~II-akkooi BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 MEI 1982 PAGI] JERUSALEM POST: „Volgend jaar nieüwe verkiezingen in Israël'' JERUZALEM De belangrijkste coali tiepartners in dé Israëlische minder heidsregering het Likoedblok en de Nationaal-Religieuze Partij zijn het volgend berichten in de Israëlische pers eens geworden over een datum voor ver vroegde verkiezingen. De Jerusalem Post berichtte dat op 28 juni 1983 de Israëli's opnieuw naar de stembus gaan. Uit een gisteren gepubli ceerde enquête blijkt, dat de Israëlische politiek steeds meer beheerst door slechts twee partijen: de Likoed en de Arbeiderspartij. Kaper geeft zich over Een vliegtuig van de Marokaanse luchtvaartmaatschappij Air Maroc werd gistermiddag tijdens de vlucht van Athene naar Casablanca gekaapt. Na enkele uren onderhandelen gaf de ka per zich over op het vliegveld bij Tunis. De passagiers waren al eerder vrijgelaten. Volgens de directeur van Air Maroc is de ka per geestelijk gestoord. Eigenaar spermabank wil sportlieden aantrekken ESCONDIDO Robert Graham, de oprichter van een spermabank die zijn donors zoekt in kringen van wetenschapsmensen en Nobelprijs winnaars, heeft laten weten dat zijn volgende stap het aantrekken van sportlieden zal zijn. Graham, een opticien die fortuin maakte toen hij de onbreekbare plastic lens uitvond, verbrak giste ren het stilzwijgen rond zijn sper mabank omdat een, bij wie het sper ma van een vooraanstaande wis kundige was ingebracht, onlangs beviel van een dochter van 9 pond. Het was de eerste bevalling sinds de bank twee jaar geleden werd opge richt, aldus Graham. „Israël geeft wapens aan Iran'' WASHINGTON Tussen de VS en Israël is verschil van mening ontstaan over de drei ging die Iran zou betekenen voor de stabiliteit in het gebied rond de Perzische Golf. De Israëlische minister van defensie, Sharon, heeft deze week voor de Amerikaanse te levisie toegegeven dat Israël de fundamentalistische staat militaire steun verleent. De VS hebben al eerder laten doorschemeren, dat zij on danks hun officiële neutrali teit in de Golfoorlog een even tuele export van de Iraanse re volutie willen voorkomen. Franse regering wil terreur bestrijden (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse regering heeft besloten een onverbiddelijke strijd aan te binden met de internationale terreur-organisaties en is van plan deze zo nodig te bestrijden in de landen waar zij hun thuis-bases hebben. Een speciale afdeling van de veiligheidsdienst is bezig met het opstellen van een daaraan aangepaste stra tegie. Zo zullen er speciale manschappen wor den opgeleid en zullen er aanzienlijke finan ciële middelen ter beschikking worden gesteld. De minister van binnenlandse zaken heeft verklaard „terreur tegen de terreur" te zullen ontketenen. Politieke vastberadenheid/welke het kernpunt voor een dergelijke onderneming is, lijkt verzekerd aangezien president Mitter rand persoonlijk zijn volledige goedkeuring aan het plan gehecht heeft. Wrak van Japans) super-slagschip zou zijn gevondeij TOKIO Japanse zeggen het wrak te hebbePl vonden van de Yamator. legendarisch super-slagjr' van de Japanse keizerlijk»1 rine dat in de laatste ma» van de Tweede Wereldoj1 1 voor Zuid-Japan door AP. kaanse bommenwerper#, zinken werd gebracht. Alp jaar wordt gezocht naar W" to, dat volgens historici van de drie grootste slag? pen is die ooit zijn geb| Of de duikers inderdaal Yamato hebben ge vol kon niet worden bevestigt' (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Toen bijna een jaar geleden de plannen voor een topcon ferentie in West-Europa vaste vormen aannamen, sprongen Reagans belang rijkste adviseurs er met een met opvallend en thousiasme in. Het late voorjaar van 1982 leek een goede gelegenheid voor een aan de top ge koppelde Europese