Huiskamergeleerde" Bolten neemt afscheid van Alkemade Afscheidsfeest Brandweer 1^3*. I LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MEI 1982 PAGINA 9 fet maakt mij niet uit van welke partij men fik heb sowieso een hekel aan partijpoli- 1. Het vertroebelt 20 enorm. Waar het om Kt zijn de ideëen die men naar voren Ingt". ..Alkemade is een fijne gemeente met een milde bevolking. Natuurlijk zijn er wel eens botsingen, ook in de raad, maar dat geeft niets. Dat houdt de zaak levendig". „MIJN VADER HEEFTME DESTIJDS LETTERLUK NAAR DE SECRETARIE GESCHOPT IMADE Eigen- wilde Petrus Joan 's Bolten arts worden, uderen.' De slechte fi- tnciële situatie thuis ed hem echter op de meentesecretarie van ~\t Noordhollandse Ur- belanden. Het be- van een ambtelijke ipbaan, die hem via ervingen uitein- ijk naar Alkemade Tde. Daar kent men al zeven jaar als •gemeester P.J. Bol- Doctorandus P.J. ilten, want wat op ne- intien-jarige leeftijd Set mogelijk was, Krd later in de avond- ren ingehaald. Alke- Iiade neemt binnen kort afscheid van de 'Ver Bolten. Het berei- en van de pensioenge- tchtigde leeftijd ligt Tjpfaraan ten p-ondslag. Jkort voor zijn afscheid kt Bolten terug. Een in het verleden een man, die wars van partijpolitiek, de bouw een warm toedraagt, zegt iit kwaad te kunnen irden, zichzelf be- I empeld als een „huis- 1 imcrgeleerde" en als lig kind een schietge- idje deed later een 'J£oot gezin te krijgen. en gebed dat werd ïrhoord. W C, 'lord gn werkkamer in :t gemeentehuis van Ikemade is nogal so it ingericht. Zware eubels, grote lede- in fauteuils, enkele hilderijen aan de nd en op tafel een m met een zich bij en wijle driftig lerende goudvis. In |n laatste dagen als jirgemeester van Al- ïmade is de heer plten, vader van tht dochters en drie inen, een druk bezet an. Zijn agenda ver- tont zeer weinig [aatjes" en hij heeft >k eigenlijk „bitter einig tijd voor een iterview". „Ik ben rijwel altijd druk be- g geweest. Mijn rouw en kinderen Igen hun man en va- ïr eigenlijk nooit 3or elf uur 's avonds. tja, je kan het bur- tmeesterschap op vee manieren ver dien: De kantjes er lopen of hoege- lamd dag en nacht 1 touw zijn. Ik hou u eenmaal meer van ie laatste aanpak". Petrus Joannes Bolten werd op 31 mei 1917 in Oost Blok ker, Noord Holland, geboren als enig kind van Joannes Bol ten en Geertruida Cornelia Jo hanna Bolten-Verberne. Vijf enzestig jaar later, rustig ach terover zittend in een comfor tabele fauteuil, glimlacht hij als hij het over zijn geboorte plaats heeft. „Steeds als ik te gen iemand zeg, dat ik in Blokker geboren ben, merk ik dat de ander geen flauw idee heeft waar dat ligt. En toch is het een bekende plaats", zo zegt de heer Bolten. Een bewe ring, die hij baseert op een in Italië opgedane ervaring. De heer en mevrouw Bolten wa ren op vakantie in de Italiaan se hoofdstad en zagen daar een affiche waarop kond werd ge daan van de wereldtoernee, die de bekende Amerikaanse jazz-muzikant Benny Good man zojuist was begonnen. Goodman zou te zien zijn in New York, Rome, Tokio en Blokker („of all places"). Na de lagere school te hebben doorlopen, bezocht de jonge Bolten het rooms katholieke Lyceum in Alkmaar. Gezien de afstand tussen zijn woon plaats en de Kaasstad ging Bolten in de kost en werd hij later,, spoorstudent". Op acht tien jarige leeftijd verliet hij het lyceum met een HBS-met- latijn diploma op zak. Over het kiezen van een beroep behoef de Bolten niet lang na te den ken. Hij wilde arts worden. Het is er echter nooit van ge komen. Vader Bolten raakte zijn baan als administrateur bij de gemeente kwijt en van het wachtgeld was het moeilijk rondkomen. Bolten senior vond dat zijn zoon maar eens geld moest gaan verdienen en zo belandde de toen 19 jaar oude Petrus Johannes op de gemeentesecretarie van het Noord Hollandse Ursem. „Dat stond me echt ontzettend te gen, maar mijn vader heeft me letterlijk naar de secretarie ge schopt. Ik was dus een crisis- slachtoffer". Het uitbreken van de oorlog had aanvankelijk geen invloed op Bolten's dagelijkse gang naar de gemeentesecretarie van Ursem. Vier jaar later werd dat anders. Bolten was gedurende de oorlog actief in het verzet. Over die periode maakt de heer Bolten overi gens weinig ophef. Hij ziet het meer als vanzelfsprekend. In het landsbelang. Hoe het ook zij, door zijn illegale werk liep Bolten gevaar. Toen het vuur hem te na aan de schenen kwam, besloot hij onder te