trip. De verwachting was dat ofwel de drastische econo mische plannen van Rea gan tegen die tijd hun eer ste heilzame vruchten zouden hebben afgewor pen en een succesvolle Europese top Reagan nog eens extra zou uittillen boven de spartelende De mocratische oppositie, of wel dat Reagan de reis zou kunnen gebruiken om iets van de binnenlandse' economische problemen goed te maken. Ook toen al vrij snel duidelijk werd, dat Reagan geen economi sche successen mee zou kunnen nemen op zijn Eu ropees uitstapje en de ze kerheid groeide dat Rea gan een aantal grote de monstraties te wachten stond, werd het enthousi asme van Reagans staf nauwelijks bekoeld. Het optimisme steunde mede op de positieve reacties op Reagans vredesvoorstel len. Dat begon met Reagans toe spraak van november vorig jaar, waarin hij de zogenaamde 'nul-optie' innig omarmde. Zijn recente uitlatingen over de bereidheid ook op het ge bied van de zware strategische kernwapens tot aanzienlijke verminderingen te komen, le ken een opnieuw een basis te vormen voor een voortzettig van het Amerikaanse vredesi nitiatief op Europese bodem, ofwel 'in het hol van de leeuw', zoals een beleidsamb tenaar van buitenlandse zaken het onlangs uitdrukte. Met enige verbazing, maar ook met grote tevredenheid is in Ame rikaanse regeringskringen ge constateerd, dat in Europa, zij het voornamelijk op regerings niveau, over het algemeen po sitiever op Reagans jongste vredesvoorstellen is gerea geerd dan in eigen land. Binnenlandse problemen Reagans binnenlandse proble men liegen er niet om. Het enige economische lichtpunt is een dalende inflatie, maar de prijs daarvoor is uitermate hoog. Meer dan tien miljoen Amerikanen (9,4 procent) is werkloos met een verborgen werkloosheid van nog eens en kele, miljoenen. De rente blijft hoog. Grote verdeeldheid in het Congres heeft nog geen zicht geleverd op een vermin dering van het gigantische be grotingstekort en het gemor onder de bevolking wordt met de dag luider. Als er geen drastische veranderingen ko men, lijken de tussentijdse verkiezingen in november nu al rampzalig te worden voor de Republikeinen. Reagan heeft overigens niet alleen te kampen met economische pe rikelen, ook in zijn kabinet ontmoet hij grote problemen. Naar de gedragingen van de minister van arbeid, Donovan, wordt momenteel een justitieel onderzoek ingesteld na be schuldigingen, dat zijn vroege re bouwfirma contacten zou hebben onderhouden met de georganiseerde misdaad. Van minister van Justitie William French Smith werd vorige week bekend, dat hij vlak voor zijn benoeming 50.000 dollar had aanvaard van een staalbedrijf, dat eigendom is van een goede vriend van pre sident Reagan. Ook heeft Smith in die tijd via een inves tering van 15.000 dollar een dubieuze belastingaftrek ver worven van 60.000 dollar. Ook in de sector van de bui tenlandse politiek blijft Rea gan terrein verliezen. De ge weldig aan invloed winnende anti-kern-beweging verwijt Reagan in zijn vredesvoorstel len tot nu toe alleen maar wa penverminderingen van de kant van de Sowjet-Unie te ei sen. Reagans ultra-conserva tieve vrienden zijn er daaren tegen fel op tegen, dat Reagan überhaupt met de Russen wil praten. Reagans Europese reis zal de aandacht even van de binnenlandse problemen kun nen afleiden. Ook Reagans voorgangers Carter (Mide- n-Oosten), Ford (Sowjet-Unie) en Nixon (China) wisten met aandachttrekkende buiten landse reizen hun tanende po pulariteit weer wat op te vijze len. Plaatjes van 'de leider van de westelijke wereld' met de paus en in de parlementen van West-Duitsland en Engeland doen het in een populariteits- race nu eenmaal beter dan bit tere gevechten over een falen de economie. Desondanks wordt Reagans reis met enige zorg tegemoetgezien. Met name de Falkland-crisis heeft voor een onverwacht groot probleem gezorgd. Rea gans toespraak tot het Britse parlement zal de Amerikaanse steun aan Engeland nog eens extra benadrukken en daar mee de toch al verslechterde relaties met Latijns-Amerika verder vertroebelen. Er wordt op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zelfs serieus overwogen die toe spraak af te gelasten, maar aangezien Reagan zichzelf daar min of meer heeft uitge nodigd, zal dat de Engelse re gering weer in grote verlegen heid brengen. Op hét State Department maakt men zich tevens zorgen over te ver wachten grote demonstraties, met name in West-Duitsland. Ongerust is men eveneens over het zware programma, dat de 74-jarige Reagan te wachten staat. Reagans advi seurs zijn er niet in geslaagd de voor 'Reagan gebruikelijke hoeveelheid vrije tijd in te bouwen. In feite heeft Reagan in negen dagen maar een rus tige dag. Dat is 3 juni als hij de avond tevoren in Parijs is aan- twt W* Ira De politie van Berlijn heeft vannacht In een grootscheepse actie veel anti-Reagan posters en sit doeken in beslag genomen. Zeker een spandoek is aan de aandacht van de poltie ontsnapt. wijk Kreuzberg hing nog bovenstaand spandoek, waaróp de slogan „Met Reagan in de drup? staat. Tegelijkertijd wordt er opgeroepen om op 11 juni een demonstratie te houden. sprake van dat Reagan Neder- lichpiHsmaatrouplpn rïi<>P land zou aandoen in het kader van de viering van 200 onon derbroken vriendschappelijke relaties tussen Nederland en de Verenigde Staten. Nadat er in een vroeg stadium aan bei de zijden van de oceaan enig enthousiastme bestond over een dergelijk bezoek, is dat en thousiasme later ernstig be koeld. Een Europa-specialist van het State Department is alleen bereid er iets over los te laten op voorwaarde dat zijn naam niet wordt genoemd. „Ik geloof, dat men in Nederland erg is geschrokken van de vei- gekomen. Toch zal Reagan ook op deze rustdag niet kunnen ontkomen aan een ontmoeting met de Franse president Mit terrand. Van 4 tot 6 juni vindt de economische topconferentie in Versailles plaats, op 7 juni is Reagan in Rome, waar hij on der meer de paus ontmoet, van 7 tot 9 juni is hij in Londen, op 9 en 10 juni is er een NAVO conferentie in Bonn en zal Reagan het Westduitse parle ment toespreken, op 11 juni bezoekt Reagan Berlijn en die zelfde dag nog keert hij terug naar de Verenigde Staten. Aanvankelijk was er ook nog ligheidsmaatregelen, noodzakelijk achten. Voo[r bezoek hanteren wij in p pe echter dezelfde veiligl voorwaarden. Wij van i kant hebben verder nielP aangedrongen, omdat heF gramma van de presidèjl snel erg overladen bleö zijn," aldus de ambtenaars het State Department.: jv ook zonder een bezoeke Nederland lijken de Ajr kaanse zorgen over eenjr met enthousiasme gepll reis van onverwacht grotto vang. SER IN MAMMOET-ADVIES TOT EG: (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De Euro pese Gemeenschap (EG) heeft meer dan ooit een effectief besluitvormings proces nodig. We moeten af van het veto-recht van elk der lid-staten. Is dat niet haalbaar, dan zal een veto slechts een opschor tende werking mogen hebben: Na een veto Wordt een besluit enkele maanden geblokkeerd maar vervolgens wordt het uitgevoerd. Dit schrijft de Sociaal-Econo mische Raad (SER) in een ad vies, dat vandaag werd uitge bracht over het te voeren EG- beleid. Aanleiding tot het ad vies was een werkstuk van de EG-commissie (het dagelijks bestuur) met aanbevelingen voor een nieuw beleid, het zo- fenaamde Mandaatsrapport, lit rapport vond zijn aanlei ding in de problemen rond de Engelse kosten van het lid maatschap van de Gemeen schap. In het advies van de SER staat dat de voor- qn nadelen van het lidmaatschap niet te meten zijn in ontvangsten en af drachten. Maar omdat men nu eenmaal niet om de werkelijk heid heen kan stelt