duiken. In totaal heeft hij zich vijftien maanden verborgen moeten houden. Na de oorlog, in 1948, verkaste het echtpaar Bolten en hun vijf kinderen. Ursem werd verruild voor Uithoorn. Ook daar bekleedde de heer Bolten een baan op de secretarie. De avonden werden in die dagen boven de boeken doorge bracht, want Bolten wilde ver der komen. Hij deed zijn ge boorteplaats (een echte blok ker) eer aan, want al ras be haalde hij zijn vakdiploma's. Daar wilde hij het echter niet bij laten. Hij wilde rechten gaan studeren, maar dat bleek met zijn schooldiploma HBS- latijn niet mogelijk. Het werd wijsgerige sociologie. Een stu die, die hij in 1963 na negen jaar avondstudie afsloot. Burgemeester De jaren van studie leverde succes op, want hetzelfde jaar waarin nij afstudeerde, werd de heef Bolten voor de Katho lieke Volkspartij Partij uitver koren als burgemeester van het Zuid-Hollandse Schiplui den. Daarbij doceerde hij wijs gerige sociologie en filosofie aan de Katholieke Kweek school voor meisjes in -Den Haag. De heer Bolten zou tot zijn pensioen burgemeester van Schipluiden gebleven zijn, ware het niet dat het finan cieel aantrekkelijker was voor een aantal jaren eerste burger van een grotere gemeente te zijn. Het salaris en dus ook het pensioen van een bur gemeester hangt immers mede af van het aantal inwoners dat de gemeente telt. Gelijk een prof-voetballer, die in de na dagen van zijn loopbaan op de velden nog een veel geld ople verende transfer maakt, be landde de heer Bolten in 1975 als opvolger van de heer Smolders in Alkemade. Zijn docentschappen moest hij we gens tijdgebrek opzeggen. Echt vervelend vond hij dat niet, want: „Alkemade is een fijne gemeente met een milde be volking. Natuurlijk zijn er wel eens botsingen, ook in de raad, maar dat geeft niets. Dat houdt de zaak levendig". Partijpolitiek Bij zijn komst, zeven jaar gele den, werd de heer Bolten ge confronteerd met een gemeen teraad, die twee partijen telde; het toen nog officieel niet bestaande CDA en de Vere niging Gemeentebelangen Al kemade. Door toetreding van PvdA. PPR en VVD telt de Alkemadese raad inmiddels vijf partijen. Gevraagd naar het belang van die differentia tie in de raad zegt de heer Bol ten: „Het maakt mij niet uit van welke partij men is. Ik heb sowieso .een hekel aan partijpolitiek. Het vertroebelt zo enorm. Waar het om gaat zijn de ideeën, die men naar voren brengt. Vroeger was ik echt fanatiek partijpoliticus, maar tegenwoordig interes seert de landelijke politiek me niets meer. Men is te veel met de eigen uitgangspunten en stellingen bezig, in plaats van aan het landsbelang te den ken. En dat keur ik af. Zeker omdat de problemen er op het moment toch niet om liegen". Na een korte stilte zegt hij: „Misschien heeft mijn opvat ting wel iets met de oorlog te maken Tuinbouw De heer Bolten is zich er ter dege van bewust, dat de eco nomische neergang ook Alke made niet ongemoeid zal laten. De gevolgen daarvan zijn nu reeds te merken. Het aantal bijstandsuitkeringen neemt toe en de op handen zijnde recon structie van het tuinbouwge bied zal, naar het zich laat aanzien, ook gevolgen hebben. „Ingrijpende gevolgen", zo hield de voormalige minister van landbouw Braks zijn ge hoor tijdens een bezoek aan de regio voor. Een opmerking die bij de heer Bolten kwaad bloed zette. „Toen ik hier zeven jaar geleden kwam, werd er al ge fluisterd dat de tuinbouw in Alkemade een aflopende zaak zou zijn. Ik heb me er steeds sterk voor gemaakt, dat dat niet bewaarheid zou worden. De opmerking van Braks, dat ondanks de reconstructie één op de drie tuinders het veld zal moeten ruimen, stak me dan ook". Burgemeester Bol ten verweet Braks destijds lou ter over economie te praten en te vergeten dat het om mensen gaat, die door keihard werken Run hoofd boven water trach ten te houden. „Het riep ver gelijkingen op met het afslui ten van de Zuiderzee, eens een bron van inkomsten voor vis sers. Een reconstructie is na tuurlijk nodig, want anders verpaupert het gebied, maar het kan en mag eenvoudig niet gebeuren, dat zoveel mensen daardoor toch hun bedrijven op zullen moeten geven", zegt Bolten bewogen, terwijl hij op het puntje van zijn stoel gaat zitten. „Ik heb het dan ook al tijd als mijn taak gezien de tuinbouw, maar ook de veiling E.M.M., support te geven. De tuinders hebben nu eenmaal te weinig bestuurlijke kracht, omdat er zo hard gewerkt moet worden. Ze komen niet