de SER een overgangsmaatregel voor: telkens afnemende compensa ties gedurende een periode van drie tot vier jaar. Over de landbouwproblemen wordt onder meer opgemerkt, dat Nederland groot belang heeft bij de instandhouding van de bereikte landbouwinte- gratie in de EG. Aanvaard wordt, dat daartoe gestreefd moet worden naar een beleid saanpassing, die het procentu ele aandeel van de landbouw uitgaven in de EG-begroting vermindert. Er zal moeten worden gekeken naar de structurele produktie-over- schotfen, naar de inkomenspo-. sitie van de agrarische be roepsbevolking en naar de ef fecten van de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek op de Verwerkende industrie. Het plan van de Europese Com missie om de graanprijs gelei delijk te laten dalen in de rich ting van de 20 pet lager liggen de Amerikaanse prijs wordt afgewezen. Dit zou onaan vaardbare gevolgen hebben voor de inkomenspositié van vele landbouwbedrijven en het zou door die prijsverlaging ook niet lukken de import van graanvervangende produkten te beperken. De voorzitter van de SER- cömmissie die het advies uit eindelijk voorbereidde, dr. Mdx Weisglas, sprak vanmor gen de hoop uit, dat de Euro pese top, die eind juni bijeen komt, ook uit dit advies inspi ratie zal putten. „Want aan in spiratie loopt de Europese Ge meenschap bepaald niet over." HAZERSWOUDE De raad van de gemeente Ha- zerswoude gaf haar goed keuring in grote trekken aan het bestemmingsplan Landelijk Gebied. Maar de driemansfractie van PvdA/PPR plus de libe raal Jaap Fransen waren er tegenstander van dat de nieuwe rijksweg 11 hierin is opgenomen. De linkse oppositie alléén meent trouwens dat de centrale ontsluitingsweg dpor de Groenendijkse Polder midden in het ge bied tussen spoorlijn en weidevogelgebied moet blijven; in het bestem mingsplan voert die weg direct ten noorden van dat weidevogelgebied. a&nleg van een nieuwe rijks weg 11 nog steeds niet is aan getoond. Binnen tien jaar zal deze verkeérsmoloch (die Ha- zerswoude in tweeën gaat de len) er volgens haar nóg niet zijn. Oplossingen ziet zij meer in verbeteringen bij de knel punten "aan de Rijndijk: bij Zoeterwoude en Alphen. Libe raal Jaap Fransen verwacht een „zondvloed van lawaai" bij realisering van de rijksweg 11, zodat de bewoners van Rhynenburch hun woon- en leefmilieu er niet op vooruit zullen zien gaan: CDA-er Bert Poot vindt het vreemd dat in het bestemmingsplan geen grond is gereserveerd voor een omleidingsweg bij Hazerswou- de-dorp. Hij voorziet in de Dorpsstraat, bij het kruispunt met de Gemeneweg, een „soort Botlekgebied" na de re constructie en de plaatsing van verkeerslichten op het kruis punt van twee genoemde we gen. In het plan Boterpolder komt, volgens de burgemees ter, die omleiding aan de orde. Ten Heuvelhof meent dat er sprake is van Don Quichote- politiek, als je in het bestem mingsplan als dit geen reke ning houdt met een aan te leg gen rijksweg 11. Van linkse (oppositie) zijde vernam hij trouwens dat NS pas wil over gaan tot de stichting van een stafion op de lijn Leiden-Al- phen (en dan ook nog op lan gere termijn), als de nieuwe rijksweg 11 achterwege blijft. De Spoorwegen hadden dit be richt aan het wijkcomité Rhy nenburch. De burgemeester deelde overigens mee dat van de zijde van de agrariërs belangstelling genoeg bestaat om te onderhandelen over „verhuizing" van hun bedrijf naar het gedeelte bezuiden de spoorlijn, in het kader van de verwezenlijking van de ruil verkaveling Rijnstreek-Zuid. Hiermee ontkrachtte hij een verhaal van VVD-er Fransen dat slechts één agrariër wil verkassen. ADVERTENTIE STAAT DER NEDERLANDEN open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 1 juni 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 juli In 5 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1988 