aan andere zaken dan de dage lijkse portie werk toe". Gevraagd naar de benoeming van de heer Wagenaar (60) als zijn opvolger zegt Bolten: „Wagenaar is een persoonlijke vriend van me. Ik ben zeer blij voor hem. Ook ik geloof dat zijn benoeming belangrijk is voor de gemeente Alkemade. Hij kent de situatie, hij kent de bevolking en heeft daarom geen inwerkperiode nodig. Meestal moet een burgemees ter daar toch wel een jaar voor uittrekken. Dat is in zijn geval niet nodig, hij kan meteen aan de slag. Het enige nadeel van de heer Wagenaar is zijn leef tijd. Je kan er niet omheen dat hij aan de „oude kant" is". Pontveer Burgemeester Lolten blijkt zeer tevreden met de manier waarop de kwestie rond het Kaagse pontveer is opgelost In april ging dit veer over in particuliere handen. Voorheen was de verbinding tussen de Buitenkaag en Kaageiland een z3rg van de gemeente. „Ik ben blij dat het achter de rug is voor mijn opvolger zijn op wachting maakt. De nu ontsta ne situatie moet toch alle par tijen tot tevredenheid stem men; de inwoners van de Kaag behouden hun pont en de ge meente is van een last af", zo meent Bolten, die vervolgens stelt, dat Alkemade eigenlijk geen grote problemen kent. „Herindeling bijvoorbeeld, voor heel wat gemeenten een dreigende maatregel, treft ons niet, omdat we meer dan 10.000 inwoners hebben. Wat ons wel aangaat, is de beslis sing dat er in onze gemeente geen woningen meer gebouwd mogen worden. Dat kan na tuurlijk niet. Wij hebben daar dan ook fel tegen geprotes teerd". Voorts laat de heer Bolten weten een voorstander van deelname aan het recrea tieschap voor het Noord- en Zuidhollandse Plassengebied te zijn. Naar zijn mening kun nen de daarin gedane voorstel len juist voor Alkemade met zijn recreatieve mogelijkheden werkgelegenheid opleveren. „Ik denk dat Alkemade daar toch naar toe moet. Een ver schuiving van werkgelegen heid van de tuinbouwsector naar de recreatieve sector". Hoogtepunt „Als ik er nu aan terugdenk, is dat behalen van het doctoraal examen het hoogtepunt in mijn loopbaan geweest. Het gaf echt een fijn gevoel, dat ik onder bepaald niet eenvoudige omstandigheden kans had ge zien op toch wel late leeftijd m'n studie te volbrengen. Dat was immers iets, wat ik vroe ger al zo graag wilde, maar niet kon. Overigens moet ik wel zeggen, dat ik het moeilijk vjjid om van een hoogtepunt Alkemadese brandweer nam gisteravond afscheid van haar baas, burge meester drs. P.J. Bolten. Gezeten in een blusboot voeren de burgemeester en commandant Vesseur door de Ringsloot naar het gemeentehuis. Daar ston den alle brandweervoertui gen van de blusgroepen Roelofarendsveen, Rijpwe- tering en De Kaag met blauwe zwaailichten en si renes aan, opgesteld. Na het aanschouwen van een prachtig watergordijn be gaf het gezelschap zich naar „De Alkeburcht" voor diverse bijzonder originele toespraken, het overhandi gen van afscheidscadeaus en het uitreiken van diplo ma's aan brandweerlieden. te spreken. Ook mijn benoe ming tot burgemeester van Schipluiden zou je als zodanig kunnen bestempelen", zo zegt de heer Bolten, die onlangs werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. „Tsja, die onderscheiding kreeg ik uitgereikt op 29 april. Die da tum schijnt nogal bijzonder voor mij te zijn. Want de dag waarop ik afstudeerde was eveneens 29 april". Gat Binnenkort neemt Alkemade afscheid van de heer Bolten. Niet alleen als burgemeester, maar ook als inwoner van de gemeente. De heer en me vrouw Bolten gaan in het West-Friese Baarsdorpermeer wonen. In een huis dat en dat klinkt vreemd gekocht werd voor het geval Bolten mocht komen te overlijden. „We zaten eens te denken hoe het nou verder zou gaan als ik weg zou vallen. Een burge meestersgezin woont nu een maal in een ambtswoning. Als mij iets zou overkomen, zou mijn gezin die woning moeten verlaten. Dat vond ik een be nauwende gedachte. Vandaar dat we negen jaar geleden een stuk grond in Baarsdorper meer hebben gekocht en daar op een huis hebben laten bou wen. De overgang van het drukke leven in Alkemadc naar de rust van Baarsdorper meer zal groot zijn. Het is echi een gat. Geen winkels, geen o- penbaar vervoer en aansluitin gen op het gasnet zijn nog maar net tot stand gekomen Ik heb er eigenlijk nog nie over nagedacht hoe het zal zijr om de hele dag „niets" U doen. Misschien ga ik we weer studeren". MAARTEN NOOTE1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9