af houders van deze lening hebben van 1 juli 1987 tot 1 augustus 1987 het recht deze lening om te zetten ineen 10%% lening 1987 met aflossing per 1993/1997 1 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 juli 1982 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing verlenging inachrijvlng storting prospectus VOORZITTER VEILIG VERKEER NEDERLAND: UTRECHT Er blijft nog veel te doen, want het totaal beeld van de verkeersonveilig heid in ons land geeft zeker geen reden tot tevredenheid. Weliswaar is het aantal ver keersdoden gedaald van 3264 in 1972 naar 1997 in 1980 - en die tendens zet zich voort - maar deze vermindering is hoofdzakelijk het gevolg van overheidsmaatregelen als de Alcoholwet en de draagplicht van bromfietshelm en autogor del. Het aantal verkeersonge vallen neemt nog steeds toe. Dit zei vandaag prof.ir.A.Heet- man, voorzitter van Veilig Verkeer Nederland (VVN), bij het vijftigjarig bestaan van deze vereniging in het Utrechtse Jaarbeurscongres centrum. Volgens prof. Heetman' zal VVN zien in de Romende ja ren vooral moeten bewegen op het vlak van de voorlichting, daarbij gebruikmakend van moderne communicatiemidde len als teletekst en viewdata. Verkeersonderwijs Mr, P. van Vollenhoven, voor zitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, wees op het belang van het verkeer sonderwijs. Het toenemende aantalverkeersovertredingen, zag hij als een gevolg van een uitermate slordig handelen in het verkeer. Dit laatste is vol gens Van Vollenhoven vooral te wijten aan het feit dat het verkeersonderwijs tot nu toe verwaarloosd is. Deelname aan het verkeer wordt aan de eigen ervaring van iedere ver keersdeelnemer overgelaten. De resultaten daarvan zijn duidelijk zichtbaar. Van Vol lenhoven wees erop dat het nu zo is dat alleen in het lager on derwijs verkeersles wordt ge geven en bij het behalen van het rijexamen. Tegelijk uifte Van Vollenho ven kritiek op de ministers van Verkeer en Waterstaat Tuijnman en Zeevalking voor hun beleid. Weliswaar is in 1981 en ln 1982 bij de begro ting gezegd dat het verkeer- sonderwiis prioriteit kreeg in het verkeersveiligheidsbeleid maar, aldus Van Vollenhoven: „Helaas kon daar geen inhoud aan worden gegeven omdat de nodige financiële middelen hiervoor ontbraken". 3A ADVERTENTIE De TIP-test bewijst: MAIGRETTE is de magerste smeerkaas. Met slechts 12 cal, per belegI En tegelijk: lichter verteerbaar dar» de magerste kaas. Maigrette is niet zout, goedkoper en tegelijk érg lekker. Dusoergezond, pn voor de liefhebbers: Zacht en romig. Let op die mooie verpakklhg. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikaanse regering is bereid,4 nieuwe strategische onderhandelingen met de Sowjet-Uni geen resultaat hebben opgeleverd, uit te gaan van eerdei' eengekomen wapenbeperkingens. Verwacht wordt dat pre Reagan hierover nog voor zijn Europese trip officiële rrtè lingen zal doen. Het gaat daarbij om de bepalingen die zijn overeengekofl SALT-I en SALT-II. Het eerste SALT-akkoord werd gel in 1972, het tweede in 1979. SALT-II is nooit door de A kaanse Senaat bekrachtigd na de Russische inval in Aff stan. Er is de laatste weken zware druk op de Amerikaan gering uitgeoefend het SALT-II-akkoord alsnog te late krachtigen als overgangsmaatregel naar nieuwe, binnehk beginnen onderhandelingen die als START te boek zullenl Hoewel de regering-Reagan niet van plan is pogingen te SALT-II alsnog bekrachtigd te krijgen, is men wel bereid voorlopig aan de uitgangspunten van dit verdrag te houdl De eerste test voor deze Amerikaanse politiek zal zich al aandienen. Binnen enkele weken zal de nieuwe Trident^ zeeër Michigan gaan proefvaren. Volgens SALT- I zou de nigde Staten dan verplicht zijn een andere onderzeeër n vaart te nemen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14